*

Αποστολέας Θέμα: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 44473 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 17, 2010, 11:25:40 μμ »
Και η διαδικασία μονιμοποίησης πως γίνεται; Πρέπει να γίνει έκθεση από τον διαυθυντή; Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για τη διαδικασία;
Όταν θα συμπληρώσεις τα 2 χρόνια από το διορισμό σου δηλ.τον επόμενο Σεπτέμβριο θα πεις  στο διευθυντή του σχολείου που υπηρετούσες την προηγούμενη σχολική χρονιά να σου κάνει έκθεση για να μονιμοποιηθείς.Οι διευθυντές ξέρουν τη διαδικασία.Απλά εσύ να του το θυμήσεις γιατί δεν θυμούνται ποιος πρέπει να μονιμοποιηθεί κάθε φορά.

Αν αυτά τα 2 χρόνια έχεις υπηρετήσει σε διαφορετικά σχολεία, άρα είχες και διαφορετικούς διευθυντές, πρέπει και οι 2 να κάνουν έκθεση, ή ο τελευταίος;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:16:54 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 18, 2010, 02:22:53 πμ »
ο τελευταίος!

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 18, 2010, 08:00:13 πμ »
Και η διαδικασία μονιμοποίησης πως γίνεται; Πρέπει να γίνει έκθεση από τον διαυθυντή; Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για τη διαδικασία;
Όταν θα συμπληρώσεις τα 2 χρόνια από το διορισμό σου δηλ.τον επόμενο Σεπτέμβριο θα πεις  στο διευθυντή του σχολείου που υπηρετούσες την προηγούμενη σχολική χρονιά να σου κάνει έκθεση για να μονιμοποιηθείς.Οι διευθυντές ξέρουν τη διαδικασία.Απλά εσύ να του το θυμήσεις γιατί δεν θυμούνται ποιος πρέπει να μονιμοποιηθεί κάθε φορά.

Αν αυτά τα 2 χρόνια έχεις υπηρετήσει σε διαφορετικά σχολεία, άρα είχες και διαφορετικούς διευθυντές, πρέπει και οι 2 να κάνουν έκθεση, ή ο τελευταίος;

Στα Νηπιαγωγεια δεν υπαρχουν διευθυντριες/ες,τοτε ποια/ποιος κανει την εκθεση;μηπως απο τη Διευθυνση η το Γραφειο η μηπως οι προισταμενες/οι των σχολειων;
Αν ισχυει το τελευταιο,τοτε θα πρεπει να κανω εκθεση για την συναδελφισσα μου(ειμαι η προισταμενη της σχ. μοναδας)και τη δικη μου θα την κανουν απο το Γραφειο;
Εχω ακουσει οτι σε αυτη την υποθεση συμμετεχουν και οι σχολικοι συμβουλοι.

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 18, 2010, 09:13:03 πμ »
Η μονιμοποιηση εκπαιδευτικων γίνεται δύο χρονια μετά το ΦΕΚ διορισμού και ο υπαλληλικός κώδικας προβλέπει οτι γίνεται αυτοδίκαια. Ωστοσο, ο διευθυντής - ή προϊστάμενος- του υπαλλήλου στέλνει πρόταση μονιμοποίησης στο ΠΥΣΔΕ - μέσω των γραφείων εκπ/σης- η οποία συνεκτιμάται στην έκδοση του επικυρωμένου καταλόγου μονιμοποιήσεων. Βασικη προϋπόθεση αποτελει επίσης η επιτυχής παρακολουθηση της α φάσης των ΠΕΚ - και για όσους υποχρεώνονται και της Β φάσης.
Το σημείωμα μονιμοποίησης υπογράφουν
- για καθηγητές που υπηρετούν στο ίδιο σχολείο για δύο έτη ο διευθυντής της σχολικής μονάδας.
- για καθηγητές που υπηρετούν σε διαφορετικά σχολεία κάθε χρονιά ο διευθυντής του σχολείου που υπηρέτησε την πρώτη χρονιά ο εκπαιδευτικός ενώ ο διευθυντής της δεύτερης χρονιάς μπορεί να υποβάλλει σημειωμα μονιμοποίησης μονο αν ο εκπ/κός υπηρετεί για πάνω από έξι μήνες στο σχολείο του.
- για αποσπασμένους στη διοικηση,έκθεση υποβάλλει ο προϊστάμενος τους.
- για εκπ/κούς που υπηρετούν ως διευθυντές (πχ μονοθέσια δημοτικά) έκθεση υποβάλλει ο ιεραρχικά ανώτερός τους (πχ προϊστάμενος γραφείου).
- για όσους τελούν σε άδεια (πχ ανατροφης τέκνου) η έκθεση υποβάλλεται αφού επιστρέψουν σε σχολειο ή φορέα εκπ/σης και υπηρετησουν για μία διετία.
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:16:54 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 18, 2010, 10:57:23 πμ »
Και η διαδικασία μονιμοποίησης πως γίνεται; Πρέπει να γίνει έκθεση από τον διαυθυντή; Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για τη διαδικασία;
Όταν θα συμπληρώσεις τα 2 χρόνια από το διορισμό σου δηλ.τον επόμενο Σεπτέμβριο θα πεις  στο διευθυντή του σχολείου που υπηρετούσες την προηγούμενη σχολική χρονιά να σου κάνει έκθεση για να μονιμοποιηθείς.Οι διευθυντές ξέρουν τη διαδικασία.Απλά εσύ να του το θυμήσεις γιατί δεν θυμούνται ποιος πρέπει να μονιμοποιηθεί κάθε φορά.

