*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου. Τράπεζα θεμάτων  (Αναγνώστηκε 53456 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #168 στις: Μάιος 14, 2010, 03:25:13 μμ »
παιδια, να ρωτησω κατι ....
γιατι χαρακτηριζετε το θεμα "προπαγανδιστικο"?

ειναι εκτος πραγματικοτητας?
ειναι κατι που δεν θα το βρουν μπροστα τους?

λετε οτι ταχα "ξορκιζουν" το κακο με το να βαλουν ή να μη βαλουν τετοιο θεμα?

και να σας πω στην τελικη, τα παιδια δεν ειναι τοσο ανωριμα οσο νομιζουμε εμεις. ουτε κανεις θα τα παρασυρει, ουτε θα τα εκβιασει να δεχτουν καταστασεις.





Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:32:38 »

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #169 στις: Μάιος 14, 2010, 03:26:05 μμ »
Να ξεκαθαρίσω κάτι : δε θεωρώ το θέμα εύκολο ή δύσκολο ,γιατί για μένα αυτό είναι ψευτοδίλημμα. Οι ασκήσεις ήταν αναμενόμενες και απλές . Το θέμα μπορούσε οποιοσδήποτε μαθητής που ξέρει τί συμβαίνει γύρω του και παρακολουθεί κάπως τις εξελίξεις ,να το αναπτύξει.
Άλλος είναι ο προβληματισμός μου : Εγώ μιλώ για την επιλογή του θέματος από ιδεολογική καθαρά σκοπιά. Αναφέρομαι στη συντονισμένη προσπάθεια να περάσουν ως αυτονόητα μηνύματα του τύπου : θα πρέπει να αποδεχόμαστε πλέον πως το να έχει σπουδάσει κανέις, δεν είναι αυτονόητο ότι θα του επιτρέψει να ασκήσει και το αντίστοιχο επάγγελμα. Θα πρέπει λοιπόν, να συνηθίσουμε στην ιδέα ότι μπορεί άυριο -μεθάυριο να γίνει οικοδόμος, σουβλατζής (δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους.Εργαζόμενοι είναι κι αυτοί) ή ακόμη και μονίμως...άνεργος. Έτσι είναι η εποχή μας !!! Τί να κάνουμε ;;;
Ντροπή ,λέω εγώ !

    Νομίζω ότι εμμέσως το θέμα απευθυνόταν στους καθηγητές που έχουν το "θράσος" να απαιτούν από τα Πανεπιστήμια και το Υπουργείο Παιδείας να τους καταρτίζει! Το ότι η αυτομόρφωση συνεπάγεται τις περισσότερες φορές και αυτοχρηματοδότηση, αυτό δεν το θίγει βέβαια το κείμενο!
  

Αποσυνδεδεμένος φρουφρού

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #170 στις: Μάιος 14, 2010, 03:28:54 μμ »
παιδια, να ρωτησω κατι ....
γιατι χαρακτηριζετε το θεμα "προπαγανδιστικο"?

ειναι εκτος πραγματικοτητας?
ειναι κατι που δεν θα το βρουν μπροστα τους?

λετε οτι ταχα "ξορκιζουν" το κακο με το να βαλουν ή να μη βαλουν τετοιο θεμα?

και να σας πω στην τελικη, τα παιδια δεν ειναι τοσο ανωριμα οσο νομιζουμε εμεις. ουτε κανεις θα τα παρασυρει, ουτε θα τα εκβιασει να δεχτουν καταστασεις.

Ναι, γιατί όλοι είμαστε ελεύθεροι, ώριμοι και ανεξάρτητοι άνθρωποι...






Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #171 στις: Μάιος 14, 2010, 03:29:05 μμ »
παιδια, να ρωτησω κατι ....
γιατι χαρακτηριζετε το θεμα "προπαγανδιστικο"?

ειναι εκτος πραγματικοτητας?
ειναι κατι που δεν θα το βρουν μπροστα τους?

λετε οτι ταχα "ξορκιζουν" το κακο με το να βαλουν ή να μη βαλουν τετοιο θεμα?

και να σας πω στην τελικη, τα παιδια δεν ειναι τοσο ανωριμα οσο νομιζουμε εμεις. ουτε κανεις θα τα παρασυρει, ουτε θα τα εκβιασει να δεχτουν καταστασεις.







