*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικες στην α'θμια αλλα..  (Αναγνώστηκε 16249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 30, 2010, 01:09:37 μμ »
Τωρα γιατι να φαγωθουμε παλι μεταξυ μας;
Δεν ειναι δυσκολη η ιστορια του δημοτικου...
οπως δεν ειναι δυσκολα και τα μαθηματικα, η ιστορια, τα αρχαια, τα γαλλικα κτλ. του γυμνασιου...ποιος δασκαλος δεν θα μπορουσε να τα διδαξει ή και αντιστροφα ποιος καθηγητης δεν θα μπορουσε να διδαξει στο δημοτικο...
αυτο ειναι το θεμα;Να παρουν τη δουλεια απο τους δασκαλους;Οχι να βρουν ολοι δουλεια; Και σε καθε περιπτωση αν ολοι εμπαιναν στο δημοτικο ο δασκαλος πώς θα συμπληρωνε το ωράριό του;

Μην γινεστε αφοριστες με τους δασκαλους...πραγματικα...μπαινουν οι ειδικοτητες μια ωρα σε μια ταξη κ νομιζουν οτι τα παιδια θα πρεπει να συνεργαστουν να οργανωσουν να... να...οταν δεν σκεφτομαστε οτι στο δημοτικο ερχονται για να τις μαθουν να τις επεξεργαζονται ολες αυτες τις εννοιες...καμια ταξη δεν ειναι ετοιμη να λειτουργησει ομαδοσυνεργατικα ολες προετοιμαζονται κ ο δασκαλος κ καθενας εκπαιδευτικος φτυνει αιμα για να τα καταφερει..

Συμφωνώ απόλυτα!!!!

Δες τι γραφω απο πανω.Ποια ειδικοτητα να μας παρει τη δουλεια;Δεν ειναι εφικτο αυτο.Εκτος κι αν υπαρχει δευτερη ειδικοτητα,αυτο που εχει περασει τωρα το Υπουργειο.Οι φιλολογοι και μαθηματικοι ομως ΜΠΟΡΟΥΝ να διδαξουν στο δημοτικο,ας λετε ο,τι θελετε.Τ υπολοιπα περι ιστοριας ειναι θεμα αποφασισμενο απο το υπουργειο

Γιατί κι εγώ ως νηπιαγωγός με 4 χρόνια παιδαγωγικές σπουδές στο Πανεπιστήμιο Αθηνών με πτυχίο ’ριστα δεν μπορώ να διδάξω στα παιδάκια του Δημοτικού??? " Κρατημάρα" έχω όπως λένε και στο χωριό μου??? Επίσης με σπουδές στο Χημικό της Αθήνας και από Θετική Κατεύθυνση δεν μπορώ να διδάξω μαθηματικά φυσική χημεία στο Γυμνάσιο??? Ανετότατα!!! Έχω κάνει παλιότερα ως φοιτήτρια στο Χημικό και ιδιαίτερο στη Φυσική σε παιδί πρώτης Λυκείου άνετα!!!!! (τώρα δεν το κάνω για λόγους δεοντολογίας) Δεν είναι λοιπόν το θέμα αυτό!!! Όλοι έχουμε ικανότητες να διδάξουμε ,αλλά το θέμα είναι να σεβόμαστε τα "χωράφια" των άλλων και να μην τα ανακατεύουμε όλα μαζί!!!! Χρειάζεται σεβασμός στη δουλειά του άλλου και ο καθένας να είναι στον τομέα του!!!! Να είστε όλοι καλά!!!!! Καλό διορισμό σε όλους!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:10:28 »

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 30, 2010, 01:18:10 μμ »
maritinaki,ειπα κατι διαφορετικο;Βρε χριστιανοι,δε διαβαζετε καλα;Μιλησα για την ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ που ισχυει με αποφαση του Υπουργειου.Κι εγω εχω κανει αρχαια,λατινικα στο Πανεπιστημιο και σε σχολη αργοτερα,τα εχω διδαξει σε ιδιαιτερα απο γυμνασιο εως λυκειο,το εχω ξαναγραψει αυτο,αλλα ΔΕΝ μπορω να τα διδαξω στο σχολειο.Θελει πτυχιο πανεπιστημιου.Η ιστορια,ειναι αλλη ιστορια,θεμα του υπουργειου

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 30, 2010, 01:30:00 μμ »
maritinaki,ειπα κατι διαφορετικο;Βρε χριστιανοι,δε διαβαζετε καλα;Μιλησα για την ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ που ισχυει με αποφαση του Υπουργειου.Κι εγω εχω κανει αρχαια,λατινικα στο Πανεπιστημιο και σε σχολη αργοτερα,τα εχω διδαξει σε ιδιαιτερα απο γυμνασιο εως λυκειο,το εχω ξαναγραψει αυτο,αλλα ΔΕΝ μπορω να τα διδαξω στο σχολειο.Θελει πτυχιο πανεπιστημιου.Η ιστορια,ειναι αλλη ιστορια,θεμα του υπουργειου

