*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 216374 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 19, 2010, 11:54:14 πμ »
Έχω να κάνω την εξής ερώτηση:
Αν κάποιος είναι απόφοιτος πχ του φυσικού και κανει μεταπτυχιακο σε ενα αλλο τμημα πχ στο μαθηματικο (οχι πεο4 παλι γι αυτο ανεφερα τα μαθηματικα) τοτε θα διδασκει και μαθηματικα και φυσικη?
Στο ενα τονιζω εχει παρακολουθησει τις προπτυχιακες σπουδες και στο αλλο μονο τις μεταπτυχιακες, Τι γινεται τοτε;
εχει την ειδικοτητα του προπτυχιακου
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:30:50 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 19, 2010, 02:16:06 μμ »
Έχω να κάνω την εξής ερώτηση:
Αν κάποιος είναι απόφοιτος πχ του φυσικού και κανει μεταπτυχιακο σε ενα αλλο τμημα πχ στο μαθηματικο (οχι πεο4 παλι γι αυτο ανεφερα τα μαθηματικα) τοτε θα διδασκει και μαθηματικα και φυσικη?
Στο ενα τονιζω εχει παρακολουθησει τις προπτυχιακες σπουδες και στο αλλο μονο τις μεταπτυχιακες, Τι γινεται τοτε;

H διάταξη είναι σαφέστατη: η απονομή δεύτερης ειδικότητας είναι συνάρτηση του πτυχίου. Ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί ότι με βάση το μέχρι τώρα ισχύον καθεστώς των αναθέσεων, προβλέπεται ότι όποιος έχει δεύτερο πτυχίου ή μεταπτυχιακό, μπορεί να διδάξει συναφή μαθήματα προς συμπλήρωση του ωραρίου του. Δηλ. εν προκειμένω ο φυσικός με μεταπτυχιακό στα μαθηματικά μπορεί και σήμερα να διδάξει μαθηματικά, χωρίς, όμως, να του αναγνωρίζεται δεύτερη ειδικότητα (όπως θα μπορεί  να συμβεί στο εγγύς μέλλον εάν έχει  πτυχίο (προπτυχιακό) στα μαθηματικά, κάτι που έρχεται να καθιερώσει ο νέος νόμος.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 19, 2010, 07:34:20 μμ »
Έχω να κάνω την εξής ερώτηση:
Αν κάποιος είναι απόφοιτος πχ του φυσικού και κανει μεταπτυχιακο σε ενα αλλο τμημα πχ στο μαθηματικο (οχι πεο4 παλι γι αυτο ανεφερα τα μαθηματικα) τοτε θα διδασκει και μαθηματικα και φυσικη?
Στο ενα τονιζω εχει παρακολουθησει τις προπτυχιακες σπουδες και στο αλλο μονο τις μεταπτυχιακες, Τι γινεται τοτε;

H διάταξη είναι σαφέστατη: η απονομή δεύτερης ειδικότητας είναι συνάρτηση του πτυχίου. Ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί ότι με βάση το μέχρι τώρα ισχύον καθεστώς των αναθέσεων, προβλέπεται ότι όποιος έχει δεύτερο πτυχίου ή μεταπτυχιακό, μπορεί να διδάξει συναφή μαθήματα προς συμπλήρωση του ωραρίου του. Δηλ. εν προκειμένω ο φυσικός με μεταπτυχιακό στα μαθηματικά μπορεί και σήμερα να διδάξει μαθηματικά, χωρίς, όμως, να του αναγνωρίζεται δεύτερη ειδικότητα (όπως θα μπορεί  να συμβεί στο εγγύς μέλλον εάν έχει  πτυχίο (προπτυχιακό) στα μαθηματικά, κάτι που έρχεται να καθιερώσει ο νέος νόμος.
Αυτο ποιος το λεει?? Ο φυσικος με μεταπτυχιακο στα μαθηματικα  εχει δευτερη αναθεση τα μαθηματικα οπως και αυτος χωρις μεταπτυχιακο. Η ειδικοτητα παει βασει του προπτυχιακου τιτλου και παλιοτερα και με το νεο νομοσχεδιο
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 19, 2010, 08:10:28 μμ »
Φυσικά αυτό θα βόλευε όχι μόνο τους καθαρόαιμους πληροφορικούς μιας και θα ανοίξουν θέσεις για αυτούς, αλλά και τους ίδιους του μη-καθαρόαιμους πληροφορικούς, μιας και το να επιστρέψουν στην βασική τους ειδικότητα είναι κάτι που το θέλουν όλοι και το επιθυμούν.

