*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 77997 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #182 στις: Μάιος 03, 2010, 08:44:01 μμ »
μου θυμίσατε τα φοιτητικά μου χρόνια!
θυμάμαι που στο φιλολογικό, κάθε φορά που πηγαίναμε για μάθημα πρώτη φορά, οι καθηγητές έκαναν την εξής ερώτηση:
εσείς του Φ.Π.Ψ έχετε κάνει ποτέ αρχαία;;;
χαχααχχ
λες και εμείς δεν πήγαμε σχολείο!
αυτό εμένα με πείσμωσε όμως, δεν με θύμωσε!
και οι ίδιοι το έλεγαν με δόση χιούμορ φυσικά!
και πραγματικά, μου έκανε καλό που πήρα μαθήματα από το φιλολογικό,έμαθα πολλά πράγματα!
έχουν πολύ ενδιαφέροντα αντικείμενα!και δύσκολα!
φοιτητές του φιλολογικού, επίσης, αποκόμισαν γνώσεις και ενδιαφέροντα από εμάς!
με ενδιαφέρον τους θυμάμαι να εκπλήσσονται σε ένα μάθημα όπου μας δίδασκαν πώς να διορθώνουμε γραπτά!
τι καλύτερο λοιπόν από τον συνδυασμό αυτών των σχολών;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #183 στις: Μάιος 03, 2010, 08:49:40 μμ »
Αλίμονο....μόνο αυτό έχω να πω με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα...Εδώ ο κόσμος χάνεται ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ και το θέμα της συζήτησης είναι αν το μαθηματικό ή η φιλοσοφική ή έστω κάποιο τμήμα της κάνουν περισσότερα ή λιγότερα παιδαγωγικά, ποιος δίνει μαθήματα σε ποιον και ποιο τμήμα ή σχολή έιναι ο "πατέρας" της παιδαγωγικής... ΕΛΕΟΣ και πάλι ΕΛΕΟΣ εχω να πω εγώ.....Καταλάβετε επιτέλους ότι δε θα έχουμε να φάμε ΑΥΡΙΟ.. Ούτε ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ δε θα βρίσκουμε να κάνουμε από Σεπτέμβρη. Ποιος θα κάνει ιδιαίτερα όταν θα θεωρείται ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ αφού δεν υπάρχουν λεφτά;;; Θα μας μείνουνε οι θεωρίες και τα λόγια ....Τα χαρτιά και οι τίτλοι.... ΕΛΕΟΣ. Σταματήστε τη φαγομάρα ΤΩΡΑ !!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #184 στις: Μάιος 03, 2010, 09:01:54 μμ »
Σεμέλη, αύριο θα σας μεταφέρω ό,τι μάθω. mitsy, στα ίδια μονοπάτια βαδίσαμε. nikgre και Μάρκος ;D Ρε aspinoulas ποια φαγωμάρα πια; Συζητάμε! Γι'αυτό δεν υπάρχει το pde; Ή μήπως να αρχίσουμε να κλαίμε τη μοίρα μας; Ή να ετοιμάζουμε το "πραξικόπημα";! ;D Έλεος! Τα σοβαρά προβλήματα τα βλέπουμε καθημερινώς και θα τα δούμε και στο άμεσο μέλλον! Ο καθένας θα αντιδράσει με τον τρόπο που μπορεί χωρίς να χρειάζεται να το ανακοινώνει σε οποιοδήποτε forum.
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 03, 2010, 09:12:02 μμ »
αντε ρε φιλε Ioannis,  πες μας αυριο ο,τι μαθεις.....μονο μη μας μπερδεψεις περισσοτερο !!!! χαχα
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 03, 2010, 09:17:53 μμ »
μακάρι και γω να χα παρακολουθήσει περισσότερα από ΦΠΨ και απο Ιστορικό Αρχαιολογικό αλλά δυστυχώς ο οδηγός σπουδών δε μας επέτρεπε να επιλέξουμε παρά μόνο ένα 'η δυο

βρε κουρίτσια μη γράφετε  ασάφειες το Φπψ είναι τμ'ημα της φιλοσοφικής και δεν είναι θέμα τα αρχαία ή τα λατινικά ούτε είναι καιρός για διακρίσεις ας δούμε πρώτα τί θα ψηφιστεί και έπειτα ας μας συμβουλεύσουν οι κατάλληλοι υπεύθυνα πάντα