Αν αυτά τα 2 χρόνια έχεις υπηρετήσει σε διαφορετικά σχολεία, άρα είχες και διαφορετικούς διευθυντές, πρέπει και οι 2 να κάνουν έκθεση, ή ο τελευταίος;

Στα Νηπιαγωγεια δεν υπαρχουν διευθυντριες/ες,τοτε ποια/ποιος κανει την εκθεση;μηπως απο τη Διευθυνση η το Γραφειο η μηπως οι προισταμενες/οι των σχολειων;
Αν ισχυει το τελευταιο,τοτε θα πρεπει να κανω εκθεση για την συναδελφισσα μου(ειμαι η προισταμενη της σχ. μοναδας)και τη δικη μου θα την κανουν απο το Γραφειο;
Εχω ακουσει οτι σε αυτη την υποθεση συμμετεχουν και οι σχολικοι συμβουλοι.


Είμαι και εγώ σε νηπιαγωγείο και τον Αύγουστο συμπληρώνω τα 2 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης του ΦΕΚ, θα ρωτήσω (υπενθυμίσω) και την προισταμένη μου.
Ευχαριστώ πάντως, για τις απαντήσεις! :)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 18, 2010, 06:18:55 μμ »
Τελικα ποιος-α ειναι αυτος-η που πρεπει να κανει την εκθεση;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 18, 2010, 06:30:41 μμ »
Όταν μονιμοποιήθηκα εγώ δεν έγινε καμία έκθεση.
Μάλιστα, επειδή από σχολέιο πήγα με μετάθεση σε ΚΕΔΔΥ (τότε ΚΔΑΥ) με ξέχασαν και με μονιμοποίησαν μετά από δική μου αίτηση προς το ΠΥΣΠΕ! Υπήρξε και ένας "καυγάς" για το ποιός ήταν αρμόδιος για τη μονιμοποίηση, ΠΥΣΠΕ τωρινό; ΠΥΣΠΕ προηγούμενο; ΚΕΔΔΥ; ΑΠΥΣΠΕ; Περιφέρεια; Τελικά έγινε από το ΠΥΣΠΕ, νομίζω (έχουν περάσει και κάποια χ΄ρονια....)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Emmacrete

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 18, 2010, 08:54:43 μμ »
οι εισηγησεις για τη μονιμοποιηση γίνονταν μεχρι τώρα από το ΠΥΣΠΕ του Νομού αυτοδίκαια, δύο χρόνια μετά το ΦΕΚ διορισμού. Θα δούμε αν αυτό θα αλλάξει. Τουλάχιστον για την Πρωτοβάθμια αυτό Ισχύει. Θα δούμε αν θα αλλάξει και αυτό...

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 19, 2010, 10:31:57 πμ »
Τελικα ποιος-α ειναι αυτος-η που πρεπει να κανει την εκθεση;

Στην δευτεροβάθμια πρέπει να γίνει έκθεση από το διευθυντή του σχολείου που υπηρετούσες την προηγούμενη χρονιά.
Τώρα για την πρωτοβάθμια που όντως είναι λίγο περίεργα τα πράγματα μιας και υπάρχουν και μονοθέσια νηπιαγωγεία και δημοτικά δεν ξέρω.Την απάντηση φαντάζομαι θα σας τη δωσουν στη διευθυνση Πρωτοβάθμιας

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 12:12:48 μμ »
Όσοι συμπληρώσατε τώρα τον Αυγουστο του 2010 την διετία της δόκιμης υπηρεσίας (δηλαδή όσοι διοριστήκατε μόνιμοι τον Αύγουστο του 2008), σας έγινε η μονιμοποίηση;
Ο/Η διευθυντής σας, έκανε την απαιτούμενη έκθεση προς τη Διεύθυνση;

Εμας στο σχολείο μου μας λέει ο διευθυντής ότι δεν του έχει έρθει κάποιο έγγραφο από την Διεύθυνση ώστε να προχωρήσει στην σύνταξη της απαιτούμενης έκθεσης που κάνει ο Διευθυντής για να γίνει η μονιμοποίηση.

Μήπως έχει αλλάξει κάτι και καταργήθηκε ο θεσμός αυτός και ισχύει κάτι άλλο;

Εχω αρχίσει να ανησυχώ. Εσας σας ήρθε η μονιμοποίηση?