Για αυτό δε θα παίρνα όρκο .... Γιατί δηλαδη μια θέση σε ένα γυμνάσιο που την καλύπτει ένας πληροφορικός μη-καθορόαιμος να θέλει να την αλλάξει με μαθηματικά;; Πιο απαιτητικό το μάθημα των μαθηματικών και επιτρεψτε μου να πω πιο 'αντιπαθητικό' το μάθημα των μαθηματικών για τα παιδια...


τι λεμε τωρα ρε παιδια, η πληροφορικη ειναι το δευτερο πιο χαλαρο μαθημα μετα τη γυμναστικ. θα πρεπει να ειναι τρελος καποιος για να προτιμησει να διδασκει μαθηματικα απο word, exel σε pc και σε μισο τμημα!! Μη τρελαθουμε κιολας.

Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Αν μπήκες στην δημόσια εκπαίδευση για να χαλαρώσεις και να αράξεις τότε ναι σίγουρα και εγώ θα ζήλευα τον γυμναστή και τον πληροφορικό. Το πιο εύκολο πράγμα είναι να πει κάποιος: "Εγώ να σκοτώνομαι και να δίνω μάχη και ξελαρυγγιάζομαι κάθε μέρα στον μαυροπίνακα να διδάξω δύσκολα μαθηματικά κατεύθυνσης Γ Λυκείου, ενώ την ίδια στιγμή ο άλλος απλά δίνει μια μπάλα και λέει παιδιά παίξτε μπάσκετ;"

Είναι θέμα φιλοσοφίας.
Εγώ είμαι μαθηματικός και μαρεσει το "δύσκολο" έργο μου.
Δεν θέλω ποτε να πάω σε Γυμνάσιο αλλά μονο σε Λύκειο γιατί θελω να διατηρούμαι σε φόρμα στα μαθηματικά.
Κάθε χρόνο σκοτώνομαι αν κάποιος συνάδελφος θελήσει να μου πάρει την Κατεύθυνση της Γ Λυκείου.

Νιώθω ενεργός έτσι. Μου δίνει ενέργεια και δύναμη. Και ναι, είναι πρόκληση για μένα να βρισκω τρόπους να πειθαρχώ 25 άτομα στην τάξη, και να βρώ πως να τα κάνω να ενδιαφερθούν για το "αντιπαθητικό" μου μάθημα!

Τότε θεωρώ ότι πέτυχα σαν εκπαιδευτικός, και όχι όταν παίρνω μια τσουγγράνα και ξύνομαι όλη μέρα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2010, 08:32:47 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:30:50 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 23, 2010, 12:11:48 μμ »
Για τη μετάθεση είπα 3-4 χρόνια περισσότερο από το να την πάρω ως Μαθηματικός, γιατί μη μου πεις ότι η οργανική άμα γίνω ΠΕ03, θα μου δοθεί αύριο...

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι.. πως δεν μπορώ να προβλέψω το μέλλον, ειδικά κρίνοντας από όσα συνέβησαν λίαν προσφάτως (ποιος τα περίμενε προ εξαμήνου.. μείωση μισθών κλπ?).
Άρα προτιμώ να κρίνω με τα υπάρχοντα δεδομένα, αφού το μέλλον είναι αβέβαιο.
Αν γίνουν μετατάξεις το ξανασυζητάμε, αλλά επειδή μπορεί αντί να γίνουν μετατάξεις  οι Πληροφορικοί να παίρνουν νωρίτερα σύνταξη (ανυπόστατο σενάριο, αλλά εξίσου υποθετικό με τα δικά σου, που αφορούν τα γραφεία), προτιμώ να μην κάνω βεβιασμένες κινήσεις ακολουθώντας φήμες...