Ε, δεν είναι νομοτελειακό να το βρουν μπροστά τους. Αυτό το μέλλον εμείς δεν το θέλουμε, το πολεμάμε και προσπαθούμε να το ανατρέψουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:32:38 »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #172 στις: Μάιος 14, 2010, 03:29:20 μμ »
max:

Ακριβώς όπως τα αναφέρεις, μόνο που την κριτική προσέγγιση της βιβλιογραφίας δεν την επεσήμανε κανείς μας.
Από την επιτροπή αναφέρθηκε ότι "ζητούμε 3 από τα παρακάτω χαρακτηριστικά του επιστημονικού λόγου με αντίστοιχα παραδείγματα:
Λογική και όχι συγκινησιακή χρήση της γλώσσας
Λόγος περιγραφικός, ερμηνευτικός, αποδεικτικός απρόσωπος και αντικειμενικός
Χρήση ειδικού λεξιλογίου.

Igniss
Και στα παιδιά που εξετάσαμε εμείς υπήρξαν αυτές οι απαντήσεις. Ο ορισμός έγινε από κάποιους συναδέλφους δεκτός, το αίτιο αποτέλεσμα από κανέναν εξ όσων γνωρίζω και τα παραδείγματα τα θέλαμε σύμφωνα και με τις οδηγίες της επιτροπής (βλ. παραπάνω), αλλιώς αφαιρούσαμε 3 μόρια.

Τώρα για το κατά πόσο είναι επιστημονικό αυτο το κείμενο...νομίζω ότι τα σχόλια περιττεύουν.

 

Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #173 στις: Μάιος 14, 2010, 03:30:27 μμ »
Θέμα στα μαθηματικά: Αυτή τη στιγμή η Ελλάδα υπολογίζεται ότι σπαταλά-δεν είναι τυχαίο το ρήμα- 7.000.000.000 ευρώ το χρόνο για την εργασία των τεμπέληδων δημοσίων υπαλλήλων. Παράλληλα το ΑΕΠ της χώρας ανέρχεται στα 254.000.000.000 ευρώ και το έλλειμμα στον τελευταίο προϋπολογισμό υπολογίζεται στο 13.6%.
α) Τι περικοπή μισθών θα έπρεπε να επέλθει έτσι ώστε το έλλειμμα να μειωθεί κατα 3 ποσοστιαίες μονάδες;
β) Αν από τους 500.000 μόνιμους δημοσίους υπαλλήλους απολύονταν το 1/3, πόσο θα περιοριζόταν το έλλειμμα του προϋπολογισμού;
γ) Πόσα σχολεία θα έπρεπε να κλείσουν για να μειωθεί το έλλειμμα κατά 1%; Λάβετε ως υποθετικό αριθμό ότι αυτή τη στιγμή έχουμε πανελλαδικά 5.000 σχολεία με ετήσιο κόστος περίπου 20.000 ευρώ έκαστο.
δ) Αν οι 90.000 μαθητές που προσήλθατε στις πανελλήνιες χαρίζατε ένα μισθό των γονιών σας στο ταμείο για την καταπολέμηση του χρέους, ποιο ποσό θα συγκεντρωνόταν (υπολογίστε μέσο μισθό 1000 ευρώ).
ε) Το ΔΝΤ μας δάνεισε πρόσφατα 5.000.000.000 ευρώ. Μετά από 5 χρόνια, με επιτόκιο 3%, πόσα λεφτά πρέπει να τους επιστρέψουμε;

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #174 στις: Μάιος 14, 2010, 03:32:30 μμ »
thanxxx daffydack............

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #175 στις: Μάιος 14, 2010, 03:33:03 μμ »
Μάρκο, θεωρώ πως το θέμα (και το κείμενο) ήταν άκρως προπαγανδιστικό, γιατί δεν δίνεται στους μαθητές η δυνατότητα να επιχειρηματολογήσουν  για την αντίθετη άποψη. Αν δηλαδή κάποιος μαθητής δε θεωρεί την αυτο(χρηματοδοτούμενη)μόρφωση αναγκαία, δε μπορεί να εκφράσει την άποψή του, παρά μόνο να συμφωνήσει με τα λεγόμενα της Κορωναίου.

Άσχετο (λίγο): κοιτούσαμε τα θέματα μαζί με μια μαθήτριά μου και μου λέει σε κάποια φάση: "ρε Κατερίναι, τί εννοεί ότι μπορεί ο άνθρωπος να αλλάξει 2-3 δουλειές? Εγώ που θέλω να περάσω διατροφολόγος, τί άλλη δουλειά θα μπορώ να κάνω?"...

