*

Αποστολέας Θέμα: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων  (Αναγνώστηκε 161277 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #364 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:17:39 πμ »
να σας ρωτησω κατι σχετικα με τις περιοχες σε όσους έκαναν ήδη την αίτηση?δηλαδή βαζουμε τις 20 πρωτες και οι υπολοιπες ειναι για αμω ή τις γραφουμε ανακατεμένες γραφοντας δίπλα από κάθε περιοχή τη λέξη μειωμένο?δεν το καταλαβα αυτό....

Ισχύει το δεύτερο, φτάνει να μην υπερβαίνουν τις 20 οι επιλογές για κάθε περίπτωση.


Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:08:09 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #365 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:28:18 πμ »

Επειδή κάποιοι συνάδελφοι εκφράζουν απορίες με άρθρα τους στο alfavita αν διαβάζουν εδώ

ας μάθουν ότι

ο αναπληρωτής προσλαμβάνεται μόνο όταν σε ΕΝΑ σχολείο υπάρχουν από 16 και πάνω κενές ώρες.

Αν υπάρχουν από 4 έως και 15 σε ΕΝΑ σχολείο προσλαμβάνεται Αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου.

Αν τυχόν περισσέψουν από 1 έως και 3 ώρες και δεν δοθούν σε κάποιο ΑΜΩ για συμπλήρωση έως και 15 ώρες τότε καλούν ωρομίσθιο.

Όταν λοιπόν ανοίξει η χρονιά και οι διευθύνσεις θα ενημερώσουν το σύστημα με το πόσες ώρες χρειάζονται αυτό θα γίνει ΑΝΑ σχολείο.
Οι τοποθετήσεις λοιπόν των αναπληρωτών θα γίνουν σε συγκεκριμένα σχολεία. Αν δεν συμπληρώνουν το ωράριο τους τότε θα τους δίνουν ώρες να συμπληρώσουν.Οι αναπληρωτές μέχρι να πιάσουν το 21 (αν είναι εφικτό) και οι ΑΜΩ μέχρι το 15. Έτσι αν περισσέψει κάτι πάει σε ωρομίσθιο (σπάνια περίπτωση πια)

αυτά

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #366 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:35:35 πμ »
Εν ολίγοις, μήπως θα έπρεπε να περιμένουμε λίγο στη συμπλήρωση των αιτήσεων, μήπως φιλοτιμηθούν και στείλουν καμιά διευκρίνιση από Δευτέρα ???

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #367 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:47:40 πμ »


Καλησπέρα σε όλους!! Τελικά, αν γνωρίζει κανείς: αν προσληφθούμε αμω και προκύψει νέα φουρνιά ακω, προηγούμαστε  λόγω μορίων ή όχι;;
Π.χ: έχω 27 μόρια, δηλώνω ακω παντού ναι, αμω σε 20 μόνο περιοχές, προσλαμβάνομαι αμω σε μια από τις 20 π.χ. Γρεβενά, αν προκύψουν νέα κενά αναπληρωτών κανονικού ωραρίου με καλούνε ή όχι, επειδή έχω "βγει" από το σύστημα;;;  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:08:09 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #368 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:50:04 πμ »


Καλησπέρα σε όλους!! Τελικά, αν γνωρίζει κανείς: αν προσληφθούμε αμω και προκύψει νέα φουρνιά ακω, προηγούμαστε  λόγω μορίων ή όχι;;
Π.χ: έχω 27 μόρια, δηλώνω ακω παντού ναι, αμω σε 20 μόνο περιοχές, προσλαμβάνομαι αμω σε μια από τις 20 π.χ. Γρεβενά, αν προκύψουν νέα κενά αναπληρωτών κανονικού ωραρίου με καλούνε ή όχι, επειδή έχω "βγει" από το σύστημα;;;  

