*

Αποστολέας Θέμα: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;  (Αναγνώστηκε 34107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 29, 2010, 12:09:30 πμ »
Αν έχουμε ξανακάνει αίτηση στο παρελθόν, χρειάζεται να έχουμε άλλα χαρτιά όταν πάμε να κάνουμε την αίτηση; Υπάρχουν, δεν υπάρχουν στο σύτημα;

Ελεος.....από όλα όσα γράφει αυτη η εγκύκλιος, εσύ σε αυτό έχεις απορία;
Το λεει ξεκάθαρα.Διάβασε!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:50:57 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 29, 2010, 12:11:58 πμ »
Ειδικά για τον κλάδο μας τα πράγματα με τους "μειωμένου ωραρίου αναπλ" είναι πιο τραγικά.
Λέω εγώ τώρα:
Με παίρνουν ωρομίσθια στα ολοήμερα δημοτικά. Θα πάρω 3*4= 12 ώρες όπως γινόταν (?)
Μετα με παίρνουν και στην Β/βάθμια "μειωμ. ωραρίου αναπλ.", έστω 11 ώρες σε γυμνάσιο ΚΑΙ λύκειο.
Αν λοιπόν έχω τις υποχρεώσεις μιας κανονικής αναπληρώτριας και όχι όπως ήμασταν μέχρι τώρα οι απλοί ωρομίσθιοι, πώς θα τα βγάζω/ζουμε πέρα?
Σαν ωρομίθιοι πηγαίναμε απασχολούμασταν μόνο για τις ώρες που είμασταν στα σχολεία.Τώρα εμένα ποιος μου λέει ότι δεν θα μου αναθετει ο κάθε διευθυντής ένα σωρό δουλειές κ.λπ. επειδή θα είμαι ΑΜΩ?

Τι θα προτοκάνουμε συνάδελφοι? Αυτά γίνονται μόνο στην περίπτωση που τα σχολεία είναι δίπλα από το σπίτι του καθενός!
έχεις απόλυτο δίκιο!φαντάσου να έχεις και οικογένεια με παιδιά!τι θα πρωτοκάνουμέ; έχω απελπιστεί!μου λένε να παρατήσω το παιδί μου και να πάω κάπου μακρία και να βάζω και από την τσέπη μου...άσε που πρέπει να προετοιμάζομαι και για τον ασεπ.τι άλλο;

Κι εγω σου λέω άντε κ έχουμε την τύχη να είναι όλα μαζεμένα τα σχολεία. Σε τι διυθυντές θα πέσεις σε τι πρωτοδιόριστες κακομαθημένες δασκαλίτσες θα πέσεις κ πάει λέγοντας....
Σκέφτομαι να μην βάλω  ΑΜΩ! Ή όλα ή τίποτα
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος kiouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 29, 2010, 12:19:29 πμ »
Ειδικά για τον κλάδο μας τα πράγματα με τους "μειωμένου ωραρίου αναπλ" είναι πιο τραγικά.
Λέω εγώ τώρα:
Με παίρνουν ωρομίσθια στα ολοήμερα δημοτικά. Θα πάρω 3*4= 12 ώρες όπως γινόταν (?)
Μετα με παίρνουν και στην Β/βάθμια "μειωμ. ωραρίου αναπλ.", έστω 11 ώρες σε γυμνάσιο ΚΑΙ λύκειο.
Αν λοιπόν έχω τις υποχρεώσεις μιας κανονικής αναπληρώτριας και όχι όπως ήμασταν μέχρι τώρα οι απλοί ωρομίσθιοι, πώς θα τα βγάζω/ζουμε πέρα?
Σαν ωρομίθιοι πηγαίναμε απασχολούμασταν μόνο για τις ώρες που είμασταν στα σχολεία.Τώρα εμένα ποιος μου λέει ότι δεν θα μου αναθετει ο κάθε διευθυντής ένα σωρό δουλειές κ.λπ. επειδή θα είμαι ΑΜΩ?

