*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 502451 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2506 στις: Απρίλιος 27, 2013, 10:57:20 μμ »
@mathstavros

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν είμαι εναντίον καμιάς μορφής κινητοποίησης. Ομως επέτρεψε μου να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου

Αν βγει ο Υπουργός ή ο Αδωνις (μπρρρρ) και πει βάσει στοιχείων και σε περίοδο ανεργίας 1500 εκπαιδευτικοί χωρίς ωράριο δεν πάνε σε διπλανούς Νομούς να δουλέψουν, προσλαμβάνουμε αναπληρωτές για να κάθονται οι μόνιμοι ενώ δεν έχω Γιατρούς και Νοσηλευτες (σιγά μην πάρει) δεν έχω Αστυνομία και σε κλέβουν σε σκοτώνουν σε... (σιγά πάλι μην πάρει) δεν παίρνεις σύνταξη γιατί δεν έχω ανθρώπους στα ασφαλιστικά ταμεία (σιγά μην πάρει) εσύ ως κλάδος τι έχεις να πεις;;; Υπόψη ότι ούτε η ΟΛΜΕ ούτε η ΔΟΕ θα σε υποστηρίξει .....

Αν θέλουμε να πετύχουμε κάτι πρέπει να οργανωθούμε, να έχουμε επιχειρήματα και να προετοιμαστούμε....Επαναλαμβάνω χρόνο δεν ξέρω αν έχουμε....

Για να πω κάτι ρε παιδιά και συγγνώμη κιόλας...όταν κάναμε απεργιες για ψύλλου πήδημα γιατί δεν εργαζόμασταν να δουλεύαμε και τα χρήματα εκείνης της ημέρας να πήγαιναν π.χ. στο χαμόγελο του Παιδιού, στην αγορά πετρελαίου για κάποια σχολεία και να λέγαμε τότε τα αιτήματα μας; Γιατί περιμένουμε μια ζωή να φάμε τη σφαλιάρα μας και μετά να αντιδράσουμε για 2-3 ημέρες και μετά πάλι στο λήθαργο; Το ότι κάποιες εταιρίες κάνουν εθελοντισμούς και κοινωνικές προσφορές για λόγους marketing είναι ηλίθιες;;; εμείς μια ζωή απεργία απεργία απεργία. Ωραία τι έχουμε κερδίσει από τόσες και τόσες απεργίες;;; τι κέρδισαν στο φινάλε όλοι οι υπόλοιποι κλάδοι από τις απεργίες;;;
Άρα μπορούμε να δεχτούμε το μοιραίο;Σε όλες τις κοινωνίες σε όλες τις εποχές το να αντιδράσεις απέναντι στο κατεστημένο φάνταζε ως αγώνας του Δαυιδ απέναντι στον Γολιάθ. Και όμως και έγινα και πέτυχαν και άλλαξαν την εικόνα του κόσμου προς το καλύτερο. Συμφωνώ στο ότι η αντίδραση θα έπρεπε να είχε υπάρξει πολύ καιρό πριν αλλά επειδή δεν έγινε τότε τίποτα δεν πρέπει να γίνει και τώρα;Και αν στο φινάλε πιστεύουμε ότι με τις απεργίες δεν θα πετύχουμε τίποτα γιατί δεν πέτυχαν άλλοι επαγγελματικοί κλάδοι(αν και κάτι ψιλοπέτυχαν όπως πχ οι ταξιτζήδες, μεταφορείς, αγρότες, λιμενεργάτες και ίσως κ.α.) τι προτείνεις για να πετύχουμε όχι το ελάχιστο για εμένα που είναι το ωράριο αλλά την προστασία της παιδείας που είναι το μείζον;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:27:27 »

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2507 στις: Απρίλιος 27, 2013, 10:59:40 μμ »
http://www.esos.gr/article/vouli/isi-afxisi-orarioy-oloys-ekpaideytikoys

Το ΠΑΣΟΚ που τους διόρισε φροντίζει να μην τους ταλαιπωρήσει μπας και μείνει καμιά θέση για τους ανέργους...

