*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 78002 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sissyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Sapere aude!
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 24, 2010, 03:07:07 μμ »
Καλησπέρα σε όλους !Είμαι καινούριο μέλος & θα ήθελα να λύσω μια απορία μου γιατί το τελευταίο διάστημα μ'αυτά που ακούω περί πιστοποιητικού  παιδαγωγικής επάρκειας έχω καταμπερδευτεί..Έχω τελειώσει ΦΠΨ Αθήνας.Απαλλάσσομαι απ'αυτό το πιστοποιητικό ή όχι? ??? ???

ΟΧΙ
Είσαι σίγουρος? Γιατί κάπου διάβασα ότι πτυχιούχοι φπψ,παιδαγωγικών τμημάτων ,νηπιαγωγών& απόφοιτοι ΑΣΠΑΙΤΕ απαλλάσσονται..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pasxalisΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 24, 2010, 03:29:57 μμ »
Καλησπέρα σε όλους !Είμαι καινούριο μέλος & θα ήθελα να λύσω μια απορία μου γιατί το τελευταίο διάστημα μ'αυτά που ακούω περί πιστοποιητικού  παιδαγωγικής επάρκειας έχω καταμπερδευτεί..Έχω τελειώσει ΦΠΨ Αθήνας.Απαλλάσσομαι απ'αυτό το πιστοποιητικό ή όχι? ??? ???

ΟΧΙ
Είσαι σίγουρος? Γιατί κάπου διάβασα ότι πτυχιούχοι φπψ,παιδαγωγικών τμημάτων ,νηπιαγωγών& απόφοιτοι ΑΣΠΑΙΤΕ απαλλάσσονται..

Σήμερα ο Κόσμος του Επενδυτή  που παρουσίαζε το νομοσχέδιο έγραφε πως απαλλάσσονται μόνο οι απόφοιτοι των παιδαγωγικών τμημάτων και οι κάτοχοι μεταπτυχιακού.

Αποσυνδεδεμένος όλγα. χ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 24, 2010, 04:15:30 μμ »
Εχω μια απορια, απαλασσονται οι κατοχοι μεταπτυχιακου γενικα η οσοι εχουν μεταπτυχιακο στα παιδαγωγικα?Αν καποιος δεν εχει αυτο το περιβοητο πιστοποιητικο τι κανει?Που πρεπει να απευθυνθει για να το αποκτησει?Θα πληρωσουμε διδακτρα?Μιλαμε για την απολυτη ξευτιλα.....

Αποσυνδεδεμένος ΚΕΛΛΗ 02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 24, 2010, 07:06:52 μμ »
Κατοχή πτυχίου παιδαγωγικών τμημάτων ΑΕΙ.
Οι απόφοιτοι ΦΠΨ και ιδίως παιδαγωγικής κατεύθυνσης  , δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 24, 2010, 08:01:48 μμ »
Εχω μια απορια, απαλασσονται οι κατοχοι μεταπτυχιακου γενικα η οσοι εχουν μεταπτυχιακο στα παιδαγωγικα?Αν καποιος δεν εχει αυτο το περιβοητο πιστοποιητικο τι κανει?Που πρεπει να απευθυνθει για να το αποκτησει?Θα πληρωσουμε διδακτρα?Μιλαμε για την απολυτη ξευτιλα.....


Από αυτά που γράφει ο τύπος μέχρι τώρα και όσο δεν είναι ράδιοαρβύλα ή οι συνήθεις διαρροές για να μετρήσουν αντιδράσεις, οι μόνοι που δεν θα έχουν ανάγκη πιστοποίησης είναι: κάτοχοι 1. Μεταπτυχιακού Τίτλου Ειδίκευσης στην Παιδαγωγική, τις Επιστήμες της Αγωγής, ή τις Επιστήμες της Εκπαίδευσης 2. πτυχίου παιδαγωγικών τμημάτων ΑΕΙ και 3. πτυχίου ΑΣΠΑΙΤΕ
οι υπόλοιποι (δηλ. η πλειοψηφία) με μια διαδικασία πιστοποιησης που ισχυρίζονται ότι θα γίνεται σε συνεργασία με τα Πανεπιστήμια μέσα από προγράμματα επιμόρφωσης θα αποκτούν το διαβόητο πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας.
Όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη μέχρι να υπάρχει επίσιμη ενημέρωση και πληροφόρηση με το νεο νομοσχέδιο .

