*

Αποστολέας Θέμα: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις  (Αναγνώστηκε 14963 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« στις: Μάιος 12, 2010, 06:06:26 μμ »
Καλησπέρα,έχω το εξής πρόβλημα.Όπως κάθε χρόνο,εδώ και μια 5ετία έτσι και φέτος με τοποθέτησαν επιτηρήτρια στις πανελλαδικές.Εδώ και 5 χρόνια πηγαίνω χωρίς καμία γκρίνια,χωρίς καμία ένσταση και φυσικά δεν πηγαίνω για να πάρω το αστρονομικό ποσό των 70ευρώ,απλά πηγαίνω επειδή με καλεί η υπηρεσία μου.Φέτος όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά γιατί υπάρχουν αρκετά προσωπικά και οικογενειακά προβλήματα.Το κυριότερο όμως είναι ότι έχω 3 ανήλικα παιδιά,τα οποία δεν έχω κανέναν να τα σηκώσει το πρωί, μιας κι εγώ θα πρπ να είμαι 7 το πρωί στο εξεταστικό,δεν έχω κανένα να τα ετοιμάσει και να τα πάει σχολείο.Πήγα στο γραφείο μας να ζητήσω απαλλαγή και οι απαντήσεις που έλαβα είναι ότι δεν έχουν κόσμο ότι όλοι θέλουν απαλλαγή ότι είναι μέσα στο εργασιακό μου ωράριο και τόσο καιρό πως τα καταφέρνω και άλλα τέτοια σαχλοειδή,για να μην πω και τπτ χειρότερο.Τους εξήγησα και τους αντέκρουσα σε όλες τους τις απορίες και για να μην μακρυγορώ μου είπαν να πάω στον λυκειάρχη του σχολείου που είμαι επιτήρηση.Πάω και φυσικά έχω την ίδια αντιμετώπιση και τις ίδιες ηλίθιες ερωτήσεις οι οποίες μάλλον πιο πολύ ρητορικές μου "έκαναν".Πως θα γίνουν πανελλήνιες,ποιον θα πρωτοαπαλλάξει κλπ κλπ κλπ.Φεύγω πάω στο σχολείο μου,γιατί είχα πάρει ήδη άδεια για την πρώτη ώρα και με προτροπή της διευθύντριας μου παίρνω τηλ τον προιστάμενο,του λέω το όνομα μου και ότι θέλω απαλλαγή και χωρίς καν να ακούσει το γιατί μου λέει"....και τι θα γίνει συναδέλφισσα δεν γίνεται δουλειά έτσι!!!!",σχεδόν μου το κλείνει στα μούτρα και το λέω αυτό γιατί πριν καν απαντήσω μου έδωσε τον συνάδελφο με τον οποίο είχα ήδη μιλήσει και ο οποίος με έστειλε στο λύκειο.Το αποτέλεσμα?Άυριο πρπ να πάω στην ενημέρωση και να αποφασίσει τότε τι θα γίνει.Το πολύ πολύ μου λέει "έρθεις να κάνεις 1-2 επιτηρήσεις",μα του λέω "δεν μπορώ ούτε μισή να κάνω.........."τι λέμε τόση ώρα"!!!
