*

Αποστολέας Θέμα: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;  (Αναγνώστηκε 12515 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 25, 2010, 01:43:41 μμ »


Προς emmaki:
Θα ξεφύγω από το θέμα της Δραγώνα και συγνώμη κιόλας, αλλά δεν έχω καταλάβει τι σε πειράζει να έχουν πρόσβαση στα πτυχία σου αυτοί που σε αμφισφητουν. Τι φοβάσαι; μήπως στα ματιάσουν; Ίσα-ίσα που θα τους κλείσεις το στόμα μια και καλή! Εδώ τα κορνιζάρουμε κι εσύ ανησυχείς μήπως τα δει κανένας;

γκουχ, γκουχ...



Προς τι ο βήχας; κρύωσες καλοκαιριάτικα;

emmaki παραπανω σου εχω θεσει το ερωτημα :
για ποιο λογο πρεπει να μενουν κρυφα τα προσοντα για καλυψη δημοσιας θεσης σε δημοσιο διαγωνισμο ;
εδω καποιοι δεχονται να μπαινουν σε πινακες με αναπηριες που αυτο ως ενα βαθμο εχει σχεση με το ιατρικο απορρητο και θα πουμε οτι καποιος εχει μεταπτυχιακα , ξενες γλωσσες ,  γνωσεις η/υ και ντρεπεται γι αυτο ;

δωσε μου μια εξηγηση , βαλε με λιγο στη λογικη σου...

Γιατί θεωρώ ότι ο μόνος υπεύθυνος για τον έλεγχο των πιστοποιητικών είναι η υπηρεσία πορς την οποία κάνεις μία αίτηση για διορισμό. Από εκέι και πέρα, αν εσύ που κάνει αίτηση, θεωρείς ότι κάποιος έχει δηλώσει ψευδείς ιδιότητες, πολύ ωραία μπορείς να κάνεις μία ένσταση και να ζητήσεις να ελεγχθούν ξανά τα χαρτιά του άλλου και να ελεγχθεί και το γεγονός αν είναι αληθινά.
Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι δεν πρέπει να ανακοινώνεται ΤΙ προσόντα έχει ο καθένας. Λέω ότι δεν μορεί ο καθένας να δει και να κρίνει τα χαρτια του άλλου. Φυσικά και πρέπει να ξέρεις ότι για μία θέση ο Χ έχει διδακτορικό στο τάδε και μεταπτυχιακό στο άλλο.Όμως δεν έχεις καμία δουλειά να ΔΕΙΣ το διδακτορικό και το μεταπτυχιακό του, ούτε και να ρωτήσεις σε άλλη δημόσια υπηρεσία αν είναι αληθινά και αναγνωρισμένα.
Δεν νομίζω ότι είναι παράλογο αυτό που λέω....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:21:50 »

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 25, 2010, 06:30:36 μμ »
Ευχομαι απλά η Δραγώνα να παρει αυτό που της αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 25, 2010, 07:19:56 μμ »


Προς emmaki:
Θα ξεφύγω από το θέμα της Δραγώνα και συγνώμη κιόλας, αλλά δεν έχω καταλάβει τι σε πειράζει να έχουν πρόσβαση στα πτυχία σου αυτοί που σε αμφισφητουν. Τι φοβάσαι; μήπως στα ματιάσουν; Ίσα-ίσα που θα τους κλείσεις το στόμα μια και καλή! Εδώ τα κορνιζάρουμε κι εσύ ανησυχείς μήπως τα δει κανένας;

γκουχ, γκουχ...


Προς τι ο βήχας; κρύωσες καλοκαιριάτικα;

Στον olyadro έβηξα, εσύ γιατί αντιδράς? Τόσο πολύ ενδιαφέρεσαι για την υγεία μου?  :P

Γιάννη, είμαι η olyadro και εδώ που τα λέμε, ούτε εγώ κατάλαβα γιατί έβηξες.

