*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 216336 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος argy77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 17, 2010, 07:03:55 μμ »
Και μια απλή ερώτηση προς σκέψη(αν και η απάντηση είναι προφανής)...

Γιατί ενώ είμαι ΠΕ20(Πληροφορικός ΤΕΙ), να δηλώσω και το πτυχίο των Μαθηματικών μου, αν δεν αμοιφθώ γι' αυτό? Ως Πληροφορικός πέτυχα στον ΑΣΕΠ, οπότε γιατί να επωμιστώ και δεύτερη (σαφώς πιο δύσκολη) ειδικότητα, αν δεν το εξαργυρώσω? Για να μη με στείλουν να συμπληρώσω ωράριο στου διαόλου τη μάνα? Ε άντε αυτό να συμβεί 1-3 χρονιές και μετά τέρμα, ενώ η ανάθεση δεύτερου κλάδου θα είναι μόνιμη!

Πάντως, τελείως ουτοπικό μου φαίνεται να δηλώσω κι άλλο πτυχίο μου και να το χρησιμοποιώ, χωρίς να πληρώνομαι (και πόσο?) γι' αυτό... Μάλλον για θύματα ψάχνει το υπουργείο.
Φανταζομαι οτι σαν πληροφορικος δεν θα εχεις οργανικη η και αν εχεις θα εισαι υπεραριθμος. Αν θελεις να παρεις μεταθεση ειναι παρα πολυ δυσκολο. Αν τωρα καταθεσεις και το πτυχιο του μαθηματικου θα μπορεις να εχεις οργανικη χωρις να εισαι υπεραριθμος(κατι πολυ σημαντικο γιατι δεν ξερεις τι γινεται) και να παρεις μεταθεση σε οργανικη μαθηματικου(βεβαια μετα το βλεπω χλωμο να διδασκεις πληροφορικη)

Η αλήθεια είναι ότι ως νεοδιόριστος δεν έχω οργανική και είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, αλλά δεν πιστεύω ότι θα απολυθούν δημόσιοι υπάλληλοι, τουλάχιστον στην εκπαίδευση (ήδη τα δεινά που έχουν συμβεί είναι τρομακτικά πολλά). Αλλά επειδή πρώτα προτιμώ να σκέφτομαι και μετά να πράττω, σίγουρα για να βρω 2-4 χρόνια νωρίτερα οργανική ή μετάθεση, δε θα μπω στη διαδικασία να δυσκολέψω τη ζωή μου για τα επόμενα 30 χρόνια ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:44:24 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 17, 2010, 07:27:41 μμ »
τιποτα δεν ειναι απιθανο πλεον. Τωρα για αυτο που λες οτι θα παρεις σε 3-4 χρονια οργανικη (δεν ξερω σε ποσο επαρχιακο μερος σκοπευεις να πας) αλλα σε μεγαλουτσικη πολη για οργανικη μπορει να παρει  δεκαετια και βαλε με τα σημερινα δεδομενα των πληροφορικων. προσωπικα πιστευω οτι σε 2-3χρονια θα μεταταξουν υπεραριθμους πληροφορικους. Ειτε σε δημοτικα ειτε σε υπηρεσιες (λογω αντικειμενου)
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος argy77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 17, 2010, 08:03:09 μμ »
Για τη μετάθεση είπα 3-4 χρόνια περισσότερο από το να την πάρω ως Μαθηματικός, γιατί μη μου πεις ότι η οργανική άμα γίνω ΠΕ03, θα μου δοθεί αύριο...

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι.. πως δεν μπορώ να προβλέψω το μέλλον, ειδικά κρίνοντας από όσα συνέβησαν λίαν προσφάτως (ποιος τα περίμενε προ εξαμήνου.. μείωση μισθών κλπ?).
Άρα προτιμώ να κρίνω με τα υπάρχοντα δεδομένα, αφού το μέλλον είναι αβέβαιο.
Αν γίνουν μετατάξεις το ξανασυζητάμε, αλλά επειδή μπορεί αντί να γίνουν μετατάξεις  οι Πληροφορικοί να παίρνουν νωρίτερα σύνταξη (ανυπόστατο σενάριο, αλλά εξίσου υποθετικό με τα δικά σου, που αφορούν τα γραφεία), προτιμώ να μην κάνω βεβιασμένες κινήσεις ακολουθώντας φήμες...