Πείτε μου σας παρακαλώ τι άλλο να κάνω?έχω σοβαρό πρόβλημα.Στην τελική, λέω να τους γράψω και να μην πατήσω το πόδι μου.'Η να πάω και να παίρνω και τα παιδιά μου μαζί????? ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:13:59 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2010, 08:43:28 μμ »
Απ' όσο ξέρω στις πανελλαδικές πάντα υπάρχουν και αναπληρωματικοί επιτηρητές, και πάντα υπάρχει κόσμος που συστηματικά δεν μπαίνει καθόλου επιτήρηση. Απλά σου λένε όχι για να μην αναγκαστούν να βάλουν κάποιον άλλον. Εγώ θα πήγαινα στη διεύθυνση και θα τους έλεγα πολύ απλά ότι δεν μπαίνω επιτήρηση όσο και να χτυπιούνται. Να βρουν άλλον να σε αναπληρώσει. Και αν σου κουνηθούν, ζήτα να ελέγξεις τις καταστάσεις επιτηρητών σε σχέση με τον αριθμό των καθηγητών. Θα δεις ότι πολλοί λουφάρουν.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 12, 2010, 09:17:59 μμ »
Aπο τοτε που εν γενει επαψαν να διεξαγονται οι πανελλαδικες εξετασεις τα Σ/Κ, εξαιτιας τς περιστολης του κοστους, ατονησε το ενδιαφερον των καθηγητων για συμμετοχη στις επιτηρησεις. Αντιθετα, επιδεικνυουν ζωηρο ενδιαφερον για τις επιτηρησεις στις εξετασεις του ΚΠΓ και μαλιστα ορισμενοι βυσματωνονται, για ευνοητους λογους...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 12, 2010, 09:30:31 μμ »
req13 εγώ θα πρότεινα να το "παίξεις " τρελλή, να πάρεις αύριο στην ενημέρωση και τα 3 παιδάκια σου (δασκάλεψέ τα να είναι και λίγο άτακτα) και ευχαρίστησε την ευγενική επιτροπή που θα στα φροντίζει το 3ωρο που θα επιτηρείς  ;D ;D Πιστεύω πως θα κάνουν τα πάντα για να μη σε βάλουν ;D ;DΣα δε ντρέπονται λέω εγώ, λες και δεν μπορούν να βρουν άτομο να σε καλύψει...Αίσχος!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:13:59 »

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 12, 2010, 10:52:27 μμ »
Απ' όσο ξέρω στις πανελλαδικές πάντα υπάρχουν και αναπληρωματικοί επιτηρητές, και πάντα υπάρχει κόσμος που συστηματικά δεν μπαίνει καθόλου επιτήρηση. Απλά σου λένε όχι για να μην αναγκαστούν να βάλουν κάποιον άλλον. Εγώ θα πήγαινα στη διεύθυνση και θα τους έλεγα πολύ απλά ότι δεν μπαίνω επιτήρηση όσο και να χτυπιούνται. Να βρουν άλλον να σε αναπληρώσει. Και αν σου κουνηθούν, ζήτα να ελέγξεις τις καταστάσεις επιτηρητών σε σχέση με τον αριθμό των καθηγητών. Θα δεις ότι πολλοί λουφάρουν.
Πήγα στην διεύθυνση και τους τα είπα.Αυτός που έβγαλε τις καταστάσεις κοίταξε το σχολείο που με τοποθέτησαν και μου είπε οτι ζητούσαν 16 και έστειλε 18,γι αυτό και με έστειλε στον λυκειάρχη να του ζητήσω να με απαλλάξει.Ξέρω ότι λουφάρουν πολλοί και  ιδιαίτερα αυτοί που έχουν τις διασυνδέσεις στα γραφεία και στις λυκειακές επιτροπές και είναι απαράδεκτο να στέλνουν μητέρες με ανήλικα παιδιά να κάνουν το ξελάσπωμα.Τόσα χρόνια που πήγαινα έβλεπα πως έδιναν τις απαλλαγές με fake χαρτιά γιατρών κλπ κλπ.Σήμερα το ξεκαθάρισα στον λυκειάρχη ότι είτε με απαλλάξει είτε όχι εγώ δεν θα πάω.Ε μα δεν μπορώ να γίνω 40 κομμάτια δλδ.Ένας συνάδελφος μου είπε να πάω αύριο να κάνω γραπτή ένσταση με αριθμό πρωτοκόλλου και να μην πατήσω ούτε στην ενημέρωση.
req13 εγώ θα πρότεινα να το "παίξεις " τρελλή, να πάρεις αύριο στην ενημέρωση και τα 3 παιδάκια σου (δασκάλεψέ τα να είναι και λίγο άτακτα) και ευχαρίστησε την ευγενική επιτροπή που θα στα φροντίζει το 3ωρο που θα επιτηρείς  ;D ;D Πιστεύω πως θα κάνουν τα πάντα για να μη σε βάλουν ;D ;DΣα δε ντρέπονται λέω εγώ, λες και δεν μπορούν να βρουν άτομο να σε καλύψει...Αίσχος!!!!!!!!!!
