*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008  (Αναγνώστηκε 72477 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #140 στις: Ιούνιος 13, 2007, 03:49:16 μμ »
Όχι που δεν θα είχε ταμπέλα! Τί λες τώρα! Να χάσουν την πελατεία;; Κι όσοι είναι από Αλεξανδρούπολη ή Κρήτη για παράδειγμα θα τρέχουν στο Υπουργείο στην Αθήνα για να φτιάξουν το κ@λ@χαρτο έτσι όπως το θέλει η ΑΣΠΑΙΤΕ; Εφόσον το Κράτος αναγνωρίζει στους δικηγόρους το δικαίωμα να κάνουν μετάφραση...! Αλλά πώς θα γίνει να κόψουμε όσο πιο πολλούς ή να τους σπάσουμε τα νεύρα να τρέχουν για ενστάσεις!!!

Τρία πουλάκια κάθονταν και δύο τα κοιτούσαν...,
το ένα "κόπηκε" από δω, το άλλο απ' την άλλη...
το τρίτο το καλύτερο το βύσμα του είχε βάλει...!

Αν πρόσεξες την απάντησή μου είπα ότι δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με τους δικηγόρους.
Γιατί δεν κάνεις έναν κόπο να τηλεφωνήσεις στο Υπουργείο να δεις τι θα σου πούνε; Λογικά θα έχει προβλεφτεί το πώς θα μεταφράσει τα χαρτιά του κάποιος που δε μένει στην Αθήνα. Ίσως ξέρουν και τα ΚΕΠ να σου πουν...

Και ο δικηγόρος να στο μεταφράσει, πάλι δε θα δώσεις λεφτά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:43 »

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #141 στις: Ιούνιος 13, 2007, 05:18:23 μμ »
Τι θα γίνει ρε παιδιά με την ΑΣΠΑΙΤΕ…….??!!

Είμαι Π19 και έχω:

Πτυχίο από Αγγλία, αναγνωρισμένο από ΔΙΚΑΤΣΑ, 7,01*1,5 = 10,515 μόρια
Μεταπτυχιακό από Αγγλία, αναγνωρισμένο από ΔΙΚΑΤΣΑ, 10 μόρια
Άριστη γνώση αγγλικών, πτυχίο εξ Αγγλίας, 6 μόρια
Γνώση χειρισμού Η/Υ, πτυχίο εφαρμοσμένης πληροφορικής, 5 μόρια


Δηλαδή σύνολο 31,515 μόρια.

Έκανα αίτηση για Θεσσαλονίκη (στο τσακ ήμουνα να κάνω αίτηση για Βόλο……… αλλά τελευταία στιγμή ………. την έκανα την κοτσάνα και έβαλα τη Θεσσαλονίκη). Ειλικρινά λυπάμαι τα λεφτά που πετάω στην ΑΣΠΑΙΤΕ…………. για τα 50άρια μιλάω………….. !!!! Και πραγματικά μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν βλέπω στην απόδειξη είσπραξης ότι καταθέτω τα λεφτά σε ένα ειδικό λογαριασμό κατάθεσης περί έρευνας. Είμαι πολύ απογοητευμένος με την ιστορία αυτή……...... και είμαι απόλυτα σίγουρος ότι και φέτος τζίφος στο φινάλε.

Καλή τύχη σε όλους τους συναδέλφους που θα μπουν και φέτος σε αυτήν τη διαδικασία…………………        

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #142 στις: Ιούνιος 13, 2007, 05:50:29 μμ »
anesto αν τα χαρτιά σου είναι σωστά, εγώ σου εύχομαι από τώρα καλό παιδαγωγικό... Στο 50άρι πως κόλλησες? Εχεις δώσει τα χιλιαπλάσια 50άρια ήδη στην μαμα Αγγλία τα οποία ίσως γίναν (αντί για έρευνα) βόμβες κατα μικρών παιδιών...
 
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #143 στις: Ιούνιος 13, 2007, 05:53:44 μμ »
anesto αν τα χαρτιά σου είναι σωστά, εγώ σου εύχομαι από τώρα καλό παιδαγωγικό... Στο 50άρι πως κόλλησες? Εχεις δώσει τα χιλιαπλάσια 50άρια ήδη στην μαμα Αγγλία τα οποία ίσως γίναν (αντί για έρευνα) βόμβες κατα μικρών παιδιών...
 


porcupinetree  σε ευχαριστώ πολύ. Μακάρι να βγει αληθινή η πρόβλεψη σου. Όσο για τα λεφτά στην Αγγλία……. Δεν έχεις καθόλου άδικο!!! Σωστά τα λες.   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:43 »

