*

Αποστολέας Θέμα: TE16-ΠΕ16  (Αναγνώστηκε 17930 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 29, 2023, 05:11:04 μμ »
Η αλήθεια είναι πως δεν θα ήθελα να αλλάξω αντικείμενο , ούτε θέλω απόσπαση σε μουσικό σχολείο. Δεν ήξερα καν πως έχω μια κάποια επιλογή είναι η αλήθεια.

μα δεν θα πάρεις μετάταξη , δεύτερη ειδικότητα που σου λεει το μέλος Pris πρέπει να το σκεφτείς , αν και ΤΕ ( γιατί όχι και δεύτερο πτυχίο μουσικών σπουδών θα σου έλεγα σε βάθος χρόνου χαλαρά για ΠΕ79). και το μουσικό μην το απορρίπτεις , ειδικά αφού έχεις δημιουργικές τάσεις. μερικές φορές - όχι πάντα και παντού- είναι και καλύτερα . αναφορικά με τον όμιλο : αν δεν συμμετέχει στον όμιλο , γιατί να κάνεις θέμα και να προτείνεις ; τι θα πει παράκαμψη ; αν καλύπτεις εσύ αυτό που θες να κάνεις... και δεν θες και άλλους στα πόδια σου για όποιους λόγους (δεν θα το έθετες , αν ήταν αλλιώς τα πράγματα). δεν υπάρχει θέμα στο πλαίσιο ειδικά ομίλου, εκεί όλες τις δεξιοτητες πέρα από τα διδακτικά να εκδιπλώνει και ο εκπαιδευτικός (αν ήσουν εικαστικός πχ και μαθηματικά έκανες ,χωρίς μαθηματικό στον όμιλο, τι θα πει; )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: TE16-ΠΕ16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:47 »

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 29, 2023, 08:30:43 μμ »
Καλησπέρα! Έχω την εντύπωση ότι για αναγνώρισή β' ειδικότητας χρειάζεται είτε δίπλωμα οργάνου είτε πτυχίο αντίστιξης. Καλό θα ήταν όμως να ρωτήσετε και τη ΔΔΕ στην οποία ανήκετε για σιγουριά.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 29, 2023, 08:40:43 μμ »
μα δεν θα πάρεις μετάταξη , δεύτερη ειδικότητα που σου λεει το μέλος Pris πρέπει να το σκεφτείς , αν και ΤΕ ( γιατί όχι και δεύτερο πτυχίο μουσικών σπουδών θα σου έλεγα σε βάθος χρόνου χαλαρά για ΠΕ79). και το μουσικό μην το απορρίπτεις , ειδικά αφού έχεις δημιουργικές τάσεις. μερικές φορές - όχι πάντα και παντού- είναι και καλύτερα . αναφορικά με τον όμιλο : αν δεν συμμετέχει στον όμιλο , γιατί να κάνεις θέμα και να προτείνεις ; τι θα πει παράκαμψη ; αν καλύπτεις εσύ αυτό που θες να κάνεις... και δεν θες και άλλους στα πόδια σου για όποιους λόγους (δεν θα το έθετες , αν ήταν αλλιώς τα πράγματα). δεν υπάρχει θέμα στο πλαίσιο ειδικά ομίλου, εκεί όλες τις δεξιοτητες πέρα από τα διδακτικά να εκδιπλώνει και ο εκπαιδευτικός (αν ήσουν εικαστικός πχ και μαθηματικά έκανες ,χωρίς μαθηματικό στον όμιλο, τι θα πει; )

Όταν γράφω παράκαμψη, εννοώ ότι πρέπει έστω και για  τυπικούς λόγους να  λάβει υπόψη τη μουσικό και να την ενημερώσει. Καλό όμως είναι να της εξηγήσει και το σκεπτικό της, όπως έκανε εδώ.  Σε περίπτωση πάλι που η μουσικός θέλει να συμμετέχει, θα μπορούσε να ζητήσει τη συνεργασία της σε κάποιο άλλο υπόθεμα του ομίλου που κρίνει ότι χρειάζεται και όχι στην ερμηνεία των κομματιών.

Αποσυνδεδεμένος Pris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 29, 2023, 08:44:14 μμ »
Καλησπέρα! Έχω την εντύπωση ότι για αναγνώρισή β' ειδικότητας χρειάζεται είτε δίπλωμα οργάνου είτε πτυχίο αντίστιξης. Καλό θα ήταν όμως να ρωτήσετε και τη ΔΔΕ στην οποία ανήκετε για σιγουριά.

Για την αντίστιξη όσον αφορά τα ευρωπαϊκά θεωρητικά ίσως έχετε δίκιο, κι εγώ δε νομίζω να φτάνει το ειδικό αρμονίας.