-----------------------------------------------
Δυο προσωπικές προβλέψεις ...
1η Υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι η διαδικασία απόκτησης του πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας δεν θα είναι μια ΜΕΓΑΛΗ πατάτα.  Υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί κανείς σοβαρά από το υπουργείο για να φτιάξει ένα σωστό πρόγραμμα επιμόρφωσης; Τσάτρα πάτρα,α μπε μπα μπλομ και ξαφνικά θα δημιουργήσει μια διαδικασία χωρίς κανένα σοβαρό σχέδιο.
2. Πιστεύει κανείς ότι η οποιαδήποτε επιμόρφωση/πιστοποιηση θα είναι χωρίς αντίτιμο; Άλλες εποχές και έβρισκε τρόπους το κράτος να βγάζει λεφτά από προγράμματα επιμόρφωσης και δεν θα βγάλει τώρα σε περίοδο που έχει ανάγκη για ρευστό(και ειδικά όταν είναι πολλοί διατεθειμένοι να πληρώσουν);Όποιος πιστεύει το αντίθετο μάλλον δεν ζει για χρόνια στην Ελλάda.


 

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 25, 2010, 09:56:15 μμ »
Εγώ δεν μίλησα έτσι..."πάνε και βγαζουν ένα ΦΠΨ και μιλάνε..." Πληροφοριακά το ΦΠ ήταν επιλογή μου,περνουσα και στην φιλολογία του ΑΠΘ με τους βαθμούς μου και μάλιστα την πρώτη χρονιά που έδωσα....αλλά δεν είναι αυτό το θέμα...! Το ήθος και το κόμπλεξ του το δείχνει ο καθένας με τον τρόπο που μιλάει!! Όσο για τα παιδαγωγικά...είναι κάτι που το διδάσκονται σε όλα τα ευρωπαικά πανεπιστήμια που βγάζουν υποψήφιους εκπαδευτικούς....μόνο εδώ πετάμε χαρταετό!! Και φαίνεται πως απομωνώνει όποιος θέλει μια κουβέντα μόνο...γιατί εγώ το θεωρώ ηλιθιότητα να το ζητάνε από ανθρώπους που έχουν τελέιώσει εδώ και 10 χρόνια τη σχολή! 3 φορές το είπα...και οι αλλαγές και τα μέτρα θα τσακίσουν όλους μας!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος nickie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 25, 2010, 10:39:41 μμ »
Στο proslipsis.gr έχει ένα άρθρο που αναφέρει κάτω-κάτω στην παραπομπή 1 ποιες σχόλες θεωρούνται σήμερα ότι έχουν διδακτική επάρκεια.Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει,αλλά ρίξτε το μια ματιά,είναι ενθαρρυντικό!

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 26, 2010, 12:37:28 πμ »
Πληροφοριακά το ΦΠ ήταν επιλογή μου,περνουσα και στην φιλολογία του ΑΠΘ με τους βαθμούς μου και μάλιστα την πρώτη χρονιά που έδωσα....αλλά δεν είναι αυτό το θέμα...!

