*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 86229 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #168 στις: Ιούνιος 28, 2010, 09:59:27 πμ »
συναδελφοι οι ασαφειες που υπαρχουν ειναι απαραδεκτες.ας καθυστερησουμε να αιτηθουμε κι ας τους τρελλανουμε στα τηλεφωνα.ειδα μια διαμαρτυρια και στο τροκτικο.μια ερωτηση:αν γινουμε δεκτοι στο εκκλησιαστικο λυκειο που θελουτμε και μας απορριψουν μετα στη συνεντευξη τι γινεται οεο?χανουμε τη σειρα μας?
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:28:11 »

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #169 στις: Ιούνιος 28, 2010, 10:23:33 πμ »
συναδελφοι το τηλ του υπεπθ ειναι 2103442261. μου ειπαν πως αν κληθουμε σε εκκλησιαστικο λυκειο και μας απορριψουν στη συνεντευξη χανουμε τη σειρα μας.....!!!
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #170 στις: Ιούνιος 28, 2010, 12:51:32 μμ »
Τι εκανε λεει??????????????????        Θα καλουν για συνεντευξη στο εκκλησιαστικο?????????

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #171 στις: Ιούνιος 28, 2010, 12:54:33 μμ »
Μπορει καποιοις να μου εξηγησει τι ειναι το 9 της αιτησης "Αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή για το πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία" ? Επισης οταν λεει στο 8 προσληψη αναπληρωτη σε ΣΜΕΑ?? Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι εχω χαθει και στο Υπουργειο εχουν κατεβασμενα τα τηλεφωνα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:28:11 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #172 στις: Ιούνιος 28, 2010, 02:03:11 μμ »
Όσοι έχουν 23 με 29 μόρια και είναι μετριοπαθείς στις κινήσεις τους (λογικότατη αντίδραση... ανήκω και εγώ σε αυτούς) θα είναι οι χαμένοι αυτής της χρονιάς... Αυτή η κατηγορία που προανέφερα θα είναι η χαμένη ...

Επειδή κι εγώ ανήκω σ' αυτή την κατηγορία, μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τον τρόπο σκέψης σου;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #173 στις: Ιούνιος 28, 2010, 05:55:16 μμ »
Σήμερα πήγα να κάνω την αίτηση. Μου φάνηκε απίστευτο που όλοι οι συνάδελφοι εκεί είχαν δηλώσει εκτός από κανονικό ωράριο και όλες τις περιοχές μειωμένου! Επίσης, είχαν τσεκάρει και το κουτάκι, με το οποίο αποδέχονταν πρόσληψη αμω ΠΑΝΤΟΥ!!! Ο υπάλληλος ρώτησε την κοπέλα που ήταν πριν από μένα: "Δηλαδή...δέχεσαι να πας και Καστελλόριζο μειωμένο ωράριο; Είσαι σίγουρη;" Μου έκανε τόοοοοσο εντύπωση όχι μόνο η θετική της απάντηση αλλά και ο τρόπος που το είπε, σαν να της χάριζαν κάτι πολύ σπουδαίο! Εγώ είμαι ηλίθια και δεν τα σκέφτομαι σωστά; Θα δεχόμουν να πάω κάπου μακριά κι ας έπεφτα έξω οικονομικά, κι ας ξόδευα περισσότερα απ' όσα εβγαζα ΑΡΚΕΙ να μου πρόσφερε τα μόρια και την προοπτική ενός μελλοντικού διορισμού! Τώρα όμως;;; Οι αμω και δεν πληρώνονται για τη δουλειά τους και πληρώνουν απ' την τσέπη τους για να έχουν απλώς το δικαίωμα να δουλεύουν και η προϋπηρεσία τους ΔΕ  θα μετράει! Μετά σου λένε τα βιβλία της Ιστορίας ότι η δουλεία καταργήθηκε!!! Εγώ θεώρησα αδιανόητο να δηλώσω αμω, όχι γιατί δεν έχω ανάγκη από δουλειά ή δουλεύω από χόμπυ! Το αντίθετο! Αλλά δε θα κάνω και το χατίρι της π...ΑΝ(Ν)ΑΣ! Μας πατάει την αξιοπρέπεια κι εμείς γελάμε! Όλο αυτό που μας κάνει  (και το επιτρέπουμε!) είναι για γέλια και για κλάματα...ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ, όπως θα μας έλεγε κι ο Όλι Ρεν...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #174 στις: Ιούνιος 28, 2010, 06:19:10 μμ »
συναδελφοι το τηλ του υπεπθ ειναι 2103442261. μου ειπαν πως αν κληθουμε σε εκκλησιαστικο λυκειο και μας απορριψουν στη συνεντευξη χανουμε τη σειρα μας.....!!!

