*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου  (Αναγνώστηκε 53373 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 03:12:24 μμ »
Και ομως απ την αντιστοιχη διευθυνση δευτεροβαθμιας ειπαν στο διευθυντη μου οτι αφου οι ωρες μου ειναι 15 και απασχολουμαι τεσσερις ημερες την εβδομαδα θα αναλαβω υπευθυνη τμηματος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:49:15 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 03:21:01 μμ »
Και ομως απ την αντιστοιχη διευθυνση δευτεροβαθμιας ειπαν στο διευθυντη μου οτι αφου οι ωρες μου ειναι 15 και απασχολουμαι τεσσερις ημερες την εβδομαδα θα αναλαβω υπευθυνη τμηματος...
Εσύ ο ίδιος/η ίδια το έψαξες; Αυτοί μπορεί να λένε ό,τι θέλουν! Κι ο διευθυντής του σχολείου ίσως θέλει να απαλλάξει κάποιους απρόθυμους συναδέλφους από αυτό το καθήκον! Ψάξ' το, γιατί ειλικρινά δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο! Υπεύθυνος τμήματος ένας άνθρωπος που βλέπει τους μαθητές λιγότερες φορές την εβδομάδα από τους μόνιμους και τους ΑΚΩ;
Εσύ πότε ανέλαβες; Και μέχρι να πας εσύ στο συγκεκριμένο σχολείο, τι γινόταν με τις απουσίες;

Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 03:25:31 μμ »
Και ομως απ την αντιστοιχη διευθυνση δευτεροβαθμιας ειπαν στο διευθυντη μου οτι αφου οι ωρες μου ειναι 15 και απασχολουμαι τεσσερις ημερες την εβδομαδα θα αναλαβω υπευθυνη τμηματος...
Αν κάτι τέτοιο προκύπτει ως υποχρέωσή σου (και δεν το γνωρίζεις/γνωρίζουμε) ζήτησε να σου το στείλουν εγγράφως, να το διαβάσεις και να το προσέξουμε όλοι μας!
Μην αποδέχεσαι τίποτε, αν δεν το δεις γραπτώς κι αν δεν βεβαιωθείς!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 03:36:24 μμ »
Δυστυχως δεν μπορω να βρω επισημο εγγραφο του υπουργειου με τις εξωδιδακτικες ασχολιες των αμω.Στη διευθυνση που ρωτησα μου ειπαν οτι θα κανω οτι και ο πληρους χωρις ομως να εχουν τον αντιστοιχο νομο για να τον δω...οσο για πριν την προσληψη μου,το τμημα το ειχε συναδελφος που απασχολειται σε τεσσερα σχολεια...οποτε και θεωρουν λογικο να το αναλαβω εγω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:49:15 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 03:42:15 μμ »
Δυστυχως δεν μπορω να βρω επισημο εγγραφο του υπουργειου με τις εξωδιδακτικες ασχολιες των αμω.Στη διευθυνση που ρωτησα μου ειπαν οτι θα κανω οτι και ο πληρους χωρις ομως να εχουν τον αντιστοιχο νομο για να τον δω...οσο για πριν την προσληψη μου,το τμημα το ειχε συναδελφος που απασχολειται σε τεσσερα σχολεια...οποτε και θεωρουν λογικο να το αναλαβω εγω...
Σε ένα έγγραφο περσινό που έχω βρει εγώ, τόνιζε να μην αναλαμβάνουμε τίποτε, ούτε εφημερίες, αν δεν το βλέπουμε πρώτα γραπτώς!
Ζήτησέ το! Είναι υποχρεωμένοι να το βρουν και να στο δώσουν! Πες τους ότι δεν γνωρίζεις κάτι τέτοιο και ότι θέλεις να είσαι σωστά ενημερωμένη/-νος! Μην μένεις μόνο στα λόγια! Αυτή είναι η δουλειά της ΔΔΕ!
Άλλοι μόνιμοι ή ΑΚΩ συνάδελφοι δεν υπάρχουν να αναλάβουν το τμήμα; ΉΜΑΡΤΟΝ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 03:44:42 μμ »
μήπως λέω μήπως να φτιάξουμε ενα θέμα στο φορουμ με έγγραφα τέτοιου τύπου ( λινκς )που να μπορεί κάποιος να έχει πρόσβαση άμεσα ώστε να μπορεί να τους καθαρίζει αμέσως ? και να μας συνοδεύουν/συντροφεύουν σε κάθε περιοχή που θα μας στείλουν κάθε φορά?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2017, 03:47:30 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 09:14:09 μμ »
Οποιος ξερει ας απαντησει....με καλεσαν αμω στην προηγουμενη στην β φαση και στην γ φαση με ξανακαλεσαν πληρους.Απ το πυσδε μου δοθηκαν κενα και τοποθετηθηκα σε αλλο σχολειο.Μου απαγορευουν ομως να φυγω απ το προηγουνενο αν πρωτα δεν ερθει απο επομενη φαση αλλος αμω για να με αντικαταστησει...ειναι σωστο αυτο;;;

