*

Ψηφοφορία

Πώς βρήκατε τη διαδικασία απογραφής;

Δύσκολη
9 (14.1%)
Εύκολη
22 (34.4%)
Εύκολη αλλά με κάποια προβλήματα
32 (50%)
Δεν γνωρίζω: Απογράφηκα μέσω τρίτων
1 (1.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 63

Αποστολέας Θέμα: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων  (Αναγνώστηκε 410278 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #574 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:03:00 μμ »
Εγώ απογράφηκα χτες το βράδυ και δε συνάντησα κανένα πρόβλημα .Μην ξεχάσετε στο τέλος να κρατήσετε τον κωδικό απογραφή σας. Εγώ παρόλο που πήρα μετάθεση φέτος σε άλλο ΠΥΣΔΕ και είμαι σε διάθεση δήλωσα ως υπηρεσία την προήγουμενη  διεύθυνση από την οποία θα μισθοτούμαι ως το τέλος του χρόνου.

 Εγώ δήλωσα ως υπηρεσία το σχολείο στο οποίο πήρα οργανική μετά την μετάθεση.
Στον οργανικό φορέα έβαλα :  Δ/ΝΣΕΙΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ.
Είχε επιλογή «Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων";;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2010, 01:08:08 μμ από margavare »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:32:38 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #575 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:06:46 μμ »
Την έκανα δηλαδή την κοτσάνα μου. Εγώ δήλωσα ως υπηρεσία το σχολείο στο οποίο πήρα οργανική μετά την μετάθεση.

Γιατί έκανες κοτσάνα ?  Σωστά δήλωσες !  Εκτός και έχεις πάρει απόσπαση ..

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #576 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:11:33 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:33:37 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #577 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:21:12 μμ »
Κάντε μια απογραγή να τελειώνετε. Έτσι κι αλλιώς δεν έχουμε μόνιμη κατοικία, δεν έχουμε μόνιμη υπηρεσία. Τα χάλια τους και τα χάλια μας. Πάμε για διακοπές να συνέλθουμε και μεις και τα παιδιά μας.
Καλό καλοκαίρι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:32:38 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #578 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:27:39 μμ »
39. Εκπαιδευτικός που έχει πάρει μετάθεση ποια ταχυδρομική διεύθυνση απασχόλησης πρέπει να δηλώσει; αυτή που ήταν μέχρι πρόσφατα ή τη νέα ταχυδρομική διεύθυνση στην οποία θα υπάγεται;

Θα δηλώσει την νέα ταχυδρομική διεύθυνση εργασίας.

Το εν λόγω θέμα το ρώτησα και στο 1500 μετά από πολλά redial και μου είπαν να βάλω την παλιά οργανική (από την οποία πήρα μετάθεση στις 30-6-2010 αλλά από την οποία θα μισθοδοτούμαι μέχρι 31-12-2010) και όχι τη νέα (στην οποία ανήκω από 1-7-2010 αλλά θα μισθοδοτούμαι από 1-1-2011).

Δηλαδή έπρεπε να βάλουμε οργανική την παλιά και στην δ/ση να βάλουμε τη νέα..?  Κάτι δεν πάει καλά εδώ..  

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #579 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:31:44 μμ »
Εγώ απογράφηκα χτες το βράδυ και δε συνάντησα κανένα πρόβλημα .Μην ξεχάσετε στο τέλος να κρατήσετε τον κωδικό απογραφή σας. Εγώ παρόλο που πήρα μετάθεση φέτος σε άλλο ΠΥΣΔΕ και είμαι σε διάθεση δήλωσα ως υπηρεσία την προήγουμενη  διεύθυνση από την οποία θα μισθοτούμαι ως το τέλος του χρόνου.

 Εγώ δήλωσα ως υπηρεσία το σχολείο στο οποίο πήρα οργανική μετά την μετάθεση.
Στον οργανικό φορέα έβαλα :  Δ/ΝΣΕΙΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ.
Είχε επιλογή «Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων";;

