*

Ψηφοφορία

60-40 ή κάτι άλλο;

Να παραμείνει 60-40
22 (36.1%)
Μεγαλύτερο ποσοστό για ΑΣΕΠ
7 (11.5%)
Μεγαλύτερο ποσοστό για τους πίνακες
9 (14.8%)
Να καταργηθεί ο ΑΣΕΠ και να επιστρέψουμε στην επετηρίδα
6 (9.8%)
Να γίνονται προσλήψεις 100% μόνο από ΑΣΕΠ
17 (27.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 58

Αποστολέας Θέμα: 60-40 ή κάτι άλλο;  (Αναγνώστηκε 17658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
60-40 ή κάτι άλλο;
« στις: Μάιος 26, 2006, 10:38:31 πμ »
Σήμερα ο νόμος για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών ως γνωστόν προβλέπει 60% από ΑΣΕΠ και 40% με προϋπηρεσία από τους πίνακες αναπληρωτών-ωρομισθίων.
Εσείς πιστεύτε ότι πρέπει να αλλάξει το ποσοστό ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:42:00 »

Αποσυνδεδεμένος jonas_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • ου δοκών οικειν κακως
    • Προφίλ
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 26, 2006, 11:49:23 πμ »
 Καλημέρα... Το ζήτημα για μένα δεν είναι τόσο η αναλογία ποσοστού ΑΣΕΠ-πινάκων όσο ο τρόπος με τον οποίον μπορεί να πάρει κάποιος ώρες ως ωρομίσθιος ή Ενισχυτική. Δεν ξέρω, ίσως κάνω και λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι, αν δεν "έχεις δοντάκι" ( δηλ.κάποιο διευθυντή σχολείου ή κάποιον μέσα στη Δευτεροβάθμια ) , μάλλον είναι δύσκολο να πάρεις ώρες, άσχετα από τη κατάταξή σου στον γραπτό διαγωνισμό. Απ' την άλλη όμως, ίσως όλα αυτά είναι μόνο φήμες.

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 26, 2006, 03:06:54 μμ »
Σε βεβαιώνω αγαπητέ jonas οτι δουλεύω δεύτερη χρονιά ωρομίσθια στην Πρωτοβάθμια χωρίς να "έχω δοντάκι" ( δηλ.κάποιο διευθυντή σχολείου ή κάποιον μέσα στη Δευτεροβάθμια). Το ίδιο και όλοι οι φίλοι και οι γνωστοί μου που έχουν ώρες. Για την ενισχυτική δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δεν έχω ιδέα. Μη λέμε όμως και ό,τι θέλουμε...δε γίνονται όλα με "δόντια". Φιλικά η apinf ( και όχι ο apinf - Dr_Michael αυτό για σένα  ;D :D ;D)

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 26, 2006, 04:56:54 μμ »
Σε βεβαιώνω αγαπητέ jonas οτι δουλεύω δεύτερη χρονιά ωρομίσθια στην Πρωτοβάθμια χωρίς να "έχω δοντάκι" ( δηλ.κάποιο διευθυντή σχολείου ή κάποιον μέσα στη Δευτεροβάθμια). Το ίδιο και όλοι οι φίλοι και οι γνωστοί μου που έχουν ώρες. Για την ενισχυτική δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δεν έχω ιδέα. Μη λέμε όμως και ό,τι θέλουμε...δε γίνονται όλα με "δόντια". Φιλικά η apinf ( και όχι ο apinf - Dr_Michael αυτό για σένα  ;D :D ;D)

O συνάδελφος jonas_ μάλλον εννοεί για ΠΔΣ ή ενισχυτική. Εκεί όντως νομίζω ότι χρειάζεται «σπρώξιμο». Το σύστημα για απλός ωρομίσθιος σε Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια ευτυχώς είναι αξιοκρατικό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:42:00 »

Αποσυνδεδεμένος jonas_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • ου δοκών οικειν κακως
    • Προφίλ
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 27, 2006, 12:51:06 πμ »
  Νομίζω ήμουν αρκετά προσεκτικός σ' όσα διατύπωσα. Γι'αυτὀ χρησιμοποίησα φράσεις ὀπως " Δεν ξέρω, ίσως κάνω και λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι, ίσως όλα αυτά είναι μόνο φήμες ".Μακάρι να κάνω λάθος.. αλλά έχω απτά παραδείγματα: ΠΕ 17>> με βύσμα από Βθμια νομού εκτός Αττικής, πήρε 11 ώρες σε ΤΕΕ /  ΠΕ 02 >>>> ξέρω τουλάχιτον 6 περιπτώσεις που πήραν ώρες ΠΔΣ-ωρομισθία....μέχρι και αναπληρωτής μπήκε ο... άλλος σε δυσπρόσιτο, χωρίς να ναι καν επιτυχών. Δεν μ΄ αρέσει να λέω ό,τι να ναι..αλλά ξέρετε νομίζω οτι γίνεται ...σφαγή. ΠΟΤΕ δεν υπαινίχθηκα οτι ΟΛΟΙ εχουν δοντάκι, αλλά μ' αυτά που βλέπω έχω απελπιστεί ρε παιδιά...Παρακαλώ σχολιάστε..