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #144 στις: Ιούνιος 13, 2007, 10:06:48 μμ »
Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να υποβάλλεται οπωσδήποτε (1) ο ίδιος ο τίτλος ή αντίστοιχη Βεβαίωση κατοχής του τίτλου ή επιτυχίας στις αντίστοιχες εξετάσεις από τον αρμόδιο φο-ρέα κα (2) για γλώσσες εκτός αγγλικής, γαλλικής, γερμανικής και ιταλικής, μετάφραση του τίτλου στην ελληνική, που έγινε από κατά νόμο αρμόδιο φορέα (από το Υπουργείο Εξωτε-ρικών ή την Υπηρεσία Πολιτικών Υποθέσεων Βορείου Ελλάδος ή τις Προξενικές αρχές της αντίστοιχης χώρας και τις κατά περίπτωση ειδικές υπηρεσίες τους ή εντεταλμένο Δικηγό-ρο).
Στην περίπτωση που υποβάλλονται αντίγραφα του τίτλου, τα φωτοαντίγραφα πρέπει να είναι νομίμως επικυρωμένα (από δικηγόρο ή το Υπουργείο Εξωτερικών ή Προξενική αρχή της αντίστοιχης χώρας ή υπηρεσίες των χωρών που έχουν τέτοια ευθύνη και να φέρουν απαραίτητα ημερομηνία, ονοματεπώνυμο του αρμόδιου για την επικύρωση και σφραγίδα), 
Άρα για Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά και Ιταλικά δεν χρειάζεται να στείλεις μεταφρασείς αλλά μόνο επικυρωμένο αντίγραφο. Κάνω λάθος ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #145 στις: Ιούνιος 14, 2007, 01:14:50 πμ »
Ναι και εγώ αυτό κατάλαβα, αλλά καλό θα ήταν να τους πάρουμε και ένα τηλ στην ΑΣΠΑΙΤΕ για επιβεβαίωση.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #146 στις: Ιούνιος 14, 2007, 11:16:26 πμ »
Ναι και εγώ αυτό κατάλαβα, αλλά καλό θα ήταν να τους πάρουμε και ένα τηλ στην ΑΣΠΑΙΤΕ για επιβεβαίωση.
Πέρσι τους είχα στείλει αντίγραφο του πτυχίο μαζί με μετάφραση επικυρωμένα από δικηγόρο( βασικά αντίγραφο αυτού επικυρωμένα από ΚΕΠ) και δεν το δέχτηκαν. Στην ένσταση μάλιστα που έκανα μου απάντησαν ότι δεν είναι νομίμως επικυρωμένο σύμφωνα με τον ΚΑΥ. Ειρήσθω εν παρόδω ότι ο ΑΣΕΠ δέχεται κανονικά αυτές τις επικυρώσεις.

Αποσυνδεδεμένος sure

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #147 στις: Ιούνιος 14, 2007, 11:50:54 πμ »
nobody,τι πτυχίο έδωσες?Μήπως δεν έδωσες την αναγνώριση του ΔΙΚΑΤΣΑ?
Η προκήρυξή τους λέει ξεκάθαρα οτι δέχονται μετάφραση κι επικύρωση απο δικηγόρο. ???
Τι απ'όλα ισχύει,μάθατε τελικά?

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #148 στις: Ιούνιος 14, 2007, 11:57:18 πμ »
nobody,τι πτυχίο έδωσες?Μήπως δεν έδωσες την αναγνώριση του ΔΙΚΑΤΣΑ?
Η προκήρυξή τους λέει ξεκάθαρα οτι δέχονται μετάφραση κι επικύρωση απο δικηγόρο. ???
Τι απ'όλα ισχύει,μάθατε τελικά?
Proficiency Michigan

Αποσυνδεδεμένος suomaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #149 στις: Ιούνιος 14, 2007, 01:28:18 μμ »
   Χαίρετε! Μόλις τώρα έμαθα για την προκήρυξη της ΑΣΠΑΙΤΕ και επειδή δεν είμαι καθόλου ενημερωμένη πάνω σ'αυτό το θέμα ήθελα να ρωτήσω :αν κάποιος δεν έχει καθόλου προϋπηρεσια έχει τη δυνατότητα να υποβάλλει αίτηση??Μάλλον όμως χωρίς προϋπηρεσία δεν θα έχει ελπίδες να εισαχθεί,έτσι δεν είναι?...Κ κάτι άλλο: αν κάποιος εισαχθεί ποια είναι τα πλεονεκτήματα κ ποιες προοπτικές του ανοίγονται??Ίσως είναι άσχετες οι ερωτήσεις αλλά έχω μεγάλη άγνοια πάνω στο θέμα..αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε..ευχαριστώ πάρα πολύ!
αν μπορείς να γεμίζεις το αμείλιχτο ένα λεπτό της κάθε ώρας
στην αξία των εξήντα μοιραίων δευτερολέπτων της διαδρομής του....