Συγνώμη για το "ο", δε το πρόσεξα.
Ο "βήχας" ήταν ένας μάλλον άστοχος, όπως βλέπω τώρα, τρόπος να δείξω οτι ακριβώς άτομα που θέλουν να κρύψουν τα πτυχία (και προφανώς την έρευνα με την οποία αποκτήθηκαν), ακριβώς όπως δηλώνεις έχουν κάτι να φοβηθούν.
Όπως κι εσύ αναφέρεις, τα πτυχία και η έρευνα δε "ματιάζονται" οπότε είναι λογικό να είμαστε καχύποπτοι απέναντι σε άτομα που θέλουν να τα κρατήσουν κρυφά.
Η έρευνα γίνεται, υποτίθεται για την αύξηση της ανθρώπινης γνώσης, τόσο ποιοτικά όσο και ποσοτικά. Αυτό δεν είναι δυνατόν να συμβεί με το να περιορίζεται η έρευνα σε ένα πολύ μικρό κοινό, σα να επρόκειτο για κάποιο κρατικό μυστικό.
Όσο για το οτι δε μπορεί ο καθένας να κρίνει τα χαρτιά του άλλου, νομίζω οτι ο καθένας έχει το δικαίωμα να βλέπει και να κρίνει. Και φυσικά αν χρειάζονται διευκρινήσεις, αυτός που έκανε την έρευνα (με βάση την οποία αποκτήθηκαν τα "χαρτιά") πρέπει να είναι πάντα έτοιμος να τις δώσει.
Σε διαφορετική περίπτωση, πηγαίνουμε σε μια νοοτροπία Μεσαίωνα, όπου η γνώση ήταν μόνο για τους λίγους "εκλεκτούς".
Πιστεύω οτι είναι παράλογο να ισχυριζομαστε οτι τα διδακτορικά είναι για να γίνονται και μετά να κρύβονται σε κάποιες σκοτεινές γωνιές, από τις οποίες κανείς δε θα έχει το δικαίωμα να τα ανασύρει. Κι αν δηλαδή κάποιος θέλει να κάνει έρευνα η οποία θα στηρίζεται σ' αυτά? Πώς θα μπορέσει να "χτίσει πάνω" σε ήδη αποκτειθήσα γνώση?
Νομίζω λοιπόν, οτι αυτού του είδους η νοοτροπία γενικά ανήκει σε άτομα (χωρίς να θεωρώ οτι στη συζήτησή μας υπάρχουν τέτοια άτομα) που οχι μόνο κάνουν ένα διδακτορικό με σκοπό απλά τη προσωπική τους προώθηση μέσω γνωστών (που θα παραβλέψουν τις όποιες ανεπάρκειες του διδακτορικού και θα δώσουν το τίτλο), αλλά που ενδόμυχα γνωρίζουν οτι η έρευνά τους είναι διάτρητη, και ως εκ τούτου δε θα επιβιώσει σε κριτική από "μη φιλικό" ακροατήριο.
Όπως είπα και πριν, δε πιστεύω βέβαια οτι υπάρχουν τέτοια άτομα στη συζήτησή μας.
 
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 25, 2010, 09:06:48 μμ »
Νομίζω ότι όλοι έχετε παρεξηγ΄γησει αυτά που έχω πει.
Δεν είπα ποτέ ότι η έρευνα πρέπει να μένει κρυφη. Αντίθετα, πρέπει να είναι προσβασιμη σε όλους. Ειδικά τα διδακτορικά. Η προσπάθεια που γίνεται από το Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης με την ψηφιοποίηση των διατριβών είναι προς τη σωστη κατεύθυνση.
Αυτό που έχω πει είναι ότι δεν είναι δουλειά του καθενός να κρίνει το αν οι τίτλοι κάποιου είναι αληθινοί οι όχι. Αυτό δεν επεκτείνεται στην έρευνα, η οποία πρέπει και επιβάλεται να κρίνεται και να επαναλαμβάνεται για την επαλήθευση της.
Όσον αφορά τα πτυχία, υπάρχουν αρμόδιοι φορείς για να τα κρίνουν. Σε αυτούς μπορεί να προσφύγει ο καθένας που ενδιαφέρεται άμεσα και νομίζει ότι θίγεται.
Ο ΔΟΑΤΑΠ, δεννομίζω ότι είναι ένας από αυτούς τους φορείς στη δυγκεκριμένη περίπτωση. Ο αρμίδιος φορέας είναι το πανεπιστήμιο Αθηνών που εξέλεξε τη Δραγώνα και τόσα χρόνια της έδινε θέσεις, αλλά και το ίδιο το υπουργείο που ενέκρινε την πρόληψη και την εξέλιξη της. Αυτοί ήταν οι αρμόδιοι για να κ΄ρινουν το πτυχίο της, το διδακτορικό της, την έρευνα της. Και επιεδή τόσα χρόνια δεν υπήρξε καμία αντίδραση αό κανέναν, επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα, γιατί τώρα; Τι συνέβη τώρα; Στο πανεπιστήμιο είναι πολλά χρόνια. Η έρευνα της και η δουλειά της είναι γνωστή εδώ και πολλά χρόνια, αλλά ποτέ δεν υπήρξε κάποια αμφισβήτηση για τα ακαδημαϊκά της προσόντα....
Σε αυτό δεν νομίζω ότι υάρχει κάποια αντίρηση.... Άλλα ούτε και κάποια λογική απάντηση.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:21:50 »