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 27, 2006, 12:42:08 μμ »
Για την ενισχυτική σίγουρα χρειάζονται κάποιες γνωριμίες παραπάνω. Για τους ωρομίσθιους όπως και στους αναπληρωτές στις περισσότερες περιπτώσεις γίνεται αξιοκρατικά. Κυριώς για τους ωρομίσθιους όμως δεν γίνεται πάντα. Στην ειδικότητα της πληροφορικής που ξέρω υπάρχουν πολλές θέσεις για ωρομίσθιους κι έτσι όλοι παίρνουν κάποιες ώρες στις άλλες ειδικότητες όμως που δεν έχουν τόσα κενά τα πράγματα αλλάζουν. Δεν σας φαίνεται περίεργο που δεν εμφανίζονται πουθενά οι προσλήψεις των ωρομισθίων; Αν δουλεύει κάποιος που είναι στη θέση 1000 για παράδειγμα στον πίνακα κι έναν άλλον στην 600 δεν τον έχουν καλέσει πως το καταλαβαίνεις;

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 27, 2006, 12:45:09 μμ »
Ας επανέλθουμε όμως στο θέμα μας. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι σοφό το 60-40% που μεταφράζεται σε ισοδύναμης αξίας η προϋπηρεσία, με την επιτυχία στις εξετάσεις ΑΣΕΠ και με λίγη παραπάνω βαρύτητα στον ΑΣΕΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2006, 10:17:08 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 27, 2006, 07:11:41 μμ »
Ναι στο 60-40 ή και περισσότερο υπέρ του ΑΣΕΠ. Αρκεί το ποσοστό αυτό να είναι πραγματικό και όχι πλασματικό, όπως π.χ. στην περίπτωση του κλάδου Φυσικών όπου οι αναπληρωτές (40%+30μηνο) απέσπασαν πέρυσι το... 60% των συνολικών διορισμών!!

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 27, 2006, 08:44:42 μμ »
Πάντως η δημοσκόπηση δείχνει προς το παρόν 65% των μονίμων εκπαιδευτικών να έχουν διοριστεί από ΑΣΕΠ!

gspy

  • Επισκέπτης
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 30, 2006, 12:14:52 μμ »
Οι διορισμοί πρέπει να γίνονται 100% από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ όπως ήταν παλιά. Υπάρχουν πολλά βυσματικά που γίνονται με τους αναπληρωτές, ωρομίσθιους κλπ κλπ και με λίγες ώρες το μήνα κάποιοι διορίζονται ενώ στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ πάτωσαν, ενώ κάποιοι άλλοι επιτυχόντες μένουν απ'έξω. Εκεί που υπήρχε μία επετηρίδα (τουλάχιστον ήταν ακλόνητη) πήγαμε να την καταργήσουμε με το διαγωνισμό και τώρα κάτω απ'τις πιέσεις προς τους πολιτικούς έχουμε πολλές και αναξιόπιστες επετηρίδες. Οπότε ή 100% από διαγωνισμό ΑΣΕΠ ή επιστροφή στην παλιά επετηρίδα με βάση το χρόνο απόκτησης πτυχίου. Όλα τα άλλα 60-40 είναι για να βολεύονται κάποιοι που ζητάν μάλιστα και 50-50 πανάθεμά τους. Αλλά τι λέω; Έτσι κι αλλιώς σε κάποιες ειδιότητες έχουν πολύ παραπάνω από 50% μιας και σύμφωνα με έναν ακόμα παράλογο νόμο αν οι επιτυχόντες του ΑΣΕπ δεν συμπληρώνουν τις απαιτούμενες θέσεις, αυτές μετακυλούνται στους αναπληρωτές (όπως έγινε με τνν Πληροφορική και πιθανώς και άλλες ειδικότητες). Εγώ βέβαι είμαι στους διοριστέους από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ αλλά ασχολούμαι ενεργά με το θέμα γιατί δεν μπορώ να βλέπω τέτοια αδικία, άλλος να ξεσκίζεται στο διάβασμα να είναι επιτυχών και να μη διορίζεται και να μπαίνουν κάποιοι που έχουν μπάρμπα στην κορώνη με λίγες ώρες ωρομίσθιοι. Έλεος! Όποιος αξίζει ας διοριστεί! Αλλιώς επιστροφή στην παλιά επετηρίδα! Πιο αξιοκρατική ήταν από τις σημερινές αδικίες!