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2508 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:02:15 μμ »
Το όποιο προσωπικό μου σχέδιο ωχρία απέναντι στο συλλογικό σχέδιο.
Το μόνο που έχω να προτείνω είναι επιχειρήματα και αντιπροτάσεις.
Προσωπικά ανέφερα κάποιες...θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί περισσότερο μορφωμένοι, έξυπνοι και νεότεροι συνάδελφοι που μπορούν να συνεισφέρουν.
Αρκεί κάποια στιγμή να διαπιστώσουμε ότι πέραν από ατομικά δικαιώματα (θετικά ή μη) έχουμε και υποχρεώσεις απέναντι προς το σύνολο (και όχι μόνο του κλάδου μας).

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2509 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:03:20 μμ »
ICT,
Εξακολουθει να ειναι μια κυβερνηση δημοκρατικη η οποια υπακουει σε εντολες της ΤΡΟΙΚΑ και οχι στις εντολες του λαου?
Επελεξαν οι πολιτες κυβερνηση για να υπακουει στην ΤΡΟΙΚΑ?
Επελεξαν οι πολιτεςδημοκρατικη  κυβερνηση για να τους απολυει και να τους οδηγει σε αυτοκτονιες?
Επελεξαν οι πολιτες δημοκρατικη κυβερνηση η οποια μεσω ΓΑΠ (πρωθυπουργου) να ανακοινωνει στο λαο οτι χανουμε μερος της εθνικης κυριαρχιας?
Και εξακολουθει να  ειναι μια κυβερνηση δημοκρατικη οταν παραδεχεται οτι εχει απωλεσει ποσοστο της εθινικης της κυριαρχιας  το οποιο σημαινει οτι ουσιαστικα δεν κυβερνα αλλα κυβερνανε  αλλοι?
 
Αλλα σε καθε περιπτωση εγω δε ρωτησα αν ηταν καλυτερη η χουντα η οχι, ρωτησα αν τοτε τα πραγματα ηταν τοσο χχαλια οπως τωρα.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 11:08:41 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:27:27 »

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2510 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:07:35 μμ »
@nickitol

Αν και δεν τους ψήφισα σέβομαι ότι τα όποια σχέδια τους (έχουν ανακοινωθεί μάλιστα σε παλιότερες συνελέυσεις του ΠΑΣΟΚ πριν το 2009 και από την ΑΔ  απλά τότε δεν κάναμε τον κόπο να τα δούμε) ψηφίστηκαν από την πλειοψήφία του ελληνικού λαού. Δυστυχώς οι άλλοι δεν έπεισαν ή δεν μπορούσαν να πείσουν ή δεν συνεργάστηκαν.
Και ναι Δημοκρατία είναι να σέβομαι αυτό που ψήφισε η πλειοψηφία έστω και αν δεν συμφωνώ γιατί έχω την απαίτηση να σεβαστούν την όποια εναλλακτική όταν θα αποκτήσει αυτή την πλειοψηφία...Από κει και πέρα μπορώ να αγωνιστώ να γίνουν εκλογές νωρίτερα. Η βία όμως δεν μπορεί να είναι απάντηση στην όποια κρατική βία.

Στην τελευταία πρόταση σου σου απάντησα αν ήταν χειρότερα ή καλύτερα. Ηρθαν με την βία οι μάγκες αυτούς τους ψηφίσαμε. Αν ως λαός δεν ξέρουμε στοιχειώδη οικονομία δεν μας φταίει ο εκάστοτε Γιωργάκης και οι υπόλοιποι που μας παραμύθιασαν όλοι επί 40 χρονάκια για ισχυρές οικονομίες. Φταίμε εμείς και οι διαχρονικές επιλόγές μας. Συλλογικά για να μην παρεξηγιόμαστε.