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 25, 2010, 11:19:22 μμ »
emmaki, στην ουσία συμφωνούμε, γιατί κανένας πολίτης, έχων σώας τα φρένας, δε θα πήγαινε στα καλά καθούμενα να ψάχνει τα πτυχία των άλλων, χωρίς λογο. Όμως ειδικά για τα δημόσια πρόσωπα όπως η Δραγώνα, πιστεύω πως όλοι οι Έλληνες πολίτες έχουμε έννομο συμφέρον να γνωρίζουμε αν έχουν πραγματι τα προσόντα, για να κατέχουν το αξίωμά τους.

Για το αξίωμα της "Γραμματέας στι υπουργείο" δεν χρειάζεται κάποια ειδικά προσόντα.
Τώρα, για τη θέση στο πανεπιστήμιο, για την οποία γίνεται και όλη η φασαρία, νομίζω ήμουν ξεκάθαρη. Δεν θεωρώ ότι μπορεί όποιος θέλει να πάει στο ΔΟΑΤΑΠ. Και νομίζω ότι και πρακτικά είναι αδύνατον! Φαντάζεσαι πόσος κόμσος θα πήγαινε; Τουλάχιστον εγώ, έχοντας τελευταία μπει στο ρουθουνι πολλών  ;D ;D, νομίζω ότι θα υπήχαν πολές αιτήσεις για τα πτυχία μου (Ω ναι! Πολλοί, επειδή δεν συμφωνούν μαζί μου, και επειδή θα ήθελαν να έχουν τη θέση μου ασχέτως που ποτέ κανέις δεν είχε κάνει αίτηση, αμφισβητούν το ότι έχω 2 μεταπτυχιακα, το ότι έχω πτυχία σε αρκετές γλώσσες κλπ) ...
Μπορεί, λοιπόν, ο κ΄θε πολίτης να αιτηθέι στο ΔΟΑΤΑΠ για το πτυχίο άλλου πολίτη; Γιατί και η Δραγώνα είναι πολίτης.....
Άλλο να περέμβει ο εισαγγελέας και να ζητήσει να δει τη νομιμότητα της διαδικασίας...


εγω λοιπον θεωρω οτι ο καθε πολιτης αυτης της χωρας θα πρεπει να εχει προσβαση (με νομιμο τροπο) σε καθε απαραιτητο δικαιολογητικο που εχει σχεση με την καταληψη δημοσιας θεσης .

η διαφανεια ειναι η απολυτη εγγυηση της νομιμοτητας

εχει αποδειχθει οτι σε "εξεταστικες" και "επιτροπες" δεν μπορουμε να βασιζομαστε

δεν ειναι τυχαιο οτι τα δικαστηρια λειτουργουν με "κοινο" και μια υποθεση θα πρεπει να στεκεται στο "ακροατηριο" ,
επισης σε καθε μαγαζακι να πας απο βουλκανιζατερ , κουρειο , εστιατοριο μεχρι ιατρειο θα πρεπει η αδεια λειτουργειας να ειναι σε εμφανες σημειο κλπ

