*

Αποστολέας Θέμα: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;  (Αναγνώστηκε 34345 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johnny 6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 29, 2010, 08:29:17 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!
Με αυτη την εγκυκλιο εχει μπερδευτεί παρα πολύς κόσμος.
Έγω φέτος πρωτη φορά θα κάνω τα χαρτια μου και ομολογω οτι εχω μπερδευτεί.
Στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση ισχυει(αν εχω καταλαβει σωστα):
Μπορουμε να δηλωσουμε ως αναπληρωτης κανονικος Δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης
και αναπληρωτης μειώμενου ωραρίου Δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης

 και η αιτηση μας περιορίζει στις 40 θέσεις.(20 θέσεις κανονικο και 20 θέσεις μειωμένο ωράριο)

Και αυτο που αναφερεται στην 2η σελίδα της αίτησης "ΟΛΟΗΜΕΡΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ" αναφερεται λογικά ως αναπληρωτης μιας και ως ωρομίσθιος μπορεί να δηλώσεις μονο μια Περιφέρεια σωστά??
αναφερει οτι μπορουμε να δηλωσουμε και πρωτοβαθμια ως αναπληρωτης.
και αναπληρωτης κανονικος πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης ???
αναπληρωτης μειώμενου ωραρίου πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης????
Στην πρωτοβάθμια εκπάιδευση μας περιορίζει σε 21 θέσεις.Σώστα??Ισχύει το ιδιο ακριβως όπως στην δευτεροβαθμια οι πρωτες μισες επιλογης περιοχης ως κανονικο ωράριο και οι αλλες μισες περιοχες που θα δηλωσουμε ως μειώμενο???


Παιδια ζητάω συννώμη αν γινομαι κουραστικός...θα εκτιμουσα παρα πολυ την βοηθεια των παιδιων που εχουν κάνει αιτηση και γνωρίζουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:04:10 »

Αποσυνδεδεμένος ANASTASIA_PE20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 29, 2010, 11:08:49 μμ »
Για ΠΕ19-ΠΕ20 τελικα ειναι σωστη ετσι η αιτηση;
1)στον πινακα Α
πχ.1)β-α θεσ/νικη  ΑΝΑΠΛ
    2)β-β θεσ/νικη  ΑΝΑΠΛ
    3)Α-Β ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΑΝΑΠΛ
..........
    21)Β-Α ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΜΕΙΟΜ
    22)Α-Β ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΜΕΙΟΜ
    

2)στον πινακα Β
πχ.β-α θεσ/νικης
    β-β θεσ/νικης
    α-α θεσ/νικης
    (για ΠΔΣ γραφω κατι παραπανω;)
    (για εκλ/κα απο οσεσ περιφερειες και αν ειναι;).

3)στον πινακα Γ
πχ.α-α θεσ/νικης(και γενικα μονο α-κατι δλδ μονο πρωτοβαθμια;)


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2010, 09:11:26 μμ από ANASTASIA_PE20 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 30, 2010, 10:56:55 πμ »
Απορώ με τις απορίες κάποιον "συναδέλφων" που αν και δεν κάνουν για πρώτη φορά αίτηση, ρωτουν τη μια βλακεία μετα την άλλη.
Ντροπή, υποτίθεται ότι είμαστε εκπαιδευτικό φόρουμ
Και μην ακούσω το γνώστο: εδώ είμαστε για να βοηθάει ό ένας τον άλλον. Και η βλακεία έχει όριο.

Ευχαριστώ
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 30, 2010, 02:42:16 μμ »
Απορώ με τις απορίες κάποιον "συναδέλφων" που αν και δεν κάνουν για πρώτη φορά αίτηση, ρωτουν τη μια βλακεία μετα την άλλη.
Ντροπή, υποτίθεται ότι είμαστε εκπαιδευτικό φόρουμ
Και μην ακούσω το γνώστο: εδώ είμαστε για να βοηθάει ό ένας τον άλλον. Και η βλακεία έχει όριο.