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 03:07:27 μμ »
Τη μονιμοποίηση θα την περιμένεις από το νέο έτος. Μέχρι να στείλει το χαρτί η διεύθυνση, να το συμπληρώσει ο διευθυντής, να συνεδριάσει το ΠΥΣΔΕ και να σου απαντήσουν καταλαβαίνεις γιατί αργεί.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 04:09:52 μμ »
Όσοι συμπληρώσατε τώρα τον Αυγουστο του 2010 την διετία της δόκιμης υπηρεσίας (δηλαδή όσοι διοριστήκατε μόνιμοι τον Αύγουστο του 2008), σας έγινε η μονιμοποίηση;
Ο/Η διευθυντής σας, έκανε την απαιτούμενη έκθεση προς τη Διεύθυνση;

Εμας στο σχολείο μου μας λέει ο διευθυντής ότι δεν του έχει έρθει κάποιο έγγραφο από την Διεύθυνση ώστε να προχωρήσει στην σύνταξη της απαιτούμενης έκθεσης που κάνει ο Διευθυντής για να γίνει η μονιμοποίηση.

Μήπως έχει αλλάξει κάτι και καταργήθηκε ο θεσμός αυτός και ισχύει κάτι άλλο;

Εχω αρχίσει να ανησυχώ. Εσας σας ήρθε η μονιμοποίηση?
Τη μονιμοποίηση θα την περιμένεις από το νέο έτος. Μέχρι να στείλει το χαρτί η διεύθυνση, να το συμπληρώσει ο διευθυντής, να συνεδριάσει το ΠΥΣΔΕ και να σου απαντήσουν καταλαβαίνεις γιατί αργεί.

Όπως τα λέει ο para5 είναι.Τα πυσδε αργούν να συνεδριάσουν , μερικά μάλιστα καθυστερούν πάρα πολύ. Και εγώ μονιμοποιούμαι εφέτος, τον Αύγουστο έκλεισα διετία, όπως και εσύ.Η διευθύντρια μου έστειλε έκθεση μονιμοποίησης μου από τον Ιούνιο.Πάντως να ξέρεις ότι αργούν πολύ. Στο πυσδε που ανήκω εγώ, οι μονιμοποιήσεις αυτών που διορίστηκαν ένα χρόνο πριν από εμάς(Αύγουστος 2009) ήρθαν  με  έγγραφο  για τον κάθε μονιμοποιούμενο στα σχολεία αρχές Φεβρουαρίου του 2010!!Όποτε φαντάσου καθυστέρηση!Μην αγχώνεσαι, όλα θα γίνουν ,απλά είσαι  ναι μεν στην Ελλάδα του 2010, αλλά οι δημόσιες υπηρεσίες της λειτουργούν με όρους και ρυθμούς διοίκησης της οθωμανικής αυτοκρατορίας του 18-19 αιώνα!

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 05:09:57 μμ »
Να κάνω μία διόρθωση στα όσα έγραψα παραπάνω.Εκεί που γράφω για αυτούς που μονιμοποιήθηκαν ένα χρόνο πριν από εμάς,εννοώ φυσικά τους διορισθέντες τον Αύγουστο του 2007 και οι οποίοι μονιμοποιήθηκαν τον Αύγουστο του 2009 και όχι αυτό που εκ παραδρομής γράφτηκε περι διορισθεντων το 2009!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 06:47:16 μμ »
Όσοι συμπληρώσατε τώρα τον Αυγουστο του 2010 την διετία της δόκιμης υπηρεσίας (δηλαδή όσοι διοριστήκατε μόνιμοι τον Αύγουστο του 2008), σας έγινε η μονιμοποίηση;
Ο/Η διευθυντής σας, έκανε την απαιτούμενη έκθεση προς τη Διεύθυνση;

Εμας στο σχολείο μου μας λέει ο διευθυντής ότι δεν του έχει έρθει κάποιο έγγραφο από την Διεύθυνση ώστε να προχωρήσει στην σύνταξη της απαιτούμενης έκθεσης που κάνει ο Διευθυντής για να γίνει η μονιμοποίηση.

Μήπως έχει αλλάξει κάτι και καταργήθηκε ο θεσμός αυτός και ισχύει κάτι άλλο;

Εχω αρχίσει να ανησυχώ. Εσας σας ήρθε η μονιμοποίηση?
To έγγραφο της μονιμοποίησης έρχεται όντως σχεδόν ένα χρόνο  μετά από τη συμπλήρωση της διετίας, όπως λένε οι συνάδελφοι.
Αλλά το περίεργο είναι ότι δεν έχει γίνει ακόμη η έκθεση από τον διευθυντή σου. Στο δικό μου σχολείο το έγγραφο από τη διεύθυνση, για να συντάξει ο διευθυντής την έκθεση, είχε έρθει από τα τέλη Μαΐου 2010  και, απ' όσο ξέρω,  ο διευθυντής έχει κάνει ήδη την έκθεση για όσους είχαν ορκιστεί τον Αύγουστο 2008.
Νομίζω πάντως ότι δεν θα αργήσει να σταλεί το έγγραφο από τη διεύθυνση. Ίσως σε κάποιες διευθύνσεις οι διαδικασίες να γίνονται πιο αργά. Πάρε τηλ. στη διεύθυνσή σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2010, 06:58:07 μμ από syrrahm »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158537
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.