*

Αποστολέας Θέμα: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 44484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 09:03:07 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Καθησύχασα κάπως. Το μόνο που με προβληματίζει έιναι ότι ο διευθυντής δεν έχει στείλει την έκθεση αξιολόγησης γιατί όπως μου είπε αυτό πρέπει να του ζητηθεί επίσημα από την Δευτεροβάθμια και κάτι τετοιο δεν έχει γίνει ως τώρα. Εκτός αν έχει ζητηθεί και το έγγραφο χάθηκε! να το έχουν ξεχάσει δεν νομίζω αφού είναι κάτι που το κάνουν κάθε χρόνο για αρκετά άτομα..

Τώρα θα πρέπει να πάω κάποια μέρα στην Δευτεροβάθμια να ρωτήσω... Τρέχα γύρευε και ρώτα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:38:52 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 03:29:51 μμ »
Μην το αφήνεις γιατι μπορει και να σε έχουν ξεχάσει....
Ετσι συνέβη σε φίλο μου και μονιμοποιήθηκε μετά από ένα χρόνο
Δυστυχώς για τετοια πράγματα: προαγωγές , ΜΚ κτλ πρεπει εμεις να έχουμε το νου μας γιατι...
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 01:12:48 πμ »
στην Ευρυτανία οι μονιμοποιήσεις ήδη έγιναν ,εστάλησαν και τα αντίστοιχα χαρτιά στους μονιμοποιηθέντες

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 05:00:00 μμ »
στην Ευρυτανία οι μονιμοποιήσεις ήδη έγιναν ,εστάλησαν και τα αντίστοιχα χαρτιά στους μονιμοποιηθέντες

Aναφέρεσαι στους διορισθέντες το 2008, να υποθέσω.Αυτό θα πει ταχύτητα και κανονικά αυτό είναι το "εύλογο" χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο πρέπει να εκδίδονται οι μονιμοποιήσεις, δηλαδή γύρω στο φθινόπωρο με  τη συμπλήρωση της διετίας.Όχι από Αύγουστο να σου έρχεται η μονιμοποιήση τον...επόμενο Φεβρουάριο!!!Η διδε ευρυτανίας είναι έτσι γρήγορη και σε άλλη γραφειοκρατικά- διοικητικά θέματα;Δηλαδή, μισθολογικά κλιμάκια, προαγωγές κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:38:52 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 05:16:31 μμ »
ναι προς το παρον δεν έχουμε κανένα πρόβλημα ούτε με μισθολογικά ούτε υπάρχουν χρωστούμενα χρήματα από υπερωρίες,πδσ σε μόνιμους και ωρομίσθιους,ούτε καθυστέρηση Μ.Κ ούτε διάφορα άλλα παράξενα που ακούω κατά καιρούς.
ναι οι μονιμοποιήσεις αφορύν αυτούς που διορίστηκαν 2008 και μας ήρθαν τέλη Σεπτέμβρη τα χαρτιά της μονιμοποίησης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2010, 05:20:12 μμ από geochem »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 10:24:04 πμ »
Πρέπει αρχικά να κάνει κάτι ο διευθυντής του σχολείου? αυτή την έκθεση που λένε?
ή το χαρτί της μονιμοποιησης έρχεται από τη Διεύθυνση στο σχολείο? γιατι εμας δεν έχει κάνει τίποτα ο διευθυντής λέγοντας ότι δεν μου ζήτησαν από την Διεύθυνση να κάνω έκθεση για αυτούς που έκλεισαν διετία.
Μου φαίνεται παίζουν την κολοκυθιά!!   :P

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 02:31:36 μμ »
πρέπει να σταλεί στον διευθυντή έγγραφο που να ζητάει αξιολόγηση για μονιμοποίηση των εκπαιδευτικών που συμπληρώνουν διετία.
αλλιώς πες στον διευθυντή σου να πάρει κανα τηλεφωνάκι την περιφέρεια ή το αρμόδιο πυσδε για να βγει άκρη

