*

Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπ. υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ....κλπ  (Αναγνώστηκε 94820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Που μπορώ να βρω την εγκύκλιο που αναφέρει πως να συμληρώνουμε τα παρουσιολόγια ΕΣΠΑ (αργίες, εκδρομές κλπ); Για Β/βαθμια, παράλληλη στήριξη.

Καλησπερα
Ο υπευθυνος του προγραμματος στη δευτεροβαθμια ειναι υποχρεωμενος να ενημερωσει το διευθυντη για τον τροπο συμπλήρωσης των παρουσιολογιων και να στειλει στο σχολειο τη σχετικη εγκυκλιο καθως και ενα προτυπο.Στην περιπτωση μου,ενω τρεχω καθε μερα σε 2 σχολεια, προσπαθησαν να με χωσουν και γι' αυτη τη δουλεια, η οποια εμενα καιει βασικα αλλα δεν ειμαι υποχρεωμενη να διανυω επιπλεον αποσταση και μαλιστα μεγαλη για μια δουλεια που αφενος δε θα την διεκπεραιωσω εγω και αφετερου υπαρχουν mail, fax. Σε ο, τι αφορα τη συμπληρωση σε ημερες αργιων, εκλογων, εορτων κτλ. γραφεις μια συντομη αιτιολογηση π.χ. εκλογες ΠΥΣΔΕ και τις ωρες που θα ειχες κανονικα, ωστε να σου υπολογισουν σωστα τις ωρες στη διευθυνση. Να ελεγχεις παντα τις ωρες  και τα στοιχεια που γραφουν οι διευθυντες διοτι ανθρωποι ειναι λαθη γινονται. Αυτες ειναι οι οδηγιες που εδωσε η υπευθυνη του προγραμματος και αντιστοιχα συμπληρωθηκαν τα δικα μου παρουσιολογια



Ευχαριστώ! Και εγώ ειμαι σε 3 σχολεια και εχω αναλάβει να συμπληρώνω και να πηγαίνω στη Β/βαθμια τα παρουσιολόγια. Απο τη μία το προτιμώ, γιατί ξέρω τι συμπληρώνεται και ξέρω ότι φτάνει στα χέρια του αρμόδιου. Τό θέμα είναι οτι ο ένας διευθυντής αρνείται να μου συμπληρώσει ώρες όταν: α)το σχολείο πάει εκδρομή και εγώ δεν μπορώ να συνοδεύσω λόγω ότι πηγαίνω και σε άλλα, β) με καλούν για επιμόρφωση (λόγω παράλληλης στήριξης) και άρα δεν μπορω να είμαι σε 2 μερη ταυτόχρονα, όποτε θέλω να βρω την εγκύκλιο που να αναφέρει τρόπο συμπλήρωσης παρουσιολογίου για να του τα δείξω. Θα ρωτήσω τους άλλους 2 διευθυντές αν τους έχει έρθει με mail.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Που μπορώ να βρω την εγκύκλιο που αναφέρει πως να συμληρώνουμε τα παρουσιολόγια ΕΣΠΑ (αργίες, εκδρομές κλπ); Για Β/βαθμια, παράλληλη στήριξη.

Καλησπερα
Ο υπευθυνος του προγραμματος στη δευτεροβαθμια ειναι υποχρεωμενος να ενημερωσει το διευθυντη για τον τροπο συμπλήρωσης των παρουσιολογιων και να στειλει στο σχολειο τη σχετικη εγκυκλιο καθως και ενα προτυπο.Στην περιπτωση μου,ενω τρεχω καθε μερα σε 2 σχολεια, προσπαθησαν να με χωσουν και γι' αυτη τη δουλεια, η οποια εμενα καιει βασικα αλλα δεν ειμαι υποχρεωμενη να διανυω επιπλεον αποσταση και μαλιστα μεγαλη για μια δουλεια που αφενος δε θα την διεκπεραιωσω εγω και αφετερου υπαρχουν mail, fax. Σε ο, τι αφορα τη συμπληρωση σε ημερες αργιων, εκλογων, εορτων κτλ. γραφεις μια συντομη αιτιολογηση π.χ. εκλογες ΠΥΣΔΕ και τις ωρες που θα ειχες κανονικα, ωστε να σου υπολογισουν σωστα τις ωρες στη διευθυνση. Να ελεγχεις παντα τις ωρες  και τα στοιχεια που γραφουν οι διευθυντες διοτι ανθρωποι ειναι λαθη γινονται. Αυτες ειναι οι οδηγιες που εδωσε η υπευθυνη του προγραμματος και αντιστοιχα συμπληρωθηκαν τα δικα μου παρουσιολογια



