*

Ψηφοφορία

Ποιον Υπουργό Παιδείας θεωρείτε τον καλύτερο;

Γεώργιος Παπανδρέου (1994-1996)
41 (5.1%)
Γεράσιμος Αρσένης (1996 – 2000)
35 (4.3%)
Πέτρος Ευθυμίου (2000 – 2004)
70 (8.7%)
Μαριέττα Γιαννάκου (2004 – 2007)
91 (11.3%)
Ευριπίδης Στυλιανίδης (2007 - 2009)
364 (45.2%)
Άρης Σπηλιωτόπουλος (2009 - 2009)
26 (3.2%)
Άννα Διαμαντοπούλου (2009 -
47 (5.8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
131 (16.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 796

Αποστολέας Θέμα: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας  (Αναγνώστηκε 108150 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aiax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #378 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 10:05:20 πμ »
Sixtir, το σύνδρομο της Στοκχόλμης το γνωρίζεις; Οι όμηροι δένονται τόσο με τον απαγωγέα τους, ώστε στο τέλος τον υποστηρίζουν. Κάτι τέτοιο έχεις πάθει κι εσύ με τη Διαμαντπούλου και βάλθηκες πρωί πρωί να μας συγχύσεις. Η "δικιά" σου λοιπόν:
1) Προχώρησε στον απόλυτο αιφνιδιασμό των αναπληρωτών, ακόμη κι αυτών που η προϋπηρεσία τους έφτασε στους 30 μήνες. Μιλάμε για ανθρώπους που άφησαν πίσω οικογένειες και έτρεξαν στου διαόλου τη μάνα για λίγη κ....προϋπηρεσία. Δικαιοσύνη είναι όχι το συμφέρον το δικό μου σε βάρος των άλλων, δικαιοσύνη είναι να αποδίδεις τα δίκαια στον καθένα. Αυτό δεν το έκανε και άσε τις κουβέντες περί συμφέροντος.
2) Απαξίωσε τους εκπαιδευτικούς όσο κανένας άλλος υπουργός παιδείας.
3) Ξεστόμισε συκοφαντικά ψεύδη και παραπλανητικά στατιστικά (η γνωστή αρλούμπα για την αναλογία εκπαιδευτικών-μαθητών και τα άλλα περί Φιλανδίας). Ένας νοήμων άνθρωπος που γνωρίζει στοιχειωδώς από στατιστική και εκπαίδευση και δεν ενημερώνεται από τους Καμπουράκηδες τουλάχιστον θα αγανακτούσε.
4) Προχώρησε στο θεσμό των 800 ολοήμερων σχολείων από τα οποία τα περισσότερα δε λειτουργούν, όπως πρέπει, και τα παιδάκια της πρώτης αισθάνονται εγκλωβισμένα μέχρι τις 2.00, γιατί πρέπει να μάθουν τραγουδάκια στα αγγλικά (άλλη π@π@ριά)
5) Το χειρότερο όλων όμως είναι ότι σε όλα αυτά φόρεσε το μανδύα της δημοκρατίας. Έστησε μια "δημόσια διαβούλευση" στην οποία πήραν μέρος χιλιάδες άνθρωποι και τους οποίους έγραψε στα παλιά της τα παπούτσια. Ας μη μιλήσω και για το blog του δήθεν δημοκράτη Πανάρετου...
6) Όσο για τα υπόλοιπα σωστά τα οποία αναφέρεις (εκκλησιαστικά κλπ.), αυτές τις ευνοϊκές ρυθμίσεις που ίσχυαν μέχρι τώρα η ίδια ως μέλος της βουλής δεν τις ψήφισε; Από πού ήρθε αυτή; Από άλλον πλανήτη;

Όσο για την αναγνώρισή της ύστερα από χρόνια, αυτό είναι βέβαιο. Θα της στήσουμε και άγαλμα.