Αποσυνδεδεμένος Rixardos7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 05:46:13 μμ »
Συναδελφοι αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει, (γιατι με αυτα που βλεπουν τα ματια μας αυτο το καιρο, φοβαμαι και για τη μονιμοποιηση):
Το πρωτο χρονο (περυσι) υπηρετησα κανονικα σε σχολείο, ενω φετος εχω παρει αδεια ανατροφης. Μπορει στο τελος αυτης της χρονιας (συμπληρωση διετιας) να γινει η αιτηση μονιμοποιησης προσκομιζοντας εκθεση αξιολογησης απο τον διευθυντη του πρωτου σχολειου (αφου στο δευτερο σχολειο που εχω φετος οργανικη δε διδασκω λογω της αδειας); Σημειωνω οτι εχω αλλαξει ΠΥΣΔΕ. Ή θα πρεπει να υπηρετησω κανονικα και την επομενη χρονια για να κανει εκθεση ο επομενος διευθυντης και ετσι να γινει η μονιμοποιηση στο τελος του τριτου ετους (αναδρομικα);

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 06:26:01 μμ »
πέρασα με ασεπ το 2007, ανέλαβα υπηρεσία τον αυγ του 07 και μονιμοποιήθηκα αυτόματα χωρίς να κάνω κανένα χαρτί το 2009 (και είχα αλλάξει και πυσδε όπως και εσύ...)ενώ ήμουν σε άδεια λοχείας είχε έρθει υπηρεσιακά το χαρτί της μονιμοποίησης στον φακελό μου στο σχολείο..... Άρα όλα πιάνονται κανονικά και δεν χρειάζεται να τρέχεις εσύ..... Τώρα αν λόγω των ημερών θέλεις να το σπρώξεις;;;; Πρέπει να παίρνεις στην πυσδε που είσαι τηλ και να τους τα πεις....

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 06:42:04 μμ »
Εσείς δε χρειάζεται να κάνετε τίποτα!
Η μονιμοποίηση γίνεται με εισήγηση του Δ/ντη του σχολειου στο οποίο ανήκετε στο τέλος της 2ης χρονιάς
Θεωρώ ότι αναξάρτητα από το αν έχεις πάρει άδεια, μόλις κλείσεις 2 χρόνια ως μόνιμος/η μονιμοποιείσαι
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Rixardos7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:04:44 μμ »
Εσείς δε χρειάζεται να κάνετε τίποτα!
Η μονιμοποίηση γίνεται με εισήγηση του Δ/ντη του σχολειου στο οποίο ανήκετε στο τέλος της 2ης χρονιάς
Θεωρώ ότι αναξάρτητα από το αν έχεις πάρει άδεια, μόλις κλείσεις 2 χρόνια ως μόνιμος/η μονιμοποιείσαι

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Πως ομως θα εισηγηθει ο δ/ντης του σχολειου στο οποίο ανήκω στο τέλος της 2ης χρονιάς, απο τη στιγμη που λογω της αδειας δεν δουλεψα καθολου υπο τη διευθυνση του αυτη τη χρονιά? Το θεμα πιστευω ειναι αν το ΠΥΣΔΕ στο οποιο ανηκω τωρα θα κανει δεκτη την εισηγηση του πρωτου διευθυντη (που ειναι σε αλλο ΠΥΣΔΕ)...Στη δευτεροβαθμια μια υπαλληλος μου ειπε οτι  δεν γινεται αυτο και πρεπει να περασει και ο τριτος χρονος δουλευοντας στο σχολειο ωστε να μπορει ο διευθυντης αυτος να εισηγηθει και τοτε μονο θα γινει η μονιμοποιηση η οποια θα ισχυει αναδρομικα απο το 2ο ετος...Αλλα δεν τους εχω και πολυ εμπιστοσυνη σε αυτα που λενε...