Και το βασικότερο..
Ειδικά για το πτυχίο του Μαθηματικού έδωσα κάποια χρόνια παραπάνω..
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΔΕ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΤΥΧΙΟ (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΣΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ)...  ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΧΑΡΙΖΩ...
Ας βρουν άλλο κορόϊδο να καταθέσει δύο πτυχία και να πληρώνεται για το ένα... και απλά με φήμες για τυχόν απόλυση ή μετάταξη μου (τελείως έωλες μου φαίνονται), δεν αλλάζω τομέα. Αρκετά έχουμε υποστεί ήδη...

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 18, 2010, 01:22:25 πμ »
Και μια απλή ερώτηση προς σκέψη(αν και η απάντηση είναι προφανής)...

Γιατί ενώ είμαι ΠΕ20(Πληροφορικός ΤΕΙ), να δηλώσω και το πτυχίο των Μαθηματικών μου, αν δεν αμοιφθώ γι' αυτό? Ως Πληροφορικός πέτυχα στον ΑΣΕΠ, οπότε γιατί να επωμιστώ και δεύτερη (σαφώς πιο δύσκολη) ειδικότητα, αν δεν το εξαργυρώσω? Για να μη με στείλουν να συμπληρώσω ωράριο στου διαόλου τη μάνα? Ε άντε αυτό να συμβεί 1-3 χρονιές και μετά τέρμα, ενώ η ανάθεση δεύτερου κλάδου θα είναι μόνιμη!

Πάντως, τελείως ουτοπικό μου φαίνεται να δηλώσω κι άλλο πτυχίο μου και να το χρησιμοποιώ, χωρίς να πληρώνομαι (και πόσο?) γι' αυτό... Μάλλον για θύματα ψάχνει το υπουργείο.
Φανταζομαι οτι σαν πληροφορικος δεν θα εχεις οργανικη η και αν εχεις θα εισαι υπεραριθμος. Αν θελεις να παρεις μεταθεση ειναι παρα πολυ δυσκολο. Αν τωρα καταθεσεις και το πτυχιο του μαθηματικου θα μπορεις να εχεις οργανικη χωρις να εισαι υπεραριθμος(κατι πολυ σημαντικο γιατι δεν ξερεις τι γινεται) και να παρεις μεταθεση σε οργανικη μαθηματικου(βεβαια μετα το βλεπω χλωμο να διδασκεις πληροφορικη αφου οι πληροφορικοι ειναι αρκετοι σε καθε σχολειο σε αντιθεση με την ελλειψη μαθηματικων).Ιδιαιτερα για του χρονου αν καταθεσεις το πτυχιο ΠΕ03 θα εχεις εγγυημενα 26 ωρες ωραριο

Από που προκύπτει ότι με τη δεύτερη ειδικότητα θα μπορείς να παίρνεις μετάθεση σε οργανική της νέας ειδικότητας; Αν η νέα, η δεύτερη ειδικότητα (δεύτερο πυχίο) είναι ισότιμη θεσμικά με τη πρώτη (πτυχίο διορισμού), τότε, ακούγεται ως λογικό, αλλά καλύτερα να περιμένουμε τη διευκρινιστική εγκύκλιο.











Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:44:24 »