E. Υποψήφιοι που επιθυμούν να προσληφθούν ως προσωρινοί αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι εκ-παιδευτικοί σε εκκλησιαστικά γυμνάσια και γενικά εκκλησιαστικά λύκεια, υποβάλλουν σύμφωνα με τις ειδικές διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 39 του ν. 3848/2010 μαζί με την αίτηση- δήλωση υποχ-ρεωτικά και βιογραφικό σημείωμα και προαιρετικά συστατική επιστολή από προσωπικότητα του χώρου της Ορθοδοξίας. Στο βιογραφικό σημείωμα ή στη συστατική επιστολή θα πρέπει, κατ’ ελάχιστο, να περι-λαμβάνονται στοιχεία που ορίζονται στην υπουργική απόφαση 67728/Α2/11-06-2010.
Οι διευθυντές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης διαβιβάζουν την αίτηση με το βιογραφικό ή/και τη συστατική επιστολή στη Διεύθυνση Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης και Θρησκευτικής Αγωγής του Υπουρ-γείου.  Προϋπόθεση για να μείνουν στον πίνακα αναπληρωτών και ωρομισθίων (ως υποψήφιοι για πρόσληψη σε εκκλησιαστικά σχολεία) οι υποψήφιοι εκπ/κοί που δηλώνουν εκκλησιαστικά σχολεία, είναι η προηγούμενη αξιολόγησή τους από το Υπηρεσιακό Συμβούλιο Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης.  Όσοι υποψήφιοι αξιολογηθούν θετικά για την πρόσληψή τους στα εκκλησιαστικά σχολεία, θα πρέπει να γνωρίζουν ότι ειδικά για την πρόσληψή τους στην Αθωνιάδα Εκκλησιαστική Ακαδημία του Αγίου Όρους, όπως και στη Ριζάρειο Εκκλησιαστική Σχολή, προϋπόθεση είναι η έγκριση από την Ιερά Κοινότητα του Αγίου Όρους ή το Πολυμελές Συμβούλιο της Ριζαρείου Εκκλησιαστικής Σχολής αντίστοιχα.

Αποσυνδεδεμένος Elianna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 28, 2010, 06:33:04 μμ »
μαζί σου  fotini...μαζί σου...!!!!
και κάτι άλλο,δεν ξέρω αν γράφτηκε και πιο πριν..
τα κενά των σχολείων πρόκειται να δημοσιευθούν κάπου ...σε κάποια ιστοσελίδα τα κενά των σχολείων ώστε να τα γνωρίζουμε κι εμείς;;;
Γιατί...ποιός μας εγγυάται πως σε ένα σχολείο στο οποίο θα υπάρχουν 20 ώρες θα πάρουν έναν ΑΚΩ και όχι 2 ΑΜΩ...εεεεεεεε;;;;;;;;;;;;;;;; ???  ???
Μια μέρα χωρίς χαμόγελο, είναι μια χαμένη μέρα!!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #176 στις: Ιούνιος 28, 2010, 06:33:55 μμ »
Τι εκανε λεει??????????????????        Θα καλουν για συνεντευξη στο εκκλησιαστικο?????????

δεν καλούν σε συνέντευξη. κρίνουν από το βιογραφικό.