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 09:46:44 μμ »
Πέρισυ ήμουν μειωμένου και έγινα πλήρους στην μέση της χρονιάς με νέα πρόσληψη. Πήρα τηλέφωνο στην διεύθυνση και μου είπαν οτι επειδή είναι νέα πρόσληψη πρέπει να πάω άμεσα και να δηλώσω οτι δέχομαι γιατί αλλιώς θα ΑΠΟΛΥΘΩ! Το πρώτο σχολείο φυσικά δεν είχε λόγο. Την επόμενη μέρα πήρα τα πράγματα μου και έφυγα. Εννοείτε οτι δεν χρειάζεται να περιμένεις να πάει άλλως αναπληρωτής. Μίλα με την δευτεροβάθμια και θα σε καθοδηγήσουν αυτοί.

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 10:02:12 μμ »
Ο προισταμενος της δευτεροβαθμιας με υποχρεωνει....υπαρχει καποιος νομος που να αποδεικνυει οτι δεν υποχρεουμαι να μεινω;

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 10:11:00 μμ »
Η αναβάθμιση από αμω σε ακω γίνεται υποχρεωτικά στην επόμενη φάση ή μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή μέσα στη χρονιά, δηλαδή ακόμα και τελευταία φάση;

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 10:16:18 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω αφού θα πρέπει να σε δηλώσει στο myschool το νέο σχολείο που δηλώθηκε οτι χρειάζεται κάποιον πλήρους ωραρίου. Καλύτερα να μιλήσεις με το υπουργείο διότι με την νέα πρόσληψη θα έχεις νέα σύμβαση! Περίεργα πράγματα. Όταν μιλήσεις με το υπουργείο στείλε να μας πεις τις εξελίξεις. Πάντως όπως και να έχει εσύ θα πληρώνεσαι ως ΑΚΩ απο εδώ και πέρα

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 11:33:23 μμ »
Οποιος ξερει ας απαντησει....με καλεσαν αμω στην προηγουμενη στην β φαση και στην γ φαση με ξανακαλεσαν πληρους.Απ το πυσδε μου δοθηκαν κενα και τοποθετηθηκα σε αλλο σχολειο.Μου απαγορευουν ομως να φυγω απ το προηγουνενο αν πρωτα δεν ερθει απο επομενη φαση αλλος αμω για να με αντικαταστησει...ειναι σωστο αυτο;;;

Ανήκει στις αρμοδιότητες του διευθυντή ενός σχολείου, ναι. Ο νόμος είναι με το μέρος του διευθυντή του σχολείου από το οποίο φεύγεις. Έχει το δικαίωμα να μην σε αποδεσμεύσει μέχρι να έρθει ο αντικαταστάτης σου. Έχει συμβεί σε πάρα πολλούς συναδέλφους μόνιμους, που έχουν πάρει απόσπαση και οι οποίοι παραμένουν στο αρχικό τους σχολείο μέχρι να έρθει αντικαταστάτης.

Από εκεί και πέρα, πληρώνεσαι με βάση τη νέα σύμβαση που έχεις υπογράψει.

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 07, 2017, 08:58:02 πμ »
Εννοείται οτι πληρώνομαι με την νέα μου σύμβαση και δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου.Το θέμα είναι ότι εδώ πρέπει να περιμένω τον αναπληρωτή του αναπληρωτή!!!Και ρωτάω αν αυτό ευσταθεί νομικά...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 07, 2017, 09:30:04 πμ »
Εννοείται οτι πληρώνομαι με την νέα μου σύμβαση και δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου.Το θέμα είναι ότι εδώ πρέπει να περιμένω τον αναπληρωτή του αναπληρωτή!!!Και ρωτάω αν αυτό ευσταθεί νομικά...

Ναι ευσταθει νομικα. Ως κυριο μελημα ειναι η ευρυθμη λειτουργια του σχολειου. Αυτο σημαινει οτι δεν μπορεις να φυγεις αν δεν καλυφθει το κενο που αφηνεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.