*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 217541 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aggeliki2003

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #266 στις: Ιούλιος 19, 2011, 11:36:56 μμ »
Ερώτηση:
Με το δεύτερο πυχίο καλύπτω μαθήματα Α (και Β) ανάθεσης, εφόσον φυσικά υπάρχουν ώρες. (Στην περίπτωσή μου υπάρχουν).
Άλλη ειδικότητα εκπαιδευτικού καλύπτει το μάθημα της Α ανάθεσής μου με την Β ανάθεσή του. Ποιος θα πάρει αυτές τις ώρες, εγώ ή ο άλλος? (Ο άλλος μόνιμος και με οργανική όπως κι εγώ).

Θα ήθελα την άποψή σας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:24:02 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #267 στις: Ιούλιος 19, 2011, 11:42:17 μμ »
Ερώτηση:
Με το δεύτερο πυχίο καλύπτω μαθήματα Α (και Β) ανάθεσης, εφόσον φυσικά υπάρχουν ώρες. (Στην περίπτωσή μου υπάρχουν).
Άλλη ειδικότητα εκπαιδευτικού καλύπτει το μάθημα της Α ανάθεσής μου με την Β ανάθεσή του. Ποιος θα πάρει αυτές τις ώρες, εγώ ή ο άλλος? (Ο άλλος μόνιμος και με οργανική όπως κι εγώ).

Θα ήθελα την άποψή σας

Σύμφωνα με την 119052/Γ2/17-09-2008 (Οδηγίες σχετικά με τις αναθέσεις μαθημάτων στους εκπαιδευτικούς Δ.Ε.):

"7. Όταν στην αρμοδιότητα του ΠΥΣΔΕ υπηρετούν μόνιμοι εκπαιδευτικοί που έχουν επιπλέον του τυπικού προσόντος διορισμού και άλλο πτυχίο διορισμού ή μετάταξης και δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο, μπορούν να διδάξουν, εφόσον το επιθυμούν, για συμπλήρωση ωραρίου, μαθήματα της ειδικότητας του δεύτερου πτυχίου, σε Α΄ και Β΄ ανάθεση, με την προϋπόθεση ότι έχει ολοκληρωθεί η κατανομή των μαθημάτων Α΄ ανάθεσης στους άλλους συνυπηρετούντες εκπαιδευτικούς."

Συνεπώς, αν δεν αλλάξει κάτι, εσύ.

Αποσυνδεδεμένος aggeliki2003

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #268 στις: Ιούλιος 20, 2011, 12:40:00 πμ »
Σύμφωνα με την 119052/Γ2/17-09-2008 (Οδηγίες σχετικά με τις αναθέσεις μαθημάτων στους εκπαιδευτικούς Δ.Ε.):

"7. Όταν στην αρμοδιότητα του ΠΥΣΔΕ υπηρετούν μόνιμοι εκπαιδευτικοί που έχουν επιπλέον του τυπικού προσόντος διορισμού και άλλο πτυχίο διορισμού ή μετάταξης και δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο, μπορούν να διδάξουν, εφόσον το επιθυμούν, για συμπλήρωση ωραρίου, μαθήματα της ειδικότητας του δεύτερου πτυχίου, σε Α΄ και Β΄ ανάθεση, με την προϋπόθεση ότι έχει ολοκληρωθεί η κατανομή των μαθημάτων Α΄ ανάθεσης στους άλλους συνυπηρετούντες εκπαιδευτικούς."

Συνεπώς, αν δεν αλλάξει κάτι, εσύ.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, θα τις ψάξω αυτές τις οδηγίες να είμαι οσό δυνατόν κατοχυρωμένη.