Και το βασικότερο..
Ειδικά για το πτυχίο του Μαθηματικού έδωσα κάποια χρόνια παραπάνω..
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΔΕ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΤΥΧΙΟ (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΣΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ)...  ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΧΑΡΙΖΩ...
Ας βρουν άλλο κορόϊδο να καταθέσει δύο πτυχία και να πληρώνεται για το ένα... και απλά με φήμες για τυχόν απόλυση ή μετάταξη μου (τελείως έωλες μου φαίνονται), δεν αλλάζω τομέα. Αρκετά έχουμε υποστεί ήδη...

H απόδοση δεύτερης ειδικότητας είναι προαιρετική (γίνεται, λέει ο νόμος, κατόπιν αιτήσεως του ενδιαφερομένου). Σωστά. Το ερώτημα είναι ποίο είναι το ουσιαστικό κίνητρο να συμμετάσχει κάποιος κάτοχος δευτέρου πτυχίου σ' αυτή τη διαδικασία; Το ότι θα συμπληρώνει ωράριο με Α' αναθέσεις δύο πτυχίων; Aυτό θα μπορούσε να γίνει και με το προϋπάρχον καθεστώς αναθέσεων και ύπαρξης δευτέρου πτυχίου (χωρίς να σου αναγνωρίζεται μεν η δεύτερη ειδικότητα, αλλά το θέμα ήτανω ότι ωράριο θα μπορούσε να συμπληρωθεί), χωρίς να χρειάζεται η επίσημη απόδοση της δεύτερης ειδικότητας που καθιερώνει ο νέος νόμος .
 

Προκαλεί εντύπωση το γεγονός ότι και η ΟΛΜΕ για το θέμα αυτό δεν έχει πει κουβέντα...








Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 23, 2010, 01:22:08 μμ »
Ξέρω πολλούς που δίνουν μάχη για την κατεύθυνση
της Γ' Λυκείου. Μη χάσουν και τα ιδιαίτερα...

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 21, 2010, 01:08:06 μμ »
Απόσπασμα από το άρθρο 7 παράγραφος 6:
Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, προσδιορίζονται τα ειδικότερα κριτήρια και η διαδικασία απόδοσης της δεύτερης ειδικότητας σε εκπαιδευτικούς


Που μπορεί κανείς να βρει αυτό το ΦΕΚ όπου προσδιορίζονται τα παραπάνω;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2010, 01:26:42 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 21, 2010, 05:17:48 μμ »
Απόσπασμα από το άρθρο 7 παράγραφος 6:
Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, προσδιορίζονται τα ειδικότερα κριτήρια και η διαδικασία απόδοσης της δεύτερης ειδικότητας σε εκπαιδευτικούς


Που μπορεί κανείς να βρει αυτό το ΦΕΚ όπου προσδιορίζονται τα παραπάνω;

Θα πρέπει να εκδοθεί Υπουργική Απόφαση που να ορίζει τη διαδικασία, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.6 του αρθρ. 7 του Ν. 3848/2010.
Επειδή μέχρι τώρα δεν έχει εκδοθεί δεν ισχύει τίποτα για τη δεύτερη ειδικότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2010, 12:36:27 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 21, 2010, 07:17:46 μμ »
Δηλαδή αυτή τη στιγμή δεν μπορεί κάποιος να υποβάλει αίτηση για αναγνώριση δεύτερης ειδικότητας;

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 22, 2010, 12:06:59 πμ »

Yπομονή, θα εκδοθεί υπουργική απόφαση, η οποία, όπως αναφέρεται στο νόμο, θα δημοσιευθεί στο φύλλο της εφημερίδας της κυβέρνησης (ΦΕΚ) και από κεί και πέρα θα αρχίσει να τρέχει η προθεσμία για την υποβολή αίτησης για την απόδοση της δεύτερης ειδικότητας (στους κατόχους δεύτερου πτυχίου).