Ευχαριστώ

Και η αγένεια έχει όριο αλλά δεν βλέπω να ιδρώνει το αυτί σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:04:10 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 30, 2010, 04:07:40 μμ »
Απορώ με τις απορίες κάποιον "συναδέλφων" που αν και δεν κάνουν για πρώτη φορά αίτηση, ρωτουν τη μια βλακεία μετα την άλλη.
Ντροπή, υποτίθεται ότι είμαστε εκπαιδευτικό φόρουμ
Και μην ακούσω το γνώστο: εδώ είμαστε για να βοηθάει ό ένας τον άλλον. Και η βλακεία έχει όριο.

Ευχαριστώ

Και η αγένεια έχει όριο αλλά δεν βλέπω να ιδρώνει το αυτί σου.

Εσύ τι πρόβλημα έχεις; Τι το παίζεις ; Αν θέλεις να μη φανεις αγενής όπως εγώ  :-[ απάντησε στις απορίες του ατόμου που αναφερόμουν . Αυτό αρκούσε για να δείξεις ότι είσαι ευγενική.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος aggeloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 30, 2010, 05:47:41 μμ »
Να ρωτησω και γω καποια πραγματα με τη σειρα μου.
1. Καταρχην στο τμημα των ωρομισθιων-ολοημερου οπου και δηλωνουμε πρωτα Περιφερεια, κατοπιν στον πινακα Ωρομισθιοι μπορουμε να δηλωσουμε τοσο δευτεροβαθμια οσο και πρωτοβαθμια, ενω στον πινακα με τα Ολοημερα μονο πρωτοβαθμια. Σωστα;;;Και εκι δηλωνουμε παλι περιοχες π.χ. Α-Α Αχαιας ή νομους που ανηκουν στην Περιφερεια με σειρα προτεραιοτητας???
2. Περσι με το καθεστως αναπληρωτων και ωρομισθιων μονο, καποιος σαν ωρομισθιος μπορουσε να δουλεψει μαξ 23 ωρες. Φετος αν τον παρουν σαν ΑΜΩ μπορει να δουλεψει(με ενα αισιοδοξο σεναριο) μεχρι 30??Δλδ ΑΜΩ στην Βθμια και ΑΜΩ στην Αθμια??Η θα τον παρουν καπου ΑΜΩ ειτε Βθμια ειτε Αθμια και θα συμπληρωσει ωρες και απο την αλλη βαθμιδα μεχρι τις 15??Αν τον παρουν ΑΜΩ μπορει να τον παρουν και ωρομισθιο??

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, αλλα...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 30, 2010, 07:35:58 μμ »
Να ρωτησω και γω καποια πραγματα με τη σειρα μου.
1. Καταρχην στο τμημα των ωρομισθιων-ολοημερου οπου και δηλωνουμε πρωτα Περιφερεια, κατοπιν στον πινακα Ωρομισθιοι μπορουμε να δηλωσουμε τοσο δευτεροβαθμια οσο και πρωτοβαθμια, ενω στον πινακα με τα Ολοημερα μονο πρωτοβαθμια. Σωστα;;;Και εκι δηλωνουμε παλι περιοχες π.χ. Α-Α Αχαιας ή νομους που ανηκουν στην Περιφερεια με σειρα προτεραιοτητας???

Ναι.
Στην αίτηση ωρομισθίων για τα ΟΛΟΗΜΕΡΑ δηλώνεις μόνο Α/Βάθμια. (Α-Α Αχαΐας)
Στην αίτηση ωρομισθίων Κανονικού προγράμματος, ΠΔΣ, Εκκλησιαστ. Εκπαίδευσης δηλώνεις Α/Βάθμαι ΚΑΙ Β/βάθμια. (Α-Α Αχαϊας , Β-Α Αχαΐας.)
Και στα δύο δηλώνεις Περιφέρεια με τις περιοχές που επιθυμείς.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:25:33 μμ »
Να ρωτησω και γω καποια πραγματα με τη σειρα μου.
1. Καταρχην στο τμημα των ωρομισθιων-ολοημερου οπου και δηλωνουμε πρωτα Περιφερεια, κατοπιν στον πινακα Ωρομισθιοι μπορουμε να δηλωσουμε τοσο δευτεροβαθμια οσο και πρωτοβαθμια, ενω στον πινακα με τα Ολοημερα μονο πρωτοβαθμια. Σωστα;;;Και εκι δηλωνουμε παλι περιοχες π.χ. Α-Α Αχαιας ή νομους που ανηκουν στην Περιφερεια με σειρα προτεραιοτητας???