Αποσυνδεδεμένος Teko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 18, 2010, 01:25:18 μμ »
Σχεδόν ολοι οι διοριμένοι εκπαιδευτικοί πληροφορικής της δεκαετίας του '90 έχουν πτυχίο άσχετο με την πληροφορική (έχουν πτυχίο μαθηματικου ή φυσικής κ.α). Αυτοί λοιπον σήμερα έχουν 'φιλέτα' οργανικές σε μεγαλές πόλεις ένω 'καθαρόαιμοι' εκπαιδευτικοί πληροφορικής είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Μηπώς λοιπόν αυτοί (οι της δεκατετιας του 90 με βασικό πτυχιο ασχετο της πληροφορικής και κάποια σεμινάρια) κληθούν να συμπληρώσουν ωράριο σε θέσεις που η υπηρεσιά τους εχει ανάγκη και που έχουν και το μόνο τους πτυχιο) και αυτοι με τα πτυχια πληροφορικής που είναι διάθεση ΠΥΣΔΕ πάρουν τις ώρες πληροφορικής;; Δε ξέρω αν μπορει να ισχυσει κάτι τέτοια. Μια απλή σκέψη κάνω.. 
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 18, 2010, 01:33:59 μμ »
Σχεδόν ολοι οι διοριμένοι εκπαιδευτικοί πληροφορικής της δεκαετίας του '90 έχουν πτυχίο άσχετο με την πληροφορική (έχουν πτυχίο μαθηματικου ή φυσικής κ.α). Αυτοί λοιπον σήμερα έχουν 'φιλέτα' οργανικές σε μεγαλές πόλεις ένω 'καθαρόαιμοι' εκπαιδευτικοί πληροφορικής είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Μηπώς λοιπόν αυτοί (οι της δεκατετιας του 90 με βασικό πτυχιο ασχετο της πληροφορικής και κάποια σεμινάρια) κληθούν να συμπληρώσουν ωράριο σε θέσεις που η υπηρεσιά τους εχει ανάγκη και που έχουν και το μόνο τους πτυχιο) και αυτοι με τα πτυχια πληροφορικής που είναι διάθεση ΠΥΣΔΕ πάρουν τις ώρες πληροφορικής;; Δε ξέρω αν μπορει να ισχυσει κάτι τέτοια. Μια απλή σκέψη κάνω..  
Μακαρι να γινοταν κατι τετοιο γιατι ειναι απαραδεκτο αυτο που συμβαινει με τις οργανικες των πληροφορικων. Δυστυχως το βλεπω χλωμό γιατι...
''ο παλιός ειναι αλλιώς''
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Teko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 18, 2010, 02:56:03 μμ »
Σχεδόν ολοι οι διοριμένοι εκπαιδευτικοί πληροφορικής της δεκαετίας του '90 έχουν πτυχίο άσχετο με την πληροφορική (έχουν πτυχίο μαθηματικου ή φυσικής κ.α). Αυτοί λοιπον σήμερα έχουν 'φιλέτα' οργανικές σε μεγαλές πόλεις ένω 'καθαρόαιμοι' εκπαιδευτικοί πληροφορικής είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Μηπώς λοιπόν αυτοί (οι της δεκατετιας του 90 με βασικό πτυχιο ασχετο της πληροφορικής και κάποια σεμινάρια) κληθούν να συμπληρώσουν ωράριο σε θέσεις που η υπηρεσιά τους εχει ανάγκη και που έχουν και το μόνο τους πτυχιο) και αυτοι με τα πτυχια πληροφορικής που είναι διάθεση ΠΥΣΔΕ πάρουν τις ώρες πληροφορικής;; Δε ξέρω αν μπορει να ισχυσει κάτι τέτοια. Μια απλή σκέψη κάνω..  
Μακαρι να γινοταν κατι τετοιο γιατι ειναι απαραδεκτο αυτο που συμβαινει με τις οργανικες των πληροφορικων. Δυστυχως το βλεπω χλωμό γιατι...
''ο παλιός ειναι αλλιώς''

Αναγκα και οι Θεοι Πειθονται!
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 18, 2010, 07:58:47 μμ »
Σχεδόν ολοι οι διοριμένοι εκπαιδευτικοί πληροφορικής της δεκαετίας του '90 έχουν πτυχίο άσχετο με την πληροφορική (έχουν πτυχίο μαθηματικου ή φυσικής κ.α). Αυτοί λοιπον σήμερα έχουν 'φιλέτα' οργανικές σε μεγαλές πόλεις ένω 'καθαρόαιμοι' εκπαιδευτικοί πληροφορικής είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Μηπώς λοιπόν αυτοί (οι της δεκατετιας του 90 με βασικό πτυχιο ασχετο της πληροφορικής και κάποια σεμινάρια) κληθούν να συμπληρώσουν ωράριο σε θέσεις που η υπηρεσιά τους εχει ανάγκη και που έχουν και το μόνο τους πτυχιο) και αυτοι με τα πτυχια πληροφορικής που είναι διάθεση ΠΥΣΔΕ πάρουν τις ώρες πληροφορικής;; Δε ξέρω αν μπορει να ισχυσει κάτι τέτοια. Μια απλή σκέψη κάνω..  
Μακαρι να γινοταν κατι τετοιο γιατι ειναι απαραδεκτο αυτο που συμβαινει με τις οργανικες των πληροφορικων. Δυστυχως το βλεπω χλωμό γιατι...
''ο παλιός ειναι αλλιώς''

