*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 78288 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #196 στις: Μάιος 03, 2010, 10:59:37 μμ »
tania24, επειδή εγώ αναφέρθηκα στο τμήμα Μαθηματικών Αθήνας, και σήμερα κιόλας μελέτησα προσεκτικά τον οδηγό σπουδών σας, τον πρόσφατο κιόλας, για να γράψω επακριβώς, απαντώ: Το τμήμα σας έχει 2 κατευθύνσεις (θεωρητικών και εφαρμοσμένων μαθηματικών). Η Διδακτική των Μαθηματικών είναι ειδίκευση, προαιρετική όπως διευκρινίζει ο οδηγός σπουδών σας. Προσωπικά ανέφερα περί υποχρεωτικών μαθημάτων για όλες τις κατευθύνσεις του τμήματος. Εκείνος που επιλέγει τη Στατιστική και Επιχειρησιακή Έρευνα έχει υποχρεωτικό μάθημα Παιδαγωγικής; Όχι. Άρα μπορεί να ολοκληρώσει τις σπουδές του, να διεκδικήσει θέση στην εκπαίδευση και να απαιτήσει τα ίδια δικαιώματα ΧΩΡΙΣ να έχει κάνει ούτε ένα μάθημα Παιδαγωγικής. Το ίδιο και για αυτούς που επιλέγουν την ειδίκευση των Υπολογιστικών Μαθηματικών. Όσο για εκείνους που ακολουθούν την ειδίκευση Διδακτικής Μαθηματικών (από το ΦΠΨ δε διδάσκεστε την Παιδαγωγική αλήθεια;! Το όνομα Κασσωτάκης σου λέει κάτι;!) κάνουν 1 υποχρεωτικό "Παιδαγωγικά Ι" και 1 Ψυχολογία επιλογής, και 4 επιλογής Διδακτικής (ειδικής) Μαθηματικών. Απουσιάζουν όμως βασικοί παιδαγωγικοί κλάδοι. Πόσοι επιλέγουν τη συγκεκριμένη ειδίκευση; Εξαιρούνται οι υπόλοιποι από την εκπαίδευση; Όχι. Γιατί δεν υπάρχουν υποχρεωτικά παιδαγωγικά μαθήματα για όλους;

Όσο για το τμήμα ΦΠΨ, μάθε κορίτσι μου πρώτα ότι η φιλοσοφική είναι ΟΛΗ η σχολή και το εν λόγω τμήμα είναι ένα από τα πολλά. Προσέχετε τι γράφετε και αν δε γνωρίζετε κάτι, μελετήστε το πρώτα. Επομένως αυτό που έγραψες είναι πολύ άκυρο, φανερή η πλύση εγκεφάλου που έχεις υποστεί κι εσύ από επιτήδειους. Επιστήμονες και να γράφουν για ανωτερότητες και κατωτερότητες... ΘΛΙΒΕΡΟ! Η ίδια και η ίδια καραμέλα για τα αρχαία... Αυτή η αρχαιολαγνεία κάποιων καλά κρατεί. Γνωστικά αντικείμενα έχει και το ΦΠΨ, ξέρεις. Και στο ΦΠΨ, αφού αποφάσισες να γράψεις εδώ, κάνουν περισσότερα αρχαία από το τμήμα Ιστορίας - Αρχαιολογίας. Λίγο από όλα είναι και αυτό; Και το Φιλολογίας λίγο από όλα δεν κάνει; Γλωσσολογίες, Λαογραφίες, Κλασική, Βυζαντινή, Νεοελληνική Φιλολογία κτλ κτλ. Έλεος ρε παιδιά. Είδατε το δηλητήριό σας πόσους έχει ποτίσει; Εύγε! Και τι εννοούσες για το βαθμό εισαγωγής;! Μήπως το ΦΠΨ Αθήνας έχει μεγαλύτερη βάση από αρκετά τμήματα Μαθηματικών; Και επειδή το Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ έχει μεγαλύτερη βάση (και διορίζονται μαθηματικοί) σημαίνει ότι είναι καλύτεροι από εσάς; Σύμφωνα με το σκεπτικό σου, ναι! Και παραθέτω, για να φαίνονται τα στοιχεία...
    Από το ΦΕΚ Α.φ. 515, σελ. 14575:
Πτυχίο Μαθηματικών (κωδ. 0301) ΑΕΙ Πανεπιστημιακού τομέα της ημεδαπής ή ισότιμο αντίστοιχης ειδικότητας της αλλοδαπής ή πτυχίο Μαθηματικών (κωδ. 0302) ή Μαθηματικών και Στατιστικής του Πανεπιστημίου της Κύπρου (κωδ. 0303) ή πτυχίο της Σχολής Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και πιστοποιητικό παρακολούθησης του Προγράμματος Σπουδών της κατεύθυνσης Μαθηματικού Εφαρμογών (κωδ. 0304) ή πτυχίο του Τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης (κωδ. 0305).
Δεν είναι μαθηματικοί οι ΣΕΜΦΕ ε; Και κατώτεροι ή λίγο από όλα;! Απορώ ένας φοιτητής ή μια φοιτήτρια αυτού του τμήματος τι θα είχε να σας απαντήσει!