Ναι.
Στην αίτηση ωρομισθίων για τα ΟΛΟΗΜΕΡΑ δηλώνεις μόνο Α/Βάθμια. (Α-Α Αχαΐας)
Στην αίτηση ωρομισθίων Κανονικού προγράμματος, ΠΔΣ, Εκκλησιαστ. Εκπαίδευσης δηλώνεις Α/Βάθμαι ΚΑΙ Β/βάθμια. (Α-Α Αχαϊας , Β-Α Αχαΐας.)
Και στα δύο δηλώνεις Περιφέρεια με τις περιοχές που επιθυμείς.

Οι δηλώσεις για τα ολοήμερα αφορούν μόνο ωρομίσθιο προσωπικό; Για να μη βάλω κάπου μακριά στην ίδια περιφέρεια, μιας και έτσι είναι ασύμφορο.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:39:18 μμ »
Να ρωτησω και γω καποια πραγματα με τη σειρα μου.
1. Καταρχην στο τμημα των ωρομισθιων-ολοημερου οπου και δηλωνουμε πρωτα Περιφερεια, κατοπιν στον πινακα Ωρομισθιοι μπορουμε να δηλωσουμε τοσο δευτεροβαθμια οσο και πρωτοβαθμια, ενω στον πινακα με τα Ολοημερα μονο πρωτοβαθμια. Σωστα;;;Και εκι δηλωνουμε παλι περιοχες π.χ. Α-Α Αχαιας ή νομους που ανηκουν στην Περιφερεια με σειρα προτεραιοτητας???
2. Περσι με το καθεστως αναπληρωτων και ωρομισθιων μονο, καποιος σαν ωρομισθιος μπορουσε να δουλεψει μαξ 23 ωρες. Φετος αν τον παρουν σαν ΑΜΩ μπορει να δουλεψει(με ενα αισιοδοξο σεναριο) μεχρι 30??Δλδ ΑΜΩ στην Βθμια και ΑΜΩ στην Αθμια??Η θα τον παρουν καπου ΑΜΩ ειτε Βθμια ειτε Αθμια και θα συμπληρωσει ωρες και απο την αλλη βαθμιδα μεχρι τις 15??Αν τον παρουν ΑΜΩ μπορει να τον παρουν και ωρομισθιο??
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, αλλα...
Την ίδια απορία είχα και εγώ.
Ήξερα ότι ισχύει το 12+11=23 το μάξιμουμ και στις 2 βαθμίδες...

Τώρα μ'ενημέρωσε συνάδελφος από εδώ ότι αν σε πάρουν ως ΑΜΩ, κάνεις από 5 μέχρι και 15 ώρες κι από 'κεί και πέρα μπορείς να πάρεις ώρες ωρομισθίας μέχρι 4 (1-4)...

Δηλαδή 15+4=19 το μάξιμουμ... Άλλα δεν ξέρω μέχρι στιγμής...

Δεν είμαι καν σίγουρη αν έχει το δικαίωμα ο ΑΜΩ να πάρει άλλες ώρες σε ωρομισθία αν έχει ήδη το 15άρι του...
Καλά που θα ήταν τα 30άρια που αναφέρεις! Αλλά πολύ ουτοπικά!

Σήμερα πάντως που ρώτησα αυτό ακριβώς στην Διεύθυνση (ΔΔΕ Ν.Ηρακλείου Κρήτης), δεν ήξεραν να μου απαντήσουν... Με κοίταζαν απλώς...

Νομίζω ότι εγώ ήμουν πιο ενημερωμένη από αυτούς... Γιατί εγώ και συ καιγόμαστε, βλέπεις, όχι αυτοί...  >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2010, 09:47:01 μμ από Joanna Bear, ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος vellisarios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:43:39 μμ »
καλησπερα... σημερα γραφτηκα στο φορουμ και θεωρω οτι με τις ανταλαγες πληροφοριων ολοι μας κατι μαθενουμε παραπανω σε αυτον τον κυκεωνα...θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου απαντησει...ειμαι πε19 περισυ για πρωτη φορα εκανα αιτησηκαι καταταχθηκα στον μηδενικης προυπηρεσιας...φυσικα δεν με πηραν πουθενα ουτε σε ολοημερο ουτε ωρομισθιο ουτε και φυσικα αναπληρωτη....φετος εχω την αισθηση οτι ισως ειναι καλυτερα τα πραγματα για τους πληροφορικους...γνωριζει κανεις στον μηδενικης προυπηρεσιας μεχρι που περιπου εχει φτασει ο πινακας?   ευχαριστωω

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 30, 2010, 10:29:19 μμ »
Δουλεύω σε 8μηνη σύμβαση στο δημόσιο, θα πρέπει να επιλέξω το κουτάκι που γράφει "Δημόσιος Υπάλληλος";  ???

