*

Αποστολέας Θέμα: 15.000 ευρώ σε κάθε Γυμνάσιο για την αγορά διαδραστικών συστημάτων  (Αναγνώστηκε 4211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι σχετικά με δορυφορικό internet;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι σχετικά με δορυφορικό internet;

Δεν σταματάτε λέω εγώ να φλερτάρετε με την τεχνολογία;  :P

Δεν διαβάσατε εδώ τι έγινε; http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=19489.msg322565;topicseen#new

Δεν διαβάσατε παραπάνω το κείμενό μου που τα είχα προβλέψει όλα αυτά;

Συνάδελφοι αντισταθείτε!!!
ΟΧΙ στα μηχανήματα του διαβόλου στα σχολεία μας!!!  :P

Αυτό είναι το πρώτο βήμα για την αντικατάσταση του εκπαιδευτικού. Σε λίγα χρόνια κάθε σχολείο θα χρειάζεται μόνο 1 μαθηματικό, 1 φιλόλογο, 1 θεολόγο κλπ. Αυτός θα κάνει το μάθημα σε μια αίθουσα, και τα υπόλοιπα τμήματα θα παρακολουθούν με βιντεοδιάσκεψη το μάθημα από τις τάξεις τους σε videowalls.

Το σύστημα αυτό ήδη γίνεται στα πανεπιστήμια της χώρας μας. Ακούστε πως λειτουργούν αρκετά από αυτά (και σύντομα και τα υπόλοιπα και μελλοντικά και τα σχολεία) για όσους δεν έχετε ιδέα:  
υπάρχει μόνο 1 καθηγητής που κάνει το κάθε μάθημα.
Το μάθημα γίνεται αναμετάδοση σε άλλες 2 μεγάλες αίθουσες καθώς επίσης και μέσω ιντερνετ.
Αν κάποιος μαθητής θέλει να ρωτήσει απορία, υπάρχει ασύρματο μικρόφωνο στην καθε τάξη όπου το παίρνει και ρωτάει την απορία του.
Ο καθηγητής στην κεντρική αίθουσα που βρίσκεται έχει πάνω στην έδρα 5 οθόνες όπου βλέπει την κάθε τάξη χωριστά.
Ο πίνακας έχει αντικατασταθεί από τον ηλεκτρονικό πίνακα, ο οποίος είναι συνδεδεμένος με αισθητήρες στο πίσω μέρος. Αυτά που γράφει ο καθηγητής, αναμεταδίδονται σε ηλεκτρονικούς πίνακες και στις υπόλοιπες τάξεις.
Τέλος υπάρχει το ηλεκτρονικό σφουγγάρι, όπου ο καθηγητής όταν σβήσει κάτι , θα σβηστεί αντίστοιχα και από τις άλλες αίθουσες.

Θα σας πουν ότι όλα αυτά είναι πολύ καλά γιατί αυτά που γράφει ο καθηγητής στον πίνακα δεν χρειάζεται να τα σημειώνουν οι μαθητές γιατί μπορούν να αποθηκευτουν σε ηλεκτρονική μορφή, και μετά να τα κατεβάσει ο μαθητής από το Internet.
Μην παρασυρθείτε από την τεχνολογία! Μην ενθουσιάζεστε από αυτά. Πάνε να μας καταργήσουν. Ξυπνήστε!!!

Ψηφίστε στους συλλόγους σας κατά την εισαγωγή τέτοιου είδους τεχνολογίας στα σχολεία.
Μην σκάβετε τον λάκο σας!

Ζήτω ο μαυροπίνακας!!  :D

Ζήτω ο Καθηγητής!!  :D

Όχι στον e-Καθηγητή
  ::)


Γιατί βλέπω ότι σκάβετε τον λάκκο μόνοι σας!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Γιατί βλέπω ότι σκάβετε τον λάκκο μόνοι σας!

χαχαχα το πρόβλημα σου είναι ότι δεν έχεις καταλάβει ποιανού λάκκο σκάβουμε..... ναι καλά μάντεψες.... τον λάκκο του σκοταδιστή αντί-τεχνολογικού εκπαιδευτικού !

το φέρετρο θα γίνει με ανακυκλωμένο μαυροπίνακα και θα πετάξουμε κιμωλίες μέσα

πάμε για άλλα

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Μάλλον εσύ φαίνεται δεν κατάλαβες τίποτα, ούτε έχεις πάρει χαμπάρι τι γίνεται και που οδηγούνται τα πράγματα. Φαίνεται ότι δεν διάβασες ούτε το Link που παρέθεσα όπου η αρχή του τέλους του εκπαιδευτικού έχει ξεκινήσει.