Προτεινόμενη δραστηριότητα
Πάρε ένα τηλέφωνο στο σύμβουλό της τον Σταθιά και ρώτα τι θα γίνει δήθεν με την περίπτωσή σου. Παίξ'το ότι είσαι αναπληρωτής με 3 επιτυχίες στο ΑΣΕΠ και 30 παρά κάτι μήνηες προϋπηρεσία, ότι για μια πενταετία έχεις γυρίσει την Ελλάδα κτλ. Από την απάντηση που θα πάρεις και, κυρίως, από το ύφος του, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:37 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #379 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 12:33:12 μμ »
Υπάρχει αξιοκρατία στις προσλήψεις ακόμη και στα εκκλησιαστικά!
Ακόμη και στους διευθυντές των διευθύνσεων κάποιοι δεν το πιστεύουν ακόμη οτι ήταν αξιοκρατικό.
νυν διευθυντής που είναι ΝΔ
Τελοσπάντων κάποια πράγματα άλλαξαν σε λίγο καιρό που άλλοι δεν τα κατάφεραν για χρόνια.
Και το νέο σύστημα διορισμών είναι μια χαρά σε σχέση με το παλιότερο όσο και αν φωνάζουν κάποιοι λίγοι!
εγώ προσωπικά πιστέυω οτι και η Διαμάντω θα αναγνωριστεί αρκετά αργότερα,

Στην Ελλάδα όλα αυτά!!!  ::) ::) ::) ::)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος psaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #380 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 12:40:32 μμ »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #381 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 04:50:18 μμ »
Βαράτε με αλύπητα!!! :D
Ρε παιδιά δεν είμαι τόσο υπέρ όλων αυτών που μου προσάπτεται. Απλά έβαλα κάποια θετικά που βλέπω. Σίγουρα έχει και πολλά αρνητικά. Δείτε όμως τα τόπικ τα δικά μας και δείτε τις "μάχες". όλοι αισθάνονται οτι έχουν δίκιο. μέχρι το να αναγνωριστεί μόνο η προυπηρεσία μετά από ασεπ έχω διαβάσει, έλεος(αν και είμαι του ασεπ παιδί)! με αυτά και με αυτά έχω αρχίσει να "σιχαίνομαι" μερικούς συναδέλφους  και να βλέπω πιο θετικά την Διαμαντοπούλου.... αυτααά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:37 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #382 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 07:34:11 μμ »
Γι αυτό πάμε κατά διαόλου και δεν υπάρχει ελπίδα για βελτίωση.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #383 στις: Νοέμβριος 02, 2010, 07:44:13 μμ »
Συνδικαλιστής νεοδιόριστος δεν "πάτησε" καθόλου στο νησί του διορισμού του. Πήρε κατευθείαν απόσπαση.
Αναπληρωτές σε διάφορους νομούς δεν έχουν ώρες (προφανώς για να "μπει" και κάποιος άλλος).
Πολλά σχολεία ακόμα περιμένουν αναπληρωτές (δείτε επιστολές συλλόγων γονέων και κηδεμόνων).
Στα Χανιά (και αλλού) σχολεία δεν έκαναν παρέλαση γιατί δεν είχαν γυμναστές.
Αναπληρωτές εκκλησιαστικών συμπληρώνουν ώρες σε άλλα (εκτός εκκλησιαστικού) σχολεία.
Και αυτά είναι πράγματα που ξέρω προσωπικά και σίγουρα.

Να μας ζήσει η κ. Υπουργός μας

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #384 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 01:04:43 πμ »
με αυτά και με αυτά έχω αρχίσει να "σιχαίνομαι" μερικούς συναδέλφους  και να βλέπω πιο θετικά την Διαμαντοπούλου.... αυτααά.


Όσο αντιδραστικός και να θέλεις να γίνεις η κατάσταση που ζούμε δεν αλλάζει!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #385 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 01:54:33 πμ »
Συνδικαλιστής νεοδιόριστος δεν "πάτησε" καθόλου στο νησί του διορισμού του. Πήρε κατευθείαν απόσπαση.
Αναπληρωτές σε διάφορους νομούς δεν έχουν ώρες (προφανώς για να "μπει" και κάποιος άλλος).
Πολλά σχολεία ακόμα περιμένουν αναπληρωτές (δείτε επιστολές συλλόγων γονέων και κηδεμόνων).
Στα Χανιά (και αλλού) σχολεία δεν έκαναν παρέλαση γιατί δεν είχαν γυμναστές.
Αναπληρωτές εκκλησιαστικών συμπληρώνουν ώρες σε άλλα (εκτός εκκλησιαστικού) σχολεία.
Και αυτά είναι πράγματα που ξέρω προσωπικά και σίγουρα.