Όντως έτσι είναι!! Οι κύριοι και κυρίες έπιασαν "μαγαζιά γωνίες" και ο άλλος με πτυχία πολυτεχνίου, μεταπτυχιακά και ξέρω και μερικούς με διδακτορικά να βολοδέρνουν κάθε χρόνο από τη μία γωνία στην άλλη.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 18, 2010, 11:18:40 μμ »
Φυσικά αυτό θα βόλευε όχι μόνο τους καθαρόαιμους πληροφορικούς μιας και θα ανοίξουν θέσεις για αυτούς, αλλά και τους ίδιους του μη-καθαρόαιμους πληροφορικούς, μιας και το να επιστρέψουν στην βασική τους ειδικότητα είναι κάτι που το θέλουν όλοι και το επιθυμούν. Γιια φανταστείτε έναν μαθηματικό που δίδασκε χρόνια μαθηματικά, πριν διοριστεί, ξαφνικά να πρέπει να διδάσκει word και windows μέχρι να βγει στην σύνταξη. Είναι φυλακή για αυτόν πιστεψτε με.... Και φυσικά αναβαθμίζεται η θέση τους ως ειδικότητα (χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν κλάδο), αλλά ένας γονιός τον μαθηματικό τον φυσικό και τον φιλόλογο θα ρωτήσει στο σχολείο για το παιδί του. Επίσης άλλο να διδάσκεις φυσική κατεύθυνσης Γ Λυκείου και μαθηματικά και άλλο word και excel που ούτε εξετάζονται στο τέλος αλλά ούτε και μετράει ο βαθμός στον μέσο όρο. Επίσης ο πληροφορικός για να καλύψει ωράριο έτσι που είναι το μάθημα της πληροφορικής σήμερα (μόλις 1 ώρα την εβδομάδα στο γυμνάσιο!!) πρέπει να πηγαίνει σε καμια 10αριά  σχολεία, ενώ ένας μαθηματικός μόνο με 4 τμήματα έχει 21 ώρες! Για να μην πω για τις αγγαρείες που έχει ο πληροφορικός στο σχολείο (ότι χαλάσει αυτός τρέχει, άσε τον Έπαφο και αν τύχει και σε διευθυντή που δεν ξέρει από υπολογιστές την έβαψε!! θα του πρήξει τα &*%$# γράψε μου αυτό, γράψε μου εκείνο). Είναι πολλά τα πλεονεκτήματα

Οι μόνοι που θα θιχτούν φυσικά είναι καμια 10αριά ειδικότητες, γιατί αν όλοι οι φυσικοί, μαθηματικοί, χημικοί, θεολόγοι (γνωρίζω και τέτοιον!!) κλπ που είναι διορισμένοι ως πληροφορικάριοι γυρίσουν στις βασικές τους ειδικότητες, όχι ΑΣΕΠ δεν θα ξαναγίνει μέσα στα επόμενα 2 χρόνια για αυτές τις ειδικότητες αλλά ούτε στα επόμενα 30... Μην ξεχνάτε το μεγάλο κύμα διορισμών που έγινε από μη καθαρόαιμους πληροφορικούς όταν πρωτομπήκε η πληροφορική στα σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2010, 11:57:03 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Teko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 19, 2010, 09:46:43 πμ »
Φυσικά αυτό θα βόλευε όχι μόνο τους καθαρόαιμους πληροφορικούς μιας και θα ανοίξουν θέσεις για αυτούς, αλλά και τους ίδιους του μη-καθαρόαιμους πληροφορικούς, μιας και το να επιστρέψουν στην βασική τους ειδικότητα είναι κάτι που το θέλουν όλοι και το επιθυμούν.

