*

Αποστολέας Θέμα: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων  (Αναγνώστηκε 160706 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #378 στις: Ιούνιος 27, 2010, 02:00:09 πμ »

katiafil  τα είπαμε αυτά αν είσαι στην Β΄ Δωδεκανήσου ΑΜΩ και ανοίξει ΑΚΩ στην Α΄Δωδεκανήσου, εσύ δεν παίζεις καθόλου, πάει άλλος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:33:25 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #379 στις: Ιούνιος 27, 2010, 10:00:46 πμ »
Και εγώ έτσι πιστεύω. Και από τις συζητήσεις που έχω κάνει με συναδέλφους οι περισσότεροι ή δε θα το δηλώσουν καθόλου ή θα βάλουν μόνο 1 περιοχή, την πιο κοντινή, και αυτή αρκετά χαμηλά στις προτιμήσεις.

Κι εγώ δεν νομίζω να δηλώσω "ναι" για αμω παντού, αλλά με προβληματίζει η προηγούμενη απορία: αν δουλεύω αμω στο χ μέρος, και ανοίξει θέση ακω στο ψ ποιός παίρνει τη θέση;;; εγώ με τα 30 μόρια ή ο συνάδελφος που ήδη δουλεύει αμω στο ψ μέρος και έχει 25 μόρια;;;;;


καλημέρα σε όλους και καλή φώτιση.

αν δουλεύει κάποιος με 30 μόρια αμω στη θέση χ διαγράφεται από το σύστημα για όλες τις υπόλοιπες θέσεις, και γίνεται αναπληρωτής μόνο στην περίπτωση που προκύψει πλήρες ωράριο στη θέση χ. οπότε τη θέση ψ την καλύπτει ο αμω της ψ με 25 μόρια... μεγάλη αδικία και έτσι το κουτάκι δεν παίζει ουσιαστικά κανένα ρόλο...

τώρα τη θέση ψ την παίρνει κάποιος άλλος που είναι πιο μπροστά και δεν έχει πιάσει δουλειά... ο αμω στη θέση ψ που πάει? σπίτι του?
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #380 στις: Ιούνιος 27, 2010, 10:25:41 πμ »
Και εγώ έτσι πιστεύω. Και από τις συζητήσεις που έχω κάνει με συναδέλφους οι περισσότεροι ή δε θα το δηλώσουν καθόλου ή θα βάλουν μόνο 1 περιοχή, την πιο κοντινή, και αυτή αρκετά χαμηλά στις προτιμήσεις.

Κι εγώ δεν νομίζω να δηλώσω "ναι" για αμω παντού, αλλά με προβληματίζει η προηγούμενη απορία: αν δουλεύω αμω στο χ μέρος, και ανοίξει θέση ακω στο ψ ποιός παίρνει τη θέση;;; εγώ με τα 30 μόρια ή ο συνάδελφος που ήδη δουλεύει αμω στο ψ μέρος και έχει 25 μόρια;;;;;


καλημέρα σε όλους και καλή φώτιση.

αν δουλεύει κάποιος με 30 μόρια αμω στη θέση χ διαγράφεται από το σύστημα για όλες τις υπόλοιπες θέσεις, και γίνεται αναπληρωτής μόνο στην περίπτωση που προκύψει πλήρες ωράριο στη θέση χ. οπότε τη θέση ψ την καλύπτει ο αμω της ψ με 25 μόρια... μεγάλη αδικία και έτσι το κουτάκι δεν παίζει ουσιαστικά κανένα ρόλο...

τώρα τη θέση ψ την παίρνει κάποιος άλλος που είναι πιο μπροστά και δεν έχει πιάσει δουλειά... ο αμω στη θέση ψ που πάει? σπίτι του?
Μένει στη θέση του!!!!
Όταν κάποιος είναι ΑΜΩ και έχει 15 ώρες για παράδειγμα, για να πάρει θέση αναπληρωτή πρέπει να προκύψουν άλλες 16 ώρες τουλάχιστον στην ίδια περιοχή για να πάει ΑΚΩ!!!
Αν προκύψουν 5 ώρες θα πάρει άλλον ΑΜΩ!!!!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #381 στις: Ιούνιος 27, 2010, 10:34:11 πμ »
Πόσοι αναπληρωτές έχουν φέτος ωράριο 16+ ωρών σε ένα μόνο σχολείο;
Για παράδειγμα εγώ είμαι σε δύο σχολεία αλλά σε κανένα δεν έχω ωράριο πάνω από 15 ώρες και το ίδιο συμβαίνει και με τους υπόλοιπους αναπληρωτές που γνωρίζω στην περιοχή μου. Όλοι είμαστε σε δύο ή τρία σχολεία ή συμπληρώνουμε με ώρες ΠΔΣ.
Κενό για αναπληρωτή πολύ δύσκολα μπορεί να προκύψει για τις περισσότερες ειδικότητες.
Χρυσώνει το χάπι το υπεπθ.