Ευχαριστώ! Και εγώ ειμαι σε 3 σχολεια και εχω αναλάβει να συμπληρώνω και να πηγαίνω στη Β/βαθμια τα παρουσιολόγια. Απο τη μία το προτιμώ, γιατί ξέρω τι συμπληρώνεται και ξέρω ότι φτάνει στα χέρια του αρμόδιου. Τό θέμα είναι οτι ο ένας διευθυντής αρνείται να μου συμπληρώσει ώρες όταν: α)το σχολείο πάει εκδρομή και εγώ δεν μπορώ να συνοδεύσω λόγω ότι πηγαίνω και σε άλλα, β) με καλούν για επιμόρφωση (λόγω παράλληλης στήριξης) και άρα δεν μπορω να είμαι σε 2 μερη ταυτόχρονα, όποτε θέλω να βρω την εγκύκλιο που να αναφέρει τρόπο συμπλήρωσης παρουσιολογίου για να του τα δείξω. Θα ρωτήσω τους άλλους 2 διευθυντές αν τους έχει έρθει με mail.

Υπενθυμισε στον υπευθυνο του προγραμματος στη δευτεροβαθμια να ενημερωσει το συγκεκεριμενο διευθυντη. Επιμορφωση διαβαζω.Νομιζα οτι θα ξεκινουσε ταυτοχρονα για ολους. Για δωσε μας μερικες πληροφοριες!

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
για την 70ωρη επιμόρφωσή λέμε; της παράλληλης στήριξης...

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
για την 70ωρη επιμόρφωσή λέμε; της παράλληλης στήριξης...

Απ' τα λεγομενα του/της vand αυτο καταλαβαινω, το λεει στην παρενθεση και αφηνει να εννοηθει οτι γινεται πρωινες ωρες. Παντως μια συναδελφος της παραλληλης που ειναι σε αλλη διευθυνση της αττικης, κληθηκε να παραστει σε μια συναντηση στο κεδδυ της περιοχης οπου τους ειπαν οτι μαλλον θα γινει μεσα στο Γεναρη και πρωινες ωρες, αν και οι γονεις των παιδιων διαμαρτυρονται που τα παιδια θα μεινουν χωρις στηριξη για αυτο το διαστημα. Για να δουμε την απαντηση του/της vand

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παράθεση
Επιμορφωση διαβαζω.Νομιζα οτι θα ξεκινουσε ταυτοχρονα για ολους. Για δωσε μας μερικες πληροφοριες!

Για την ακριβεια προ-επιμορφωση και ενημερωση για την επιμορφωση που θα ακολουθησει. Ισχυει αυτο που και εσυ ακουσες: 70 ωρες, πρωινες ώρες, 2 εβδομαδες τον Ιανουαριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2010, 04:55:42 μμ από vand »

