*

Αποστολέας Θέμα: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 35190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 04:13:42 μμ »
ναι μπορει να μην παρω φετος μεταθεση αλλα αν ισχυσει αυτη η ρυθμιση για τους διορισθεντες του 10 δε θα παρω ποτε
το θεμα δεν ειναι αν θα παρω μεταθεση , το θεμα ειναι να μην υπαρχουν αδικιες ,

Όπως?....ας πούμε να παιρνω τα μορια δυσπροσιτου, να μην εχω πατησει το ποδι  μου και να εχω και λόγο?...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:41 »

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 06:05:17 μμ »
Αυτο ειναι το θεμα, οσο καποια πραγματα δε μας αγγιζαν, ολοι βολευομασταν μια χαρα, τωρα που ''τριζουν'' τα παντα ξεσηκωνομαστε για το διπλασιασμο των μοριων...Ρε παιδια, εδω δεν εχουμε να ζησουμε, αυτα μας καινε;;;Κ στην τελικη η λυση ειναι απλη:ας παρουν πισω κ τις τριετιες κ τις διετιες, ας γινουν τα παντα οπως ηταν πριν κ τελειωνει το ζητημα δικαια κ αναιμακτα για ολους. Το σημαντικοτερο ειναι η ΟΛΜΕ να ''βομβαρδιστει'' τηλεφωνικα για τους μισθους πεινας, ειδικα των νεων συναδελφων, θα πεινασουμε κ στο τελος θα τρωμε, ε κτος απ τα μουστακια μας, τα ...μορια μας!

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 06:40:12 μμ »
Αν αναζητήσετε παλιότερα posts μου θα δείτε ότι είχα αντιδράσει και όταν είχε πρωτοανακοινωθεί ο διπλασιασμός. Και ένας λόγος που επαναλαμβάνομαι είναι γιατί δε θέλω να ακούσω αργότερα το χιλιοειπωμένο επιχείρημα του τύπου "γιατί κόπτεσαι τώρα, δε σε είδα να αντιδράς τότε, κλπ." Άλλωστε στην αρχική του μορφή το μέτρο είχε και κάποια λογική (διπλασιασμός μόνο για τον 3ο χρόνο ως αντιστάθμισμα της υποχρεωτικής 3ετίας). Πλέον δεν ισχύει η τριετία, και αντίθετα η ευνοϊκή διάταξη επεκτείνεται και για 4ο χρόνο (ενδεχομένως και μελλοντικά).

Το κάθε πρόβλημα είναι μικρό ή μεγάλο ανάλογα με τον καθένα που το αντιμετωπίζει. Φυσικά και μας έχουν γονατίσει οι μειώσεις στο μισθό μας, αλλά δεν πρέπει να παραβλέπουμε και άλλες αδικίες που αργά ή γρήγορα θα βρούμε μπροστά μας. Αλλιώς, δε θα έπρεπε να γίνεται καμία συζήτηση στο pde από τον Οκτώβριο και μετά πέρα από τα μισθολογικά μας (άσε που και η παρατεταμένη παραμονή μας στην επαρχία διόλου ανεξάρτητη δεν είναι από την αγωνία μας για επιβίωση).

Landau, τα "επιχειρήματα" υπέρ του διπλασιασμού των μορίων δεν είναι προκλητικά και προσβλητικά ως προς τη νοημοσύνη όλων μας;
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2014, 12:30:03 πμ από marinadim »

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 06:52:00 μμ »
/quote]

Όπως?....ας πούμε να παιρνω τα μορια δυσπροσιτου, να μην εχω πατησει το ποδι  μου και να εχω και λόγο?...
[/quote

και βεβαια εχω λόγο, δεν θα μου στερησετε το δικαιωμα εκφρασης επειδη εχω αδεια ανατροφης,
καταντησαμε στιγματισμενοι οσοι εχουμε αδειες, δεν τολμας να μιλησεις και ολοι τρεχετε να μας την πειτε " εσυ μη μιλας , εχεις αδεια και παιρνεις τα μορια"
αν το θεωρειτε αυτο ως μεγαλη αδικια αντιδραστε και γι αυτο, εξαλλου το συζητουσαν το καλοκαιρι να δινουν ενα μοριο μονο σε οσους εχουν αδεια ανατροφης. Γιατι δεν το εφαρμόσαν άραγε;;;
τα μορια του δυσπροσιτου τα επαιρναν τοσα χρονια αυτοι που με τα βυσματα τους επαιρναν αποσπασεις στα γραφεια διπλα στα σπιτια τους.  Αυτό ηταν αδικια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:41 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 08:08:05 μμ »
Δεν στερεί κανείς από κανένα την "αδεια" εκφρασης. Δεν διαγράφονται μηνύματα που δεν προσβάλλουν κανέναν, εκτός και αν το ίδιο το μέλος κανει τροποποίηση του μηνύματος του ή διαγραφή.
 Μια ερωτηση έκανα που δεν αφορουσε προσωπικά κανέναν.



