*

Ψηφοφορία

Απεργία στις πανελλαδικές

υπερ
κατά

Αποστολέας Θέμα: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές  (Αναγνώστηκε 65862 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #168 στις: Απρίλιος 17, 2010, 09:15:03 μμ »
To ξαναγράφω και τονίζω οτι δεν εχω ψηφίσει ποτέ τα δυο μεγάλα κόμματα , ούτε αριστερά, ούτε έχω παιδί που γράφει....
δε βλέπετε πέρα από τη μύτη σας.
Παίζετε με το μέλλον των μαθητών σας, χωρίς καθόλου ντροπή!!!Όλοι έχετε μια χαζή δικαιολογία για να γίνει απεργία στις εξετάσεις και πραγματικά το λέω θα ντρεπόμουν αν  είχα καθηγητές που σκέφτονται όπως εσείς!!!Το στενό μυαλό σας δεν μπορεί να σκεφτεί άλλον τρόπο διαμαρτυρίας εκτός από το να παίξετε με τις ελπίδες και των μαθητών σας;;;;;;ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ
Oι αγρότες κλείνουν τους δρόμους είναι απαράδεκτοι...οι καθηγητές απεργουν είναι απαράδεκτοι...ο λαός κάνει πορείες είναι απαράδεκτος...
Έχετε καταλάβει μερικοί ότι η απεργία είναι το όπλο των εργαζομένων για να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους?
Δεν έχουμε χούντα...υποτίθεται ότι είμαστε δημοκρατικό κράτος,καταλάβετέ το!

δε μπορώ να είμαι με το μέρος κανενός από τους δύο εμπολέμους.... γιατί είναι και οι δύο ούνα φάτσα ούνα ράτσα

Ελπίζω να κατάλαβες λάθος γιατί εννοώ τον πόλεμο μεταξύ καθηγητών και υπουργείου!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:55 »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #169 στις: Απρίλιος 17, 2010, 09:53:34 μμ »
maryk δε κατάλαβα λάθος  
δε δέχομαι ως όπλο και ως τρόπο διαμαρτυρίας γενικότερα τις απεργίες που είναι μια μορφή εκβιασμού .

δε δέχομαι να πολεμήσω για το δίκιο με τον τρόπο που κάποιοι άλλοι υπαγορεύουν. γιατί να θεωρείται ντε και καλά ότι ο εργαζόμενος πρέπει οπωσδήποτε να κάνει απεργία; ποιοι το καθιέωσαν; γιατί να το ακολουθήσω; είμαι ελεύθερη και θα κάνω αυτό που νομίζω σωστό από το πόστο μου. πόσοι από τους τώρα απεργούς δεν καταπάτησαν δικαιώματα συναδέλφων τους όταν τους δόθηκε η ευκαιρία; π.χ. όταν τους έδιναν ώρες ΠΔΣ που δεν τις δικαιούνταν πόσοι τις αρνήθηκαν; συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική.

σέβομαι τους ρομαντικούς απεργούς αλλά δεν αντέχω τους φωνακλάδες που σέρνονται σα μεθυσμένοι πίσω από κάθε μάζωξη και ηδονίζονται με την ιδεα ότι κάποιοι θα λακίσουν από τα γκαρίσματά τους.
δε παίρνω όπλο, δε γίνομαι ταλιμπάν των δρόμων και γάιδαρος των καναλιών

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #170 στις: Απρίλιος 17, 2010, 10:05:06 μμ »
maryk δε κατάλαβα λάθος 
δε δέχομαι ως όπλο και ως τρόπο διαμαρτυρίας γενικότερα τις απεργίες που είναι μια μορφή εκβιασμού .

δε δέχομαι να πολεμήσω για το δίκιο με τον τρόπο που κάποιοι άλλοι υπαγορεύουν. γιατί να θεωρείται ντε και καλά ότι ο εργαζόμενος πρέπει οπωσδήποτε να κάνει απεργία; ποιοι το καθιέωσαν; γιατί να το ακολουθήσω; είμαι ελεύθερη και θα κάνω αυτό που νομίζω σωστό από το πόστο μου. πόσοι από τους τώρα απεργούς δεν καταπάτησαν δικαιώματα συναδέλφων τους όταν τους δόθηκε η ευκαιρία; π.χ. όταν τους έδιναν ώρες ΠΔΣ που δεν τις δικαιούνταν πόσοι τις αρνήθηκαν; συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική.