Αυτό που όλοι οι απόφοιτοι του ΦΠΨ περνούσαν στη φιλολογία αλλά ήταν επιλογή τους το ΦΠΨ είναι ολίγον τι αστείο.
Ας σταματήσουν κάποιοι συνάδελφοι να υπερασπίζονται με αυτό τον τρόπο τις σχολές τους και τις επιλογές τους. Όλοι ξέρουμε πάρα πολύ καλά ότι αυτός που δηλώνει ΦΠΨ, πάνω από αυτή τη σχολή στο μηχανογραφικό του έχει δηλώσει τουλάχιστον μία φιλολογία. Είναι όπως οι οδοντίατροι: όλοι είχαν δηλώσει ιατρική, απλώς δεν πέρασαν και γι' αυτό έγιναν οδοντίατροι, οι οποίοι είναι εξαιρετικά χρήσιμοι (ειδικά όταν πονάει το δοντάκι).
Οπότε οι του ΦΠΨ συνάδελφοι είναι εξίσου χρήσιμοι, όπως όλες οι ειδικότητες, όλοι οι κλάδοι σε οποιοδήποτε τομέα. Δε χρειάζονται αναλύσεις του τύπου "εμείς του ΦΠΨ ξέρουμε καλύτερα παιδαγωγικά" και πολύ περισσότερο "ήταν επιλογή μου περνούσα και στη φιλολογία". Διότι, ειδικά με την δεύτερη δήλωση, αυτόματα δημιουργείται ένα κλίμα άμυνας-επίθεσης.
Τέλος, όσοι υποστηρίζουν ότι το ΦΠΨ τους έχει δώσει αυτό το τρομερό εφόδιο της παιδαγωγικής κατάρτισης, εύχομαι να ισχύει μέχρι το τέλος και να μην σηκωθεί μια μέρα η όποια Διαμαντοπούλου με καμιά φαεινή ιδέα και για εσάς.
Και θα κλείσω με ένα άσμα ελαφρώς διασκευασμένο "κράτα το χέρι μου και πάμε αστέρι μου, εμείς θα ζήσουμε κι ας είμαστε χωρίς επάρκεια"  :)

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 26, 2010, 01:41:48 πμ »
Στο proslipsis.gr έχει ένα άρθρο που αναφέρει κάτω-κάτω στην παραπομπή 1 ποιες σχόλες θεωρούνται σήμερα ότι έχουν διδακτική επάρκεια.Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει,αλλά ρίξτε το μια ματιά,είναι ενθαρρυντικό!

Αυτό που ισχύει τώρα για παιδαγωγική επάρκεια θα ισχύει και για τα επόμενα 4 χρόνια(2 επόμενους ασεπ)? Μετά τι θα γίνει? Στην παράγραφο "Ποιοι γίνονται δεκτοί" στο νούμερο 2, λέει ότι την επάρκεια θα την έχουν και με την κατοχή πτυχίου παιδαγωγικών τμημάτων ΑΕΙ. Ποιοι είναι αυτοί? Τους δάσκαλους εννοεί ή και αυτούς και τις φιλολογίες(καθηγητικές σχολές)?
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 26, 2010, 08:49:34 πμ »
Δν ήθελα σε καμία περίπτωση να μπω στη διαδικασία σύγκρισης φιλιλογικού-ιστορικού-ΦΠ....έχει καταντήσει αηδία αυτό το θέμα! Αν και στην προκειμένη μιλάμε για παιδαγωγική κατάρτιση...οπότε το να γυρίσει ο άλλος να μου πει ότι έκανε παραπάνω αρχαία δεν νομίζω ότι στέκει σαν επιχείρημα για την παιδαγωγική κατάρτιση.......Απλά εγω θυμάμαι το φιλολογικό του ΑΠΘ που τα ΄μόνα μαθήματα παιδαγωγικών που παίρναν ήταν η "Εισαγωγή στην παιδαγωγική" και η "Ιστορία της Αγωγής".....κουραφέξαλα δηλαδή....απλούστατα πράγματα που σου μαθαίνουν απλά τι είναι η παιδαγωγική επιστήμη και κανα δυο θεωρίες παιδαγωγών...κατά κύριο λόγο ανεφάρμοστες σήμερα...! Απο κει και πέρα δεν ήθελα να θίξω όσους κάναν κάτι παραπάνω...αλλά αυτά τα συγκεκριμένα 2 μαθήματα που ανέφερα δεν είναι σε καμία περίπτωση παιδαγωγική κατάρτιση...ακόμη και στην ΑΣΠΑΙΤΕ πιο πολλά και εξειδικευμένα κάνουν...! Και επειδή ο τίτλος του topic είναι "Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους"....ναι,δεν θεωρώ πως όσοι έχουν κάνει αυτά τα 2 μαθήματα ισα ισα για να περάσουν επειδή ήταν εύκολα έχουν παιδαγωγική επάρκεια...ποιον κοροιδεύουμε τώρα...;!!
Απο κει και πέρα δεν θεωρώ επίσης πως είναι σωστό να τραβολογάει τόσο κόσμο τώρα που ηδη τον τραβολογάει εδώ και χρόνια με πολλούς τρόπους για να καταρτιστούν...αηδίες και προφάσεις!!

