*

Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπ. υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ....κλπ  (Αναγνώστηκε 94778 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω οταν τσεκάρουμε την επιλογή για το συγκεκριμένο πρόγραμμα αφορά τις περιοχές που έχουμε δηλώσει; Γιατι εγώ προσωπικά δεν έχω επιλέξει για αναπληρωτής παντού.

Ρώτησα σχετικά στη Δευτεροβάθμια αλλά η απάντηση ήταν " δεν μπορούν μέχρι στιγμής να μας το διευκρινήσουν από το Υπουργείο.Πιθανόν να μπορούν να σας καλέσουν σε οποιαδήποτε περιοχή ,αλλά ουτε αυτό μπορω να το εγγυηθώ..Δεν έχουμε πληροφόρηση απο το ΥΠΕΠΘ"

 ??? ??? ??? ???
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος prtasia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστώ πολύ είναι απαράδεκτοι εχουν βγάλει μία εγκύκλιο και κανείς δεν είναι ενημερωμένος..

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Τηλεφώνησα στο Υπουργείο και ρώτησα γιατί το Πρόγραμα εξειδικευμένης υποστήριξης εντάσσεται στις αιτήσεις της γενικής και όχι της ειδικής αγωγής? Η απάντηση που μου δόθηκε είναι ότι κάνουν μία έρευνα (τι?) για να δουν πόσοι θα το δηλώσουν.... Τα κριτήρια επιλογής θα τα ορίσει η ειδική αγωγή... Τον ρωτάω μετά γιατί δεν το εξηγούσατε αυτό στην εγκύκλιο.... Τι επακολούθησε μετά? Λογομαχία... Ας μην συνεχίσω....
   Αγαπητή υπουργέ, αγαπητοί συνάδελφοι του Υπ. Παιδείας αν δεν θέλετε να λογομαχούμε στο τηλέφωνο καλό θα ήταν να δίνετε διευκρινίσεις γραπτές ή να συνεδριάζετε καθημερινά ώστε να ενημερώνεστε και να μη λέει ο καθένας ότι του κατέβει ή να απαντάει δεν γνωρίζω όταν η εγκύκλιος δίνει τα τηλέφωνά σας για διευκρινίσεις.... Και εσείς στενοχωριέστε αλλά και εμείς συγχιζόμαστε....

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ

Παιδιά έλεος πριν ρωτήσουμε ή πριν κριτικάρουμε ας διαβάζουμε τα προηγούμενα μηνύματα. Χαρά στο κουράγιο του gmork που τα ξανάγραψε !

Λοιπόν η άποψη μου

Το πρόγραμμα αυτό είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ !
εξηγούμε

1) θα υποστηριχθούν παιδιά με παράλληλη στήριξη ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΟΥΣΑΝ αφού δεν υπήρχαν αλλά ούτε υπάρχουν λεφτά !

2) θα δουλέψει περισσότερος ή τουλάχιστον θα μειωθούν αριθμητικά οι συνάδελφοι οι οποίοι δεν θα τους προσλάμβαναν φέτος λόγο κρίσης

3) θα δουλεύουν έως το 2015 !

4) θα υπάρξει επιμόρφωση

5) μένει η ειδική στην επιφάνεια

όσο αφορά γιατί από την γενική το είχαμε πει και το ξαναείπε ο gmork. Απλή λογική ! Ας σταματήσει η μιζέρια και η καχυποψία.
Να ευχαριστήσετε τον Θεό που έκοψε σε κάποιον και έβαλε αυτό το πρόγραμμα στο ΕΣΠΑ.



Το πρόγραμμα αυτό μάλλον δεν είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ !
εξηγούμαι:

Όλος ο χώρος της Ειδικής Αγωγής ουρλιάζει γι αυτό το πρόγραμμα και έχει προχωρήσει στην καταγγελία του. Πρώτον.
Θ απαντήσω ένα προς΄ένα σε αυτά που λες , διότι είναι αναξιόπιστα.


Ποιος είναι αυτός ο κόσμος της ειδικής αγωγής που ουρλιάζει όπως λες ? ε?