Για αυτό δε θα παίρνα όρκο .... Γιατί δηλαδη μια θέση σε ένα γυμνάσιο που την καλύπτει ένας πληροφορικός μη-καθορόαιμος να θέλει να την αλλάξει με μαθηματικά;; Πιο απαιτητικό το μάθημα των μαθηματικών και επιτρεψτε μου να πω πιο 'αντιπαθητικό' το μάθημα των μαθηματικών για τα παιδια...
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 19, 2010, 09:57:40 πμ »
τι λεμε τωρα ρε παιδια, η πληροφορικη ειναι το δευτερο πιο χαλαρο μαθημα μετα τη γυμναστικ. θα πρεπει να ειναι τρελος καποιος για να προτιμησει να διδασκει μαθηματικα απο word, exel σε pc και σε μισο τμημα!! Μη τρελαθουμε κιολας. Το μονο ''χωσιμο'' ειναι ο επαφος τον οποιο νομιζω απο του χρονου πρεπει ενεγκαστικα να τον εχουν οι υποδιευθυντες(αν δεν κανω λαθος). Ασε που σε πολλα μικρα κυριως σχολεια οι πληροφορικοι δεν  ξεπερνουν τις 16 ωρες. Στο περσινο μου σχολειο ο πληροφορικος εκανε 8 ωρες τη μιση χρονια μεχρι να ερθει τεχνολογος και μετα 16. Και ειχε μονο το μισο επαφο. ουε καν το προγραμμα που το ειχα εγω. Συνηθως αναλαμβανουν και το στησιμο των pc κατι το οποιο ευχαριστως θα εκανα και γω.
Μη λεμε τωρα οτι ειναι χωμενο και οι πληροφορικοι!!
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 19, 2010, 11:06:29 πμ »
τι λεμε τωρα ρε παιδια, η πληροφορικη ειναι το δευτερο πιο χαλαρο μαθημα μετα τη γυμναστικ. θα πρεπει να ειναι τρελος καποιος για να προτιμησει να διδασκει μαθηματικα απο word, exel σε pc και σε μισο τμημα!! Μη τρελαθουμε κιολας. Το μονο ''χωσιμο'' ειναι ο επαφος τον οποιο νομιζω απο του χρονου πρεπει ενεγκαστικα να τον εχουν οι υποδιευθυντες(αν δεν κανω λαθος). Ασε που σε πολλα μικρα κυριως σχολεια οι πληροφορικοι δεν  ξεπερνουν τις 16 ωρες. Στο περσινο μου σχολειο ο πληροφορικος εκανε 8 ωρες τη μιση χρονια μεχρι να ερθει τεχνολογος και μετα 16. Και ειχε μονο το μισο επαφο. ουε καν το προγραμμα που το ειχα εγω. Συνηθως αναλαμβανουν και το στησιμο των pc κατι το οποιο ευχαριστως θα εκανα και γω.
Μη λεμε τωρα οτι ειναι χωμενο και οι πληροφορικοι!!

Συνάδελφοι, καλός (και αρκούντως δημιουργικός) ο διάλογος, αλλά κατά τη γνώμη μου, η ουσία του θέματος εστιάζεται στο τι θα σημαίνει κατά το υπουργείο η καθιερούμενη "δεύτερη ειδικότητα":

* μια ειδικότητα η οποία, απλώς, θα αποτελεί "συμπλήρωμα" στην ειδικότητα του πτυχίου διορισμού για να καλύπτονται ανάγκες στο ωράριο διδασκαλίας (κάτι που ισχύει και σήμερα, στο πλαίσιο της απόφασης περί αναθέσεων των μαθημάτων, χωρίς να προβλέπεται η τυπική "απόδοση" δεύτερης ειδικότητας),

* ή θ' αποτελεί ισότιμη ειδικότητα που θα προσδίδει στο κάτοχό της τα δικαιώματα που του δίδει η πρώτη (πτυχίο διορισμού) ειδικότητα; Π.χ. ένας καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ 19), που κατέχει και (δεύτερο) πτυχίο  Φυσικού (ΠΕ 04.01) και το καταθέτει προς αναγνώριση δεύτερης ειδικότητας (ΠΕ 04.01), θα μπορεί να διεκδικήσει π.χ. μετάθεση, τοποθέτηση,  ή απόσπαση σε θέση της νέας ειδικότητας (ΠΕ04.01);