Το κάθε πρόβλημα είναι μικρό ή μεγάλο ανάλογα με τον καθένα που το αντιμετωπίζει. Φυσικά και μας έχουν γονατίσει οι μειώσεις στο μισθό μας, αλλά δεν πρέπει να παραβλέπουμε και άλλες αδικίες που αργά ή γρήγορα θα βρούμε μπροστά μας. 

+++++++
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος asepito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 08:46:28 μμ »
Το  να  έχει  κάποιος  λόγο  για  θέματα  που  δεν  τον  αγγίζουν  είναι  απορίας  άξιον.
Δεν  είναι  τυχαίο  που  όλες  μα  όλες  οι  εγκυμονούσες  έχουν  προβληματικές  εγκυμοσύνες  από  την  ημέρα  ανακάλυψης  της  εγκυμοσύνης  τους , ούτε  που  εξαφανίζονται  για  σχεδόν  μία  τριετία  από  το  συνήθως  δυσπρόσιτο
σχολείο  τους.Αν  τους  έκοβαν  τα  μόρια    (  που  στην  πραγματικότητα  είναι  πλασματικά  και  όχι  πραγματικά  )  ή  ακόμη  και  τον  μισθό  τους , να  έβλεπα  πόσες  θα  είχαν  προβληματικές  εγκυμοσύνες  και  πόσες  θα  έκοβαν  τις  άδειες
ανατροφής  το  καλοκαίρι  για  να  μην  τρέχει  τζάμπα.
Αυτό  δεν  είναι  ευεργετική  διάταξη  και  μάλιστα  σε  κατάχρηση;( περιπτώσεις  με  2 ή  και  3  συνεχόμενα  παιδιά  δηλαδή  7-8  χρόνια  καθηγητές  φαντάσματα  ) 
Αλλά  για  όλα  φταίνε  τα  διπλά  μόρια  των  νεοδιόριστων  αυτό  είναι  το  βασικό  πρόβλημα. 

Αποσυνδεδεμένος dero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 10:51:59 μμ »
Φωτεινή, φυσικά και έχεις το δικαίωμα της έκφρασης!!!
Δεν σου επιτέθηκε κανένας επειδή έχεις άδεια ανατροφής, ίσα ίσα που καλά έκανες και πήρες την άδειά σου για το μωράκι σου!!
Απλά οι συνάδελφοι εξοργίστηκαν με φράσεις του τύπου:
 '' κάθισα 2 χρόνια επειδή ήταν υποχρεωτικά και φέτος ειμαι παλι εκει '' ενώ ΔΕΝ έκατσες για τα 2 χρόνια.
 ''  στη χαλκη που ειμαι εγω'' ενώ ΔΕΝ ήσουν για τα 2 χρόνια που αναφέρεις...

Τέλος πάντων, μην αποπροσανατολίζεις το θέμα.... το θέμα δεν είναι η άδεια, αλλά τα ψέμματα ώστε να δημιουργήσουμε εντυπώσεις!!! Κατά τα άλλα μαζί σου για την άδεια...