Αποσυνδεδεμένος POKAHONDAS1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #269 στις: Ιούλιος 20, 2011, 01:33:40 μμ »
Συγνώμη για την έκφραση αλλά η Υπουργική Απόφαση για την Δεύτερη Ειδικότητα είναι μια Μ Α Λ Α Κ Ι Α (εις το τετράγωνο…) ! ! !
Αυτά που αναφέρει ουσιαστικά ήδη ίσχυαν ! ! !
Προσωπικά πιστεύω ότι το «φλέγον» θέμα που θα έπρεπε να διευθετηθεί με την Υ.Α. είναι το θέμα της οργανικής θέσης (να μπορείς να πάρεις οργανική θέση και με βάση τη δεύτερη ειδικότητα).
Το λέω αυτό γιατί όσοι είναι υπεράριθμοι (δεν έχουν οργανική θέση) ουσιαστικά είναι στον αέρα και μην ακούτε τους «ξευτίλες» δημοσιογράφους γιατί κινδυνεύουν ακόμα και με απόλυση όπως έχει πει και ο αγαπητός κύριος Πάγκαλος και όπως έχει ψηφιστεί με το μεσοπρόθεσμο το οποίο μιλάει για 150.000 απολύσεις στον ευρύτερο δημόσιο τομέα…
Απλά στεναχωριέμαι γιατί επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου (τουλάχιστον δεν νοιώθω τύψεις γιατί προσπάθησα κάπως να συμβάλω με την επιστολή που έστειλα...).

Η επόμενη συμβουλή που δίνω είναι όλοι στην ΠΛΑΤΕΙΑ αδέλφια !

Αν δεν κάνουμε κάτι άμεσα θα ξεπουλήσουν όχι μόνο τους εθνικούς πόρους και την πατρίδα (την έννοια της οποίας αγνοούν) αλλά και τους πολίτες της και τα παιδιά των παιδιών των παιδιών .... των πολιτών της για πολλές γενεές…..

Ειδικότερα εμείς οι «μορφωμένοι» παιδαγωγοί θα έπρεπε να είμαστε πρωτοστάτες αλλά αντ’ αυτού είμαστε οι πρώτοι βολεψάκιδες (συγχωρέστε με αν κάνω λάθος). 

Υ.Γ.: Η ξευτίλα και η βλακεία μας είναι τόσο μεγάλη που φτάσαμε στο σημείο να λέγεται να τους τα δώσουμε όλα να ησυχάσουμε (λες και αν τους τα δώσουμε θα ησυχάσουμε τότε είναι που θα τους έχουμε βάλει στο σπίτι μας).

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:24:02 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #270 στις: Ιούλιος 20, 2011, 02:07:59 μμ »
Πρόκειται για μια απόφαση η οποία έρχεται να "κατοχυρώσει" το δεύτερο πτυχίο ως συμπλήρωμα προσόντων και, άρα, εναλλακτικών δυνατοτήτων, στον κάθε εκπαιδευτικό που το κατέχει. Είναι προφανές ότι με βάση αυτή την απόφαση:

- εφεξής, για να αξιοποιηθεί το δεύτερο πτυχίο θα πρέπει να έχει (προ-) υπάρξει αναγνώριση της δεύτερης ειδικότητας, ενώ μέχρι τώρα αυτό θα μπορούσε να συμβεί με μόνο την απλή κατάθεση του δευτέρου πτυχίου στο φάκελλο του εκπαιδευτικού. Επί της ουσίας, τώρα η δεύτερη ειδικότητα θεσμοθετείται. Και η απόκτησή της (για όσους τηρούν τις προϋποθέσεις) είναι προαιρετική. Κατά τη γνώμη μου, ο κάθε συνάδελφος που έχει δεύτερο πτυχίο, αν το αναγνωρίσει ως δεύτερη ειδικότητα, βγαίνει ωφελημένος

- καθίσταται σαφές ότι η βασική ειδικότητα διατηρεί τα "πρωτεία" στο διορισμό, τις μεταθέσεις, τις αποσπάσεις, στις αναθέσεις, κλπ. Προσωπικά το θεωρώ λογικό, υπό την έννοια ότι η αναγνώριση της δεύτερης ειδικότητας δεν είναι νοητό ούτε να υποβαθμίζει την βασική (πρώτη) ειδικότητα, ούτε να λειτουργεί σε βάρος της.

Αποσυνδεδεμένος POKAHONDAS1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #271 στις: Ιούλιος 20, 2011, 02:58:29 μμ »
Προς επιβεβαίωση των όσων έγραψα στο προηγούμενο Post και για όποιους καταλαβαίνουν τι παίζεται και που βρίσκεται η "ταμπακιέρα" παραθέτω απόσπασματα από άρθρο του Αλέξη Π. Μητρόπουλου.