Όταν θα χάσεις την δουλειά σου, όμως, θα καταλάβεις τα λόγια μου.

Επίσης, έβγαλες τελείως λάθος συμπέρασμα για μένα. Δεν είμαι κατά της οποιαδήποτε τεχνολογίας. Είμαι κατά της συγκεκριμένης τεχνολογίας με τους διαδραστικούς πίνακες.Και σου εξηγώ κάποια πράγματα :

Καταρχήν να σου πω ότι το μάθημά μου το κάνω στην τάξη με βιντεοπροβολέα και λάπτοπ που ο ίδιος έχω αγοράσει και τα δύο, γιατί ο διευθυντής δεν με άφηνε να χρησιμοποιώ τον βιντεοπροβολέα όσο συχνά ήθελα γιατί λέει η λάμπα κοστίζει 200€ και με το ρυθμό που τον χρησιμοποιώ εγώ, θα θέλουμε λάμπα τον επόμενο μήνα.

Δεύτερον, αγόρασα τον χειμώνα μια απίστευτη συσκευή για να κάνω το μάθημά μου πολύ πιο σούπερ και την οποία μπορείς να την δεις εδώ http://www.youtube.com/watch?v=vm2231gWc3o για να μην γράφω τώρα πολλά, και το μάθημα γίνεται σε άλλη διάσταση!

Τα παιδιά τα παίρνω συχνά στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου και πειραματίζονται πάνω σε προγράμματα μαθηματικών για καλύτερη διερεύνηση της ύλης.

Εχω σπουδάσει μαθηματικός και έχω δώσει κατατακτήριες και έχω τελειώσει και το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών και επίσης έχω και Master στην πληροφορική.
Σου φαίνομαι λοιπόν για αντι-τεχνολογικός εκπαιδευτικός?

Η συγκεκριμένη τεχνολογία των videowalls είναι 100% σίγουρο ότι θα αντικαταστήσει τον εκπαιδευτικό. Ήδη έχει γίνει σε πολλά πανεπιστήμια της χώρας όπως έγραψα παραπάνω σε άλλο μήνυμα, το οποίο μάλλον δεν πρόσεξες. Αυτή η διαβολεμένη τεχνολογία είναι που έχω ένσταση μεγάλη, και όχι κάθε τεχνολογία όπως εσφαλμένα και απερίσκεπτα συμπέρανες μόνος σου.

Και δυστυχώς σήμερα οι φόβοι μου επαληθεύτηκαν από αυτό που δημοσιεύτηκε.

Είσαι πολύ αθώος με την τεχνολογία και αυτό δεν είναι καλό.
Μην βιάζεσαι λοιπόν να βγάζεις συμπεράσματα και να μιλάς για φέρετρα γιατί σε βλέπω να μπαίνεις σύντομα ο ίδιος μέσα αγκαλιά με τον μαυροπίνακα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2010, 03:45:40 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Μην φοβάσαι συνάδελφε, εγώ θέλω τον διαδραστικό, άλλωστε το εργαλείο που πείρες παίζει αυτό το ρόλο μαζι με τον προβολέα και το pc σου. Προσωπικά έστησα στο σχολείο αυτό με το wiimote αλλά δεν είχα χρόνο να κάνω πράγματα, ίσως του χρόνου. Διάβασα όλα τα άρθρα, η τηλεκπαίδευση εφαρμόζεται μόνο για τις περιπτώσεις τύπου Γαύδου, μην φοβάσαι λοιπόν. Ναι στον διαδραστικό από εμένα.

Δεν χάνουμε την δουλειά μας από αυτό. Άλλωστε με την υπογεννητικότητα και την μετανάστευση που έρχεται από τους νέους μας σε συνάρτηση με την υποβάθμιση μας ως επαγγελματίες και την μείωση του βιοτικού μας επιπέδου εγώ περιμένω ρομπότ-εκπαιδευτικούς (στην ιαπωνία έχουν ρεσεψιονιστ-ρομποτ) και στο μακρινό μέλλον μόρφωση αλλά Μάτριξ (ξέρεις με το βίσμα στο κεφάλι).

Άντε μπας και μάθουμε κουνγκ-φου....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2010, 03:50:50 μμ από kinegiros »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.