Αποσυνδεδεμένος vasw72

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 11:13:53 μμ »
Απόψεις "περί δικαίου" : Διορίστηκα το 2010 στις Κυκλάδες από ΑΣΕΠ, υπηρέτησα και υπηρετώ έχοντας μαζί μου το παιδί  μου υπό εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες. α) Απότο ίδιο νησί έχουν ήδη πάρει μετάθεση ή απόσπαση οργανικά τοποθετημένοι "παλιοί" συνάδελφοι που καν δεν το επισκέφτηκαν αλλά έπαιρναν τα 9 μόρια με τους γνωστούς τρόπους που ίσχυαν προ του 2010. β)Στο ίδιο νησί συνυπηρετώ με ντόπιους "παλιούς" συναδέλφους οι οποίοι ζουν εδώ με τις οικογένειές τους στα σπίτια τους και ποτέ δεν απομακρύνθηκαν από την έδρα τους. Όμως όποτε θελήσουν χωρίς να έχουν υποστεί καμία οικονομική ή ψυχική ταλαιπωρία μπορούν να μετατεθούν σε αστικό κέντρο κι εγώ να βρίσκομαι εδώ έχοντας υποστεί όλα τα προηγούμενα. γ)Όταν ,τέλος, το 2010 ήταν δεδομένος ο σχετικός νόμος που μας δέσμευε για 3 χρόνια (έστω με διπλά μόρια)ποιές αντιδράσεις υπήρξαν από τους "παλιούς" συναδέλφους που ήταν (πριν ανακοινωθούν οι ελάχιστες μεταθέσεις) σίγουροι ότι θα πετύχαιναν την πολυπόθητη μετάθεση, αφου "δικαίως" εμείς ήμασταν αποκλεισμένοι?     Παρά την πικρία που μου προκαλούν οι παραπάνω διαπιστώσεις θα παρακαλούσα ΟΛΟΥΣ μας να μην ξεχνάμε ότι το "διαίρει κ βασίλευε "είναι γνωστή παγίδα. Το ερώτημα είναι πώς ένας κλάδος καλλιεργημένων ανθρώπων δε βλέπει πίσω από τα γεγονότα και δεν απαντά ΕΝΩΜΕΝΟΣ σε σκιώδεις ενέργειες που δρομολογούν τη διάσπασή του ....         

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 12:01:49 πμ »
Από τότε που διορίστηκα, έχει τύχει να υπηρετήσω με συναδέλφισσες που λόγω εγκυμοσύνης πήραν τις προβλεπόμενες από το νόμο άδειες. Σε καμία περίπτωση δεν τις κατατάσσω στην ίδια κατηγορία με όσους έπαιρναν τις βυσματικές αποσπάσεις σε γραφεία, με τα ανάλογα μόρια φυσικά. Η μητρότητα προστατεύεται σε όλες τις πολιτισμένες χώρες κι έτσι πρέπει να γίνεται κι εδώ. Κι επειδή έτυχε να ασχοληθώ με τις άδειές τους, ξέρω πολύ καλά ότι τα περί 3ετούς (!) απουσίας και περί διακοπής της άδειας κατά τους καλοκαιρινούς μήνες που αναφέρεις asepito σε καμία περίπτωση δεν ισχύουν (αλήθεια, πώς γίνεται η ύπαρξη των πλασματικών μορίων να είναι κατακριτέα όταν τα παίρνουν οι άλλοι αλλά επιβεβλημένη όταν πρόκειται να τα πάρουμε εμείς;;)

Βάσω, δεν είναι η πρώτη φορά που κατηγορούμαι για διάσπαση του κλάδου. Και όταν ήμουν σε αυτούς που αντιδρούσαν στις αποσπάσεις σε γραφεία με μόρια παραμεθορίου, πάλι είχα θεωρηθεί γραφική. Τώρα, οι διορισθέντες πριν το 2010 (που έχουμε όντως υπηρετήσει) αντιμετωπίζουμε -θα μου επιτρέψεις την έκφραση- "αθέμιτο ανταγωνισμό" τόσο από τους παλιότερους που έπαιρναν βυσματικές αποσπάσεις, όσο και από τους νεότερους που θα παίρνουν διπλά μόρια για να υπηρετούν στον ίδιο τόπο με μας. Συμφωνώ ότι το "διαίρει και βασίλευε" είναι γνωστή παγίδα, αλλά κι εγώ με τη σειρά μου θα παρακαλούσα να το απευθύνεις σε αυτούς που ΔΕ θέλουν ενιαία μοριοδότηση για όλους τους εκπαιδευτικούς, αλλά θεωρούν ότι για κάποιο λόγο εμείς πρέπει να μοριοδοτούμαστε κατά το ήμισυ σε σχέση με αυτούς. Και μία απορία: πώς στην προκειμένη περίπτωση θα μπορούσαμε να απαντήσουμε ΕΝΩΜΕΝΟΙ; Είμαστε άραγε έτοιμοι να βάλουμε στην άκρη τα ατομικά συμφέροντά μας και να αναλογιστούμε τι είναι αντικειμενικά δίκαιο; Ή θα θεωρούμε καλοδεχούμενες τις στρεβλώσεις υπό τον όρο να είναι προς όφελός μας;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2014, 12:32:09 πμ από marinadim »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 13, 2012, 06:39:17 μμ »
Με αφορμή την αποχώρηση της Διαμαντοπούλου από το Υπουργείο Παιδείας και τη συνάντηση του Δ.Σ. της ΔΟΕ με το νέο Υπουργό (όπου τέθηκε και το ζήτημα της υποχρεωτικής διετίας), θεωρώ ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να ζητήσουμε την άρση κάποιων κατάφωρων αδικιών που μας κληροδότησε η απελθούσα υπουργός. Είναι συνεπώς ώρα να διεκδικήσουμε:
- Την κατάργηση της υποχρεωτικής διετούς παραμονής στον τόπο διορισμού. Να δοθεί το δικαίωμα της υποβολής αίτησης μετάθεσης και απόσπασης σε όλους τους εκπαιδευτικούς από τον πρώτο χρόνο υπηρεσίας τους, όπως ίσχυε (με εξαίρεση τα δυσπρόσιτα) πριν αναλάβει τα ηνία η πρώην υπουργός.
- Ενιαία μοριοδότηση για όλους. Κατάργηση της διάταξης που προβλέπει διακριτή (διπλάσια) μοριοδότηση για τους νεότερους κατά τον 3ο και 4ο χρόνο υπηρεσίας τους. Τέτοιου είδους πρακτικές καλλιεργούν το αίσθημα της αδικίας σε όσους έχουν υπηρετήσει επί σειρά ετών μακριά από τα σπίτια τους, και φυσικά διχάζουν τον κλάδο μας.