Αποσυνδεδεμένος elena86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 03, 2010, 09:36:25 μμ »
μακάρι και γω να χα παρακολουθήσει περισσότερα από ΦΠΨ και απο Ιστορικό Αρχαιολογικό αλλά δυστυχώς ο οδηγός σπουδών δε μας επέτρεπε να επιλέξουμε παρά μόνο ένα 'η δυο

βρε κουρίτσια μη γράφετε  ασάφειες το Φπψ είναι τμ'ημα της φιλοσοφικής και δεν είναι θέμα τα αρχαία ή τα λατινικά ούτε είναι καιρός για διακρίσεις ας δούμε πρώτα τί θα ψηφιστεί και έπειτα ας μας συμβουλεύσουν οι κατάλληλοι υπεύθυνα πάντα



β) Με την κατοχή πτυχίου τμήματος Α.Ε.Ι., το πρόγραμμα σπουδών του οποίου εξασφαλίζει την προς τούτο αναγκαία θεωρητική κατάρτιση και πρακτική εξάσκηση και οι απόφοιτοι του οποίου έχουν τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού στην πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Το πρόγραμμα σπουδών αξιολογείται ως προς την εξασφάλιση της παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας μετά το πρώτο έτος λειτουργίας του, εν συνεχεία δε κάθε τέσσερα έτη, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3374/2005. Ως προς την εξασφάλιση της παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας εκδίδεται διαπιστωτική απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, ύστερα από γνώμη του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.
γ) Με την κατοχή πτυχίου παιδαγωγικών τμημάτων Α.Ε.Ι.

συγνώμη αν έχω χάσει λιγάκι το θέμα....δηλαδή το παραπάνω που αναφέρεται στο νομοσχέδιο δεν μας καλύπτει..?άποψη μου είνα πως στις καθηγητικές σχολές και γενικότερα στις θεωρητικές αν θέλετε π.χ τις φιλοσοφικές σχολές δε θα χρειάζεται πιστοποιητικό αφού όλες έχουν και μαθήματα παιδαγωγικής και πρακτική σε σχολεία...αισιοδοξώ και παραθέτω τις ανησυχίες-απόψεις μου...εσείς τι λέτε...?και εγώ φπψ έχω τελείωσει....

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #188 στις: Μάιος 03, 2010, 09:51:56 μμ »
δεν τα πολυκατεχω της φιλοσοφικης και λαθος μου που μιλησα χωρις να ειμαι χιλια τα  εκατο σιγουρη.απλα επειδη μιλαμε για το τωρα νομιζω οτι το ΦΠΨ δεν ειναι το ιδιο με τη φιλοσοφικη.
είναι λιγο κατωτερο..μου θυμιζει την αιωνια διαμαχη που εχουμε εμεις απο το μαθηματικο αθηνων με το σεμφε του πολυτεχνειου..οι σεμφιτες  μαθηματικοι δεν ειναι, φυσικοι δεν ειναι μηχανικοι δεν ειναι ...ειναι λιγο απο ολα.το θεμα τελος παντων δεν ειναι ποια σχολη εχει τελειωσει ο καθενας,( που παιζει λιγο ρολο βεβαια) αλλα ποσο καλα κανει τη δουλεια του.και αυτο εχει να κανει και με την προσπαθεια που κανει αφου τελειωσει τη σχολη.
Kατ'αρχήν κοπέλα μου μάθε πρώτα ότι Φιλοσοφική είναι η σχολή και το Φιλολογικό,το Ιστορικό-Αρχαιολογικό και το ΦΠΨ τα τμήματα της και μετά μίλα....!!! Ήμαρτον δηλαδή! Επίσης το χω ξαναπεί...πέρασα με 5525 μόρια (επόχή δεσμών για όποιον θυμάται) και το θυμάμαι σαν σήμερτα πως η βάση φιλολογικού στο ΑΠΘ που κατά παράδοση είχε υψηλότερη βάση από το φιλολογικό Αθήνας ήταν 4390!! Για να ξεκαβαλάτε λίγο....τα υπόλοιπα τα έχω ξανασυζητήσει και δεν μπαίνω στον κόπο!! Μια ερώτηση μόνο στους κλασικούς...ξέρει κανείς τι είναι η μικροδιδασκαλία.....;; Μια και λέτε ότι είστε παιδαγωγικά καταρτιμένοι;;;!!! Πάντως δεν είναι μια μικρη διδασκαλία....έτσι για διευκόλυνση....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 03, 2010, 10:04:11 μμ »
δεν τα πολυκατεχω της φιλοσοφικης και λαθος μου που μιλησα χωρις να ειμαι χιλια τα  εκατο σιγουρη.απλα επειδη μιλαμε για το τωρα νομιζω οτι το ΦΠΨ δεν ειναι το ιδιο με τη φιλοσοφικη.
είναι λιγο κατωτερο..μου θυμιζει την αιωνια διαμαχη που εχουμε εμεις απο το μαθηματικο αθηνων με το σεμφε του πολυτεχνειου..οι σεμφιτες  μαθηματικοι δεν ειναι, φυσικοι δεν ειναι μηχανικοι δεν ειναι ...ειναι λιγο απο ολα.το θεμα τελος παντων δεν ειναι ποια σχολη εχει τελειωσει ο καθενας,( που παιζει λιγο ρολο βεβαια) αλλα ποσο καλα κανει τη δουλεια του.και αυτο εχει να κανει και με την προσπαθεια που κανει αφου τελειωσει τη σχολη.
Kατ'αρχήν κοπέλα μου μάθε πρώτα ότι Φιλοσοφική είναι η σχολή και το Φιλολογικό,το Ιστορικό-Αρχαιολογικό και το ΦΠΨ τα τμήματα της και μετά μίλα....!!! Ήμαρτον δηλαδή! Επίσης το χω ξαναπεί...πέρασα με 5525 μόρια (επόχή δεσμών για όποιον θυμάται) και το θυμάμαι σαν σήμερτα πως η βάση φιλολογικού στο ΑΠΘ που κατά παράδοση είχε υψηλότερη βάση από το φιλολογικό Αθήνας ήταν 4390!! Για να ξεκαβαλάτε λίγο....τα υπόλοιπα τα έχω ξανασυζητήσει και δεν μπαίνω στον κόπο!! Μια ερώτηση μόνο στους κλασικούς...ξέρει κανείς τι είναι η μικροδιδασκαλία.....;; Μια και λέτε ότι είστε παιδαγωγικά καταρτιμένοι;;;!!! Πάντως δεν είναι μια μικρη διδασκαλία....έτσι για διευκόλυνση....