ΥΓ. Επέτρεψε μου να κλείσω εδώ την πολιτική παρένθεση γιατί κουράζω και είμαι και εκτός θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 11:23:47 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2511 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:17:18 μμ »
εγω ειμαι της αποψης οταν γυρισετε με το καλό στα σχολεία βγάλτε τραπεζάκια και καρέκλες εξω στο προαυλιο κάθε μερα με τα καφεδάκια σας και τις τυροπιτούλες σας και αφήστε τους μαθητές να πάνε να δωσουν μονοι τους εξετάσεις... ετσι κανεις δεν μπορεί να σας επιβάλλει να γίνει επιστράτευση, ούτε να σας αξιολογήσουν.. απλά. εστω ρε αδερφε οσο κρατησει αυτού του τυπου η αντίδραση αφου οι απεργίες είναι της πλάκας... Δωστε και μια εικόνα στα σχολεια με μαυρες σημαιες και πανώ με τα αιτήματα σας στα κάγκελα.. και πάλι οσο κρατήσει...και ας μας πουν ρεμάλια όλοι τους..Τουλάχιστον μια τετοια ιδέα στο παρελθον δεν εχει ξανασυμβεί...αλλιώς υποδεχτείτε άλλη μια σφαλιάρα του υπουργείου που μας βλέπουν όλους μας ως ΝΟΥΜΕΡΑ (κυριολεκτικά και κοροϊδευτικά) και πείτε και ευχαριστώ.. και μην περιμένετε πολλά από την ΟΛΜΕ. αυτή θα πει το γνωστό τροπάριο "απεργία" "απεργία" "απεργία"....

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2512 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:32:13 μμ »
Μαλιστα .....
Οι περισσοτεροι ελληνες σκεφτονται με αυτον τον τροπο, η μαλλον δε σκεφτονται καθολου και νομιζουν οτι ειναι το ιδιο δημοκρατες επειδη σεβονται την αποψη των πολλων, οπως και χριστιανοι επειδη το γραφει η ταυτοτητα και μονον..Για αυτο και φτασαμε εδω που φτασαμε.
Προτιμω παντως τις χωρες των οποιων οι πολιτες δεν ικανοποιουνται μονο με το να σεβονται την αποψη της πλειοψηφιας ως αποδειξη  της δημοκρατιας τους γιατι αυτο κατ εμε δεν ειναι δημοκρατια αλλα επιφαση δημοκρατιας. Πολλω δε μαλλον αν αυτη , η λεγομενη και ελληνικη δημοκρατια αν αντι να δινει ραντεβου με την ευημερια τολμησε να ξεστομισει δια στοματος πρωθυπουργου οτι ¨..το συνταγμα δεν απαγορευει τις απολυσεις στο δημοσιο αν καταργειται η οργανικη θεση..".
Αυτη η ιδια επιλεκτικη ελληνικη δημοκρατια δεν φροντισε να ψυθιρισει στο αυτι του samaras οτι το ιδιο το συνταγμα δεν αναφερει πουθενα οτι επιτρεπεται να καταργουνται οι οργανικες θεσεις, οποτε καπνισει του καθε πρωθυπουργου, ωστε ν α βαφτιστουν οι απολυσεις συνταγματικες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 11:34:16 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2513 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:38:24 μμ »
manosmc, δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε καν χρόνος για να ακολουθήσουμε μία άλλη οδό στις αντιδράσεις μας.

Είναι στην μόδα τα τελευταία δύο-τρία χρόνια να λέμε τι κερδίσαμε ή τα θα κερδίσουμε με την απεργία και στο τέλος ελάχιστοι απεργούν. Αυτό ακριβώς το κλίμα εκμεταλλεύονται στην κυβέρνηση και ισοπεδώνουν την βθμια για αρχή. Αν υπήρχαν σοβαρές αντιδράσεις το προηγούμενο διάστημα δεν θα τολμούσαν λίγο πριν τις πανελλήνιες και μία μέρα πριν τις διακοπές να αναγγείλουν αυτά τα μέτρα και σίγουρα μέχρι τον Αύγουστο θα συμβούν αρκετά δυσάρεστα για μας.
Κατά την γνώμη πρέπει να κατέβουμε άμεσα σε επαναλαμβανόμενες απεργίες οι οποίες λόγω και της περιόδου των εξετάσεων θα έχουν αποτελέσματα. Να δείξουμε βρε αδερφέ ότι δεν συμφωνούμε και δεν αποδεχόμαστε τα πάντα είτε τώρα, είτε στο μέλλον. Δεν πρέπει να γίνει μία αρχή;

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2514 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:40:37 μμ »
Για να ακουστεί και μία διαφορετική άποψη από έναν εκπαιδευτικό.
Καιρός ήταν να αυξηθεί το ωράριο εργασίας μας. Ίσως κάποια μέρα μάθουμε να δουλεύουμε κανονικά και να μην κοροιδεύουμε την κοινωνία.
Οι 16 ώρες ήταν πρόκληση...