Θα αποκτήσει έτσι και το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα εκπαιδευτικούς διπλής ειδικότητας, όπως, π.χ. συμβαίνει εδώ και πολλά χρόνια στο γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα. Βεβαίως, είναι ορισμένα πράγματα που θα πρέπει να απαντηθούν από το υπ. Παιδείας, π.χ:

* Θα είναι η δεύτερη ειδικότητα ισότιμη με την πρώτη (του διορισμού), ή θά' ναι ...δευτερεύουσα, και θ' αποδίδεται απλώς για τη κάλυψη του ωραρίου του εκπαιδευτικού;

* Βεβαίως εδώ, μπορεί να διερωτηθεί κανείς: αν στις προθέσεις του υπουργείου ήταν νά' ναι η δεύτερη ειδικότητα δευτερεύουσα, για ποιό λόγο την καθιέρωσε αφ' ής στιγμής και σήμερα, με το ισχύoν πλαίσιο, ο κάτοχος δευτέρου πτυχίου μπορεί να αναλάβει μαθήματα του δεύτερου πτυχίου του (προς κάλυψη του ωραρίου του) χωρίς να του αναγνωρίζεται "δεύτερη ειδικότητα";

* Θα μπορεί ο αποκτών δεύτερη ειδικότητα να ζητά, με βάση τα μόρια που διαθέτει, μετάθεση, απόσπαση, ή βελτίωση θέσης  στο κλάδο της δεύτερης ειδικότητας;

 * Αν δεν είναι ισότιμη με την πρώτη η δεύτερη ειδικότητα, τότε ποιός ό λόγος να αιτηθεί την απόκτησή της ο κάτοχος δευτέρου πτυχίου, με ποιό κίνητρο;







 


Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 23, 2010, 12:00:29 μμ »
Και πότε αναμένεται να ψηφιστεί και να γίνει η δημοσίευση σε ΦΕΚ;

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 23, 2010, 01:19:44 μμ »

Εντός ευλόγου προθεσμίας και πάντως οπωσδήποτε πολύ πριν την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς (2010 - 2011), καθώς, όπως ο νόμος προβλέπει, στο survey, του κάθε σχολείου θα περιλαμβάνονται σε ξεχωριστή στήλη, οι καθηγητές διπλής ειδικότητας.

Εννοείται, πάντως, ότι για την υποβολή αιτήσεων απόδοσης δεύτερης ειδικότητας εκ μέρους των καθηγητών που διαθέτουν δεύτερο πτυχίο (δεν είναι υποχρεωτική η υποβολή δήλωσης, αλλά προαιρετική), βασικό ρόλο θα παίξει το περιεχόμενο της υπουργικής απόφασης και συγκεκριμένα τα κίνητρα (και κυρίως αυτό της ισότιμης αντιμετώπισης της δεύτερης σε σχέση με τη πρώτη) που θα προσφέρει - αν θα προσφέρει - σ' εκείνους που διαθέτουν τα σχετικά πρόσθετα ακαδημαϊκά προσόντα. 

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 23, 2010, 10:41:19 μμ »
Κακά τα ψέμματα συνάδελφοι!
Όποιος κατέχει δεύτερο πτυχίο είναι ο μεγάλος ριγμένος της υπόθεσης.
Δεν παίρνει ΚΑΝΕΝΑ επίδομα και ελπίζει μόνο στην κάλυψη ωραρίου μπας και γλιτώσει τα 2-3 σχολεία....
Όπως είπε και κάποιος παραπάνω, δεν τους χαρίζω τίποτα!!!

Σοβαρό κίνητρο για να το δηλώσω -πέρα από αυτά που αναφέρθηκαν- θα ήταν και η απόδοση οργανικής.
Υπάρχουν σχολεία που βγάζουν 5 ώρες κενό σε μια ειδικότητα και 8 ώρες σε μια άλλη.
Έτσι οργανικό κενό δεν υφίσταται, αφού πρέπει να είναι πάνω από 11 ώρες ανά ειδικότητα.
Αν όμως επέτρεπαν να "προσθέσω" τα 2 κενά και να πάρω οργανική εκεί,
καθόλου δε θα με χάλαγε.
Αλλά να το κάνω έτσι, για να έχουν να λένε ότι έχουν περισσότερους εκπαιδευτικούς-λάστιχο
στην διάθεσή τους, ασφαλώς και δε θα το κάνω!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 24, 2010, 08:46:35 πμ »
Πάντως εμένα δεν με χαλάει να την αναγνωρίσω την δευτερη ειδικότητα αν είναι να γλιτώσω τα 2-3 σχολεία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.15 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.