Δεν διαφωνώ μαζί σου συνάδερφε!!!!  ;)  Απλώς, τα "παίρνω λίγο",  γιατί εδώ στην Ελλάδα το "παίζουν" όλοι ειδικοί και ειδήμονες για τα πάντα!!! ’σε που ο ένας προσπαθεί υποτιμήσει τον άλλον και να του "σκάψει" τον λάκκο!!! Πρέπει να υπάρχει σεβασμός και κατανόηση μεταξύ των εκπ/κών όλων των ειδικοτήτων!!!! Είμαστε ένα ενιαίο σύνολο απαραίτητο για την εκπ/ση! Μου τη δίνει το υφάκι μερικών της Βθμιας που υποτιμούν τον παιδαγωγικό ρόλο της Αβθμιας και από την άλλη δεν θα τους χάλαγε και μία θέση στο Δημοτικό αφού αυτοί είναι υπεράνω όλων!!!!!  >:(  ;D  >:(   Επαναλαμβάνω η κάθε ειδικότητα έχει τον δικό της σημαντικό ρόλο να επιτελέσει!!!! Μην τα μπερδεύουμε όλα και να μην υποτιμάμε τη δουλειά των άλλων! Χρειάζεται συλλογικότητα και αλληλεγγύη! Μην παριστάνουμε τους πολυπράγμονες , τους πολυεπιστήμονες, τους πολυειδικούς και τους υπεράνω όλων!!!! Όλοι μαζί είμαστε χρήσιμοι και ο καθένας έχει τον ρόλο του στο σύνθετο παζλ που λέγεται εκπ/ση και εκπ/κό σύστημα!!!!!! Τα είπα και ησύχασα!!!!!  ;D  ;D  ;D  Και ο νοών νοείτω!!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 30, 2010, 01:48:24 μμ »
Σωστα,αλλα μην ξεχναμε και τα παιδαγωγικα.Η σπειρoειδης διαταξη της υλης-μαλλιασε η γλωσσα μου-δινει την δυνατοτητα σε φιλολογους,μαθηματικους να διδαξουν στην πρωτοβαθμια.Να μην το αναλυσουμε αλλο εδω,επιγραμματικα το αναφερω μονο.Αντε να διοριστουμε και αρπαζομαστε κι εκει με την ησυχια μας...χα χα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2010, 02:46:08 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:10:28 »

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 31, 2010, 12:29:10 πμ »
 [/b]Μου τη δίνει το υφάκι μερικών της Βθμιας που υποτιμούν τον παιδαγωγικό ρόλο της Αβθμιας και από την άλλη δεν θα τους χάλαγε και μία θέση στο Δημοτικό αφού αυτοί είναι υπεράνω όλων!!!!!  >
[/quote]


Συνάδελφε Martinaki , εμένα πάλι μου τη δίνει το υφάκι των δασκάλων της Αβθμιας και η συμπεριφορά τους προς τους καθηγητές των ειδικοτήτων. Δίνουν διαλέξεις για το πόσο επιζήμια είναι η β΄ξένη γλώσσα στο Δημοτικό , και το χειρότερο, επεμβαίνουν στο μάθημά μας δίνοντας εντολές στους μαθητές να συνεχίσουν την εργασία που τους έχουν αναθέσει.  Και από παιδαγωγικά; Συνεχώς τιμωρίες, και τρομοκρατία. Οι  ομαδικές εργασίες είναι ανύπαρκτες, τα παιδιά αγνοούν τους βασικούς κανόνες της συνεργασίας. Και δεν είναι τυχαίο που αυτά τα παιδιά περιμένουν με λαχτάρα το μάθημά μας , έστω και τις τελευταίες ώρες, γιατί μαθαίνουν να αναλαμβάνουν  ευθύνες σύμφωνα με τις προσωπικές τους μαθησιακές ανάγκες και αυτό τους γεμίζει με ικανοποίηση και αυτοπεποίθηση.
Αντί λοιπόν να τσακωνόμαστε μεταξύ μας μήπως θα ήταν καλύτερα να ρωτούσαμε τους ίδιους τους μαθητές ;