Να μας ζήσει η κ. Υπουργός μας

Δεν ειχανε γυμναστες και χεστηκε η φοραδα στο χωραφι. Τα πιο χοντρα παιδια της Ευρωπης.Και μια ερωτηση ποιο σχολειο εχει τις υποδομες που προσφερει ενα γυμναστηριο η ενας γυμναστικος συλλογος.Χωρια οτι πολλα σχολεια ειναι επικινδυνα για την αθληση των μαθητων.
Αντε τωρα που θα γινουν οι αλλαγες μερικα μαθηματα και ειδικοτητες θα πρεπει να οδηγηθουν στην εξοδο γιατι η παραμονη τους το μονο που εξυπηρετει ειναι κομματικα οφελη. ΠΧ γυμναστες , θεολογοι, κοινωνιολογοι , κτλ ...

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #386 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 09:14:52 πμ »
Συνδικαλιστής νεοδιόριστος δεν "πάτησε" καθόλου στο νησί του διορισμού του. Πήρε κατευθείαν απόσπαση.
Αναπληρωτές σε διάφορους νομούς δεν έχουν ώρες (προφανώς για να "μπει" και κάποιος άλλος).
Πολλά σχολεία ακόμα περιμένουν αναπληρωτές (δείτε επιστολές συλλόγων γονέων και κηδεμόνων).
Στα Χανιά (και αλλού) σχολεία δεν έκαναν παρέλαση γιατί δεν είχαν γυμναστές.
Αναπληρωτές εκκλησιαστικών συμπληρώνουν ώρες σε άλλα (εκτός εκκλησιαστικού) σχολεία.
Και αυτά είναι πράγματα που ξέρω προσωπικά και σίγουρα.
Να μας ζήσει η κ. Υπουργός μας
Δεν ειχανε γυμναστες και χεστηκε η φοραδα στο χωραφι. Τα πιο χοντρα παιδια της Ευρωπης.Και μια ερωτηση ποιο σχολειο εχει τις υποδομες που προσφερει ενα γυμναστηριο η ενας γυμναστικος συλλογος.Χωρια οτι πολλα σχολεια ειναι επικινδυνα για την αθληση των μαθητων.
Αντε τωρα που θα γινουν οι αλλαγες μερικα μαθηματα και ειδικοτητες θα πρεπει να οδηγηθουν στην εξοδο γιατι η παραμονη τους το μονο που εξυπηρετει ειναι κομματικα οφελη. ΠΧ γυμναστες , θεολογοι, κοινωνιολογοι , κτλ ...
Αυτό σου έμεινε εσένα;
Τι ειδικότητα είσαι; Προφανώς όχι γυμναστής, θεολόγος, κοινωνιολόγος, κτλ

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #387 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 08:42:15 πμ »
καμαρώστε την στον ANT1

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #388 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 09:28:11 πμ »
Η μάνα μου την καμάρωνε. Εγώ απλώς άκουγα τη μάνα μου που τη στόλιζε στα γαλλικά.....

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #389 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 09:30:45 πμ »
Η μάνα μου την καμάρωνε. Εγώ απλώς άκουγα τη μάνα μου που τη στόλιζε στα γαλλικά.....
να σου ζησει η μανα σου, να τη φερνεις μαζι μας και στις κινητοποιησεις αν ειναι ετσι δυναμικη ;)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #390 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 09:46:35 πμ »
Η μάνα μου είναι αλεξιπτωτιστής. Πέφτει εκεί που θέλει και τη ζημιά που θέλει.
Θα ήταν ιδανικά να έμπαινε μέσα στο σπίτι της Αννούλας και να την άρχιζε στη γκρίνια.
Ξέρεις τώρα ποια γκρίνια.....να πλένει πιάτα και να μουρμουράει.....
Θανατηφόρα γκρίνια.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #391 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 04:43:06 μμ »
Δελτίο Τύπου 

Η στήριξη και η ανάδειξη των πολυνησιωτικών ΑΕΙ (Πανεπιστημίων και ΤΕΙ) είναι η νέα δράση του Υπουργείου Παιδείας, που θα πραγματοποιηθεί μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση».

