*

Αποστολέας Θέμα: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;  (Αναγνώστηκε 34352 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #126 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:27:49 μμ »
Δουλεύω σε 8μηνη σύμβαση στο δημόσιο, θα πρέπει να επιλέξω το κουτάκι που γράφει "Δημόσιος Υπάλληλος";  ???

Όταν λες δημόσιο?
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:05:35 »

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:34:28 μμ »
Ρε παιδιά... έχω μπερδευτεί τόσο πολύ... τι και που να δηλώσω... $#*ΑΜΩ την εγκύκλιό μου...  ???  :P  :-\

Ακριβώς για να ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα δεν πήγα τις πρώτες μέρες, και πήρα τηλ σήμερα στη Δ' Αθήνας και μου είπαν "δεχόμαστε αιτήσεις από 10:30πμ ως 13:30 αλλά έλα στις 8 που ανοίγουμε για να δηλώσεις το όνομά σου (προτεραιότητα) γιατί μετά τις 8μισι έχουμε κλείσει"... Δηλαδή δεν κατάλαβα, πες ότι πάω μεθαύριο Παρασκευή (τελευταία μέρα) 10:30 το πρωι με το νόμο, θα μου πουν "δεν μπορούμε να σε εξυπηρετησουμε", όπως πχ το ΙΚΑ που παίρνει 20 άτομα την ημέρα και μετά "κλείνει"; Τι θα μου πουν, έλα του χρόνου;

Θα μας τρελάνουν από παντού...
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #128 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:35:41 μμ »
Δουλεύω σε 8μηνη σύμβαση στο δημόσιο, θα πρέπει να επιλέξω το κουτάκι που γράφει "Δημόσιος Υπάλληλος";  ???

Όταν λες δημόσιο?
Υπ. Πολιτισμού, φύλακας σε μουσείο.

Βλέπω ότι στο τέλος γράφει 14. Υπηρετώ o/ Δεν υπηρετώ o με πλήρη απασχόληση στο Δημόσιο Τομέα ως Μόνιμος  o ή με Σύμβαση Ορισμένου o ή Αορίστου o Χρόνου.

Άρα μάλλον πρέπει να επιλέξω και αυτό, με τη σύμβαση ορισμένου χρόνου. Το θέμα είναι ότι δηλώνοντας το υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν θα με προτιμήσουν ή είναι άσχετο;  ???

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #129 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:38:50 μμ »
Ρε παιδιά... έχω μπερδευτεί τόσο πολύ... τι και που να δηλώσω... $#*ΑΜΩ την εγκύκλιό μου...  ???  :P  :-\

Ακριβώς για να ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα δεν πήγα τις πρώτες μέρες, και πήρα τηλ σήμερα στη Δ' Αθήνας και μου είπαν "δεχόμαστε αιτήσεις από 10:30πμ ως 13:30 αλλά έλα στις 8 που ανοίγουμε για να δηλώσεις το όνομά σου (προτεραιότητα) γιατί μετά τις 8μισι έχουμε κλείσει"... Δηλαδή δεν κατάλαβα, πες ότι πάω αύριο 10:30 το πρωι με το νόμο, θα μου πουν "δεν μπορούμε να σε εξυπηρετησουμε", όπως πχ το ΙΚΑ που παίρνει 20 άτομα την ημέρα και μετά "κλείνει";

Θα μας τρελάνουν από παντού...
εκει ξέρεις τι θέλει; Μια κάμερα και έναν δημοσιογράφο . Να δεις πώς στρώνουν.

Δουλεύω σε 8μηνη σύμβαση στο δημόσιο, θα πρέπει να επιλέξω το κουτάκι που γράφει "Δημόσιος Υπάλληλος";  ???

Όταν λες δημόσιο?
Υπ. Πολιτισμού, φύλακας σε μουσείο.

Βλέπω ότι στο τέλος γράφει 14. Υπηρετώ o/ Δεν υπηρετώ o με πλήρη απασχόληση στο Δημόσιο Τομέα ως Μόνιμος  o ή με Σύμβαση Ορισμένου o ή Αορίστου o Χρόνου.