Αποσυνδεδεμένος fray

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 01, 2006, 03:22:20 μμ »
Οι διορισμοί πρέπει να γίνονται 100% από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ όπως ήταν παλιά. Υπάρχουν πολλά βυσματικά που γίνονται με τους αναπληρωτές, ωρομίσθιους κλπ κλπ και με λίγες ώρες το μήνα κάποιοι διορίζονται ενώ στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ πάτωσαν, ενώ κάποιοι άλλοι επιτυχόντες μένουν απ'έξω. Εκεί που υπήρχε μία επετηρίδα (τουλάχιστον ήταν ακλόνητη) πήγαμε να την καταργήσουμε με το διαγωνισμό και τώρα κάτω απ'τις πιέσεις προς τους πολιτικούς έχουμε πολλές και αναξιόπιστες επετηρίδες. Οπότε ή 100% από διαγωνισμό ΑΣΕΠ ή επιστροφή στην παλιά επετηρίδα με βάση το χρόνο απόκτησης πτυχίου. Όλα τα άλλα 60-40 είναι για να βολεύονται κάποιοι που ζητάν μάλιστα και 50-50 πανάθεμά τους. Αλλά τι λέω; Έτσι κι αλλιώς σε κάποιες ειδιότητες έχουν πολύ παραπάνω από 50% μιας και σύμφωνα με έναν ακόμα παράλογο νόμο αν οι επιτυχόντες του ΑΣΕπ δεν συμπληρώνουν τις απαιτούμενες θέσεις, αυτές μετακυλούνται στους αναπληρωτές (όπως έγινε με τνν Πληροφορική και πιθανώς και άλλες ειδικότητες). Εγώ βέβαι είμαι στους διοριστέους από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ αλλά ασχολούμαι ενεργά με το θέμα γιατί δεν μπορώ να βλέπω τέτοια αδικία, άλλος να ξεσκίζεται στο διάβασμα να είναι επιτυχών και να μη διορίζεται και να μπαίνουν κάποιοι που έχουν μπάρμπα στην κορώνη με λίγες ώρες ωρομίσθιοι. Έλεος! Όποιος αξίζει ας διοριστεί! Αλλιώς επιστροφή στην παλιά επετηρίδα! Πιο αξιοκρατική ήταν από τις σημερινές αδικίες!
Κύριε αριανέ ίσως να έχεις δίκιο σ' αυτά που υποστηρίζεις (αν και έρχονται σε αντίθεση με τα αγαθά που c(λ)opies κτώνται... ;D ;D) αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι άλλο, πιστεύεις πως μετά από το διάβασμα και τις εξετάσεις που έχεις περάσει στην νεαρή σου και φοιτητική σου ηλικία, ι μπορείς να συνεχίσεις μια ζωή που να εξαρτάσαι από ένα διαγωνισμό για το αν θα μπορείς να έχεις μια δουλειά που να σου ξεπληρώνει τους κόπους σου;;; Και σημειωταίον τα χρόνια περνάνε και πρέπει να δώσεις και κάποιο χρόνο για την προσωπική σου ζωή, οικογένεια κτλ.... εκτός από ένα συνεχές και ατελείωτο διάβασμα(με παράλληλη εργασία..)!!!!! ίσως να είναι καλό το γεγονός ότι υπάρχει μια μέση λύση με τα ποσοστά... Το γεγονός ότι υπάρχει αναξιοκρατία μπορεί να διορθωθεί με διαφορετικό τρόπο. Αυτό είναι το πρόβλημα πιστεύω....