οκ!δεν θα συνεχισω αλλο.εχεις απολυτο δικιο, εισαι ο πιο ενημερωμενος , ο πιο διαβασμενος, τα ξερεις ολα.
ας ασχοληθουμε με κατι πιο σοβαρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2010, 11:08:39 μμ από tania24 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #197 στις: Μάιος 03, 2010, 11:08:11 μμ »
ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ .

ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ.


ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ........................ >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

H Διαμαντοπουλου?  αν το δω αυτο, τα χω δει πλεον ολα......
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #198 στις: Μάιος 04, 2010, 12:20:40 πμ »
Λώρα δεν έιναι τρόπος έκφρασης αυτός προς συναδέλφους και γω του κλασικού είμαι να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου αν γνωρίζεις ποια είναι τα σωζόμενα δράματα. :P

Δεν είναι αυτό το θέμα μας ,προσωπικά δε γνωρίζω τί είναι η μικρο μακρο διδασκαλία ,αυτό με καθιστά λιγότερο ικανή στην τάξη μου ή προς τους μαθητές μου;
Οχι κοπέλα μου...δεν είπα ποτέ εγώ εδώ μέσα πως σε κάνει λιγότερο ικανή...λιγότερο ευφάνταστη σε τρόπους αντιμετώπισης καταστάσεων ίσως όμως ναι! Δεν είπα ποτέ εγώ πως οι του φιλολογικού και ιστορικού δεν είναι ικανοί να σταθούν στην τάξη,αλλά το "είμαι ικανός να σταθώ στην τάξη" μέχρι το μπορώ να ανταπεξέλθω σε διάφορες καταστάσεις με βάση τεχνικές και μεθόδους που μαθαίνονται με πρακτική άσκηση.....πίστεψέ με έχει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ! Αυτή είναι η ένστασή μου εμένα...βλέπω πολλούς συναδέλφους που δεν ξέρουν καν πως να κάνουν ένα διαγνωστικό τεστ στην αρχή της χρονιά!!!! Αυτό....συγγνώμη αλλά δεν δείχνει παιδαγωγική κατάρτιση για μένα!!
Και...hello...με ρωτάς αν ξέρω τι είναι τα σωζόμενα δράματα...;;;!! Έχω κάνει και τους 3 τραγικούς στην σχολή μου και όχι μόνο! Αλλά εδώ το θέμα μας είναι νομίζω η παιδαγωγική κατάρτιση...δεν το καταλαβαίνουν μερικοί...;;!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #199 στις: Μάιος 04, 2010, 12:41:00 πμ »
προς τι ο εκνευρισμός; συμφωνώ ότι είναι χρήσιμη η παιδαγωγική κατάρτιση αλλά τί να κάνουμε με τους αποφοίτους που πλέον δεν έχουν τη δυνατότητα να ξαναβρεθούν στα θρανία ;
Δε θεωρώ ότι είμαι λιγοτερο ευφάνταστη από κάποιον που έχει παιδαγωγική κατάρτιση απ τη στιγμή που διδάσκω αρχαία ελληνικά σε μαθητές γ΄δημοτικού ,λιγότερο επιστημονικά καταρτισμένη ναι , μακάρι να έιχα τη δυνατότητα στη σχολή νσ πσρακολουθούσα περισσότερα μαθήματα.
Οταν μιλάμε για σωζόμενα δράματα βάζουμε και τις κωμωδίες μέσα   :D αλλά ας σταματήσουμε καλύτερα εδώ συνάδελφοι ξυλοκοπήθηκαν και μεις λέμε τις εξυπνάδες μας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #200 στις: Μάιος 04, 2010, 11:18:04 πμ »
Ετσι.. Εδω ο κοσμος χανεται κι εσεις να ασχολειστε με την κοντρα "κλασικης φιλολογιας" και φπψ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #201 στις: Μάιος 04, 2010, 11:05:42 μμ »
Κατεβείτε αύριο στην πορεία, τα υπόλοιπα τα λύνουμε άλλη στιγμή...