" ΠΡΟΣΟΧΗ: Όσοι προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου θα μπορούν να συμπληρώνουν το ωράριό τους (μέχρι και 15 ώρες) με ώρες ωρομισθίας  για το κανονικό πρόγραμμα, την Π.Δ.Σ και το Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο (για τις ειδικότητες που απασχολούνται σ’ αυτό) στο ίδιο ή άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής. Παράλληλα, εφόσον προκύψει κενή θέση για πρόσληψη αναπληρωτή με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή και την έχουν δηλώσει στην αίτησή τους, θα μπορούν να καταλαμβάνουν τη θέση αυτή, στην περίπτωση που δεν υπάρχει ενδιαφέρον από άλλον υποψήφιο που προηγείται στην σειρά κατάταξης."
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #369 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:52:27 πμ »
Το ρώτησα και εγώ στη ΔΔΕ και τους τόνισα αυτό που γράφει η εγκύκλιος, όμως δεν μπορούσαν να μου απαντήσουν με σιγουριά, γιατί, λέει, κάθε μέρα τους τα αλλάζουν.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #370 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:58:19 πμ »
Ρε παιδιά σας παραπέμπει ο άνθρωπος στην εγκύκλιο και δεν καταλαβαίνεται ?

Αν έχεις δηλώσει την περιοχή ως ΑΚΩ και σε έχουν πάρει εκεί ΑΜΩ τότε θα γίνεις ΑΚΩ αν δεν υπάρχει κάποιος από πάνω σου να την έχει δηλώσει και να επιθυμεί να πάει. Τόσο απλό είναι.

Όσο είσαι ΑΜΩ στο σύστημα θα είσαι ανοιχτός για να γίνεις ΑΚΩ για εκείνη μόνο την περιοχή (αρκεί να την έχεις δηλώσει ως ΑΚΩ είτε ξεκάθαρα είτε όλες τις περιοχές). Αυτό λέει η απλή λογική.

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #371 στις: Ιούνιος 27, 2010, 01:03:10 πμ »
Ρε παιδιά σας παραπέμπει ο άνθρωπος στην εγκύκλιο και δεν καταλαβαίνεται ?

Αν έχεις δηλώσει την περιοχή ως ΑΚΩ και σε έχουν πάρει εκεί ΑΜΩ τότε θα γίνεις ΑΚΩ αν δεν υπάρχει κάποιος από πάνω σου να την έχει δηλώσει και να επιθυμεί να πάει. Τόσο απλό είναι.

Όσο είσαι ΑΜΩ στο σύστημα θα είσαι ανοιχτός για να γίνεις ΑΚΩ για εκείνη μόνο την περιοχή (αρκεί να την έχεις δηλώσει ως ΑΚΩ είτε ξεκάθαρα είτε όλες τις περιοχές). Αυτό λέει η απλή λογική.


H δική μου λογική λέει πως εφόσον δήλωσα ακω παντού, πρέπει να με καλέσουν ασχέτως περιοχής που δουλεύω ως αμω, άλλωστε αν δεν δηλώσω καθόλου αμω, δεν θα με προσλάβουν ..πουθενά ακω, κι ας έχω σειρά;;;

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #372 στις: Ιούνιος 27, 2010, 01:04:01 πμ »
Ρε παιδιά σας παραπέμπει ο άνθρωπος στην εγκύκλιο και δεν καταλαβαίνεται ?

Αν έχεις δηλώσει την περιοχή ως ΑΚΩ και σε έχουν πάρει εκεί ΑΜΩ τότε θα γίνεις ΑΚΩ αν δεν υπάρχει κάποιος από πάνω σου να την έχει δηλώσει και να επιθυμεί να πάει. Τόσο απλό είναι.

Όσο είσαι ΑΜΩ στο σύστημα θα είσαι ανοιχτός για να γίνεις ΑΚΩ για εκείνη μόνο την περιοχή (αρκεί να την έχεις δηλώσει ως ΑΚΩ είτε ξεκάθαρα είτε όλες τις περιοχές). Αυτό λέει η απλή λογική.

Αυτό, συνάδελφε, το καταλαβαίνουμε μια χαρά. Απλώς, η ανασφάλεια προκύπτει από το αν θα επιλέξουμε σωστά τις περιοχές και τι θα γίνει σε περίπτωση που ανοίξει θέση ΑΚΩ σε άλλη περιοχή από αυτή που είσαι ΑΜΩ (αηδιάζω και που τις γράφω αυτές τις "λέξεις").