Αποσυνδεδεμένος Teko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 19, 2010, 11:06:47 πμ »
τι λεμε τωρα ρε παιδια, η πληροφορικη ειναι το δευτερο πιο χαλαρο μαθημα μετα τη γυμναστικ. θα πρεπει να ειναι τρελος καποιος για να προτιμησει να διδασκει μαθηματικα απο word, exel σε pc και σε μισο τμημα!! Μη τρελαθουμε κιολας. Το μονο ''χωσιμο'' ειναι ο επαφος τον οποιο νομιζω απο του χρονου πρεπει ενεγκαστικα να τον εχουν οι υποδιευθυντες(αν δεν κανω λαθος). Ασε που σε πολλα μικρα κυριως σχολεια οι πληροφορικοι δεν  ξεπερνουν τις 16 ωρες. Στο περσινο μου σχολειο ο πληροφορικος εκανε 8 ωρες τη μιση χρονια μεχρι να ερθει τεχνολογος και μετα 16. Και ειχε μονο το μισο επαφο. ουε καν το προγραμμα που το ειχα εγω. Συνηθως αναλαμβανουν και το στησιμο των pc κατι το οποιο ευχαριστως θα εκανα και γω.
Μη λεμε τωρα οτι ειναι χωμενο και οι πληροφορικοι!!

Καταρχας, για να διευκρινίζουμε και κάποια πράγματα:
1. Το μάθημα δεν είναι χαλαρό επειδη ο πληροφορικός διδάσκει word και excel ή διοτι την ώρα του μαθηματος ολοι μαζί μπαίνουμε youtube!!! Δεν οφειλεί ο πληροφορικός σε καμοια περίπτωση να εξαντλει το μαθημα του ολοκληρη τη χρονια σε προγραμματα αυτοματισμού γράφειου. Αν το κανει δεν κάνει σωστά, οπως και ενας μαθηματικος δε μπορει να να λύνει quiz στον πίνακα ολη τη χρονια...  Το μάθημα είναι πιο συμπαθητικό και ενδιαφέρει τα παιδια περισσότερο διότι όπως και να το κάνουμε θέλουν να ξέρουν πιο καλά τι είναι ιος υπολογιστή π.χ. παρά να λύνουν μια πρωτοβάθμια.
2. Ο έπαφος δεν είναι αρμοδιότητα του καθηγητή πληροφορικης, ούτε και το eschool. Αρμοδιότητα του απεναντιας είναι να γίνεται μάθημα ΣΩΣΤΟ και μα μην είναι η ώρα της πληροφορικής η ώρα του παιδιού
3. Το  'στήσιμο' των pc είναι επίσης άσχετο ... με το μάθημα της πληροφορικής
4.  Σε πολλά σχολεία θα δεις ότι ο πληροφορικός κάνει 18 ώρες και έχει υπο την ευθυνη του ένα εργαστηριο ολοκληρο που θέλει συντηρηση για να δουλευει καλά και να κάνει την δουλειά του. Επίσης όλως παραδόξως κανείς άλλος δε ξέρει να χειρίζεται υπολογιστή (ακόμη και για να καταβάζει τα email) παρα μόνο ο καθηγητής πληροφορικής ο οποίος πολλές φορές αναλαμβάνει και  .... οτιδήποτε έχει σχεση με υπολογιστικό μηχάνημα και υπάρχει στο χώρο του σχολείου (pc, fax, φωτοτυπικο, λάμπες, καζανακια...)

ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος claire_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 19, 2010, 11:48:07 πμ »
Έχω να κάνω την εξής ερώτηση:
Αν κάποιος είναι απόφοιτος πχ του φυσικού και κανει μεταπτυχιακο σε ενα αλλο τμημα πχ στο μαθηματικο (οχι πεο4 παλι γι αυτο ανεφερα τα μαθηματικα) τοτε θα διδασκει και μαθηματικα και φυσικη?
Στο ενα τονιζω εχει παρακολουθησει τις προπτυχιακες σπουδες και στο αλλο μονο τις μεταπτυχιακες, Τι γινεται τοτε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.