*

Αποστολέας Θέμα: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 44568 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 15, 2011, 10:42:13 μμ »

Ζητήθηκε να γίνει τώρα η αξιολόγηση γιατί βρήκα ένα δημοσίευμα που έλεγε τα εξής
Τέσσερις αλλαγές εφέτος σε θέματα αξιολόγησης
Ήδη όπως έχει αποφασιστεί από το υπουργείο Παιδείας:
-Οι εκθέσεις αξιολόγησης που υποβάλλονταν κάθε χρόνο από τον διευθυντή του σχολείου στο τέλος του χρόνου, από εφέτος θα παραδίδονται ως τις 15 Μαΐου (στο παρελθόν παραδίδονταν τέλος Ιουνίου). Οι αντίστοιχες εκθέσεις των επιθεωρητών θα συντάσσονται μέχρι τις 15 Ιουνίου.
- Όταν διαπιστώνεται δυσμενής κρίση κατά εκπαιδευτικού (ολιγωρία, παραλείψεις, ανάρμοστη συμπεριφορά), ο ενδιαφερόμενος θα ενημερώνεται γραπτώς. Θα έχει έτσι την ευκαιρία να ακουστεί και να διατυπώσει τις απόψεις του.
- Ο δάσκαλος ή καθηγητής που δέχεται αρνητική κρίση, μπορεί να υποβάλει ένσταση με πλήρη δικαιολογητικά μέσα σε είκοσι μία ημέρες από την ημερομηνία κοινοποίησης της.

όμως ο διευθυντής βρήκε ένα νόμο που λέει ότι πρέπει να είναι προϊστάμενός σου πάνω από 5 μήνες για να κάνει αυτό το σημείωμα, και άρα δεν μπορεί να το κάνει πριν το σεπτέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:25 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 15, 2011, 11:03:18 μμ »

Ζητήθηκε να γίνει τώρα η αξιολόγηση γιατί βρήκα ένα δημοσίευμα που έλεγε τα εξής
Τέσσερις αλλαγές εφέτος σε θέματα αξιολόγησης
Ήδη όπως έχει αποφασιστεί από το υπουργείο Παιδείας:
-Οι εκθέσεις αξιολόγησης που υποβάλλονταν κάθε χρόνο από τον διευθυντή του σχολείου στο τέλος του χρόνου, από εφέτος θα παραδίδονται ως τις 15 Μαΐου (στο παρελθόν παραδίδονταν τέλος Ιουνίου). Οι αντίστοιχες εκθέσεις των επιθεωρητών θα συντάσσονται μέχρι τις 15 Ιουνίου.
- Όταν διαπιστώνεται δυσμενής κρίση κατά εκπαιδευτικού (ολιγωρία, παραλείψεις, ανάρμοστη συμπεριφορά), ο ενδιαφερόμενος θα ενημερώνεται γραπτώς. Θα έχει έτσι την ευκαιρία να ακουστεί και να διατυπώσει τις απόψεις του.
- Ο δάσκαλος ή καθηγητής που δέχεται αρνητική κρίση, μπορεί να υποβάλει ένσταση με πλήρη δικαιολογητικά μέσα σε είκοσι μία ημέρες από την ημερομηνία κοινοποίησης της.

όμως ο διευθυντής βρήκε ένα νόμο που λέει ότι πρέπει να είναι προϊστάμενός σου πάνω από 5 μήνες για να κάνει αυτό το σημείωμα, και άρα δεν μπορεί να το κάνει πριν το σεπτέμβριο.

πού το βρήκες αυτό το έγγραφο για τις αλλαγές σε θέματα αξιολόγησης debio? Σε μας δεν ήρθε κάτι ανάλογο πάντως - ακόμα!

όσο για το άλλο - ότι πρέπει να είναι προϊστάμενός σου για πάνω απο έξι μήνες, όντως ισχύει. Ξέχασα να σου το απαντήσω πριν Πιάστηκα με τα υπόλοιπα και το παρέλειψα!   :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 15, 2011, 11:15:50 μμ »
Στο Βήμα το είχε δημοσιευμένο! Φαντάζομαι για να προλάβουν τους νέους διευθυντές που θα γίνουν το καλοκαίρι!