Όταν ο λυκειάρχης μου είπε να πάω στην ενημέρωση και.....θα δούμε του είπα ότι αναγκαστικά θα φέρω και τα παιδιά μου μαζί.Πολύ απλά μου είπα φέρτα,σα να του έλεγα θα φέρω καφεδάκι να πιούμε.Όσο για τους μικρούς......δεν χρειάζεται να τα τους συμβουλέψω να είναι άτακτα.......είναι διαόλου κάλτσα που λέμε!!!Απλά λέω να τα αφήσω εντελώς ελεύθερα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 12, 2010, 11:07:35 μμ »
Ε ρε γλέντια!!!! απ΄την άλλη βέβαια και οι εξετάσεις κάπως πρέπει να γίνουν. Και υπάρχει και το επιχείρημα " και καλά, όλο το χειμώνα τι τα έκανες τα παιδιά;"....Επίσης, απαγορεύεται να μπουν στο σχολείο όταν γίνονται πανελλαδικές, οπότε για να τα αφήσεις ας πούμε στο αυτοκίνητο, χλωμό το κόβω...Δεν υπάρχουν παπούδες ή γιαγιάδες να τα προσέξουν; Μια φίλη; κάτι....
και γω ζήτησα απαλλαγη γιατι δινω μαθήματα στο μεταπτυχιακό και η κόρη μου δίνει ισπανικά και πρέπει να πάω αθήνα αλλά τελικά δεν με απήλλαξαν...απλά μου έδωσαν ρεπο για δυο ημέρες προκειμένου να πάω αθήνα...κάτι ειναι κι αυτό....
πάντως κι εμεις δεν το χειριζόμαστε καλά το ζήτημα....όταν δούλευα σε γραφείο, τέτοια εποχή ερχόταν οι αιτήσεις εξαίρεσης με δικαιολογίες τύπου "οικογενειακοί λόγοι, έχω γρίππη και άλλα φαιδρά" ενώ ο λόγος ήταν ότι η αμοιβή ήταν και είναι εξαιρετικά χαμηλή.... ε λοιπόν, η προϊσταμένη μου γύρισε και ειπε "ρε παιδιά, δε μπορω να κάνω κάτι....δώστε μου αιτήσεις που να λένε δε θέλω να πάω γιατί 12 λεπτά του ευρώ το χιλιόμετρο ειναι ξεφτιλα και θα χαλάσω περισσότερα αν πάω" να τις πάρω κι εγώ, να τις πάω στο υπουργείο να μου λύσουν εκείνοι το πρόβλημα του πού θα βρω επιτηρητή να κάνω εξετασεις...
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 12, 2010, 11:51:03 μμ »
Καλησπερα, ειμαι η Βασιλικη, συναδελφος εκπαιδευτικος. Μιας και μιλαμε για τις Πανελληνιες, εχετε ακουσει αν θα πληρωθουμε φετος; Λενε οτι δεν θα μας πληρωσουν στα πλαισια τω απειρων περικοπων. Δεν πολυακουγοταν ως τωρα γιατι δεν θα ηθελε κανεις να παει για επιτηρηση-ενω τωρα κανουμε ουρα.Παντως ειναι απαισια δουλεια οι επιτηρησεις, εγω πεθαινω στο αγχος καθε χρονο και δεν εχω λογο απαλλαγης- ουτε παιδια, ουτε αρρωστια, ουτε τιποτα.Και πραγματι καποιοι λουφαρουν ασυστολα, και ο λογος ειναι η πενιχρη αμοιβη. Ειναι αδικο επισης γιατι αυτοι που δεν επιτηρουν δεν πανε ολες τις μερες στα σχολεια τους,οι υπολοιποι δουλευουμε σαν ειλωττες, φετος αφιλοκερδως αν ισχυει αυτο που λενε!