Δεν υπονοώ ότι τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε οι εκπαιδευτικοί εξαντλούνται στα παραπάνω. Αλλά είναι απλά βήματα ώστε να αλλάξει το σύστημα μεταθέσεων προς το δικαιότερο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 13, 2012, 06:55:22 μμ »
θα προσθέσω κι ένα ακόμα για τη μοριοδότηση :
όταν κάποιος αποσπάται - και καλά -για τις ανάγκες της υπηρεσίας  και η απόσπαση είναι σε σχολείο δίπλα στο σπίτι του, να μην  λαμβάνει τα περισσότερα μόρια όπως συμβαίνει τώρα αλλά τα λιγότερα! Αμ βολεύεται με την μετακίνηση να βολεύεται και με τη μοριοδότηση εις βάρος αυτών που δεν καλύπτουν ....ανάγκες της υπηρεσίας;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 13, 2012, 09:57:06 μμ »
marinadim μην ελπίζεις σε θεαματικές αλλαγές. Περισσότερο υπηρεσιακός υπουργός είναι.. αλλά ακόμα κι αν τον χρησιμοποιήσουν και μετά τις εκλογές (με τον "εθνοσωτήρα" Αντωνακή..), πάλι μην περιμένουμε πολλά. Η πολιτική τους είναι συγκεκριμένη και υπάρχουν υποχρεώσεις που πρέπει να τηρήσουν.. μιλάμε για ανδρείκελα, τι περιμένετε πια;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 13, 2012, 10:49:55 μμ »
Landau εννοείται ότι δεν ελπίζω σε θεαματικές αλλαγές όπως μισθολογικές αυξήσεις, περισσότερες μεταθέσεις και άλλα παρεμφερή -δίκαια, δε λέω- αιτήματα του κλάδου μας. Τα παραπάνω όμως που αναφέρω δε σχετίζονται με επιταγές των δανειστών μας και λοιπές "υποχρεώσεις". Συγκεκριμένα, θεωρώ ότι είναι από τις πιο άστοχες εμπνεύσεις της απερχόμενης υπουργού: δεν εξυπηρετούν κανένα σκοπό σχετικά με την εκπαίδευση, παρά μόνο δημιουργούν το αίσθημα της αδικίας (στους νεοδιόριστους η πρώτη ρύθμιση, στους λίγο παλαιότερους η δεύτερη). Ελπίζω ότι είτε ο υπηρεσιακός υπουργός είτε ο επόμενος που θα προκύψει (αν είναι άλλο πρόσωπο) θα προβεί σε αλλαγή των παραπάνω διατάξεων προς το δικαιότερο. Κατά τ'άλλα, οι χαρακτηρισμοί ανδρείκελα και "εθνοσωτήρας" με βρίσκουν απολύτως σύμφωνη  :D

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 13, 2012, 04:48:25 μμ »
.... ρε παίδες ...μια ερωτησούλα...

Ένας που διορίζεται στον τόπο κατοικίας του ( ναι υπάρχουν και τετοιες περιπτώσεις ) και πορφανώς δεν κάνει αίτηση μετάθεσης μιας που είναι ήδη στο μέρος που θέλει , διπλασιάζει και αυτός τα μόρια του 3ου χρόνου κτλ ?

Εχω έναν εδώ που σε 2-3 χρόνια με τους διπλασιασμούς θα έχει τα πιο πολλά μόρια από κάθε άλλον ...

Έχετε υπόψιν αν η εντοπιότητα ακυρώνει τον διπλασισμό ?
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161714
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.