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #150 στις: Ιούνιος 14, 2007, 02:37:14 μμ »
Χαίρετε! Μόλις τώρα έμαθα για την προκήρυξη της ΑΣΠΑΙΤΕ και επειδή δεν είμαι καθόλου ενημερωμένη πάνω σ'αυτό το θέμα ήθελα να ρωτήσω :αν κάποιος δεν έχει καθόλου προϋπηρεσια έχει τη δυνατότητα να υποβάλλει αίτηση??Μάλλον όμως χωρίς προϋπηρεσία δεν θα έχει ελπίδες να εισαχθεί,έτσι δεν είναι?...Κ κάτι άλλο: αν κάποιος εισαχθεί ποια είναι τα πλεονεκτήματα κ ποιες προοπτικές του ανοίγονται??Ίσως είναι άσχετες οι ερωτήσεις αλλά έχω μεγάλη άγνοια πάνω στο θέμα..αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε..ευχαριστώ πάρα πολύ!

Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τον φετινό Κανονισμό Αξιολόγησης Υποψηφίων, θα λύσεις πάρα πολλές απορίες σου...  ;)

Δεν χρειάζεται προυπηρεσία  για να κανεις τα χαρτια σου.

Ανάλογα την ειδικότητα τα πλεονεκτήματα είναι διαφορετικά αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχεις πλεονεκτήματα!!!
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος blueran

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #151 στις: Ιούνιος 15, 2007, 08:14:05 πμ »
Ναι και εγώ αυτό κατάλαβα, αλλά καλό θα ήταν να τους πάρουμε και ένα τηλ στην ΑΣΠΑΙΤΕ για επιβεβαίωση.

Κατάφερε κανείς να πιάσει γραμμή στην ΑΣΠΑΙΤΕ για να το ειπβεβαιώσει;;;  Κι εγώ είδα ότι δε θέλει μετάφραση ...αλλά θα τη βάλω καλού κακού.... 

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #152 στις: Ιούνιος 15, 2007, 09:10:41 πμ »
μια παρατηρηση θα κανω τιποτε περισσοτερο...
απο την φετινη προκυρηξη φαινεται ολοκαθαρα οτι ευνουνται αυτοι που εχουν μεταπτυχιακο και διδακτορικό
επομενως δυνατοτητα να παρακολουθησουν το παιδαγωγικο εχουν μονο 1) αυτοι που εχουν χρηματα και καναν μεταπτυχιακο στο εξωτερικό ή στην Ελλαδα 2)αυτοι που μενουν σε μεγαλα αστικα κεντρα και συνεχισαν τις σπουδες τους μετα το βασικό πτυχίο
ΑΡΑ
οσοι δεν ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να κανουν μεταπτυχιακο ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ
οσοι για οικογενειακους, προσωπικους και οικονομικους λογους εφυγαν απο τα μεγαλα αστικα κεντρα και επιστρεψαν στην επαρχια για να εργαστουν ως ωρομισθιοι ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ
οσοι ειτε σπουδασαν σε επαρχία ειτε ζουν σε επαρχια και δεν τους δοθηκε ποτε η ευκαιρια να κανουν μεταπτυχιακο ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ
οσοι τελειωσαν ΤΕΙ και δεν τους δεχονται τα ΜΕΓΑΛΑ Ιδρυματα πχ.Αριστοτελειο για μεταπτυχιακο ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ

και ρωτω που πηγε το δικαιωμα μας για δωρεαν μορφωση για ολους? οι σκεψεις  δικες σας

αλλη μια μικρη παρατηρηση: Στον κλαδο ΠΕ11- Φυσικης Αγωγης δεν εχουν προκυρηχθει θεσεις. ο ΑΣΕΠ ομως ζηταει απο τους γυμναστες να λυσουν παιδαγωγικα θεματα ???


και κατι αλλο: οταν εκανα πριν 2-3 χρονια αιτηση δεν μου ειχαν καταμετρησει τα μορια απο το Lower γιατι δεν ειχα προσκομισει την μεταφραση
ΠΡΟΣΟΧΗ μην την πατησει καποιος σαν και μενα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2007, 09:28:10 πμ από heren »

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2007-2008
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 15, 2007, 10:14:57 πμ »
βρε παιδια, βλεπω καλα?

Οι υποψήφιοι που κριθούν ως αξιολογήσιμοι σύμφωνα με τον παρόντα ΚΑΥ,  θα συγκριθούν μεταξύ τους με βάση τα εξής κριτήρια:
1.   Το βαθμό βασικού πτυχίου.
2.   Τους τίτλους μεταπτυχιακών σπουδών.
3.   Τη γνώση ξένων γλωσσών.
4.   Τη γνώση χειρισμού Η/Υ.


Δεν μετραει φετος η διδακτικη ή εργασιακη εμπειρια?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 791
Σύνολο: 805

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.