Καλη επιτυχια συναδελφισσα, μακαρι να σε απαλλαξουν απο το βασανο!

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 12, 2010, 11:55:49 μμ »
Ε ρε γλέντια!!!! απ΄την άλλη βέβαια και οι εξετάσεις κάπως πρέπει να γίνουν. Και υπάρχει και το επιχείρημα " και καλά, όλο το χειμώνα τι τα έκανες τα παιδιά;"....Επίσης, απαγορεύεται να μπουν στο σχολείο όταν γίνονται πανελλαδικές, οπότε για να τα αφήσεις ας πούμε στο αυτοκίνητο, χλωμό το κόβω...Δεν υπάρχουν παπούδες ή γιαγιάδες να τα προσέξουν; Μια φίλη; κάτι....
και γω ζήτησα απαλλαγη γιατι δινω μαθήματα στο μεταπτυχιακό και η κόρη μου δίνει ισπανικά και πρέπει να πάω αθήνα αλλά τελικά δεν με απήλλαξαν...απλά μου έδωσαν ρεπο για δυο ημέρες προκειμένου να πάω αθήνα...κάτι ειναι κι αυτό....
πάντως κι εμεις δεν το χειριζόμαστε καλά το ζήτημα....όταν δούλευα σε γραφείο, τέτοια εποχή ερχόταν οι αιτήσεις εξαίρεσης με δικαιολογίες τύπου "οικογενειακοί λόγοι, έχω γρίππη και άλλα φαιδρά" ενώ ο λόγος ήταν ότι η αμοιβή ήταν και είναι εξαιρετικά χαμηλή.... ε λοιπόν, η προϊσταμένη μου γύρισε και ειπε "ρε παιδιά, δε μπορω να κάνω κάτι....δώστε μου αιτήσεις που να λένε δε θέλω να πάω γιατί 12 λεπτά του ευρώ το χιλιόμετρο ειναι ξεφτιλα και θα χαλάσω περισσότερα αν πάω" να τις πάρω κι εγώ, να τις πάω στο υπουργείο να μου λύσουν εκείνοι το πρόβλημα του πού θα βρω επιτηρητή να κάνω εξετασεις...
Συμφωνώ απόλυτα ότι οι εξετάσεις πρπ να γίνουν....όμως να στείλουν αυτούς που λουφάρουν κάθε χρόνο.Απο το σχολείο μου φέτος έστειλαν μόνο εμένα γιατί απλούστατα οι άλλοι είναι πιο παλιοί.Η βοήθεια απο τις γιαγιάδες που λες δεν υπάρχει φέτος.Αν υπήρχε δεν θα έμπαινα και σε όλη αυτή την διαδικασία,γιατί όπως ξαναέγραψα,πηγαίνω κάθε χρόνο αδιαμαρτύρητα.Φέτος όμως μου έχουν κάτσει όλα ανάποδα.Την ερώτηση τι τα έκανα τον χειμώνα μου την κάνανε αλλά την θεωρώ γελοία γιατί το ωράριο  μου το προσάρμοσα κι έτσι προλάβαινα και να τα πάω σχολείο το πρωί αλλά και να τα πάρω το μεσημέρι.Εξάλλου το ωράριο ξεκινάει στις 8-8.15 και όχι στις 7.