Στο 1500 είχαν πει σε φίλη μου ότι αν υπαρχει για το φορεα επιλογης "δ/νσεις α/θμιας και Β/θμιας'', το επιλέγουμε, διαφορετικα βάζουμε υπεπθ.Αρα και τα δυο είναι σωστα!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος BΑΣΙΛΙΚΗ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #580 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:32:34 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Τελικά τι θα γίνει με το συγκεκριμένο θέμα; Απογραφόμαστε κανονικά ή όχι; Και αν ναι, τι συμπληρώνουμε στα πεδία ΄΄Φορέας απασχόλησης΄΄, ΄΄Υπηρεσία΄΄ και ΄΄Φορέας οργανικής θέσης΄΄; Ήμουν αναπληρώτρια νηπιαγωγός φέτος και το ΑΦΜ μου λήγει σε 1. Περιμένω ενημέρωση από όποιον γνωρίζει καλύτερα το τι ακριβώς συμβαίνει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2010, 02:30:43 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #581 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:33:34 μμ »
Εγώ απογράφηκα χτες το βράδυ και δε συνάντησα κανένα πρόβλημα .Μην ξεχάσετε στο τέλος να κρατήσετε τον κωδικό απογραφή σας. Εγώ παρόλο που πήρα μετάθεση φέτος σε άλλο ΠΥΣΔΕ και είμαι σε διάθεση δήλωσα ως υπηρεσία την προήγουμενη  διεύθυνση από την οποία θα μισθοτούμαι ως το τέλος του χρόνου.

Την έκανα δηλαδή την κοτσάνα μου. Εγώ δήλωσα ως υπηρεσία το σχολείο στο οποίο πήρα οργανική μετά την μετάθεση.

Το εν λόγω θέμα το ρώτησα και στο 1500 μετά από πολλά redial και μου είπαν να βάλω την παλιά οργανική (από την οποία πήρα μετάθεση στις 30-6-2010 αλλά από την οποία θα μισθοδοτούμαι μέχρι 31-12-2010) και όχι τη νέα (στην οποία ανήκω από 1-7-2010 αλλά θα μισθοδοτούμαι από 1-1-2011).

Ένα άλλο θέμα που μου διευκρίνισαν είναι η διεύθυνση κατοικίας. Δεν έχω βρει ακόμα σπίτι εκεί που πήρα μετάθεση και θα φύγω τέλος Ιουλίου από το τωρινό σπίτι. Τί να βάλω? Μου είπε το τωρινό και όταν τη ρώτησα "Να βάλω μια μόνιμη κατοικία στη Θεσσαλονίκη (γονέων)" μου απάντησε ΝΑΙ.

Υ.Γ. Θα προσπαθήσω να ρωτήσω και άλλον 1 υπάλληλο στο 1500 για διασταύρωση. Αν κάποιος έχει ακούσει κάτι διαφορετικό ας το αναφέρει.
Eγώ έχω τελειώσει χτες με την απογραφή. Σήμερα έχω πάρει ένα σωρό τηλ. και στην προηγούμενη διεύθυνση και στην τωρινή και οι απόψεις διίστανται. Ο καθένας λέει το δικό του . Δεν έχουν ξεκάθαρη απάντηση. Το μόνο που ξέρω είναι ότι θα με απογράψει ο εκκαθαριστής του προηγούμενου σχολείου όπου ανήκα και θα μισθοδοτούμαι μέχρι το τέλος του χρόνου. Μέσω του παλιού σχολείου θα γίνει η διασταύρωση των στοιχείων μου.

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #582 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:35:39 μμ »
Στον οργανικό φορέα έβαλα :  Δ/ΝΣΕΙΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ.
Είχε επιλογή «Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων";;

Είχε, αλλά σήμερα απάντησαν στην ερώτηση 53 ότι πρέπει να δηλώσουμε το υπουργείο. Πάντως κι εγώ την διεύθυνση έβαλα σαν οργανικό φορέα. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #583 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:35:53 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:32:17 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #584 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:36:10 μμ »
Το θέμα έχει απαντηθεί εδώ και καιρό. Απογράφονται μόνο οι αναπληρωτές η σύμβαση των οποίων είναι αυτή την περίοδο σε ισχύ. Δηλαδή το 99.9% από εμάς ΔΕΝ απογράφεται...

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #585 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:40:42 μμ »
Έστειλα και email να το ελέγξουν. ΣΩΘΗΚΑΜΕ

Πότε το έστειλες; Πήγε ή σου γύρισε πίσω;  Εγώ που προσπαθώ συνέχεια, παίρνω το μήνυμα:

Delivery to the following recipient failed permanently:
apografi@opengov.gr
Technical details of permanent failure:
The domain opengov.gr has exceeded its quota for the maximum number of external recipients.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #586 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:44:13 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:32:10 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #587 στις: Ιούλιος 12, 2010, 01:46:09 μμ »
Και εγώ είχα στείλει ένα mail με ερωτήσεις και γύρισε πίσω..
Τελικά έκανα την απογραφή χωρίς να πάρω κάποια απάντηση στο mail..
Κάποιες απαντήσεις υπάρχουν στο   
http://apografi.gov.gr/faq.html#62
Το παρακάτω ίσως βοηθήσει όσους δεν έχουν απογραφεί ακόμα..