Αποσυνδεδεμένος sag86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Κατ' αρχάς καλησπέρα σε όλους και όλες στο Forum. Είναι αστείο τη συγκεκριμένη στιγμή να μιλάμε για την επιμόρφωση. Όλοι έχουμε θέματα και δυσκολίες με το παιδί/παιδιά τα οποία έχουμε κληθεί να βοηθήσουμε (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι). Συνάδελφοι, είναι αυτό το πρόβλημά? Το γεγονός πώς ένα υπουργείο μας διατυμπάνιζε πως η επιμόρφωση θα ξεκινήσει το Σεπτέμβρη και μετά θα ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ? Το γεγονός πως πολλούς από εμάς μας έκανε "μπαλάκι" στις αιτήσεις της παράλληλης στήριξης και στο τέλος δε βγαίνει και τίποτα? Και κυρίως το γεγονός πως όλα αυτά τα κάνουμε για την ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΑΣ? Το φοβερό αυτό σύστημα θα σε επιμορφώσει και θα σου δώσει τα εφόδια. Με μηδενικό κόστος να φανταστώ...
  Το ΠΕΚ θα το προκυρήξουν γιατί και αυτό (ως δια μαγείας) θα είναι μέσω ΕΣΠΑ. Θα μας βάλουν και τον Οκτώβρη στην τράπεζα, για να νομίζουμε πως βρήκαμε λεφτά στη μέση της ερήμου, και όλα όμορφα. Σε πληρώνει όποτε θέλει ο εργοδότης? Μαγκιά του. Δεν έχει λεφτά, μπορείς να ζητιανέψεις... Δεν σου επιτρέπει ο εαυτός σου να ζητιανέψεις? Τράβα πέθανε...
  Δεν έχουν όλοι την οικογένειά τους να τους στηρίζει. Υπάρχουν και συνάδελφοι (όπως και εγώ που γράφω αυτό το μήνυμα) οι οποίοι βρίσκουν το internet και δεν το πληρώνουν γιατί δεν έχουν μία. Οι οποίοι δε μπορούν πλέον ούτε τα εισιτήριά τους για το λεωφορείο να πληρώσουν και χρωστάνε σε τράπεζες. Προσωπικά ήδη ψάχνω δεύτερη (πρώτη στην ουσία) δουλειά. Αύριο θα βρείτε τον εαυτό σας σε αυτή τη θέση και θα απορείτε... μα... εγώ...? Σε ένα τέτοιο καθεστώς δεν πρέπει να δεχτεί κανείς να εργαστεί ( ή να επιμορφωθεί) εάν δεν ξεκαθαρίσουν τα πάντα και εάν τελικά μας δείξουν πως τα λεφτά υπάρχουν και όχι να μας το λένε.   

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Συναδελφος μας στη Β Αθηνας, με πληρες ωραριο στην παραλληλη στηριξη Δ/θμια και αναληψη υπηρεσιας στις 30/9 πληρωθηκε για Σεπτεμβρη/Οκτωβρη 1380 ευρω (ΜΚ 17 νομιζω και μεταπτυχιακο). Οσα εγραφε η αναλυτικη μισθοδοσια που ειχε παρει υπογραφοντας τη συμβαση
Και στα δικά μας, συντομα ελπιζω και χωρις καθυστερησεις εφεξης...
Καλα Χριστουγεννα

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Ναι είναι γεγονός η επιμόρφωση έρχεται ! κάλιο αργά παρά ποτέ.
Φυσικά πρώτα πρέπει να πάρουν επιμορφωτές.

28-02-11 Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για ένταξη στο μητρώο επιμορφωτών στο πλαίσιο των Πράξεων «Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες»
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/proskl_ekdhl_end_mhtrwo_epimorfwtwn_eid_agwgh__110228.doc

Εκεί αναφέρει ότι
Παράθεση
"Το επιμορφωτικό πρόγραμμα της πρώτης και δεύτερης φάσης θα είναι διάρκειας δύο εβδομάδων και  εβδομήντα (70)  διδακτικών ωρών και θα υλοποιείται πρωϊνές ώρες (08π.μ. έως 14.30μμ)."