άρα όντως δεν μπορεί να κάνει έκθεση τώρα, αφού είναι προϊσταμένη μόνο 2 μήνες;
Τώρα τι γίνεται με την έκθεση: από ποιον μπορεί να δοθεί μέχρι τις 15 μαίου; Από τον παλιό διευθυντή μας είπε ότι δεν μπορεί να δοθεί γιατί δεν έχει σφραγγίδα πια και δεν μπορεί να περασει έγγραφο στο πρωτόκολλο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 15, 2011, 11:20:54 μμ »
Δώσε μου να καταλάβω κάτι : ο παλιός προΪστάμενος ( μιλάμε για γραφείο, έτσι;) για πόσο διάστημα ήταν προϊστάμενός σου;

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:25 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 15, 2011, 11:25:48 μμ »
Δώσε μου να καταλάβω κάτι : ο παλιός προΪστάμενος ( μιλάμε για γραφείο, έτσι;) για πόσο διάστημα ήταν προϊστάμενός σου;

Σε σχολείο αναφέρομαι. Άλλαξε ο διευθυντής το φεβρουάριο και ο νέος διευθυντής δεν μπορεί να κάνει έκθεση αξιολόγησης μέχρι τον αύγουστο, γιατί είναι διευθυντής για λιγότερο από 6 μήνες.
Άρα υπάρχει κάποιος άλλος που θα μπορούσε να γράψει αυτή την έκθεση το μαϊο ή τον ιούνιο;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 15, 2011, 11:27:41 μμ »
ο παλιός διευθυντής ήταν προϊστάμενό για πάνω από 6 μήνες

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 15, 2011, 11:30:09 μμ »
ωραιότατα!! μπορεί λοιπον να σου κάνει αυτός την έκθεση μονιμοποίησης με παλαιότερη ημερομηνία - οπότε ήταν και προΪστάμενος εν ενεργεία...Ούτως ή άλλως δεν αναγράφεται κάπου σε πρακτικό ή σε πρωτόκολλο η έκθεση μονιμοποίησης, υπάρχει απλά στον φάκελό σου και την αναζητούν όταν φτιάξουν τις λίστες με τους προς μονιμοποίηση εκπ/κούς.

τώρα αν κολλήσει στο τυπικό του πράγματος, αυτός πού βρίσκεται τώρα;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 15, 2011, 11:35:44 μμ »
Αυτός βρίσκεται, αλλά ο νέος διευθυντής λέει ότι πρέπει να πάρει πρωτόκολλο και ότι ο παλιός διευθυντής δεν έχει πια σφραγίδα. Αν του είχε ζητηθεί πριν αλλάξει, δεν θα υπήρχε πρόβλημα, αλλά τώρα δεν δέχεται να βάλει ημερομηνία παλιότερη στο πρωτόκολλο και άρα είναι άχρηστο να το πάρουμε.
Αυτό για τη σφραγίδα δεν ξέρω αν ισχύει και τι, αλλά μου λες ότι δεν χρειάζεται αριθμό πρωτοκόλλου, παρά μόνο όταμ φύγει από το σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 15, 2011, 11:52:44 μμ »
έλεος! πόσο δυσκοίλιοι είναι πια μερικοί; 
δε χρειάζεται να πάρει πρωτόκολλο η έκθεση μονιμοποίησης - αλλά ακόμα και αν χρειάζεται ας βάλουν ένα παλιό αριθμό πια - δεν είναι τόσο τρομερό. Κάπου μπορούν να βρουν να το "κολλήσουν"....σε μια παλαιότερη ημερομηνία - πες πχ ότι είχαν στείλει με αρ. πρωτ. 212 στις 22/12/2010 ένα έγγραφο στη δ/νση που είχε τίτλο "αποστολή πράξης ανάληψης αναπληρωτή καθηγητή"... Στο ίδιο έγγραφο, γράφουν 212β ως εξερχόμενο και "κολλάνε" και το δικό σου έγγραφο ....μα πόσο δύσκολο είναι αυτό;  ( αλλά μου φαίνεται ο νέος διευθυντής είναι "κολλημένος" απο μόνος του.΄ είπαμε να είμαστε γραφειοκράτες αλλά όχι κι έτσι πια ....ήμαρτον)

Στην χειρότερη περίπτωση λοιπον θα σου κάνει ο νέος δ/ντής απο σεπτέμβριο. Πότε "κλείνεις" διετία απο το διορισμό σου αλήθεια; για να δώ και πότε θα πας για προαγωγή στους πίνακες προακτέων....