Τι θα προτοκάνουμε συνάδελφοι? Αυτά γίνονται μόνο στην περίπτωση που τα σχολεία είναι δίπλα από το σπίτι του καθενός!
έχεις απόλυτο δίκιο!φαντάσου να έχεις και οικογένεια με παιδιά!τι θα πρωτοκάνουμέ; έχω απελπιστεί!μου λένε να παρατήσω το παιδί μου και να πάω κάπου μακρία και να βάζω και από την τσέπη μου...άσε που πρέπει να προετοιμάζομαι και για τον ασεπ.τι άλλο;

Κι εγω σου λέω άντε κ έχουμε την τύχη να είναι όλα μαζεμένα τα σχολεία. Σε τι διυθυντές θα πέσεις σε τι πρωτοδιόριστες κακομαθημένες δασκαλίτσες θα πέσεις κ πάει λέγοντας....
Σκέφτομαι να μην βάλω  ΑΜΩ! Ή όλα ή τίποτα

και εγώ το σκέφτομαι σοβαρά.και αν θα βάλω θα είναι για κοντά!ειδικά στα δημοτικά που κανένας δεν θα έχει ιδέα από υπολογιστές όλα θα πέσουν πάνω μας.άσε που ούτε εργαστήρια δεν θα έχουν και θα πρέι να τα στήσουμε από την αρχή.απελπισία!!!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 29, 2010, 12:27:43 πμ »
Ειδικά για τον κλάδο μας τα πράγματα με τους "μειωμένου ωραρίου αναπλ" είναι πιο τραγικά.
Λέω εγώ τώρα:
Με παίρνουν ωρομίσθια στα ολοήμερα δημοτικά. Θα πάρω 3*4= 12 ώρες όπως γινόταν (?)
Μετα με παίρνουν και στην Β/βάθμια "μειωμ. ωραρίου αναπλ.", έστω 11 ώρες σε γυμνάσιο ΚΑΙ λύκειο.
Αν λοιπόν έχω τις υποχρεώσεις μιας κανονικής αναπληρώτριας και όχι όπως ήμασταν μέχρι τώρα οι απλοί ωρομίσθιοι, πώς θα τα βγάζω/ζουμε πέρα?
Σαν ωρομίθιοι πηγαίναμε απασχολούμασταν μόνο για τις ώρες που είμασταν στα σχολεία.Τώρα εμένα ποιος μου λέει ότι δεν θα μου αναθετει ο κάθε διευθυντής ένα σωρό δουλειές κ.λπ. επειδή θα είμαι ΑΜΩ?

Τι θα προτοκάνουμε συνάδελφοι? Αυτά γίνονται μόνο στην περίπτωση που τα σχολεία είναι δίπλα από το σπίτι του καθενός!
έχεις απόλυτο δίκιο!φαντάσου να έχεις και οικογένεια με παιδιά!τι θα πρωτοκάνουμέ; έχω απελπιστεί!μου λένε να παρατήσω το παιδί μου και να πάω κάπου μακρία και να βάζω και από την τσέπη μου...άσε που πρέπει να προετοιμάζομαι και για τον ασεπ.τι άλλο;

Κι εγω σου λέω άντε κ έχουμε την τύχη να είναι όλα μαζεμένα τα σχολεία. Σε τι διυθυντές θα πέσεις σε τι πρωτοδιόριστες κακομαθημένες δασκαλίτσες θα πέσεις κ πάει λέγοντας....
Σκέφτομαι να μην βάλω  ΑΜΩ! Ή όλα ή τίποτα