Ο Τζέιμς Γκαλμπρέιθ είχε γράψει στο άρθρο του («Κ.Ε.» της 27.6.2010 – «Le Monde Diplomatique») ότι στις αρχές Ιανουαρίου 2010, όταν ο πρωθυπουργός συγκάλεσε επειγόντως μια επιτροπή ειδημόνων για οικονομικά ζητήματα, ένας αξιωματούχος του ΔΝΤ εξήγησε «με απότομο τρόπο στον Έλληνα πρωθυπουργό ότι οφείλει να ξηλώσει το Κοινωνικό Κράτος». Τη συνέχεια την είδαμε έκτοτε στην καθημερινή μας ζωή. Η κυβέρνηση προτίμησε τον δρόμο που της επέβαλαν οι δανειστές στη διαχείριση του δημοσιονομικού προβλήματος, απορρίπτοντας όλους τους άλλους εναλλακτικούς. Η κυβέρνηση αποκρύπτει την πανηγυρική αστοχία του πρώτου μνημονίου ως προς τους δημοσιονομικούς στόχους και μαζί με τη συμμαχία των μνημονιακών (πολιτικών, εκπροσώπων του κεφαλαίου, συστημικών διανοούμενων, ΜΜΕ) αγχώνεται μήπως αποκαλυφθεί η αλήθεια ότι η χώρα με δική τους αποκλειστική ευθύνη οδηγείται σε ελεγχόμενη πτώχευση.
Ο νέος αυτός γύρος της θεσμικής βαρβαρότητας συνοδεύεται από την καλλιέργεια ατμόσφαιρας κοινωνικής τρομοκρατίας, ώστε οι αγανακτισμένοι και αποφασισμένοι να μετριάσουν τις αντιδράσεις τους. Το από 2.7.2011 Μνημόνιο αποκρύπτεται, γιατί η κυβέρνηση φροντίζει με επιμέλεια να μάθουμε όσο το δυνατόν λιγότερα και όσο το δυνατόν αργότερα τις νέες ανατριχιαστικές δεσμεύσεις της χώρας.
O δεύτερος εφαρμοστικός νόμος των μέσων του Αυγούστου 2011 θα αφορά στους μεγάλους φορείς που θα κλείσουν. Το πλεονάζον προσωπικό που δεν μπορεί να μεταταχθεί, θα αντιμετωπιστεί με «μη εθελοντικές» αποχωρήσεις και μέσω της εργασιακής εφεδρείας. Αυτό θα ισχύσει και για το στενό Δημόσιο. Οι «έφεδροι» θα παίρνουν το 60% του μισθού τους για 12 μήνες (χωρίς 13ο και 14ο μισθό) και κατόπιν θα αποχωρούν. Ο περιορισμός των δαπανών στην Τ.Α. θα επιφέρει απολύσεις.
Οι περικοπές στο μισθολογικό κόστος (750 εκατ. το 2011, επιπλέον 600 εκατ. το 2012, 448 εκατ. το 2013, 306 εκατ. το 2014 και 71 εκατ. το 2015), η αύξηση των ωρών εργασίας, η μείωση των υπερωριών των επ’ αμοιβή επιτροπών και συμβουλίων, των επιδομάτων και bonus, των συμβασιούχων κατά 50% το 2011 και επιπλέον κατά 10% το 2012, το πάγωμα της αυτόματης ωρίμανσης, η νέα μισθολογική κλίμακα, η εισαγωγή της μερικής απασχόλησης, της άδειας άνευ αποδοχών κ.λπ. στο Δημόσιο, η μείωση των εισακτέων σε στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές, θα δημιουργήσουν πρόβλημα επιβίωσης για όλους τους δημόσιους λειτουργούς, αλλά και πρόβλημα λειτουργίας του κράτους.
Για το Δημόσιο προβλέπεται μείωση στο 60% των συμβασιούχων και κατάργηση των κενών θέσεων. Οι μισθοί του Δημοσίου θα είναι «σε αρμονία με τους μισθούς του ιδιωτικού τομέα, επιτυγχάνοντας μείωση στο συνολικό μισθολογικό κόστος». Οι νέες επιχειρησιακές συμβάσεις, με ελάχιστες μειοψηφίες εργαζομένων, θα προσδιορίζουν τους όρους εργασίας όλων. Μέχρι το τέλος Ιουλίου θα υπάρξει δυσμενής τροποποίηση για τις κλαδικές συμβάσεις.
Όλες οι αλλαγές στη συνάρτηση Εργασιακού - Ασφαλιστικού που θεσπίστηκαν και έπονται, είναι μόνιμες υπό την ισχύ του Μνημονίου, αλλά και του νέου «Συμφώνου για το Ευρώ», όπως εύηχα μετονομάστηκε. Επομένως οι συν-Έλληνες, αντιμέτωποι πλέον με την κατάργηση όλων των εργασιακών και κοινωνικών κατακτήσεων, αλλά και του δημοκρατικού - συλλογικού κεκτημένου, γρήγορα θα συνειδητοποιήσουν ότι ο δρόμος αυτός της καταστροφής πρέπει να ανακοπεί πάση θυσία.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #272 στις: Ιούλιος 20, 2011, 03:21:39 μμ »
σε όσους αναγνωρίστηκε η δεύτερη ειδικότητα πριν την Υπουργική απόφαση, πρέπει να την ξανααναγνωρίσουν;  :P