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 16, 2011, 12:08:24 πμ »
1 σεπτεμβρίου κλείνω διετία!ήθελα να προλάβω τις συγχωνεύσεις και το νέο λύκειο, μήπως προκύψει κάτι με την οργανικότητά μου.

το προτείναμε αυτό με τον αριθμό πρωτοκόλλου, αλλά το απέκλεισε! μάλλον τα εξαντλήσαμε όλα!
 
και δυστυχώς ανακάλυψα πώς και οι συνάδελφοι δεν έδειξαν και μεγάλη συναδελφικότητα. Άλλος έλεγε ότι δεν έγινε και τίποτα, άλλος είπε ότι έχει δίκιο, άλλος είχε και μια θεωρία, ότι αφού δεν συμπλήρωθηκε η διετία ακόμη, δεν δικαιούμαι να γίνει έκθεση από τώρα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 16, 2011, 12:17:02 πμ »
οκ, μην ανησυχείς ως προς την οργανικότητά σου - με την έννοια ότι δεν ειναι επακόλουθο ή δεν σχετίζεται με τη μονιμοποίησή σου.
από τη στιγμή που η διετία "κλείνει" πρώτη σεπτεμβρίου σημαίνει ότι ούτως ή άλλως το ΠΥΣΔΕ θα αποφασισει ΜΕΤΑ την ημερομηνία αυτή, οπότε αυτό είναι βολικό ως προς την ολη κατάσταση. Εφόσον ο νέος διευθυντής αρνείται , τοτε πολύ απλά θα σου κάνει την έκθεση με το που θα κλείσει εξάμηνο στη θέση αυτή.

όσο για τους συναδέλφους, θα σε συμβουλέψω ως πιο παλιά ένα πράγμα - εμπιστοσύνη μη δειχνεις ούτε στ' άντερά σου που λέει και ο λαός!! όλοι να σε καταπιουν θέλουν και να βγουν αυτοί λάδι...Μπορεί να ειναι δημόσιο και να χαιρόμαστε ( ακομα) με τη μονιμοτητα αλλά εδώ ισχύει ως αξίωμα το " να ψοφήσει οχι μόνο η κατσίκα του γείτονα, αλλά και ο ίδιος ο γειτονας".....  8) 8)

επομένως, υπομονή ως το Σεπτέμβρη - για να έχει και την ευκαιρία ο νεος διευθυντής να υπογράψει φαρδιά - πλατιά αυτό το τόσο επίσημο και σπουδαίο πια έγγραφο ....( τι να πρωτοσχολιάσω τώρα....)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 16, 2011, 12:30:04 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Θα μάθω αν χρειάζεται αριθμό πρωτοκόλλου αυτό το χαρτί, και αν δε χρειάζεται, θα το συζητήσω με τον παλιό διευθυντή, αν μπορώ να το πάρω αυτό το χαρτί.
καλό βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 18, 2011, 12:22:26 μμ »
απ'οσο ξερω εγω οσοι ειμαστε διορισμενοι το 2009 προχωραμε στη μονιμοποιηση με το παλιο καθεστως (συμπληρωση διετιας-αυτοδικαιη μονιμοποιηση-εκθεση απο το διευθυντη) ενω οι διορισθεντες το 2010 θα ακολουθησουν το νεο συστημα το οποιο δε γνωριζω καλα αλλα ακουσα για μεντορες, αξιολογηση ,τριετια κλπ. Ετσι εχω καταλαβει .Γενικως για τους 2010 εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα. Αν καποιος τα γνωριζει καλυτερα ας με διορθωσει.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Μονιμοποίηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 02, 2011, 10:13:40 μμ »
καλησπερα, μια ερωτηση και απο εμενα. Διοριστηκα το 2009.Περυσι υπηρετησα και ξεχρεωσα την οργανικη μου οντας σε διαθεση. Φετος εχω παρει αποσπαση. Ποιος συντασσει την εκθεση αξιολογησης μου?Διαβασα οτι αυτο πρεπει να γινει μεχρι τις 15-5 και εχω αγχωθει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.