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #373 στις: Ιούνιος 27, 2010, 01:10:14 πμ »
Το ζήτημα είναι αν θα δηλώσουμε για αμω "ναι" παντού με κίνδυνο να βρεθούμε ..εκατοντάδες χιλιόμετρα , για να μην πω ..ναυτικά μίλια , μακριά από το σπίτι μας για 8 ώρες, περιμένοντας την "καλοσύνη" του διευθυντή να μας δώσει καμιά ωρίτσα παραπάνω , έστω β΄ανάθεση και χωρίς να ξέρουμε τί μισθό θα παίρνουμε(για τις 8 ώρες ως αναπληρωτές και τις άλλες 7 ως ωρομίσθιοι ή και τις 15 ως αναπληρωτές;;;)!!!
Απίστευτο, ζούμε το θέατρο του παραλόγου, τι Ιονέσκο και ρινόκεροι..... ??? ???  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2010, 01:11:53 πμ από katiafil »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #374 στις: Ιούνιος 27, 2010, 01:15:08 πμ »
Ας αποφύγουμε προσωπικές αντιπαραθέσεις ,δεν ωφελούν.
Καταλαβαίνω την αγωνία των συναδέλφων που κινδυνεύουν (αν και με αρκετά μόρια προϋπηρεσίας) να μην δουλέψουν με πλήρες ωράριο και να βρεθούν σε χειρότερη θέση από αλλους .Γι'αυτό άλλωστε και παρέθεσα τμήμα της εγκυκλίου και όχι προσωπική άποψη.
Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να συντονιστούμε και να μην υπάρξει ουτε μια αίτηση ΑΜΩ..
Μας απαξιώνουν ,είναι ντροπή  :(
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #375 στις: Ιούνιος 27, 2010, 01:26:46 πμ »
1. η εγκύκλιος λέει ξεκάθαρα ότι αν πας κάπου ΑΜΩ εκεί θα σε πάρει ΑΚΩ αν και εφόσον.... άρα karxarias29 δηλώνεις ότι νομίζεις ότι σε συμφέρει περισσότερο

2. katiafil εγώ ΔΕΝ θα δήλωνα για ΑΜΩ ναι παντού. Παίζεις τρελή ζαριά. Μπορεί να σου κάτσει να πας στο Αγαθονήσι ή κάπου μακρία για 5-6 ώρες και να μην μπορούν να σου δώσουν ώρες να συμπληρώσεις, και να θέλουν δηλαδή αφού μπορεί η ειδικότητα σου να μην τις δικαιολογεί ή να μην υπάρχουν άλλα σχολεία κλπ.... Λάθος μεγάλο το ΑΜΩ παντού.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2010, 01:29:01 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #376 στις: Ιούνιος 27, 2010, 01:34:36 πμ »
Και εγώ έτσι πιστεύω. Και από τις συζητήσεις που έχω κάνει με συναδέλφους οι περισσότεροι ή δε θα το δηλώσουν καθόλου ή θα βάλουν μόνο 1 περιοχή, την πιο κοντινή, και αυτή αρκετά χαμηλά στις προτιμήσεις.

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #377 στις: Ιούνιος 27, 2010, 01:38:58 πμ »
Και εγώ έτσι πιστεύω. Και από τις συζητήσεις που έχω κάνει με συναδέλφους οι περισσότεροι ή δε θα το δηλώσουν καθόλου ή θα βάλουν μόνο 1 περιοχή, την πιο κοντινή, και αυτή αρκετά χαμηλά στις προτιμήσεις.

Κι εγώ δεν νομίζω να δηλώσω "ναι" για αμω παντού, αλλά με προβληματίζει η προηγούμενη απορία: αν δουλεύω αμω στο χ μέρος, και ανοίξει θέση ακω στο ψ ποιός παίρνει τη θέση;;; εγώ με τα 30 μόρια ή ο συνάδελφος που ήδη δουλεύει αμω στο ψ μέρος και έχει 25 μόρια;;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161789
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 457
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.