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #273 στις: Ιούλιος 20, 2011, 03:47:54 μμ »
σε όσους αναγνωρίστηκε η δεύτερη ειδικότητα πριν την Υπουργική απόφαση, πρέπει να την ξανααναγνωρίσουν;  :P

Πως είναι δυνατόν να έχει .....αναγνωρισθεί δεύτερη ειδικότητα προ της έκδοσης της σχετικής υπουργικής απόφασης????

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #274 στις: Ιούλιος 20, 2011, 03:49:31 μμ »
Προς επιβεβαίωση των όσων έγραψα στο προηγούμενο Post και για όποιους καταλαβαίνουν τι παίζεται και που βρίσκεται η "ταμπακιέρα" παραθέτω απόσπασματα από άρθρο του Αλέξη Π. Μητρόπουλου.

Ο Τζέιμς Γκαλμπρέιθ είχε γράψει στο άρθρο του («Κ.Ε.» της 27.6.2010 – «Le Monde Diplomatique») ότι στις αρχές Ιανουαρίου 2010, όταν ο πρωθυπουργός συγκάλεσε επειγόντως μια επιτροπή ειδημόνων για οικονομικά ζητήματα, ένας αξιωματούχος του ΔΝΤ εξήγησε «με απότομο τρόπο στον Έλληνα πρωθυπουργό ότι οφείλει να ξηλώσει το Κοινωνικό Κράτος». Τη συνέχεια την είδαμε έκτοτε στην καθημερινή μας ζωή. Η κυβέρνηση προτίμησε τον δρόμο που της επέβαλαν οι δανειστές στη διαχείριση του δημοσιονομικού προβλήματος, απορρίπτοντας όλους τους άλλους εναλλακτικούς. Η κυβέρνηση αποκρύπτει την πανηγυρική αστοχία του πρώτου μνημονίου ως προς τους δημοσιονομικούς στόχους και μαζί με τη συμμαχία των μνημονιακών (πολιτικών, εκπροσώπων του κεφαλαίου, συστημικών διανοούμενων, ΜΜΕ) αγχώνεται μήπως αποκαλυφθεί η αλήθεια ότι η χώρα με δική τους αποκλειστική ευθύνη οδηγείται σε ελεγχόμενη πτώχευση.
Ο νέος αυτός γύρος της θεσμικής βαρβαρότητας συνοδεύεται από την καλλιέργεια ατμόσφαιρας κοινωνικής τρομοκρατίας, ώστε οι αγανακτισμένοι και αποφασισμένοι να μετριάσουν τις αντιδράσεις τους. Το από 2.7.2011 Μνημόνιο αποκρύπτεται, γιατί η κυβέρνηση φροντίζει με επιμέλεια να μάθουμε όσο το δυνατόν λιγότερα και όσο το δυνατόν αργότερα τις νέες ανατριχιαστικές δεσμεύσεις της χώρας.
O δεύτερος εφαρμοστικός νόμος των μέσων του Αυγούστου 2011 θα αφορά στους μεγάλους φορείς που θα κλείσουν. Το πλεονάζον προσωπικό που δεν μπορεί να μεταταχθεί, θα αντιμετωπιστεί με «μη εθελοντικές» αποχωρήσεις και μέσω της εργασιακής εφεδρείας. Αυτό θα ισχύσει και για το στενό Δημόσιο. Οι «έφεδροι» θα παίρνουν το 60% του μισθού τους για 12 μήνες (χωρίς 13ο και 14ο μισθό) και κατόπιν θα αποχωρούν. Ο περιορισμός των δαπανών στην Τ.Α. θα επιφέρει απολύσεις.