σέβομαι τους ρομαντικούς απεργούς αλλά δεν αντέχω τους φωνακλάδες που σέρνονται σα μεθυσμένοι πίσω από κάθε μάζωξη και ηδονίζονται με την ιδεα ότι κάποιοι θα λακίσουν από τα γκαρίσματά τους.
δε παίρνω όπλο, δε γίνομαι ταλιμπάν των δρόμων και γάιδαρος των καναλιών
Κατάλαβες σωστά και δηλώνεις:
δε μπορώ να είμαι με το μέρος κανενός από τους δύο εμπολέμους.... γιατί είναι και οι δύο ούνα φάτσα ούνα ράτσα
Ουνα φατσα ουνα ρατσα οι συναδελφοι που εχουν γίνει χιλια κομμάτια μακρυα από οικογένειες για λίγα μόρια με τους κλεφτες του υπουργείου?
Δηλαδη τι πρεπει να κάνουμε να πουμε "ελατε να μας γ...." και μετα να πουμε και ευχαριστώ?
Πώς δηλαδη ο εργαζόμενος μπορεί να διεκδικήσει τα δικαιώματά του αν οχι με την απεργία?Όσο υπάρχει δημοκρατία υπάρχει και η απεργία..Αν εσυ την απεργία τη θεωρείς εκβιασμό όπως αναφέρεις τί γνώμη έχεις για αυτούς που επιβάλλουν ένα αντιλαικό νομοσχέδιο?
Συγνώμη αλλά οι απεργοί δεν είναι ρομαντικοί...αγωνίζονται..διεκδικούν...
όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις καταλαβαίνω γιατί μερικοί δε θα μας αφήσουν ποτέ να πάμε μπροστά!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #171 στις: Απρίλιος 17, 2010, 10:11:11 μμ »
Να σημειώσω ότι η απεργία είναι συνταγματικό δικαίωμα των εργαζομένων που ασκείται από τις συνδικαλιστικές οργανώσεις ως μέσο για τη διαφύλαξη και προαγωγή των οικονομικών, εργασιακών, συνδικαλιστικών και ασφαλιστικών συμφερόντων των εργαζομένων και ως εκδήλωση αλληλεγγύης για τους αυτούς σκοπούς.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:55 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #172 στις: Απρίλιος 17, 2010, 10:18:05 μμ »
τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου...καθε φορα που ετοιμαζεται μια απεργια οι μεν θελουν να πεισουν τους δε να απεργησουν και οι δε να πεισουν τους πρωτους οτι εχουν το δικαιωμα να δουλεψουν...το μονο σωστο που λεγεται ειναι οτι εχουμε δημοκρατια..και στα πλαισια της δημοκρατιας ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει ο,τι γουσταρει..να απεργησει η να εργαστει...βεβαια καποιοι γινονται δημοκρατες μονο οταν  επικαλουνται την δημοκρατια για να δικαιολογησουν το συνταγματικο δικαιωμα της απεργιας...οταν ομως βλεπουν τον αλλο που θελει να δουλεψει θελουν φασιστικα να του επιβαλλουν την δικη τους αποψη..τωρα τι ειδους δημοκρατοφασισμος ειναι αυτος μονο οι ιδιοι το ξερουν...

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 17, 2010, 10:21:04 μμ »
maryk δε κατάλαβα λάθος  
δε δέχομαι ως όπλο και ως τρόπο διαμαρτυρίας γενικότερα τις απεργίες που είναι μια μορφή εκβιασμού .

δε δέχομαι να πολεμήσω για το δίκιο με τον τρόπο που κάποιοι άλλοι υπαγορεύουν. γιατί να θεωρείται ντε και καλά ότι ο εργαζόμενος πρέπει οπωσδήποτε να κάνει απεργία; ποιοι το καθιέωσαν; γιατί να το ακολουθήσω; είμαι ελεύθερη και θα κάνω αυτό που νομίζω σωστό από το πόστο μου. πόσοι από τους τώρα απεργούς δεν καταπάτησαν δικαιώματα συναδέλφων τους όταν τους δόθηκε η ευκαιρία; π.χ. όταν τους έδιναν ώρες ΠΔΣ που δεν τις δικαιούνταν πόσοι τις αρνήθηκαν; συγγνώμη αν γίνομαι κουραστική.