1. Καθορίζουμε τα ελάχιστα στοιχεία που θα πρέπει να δηλώνονται στο βιογραφικό σημείωμα των υποψηφίων, οι οποίοι περιλαμβάνονται στους πίνακες κατάταξης εκπαιδευτικών που συντάσσονται από το Α.Σ.Ε.Π. και επιθυμούν να διορίζονται σε κενές οργανικές θέσεις των εκκλησιαστικών γυμνασίων και γενικών εκκλησιαστικών λυκείων ή να προσλαμβάνονται σε αυτά ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί.
Το καθ’ ύλη αρμόδιο Υπηρεσιακό Συμβούλιο αξιολογεί την αίτηση κάθε υποψηφίου προκειμένου να διαπιστώσει, από την εξέταση των δηλουμένων στοιχείων, αν μπορεί να ανταποκριθεί στα εκπαιδευτικά του καθήκοντα στα εκκλησιαστικά σχολεία και αν πράγματι έχει έφεση να υπηρετήσει σε αυτά και να συμμετέχει δημιουργικά στις λατρευτικές και άλλες δραστηριότητές τους.
Κατά την αξιολόγηση λαμβάνονται υπόψη η γενική μόρφωση, η εργατικότητα, η επιστημονική  κατάρτιση του υποψηφίου σε επί μέρους εκκλησιαστικά ζητήματα, καθώς και η ευσυνειδησία, η ειλικρίνεια, η ανιδιοτέλεια, το ήθος και η αφοσίωσή του στην Ορθόδοξη Εκκλησία.
2. Τα στοιχεία της προηγούμενης παραγράφου τεκμηριώνονται και από συστατική επιστολή προσωπικοτήτων αναγνωρισμένου κύρους στο χώρο της Ορθοδοξίας, η οποία θα πρέπει να είναι πρόσφατη, δηλαδή να έχει εκδοθεί το πολύ τρεις (3) μήνες πριν αξιολογηθεί ο υποψήφιος.
4. Με την αξιολόγηση του υποψηφίου από το Υπηρεσιακό Συμβούλιο, βάσει των στοιχείων του βιογραφικού σημειώματος ή και της συστατικής επιστολής, δεν μπορεί να τροποποιείται η σειρά κατάταξης του υποψηφίου όπως αυτή ορίζεται στους σχετικούς πίνακες του Α.Σ.Ε.Π.
5. Όταν το Συμβούλιο κρίνει υποψήφιο ως μη κατάλληλο για διορισμό ή πρόσληψη στα εκκλησιαστικά σχολεία, οφείλει να αιτιολογεί πλήρως και επαρκώς την κρίση του.
Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #177 στις: Ιούνιος 28, 2010, 06:48:25 μμ »
μαζί σου  fotini...μαζί σου...!!!!
και κάτι άλλο,δεν ξέρω αν γράφτηκε και πιο πριν..
τα κενά των σχολείων πρόκειται να δημοσιευθούν κάπου ...σε κάποια ιστοσελίδα τα κενά των σχολείων ώστε να τα γνωρίζουμε κι εμείς;;;
Γιατί...ποιός μας εγγυάται πως σε ένα σχολείο στο οποίο θα υπάρχουν 20 ώρες θα πάρουν έναν ΑΚΩ και όχι 2 ΑΜΩ...εεεεεεεε;;;;;;;;;;;;;;;; ???  ???