Άρα μάλλον πρέπει να επιλέξω και αυτό, με τη σύμβαση ορισμένου χρόνου. Το θέμα είναι ότι δηλώνοντας το υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν θα με προτιμήσουν ή είναι άσχετο;  ???

Μην το βάζεις. Μην αγχώνεσαι.
Κ εγω δουλευω σε κάτι αντίστοιχο και φυσικα δεν το δήλωσα. ;)
Ας πάνε να βρουν αλλού τους παράνομους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2010, 11:42:10 μμ από anneta »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:05:35 »

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #130 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:49:51 μμ »
Δουλεύω σε 8μηνη σύμβαση στο δημόσιο, θα πρέπει να επιλέξω το κουτάκι που γράφει "Δημόσιος Υπάλληλος";  ???

Όταν λες δημόσιο?
Υπ. Πολιτισμού, φύλακας σε μουσείο.

Βλέπω ότι στο τέλος γράφει 14. Υπηρετώ o/ Δεν υπηρετώ o με πλήρη απασχόληση στο Δημόσιο Τομέα ως Μόνιμος  o ή με Σύμβαση Ορισμένου o ή Αορίστου o Χρόνου.

Άρα μάλλον πρέπει να επιλέξω και αυτό, με τη σύμβαση ορισμένου χρόνου. Το θέμα είναι ότι δηλώνοντας το υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν θα με προτιμήσουν ή είναι άσχετο;  ???

Μην το βάζεις. Μην αγχώνεσαι.
Κ εγω δουλευω σε κάτι αντίστοιχο και φυσικα δεν το δήλωσα. ;)
Ας πάνε να βρουν αλλού τους παράνομους.
Αν δεν το γράψω τι μπορεί να γίνει; Και αν το γράψω υπάρχει πιθανότητα να μην με επιλέξουν λόγω της σύμβασης;  ???

Αποσυνδεδεμένος vellisarios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #131 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:53:47 μμ »
ευχαριστω αννετα... μου εκανες την καρδια ηλιοπεριβολο.... :)

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:59:19 μμ »
Ρε παιδιά... έχω μπερδευτεί τόσο πολύ... τι και που να δηλώσω... $#*ΑΜΩ την εγκύκλιό μου...  ???  :P  :-\

Ακριβώς για να ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα δεν πήγα τις πρώτες μέρες, και πήρα τηλ σήμερα στη Δ' Αθήνας και μου είπαν "δεχόμαστε αιτήσεις από 10:30πμ ως 13:30 αλλά έλα στις 8 που ανοίγουμε για να δηλώσεις το όνομά σου (προτεραιότητα) γιατί μετά τις 8μισι έχουμε κλείσει"... Δηλαδή δεν κατάλαβα, πες ότι πάω αύριο 10:30 το πρωι με το νόμο, θα μου πουν "δεν μπορούμε να σε εξυπηρετησουμε", όπως πχ το ΙΚΑ που παίρνει 20 άτομα την ημέρα και μετά "κλείνει";

Θα μας τρελάνουν από παντού...
εκει ξέρεις τι θέλει; Μια κάμερα και έναν δημοσιογράφο . Να δεις πώς στρώνουν.

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι... Δεν έχεις άδικο Αννέτα... Απλά μου φάνηκε παράνομο να χάσει κάποιος την προθεσμία εξαιτίας τους. Αν είναι έτσι, να ζητήσουν οι διευθυνσεις παράταση...
Τέλος πάντων, εύχομαι καλή επιυχία στις κινητοποιήσεις αύριο, εγώ δεν μπορώ να πάω λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων αλλά πολύ θέλω να δω πως θα μας υποδεχθεί η κυρία ΥΠΕΠΘ...
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #133 στις: Ιούλιος 01, 2010, 12:04:53 πμ »
ευχαριστω αννετα... μου εκανες την καρδια ηλιοπεριβολο.... :)

Λυπάμαι αλλά κ για μενα δεν είναι ευχάριστα όλα αυτά.
Τουλάχιστον είμαστε ειδικότητα που μπορούμε ν ασχοληθούμε κ με άλλες εργασίες πέρα από την εκπαίδευση!
Να βλέπεις κ τη θετική πλευρά των πραγμάτων.
Καλο βράδυ :)