Οι περικοπές στο μισθολογικό κόστος (750 εκατ. το 2011, επιπλέον 600 εκατ. το 2012, 448 εκατ. το 2013, 306 εκατ. το 2014 και 71 εκατ. το 2015), η αύξηση των ωρών εργασίας, η μείωση των υπερωριών των επ’ αμοιβή επιτροπών και συμβουλίων, των επιδομάτων και bonus, των συμβασιούχων κατά 50% το 2011 και επιπλέον κατά 10% το 2012, το πάγωμα της αυτόματης ωρίμανσης, η νέα μισθολογική κλίμακα, η εισαγωγή της μερικής απασχόλησης, της άδειας άνευ αποδοχών κ.λπ. στο Δημόσιο, η μείωση των εισακτέων σε στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές, θα δημιουργήσουν πρόβλημα επιβίωσης για όλους τους δημόσιους λειτουργούς, αλλά και πρόβλημα λειτουργίας του κράτους.
Για το Δημόσιο προβλέπεται μείωση στο 60% των συμβασιούχων και κατάργηση των κενών θέσεων. Οι μισθοί του Δημοσίου θα είναι «σε αρμονία με τους μισθούς του ιδιωτικού τομέα, επιτυγχάνοντας μείωση στο συνολικό μισθολογικό κόστος». Οι νέες επιχειρησιακές συμβάσεις, με ελάχιστες μειοψηφίες εργαζομένων, θα προσδιορίζουν τους όρους εργασίας όλων. Μέχρι το τέλος Ιουλίου θα υπάρξει δυσμενής τροποποίηση για τις κλαδικές συμβάσεις.
Όλες οι αλλαγές στη συνάρτηση Εργασιακού - Ασφαλιστικού που θεσπίστηκαν και έπονται, είναι μόνιμες υπό την ισχύ του Μνημονίου, αλλά και του νέου «Συμφώνου για το Ευρώ», όπως εύηχα μετονομάστηκε. Επομένως οι συν-Έλληνες, αντιμέτωποι πλέον με την κατάργηση όλων των εργασιακών και κοινωνικών κατακτήσεων, αλλά και του δημοκρατικού - συλλογικού κεκτημένου, γρήγορα θα συνειδητοποιήσουν ότι ο δρόμος αυτός της καταστροφής πρέπει να ανακοπεί πάση θυσία.

Εισαι εκτός θέματατος....

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #275 στις: Ιούλιος 20, 2011, 05:22:45 μμ »
σε όσους αναγνωρίστηκε η δεύτερη ειδικότητα πριν την Υπουργική απόφαση, πρέπει να την ξανααναγνωρίσουν;  :P

Πως είναι δυνατόν να έχει .....αναγνωρισθεί δεύτερη ειδικότητα προ της έκδοσης της σχετικής υπουργικής απόφασης????

από την πρώτη στιγμή που ακούσθηκαν τα περί δεύτερης ειδικότητας, αρκετοί τρέξαμε και υποβάλαμε σχετική αίτηση στην Βθμια. ΑΡγότερα υποβάλλαμε αίτηση και στην περιφέρεια όταν βγήκε η τροποποιητική ανακοινωση ότι αυτό θα ήταν θέμα περιφερειάρχη.
Σε κάποιες περιφέρειες η απάντηση ήταν ότι πρέπει να περιμένουν την ΥΑ.
Άλλες περιφέρειες προχώρησαν στην αναγνώριση. Αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες θα δεις ότι έχει αναγνωριστεί σε μερικούς.
Εγώ είμαι ένας από αυτούς! έχω έγγραφο από την περιφέρεια με τίτλο "Απόδοση δεύτερης ειδικότητας" όπου αναφέρει ότι σύμφωνα με το σχετικό ΦΕΚ και την τροποποιητική απόφαση αναγνωρίζεται η δεύτερη ειδικότητα.Αυτό έγινε μέσα Ιουνίου.
Τώρα τι να τους πω? να μου την ξανααναγνωρίσουν ώστε στα "συμφώνως σχετικών" να αναφέρεται και η ΥΑ?
Εγώ κρατάω την απόφαση αυτή και αν θέλουν να αμισβητήσουν τους εαυτούς τους ας το κάνουν.
Στο κάτω κάτω ας με πάρουν τηλέφωνο και να μου πουν ότι έγινε λάθος θα πρέπει να την ξαναεκδόσουμε για να είναι πιο πλήρης!