Τα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα που εδρεύουν σε πολλά νησιά, στα νησιωτικά συμπλέγματα, τόσο του Αιγαίου όσο και του Ιονίου Πελάγους, μπορούν να αξιοποιήσουν το ιδιότυπο και ελκυστικό περιβάλλον στο οποίο φιλοξενούνται για να επιτύχουν σημαντικά αναπτυξιακά αποτελέσματα.

Θα ενισχυθεί η εκπαιδευτική και ερευνητική δραστηριότητά τους, προκειμένου να αποτελέσουν ουσιαστικό μοχλό ανάδειξης των νησιών, παράλληλα με την κυρίαρχη δραστηριότητα του τουρισμού.

Μέσω του έργου θα υλοποιηθούν πρότυπες δράσεις και θα δημιουργηθούν υποδομές στήριξης καινοτόμων πρακτικών, ώστε τα πολυνησιωτικά Πανεπιστήμια και ΤΕΙ να αναδειχθούν σε διεθνείς πόλους Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης και Έρευνας.

Ειδικότερα, αναφέρονται:

    * Διαμόρφωση και οργάνωση υποδομών για την υποστήριξη της εξ’ αποστάσεως εκπαιδευτικής διαδικασίας [π.χ. διαδικτυακή ηλεκτρονική βιβλιοθήκη, δυνατότητα διοργάνωσης διαδικτυακών μαθημάτων (digital class)]
    * Διεπιστημονικά και διατμηματικά προγράμματα σπουδών, εντός του Ιδρύματος ή με  άλλα Ιδρύματα – κυρίως Ιδρύματα του εξωτερικού
    * Θερινά Προγράμματα Σπουδών
    * Δράσεις εκπαίδευσης των τοπικών κοινωνιών με άνοιγμα των πολυνησιωτικών ΑΕΙ προς την κοινωνία
    * Εκπαιδευτικές δράσεις (μαθήματα, σεμινάρια κλπ) για την ενίσχυση της ψηφιακής διάστασης του Νέου Σχολείου εντός του νησιωτικού συμπλέγματος της έδρας του Ιδρύματος
    * Υποστήριξη ερευνητικών δράσεων με αντικείμενο τη νησιωτικότητα (ανάδειξη των Ιδρυμάτων σε διεθνή κέντρα αριστείας στην επιστημονική μελέτη και στην ανάδειξη λύσεων για τη νησιωτικότητα, συνεργασία με ερευνητές από όλο τον κόσμο)

Το έργο θα πραγματοποιηθεί με τη συγχρηματοδότηση του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου (ΕΚΤ) και τελικό στόχο έχει την προαγωγή της βιωσιμότητας και της καινοτομικότητας των πολυνησιωτικών ΑΕΙ, την προβολή των πλεονεκτημάτων των νησιωτικών περιοχών καθώς και την ενίσχυση της τοπικής επιχειρηματικότητας.

Με βάση τα παραπάνω, δημοσιεύτηκε από το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση»,  η Επικαιροποίηση της Πρόσκλησης με τίτλο: «Στήριξη και Ανάδειξη των πολυνησιωτικών ΑΕΙ - Τα πολυνησιωτικά ΑΕΙ ως διεθνείς πόλοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και έρευνας».

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1672%3A02-11-10------&catid=80%3Adeltia-typou&Itemid=806&lang=el




Ε ρε χρήμα που υπάρχει στην ... Πολυνησία!  :P



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32321
  • Τελευταία: ikaramper
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161459
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.