Ρε παιδιά... έχω μπερδευτεί τόσο πολύ... τι και που να δηλώσω... $#*ΑΜΩ την εγκύκλιό μου...  ???  :P  :-\

Ακριβώς για να ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα δεν πήγα τις πρώτες μέρες, και πήρα τηλ σήμερα στη Δ' Αθήνας και μου είπαν "δεχόμαστε αιτήσεις από 10:30πμ ως 13:30 αλλά έλα στις 8 που ανοίγουμε για να δηλώσεις το όνομά σου (προτεραιότητα) γιατί μετά τις 8μισι έχουμε κλείσει"... Δηλαδή δεν κατάλαβα, πες ότι πάω αύριο 10:30 το πρωι με το νόμο, θα μου πουν "δεν μπορούμε να σε εξυπηρετησουμε", όπως πχ το ΙΚΑ που παίρνει 20 άτομα την ημέρα και μετά "κλείνει";

Θα μας τρελάνουν από παντού...
εκει ξέρεις τι θέλει; Μια κάμερα και έναν δημοσιογράφο . Να δεις πώς στρώνουν.

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι... Δεν έχεις άδικο Αννέτα... Απλά μου φάνηκε παράνομο να χάσει κάποιος την προθεσμία εξαιτίας τους. Αν είναι έτσι, να ζητήσουν οι διευθυνσεις παράταση...
Τέλος πάντων, εύχομαι καλή επιυχία στις κινητοποιήσεις αύριο, εγώ δεν μπορώ να πάω λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων αλλά πολύ θέλω να δω πως θα μας υποδεχθεί η κυρία ΥΠΕΠΘ...

Παιδί μου μπες στον προϊστάμενο της Διεύθυνσης που πας κ κάνε φασαρία  >:( . Τι καραγκιοζηλίκια είναι αυτά; Αν δεν προλάβεις αύριο ας σου πουν να πας την επόμενη χωρίς βέβαια να έχεις χάσει τη σειρά σου.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #134 στις: Ιούλιος 01, 2010, 12:28:18 πμ »
@anneta

Ο λόγος ύπαρξης αυτής της επιλογής στην αίτηση, είναι απλά σε περίπτωση που σε επιλέξουν να παραιτηθείς από την προηγούμενη;

Ρωτάω γιατί υπάρχει στη μέση και η διαδικασία της απογραφής (που ξεκινάει από σήμερα) και άρα είναι πολύ εύκολο να γίνει διασταύρωση.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #135 στις: Ιούλιος 01, 2010, 12:35:59 πμ »
@anneta

Ο λόγος ύπαρξης αυτής της επιλογής στην αίτηση, είναι απλά σε περίπτωση που σε επιλέξουν να παραιτηθείς από την προηγούμενη;
Ακριβώς δεν ξέρω. Αλλά ρε συ εδώ υπογράφουν υπέυθυνη δήλωση οι ωρομίσθιοι ότι δεν εργάζονται σε φροντιστήρια και κάτι τέτοιο δεν ίσχυει. Μη σκας για το 8μηνο το δικό σου. Που μέχρι να σε καλέσουν μπορεί και να έχεις τελειώσει
Ρωτάω γιατί υπάρχει στη μέση και η διαδικασία της απογραφής (που ξεκινάει από σήμερα) και άρα είναι πολύ εύκολο να γίνει διασταύρωση.

 "Η απογραφή και η καταχώρισή της στο http://apografi.gov.gr/  αποτελεί ατομική υποχρέωση κάθε αμειβομένου από το Δημόσιο. Υπόχρεοι προς απογραφή είναι όλοι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί και διοικητικοί υπάλληλοι, οι εργαζόμενοι με σχέση εργασίας ΙΔΑΧ, οι αναπληρωτές, οι ωρομίσθιοι και οι εργαζόμενοι με σχέση μίσθωσης έργου. Οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί καθώς και οι  καθαριστές-στριες με σχέση μίσθωσης έργου, των οποίων η σύμβαση λήγει έως τις 30/06/2010, δεν απογράφονται. "
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=3687
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #136 στις: Ιούλιος 01, 2010, 12:48:57 πμ »
Αυτό που έχει το alfavita δεν είναι πλήρες.