 :( :(

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #176 στις: Μάιος 14, 2010, 03:35:58 μμ »
Μάρκο, θεωρώ πως το θέμα (και το κείμενο) ήταν άκρως προπαγανδιστικό, γιατί δεν δίνεται στους μαθητές η δυνατότητα να επιχειρηματολογήσουν  για την αντίθετη άποψη. Αν δηλαδή κάποιος μαθητής δε θεωρεί την αυτο(χρηματοδοτούμενη)μόρφωση αναγκαία, δε μπορεί να εκφράσει την άποψή του, παρά μόνο να συμφωνήσει με τα λεγόμενα της Κορωναίου.

Άσχετο (λίγο): κοιτούσαμε τα θέματα μαζί με μια μαθήτριά μου και μου λέει σε κάποια φάση: "ρε Κατερίναι, τί εννοεί ότι μπορεί ο άνθρωπος να αλλάξει 2-3 δουλειές? Εγώ που θέλω να περάσω διατροφολόγος, τί άλλη δουλειά θα μπορώ να κάνω?"...

 :( :(

μαναβης, κηπουρος, μαγειρας, διατροφολόγος,  σερβιτορος......... ολα αυτά..... και ποσα όλλα..... σχετικα με τη διατροφή  :P

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #177 στις: Μάιος 14, 2010, 03:42:10 μμ »
ευχαριστώ πολύ daffydack!!!! να ρωτήσω και κάτι ακόμα; θεωρείς ότι στέκει καθόλου η κριτική στάση στο σημείο που ανατρέπει την άποψη του παλιού παιδαγωγού;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2010, 03:45:17 μμ από max »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #178 στις: Μάιος 14, 2010, 03:43:33 μμ »
Μια είναι η αντίληψη που θέλουν να περάσουν και είναι άκρως προπαγανδιστικη  : σημασία δεν έχει τι σπουδασες και πόσο κοπιασες για να πάρεις πτυχίο. Είτε είσαι επιστήμονας ,είτε χειρωνακτας είναι το ίδιο πράγμα. Θα πρέπει μια ζωή να γλυφεις τα αφεντικά σου και να ευχαριστεις το Θεό για κάθε μέρα που δε θα είσαι άνεργος.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2010, 03:45:20 μμ από Sun »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #179 στις: Μάιος 14, 2010, 03:47:16 μμ »
...και γενικά , σκασε και δούλευε, γιατί πολύ μας σκοτισες κι αν γουστάρουμε σε στέλνουμε στο διάολο.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #180 στις: Μάιος 14, 2010, 03:48:37 μμ »
οκ λοιπόν επειδή έχουμε ξεφύγει τελείως έρχομαι και ρωτώ αυτούς που βρίσκουν το θέμα προπαγανδιστικό και δεν ξέρω τι..:
είναι παράλογο να επιμορφώνεται κάποιος καθ όλη τη διάρκεια της ζωής του;
δεν είναι εφόδιο για ένα άνθρωπο να διαθέτει κριτική ικανότητα και να μπορεί μόνος του να επιλέγει τις πηγές πληροφόρησης και να τις διασταυρώνεις
δε ζούμε στην εποχή της πληροφορίας;
θεωρείτε ότι η γνώση και η μάθηση σταμαά στο σχολείο;
γηράσκω αεί διδασκόμενος έλεγαν οι αρχαίοι ., που παρεμπιπτόντως θα το θεωρούσ ακαι πολύ έξυπνο τίτλο για όποιο μαθητή το έβαλε στο άρθρο..
χαλαρώστε λοιπόν
δεν είχε καμιά πολιτική σκοπιμότητα το θέμα, μόνο επικαιρότητα

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: SOS Πανελλήνιες
« Απάντηση #181 στις: Μάιος 14, 2010, 04:02:09 μμ »
επικαιρότητα:

Έκρηξη της ανεργίας. Στο 32% έχει φθάσει το ποσοστό των άνεργων νέων".
Οι νέοι και οι γυναίκες είναι τα μεγαλύτερα θύματα του καλπασμού της ανεργίας, η οποία σύμφωνα με την Εθνική Στατιστική Υπηρεσία έφθασε στο 12,1% τον περασμένο Φεβρουάριο έναντι 9,1% του ίδιου μήνα το 2009. Τα συνδικάτα, όμως, εκτιμούν ότι η πραγματική ανεργία αγγίζει πλέον το 20%, την ώρα που η ανασφάλιστη εργασία ανέρχεται σύμφωνα με τον υπ. Απασχόλησης στο 25%".

οι δείκτες ανέργων και ανασφάλιστων πόσο θα ελαττωθούν μέσω της δια βίου μάθησης και της αυτομόρφωσης;


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160941
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.