gspy

  • Επισκέπτης
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 02, 2006, 10:46:08 πμ »
Λοιπόν ζωή για να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα.
1) Επειδή ζούμε στην Ελλάδα, δεν πρόκειται ποτέ το σύστημα με τις προσλήψεις ωρομισθίων και αναπληρωτών να γίνει διαφανές. Εξάλλου γι' αυτό έγινε για να μπαίνουν κάποιοι πλαγίως στην εκπαίδευση.
2) Γιατί όμως θεωρείς το σύστημα με τους αναπληρωτές καλύτερο; Δεν θα ήταν πιο σωστό να υπήρχαν μόνο μόνιμοι καθηγητές; Γιατί να υπάρχουν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι δεν το καταλαβαίνω.Ίσως για αυτό που ανέφερα παραπάνω.
3) Όλοι έχουμε δώσει εξετάσεις γι' αυτό άλλωστε έχουμε κι ένα πτυχίο στα χέρια μας. Αυτό δε σημαίνει πως είμαστε όλοι κατάλληλοι για καθηγητές. Γιατί δηλαδή κάποιος που είναι επιτυχών στο διαγωνισμό που αν μη τι άλλο δείχνει πως έχει τις προϋποθέσεις να ανταποκριθεί να μη διορίζεται, ενώ αντιθέτως να διορίζεται κάποιος άλλος με λίγες ώρες που έχει κάνει με αδιαφανείς διαδικασίες; Τι παραπάνω έχει να προσφέρει αυτός που στο διαγωνισμό μπορεί και να πάτωσε;
4) Γιατί στους διορισμούς προηγούνται κιόλας οι του 40%, και οι διοριστέοι απ' το διαγωνισμό παίρνουν ότι περισσέψει; Τους τιμωρούν επειδή πέτυχαν στο διαγωνισμό; Πολύ αντιπαιδαγωγικό, δε νομίζεις;
5) Γιατί αν δεν καλύπτονται οι θέσεις για μόνιμους από τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, προσλαμβάνουν έξτρα άτομα από τον πίνακα αναπληρωτών; Με τον τρόπο αυτό ανατρέπεται το 60-40 και γίνεται 40-60 αν όχι παραπάνω.
6) Προτιμώ να δώσω κι άλλες εξετάσεις στη ζωή μου, παρά να παρακαλάω και να γλείφω τον καθένα να μου δώσει λίγες ώρες για να πάρω μόρια μπας και διοριστώ έτσι.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 02, 2006, 11:00:51 πμ »
Λοιπόν ζωή για να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα.
1) Επειδή ζούμε στην Ελλάδα, δεν πρόκειται ποτέ το σύστημα με τις προσλήψεις ωρομισθίων και αναπληρωτών να γίνει διαφανές. Εξάλλου γι' αυτό έγινε για να μπαίνουν κάποιοι πλαγίως στην εκπαίδευση.
2) Γιατί όμως θεωρείς το σύστημα με τους αναπληρωτές καλύτερο; Δεν θα ήταν πιο σωστό να υπήρχαν μόνο μόνιμοι καθηγητές; Γιατί να υπάρχουν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι δεν το καταλαβαίνω.Ίσως για αυτό που ανέφερα παραπάνω.
3) Όλοι έχουμε δώσει εξετάσεις γι' αυτό άλλωστε έχουμε κι ένα πτυχίο στα χέρια μας. Αυτό δε σημαίνει πως είμαστε όλοι κατάλληλοι για καθηγητές. Γιατί δηλαδή κάποιος που είναι επιτυχών στο διαγωνισμό που αν μη τι άλλο δείχνει πως έχει τις προϋποθέσεις να ανταποκριθεί να μη διορίζεται, ενώ αντιθέτως να διορίζεται κάποιος άλλος με λίγες ώρες που έχει κάνει με αδιαφανείς διαδικασίες; Τι παραπάνω έχει να προσφέρει αυτός που στο διαγωνισμό μπορεί και να πάτωσε;
4) Γιατί στους διορισμούς προηγούνται κιόλας οι του 40%, και οι διοριστέοι απ' το διαγωνισμό παίρνουν ότι περισσέψει; Τους τιμωρούν επειδή πέτυχαν στο διαγωνισμό; Πολύ αντιπαιδαγωγικό, δε νομίζεις;
5) Γιατί αν δεν καλύπτονται οι θέσεις για μόνιμους από τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, προσλαμβάνουν έξτρα άτομα από τον πίνακα αναπληρωτών; Με τον τρόπο αυτό ανατρέπεται το 60-40 και γίνεται 40-60 αν όχι παραπάνω.
6) Προτιμώ να δώσω κι άλλες εξετάσεις στη ζωή μου, παρά να παρακαλάω και να γλείφω τον καθένα να μου δώσει λίγες ώρες για να πάρω μόρια μπας και διοριστώ έτσι.

Μην τα βάζεις όλα σε καλούπια. Ξέρεις είμαι ωρομίσθιος χωρίς να παρακαλέσω κανέναν. Και είναι πολλοί συνάδελφοι σαν και μένα. Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που πήραν ΠΔΣ με παρακάλια αλλά δεν είναι ο κανόνας, είναι η εξαίρεση ευτυχώς.

gspy

  • Επισκέπτης
Απ: 60-40 ή κάτι άλλο;
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 02, 2006, 11:52:17 πμ »
Δεν λέω πως όλοι είναι βυσματικά τοποθετημένοι, αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Όπως και να το κάνουμε το σύστημα αυτό είναι διαβλητό. Ξέρω πολλές περιπτώσεις γλειψιματιών και βυσμάτων που τώρα είναι διορισμένοι. Οι άλλοι δηλαδή που είναι επιτυχόντες και δεν διορίζονται προφανώς είναι κορόιδα για να μη χρησιμοποιήσω τη λέξη με τα τρία άλφα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.