Ζήτω η αποκέντρωση!
Ζήτω η εξαθλίωση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:33:25 »

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #382 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:28:24 πμ »
Πόσοι αναπληρωτές έχουν φέτος ωράριο 16+ ωρών σε ένα μόνο σχολείο;
Για παράδειγμα εγώ είμαι σε δύο σχολεία αλλά σε κανένα δεν έχω ωράριο πάνω από 15 ώρες και το ίδιο συμβαίνει και με τους υπόλοιπους αναπληρωτές που γνωρίζω στην περιοχή μου. Όλοι είμαστε σε δύο ή τρία σχολεία ή συμπληρώνουμε με ώρες ΠΔΣ.
Κενό για αναπληρωτή πολύ δύσκολα μπορεί να προκύψει για τις περισσότερες ειδικότητες.
Χρυσώνει το χάπι το υπεπθ.

Ζήτω η αποκέντρωση!
Ζήτω η εξαθλίωση!
νομιζω οτι εμεις που ισως διοριζομασταν μονιμοι,τωρα ουτε ακω δε θα παμε,γιατι ειναι ρισκο να δηλωσουμε και αμω,ετσι τις θεσεις θα τις παρουν αυτοι με λιγοτερα μορια

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #383 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:31:36 πμ »
είναι ο βασικός φόβος μου... αλλά πόσα μόρια θα πάρει πια... κάνω ενα proficiency και φεύγω θέσεις πάνω... μου μένει και κάτι στο χέρι σε περίπτωση που δεν διοριστώ ποτέ...
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος m.m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #384 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:33:58 πμ »
   δ. Στις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 5 του ίδιου νόμου ορίζεται ότι αν για οποιαδήποτε αιτία απουσιάζουν από σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης εκπαιδευτικοί ή δημιουργηθούν έκτακτα λειτουργικά κενά κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους, προσλαμβάνονται, με αίτησή τους, προσωρινοί αναπληρωτές εκπαιδευτικοί με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου. Αν οι προβλεπόμενες από το πρόγραμμα ώρες διδασκαλίας και ασκήσεων στο ίδιο σχολείο της ίδιας πόλης ή περιοχής μετάθεσης [/font] ??????????????????????????????????????????????????????????(τι σημαινει)είναι περισσότερες από τέσσερις και λιγότερες από δεκαέξι και δεν δικαιολογούν το διορισμό μόνιμου εκπαιδευτικού, προσλαμβάνονται προσωρινοί αναπληρωτές εκπαιδευτικοί με μειωμένο ωράριο διδασκαλίας

Αποσυνδεδεμένος m.m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #385 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:38:33 πμ »
μπορουσε απλως να γραψει  ....     στο ιδιο σχολειο.......

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #386 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:43:50 πμ »

katiafil  τα είπαμε αυτά αν είσαι στην Β΄ Δωδεκανήσου ΑΜΩ και ανοίξει ΑΚΩ στην Α΄Δωδεκανήσου, εσύ δεν παίζεις καθόλου, πάει άλλος.

Άρα μας "αναγκάζουν" να δηλώσουμε "ναι" αμω παντού;;;; Δεν ξέρω , μου φαίνεται εξαιρετική αδικία και δεν ξέρω ποιόν εξυπηρετεί; Το Υπουργείο προφανώς. για να μην υπάρχουν μετακινήσεις εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #387 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:55:20 πμ »

katiafil  τα είπαμε αυτά αν είσαι στην Β΄ Δωδεκανήσου ΑΜΩ και ανοίξει ΑΚΩ στην Α΄Δωδεκανήσου, εσύ δεν παίζεις καθόλου, πάει άλλος.

Άρα μας "αναγκάζουν" να δηλώσουμε "ναι" αμω παντού;;;; Δεν ξέρω , μου φαίνεται εξαιρετική αδικία και δεν ξέρω ποιόν εξυπηρετεί; Το Υπουργείο προφανώς. για να μην υπάρχουν μετακινήσεις εκπαιδευτικών.