και εγώ το σκέφτομαι σοβαρά.και αν θα βάλω θα είναι για κοντά!ειδικά στα δημοτικά που κανένας δεν θα έχει ιδέα από υπολογιστές όλα θα πέσουν πάνω μας.άσε που ούτε εργαστήρια δεν θα έχουν και θα πρέι να τα στήσουμε από την αρχή.απελπισία!!!
Και όχι τίποτε άλλο , κάνεις ότι κάνεις ...αλλά αυτό το βλέμα το υποτιμητικό των δασκάλων, ότι είμαστε το τίποτα δεν το μπορώ ρε παιδάκι μου!
Φέτος δουλεψα 1η φορα σε Β/Βάθμια. όλα τα λεφτα ε; Καμια σχέση με Α/βάθμια. Κατάλαβα την ειδικότητα μου , κατάλαβα το ρόλο μου.
Θα βάλεις για κοντά λες. Αν όμως το κοντά είναι σε αντιθετη κατεύθυνση από τα δημοτικά?  Δηλαδή είσαι ωρομίσθια στα δημοτικά και σε καλούν ώς ΑΜΩ σε β/βάθμια στη μέση της χρονιάς και σου δίνουν ώρες που συμπίπτουν με το ολοήμερο. Εκει τι κάνεις; Αρνείσαι και διαγράφεσαι? :-X
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:50:57 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 29, 2010, 12:41:38 μμ »
anneta καλή η απορία σου...

Αποσυνδεδεμένος pixel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 29, 2010, 12:49:33 μμ »
μπορεί να είναι λίγο άσχετη με το θέμα η ερώτηση αλλά : οι αμω πότε θα πληρώνονται? κάθε 3-4 μήνες όπως οι ωρομίσθιοι ή κάθε μήνα όπως οι αναπληρωτές?

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 29, 2010, 01:27:24 μμ »
anneta καλή η απορία σου...

Καλή η απορία μου αλλά ποιος θα μου τη λύσει!

Σήμερα έκανα την αίτηση!
Λοιπόν να ξεκαθαρίσω κάτι μπας κ αυτό βοηθήσει!
Οι αιτήσεις για τον κλάδο μας τουλάχιστον είναι 3 όπως είναι αυτονόητο.
1.ολοήμερα, 2. ωρομίσθιοι. 3. αναπληρωτές (μειωμένου-κανονικού)

Δηλώνεις λοιπόν περιοχές ΑΜΩ μόνο στους αναπληρωτές. ¨ΟΧΙ για ολοήμερα και ωρομίσθιοι - κανονικού προγράμματος & ΠΔΣ.
Δηλαδή μονο στους αναπληρωτές υπάρχει η επιλογή "μειωμένου ωραρίου".

Το λέω γιατί εγώ νόμιζα ότι δηλώνεις "μειωμένου ωραρίου" και στους ωρομίσθιους κανονικού προγράμματος.

Λοιπόν έβαλα αναπληρώτρια ΝΑΙ σε όλα και μεωμένου ωραρίου τις περιοχές ΜΟΝΟ στο νομό τον οποίο ζω.

Καλή επιτυχία σας εύχομαι. Αν και κάτι μου λέει πώς θα ξαναπάω για διόρθωση.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος nik_osa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 29, 2010, 02:13:41 μμ »
Το ζουμί ποιό είναι τελικά από όοολες αυτές τις σελίδες; (σε 3-4 threads που υπάρχουν)

Εγώ πχ. αν έχω σκοπό να δηλώσω μόνο κοντά στο σπίτι μου, συμφέρει:
1. να βάλω ΑΚΩ και αν με πάρουν (με 12-15 μόρια μάλλον απίθανο) χωρίς να δηλώσω καθόλου ΑΜΩ ή
2. να βάλω ΑΜΩ και βλέπουμε τι συνθήκες θα αντιμετωπίσουμε;

Είναι και η παιδαγωγική επάρκεια στη μέση, που κάποια στιγμή θα πρέπει να αποκτήσουμε (ακόμα και χρόοονια μετά τις σπουδές μας)...
Μπάχαλο...