"Οι ενδεικτικές ημερομηνίες διεξαγωγής του επιμορφωτικού σεμιναρίου  για τη σχολική χρονιά 2010-11 εκτιμάται ότι θα είναι από 28 Μαρτίου 2011 έως 20 Μαΐου 2011."
επίσης στο ίδιο έγγραφο θα δείτε και τα θέματα επιμόρφωσης καθώς και το που θα γίνουν .

Λέτε να το βάλουν κάποιοι μέσα στο Πάσχα ; μπα δεν νομίζω χαχαχα
Για το 20 Μαΐου που μπορεί να τελειώσουν κάποιοι τι να πεις.... θα εφαρμόσουν του χρόνου όσα έμαθαν !


Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Για τα τμήματα ένταξης παλιννοστούντων και αλλοδαπών μαθητών, παράλληλη στήριξη σε γλωσσικά μαθήματα κ.λ.π. σε δημόσιο σχολείο μέσω ΕΣΠΑ και χρηματοδότηση από το ίδιο πακέτο
Συγγνώμη δεν κατάλαβα. Σ΄ αυτά τα τμήματα ένταξης παλιννοστούντων και αλλοδαπών μαθητών πάνε αναπληρωτές από πίνακα και μάλιστα πληρώνονται από το ΕΣΠΑ? Δε θυμάμαι στην εγκύκλιο των αναπληρωτών (και στην αίτηση) να γράφει για τμήματα ένταξης αλλοδαπών και παλιννοστούντων μαθητών. Μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις περί αυτού?

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
όπως λέει και η παροιμία "άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς" απλά αντί για 400 ώρες σεμιναρίων και να δίνει ο κάθε πικραμένος ένα ποσό, γίνεται επιδοτούμενο και διαρκεί περισσότερο. θα χαρώ να με διορθώσετε, συνάδελφοι. Να μην φανεί οτι έχω καμιά έπαρση ange.pe17, ισα ιίσα, απο τη μεριά μου πιστεύω πως όλοι πρεπει να είναι ενήμεροι για θέματα ειδικής αγωγής, απλά χρειάζεται μια σοβαρότητα το θέμα, όχι μόνο μεράκι ή να λειτουργούν κάτι τέτοια προγράμματα ως "διέξοδο" προκειμένου να έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να απορροφηθούν όσοι δηλώσουν συμμετοχή. Δλδ όσοι για παράδειγμα μαθαίνουν τη νοηματική, Braile ή διάφορα διαγνωστικά εργαλεία και δεν υστερούν σε τίποτα για να απορροφηθούν κατευθείαν στην ειδική αγωγή, περνούν Γολγοθά και μετά έρχεται ενα πρόγραμμα που τα ισοπεδώνει όλα! Σαν κίνηση και υπο άλλες συνθήκες θα την επικροτούσα, πραγματικά.
Συγγνώμη, αν κατάλαβα καλά θα γίνουν επιδοτούμενα τα σεμινάρια αυτά? Αν ναι, ποιός θα τα επιδοτεί και με ποια κριτήρια θα μπορεί κάποιος να μπει σ΄ αυτά για να επιμορφωθεί?

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Διάβασα με προσοχή όλα τα μηνύματα της σελίδας & διαπίστωσα ότι τα προβλήματα πέρυσι ήταν πάρα πολλά.
Όμως από ένα σημείο & μετά σταμάτησε η ενημέρωση.
Επειδή για πρώτη φορά φέτος θα κάνω τα χαρτιά μου, σκέφτομαι αν θα το δηλώσω (στην Α'βαθμια μου είπαν ότι μάλλον θα τρέχει & του χρόνου το πρόγραμμα) & έχω κάποιες απορίες:

1. Τα προβλήματα στην Α'βαθμια ήταν εξίσου μεγάλα, μόνο καθηγητές συμμετείχαν στη συζήτηση...
2. Η προϋπηρεσία αναγνωρίστηκε κανονικά; Στον πίνακα της γενικής ή της ειδικής;
3. Με όσους δεν συμπλήρωσαν τις προβλεπόμενες ώρες τι έγινε τελικά; Η προϋπηρεσία που είχαν και τα χρήματα που πήραν πού κινήθηκαν;
4. Με τους εκπαιδευτικούς που απολύθηκαν υπήρξε κάποια εξέλιξη; Μήπως κάποιες αιτήσεις έγιναν τελικά δεκτές;
5. Η επιμόρφωση λειτούργησε (αν & καθυστερημένα);

Ευχαριστώ εκ προοιμίου
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Επειδή από μέρα σε μέρα (ή από μέρα σε βδομάδα & μήνα  ;) ) περιμένουμε την εγκύκλιο, θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει στις προηγούμενες ερωτήσεις μου?

Ευχαριστώ!
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ


1. Τα προβλήματα στην Α'βαθμια ήταν εξίσου μεγάλα, μόνο καθηγητές συμμετείχαν στη συζήτηση...

1. στην α/θμια υπήρχαν προβλήματα διότι αυτοί που μπήκαν στο πρόγραμμα ήταν γενικής και δεν είχαν τα εφόδια γιαυτό που τους περίμενε, σε αντίθεση με την β/θμια που πείραν ειδικής και ήταν καλύτερα προετοιμασμένοι

2. Η προϋπηρεσία αναγνωρίστηκε κανονικά; Στον πίνακα της γενικής ή της ειδικής;

για την προυπηρεσία γενικά για όλα όσα έγιναν φέτος είτε με το πρόγραμμα είτε χωρίς πρόγραμμα γενικής ή ειδικής δεν ξέρουμε τι έγινε και αν θα μετρήσουν στους πίνακες ή όχι, υποθέτω σε λίγες μέρες θα φανεί

3. Με όσους δεν συμπλήρωσαν τις προβλεπόμενες ώρες τι έγινε τελικά; Η προϋπηρεσία που είχαν και τα χρήματα που πήραν πού κινήθηκαν;

δεν γνωρίζω τι έγινε, πάντως όλοι ήταν αναπληρωτές πλήρους ωραρίου άρα πληρωθήκαν φούλ ασχέτως τις ώρες τους, αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας μιλήσει

4. Με τους εκπαιδευτικούς που απολύθηκαν υπήρξε κάποια εξέλιξη; Μήπως κάποιες αιτήσεις έγιναν τελικά δεκτές;

απολύθηκαν ποιοι απολύθηκαν ? το μόνο που είχα διαβάσει κάπου ήταν ότι παραιτήθηκαν κάποιοι στην α/θμια γιατί δεν ήταν έτοιμοι για αυτό που αντιμετώπισαν

5. Η επιμόρφωση λειτούργησε (αν & καθυστερημένα);

από ότι άκουσα δεν έγινε σε ένα μεγάλο μέρος, πέρα από κάποιες συναντήσεις που είχανε τους υπεύθυνους του προγράμματος του ΚΕΔΔΥ, τι έγινε ακριβώς δεν ξέρω, βγήκε και κάποιο ψηφιακό υλικό και ένα φόρουμ, αυτά ξέρω αυτά σου λέω.

Καλύτερα να μιλήσουν όσοι δούλεψαν πάνω σε αυτό και να συμπληρώσουν τα κενά.
Πάντως το πρόγραμμα είναι νομίζω μέχρι το 2012-13 και α/θμια και β/θμια, λογικά θα προηγούνται όσοι δούλεψαν φέτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2011, 03:54:49 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Μάλλον το "απολύθηκαν" ήταν δική μου ατυχής έκφραση. Μιλάω γι' αυτή τη συζήτηση. Κάπου διάβα (δυστυχώς τώρα όσο & αν ψαχνω δεν μπορώ να το βρω) ότι ανακλήθηκε η πρόσληψη 30 περίπου ατόμων από αυτή τη φάση. Γνωρίζετε τι συνέβη με αυτούς?
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.