ξερεις γιατι ;
για να μπορει να ελεγχει ο καθε ενας
αυτο νομιζω και θεωρω οτι ολα τα αλλα ειναι εκ του πονηρου ,
η προσωπικη σου ζωη και η οικονομικη σου κατασταση δεν με αφορα , αλλα οτι εχει να κανει με τη δημοσια θεση του καθε ενος ναι με αφορα


Αποσυνδεδεμένος tequila01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 26, 2010, 01:56:59 πμ »
Τι θα πούμε στους τόσους διδάκτορες της χώρας μας που μένουν άνεργοι, παρόλο που έφαγαν τη ζωή τους στα θρανιά? Αυτούς τους σκέφτηκε κανείς?

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 26, 2010, 11:11:06 πμ »
Τι θα πούμε στους τόσους διδάκτορες της χώρας μας που μένουν άνεργοι, παρόλο που έφαγαν τη ζωή τους στα θρανιά? Αυτούς τους σκέφτηκε κανείς?

Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω αρκετούς διδάκτορες, και στη κατάσταση του "υποψήφιου" διδάκτορα, αλλά και με ολοκληρωμένα διδακτορικά, μπορώ να σου πώ οτι ολοι όσοι γνωρίζω φρόντισαν πρώτα να διοριστούν (ή φρόντισαν στη πορεία να διοριστούν) και μετά να ξεκινήσουν διδακτορικό, δηλαδή να πάνε για το "κατι παραπάνω", εξασφαλίζοντας αποσπάσεις από το μέρος διορισμού τους, στο μέρος όπου κάνουν το διδακτορικό τους (Θεσσαλονίκη, αυτοί που ξέρω εγώ).
Οπότε δε νομίζω οτι είναι για να τους λυπόμαστε...
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 26, 2010, 11:52:35 πμ »
Ki  εγω θελω να δω τα πτυχια της ....εμας μας χιλιοτσεκαρουν να δουν αν ειμαστε ικανοι...κι αφου περναμε ΑΣΕΠ παλι μας πεταμε απ εξω....αυτη πως ξεφυτρωσε?παντως καπνος δεν υπαρχει χωρις φωτια και δεν την κοβω καθαρη την Κυρια!!!!!!!!

Καταρχήν για να έχει κάνει διδακτορικό.....κάτι ξέρει.
Για να έχει συμμετοχή σε τόσα ερευνητικά πάλι κάτι ξέρει.
Για να εχει δημοσιεύσεις σε μεγάλα πριοδικά και παρουσιάσεις σε μεγάλα συνέδρια....κάτι ξέρει (πίστεψε με δεν είναι καθόλου εύκολο να δημοσιεύσεις στα καλά περιοδικά και να πάτρεις με΄ρος σε καλά συνέδρια και αυτή το έχει κάνει).
Επίσης, δεν έχω δει κανέναν να πει άσχημα λόγια για τη δουλειά της στο πανεπιστήμιο (εκτός από ιδειολογικές κριτικές ενεντίον της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης), άρα από τους φοιτητές της έχει κριθεί εδώ και πολλά χρόνια και έχει αποδειχτεί τουλάχιστον επαρκής ως καθηγήτρια....


Καλά, δεν έκανε και κανένα σπουδαίο διδακτορικό.. στη ψυχολογία δεν ήταν; Τέτοια διδακτορικά γίνονται με το κιλό, και αν έχεις κατάλληλες γνωριμίες με κατάλληλους γνωστούς καθηγητές του χώρου, εύκολα δημοσιεύεις σε γνωστά περιοδικά και συμμετέχεις σε "ερευνητικά" προγράμματα..
Δυστυχώς η παραγωγή διδακτορικών γίνεται με το κιλό σε πολλές χώρες και σε πολλά γνωστικά αντικείμενα.
Έτσι κι αλλιώς το πρόβλημα με το πως έγινε ακαδημαϊκός η Δραγώνα, δεν είναι μάλλον νομικό (δεν ξέρω τι "παραθυράκι" υπάρχει στους κανονισμούς και τη νομοθεσία), αλλά ηθικό. Βέβαια, στη χώρα όπου "ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό" τι ψάχνουμε...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 26, 2010, 07:59:07 μμ »
Μπρεεεεε...  να που συμφωνώ και με το Landau (Λανδάιο επί το ελληνικότερον)...  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2010, 08:03:06 μμ από GiannisV »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 27, 2010, 01:22:20 πμ »
Χμμμ, δηλαδή, όσοι εξ' ημών έχουμε ΔΟΝΤΙΑ (πολλά και κοφτερά  ;D), θα κοπούμε από τις υψηλόβαθμες θέσεις, γιατί ... διαθέτουμε πτυχίο; (Φτου σκόρδα) ;) ;D
GiannisV, με εννοείς φαντάζομαι! :)