Τέλος πάντων είναι απαράδεκτοι όπως και να έχει.Και στην τελική είναι και το γαμώτο γιατί όλα τα χρόνια δεν ζήτησα τίποτε,ούτε ρουσφέτια,ούτε χάρες ουτε τπτ συν του ότι λόγω ειδικότητας δούλευα και απογεύματα και γιορτές και σβκ και μεσημέρια κάτι το οποίο αυτοί που δεν πάνε στις πανελλήνιες γιατί είναι παλαιότεροι δεν νομίζω ότι το έχουν κάνει και ποτέ.Πάνε κάνουν το μάθημα τους 3 ώρες και φεύγουν.όσο για το ποσό εγώ δεν σκέφτηκα καμία φορά ότι δεν πάω γιατί έιναι μόνο 70 ευρώ,με αγγαρεύανε και πήγαινα.Αλλά σε αυτή την χώρα έτσι είναι....όσο πιο λαμόγιο είσαι τόσα πιο πολλά καταφέρνεις

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 12, 2010, 11:56:25 μμ »
Παιδιά sorry, αλλά διαφωνώ τελείως! Είναι μέρος της δουλειάς μας οι πανελλήνιες και δεν την καταλαβαίνω αυτή τη νοοτροπία της λούφας! Δηλαδή αν είχες μάθημα δε θα πήγαινες? Γι αυτό μας έχουν κρεμάσει κουδούνια σε όλους τους εκπαιδευτικούς, γιατί κοιτάμε πολλές φορές τη βολή μας μόνο. Τώρα, αν άλλοι βυσματίες τα κάνουν πλακάκια με Διευθυντές/Προισταμένους για να απαλλάσσονται, αυτό είναι μια τελείως άλλη υπόθεση και άσχετη με την υποχρέωσή μας αυτή. Ο δάσκαλος δε θα πάει να κάνει μάθημα εκείνη την ημέρα? Κι εμείς το ίδιο λοιπόν και γι αυτό παίρνουμε τα 70 ευρώ που λέτε (νομίζω συν το ημερομίσθιο?). Αυτά μας έχουνε φάει...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 13, 2010, 12:05:23 πμ »
Παιδιά sorry, αλλά διαφωνώ τελείως! Είναι μέρος της δουλειάς μας οι πανελλήνιες και δεν την καταλαβαίνω αυτή τη νοοτροπία της λούφας! Δηλαδή αν είχες μάθημα δε θα πήγαινες? Γι αυτό μας έχουν κρεμάσει κουδούνια σε όλους τους εκπαιδευτικούς, γιατί κοιτάμε πολλές φορές τη βολή μας μόνο. Τώρα, αν άλλοι βυσματίες τα κάνουν πλακάκια με Διευθυντές/Προισταμένους για να απαλλάσσονται, αυτό είναι μια τελείως άλλη υπόθεση και άσχετη με την υποχρέωσή μας αυτή. Ο δάσκαλος δε θα πάει να κάνει μάθημα εκείνη την ημέρα? Κι εμείς το ίδιο λοιπόν και γι αυτό παίρνουμε τα 70 ευρώ που λέτε (νομίζω συν το ημερομίσθιο?). Αυτά μας έχουνε φάει...