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #202 στις: Μάιος 04, 2010, 11:22:23 μμ »
Για τους μαθηματικούς σχετικά με το  Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας υπάρχουν εξελίξεις:
http://www.math.uoc.gr:1080/proptyxiakes/odhgos/pistopoihtiko

Αποσυνδεδεμένος e-labor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #203 στις: Μάιος 06, 2010, 03:18:49 μμ »
Συν-άδελφοι - ανεξαρτήτως ειδικότητας και τμήματος - το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη ρύθμιση αιφνιδίως και εκβιαστικά καταργεί οριστικά τη συνταγματικώς θεμελιωμένη σχέση πτυχίου - εργασιακών δικαιωμάτων καθώς και κάθε έννοιας δωρεάν παιδείας. Η θέση μου είναι ότι όλοι οι απόφοιτοι καθηγητικών σχολών πρέπει να εξαιρεθούν (άσχετα με το αν στην πράξη έχουν παιδαγωγική επάρκεια, αυτό είναι άλλο θέμα), διαφορετικά από το 2012 και εξής μόνο όσοι έχουν τα λεφτά και τα κονέ θα έχουν καταφέρει να παρακολουθήσουν σεμινάρια Παιδ. Επάρκειας αμφιβόλου ποιότητας και συνεπώς θα μπορούν να συμμετέχουν στον ΑΝΟΙΧΤΟ διαγωνισμό - τεστ δεξιοτήτων του ΑΣΕΠ.
Αναρωτιέμαι ποιοι τρόποι πίεσης και αντίδραης υπάρχουν αφού εμείς οι "αδιόριστοι" δεν ανήκουμε πουθενά και άρα είμαστε υποχρεωμένοι να δεχτούμε τις αλλαγές με σκυμμένο το κεφάλι.
Το νομοσχέδιο ψηφιζετε σήμερα 6/5 απ' ότι ξέρω και σίγουρα θα υπάρξουν διορθωτικές ρυθμίσεις εκ των υστέρων.
Προτείνω να αποφύγουμε τους ηλεκτρονικούς διαπληκτισμούς περί ικανότητας και ανικανότητας και να οργανωθούμε κάπου ώστε συγκροτημένα και μαζικά να αποτρέψουμε ό, τι προλαβαίνουμε, αλλιώς θα τρωγόμαστε μεταξύ μας και θα αρχίσουμε να μαχαιρωνόμαστε προκειμένου να αποκτήσουμε το αυτονόητο, το δικαίωμα δηλ. στην εργασία.

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #204 στις: Μάιος 06, 2010, 06:37:57 μμ »
διάβασα μέχρι τη σελίδα 11 δε αντεξα παραπάνω  ;D ;D οπότε σόρυ αν αυτο που θα πω εχει διατυπωθει ενδιάμεσα...

λέμε οχι στην παιδαγωγικη επαρκεια με το επιχειρημα της μη επιστροφης στα θρανια; θέλουμε να εξαιρεθουν οι του φπψ γιαι εκαναν παμπολλα μαθηματα παιδαγωγικων;
μήπως λέμε αλλα αντι άλλων;

η παιδαγωγικη ειναι μια επιστημη που εξελίσεται. αρα ολοι χρειαζομαστε επιμορφωση πανω σε αυτη.
κάποιος δηλ που πηρε πτυχι φπψ κατευθυνσης π το 1998 ή και το 2001 έχει γνώσεις απο το πανεπιστημιο πάνω στις τπε στην εκπαιδευση ας πουμε;
γιατι στο νεο σχολειο αυτο θα ειναι το "ξερω πως διδασκω". γιατι να εξαιρεθει λοιπόν;


μήπως λέω εγω τώρα μήπως να κοιτάξουμε να διεκδικήσουμε αυτο το 6μηνιαιο σεμιναριο να ειναι ΔΩΡΕΑΝ γιατι δεν εχουμε ουτε 1€ να διαθεσουμε για τετοια; να γινομαστε δεκτοι ΟΛΟΙ ανεξαιρετως;


οποιος φοβαται την επιμορφωση να κατσει σπιτι του. οποιος ειναι κομπλεξικος επίσης.

Αποσυνδεδεμένος e-labor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #205 στις: Μάιος 06, 2010, 08:23:03 μμ »
διάβασα μέχρι τη σελίδα 11 δε αντεξα παραπάνω  ;D ;D οπότε σόρυ αν αυτο που θα πω εχει διατυπωθει ενδιάμεσα...