Μάλιστα...
Εγγραφή στο pde τη νύχτα της 26ης Απριλίου 2013, για να δημοσιευτούν τέτοια προβοκατόρικα μηνύματα.
Κρίμα για τους συναδέλφους που "τσίμπησαν" και μπήκαν στη διαδικασία να απαντήσουν.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2515 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:47:11 μμ »
Πολλω δε μαλλον αν αυτη , η λεγομενη και ελληνικη δημοκρατια αν αντι να δινει ραντεβου με την ευημερια τολμησε να ξεστομισει δια στοματος πρωθυπουργου οτι ¨..το συνταγμα δεν απαγορευει τις απολυσεις στο δημοσιο αν καταργειται η οργανικη θεση..".
Αυτη η ιδια επιλεκτικη ελληνικη δημοκρατια δεν φροντισε να ψυθιρισει στο αυτι του samaras οτι το ιδιο το συνταγμα δεν αναφερει πουθενα οτι επιτρεπεται να καταργουνται οι οργανικες θεσεις, οποτε καπνισει του καθε πρωθυπουργου, ωστε ν α βαφτιστουν οι απολυσεις συνταγματικες.

http://www.inews.gr/88/to-choni-apokalypsiapelysan-tin-kathigitria-pou-epiase-ton-gio-tou-prothypourgou-na-antigrafei.htm
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2516 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:48:46 μμ »
λιθοσφαιριστής δεν απαντάμε στον vasilis21! Λάθος κατάλαβες. Θέλουμε όλο το κόσμο με το μέρος μας.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2517 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:52:25 μμ »
@Damien

το είχα δει από χτες αλλά περίμενα το επίσημο αύριο.
το θέμα είναι ότι τους ψηφίζουμε - συλλογικά- και την άλλη μέρα το μετανιώνουμε.
απλά δεν μπορω άλλο ρε γαμώτο την γκρίνια μας...διψαώ για εναλλακτική να βγει κάποιος και νου μου πει αυτό και αυτό και αυτό και να το κάνει (μονος του ας μην περιμένει όλους τους άλλους).
Βαρέθηκα στην γκρίνια όλοι μαζί και στη μάσα χώρια (και δεν αναφέρομαι στους εκπαιδευτικούς)

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 11:58:54 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2518 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:04:57 πμ »
Συνάδελφοι , "κακά τα ψέματα": Απλά υλοποιούνται όσα δρομολογήθηκαν από το 2010 και μετά ( τα οποία ενεκρίθησαν από την πλειονότητα των Ελλήνων, ΚΑΙ στις αυτοδιοικητικές-Νομαρχιακές εκλογές του 2010, αλλά ΚΑΙ στις διπλές περισυνές εκλογές).
Απλή υλοποίηση μέτρων που θεσμοθετήθηκαν και σχεδιάστηκαν κατά το πρόσφατο παρελθόν. Τίποτα παραπάνω, και τίποτα λιγότερο.

Υ.Γ. Η καλύτερη "ατάκα" που έχω ακούσει γι' αυτό, είναι το "νομίζαμε ότι απλά τα λένε, και δεν θα τα κάνουν τελικά"! ( Και αυτή η "ομολογία", προέκυψε ύστερα από "εξεντλητική κουβέντα", που είχε φέρει σε αμηχανία τοβ συνομιλητή μου).
Δεν ήξερα το να κάνω όταν το ξεστόμισε με σοβαρό ύφος!
"Να κλάψω ή να γελάσω"?
Κλαυσίγελος!
Και μετά, μας φταίει η Μέρκελ ( για πολλά φταίει, αλλά όχι για τα "θέλω μας", "τον αξιακό μας κώδικα", τις προτεραιότητές μας").
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 12:10:06 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2519 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:05:57 πμ »
βασικά ICT το λάθος όλων μας είναι ότι περιμένουμε κάποιον ΑΛΛΟΝ να βγει μπροστά μόνος του και μετά εμείς να ακολουθήσουμε σαν καλά  πρόβατα που είμαστε!
και αυτό ισχύει για όλους μας....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160923
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 722
Σύνολο: 735

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.