Αποσυνδεδεμένος tequila01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 27, 2010, 03:48:46 πμ »
Τι θα πούμε στους τόσους διδάκτορες της χώρας μας που μένουν άνεργοι, παρόλο που έφαγαν τη ζωή τους στα θρανιά? Αυτούς τους σκέφτηκε κανείς?

Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω αρκετούς διδάκτορες, και στη κατάσταση του "υποψήφιου" διδάκτορα, αλλά και με ολοκληρωμένα διδακτορικά, μπορώ να σου πώ οτι ολοι όσοι γνωρίζω φρόντισαν πρώτα να διοριστούν (ή φρόντισαν στη πορεία να διοριστούν) και μετά να ξεκινήσουν διδακτορικό, δηλαδή να πάνε για το "κατι παραπάνω", εξασφαλίζοντας αποσπάσεις από το μέρος διορισμού τους, στο μέρος όπου κάνουν το διδακτορικό τους (Θεσσαλονίκη, αυτοί που ξέρω εγώ).
Οπότε δε νομίζω οτι είναι για να τους λυπόμαστε...


Εντάξει καταλαβαίνω αυτό που λες και έχεις δίκιο, αλλά τι πρέπει να κάνουμε να αρχίσουμε να προσλαμβάνουμε άλλους στα Πανεπιστήμια τη στιγμή που στην Δευτεροβάθμια για να μπεις είναι τόσο δύσκολο και δεν μπαίνεις χωρίς πτυχίο?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2010, 03:53:27 πμ από tequila01 »

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 27, 2010, 08:51:32 μμ »
Πότε θα μάθουμε τι έγινε με τη Δραγώνα , (αν ζήτησε συγνώμη που είναι απατεώνας , αν παραιτήθηκε , αν αυτοκτόνησε από ντροπή τελοσπάντων) ξέρει κανείς?


Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: εισαγγελικη ερευνα για τη δραγωνα ;
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 28, 2010, 02:50:18 πμ »
Χμμμ, δηλαδή, όσοι εξ' ημών έχουμε ΔΟΝΤΙΑ (πολλά και κοφτερά  ;D), θα κοπούμε από τις υψηλόβαθμες θέσεις, γιατί ... διαθέτουμε πτυχίο; (Φτου σκόρδα) ;) ;D
GiannisV, με εννοείς φαντάζομαι! :)

 ;D ;D ;D ;D ;D
Καλό μου καρχαριάκι, εσείς οι καρχαρίες έχετε τρεις σειρές δοντάρες. Τραγανίστε τα πτυχία, μπας και δείτε φώς. ;D ;D ;D Από την άλλη, οι δράκοντες (τώρα έβλεπα ένα ντοκυμανταίρ στο ΣΚΑΪ σχετικά) έχουν πολύ πιο σουβλερά δόντια. Βέβαια, το ντοκυμανταίρ έλεγε οτι εξαφανίστηκαν οι Δράκοντες, αλλά βλέπω οτι στην Ελλάδα και Δράκοντες υπάρχουν και αυγά κάνουν.
Οι υψηλόβαθμοι δράκοντες, δεν ανέχονται να στέκονται δίπλα τους πλάσματα που έχουν πράγματα που δε διαθέτουν οι ίδιοι. Ως εκ τούτου, είναι λογικό να εξαφανίζουν αυτά τα πλάσματα, και να "εκκολάπτουν" πλάσματα χαμηλότερων ικανοτήτων.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2010, 03:08:09 πμ από GiannisV »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161714
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.