Συγνώμη...λάθος παράθεση  έκανα...ήθελα να απαντήσω σε κάποια απόφοιτο φιλολγίας που σύγκρινε τους ΦΠΨΙΤΕΣ με τους απόφοιτους φιλοσοφικής όπως λέει!!! Δεν ξέρει καν ότι Φιλοσοφική λέγεται η σχολή και Φιλολογία το ΤΜΗΜΑ που τέλειωσε....Συγγνώμη tani.a..σε πήρε η μπάλα!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 03, 2010, 10:06:10 μμ »
Ιωάννη, θα περιμένουμε νέα, ευχαριστώ !  ;)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #191 στις: Μάιος 03, 2010, 10:23:42 μμ »
Λώρα δεν έιναι τρόπος έκφρασης αυτός προς συναδέλφους και γω του κλασικού είμαι να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου αν γνωρίζεις ποια είναι τα σωζόμενα δράματα. :P

Δεν είναι αυτό το θέμα μας ,προσωπικά δε γνωρίζω τί είναι η μικρο μακρο διδασκαλία ,αυτό με καθιστά λιγότερο ικανή στην τάξη μου ή προς τους μαθητές μου;

Αποσυνδεδεμένος Melissathi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 03, 2010, 10:29:50 μμ »
Ρε παιδιά δεν αφήνετε τις παπ...ές!Δείτε τι γίνεται στην ΕΤ με τα επεισόδια στην Διαμαντοπούλου.....Μήπως αυτό έπρεπε να γίνεται από την αρχή...........

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #193 στις: Μάιος 03, 2010, 10:34:06 μμ »
τι γίνεται melissanthi?έχει μαζευτεί κόσμος;

Αποσυνδεδεμένος Melissathi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #194 στις: Μάιος 03, 2010, 10:38:49 μμ »
συνάδελφοι τραυματισμένοι από αστυνομικούς,κατάληψη στην ΕΡΤ και η Διαμαντοπούλου φυγαδεύτηκε από την πίσω πόρτα.....άγριο ξύλο.......

Αποσυνδεδεμένος Melissathi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #195 στις: Μάιος 03, 2010, 10:43:59 μμ »
ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ .

ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ.


ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ........................ >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2010, 10:49:42 μμ από Melissathi »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 648
Σύνολο: 667

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.