Μεταφέρω από το 
http://apografi.gov.gr/faq.html#62


39. Εκπαιδευτικός που έχει πάρει μετάθεση ποια ταχυδρομική διεύθυνση απασχόλησης πρέπει να δηλώσει; αυτή που ήταν μέχρι πρόσφατα ή τη νέα ταχυδρομική διεύθυνση στην οποία θα υπάγεται;

Θα δηλώσει την νέα ταχυδρομική διεύθυνση εργασίας.


44. Μπήκα στο σύστημα πριν τις 12 Ιουλίου και ολοκλήρωσα την απογραφή μου. Η απογραφή μου είναι οριστική;

Για όσους υπόχρεους έχουν απογραφεί πριν τις 12/7/2010, η απογραφή τους είναι οριστική. Σε περίπτωση που υπάρχουν τυχόν ελλείψεις, θα ειδοποιηθούν για τη συμπλήρωσή τους.Για όσους υπόχρεους έχουν απογραφεί πριν τις 12/7/2010, η απογραφή τους είναι οριστική. Σε περίπτωση που υπάρχουν τυχόν ελλείψεις, θα ειδοποιηθούν για τη συμπλήρωσή τους.


47. Είμαι καθηγητής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Ολοκλήρωσα της απογραφή μου πριν τις 12 Ιουλίου και πήρα κωδικό. Στην επιλογή κλάδος έβαλα εκπαιδευτικό προσωπικό δημόσιας εκπαίδευσης και στην ειδικότητα φυσικός. Εκ των υστέρων άκουσα ότι υπήρχε στον κλάδο η επιλογή  «καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης» που όμως δεν είδα. Πειράζει ή πρέπει να επαναλάβω τη διαδικασία; (Κατηγορία 1)

Όχι, δεν χρειάζεται να επαναλάβετε τη διαδικασία. Στην περίπτωση που χρειαστεί οποιαδήποτε διευκρίνιση, θα ενημερωθείτε σχετικά.


53. Είμαι εκπαιδευτικός και υπηρετώ σε σχολική μονάδα. Τι πρέπει να συμπληρώσω στο πεδίο «Φορέας Απασχόλησης»; (Κατηγορία 3)

Στο πεδίο «Φορέας Οργανικής Θέσης» θα επιλέξετε «Δημόσιες Υπηρεσίες» και στη συνέχεια θα επιλέξετε «Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων». Στο πεδίο «Υπηρεσία» θα πληκτρολογήσετε τη σχολική μονάδα, π.χ. «2ο Δημοτικό Σχολείο Αργυρούπολης».


54. Είμαι εκπαιδευτικός χωρίς οργανική θέση σε σχολείο και βρίσκομαι σε διάθεση Περιφερειακού Υπηρεσιακού Συμβουλίου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΠΥΣΔΕ). Τι συμπληρώνω στο πεδίο «Φορέας Απασχόλησης» και «Φορέας Οργανικής Θέσης»; (Κατηγορία 3)

Και στα δυο πεδία θα επιλέξετε «Δημόσιες Υπηρεσίες» και στη συνέχεια θα επιλέξετε «Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων». Στο πεδίο «Υπηρεσία» θα πληκτρολογήσετε το Γραφείο ή η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που υπάγεστε. Το ίδιο θα δηλώσετε και στη διεύθυνση εργασίας.


62. Είμαι καθηγητής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Ποιόν κλάδο θα επιλέξω; Ποιά ειδικότητα θα επιλέξω;

Από τους κλάδους θα επιλέξετε το «Καθηγητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης» Κατόπιν, στο πεδίο Ειδικότητα θα επιλέξετε την ειδικότητά σας. Εάν δεν υπάρχει η ειδικότητά σας, θα επιλέξετε «Άλλη Ειδικότητα» και θα πληκτρολογήστε π.χ. «Μαθηματικός» στο ελεύθερο πεδίο που θα εμφανιστεί. Τέλος, θα μεταβείτε στο πεδίο «Βαθμός» και θα επιλέξετε το βαθμό σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2010, 01:51:40 μμ από knkn »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.