Επειδή δεν μπορώ να το κάνω copy-paste (μου τα βγάζει αλαμπουρνέζικα) δες στο pdf http://apografi.gov.gr/docs/egkiklios.pdf στη σελίδα 2 και 3 για τους υπόχρεους προς απογραφή. Δεν αφορά μόνο τους αορίστου.

Η σύμβαση μου είναι μέχρι 31/12/2010 οπότε μπορεί όντως να μην με έχουν καλέσει εώς τότε ή και να μη με καλέσουν καθόλου  :P

Σε ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου  :)

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #137 στις: Ιούλιος 01, 2010, 10:22:29 μμ »
Παιδιά δούλευα ως ωρομίσθια σε ολοήμερα δημοτικά. Μέχρι τώρα μου έχουν δώσει από την α/θμια μόνο βεβαίωση προυπηρεσίας. Μου είπαν ότι δεν έχουν πάρει ακόμη εντολή από το υπουργείο για να δώσουν βεβαίωση εργοδότη και τα ένσημα..Σημειωτέον ότι απολυθήκαμε 15/6...Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι τέτοιο; Να ανησυχώ? Τα χαρτιά αυτά τα χρειάζομαι για τον ΟΑΕΔ για να ξεκινήσει το επίδομα.Στον ΟΑΕΔ μου είχαν πει ότι δεν πειράζει, δεν τα χάνω τα χρήματα από το επίδομα αυτές τις μέρες μιας και είμαι άνεργη απλά θα αργήσω να πληρωθώ..Ισχύον όλα ατά ή είναι μπαρούφες????

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #138 στις: Ιούλιος 01, 2010, 10:33:17 μμ »
Παιδιά δούλευα ως ωρομίσθια σε ολοήμερα δημοτικά. Μέχρι τώρα μου έχουν δώσει από την α/θμια μόνο βεβαίωση προυπηρεσίας. Μου είπαν ότι δεν έχουν πάρει ακόμη εντολή από το υπουργείο για να δώσουν βεβαίωση εργοδότη και τα ένσημα..Σημειωτέον ότι απολυθήκαμε 15/6...Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι τέτοιο; Να ανησυχώ? Τα χαρτιά αυτά τα χρειάζομαι για τον ΟΑΕΔ για να ξεκινήσει το επίδομα.Στον ΟΑΕΔ μου είχαν πει ότι δεν πειράζει, δεν τα χάνω τα χρήματα από το επίδομα αυτές τις μέρες μιας και είμαι άνεργη απλά θα αργήσω να πληρωθώ..Ισχύον όλα ατά ή είναι μπαρούφες????

Ναι ισχύουν. Μην αγχώνεσαι.
Θα στα στείλει ταχυδρομικώς όλα σπίτι σου η Α/Βάθμια.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #139 στις: Ιούλιος 02, 2010, 01:24:12 πμ »
Παιδιά δούλευα ως ωρομίσθια σε ολοήμερα δημοτικά. Μέχρι τώρα μου έχουν δώσει από την α/θμια μόνο βεβαίωση προυπηρεσίας. Μου είπαν ότι δεν έχουν πάρει ακόμη εντολή από το υπουργείο για να δώσουν βεβαίωση εργοδότη και τα ένσημα..Σημειωτέον ότι απολυθήκαμε 15/6...Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι τέτοιο; Να ανησυχώ? Τα χαρτιά αυτά τα χρειάζομαι για τον ΟΑΕΔ για να ξεκινήσει το επίδομα.Στον ΟΑΕΔ μου είχαν πει ότι δεν πειράζει, δεν τα χάνω τα χρήματα από το επίδομα αυτές τις μέρες μιας και είμαι άνεργη απλά θα αργήσω να πληρωθώ..Ισχύον όλα ατά ή είναι μπαρούφες????

Έχω την εντύπωση ότι όσο καθυστερείς, μετά τις 22/6, να καταθέσεις την απόλυση στον ΟΑΕΔ, χάνεις ημέρες επιδότησης.

Όσο για την εντολή από το Υπουργείο είναι χαζομάρες αφού άλλες Δ/νσεις Πρωτοβάθμιας έχουν δώσει ήδη τα απαραίτητα χαρτιά
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 772
Σύνολο: 787

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.