Αποσυνδεδεμένος Lino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 29, 2010, 02:51:28 μμ »
Μπορεί κάποιος παρακαλώ να αποσαφηνίσει:
Α. Αναπληρωτές: Δηλώνουμε περιοχές Αβαθμιας και Ββαθμιας (για αναπληρωτές μειωμένου ή κανονικού ωραρίου). Εδώ η Αβαθμια αναφέρεται στα "πρότυπα" ολοήμερα (πρωινό πρόγραμμα). Σωστά;

Β.
Ι) Ωρομίσθιοι κανονικού προγράμματος Αβαθμιας και Ββαθμιας εκπαίδευσης - ΠΔΣ - Εκκλησιαστικών: Wtf? Τί εννοεί ωρομίσθιοι και τί διαφορά έχουν από τους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου; Εδώ δηλώνουμε μόνο περιοχές Ββαθμιας;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2010, 02:52:59 μμ από kim »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 29, 2010, 03:02:19 μμ »
Α) Σωστά

Β) Μπορείς να βάλεις ωρομίσθιος και για Πρωτοβάθμια νομίζω. Η διαφορά που μου έχουν πει εμένα πολλοί είναι οτι ο ωρομίσθιος θα έχει ελάχιστες ώρες, δηλαδή κάτω απο αυτές του αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό όμως. Αν είναι έτσι...στα ολοήμερα δεν θα ζήταγε ωρομίσθιους αλλα αναπληρωτές μειωμένου. Τι να πω μπάχαλο πια! Όσο περνάνε οι μέρες τόσο χειρότερα μπερδεύομαι

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 29, 2010, 03:04:17 μμ »
Το ζουμί ποιό είναι τελικά από όοολες αυτές τις σελίδες; (σε 3-4 threads που υπάρχουν)

Εγώ πχ. αν έχω σκοπό να δηλώσω μόνο κοντά στο σπίτι μου, συμφέρει:
1. να βάλω ΑΚΩ και αν με πάρουν (με 12-15 μόρια μάλλον απίθανο) χωρίς να δηλώσω καθόλου ΑΜΩ ή
2. να βάλω ΑΜΩ και βλέπουμε τι συνθήκες θα αντιμετωπίσουμε;

Είναι και η παιδαγωγική επάρκεια στη μέση, που κάποια στιγμή θα πρέπει να αποκτήσουμε (ακόμα και χρόοονια μετά τις σπουδές μας)...
Μπάχαλο...



Έλα ντε....αν δεν βάλεις ΑΜΩ μπορεί να ρισκάρεις να μην σε πάρουνε καθόλου. Προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι θα πάρουν ελάχιστους ΑΚΩ για τα μάτια του κόσμου στην Α φάση αναπληρωτών, και μετά θα αρχίσουν να καλούν ΑΜΩ με το τσουβάλι

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 29, 2010, 03:08:54 μμ »
Ι) Ωρομίσθιοι κανονικού προγράμματος Αβαθμιας και Ββαθμιας εκπαίδευσης - ΠΔΣ - Εκκλησιαστικών: Wtf?  Εδώ δηλώνουμε μόνο περιοχές Ββαθμιας;

Δηλώνεις και τις 2 βαθμίδες εκπαίδευσης.

Τί εννοεί ωρομίσθιοι και τί διαφορά έχουν από τους αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου;

Κι εγώ αυτή την απορία έχω. Γι αυτό έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου ότι σε αυτό ΔΕΝ υπάρχει επιλογή ΑΜΩ, είναι σκέτο ωρομίσθιοι.

Δηλαδή αν έγω έχω 8 ώρες ολοήμερο και 4 ώρες ΠΔΣ , είμαι ωρομίσθιος;
ή μήπως ΑΜΩ;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Lino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 29, 2010, 03:22:08 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τα έχουν κάνει μπάχαλο και μας έχουν μπερδέψει κι εμάς. Θα ρωτήσω και στην ΔΔ όταν πάω να καταθέσω την αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 29, 2010, 03:27:32 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τα έχουν κάνει μπάχαλο και μας έχουν μπερδέψει κι εμάς. Θα ρωτήσω και στην ΔΔ όταν πάω να καταθέσω την αίτηση.

Μην έχεις αυταπάτες. Δεν ξέρουν και δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν κι όλας....
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160946
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.