σέβομαι τους ρομαντικούς απεργούς αλλά δεν αντέχω τους φωνακλάδες που σέρνονται σα μεθυσμένοι πίσω από κάθε μάζωξη και ηδονίζονται με την ιδεα ότι κάποιοι θα λακίσουν από τα γκαρίσματά τους.
δε παίρνω όπλο, δε γίνομαι ταλιμπάν των δρόμων και γάιδαρος των καναλιών
Κατάλαβες σωστά και δηλώνεις:
δε μπορώ να είμαι με το μέρος κανενός από τους δύο εμπολέμους.... γιατί είναι και οι δύο ούνα φάτσα ούνα ράτσα
Ουνα φατσα ουνα ρατσα οι συναδελφοι που εχουν γίνει χιλια κομμάτια μακρυα από οικογένειες για λίγα μόρια με τους κλεφτες του υπουργείου?
Δηλαδη τι πρεπει να κάνουμε να πουμε "ελατε να μας γ...." και μετα να πουμε και ευχαριστώ?
Πώς δηλαδη ο εργαζόμενος μπορεί να διεκδικήσει τα δικαιώματά του αν οχι με την απεργία?Όσο υπάρχει δημοκρατία υπάρχει και η απεργία..Αν εσυ την απεργία τη θεωρείς εκβιασμό όπως αναφέρεις τί γνώμη έχεις για αυτούς που επιβάλλουν ένα αντιλαικό νομοσχέδιο?
Συγνώμη αλλά οι απεργοί δεν είναι ρομαντικοί...αγωνίζονται..διεκδικούν...
όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις καταλαβαίνω γιατί μερικοί δε θα μας αφήσουν ποτέ να πάμε μπροστά!


Φαίνεται ότι κάποιοι -παρά τις σπουδές και την όποια καλλιέργεια και γνώση της ιστορίας έχουν (έχουν;)- δε μπορούν να φανταστούν ότι τα δικαιώματα που έχουν και ως άνθρωποι και ως εργαζόμενοι δεν ήταν πάντα δεδομένα. Και δεν πάει πάρα πολύς καιρός από τότε που κάποιοι "φωνακλάδες" τα κατέκτησαν με αίμα κι όχι απλώς με τη θυσία ενός μεροκάματου. Τι να πω;
Μάλλον πρέπει να πιάσουμε πάτο για να συνέλθουμε.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #174 στις: Απρίλιος 17, 2010, 10:22:28 μμ »
rorygr, στα πλαίσια της δημοκρατίας δεν κάνει ο καθένας ότι γουστάρει αλλά η μειοψηφία υποτάσσεται στην πλειοψηφία.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #175 στις: Απρίλιος 17, 2010, 10:24:35 μμ »
rorygr, στα πλαίσια της δημοκρατίας δεν κάνει ο καθένας ότι γουστάρει αλλά η μειοψηφία υποτάσσεται στην πλειοψηφία.

αρα με την δικη σου λογικη η πλειοψηφια αυτη την στιγμη του λαου(συμφωνα με εκλογες και δημοσκοπησεις) στηριζει ΠΑΣΟΚ και Διαμαντοπουλου..Αρα εσυ γιατι απεργεις και πας κοντρα στην πλειοψηφια ; ειναι αποψη αυτη τωρα ;

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #176 στις: Απρίλιος 17, 2010, 10:30:46 μμ »
τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου...καθε φορα που ετοιμαζεται μια απεργια οι μεν θελουν να πεισουν τους δε να απεργησουν και οι δε να πεισουν τους πρωτους οτι εχουν το δικαιωμα να δουλεψουν...το μονο σωστο που λεγεται ειναι οτι εχουμε δημοκρατια..και στα πλαισια της δημοκρατιας ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει ο,τι γουσταρει..να απεργησει η να εργαστει...βεβαια καποιοι γινονται δημοκρατες μονο οταν  επικαλουνται την δημοκρατια για να δικαιολογησουν το συνταγματικο δικαιωμα της απεργιας...οταν ομως βλεπουν τον αλλο που θελει να δουλεψει θελουν φασιστικα να του επιβαλλουν την δικη τους αποψη..τωρα τι ειδους δημοκρατοφασισμος ειναι αυτος μονο οι ιδιοι το ξερουν...