Αποσυνδεδεμένος aggeliki2003

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #276 στις: Ιούλιος 20, 2011, 06:38:35 μμ »
σε όσους αναγνωρίστηκε η δεύτερη ειδικότητα πριν την Υπουργική απόφαση, πρέπει να την ξανααναγνωρίσουν;  :P

Πως είναι δυνατόν να έχει .....αναγνωρισθεί δεύτερη ειδικότητα προ της έκδοσης της σχετικής υπουργικής απόφασης????

από την πρώτη στιγμή που ακούσθηκαν τα περί δεύτερης ειδικότητας, αρκετοί τρέξαμε και υποβάλαμε σχετική αίτηση στην Βθμια. ΑΡγότερα υποβάλλαμε αίτηση και στην περιφέρεια όταν βγήκε η τροποποιητική ανακοινωση ότι αυτό θα ήταν θέμα περιφερειάρχη.
Σε κάποιες περιφέρειες η απάντηση ήταν ότι πρέπει να περιμένουν την ΥΑ.
Άλλες περιφέρειες προχώρησαν στην αναγνώριση. Αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες θα δεις ότι έχει αναγνωριστεί σε μερικούς.
Εγώ είμαι ένας από αυτούς! έχω έγγραφο από την περιφέρεια με τίτλο "Απόδοση δεύτερης ειδικότητας" όπου αναφέρει ότι σύμφωνα με το σχετικό ΦΕΚ και την τροποποιητική απόφαση αναγνωρίζεται η δεύτερη ειδικότητα.Αυτό έγινε μέσα Ιουνίου.
Τώρα τι να τους πω? να μου την ξανααναγνωρίσουν ώστε στα "συμφώνως σχετικών" να αναφέρεται και η ΥΑ?
Εγώ κρατάω την απόφαση αυτή και αν θέλουν να αμισβητήσουν τους εαυτούς τους ας το κάνουν.
Στο κάτω κάτω ας με πάρουν τηλέφωνο και να μου πουν ότι έγινε λάθος θα πρέπει να την ξαναεκδόσουμε για να είναι πιο πλήρης!

Εγώ στην θέση σου θα επικοινωνούσα με την Περιφερειακή Διεύθυνση και θα τους ρωτούσα αν χρειάζεται κάτι επιπλέον. Μην περιμένεις από κανέναν να ενδιαφερθεί αν δεν το κάνεις εσύ. Άσε να περάσει λίγος καιρός γιατί είναι πολύ φρέσκο και δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα για το τι πρέπει να κάνουν (Αυτό είπαν σε μένα που τους πήρα σήμερα).

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #277 στις: Ιούλιος 20, 2011, 11:47:47 μμ »
σε όσους αναγνωρίστηκε η δεύτερη ειδικότητα πριν την Υπουργική απόφαση, πρέπει να την ξανααναγνωρίσουν;  :P

Πως είναι δυνατόν να έχει .....αναγνωρισθεί δεύτερη ειδικότητα προ της έκδοσης της σχετικής υπουργικής απόφασης????

από την πρώτη στιγμή που ακούσθηκαν τα περί δεύτερης ειδικότητας, αρκετοί τρέξαμε και υποβάλαμε σχετική αίτηση στην Βθμια. ΑΡγότερα υποβάλλαμε αίτηση και στην περιφέρεια όταν βγήκε η τροποποιητική ανακοινωση ότι αυτό θα ήταν θέμα περιφερειάρχη.
Σε κάποιες περιφέρειες η απάντηση ήταν ότι πρέπει να περιμένουν την ΥΑ.
Άλλες περιφέρειες προχώρησαν στην αναγνώριση. Αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες θα δεις ότι έχει αναγνωριστεί σε μερικούς.
Εγώ είμαι ένας από αυτούς! έχω έγγραφο από την περιφέρεια με τίτλο "Απόδοση δεύτερης ειδικότητας" όπου αναφέρει ότι σύμφωνα με το σχετικό ΦΕΚ και την τροποποιητική απόφαση αναγνωρίζεται η δεύτερη ειδικότητα.Αυτό έγινε μέσα Ιουνίου.
Τώρα τι να τους πω? να μου την ξανααναγνωρίσουν ώστε στα "συμφώνως σχετικών" να αναφέρεται και η ΥΑ?
Εγώ κρατάω την απόφαση αυτή και αν θέλουν να αμισβητήσουν τους εαυτούς τους ας το κάνουν.
Στο κάτω κάτω ας με πάρουν τηλέφωνο και να μου πουν ότι έγινε λάθος θα πρέπει να την ξαναεκδόσουμε για να είναι πιο πλήρης!