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 31, 2010, 12:45:02 πμ »
Αυτο που δεν κατανοω ειναι το εξης:Αφου στο γυμνασιο μας δινεται η δυνατοτητα αναθεσης στο μαθημα της ιστοριας,και μιλαμε για Α,Β και Γ γυμνασιου,γιατι δεν γινεται το ιδιο και στο δημοτικο;Ειναι πιο δυσκολη η ιστορια εκει;!
Mήπως θέλετε να διδάξετε ιστορία και στο Πανεπιστήμιο....; Λέω εγώ τώρα....; Εγω αν ήμουν ήμουν ξενόγλωσση (ΠΕ02 είμαι) θα ντρεπόμουν να αναλάβω μάθημα που δεν γνωρίζω....και που έχω ευθύνη να το διδάξω σωστά!!! Ευτυχώς κάποιοι από σας διαθέτουν αυτήν την υπευθυνότητα και αντιδρούν όταν τους δίνουν την ιστορία....πέρσι μάλιστα ανέθεσαν σε μια άμοιρη ΠΕ06 την ιστορία κατεύθυνσης...αν έχουν τον Θεό τους!!! Την ιστορία που θα δώσουν τα παιδιά στις Πανελλήνιες και ευτυχώς η κοπέλα είχε υπευθυνότητα και έκανε ολόκληρη φασαρία προκειμένου να μην την πάρει....μακάρι να ήταν και κάποιοι απ'αυτό το φόρουμ έτσι και όχι βολεψάκιδες...τα πράγματα στην παιδεία θα ήταν πολύ καλύτερα!!!!!!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 31, 2010, 12:50:57 πμ »
Και μια διευκρίνιση....δεν κάνω προσωπική επίθεση στην alceste...ήθελα να θίξω το θέμα....και επίσης όχι να το θεωρούμε απλά θέμα ΑΥπουργείου την δεύτερη ανάθεση.....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 31, 2010, 12:40:24 μμ »
ΛΩΡΑ,μην εισαι επιθετικη και διαβασε επισης τι εχω γραψει για εσας και για το δημοτικο αλλα σε παραπεμπω και στο τοπικ"ποιοι διδασκουν τα μαθηματα των ΠΕ02"οπου κι εκει εχω γραψει μακροσκελη μηνυματα.Δεν με ενδιαφερει να διδαξω ιστορια,θελω πισω την 3η ωρα που μας αφαιρεσε η Γιαννακου προς οφελος των αρχαιων.Κι εσυ την ιδια απορια θα ειχες,απορια και αναρωτηση ηταν,τιποτε παραπανω:Ποσο εξυπνοι ειναι στο Υπουργειο,να μας δινουν ιστορια γυμνασιου και λυκειου και οχι δημοτικου.Βεβαια,δεν εχουμε οργανικες εκει.Των αγγλικων εχουν ομως οργανικες και ιστορια δημοτικου δεν κανουν!Κανουν ιστορια κατευθυνσης οπως λες κι εσυ!Αλλα δεν ειναι κουφο;Αυτο το σκεπτικο στηλιτευσα,το σουρεαλ.Το ξαναλεω ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΙΣΤΟΡΙΑ,ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2010, 12:49:20 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 31, 2010, 01:07:23 μμ »
Το ξαναλεω ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΙΣΤΟΡΙΑ,ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ

Συμφωνώ! Προσωπικά αναμένω πίσω το 3ωρο στο Γυμνάσιο, οργανικές στην πρωτοβάθμια, μάθημα υποχρεωτικό στο Λύκειο και ένταξη της β¨ξένης γλώσσας στα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας.

Παράθεση
Εγω αν ήμουν ήμουν ξενόγλωσση θα ντρεπόμουν να αναλάβω μάθημα που δεν γνωρίζω....και που έχω ευθύνη να το διδάξω σωστά!!!

Και εγώ ως ξενόγλωσση, δεν επιθυμώ ούτε και πιστεύω πως μπορώ να διδάξω ιστορία ή κάποιο άλλο αντικείμενο που δεν έχω σπουδάσει. Αν ποτέ μου αναθέσουν ιστορία (πράγμα που απεύχομαι) θα αρνηθώ.

Η alceste συνάδελφοι μια επισήμανση κάνει για το πως έχουν τα πράγματα με τις δεύτερες αναθέσεις και τη δυνατότητα- υπόχρεωση καμμιά φορά θα έλεγα- που τους δίνει το Υπουργείο. Χαλαρώστε...
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος La Joie de vivre

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 05
    • Προφίλ
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 31, 2010, 03:13:06 μμ »
Mην ανοιξω το στομα μου καλυτερα!
Ουτε ο πτυχιουχος ελληνικης φιλολογιας δεν ειναι αρμοδιος να διδαξει ιστορια.Μονο ο πτυχιουχος ιστορικου τμηματος,οπως συμβαινει και στο εξωτερικο.
Προσωπικα,περυσι πηρα δευτερη αναθεση ιστορια γυμνασιου και νομιζω πως την διδαξα παραπανω απο αξιοπρεπως(με προβολες powerpoint,ομαδικες εργασιες,διαθεματικα προζεκτ ιστοριας-γαλλικων,φυλλα εργασιας πριν απο επισκεψεις σε μουσεια κλπ).Ο σχολ.συμβ.των φιλολογων με συνεχαρη και μαλιστα μου ειπε επι λεξη:''Μακαρι τη μιση απο τη δουλεια που κανατε να την εκανε ενας φιλολογος''.