Το θέμα της απεργίας δεν έχει σχέση με τη δημοκρατία στη βάση που το θέτεις.

Επειδή έχουμε δημοκρατία μπορούμε να απεργούμε χωρίς να φοβόμαστε για συνέπειες άλλες πέραν των οικονομικών.

Όμως η δημοκρατία δεν μας παρέχει το δικαίωμα της απεργίας ως ατομικό δικαίωμα. Δεν απεργεί ο Νίκος, ο Γιάννης, η Ελένη. Απεργούν κοινωνικές ομάδες. Και αν ο κάθε Νίκος, Γιάννης, Ελένη βγάζει την ουράτου απ' έξω γιατί δεν του αρέσουν οι φωνακλάδες αγώνας δε μπορεί να κερδηθεί. Κι αν οι φωνακλάδες κερδίσουν κάτι, οι μη φωνακλάδες θα το αρνηθούν; Θα πουν: "ευχαριστώ, εγώ δεν θα πάρω".;

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #177 στις: Απρίλιος 17, 2010, 10:32:46 μμ »
δε βάζω πάνω από όλα ούτε το σύνταγμα ούτε το νόμο.
και οι γερμανοί του χίτλερ ήταν νομικά κατοχυρωμένοι και διεκδικούσαν το δικαίωμα του ζωτικού χώρου.

για όλους αυτούς που επιβάλουν νομοσχέδια αντιλαϊκά έχω την άποψη ότι οι μισοί  είναι για τα σίδερα και οι άλλοι μισοί για το φρενοκομείο.
 
είμαι πάνω απ όλα άνθρωπος, όχι εργαζόμενος, ούτε καθηγητής . κρίνω επομένως ως άνθρωπος πρώτα, και όχι ως χαζοκουλτουριάρης καθηγητής της διαμαντοπούλου ή ψωροσυνδικαλιστάκος εργαζόμενος.

rozy4 και τον Σωκράτη η δημοκρατία τον καταδίκασε, για να μη πω για τον Χριστό...
ούτε ο Πλάτωνας, ούτε Αριστοτέλης ήταν και τόσο fun αυτού που ονομάζεις δημοκρατία.

πές το δικτατορία του προλεταριάτου να συνεννοηθούμε.

rorygr και τον Χίτλερ με ψήφο τον έβγαλαν οι γερμανοί.



Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #178 στις: Απρίλιος 17, 2010, 10:37:20 μμ »
rorygr, στα πλαίσια της δημοκρατίας δεν κάνει ο καθένας ότι γουστάρει αλλά η μειοψηφία υποτάσσεται στην πλειοψηφία.

αρα με την δικη σου λογικη η πλειοψηφια αυτη την στιγμη του λαου(συμφωνα με εκλογες και δημοσκοπησεις) στηριζει ΠΑΣΟΚ και Διαμαντοπουλου..Αρα εσυ γιατι απεργεις και πας κοντρα στην πλειοψηφια ; ειναι αποψη αυτη τωρα ;
Με τα απλά μαθηματικά που γνωρίζω κανένα κόμμα δεν συγκέντρωσε το 50+1.
Πέραν τούτου έχω δικαίωμα κι αν θες και υποχρέωση να συμμετέχω και στο συνδικαλιστικό μου φορέα και να αποφασίζω για κινητοποιήσεις και απεργίες εφόσον θίγονται δικαιώματα και συμφέροντα που σχετίζονται με τον εργασιακό μου χώρο. Αν αποφασιστεί να γίνει απεργία θα συμμετέχω ακόμη κι αν διαφωνώ, όπως κι αν αποφασιστεί να μη γίνει απεργία δεν θα απεργήσω ακόμη κι αν πιστεύω ότι πρέπει να απεργήσουμε. Αυτή είναι η άποψή μου για τη δημοκρατία.


Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #179 στις: Απρίλιος 17, 2010, 10:39:56 μμ »
Θα συμμετείχα σε μια απεργία διαρκείας και κατά την διάρκεια των πανελλαδικών με τα εξης αιτήματα:

1. Κατάργηση των πανελληνίων εξετάσεων, που ιδιωτικοποιούν την παιδεία μας μέσω της   
      παραπαιδείας και υποβαθμίζουν τον ρόλο του Λυκείου.