λέμε οχι στην παιδαγωγικη επαρκεια με το επιχειρημα της μη επιστροφης στα θρανια; θέλουμε να εξαιρεθουν οι του φπψ γιαι εκαναν παμπολλα μαθηματα παιδαγωγικων;
μήπως λέμε αλλα αντι άλλων;

η παιδαγωγικη ειναι μια επιστημη που εξελίσεται. αρα ολοι χρειαζομαστε επιμορφωση πανω σε αυτη.
κάποιος δηλ που πηρε πτυχι φπψ κατευθυνσης π το 1998 ή και το 2001 έχει γνώσεις απο το πανεπιστημιο πάνω στις τπε στην εκπαιδευση ας πουμε;
γιατι στο νεο σχολειο αυτο θα ειναι το "ξερω πως διδασκω". γιατι να εξαιρεθει λοιπόν;


μήπως λέω εγω τώρα μήπως να κοιτάξουμε να διεκδικήσουμε αυτο το 6μηνιαιο σεμιναριο να ειναι ΔΩΡΕΑΝ γιατι δεν εχουμε ουτε 1€ να διαθεσουμε για τετοια; να γινομαστε δεκτοι ΟΛΟΙ ανεξαιρετως;


οποιος φοβαται την επιμορφωση να κατσει σπιτι του. οποιος ειναι κομπλεξικος επίσης.
Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε για να διεκδικήσουμε το οτιδήποτε;;;Αν ξέραμε ότι θα πάμε να κάνουμε ένα σεμινάριο ΔΩΡΕΑΝ ο καθένας στη σχολή του και θα μασταν οκ τότε κανένα πρόβλημα, αλλά πιστεύει κανείς ότι θα είναι ΔΩΡΕΑΝ ;;; κάτι σα τα σεμινάρια ειδικής αγωγής θα γίνει...2000 ευρώ και άμα σε πάρουν!!Αλί αλί και τρισαλί!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2010, 08:25:10 μμ από kathysara »

Αποσυνδεδεμένος BIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #206 στις: Μάιος 06, 2010, 10:08:02 μμ »
 Εκτός από το οικονομικό, οι συνάδελφοι της επαρχίας τι θα κάνουν? Θα πληρώνουν βενζίνες και θα νοικιάζουν ξενοδοχεία για να παρακολουθήσουν για το πιστοποιητικό? Αυτοί που του χρόνου δε θα είναι μόνιμοι, αλλά θα κληθουν ως αναπληρωτές σε χωριά ή σε απομακρυσμένες περιοχές τι θα κάνουν?Έχουν όλοι πρόσβαση(κυριολεκτικά) σε ιδρύματα που θα δίνουν τέτοια πιστοποιητικά? Έχουν όλοι την οικονομική ευχέρεια να πληρώσουν οι ίδιοι ή να τους στηρίξουν και πάλι οι οικογένειές τους σε τέτοιες εποχές? Μπορούν όλοι να χάνουν ώρες από τη δουλειά τους για το πιστοποιητικό?

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #207 στις: Μάιος 06, 2010, 10:24:12 μμ »
Να φύγουν από την επαρχία. Τι είναι η επαρχία? Πού είναι η επαρχία? Να πάνε στις πόλεις! Ακούς εκεί απαιτήσεις!

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #208 στις: Μάιος 06, 2010, 10:31:44 μμ »
Να φύγουν από την επαρχία. Τι είναι η επαρχία? Πού είναι η επαρχία? Να πάνε στις πόλεις! Ακούς εκεί απαιτήσεις!

έτσι θα δωσουμε και λιγοτερα χρηματα για τον Καλλικρατη   ;) (μια και το έφερε η κουβεντα.....ήταν περίφημος αρχαίος έλληνας αρχιτέκτονας που έζησε στα μέσα του 5ο αιώνα π.χ. και συνεργάστηκε με τον Ικτίνο για την ανέγερση του Παρθενώνα.  - τι τραβανε και αυτοι οι αρχαιοι ........μια ο Καποδιστριας ..... μια ο Καλλικρατης.....)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #209 στις: Μάιος 06, 2010, 10:33:49 μμ »
Γιατί να πάρουμε εμείς πιστοποιητικό που περάσαμε εκατό ΑΣΕΠ και οι τετράτεκνοι και τρίτεκνοι και οι ακατονόμαστοι οαεδίτες και όποιοι άλλοι αλεξιπτωτιστές μπήκαν χωρίς αυτό; Αυτός πρέπει να είναι ο προσανατολισμός μας κι όχι ποιος είναι της κλασικής και ποιος του φπψ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162180
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 671
Σύνολο: 689

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.