Αυτό ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!! Είναι δεδομένο! Έτσι ακριβώς θα γίνει., όπως π.χ. στο σχολείο που ήμουν φέτος υπήρχαν 2 ωρομίσθιοι για 21 ώρες και όχι ΈΝΑΣ αναπληρωτής για τις ίδιες ώρες! Είπαμε...σκλαβοπάζαρο! Όσο σκέφτομαι που κάποιοι συνάδελφοι μας θα χαίρονται, οι καημένοι, που προσλήφθηκαν! Πώς μας κατάντησαν έτσι τα λαμόγια! Εμπόριο ελπίδας...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 28, 2010, 07:03:15 μμ »
Συνάδελφοι, είμαι ΠΕ02 με μηδενική προϋπηρεσία. Τον Αύγουστο μπαίνω φαντάρος και απολύομαι το Μάϊο του 2011. Να πάω να κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτής; Εγώ λέω να μην πάω να κάνω αίτηση, γιατί όλη τη σχολική χρονιά θα είμαι μέσα και έτσι δε θα μπορώ να εργαστώ. Επίσης με μηδεν μόρια δεν θα υπήρχε ελπίδα ακόμη και αν είχα τελειώσει το στρατό. Άλλοι μου λένε να κάνω τα χαρτιά μου μόνο και μόνο για να βρίσκομαι στον πίνακα, ακόμη και αν δεν υπάρχει ελπίδα να με καλέσουν. Τί να κάνω;
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #179 στις: Ιούνιος 28, 2010, 07:22:08 μμ »
Συνάδελφοι, είμαι ΠΕ02 με μηδενική προϋπηρεσία. Τον Αύγουστο μπαίνω φαντάρος και απολύομαι το Μάϊο του 2011. Να πάω να κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτής; Εγώ λέω να μην πάω να κάνω αίτηση, γιατί όλη τη σχολική χρονιά θα είμαι μέσα και έτσι δε θα μπορώ να εργαστώ. Επίσης με μηδεν μόρια δεν θα υπήρχε ελπίδα ακόμη και αν είχα τελειώσει το στρατό. Άλλοι μου λένε να κάνω τα χαρτιά μου μόνο και μόνο για να βρίσκομαι στον πίνακα, ακόμη και αν δεν υπάρχει ελπίδα να με καλέσουν. Τί να κάνω;

Κάνε τα. Πιο πιθανόν είναι να κερδίσεις παρά να χάσεις. Άλλωστε δεν πρόκειται να σε καλέσουν
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #180 στις: Ιούνιος 28, 2010, 07:33:00 μμ »
Συνάδελφοι, είμαι ΠΕ02 με μηδενική προϋπηρεσία. Τον Αύγουστο μπαίνω φαντάρος και απολύομαι το Μάϊο του 2011. Να πάω να κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτής; Εγώ λέω να μην πάω να κάνω αίτηση, γιατί όλη τη σχολική χρονιά θα είμαι μέσα και έτσι δε θα μπορώ να εργαστώ. Επίσης με μηδεν μόρια δεν θα υπήρχε ελπίδα ακόμη και αν είχα τελειώσει το στρατό. Άλλοι μου λένε να κάνω τα χαρτιά μου μόνο και μόνο για να βρίσκομαι στον πίνακα, ακόμη και αν δεν υπάρχει ελπίδα να με καλέσουν. Τί να κάνω;

Κάνε τα. Πιο πιθανόν είναι να κερδίσεις παρά να χάσεις. Άλλωστε δεν πρόκειται να σε καλέσουν
geok_salonika, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! :) :)

ΥΓ. Αν είναι δικιά σου η ιστοσλίδα www.exetaseis-asep.com, θέλω να σου δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια!! Είναι καταπληκτική και εξαιρετικά χρήσιμη (ιδίως για εμάς τους καινούργιους)!! Συνέχισε την καλή δουλειά!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών Φιλολόγων
« Απάντηση #181 στις: Ιούνιος 28, 2010, 07:41:08 μμ »
Ειμαι επιτυχουσα στον προτελευταιο και οχι στον τελευταιο ασεπ.Εχω φετος οπως τα υπολογιζω γυρω στα 25 μορια μικτα.Και ερωτω.Η οποια υποτυπωδης προυπηρεσια θα παρω φετος θα μου χρησιμεψει αν δεν επιτυχω στον επομενο ασεπ,που δεν με βλεπω να εχω κουραγιο να δινω...Θελω τα φωτα οποιου καλου συναδελφου γνωριζει για να μην πονοκεφαλιαζω αδικα με τα ακω και τα αμω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.