2. Εκδήλωση διαμαρτυρίας για την στοχοποίηση και την απαξίωση των εκπαιδευτικών του δημόσιου   
    σχολείου εκ' μέρους της ηγεσίας του Υπουργείου, όπως και εκ' μέρους ημιμαθών ή άσχετων με τα   
    εκπαιδευτκά θέματα δημοσιογράφων.


Έτσι θα ξεκινούσε μια δημόσια συζήτηση για τα εκπαιδευτικά θέματα γιαι να καταλάβει επιτέλους η κοινωνία, αλλά και πολλοί από εμάς, τι φταίει για τα κακώς κείμενα στη δημόσια παιδεία.
Παρεπιπτόντως θα συζητούσαμε και για το επικείμενο νομοσχέδιο...

Ονειρεύομαι; Μη με ξυπνάτε! 8)

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #180 στις: Απρίλιος 17, 2010, 10:52:47 μμ »
Θα συμμετείχα σε μια απεργία διαρκείας και κατά την διάρκεια των πανελλαδικών με τα εξης αιτήματα:

1. Κατάργηση των πανελληνίων εξετάσεων, που ιδιωτικοποιούν την παιδεία μας μέσω της   
      παραπαιδείας και υποβαθμίζουν τον ρόλο του Λυκείου.

2. Εκδήλωση διαμαρτυρίας για την στοχοποίηση και την απαξίωση των εκπαιδευτικών του δημόσιου   
    σχολείου εκ' μέρους της ηγεσίας του Υπουργείου, όπως και εκ' μέρους ημιμαθών ή άσχετων με τα   
    εκπαιδευτκά θέματα δημοσιογράφων.


Έτσι θα ξεκινούσε μια δημόσια συζήτηση για τα εκπαιδευτικά θέματα γιαι να καταλάβει επιτέλους η κοινωνία, αλλά και πολλοί από εμάς, τι φταίει για τα κακώς κείμενα στη δημόσια παιδεία.
Παρεπιπτόντως θα συζητούσαμε και για το επικείμενο νομοσχέδιο...


Ονειρεύομαι; Μη με ξυπνάτε! 8)

Με τα αιτήματά σου συμφωνούμε πάρα πολλοί. Όταν όμως θέτεις ως άτομο τους δικούς όρους για συμμετοχή στην απεργία, δεν καταλαβαίνεις ότι δεν έχει καμιά πιθανότητα επιτυχίας; Αν θέσουμε ο καθένας μας τους όρους του δεν πρόκειται να συμπέσουμε ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία και καταλήψεις στις Πανελλαδικές
« Απάντηση #181 στις: Απρίλιος 17, 2010, 10:54:29 μμ »
δε βάζω πάνω από όλα ούτε το σύνταγμα ούτε το νόμο.
και οι γερμανοί του χίτλερ ήταν νομικά κατοχυρωμένοι και διεκδικούσαν το δικαίωμα του ζωτικού χώρου.

για όλους αυτούς που επιβάλουν νομοσχέδια αντιλαϊκά έχω την άποψη ότι οι μισοί  είναι για τα σίδερα και οι άλλοι μισοί για το φρενοκομείο.
 
είμαι πάνω απ όλα άνθρωπος, όχι εργαζόμενος, ούτε καθηγητής . κρίνω επομένως ως άνθρωπος πρώτα, και όχι ως χαζοκουλτουριάρης καθηγητής της διαμαντοπούλου ή ψωροσυνδικαλιστάκος εργαζόμενος.

rozy4 και τον Σωκράτη η δημοκρατία τον καταδίκασε, για να μη πω για τον Χριστό...
ούτε ο Πλάτωνας, ούτε Αριστοτέλης ήταν και τόσο fun αυτού που ονομάζεις δημοκρατία.

πές το δικτατορία του προλεταριάτου να συνεννοηθούμε.

rorygr και τον Χίτλερ με ψήφο τον έβγαλαν οι γερμανοί.





Σηκώνω τα χέρια ψηλά...
Κατάλαβε κανείς;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 718
Σύνολο: 729

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.