Killbill, είναι σαφές ότι για το γραφειοκρατικό αλαλούμ στο ....Ελλαδιστάν δεν ευθύνεσαι εσύ, αλλά, εν προκειμένω ούτε η κεντρική διοίκηση του υπ. Παιδείας. Το αν υπάρχουν στις Περιφερειακές Διευθύνσεις κάποιοι "αρμόδιοι" που εκδίδουν διαπιστωτικές πράξεις χωρίς να έχει προϋπάρξει η απαραίτητη έκδοση υπουργικής απόφασης, είναι ένα ευρύτερο ζήτημα που αφορά στο μπάχαλο που επικρατεί στη κρατική μηχανή... Για τη περίπτωσή σου φρόντισε προσωπικά να διευθετήσεις την αναγνώριση της δεύτερης ειδικότητάς σου επι τη βάσει της ΥΑ, διότι ότι "χαρτί" έχεις προ της έκδοσης αυτής είναι προδήλως άκυρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2011, 11:51:15 μμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #278 στις: Ιούλιος 21, 2011, 09:31:22 πμ »
Βασικά είχα καταθέσει την αίτηση στην Δευτεροβάθμια πριν από έναν χρόνο όταν είχε βγει το ΦΕΚ που ανέφερε τα σχετικά για την δεύτερη ειδικότητα.
Περίμενα στο ακουστικό μου έναν χρόνο.
Όταν βγήκε η τροποποιητική ανακοίνωση που έλεγε ότι είναι αρμοδιότητα της περιφέρειας, έκανα ξανά αίτηση και στην περιφέρεια για να είμαι πιο σίγουρος (Στο forum εξάλλου λέγαμε να κάνουμε ξανά αίτηση και να μην περιμένουμε την Δβθμια να στείλει τις αιτήσεις στην περιφέρεια εκπαίδευσης).
Μόλις έκανα την αίτηση, σε μια εβδομάδα είχα την απάντηση, και μου εστάλλει έγγραφο αναγνώρισης δεύτερης ειδικότητας!
θα το ρωτήσω πάντως να είμαι σίγουρος.. θα κάνω μια αίτηση που θα ζητάω την επανέκδοση της αναγνωρισης που να στηρίζεται στην υπουργική απόφαση.
Μπάχαλο πάντως. η κάθε περιφέρεια έπραττε όπως ήθελε


Να ρωτήσω κάτι:
Η Υπουργική Απόφαση είναι δημοσιευμένη σε κάποιο ΦΕΚ? (γιατί την έχω δει μόνο από το αlfavita εδώ http://www.alfavita.gr/artro.php?id=39659
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2011, 09:37:24 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #279 στις: Ιούλιος 21, 2011, 10:42:28 πμ »
Λογικά η Υ.Α. δεν πρέπει να έχει προλάβει να δημοσιευτεί. Άρα οι Περιφερειακές Διευθύνσεις θα πρέπει να περιμένουν το ΦΕΚ και μετά να προχωρήσουν στην απόδοση της δεύτερης ειδικότητας. Όσο για τις Διευθύνσεις που είχαν πραγματοποιήσει αποδόσεις, θα πρέπει να στείλουν εκ νέου αποφάσεις στους ενδιαφερόμενους και στις διευθύνσεις τους, με ημερομηνία μετά την έκδοση του σχετικού ΦΕΚ και με αναφορά της Υ.Α.
Καλό θα ήταν πάντως, όποιος έχει πρότερη απόφαση απόδοσης να επικοινωνήσει με την Περιφερειακή Διεύθυνση και να ζητήσει καινούρια.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161384
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 548
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.