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:08:48 μμ »
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Πως ομως θα εισηγηθει ο δ/ντης του σχολειου στο οποίο ανήκω στο τέλος της 2ης χρονιάς, απο τη στιγμη που λογω της αδειας δεν δουλεψα καθολου υπο τη διευθυνση του αυτη τη χρονιά? Το θεμα πιστευω ειναι αν το ΠΥΣΔΕ στο οποιο ανηκω τωρα θα κανει δεκτη την εισηγηση του πρωτου διευθυντη (που ειναι σε αλλο ΠΥΣΔΕ)...Στη δευτεροβαθμια μια υπαλληλος μου ειπε οτι  δεν γινεται αυτο και πρεπει να περασει και ο τριτος χρονος δουλευοντας στο σχολειο ωστε να μπορει ο διευθυντης αυτος να εισηγηθει και τοτε μονο θα γινει η μονιμοποιηση η οποια θα ισχυει αναδρομικα απο το 2ο ετος...Αλλα δεν τους εχω και πολυ εμπιστοσυνη σε αυτα που λενε...
Το θέμα αυτό θα διευθετηθεί από το ΠΥΣΔΕ. Γνώμη μου είναι ότι την εισήγηση θα γίνει από το διευθυντή του σχολείου που ήσουν το 2ο χρόνο ανεξάρτητα από το αν ήσουν σε άδεια τότε.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 15, 2011, 03:06:49 μμ »
Ξέρει κανείς τι γίνεται αν ο διευθυντής στο σχολείο που υπηρετείς είναι καινούριος (2 μήνες μόνο) και δεν μπορεί να κάνει έκθεση για την μονιμοποίησή σου; Ποιός κάνει την εισήγηση τότε για να μονιμοποιηθείς;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 15, 2011, 03:36:40 μμ »
Για να μονιμοποιηθεί ένας εκπ/κός πρέπει να υπάρχουν δύο συγκεκριμένα χαρτιά στο φάκελό του (τα οποία αποστέλλονται στο ΠΥΣΔΕ για κύρωση των πινάκων):
1. βεβαίωση παρακολούθησης ΠΕΚ και
2. σημείωμα μονιμοποίησης απο τον άμεσο προϊστάμενο του υπαλλήλου.

Τούτων λεχθέντων, ξεκαθαρίζω τα εξης:
το σημειωμα μονιμοποίησης γίνεται απο τους :
- διευθυντή σχολείου στο οποίο υπηρετεί ο εκπ/κός την 2η χρονιά της υπηρεσίας του. Το σημείωμα αυτό αποστέλλεται με ημερομηνία 30/6 εκεί όπου ο εκπ/κός ανήκει οργανικά ( εκεί δηλαδή που βρίσκεται ο φάκελός του) και αρχειοθετειται σε αυτόν). Η διαδικασία μονιμοποιησης κινείται ΑΦΟΥ ο εκπ/κός έχει κλείσει δύο χρόνια απο το ΦΕΚ Διορισμού του ( και άρα την 3η χρονιά υπηρεσίας του) .Για τον λόγο αυτο, στέλνεται το χαρτί απο τον διευθυντη του σχολείου υπηρέτησης της ΔΕΥΤΕΡΗΣ χρονιάς υπηρεσιας του.

από εκεί και πέρα:

αν τη δεύτερη χρονιά ο υπάλληλος ήταν σε άδεια μετ΄αποδοχών (πχ ανατροφής τέκνου) το σημείωμα συντάσσει ο δ/ντής ( ή προϊστάμενος αν υπηρετεί σε γραφείο) όπου υπηρετεί ο υπάλληλος την ΤΡΙΤΗ χρονιά υπηρέτησης.
Αν ο υπάλληλος πήρε αδεια άνευ αποδοχών, περιμένει πρώτα να κλείσει διετία ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ υπηρεσίας και μετά ακολουθείται η παραπάνω διαδικασία.

για να το κάνω πιο απλό:
αν ηταν σε σχολείο το 2ο και το 3ο έτος   στέλνει το χαρτί ο διευθυντής του σχολείου (  ΜΟΝΟ του 2ου  έτους)
αν ήταν σε υπηρεσίες και το 2ο και το 3ο έτος  στέλνει το χαρτί ο προϊστάμενος του γραφείου ( και του 2ου και του 3ου έτους)
αν ήταν τη 2η χρονια σε γραφείο και την 3η σε υπηρεσία, κάνουν και οι δύο εισήγηση ( και ο προιστάμενος για το διοικητικό έργο και ο διευθυντής για το διδακτικό).
αν ήταν τη 2η χρονιά σε υπηρεσία και την 3η σε σχολείο, κάνουν και οι δύο εισήγηση ( και ο δ΄/ντής και ο προϊστάμενος)

αν ο διευθυντής είναι καινούριος μπορεί να σου κάνει έκθεση μονιμοποιησης ο παλιός δ/ντής. Αν ο παλιός πήρε σύνταξη , θα πρέπιε να σου κάνει ο καινούριος για όσο διάστημα έχεις υπηρετήσει (ας πούμε για δύο μήνες).
Για ποιό λόγο να μην μπορεί να σου κάνει έκθεση; Συνήθως αρκεί μια -δυο βδομάδες για να καταλάβεις τι "καπνό φουμάρει" ο άλλος....Εξάλλου, στις εκθέσεις μονιμοποίησης δε γράφουμε δα και κάτι τραγικά σοβαρό: αρκεί ένα "κρίνεται ικανός για μονιμοποίηση" :P :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.