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα αλλά αν είχα μάθημα θα πήγαινα φυσικά όμως είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.Άλλο το 7 και άλλο το 8 και άσχετα αν το θεωρώ υποχρέωση μου ή οχι επι 5 χρόνια πηγαίνω και ας μην έχω πληρωθεί για τα τελευταία 2.Όταν όμως έχεις πρόβλημα, που δεν είναι απλά μια διακαιολογία για να μην πας,αλλά υπαρκτό 100% και βλέπεις ότι άλλοι την σκαπουλάρουν για ψύλλου πήδημα.....με συγχωρείς αλλά θα βάλω τα παιδιά μου πάνω απο τις πανελλήνιες και το ξαναλέω μην μπαίνεις στην διαδικασία της σύγκρισης του ωραρίου του σχολείου με του ωραρίου των πανελληνίων.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 13, 2010, 01:14:53 πμ »
Παιδιά sorry, αλλά διαφωνώ τελείως! Είναι μέρος της δουλειάς μας οι πανελλήνιες και δεν την καταλαβαίνω αυτή τη νοοτροπία της λούφας! Δηλαδή αν είχες μάθημα δε θα πήγαινες? Γι αυτό μας έχουν κρεμάσει κουδούνια σε όλους τους εκπαιδευτικούς, γιατί κοιτάμε πολλές φορές τη βολή μας μόνο. Τώρα, αν άλλοι βυσματίες τα κάνουν πλακάκια με Διευθυντές/Προισταμένους για να απαλλάσσονται, αυτό είναι μια τελείως άλλη υπόθεση και άσχετη με την υποχρέωσή μας αυτή. Ο δάσκαλος δε θα πάει να κάνει μάθημα εκείνη την ημέρα? Κι εμείς το ίδιο λοιπόν και γι αυτό παίρνουμε τα 70 ευρώ που λέτε (νομίζω συν το ημερομίσθιο?). Αυτά μας έχουνε φάει...
Sorry αλλά το μήνυμά σου δεν έχει σχέση με αυτό που ρώτησε η συνάδελφος η οποία δεν θέλει να λουφάρει απλά δεν μπορεί να πάει επιτηρήτρια για προσωπικούς της λόγους. Μην γινόμαστε και αναίσθητοι στο βωμό μιας υποτιθέμενης ευσυνειδησίας.

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 13, 2010, 06:54:44 πμ »
οκ, είναι μέρος της δουλειάς μας - δε λέει κανεις το αντίθετο.Όμως θα μπορούσαν με πολύ απλό τρόπο να το λύσουν. Εκεί ας πούμε που βάζουν 10 επιτηρητές να βάλουν 15 (πληθώρα εκπαιδευτικών υπάρχει.....εδώ σε μας, βάλανε και τους αποσπασμένους στα γραφεία). Έτσιι θα μπορει να ειναι πιο ευέλικτη και η διαδικασία. Και αν πραγματικά θέλουν να ελέγξουν πόσο αλήθεια είναι άρρωστοι όλοι αυτοί που συστηματικά απαλλάσσονται κάθε χρόνο, ο νομος προβλέπει και μπορούν να στείλουν ελεγκτή γιατρό στο σπίτι....αλλά όποιος δε θέλει να ζυμώσει....
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 13, 2010, 12:19:48 μμ »
Εγώ,πάντως φέτος-πρώτη χρονιά επιτηρήτρια-είδα πολύυυυυυ λουφάρισμα...Σε σύνολο 35 κληθέντων εκπαιδευτικών,οι 10 ούτε καν εμφανίστηκαν στην ενημέρωση και από τους εναπομείναντες,καταλήξαμε 10-12 άτομα να ''βγάλουμε το φίδι πό την τρύπα'' ??? (Ισότητα και αλληλεγγύη ο κλάδος μας!!)
Να ρωτήσω,ωστόσο,τελικά θα μας πληρώσουν φέτος το εκτυφλωτικό αντίτιμο της επιτήρησης ή και αυτό θα τεθεί υπέρ πίστεως και πατρίδος;Όχι τίποτα άλλο,να ξέρω δηλαδή,αν θα μπούμε και μέσα....

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτήρηση στις πανελλαδικές εξετάσεις
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 13, 2010, 12:46:18 μμ »
Είμαι αναπληρωτής.
Δουλεύω 5 χρόνια σε κάθε άκρη της Ελλάδας και μου ανακοίνωσε ότι δεν θα με διορίσει.
Γιατί να πάω στις Πανελλήνιες?
 Η Υπηρεσία με πετάει σαν σκουπίδι ...εγώ γιατί να πάω?
Οι μόνιμοι δεν μου συμπαραστάθηκαν σε καμία απεργία εγώ γιατί να σκεφτώ συναδελφικά?
Ειδικά τώρα που σταματάω να είμαι" συνάδελφος" ?

 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.