Για τα πτυχία των οργάνων όμως μέχρικαι  την τελευταία απόδοση παραλλήλων ειδικεύσεων που έγινε, αρκουσε και το πτυχίο. Τώρα η αλήθεια έχουν 4-5 χρόνια να συνεδριάσουν και να αποδώσουν μουσικές ειδικεύσεις, αλλά δεν βρίσκω το λόγο να έχει αλλάξει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: TE16-ΠΕ16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:47 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 29, 2023, 08:54:43 μμ »
Γνωρίζει κάποιος καλός συνάδελφος, αν το πτυχίο οργάνου και ειδικού αρμονίας αναγνωρισμένου από το κράτος ωδείου έχει νόημα να κατατεθεί στην υπηρεσία από μόνιμα διορισμένο εκπαιδευτικό σε άλλο αντικείμενο;
οι μουσικες ειδικευσεις απαιτουν ειδικη γνωση που την εχουν οι εκπαιδευτικοι των σχετιζομενων κλαδων παρ ολα αυτα ισως βοηθησουν τα παρακατω:
για αποδοση της ειδικοτητας
ΤΕ16 ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΜΗ ΑΝΩΤΑΤΩΝ απαιτουνται: Πτυχίο μη Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος ή πτυχίο μουσικής ειδίκευσης αναγνωρισμένου μη Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος της
ημεδαπής θεωρημένο από το ΥΠ.ΠΟ.Α., ή πτυχίο μουσικής ειδικότητας του άρθρου 8 παρ. 5 του ν. 2158/1993 (ΦΕΚ 109 Α΄ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ

και για ΤΕ16 ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΜΗ ΑΝΩΤΑΤΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ σε οργανο:Πτυχίο μουσικής ειδίκευσης αναγνωρισμένου μη Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος της ημεδαπής θεωρημένο από το ΥΠ.ΠΟ.Α.

Και ενδεικτικη αποδοση ειδικοτητας τε16 σε πε02 εδω
https://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/deuteri_eidikot_0.pdf
Νομιζω οτι αν πληρουνται οι τυπικες προυποθεσεις ειναι μια επενδυση η αναγνωριση 2ης ειδικοτητας



Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 29, 2023, 11:32:27 μμ »
Ευχαριστώ θερμά όλους τους συναδέλφους που ασχολήθηκαν με το θέμα μου. Ο καθένας βοήθησε με το δικό του λιθαράκι. Η μουσική για μένα είναι τεράστιο κομμάτι στη ζωή μου, είναι μια παγκόσμια γλώσσα συναισθημάτων και απλά θέλησα να το δείξω στους μαθητές μου. Είχα ήδη αποφασίσει για τον όμιλο και αυτό το πρόσθεσα με φειδώ στις λίγες ουσιαστικά ώρες του ομίλου, επειδή μου το ζήτησαν οι ίδιοι. Δεν αναγνωρίζουν σπουδαία μουσικά έργα γιατί η ύλη των βιβλίων του σχολείου δεν είναι αυτή και δεν μπορούν να τα κατανοήσουν χωρίς βοήθεια. Το να ενημερώσω την συνάδελφο το θεωρώ σωστό και δίκαιο ώστε να δείξω την εκτίμησή μου στην δική της ειδικότητα, συμφωνώ με την harac . Το να κάνουμε τον όμιλο μαζί θα με βάλει σε μπελάδες όμως, επειδή δεν μπορώ να της υποδείξω τι θέλω εγώ να κάνει και να έχω την απαίτηση κι όλας να αρκεστεί σε αυτό. Και εμένα και την ίδια υποβιβάζω, συμφωνώ με asta napane (με απενοχοποίησες πολύ).
Σε μουσικό σχολείο δεν δύναμαι να πάω (αισθάνομαι πως τα παιδιά που φοιτούν εκεί αδικούνται πολύ) και έχω δεύτερο πτυχίο που υποστηρίζω τώρα πια καλύτερα σαν δεύτερη ειδικότητα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2023, 11:37:49 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 30, 2023, 12:30:42 μμ »
Για την αντίστιξη όσον αφορά τα ευρωπαϊκά θεωρητικά ίσως έχετε δίκιο, κι εγώ δε νομίζω να φτάνει το ειδικό αρμονίας.

Για τα πτυχία των οργάνων όμως μέχρικαι  την τελευταία απόδοση παραλλήλων ειδικεύσεων που έγινε, αρκουσε και το πτυχίο. Τώρα η αλήθεια έχουν 4-5 χρόνια να συνεδριάσουν και να αποδώσουν μουσικές ειδικεύσεις, αλλά δεν βρίσκω το λόγο να έχει αλλάξει αυτό.

Τώρα που το ξαναδιαβάζω, νομίζω ότι αυτό που έγραψα σχετίζεται με τη Β' ανάθεση μουσικών μαθημάτων σε Μουσικά Σχολεία και όχι στην απόδοση δεύτερης ειδικότητας. Θα πρέπει να το ξαναδώ, για να μην παραπληροφορώ συναδέλφους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.