μαλλον ΔΕΝ διαβασες ολοκληρο το μνμ μου....δεν ξερω σε ποιες σχολες αναφερεσαι οταν λες οτι εκαναν 2 μαθηματα παιδιαγωγικων...απλα πληροφοριακα......στο φιλολογικο οπως σου εγραωα εχουμε διδακτικη ασκηση -ολοκληρ εξαμηνο...

 το κυριοτερο... δεν σου εγραψα αυτο που ειπες...οτι κανοντας περισσοτερα αρχαια καποιος εχει παιδιαγωγικη καταρτιση.......................................................αν ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ.......θα δεις οτι σου γραφω....οτι βασει της λογικης σου.........ισχυει το εξης....:

φιλολογικο-ιστορικο αρχαιλογικο=ανεπαρκεις στα παιδαγωγικα
ΦΠΨ = ανεπαρκεις στο γνωστικο

αρα...>>...με αυτη τη λογικη λοιπον ειμαστε ΟΛΟΙ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ......ΟΛΟΙ!!!!!  :-\

αρα ας μας ακυρωσει μια κ καλη τα πτυχια μας......κ ας ξαναδωσουμε πανελληνιες !!!
ελεος..... >:(

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 26, 2010, 09:34:39 πμ »
τιιιιιι ? θα ξαναδωσουμε πανελληνιες?  ειναι εγκυρη η πηγη σου?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 26, 2010, 09:41:39 πμ »
τιιιιιι ? θα ξαναδωσουμε πανελληνιες?  ειναι εγκυρη η πηγη σου?


προεδρε ετσι οπως παει...ολοι ανεπαρκεις ειμαστε........οποτε.........δεν το αποκλειω!!!!!!!!!!!!!!!!
προετοιμασου........!!!!  :P ;)

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 26, 2010, 11:46:19 πμ »
Στο proslipsis.gr έχει ένα άρθρο που αναφέρει κάτω-κάτω στην παραπομπή 1 ποιες σχόλες θεωρούνται σήμερα ότι έχουν διδακτική επάρκεια.Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει,αλλά ρίξτε το μια ματιά,είναι ενθαρρυντικό!

Αυτό που ισχύει τώρα για παιδαγωγική επάρκεια θα ισχύει και για τα επόμενα 4 χρόνια(2 επόμενους ασεπ)? Μετά τι θα γίνει? Στην παράγραφο "Ποιοι γίνονται δεκτοί" στο νούμερο 2, λέει ότι την επάρκεια θα την έχουν και με την κατοχή πτυχίου παιδαγωγικών τμημάτων ΑΕΙ. Ποιοι είναι αυτοί? Τους δάσκαλους εννοεί ή και αυτούς και τις φιλολογίες(καθηγητικές σχολές)?

Μπορεί κάποιος να απαντήσει στο παραπάνω ερώτημά μου??
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 26, 2010, 03:46:38 μμ »
Στο proslipsis.gr έχει ένα άρθρο που αναφέρει κάτω-κάτω στην παραπομπή 1 ποιες σχόλες θεωρούνται σήμερα ότι έχουν διδακτική επάρκεια.Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει,αλλά ρίξτε το μια ματιά,είναι ενθαρρυντικό!

Αυτό που ισχύει τώρα για παιδαγωγική επάρκεια θα ισχύει και για τα επόμενα 4 χρόνια(2 επόμενους ασεπ)? Μετά τι θα γίνει? Στην παράγραφο "Ποιοι γίνονται δεκτοί" στο νούμερο 2, λέει ότι την επάρκεια θα την έχουν και με την κατοχή πτυχίου παιδαγωγικών τμημάτων ΑΕΙ. Ποιοι είναι αυτοί? Τους δάσκαλους εννοεί ή και αυτούς και τις φιλολογίες(καθηγητικές σχολές)?

Μπορεί κάποιος να απαντήσει στο παραπάνω ερώτημά μου??

Εννοεί τους δασκάλους, νηπιαγωγούς και της φιλοσοφικής σχολής.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 639
Σύνολο: 655

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.