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 01, 2010, 12:29:32 πμ »
Mην ανοιξω το στομα μου καλυτερα!
Ουτε ο πτυχιουχος ελληνικης φιλολογιας δεν ειναι αρμοδιος να διδαξει ιστορια.Μονο ο πτυχιουχος ιστορικου τμηματος,οπως συμβαινει και στο εξωτερικο.
Προσωπικα,περυσι πηρα δευτερη αναθεση ιστορια γυμνασιου και νομιζω πως την διδαξα παραπανω απο αξιοπρεπως(με προβολες powerpoint,ομαδικες εργασιες,διαθεματικα προζεκτ ιστοριας-γαλλικων,φυλλα εργασιας πριν απο επισκεψεις σε μουσεια κλπ).Ο σχολ.συμβ.των φιλολογων με συνεχαρη και μαλιστα μου ειπε επι λεξη:''Μακαρι τη μιση απο τη δουλεια που κανατε να την εκανε ενας φιλολογος''.


για ποια χώρα του εξωτερικού μιλάς αλήθεια;
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 01, 2010, 12:50:07 πμ »
Mην ανοιξω το στομα μου καλυτερα!
Ουτε ο πτυχιουχος ελληνικης φιλολογιας δεν ειναι αρμοδιος να διδαξει ιστορια.Μονο ο πτυχιουχος ιστορικου τμηματος,οπως συμβαινει και στο εξωτερικο.
Προσωπικα,περυσι πηρα δευτερη αναθεση ιστορια γυμνασιου και νομιζω πως την διδαξα παραπανω απο αξιοπρεπως(με προβολες powerpoint,ομαδικες εργασιες,διαθεματικα προζεκτ ιστοριας-γαλλικων,φυλλα εργασιας πριν απο επισκεψεις σε μουσεια κλπ).Ο σχολ.συμβ.των φιλολογων με συνεχαρη και μαλιστα μου ειπε επι λεξη:''Μακαρι τη μιση απο τη δουλεια που κανατε να την εκανε ενας φιλολογος''.


Τι προβολές powerpoint, ομαδικές εργασίες, διαθεματικά και άλλες "κοινοτυπίες".
Αν αναλάβουν την ιστορία οι φυσικοί θα έβλεπες τι "παπάδες" θα έκαναν! :D
Δώστε την ιστορία στους φυσικούς!! 8)
Φιλόλογοι, σου λέει μετά. Τζζζζζ....   :-X

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 01, 2010, 01:06:51 πμ »
Mην ανοιξω το στομα μου καλυτερα!
Ουτε ο πτυχιουχος ελληνικης φιλολογιας δεν ειναι αρμοδιος να διδαξει ιστορια.Μονο ο πτυχιουχος ιστορικου τμηματος,οπως συμβαινει και στο εξωτερικο.
Προσωπικα,περυσι πηρα δευτερη αναθεση ιστορια γυμνασιου και νομιζω πως την διδαξα παραπανω απο αξιοπρεπως(με προβολες powerpoint,ομαδικες εργασιες,διαθεματικα προζεκτ ιστοριας-γαλλικων,φυλλα εργασιας πριν απο επισκεψεις σε μουσεια κλπ).Ο σχολ.συμβ.των φιλολογων με συνεχαρη και μαλιστα μου ειπε επι λεξη:''Μακαρι τη μιση απο τη δουλεια που κανατε να την εκανε ενας φιλολογος''.


Τι προβολές powerpoint, ομαδικές εργασίες, διαθεματικά και άλλες "κοινοτυπίες".
Αν αναλάβουν την ιστορία οι φυσικοί θα έβλεπες τι "παπάδες" θα έκαναν! :D
Δώστε την ιστορία στους φυσικούς!! 8)
Φιλόλογοι, σου λέει μετά. Τζζζζζ....   :-X

χαχαχαχαχα
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος mare1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Οργανικες στην α'θμια αλλα..
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 01, 2010, 11:56:32 πμ »
Τα γαλλογερμανικα ειναι στο δημοτικο απο το 2005.Απλα δεν υπαρχουν οργανικες ακομη,του χρονου θα γινουν.


Καλημέρα!!!! Του χρόνου θα γίνουν οργανικές στη Α/βάθμια ???????? Το συμπέρασμα αυτό απο που το έβγαλες?????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.