Αποσυνδεδεμένος thelo_na_dioristo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:11:06 μμ »
Παιδια αυτο που θα κανω αυριο είναι:
-ωρομίσθιος μόνο στο νομό μου
-αμω μόνο στο νομο μου
-ακω στο νομο μου και στους 2 γειτονικούς.

Η προυπηρεσία που θα κάνουμε φέτος ΔΕΝ θα προσμετράται για την ενημέρωση του πίνακα που θα χρησιμοποιηθεί για τις προσλήψεις μέχρι να γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ. (Οτι πήραμε πήραμε δηλαδή.)
Αφού γίνει ο επόμενος ασεπ ο πίανακας που υπάρχει τώρα σβήνεται και καταρτίζεται νέος οπου η προυπηρεσία μετράει 0.1 μόριο το μήνα (στην χειρότερη). Δηλαδή ΑΚΩ φέτος σημαίνει 0.8 μόρια.
Συμφέρει να πας κάπου οπου θα χρειαστεί να νοικιάζεις σπίτι? Απο άποψη μορίων σίγουρα όχι (σαν να έγραψες 0,8 μονάδες παραπάνω στον ΑΣΕΠ). Απο οικονομική άποψη είναι στη κρίση του καθενός.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:19:41 μμ »
Να ρωτησω και γω καποια πραγματα με τη σειρα μου.
1. Καταρχην στο τμημα των ωρομισθιων-ολοημερου οπου και δηλωνουμε πρωτα Περιφερεια, κατοπιν στον πινακα Ωρομισθιοι μπορουμε να δηλωσουμε τοσο δευτεροβαθμια οσο και πρωτοβαθμια, ενω στον πινακα με τα Ολοημερα μονο πρωτοβαθμια. Σωστα;;;Και εκι δηλωνουμε παλι περιοχες π.χ. Α-Α Αχαιας ή νομους που ανηκουν στην Περιφερεια με σειρα προτεραιοτητας???

Ναι.
Στην αίτηση ωρομισθίων για τα ΟΛΟΗΜΕΡΑ δηλώνεις μόνο Α/Βάθμια. (Α-Α Αχαΐας)
Στην αίτηση ωρομισθίων Κανονικού προγράμματος, ΠΔΣ, Εκκλησιαστ. Εκπαίδευσης δηλώνεις Α/Βάθμαι ΚΑΙ Β/βάθμια. (Α-Α Αχαϊας , Β-Α Αχαΐας.)
Και στα δύο δηλώνεις Περιφέρεια με τις περιοχές που επιθυμείς.

Οι δηλώσεις για τα ολοήμερα αφορούν μόνο ωρομίσθιο προσωπικό; Για να μη βάλω κάπου μακριά στην ίδια περιφέρεια, μιας και έτσι είναι ασύμφορο.
Στην αίτηση των αναπληρωτών δηλώνεις ΚΑΙ Α/βάθμια αν θες.Τώρα εκει αν σε καλεσουν μαλλον θα είναι για πρωινό πρόγραμμα.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Στην Αίτηση βάζουμε και για Πρωτοβάθμια;
« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:26:13 μμ »
....φετος εχω την αισθηση οτι ισως ειναι καλυτερα τα πραγματα για τους πληροφορικους...γνωριζει κανεις στον μηδενικης προυπηρεσιας μεχρι που περιπου εχει φτασει ο πινακας?   ευχαριστωω

Θα σε απογοητεύσω αλλά την επόμενη σχολική χρονιά δεν ξέρουμε αν θα δουλέψουμε κ εμείς με μόρια.

Για να μάθεις ποιος ήταν τελευταίος ωρομίσθιος που δούλεψε στη περιοχή σου, δηλαδή στην περιφέρεια που δήλωσες θα πάρεις τηλ. στη Β/βάθμια να σου πουν το όνομα του.

Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 718
Σύνολο: 721

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.