Εκτιμώ ότι θα είναι πολύ δύσκολο κάποιος ΑΜΩ να καταφέρει να γίνει ΑΚΩ ( "Παράλληλα, εφόσον προκύψει κενή θέση για πρόσληψη αναπληρωτή με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή και την έχουν δηλώσει στην αίτησή τους, θα μπορούν να καταλαμβάνουν τη θέση αυτή, στην περίπτωση που δεν υπάρχει ενδιαφέρον από άλλον υποψήφιο που προηγείται στην σειρά κατάταξης.." θεωρείτε ότι κάτι τέτοιο μπορεί εύκολα να συμβεί;;)

Η δική μου σκέψη είναι πως καλύτερα ΑΚΩ (κι ας μη με πάρουν τελικά) ή και ωρομίσθιος (χωρίς να διαλύσεις την οικογένεια σου) , παρά ΑΜΩ (με αμφίβολο ωράριο και οικονομικές απολαβές)..
Φυσικά αυτή είναι μια προσωπική εκτίμηση,ο καθένας έχει την ευθύνη των αποφάσεων του..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #388 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:55:53 πμ »

2. katiafil εγώ ΔΕΝ θα δήλωνα για ΑΜΩ ναι παντού. Παίζεις τρελή ζαριά. Μπορεί να σου κάτσει να πας στο Αγαθονήσι ή κάπου μακρία για 5-6 ώρες και να μην μπορούν να σου δώσουν ώρες να συμπληρώσεις, και να θέλουν δηλαδή αφού μπορεί η ειδικότητα σου να μην τις δικαιολογεί ή να μην υπάρχουν άλλα σχολεία κλπ.... Λάθος μεγάλο το ΑΜΩ παντού.

και γω συμφωνώ σε αυτό. και πιστεύω οι περισσότεροι έτσι θα κάνουν. και αναρωτιέμαι ποιον θα βρούν να προσλάβουν σε τέτοιες περιοχές, που δεν είναι και λίγες.. α, σωστά είναι και αυτοί με τα μηδενικά μόρια που προνόησαν να συμπεριλάβουν στην εγκύκλιο.. κατα τ΄άλλα τις προηγούμενες χρονιές και οι προηγούμενες κυβερνήσεις έδιναν σε χιλιάδες φρούδες ελπίδες για διορισμό!! ότι τους βουλεύει!!!

Αποσυνδεδεμένος m.m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #389 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:59:59 πμ »
ΕΡΩΤΗΣΗ
 δ. Στις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 5 του ίδιου νόμου ορίζεται ότι αν για οποιαδήποτε αιτία απουσιάζουν από σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης εκπαιδευτικοί ή δημιουργηθούν έκτακτα λειτουργικά κενά κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους, προσλαμβάνονται, με αίτησή τους, προσωρινοί αναπληρωτές εκπαιδευτικοί με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου. Αν οι προβλεπόμενες από το πρόγραμμα ώρες διδασκαλίας και ασκήσεων στο ίδιο σχολείο της ίδιας πόλης ή περιοχής μετάθεσης ?(τι σημαινει)είναι περισσότερες από τέσσερις και λιγότερες από δεκαέξι και δεν δικαιολογούν το διορισμό μόνιμου εκπαιδευτικού, προσλαμβάνονται προσωρινοί αναπληρωτές εκπαιδευτικοί με μειωμένο ωράριο διδασκαλίας

Γιατι δεν γραψανε απλως....στο ιδιο σχολειο.....

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #390 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:12:26 μμ »
Γιατι το ωράριο δεν είναι υποχρεωτικό να συμπληρώνεται στι ίδιο σχολείο αλλά σε σχολεία της ιδια  περιοχής

Είσαι σε ενα σχολείο  π.χ. Α΄ Ιωαννίνων με 10 ώρες  και στο διπλανό της  ίδιας περιοχής  έχει κενό  5 ωρών
Θα τι πάρεις  ως  ΑΜΩ για να συμπληρώσεις  το 15ωρο ή να γίνεις ΑΚΩ αν δεν υπάρχει ενδιαφέροαν απο προϋγούμενο αναπληρωτή του πίνακα

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #391 στις: Ιούνιος 27, 2010, 12:15:20 μμ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.