Παράθεση
για το 1) Η παράλληλη στήριξη κυρίωσ αφορά άτομα με αυτισμό (ψάξε στο νόμο), για τα οποία τις περισσότερς φορές οι ίδιοι τους οι γονείς πλήρωναν από την τσέπη τουσ  εκπαιδευτικούς που τους ικανοποιούσαν ώστε να διδάσκουν τα παιδιά τουσ στο δημόσιο ελλην. σχολείο. Οπότε θέμα λεφτών από το κράτος δεν τίθεται εδώ. Επίσης, άλλοι μαθητέσ που δέχονται παράλληλη στήριξη είναι τυφλοί και λιγότεροι κωφοί, οι οποίοι υποστηρίζονταν στη α'βαθμια από εξειδικευμένους δασκάλους κυρίως και στη β'βαθμια από καθηγητές , οι οποίοι το λιγότερο που είχαν ήταν σεμινάριο στη ΕΑ.
Και ΕΠΙΤΕΛΟΥς, τί είναι οι μαθητές με ε.ε.α. να μην έχουν καταρτισμένουσ εκπαιδευτικούς;;
Προκειμένου να δουλεψουν περισσότεροι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να μην παίρνουν την εκπαίδευση που δικαιούνται τα παιδιά??; ΔΕΝ κατάλαβα!

Τι λες ? γιατί μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα. Σου λένε θα γίνει ένα πρόγραμμα που είναι χρηματοδοτημένο, που θα επιμορφώσει εκπαιδευτικούς που δουλεύουν ήδη στην ειδική.
Δεν βγάζει νόημα αυτά που λες. Μας εξηγείς τι είναι παράλληλη στήριξη ? μπράβο και τι σημαίνει αυτό ότι θα πρέπει να ουρλιάζουμε για το πρόγραμμα ?   

Παράθεση
για το 2) και 3)  Λαϊκίστικη άποψη. Ει ς το όνομα της μείωσης της ανεργίας, θα τοποθετούσαν ποτέ άνεργη νοσοκόμα σε ρόλο ιατρού να κάνει διαγνώσεις και να χειρουργεί κόσμο; Δεν νομίζω!!! Έπειτα, Εσύ ο ίδιος απάντησες ότι αυτό για το 2015 δεν είναι σίγουρο, αλλά και πάλι δε θα σήμαινε κ κάτι αν ίσχυε.

Λαικιστή άποψη ? το ότι θα δουλέψουν συνάδελφοι είναι λαικισμός ? μάλιστα.... εντάξει ότι πεις. Το παράδειγμα σου με την νοσοκόμα είναι ΤΡΑΓΙΚΟ. Τώρα γιατί πετάς τέτοια επιχειρήματα θα προσπαθήσω να το εξηγήσω σε λίγο.

Παράθεση

για το 4) Τί επιμόρφωση θα υπάρξει; Ξέρουμε; Μας έχουν ενημερώσει; Ποιοί θα την κάνουν; Θα είναι ειδικοί; Πότε; Πόσο θα κρατήσει; Θα είναι αρκετή και πλήρης; Κανείς δεν ξέρει!!

και αφού δεν ξέρεις ουρλιάζεις εσύ και όλος ο "κόσμος" της ειδικής. Η λογική της παράνοιας.

Παράθεση

για το 5) άραγε θα πάρει πρώτα τους εξειδικευμένους εκπαιδευτικούς σε αυτό το εκπαιδευτικο-ενταξιακό πρόγραμμα; Θα φανεί!!

δεν ξέρεις αλλά εσύ συνεχίζεις να ουρλιάζεις

Παράθεση

Εμείς "ευχαριστώ" δεν λέμε kinegiros, όπως "ευχαριστώ" δεν λένε ούτε οι γονείς των μαθητών με εεα και οι ίδιοι οι μαθητές, οι οποίοι είναι πάνω από όλα.

Κάποιοι, στο όνομα της  Ένταξης, που ακούγεται πολύ ευχάριστη κια όμορφη,  "λιθοβολούν" την Ειδική Αγωγή.
Ας μας ενημερώσουν, όμως , επισήμως για το αν θέλουν να την κλείσουν, για να ξέρουμε αυτοί που την αγαπάμε τί να κάνουμε.

Κ να μην ξεχνάμε: "Πρώτα ο μαθητής"

Μάλιστα.

Οι συνάδελφοι πριν σου εξήγησαν ήρεμα και ωραία αρκετά πράγματα αλλά εγώ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΟΣ.

ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!
Κουράστηκα με το ότι έχουμε άποψη για όλα, τα ξέρουμε όλα, εμείς ήμαστε οι ειδικοί, εμείς ήμαστε οι ειδική αγωγή !
ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΑΤΕ angie ΠΕ71 εσύ και κάποιοι άλλοι σαν εσένα. Τον τελευταίο καιρό ειδικά τα άτομα 71/61 την έχουν ψωνίσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.
Δεν ξέρω αν σας γαλούχησαν στο πανεπιστήμιο με το πνεύμα ότι εσείς είστε της ειδικής ενώ οι ΑΛΛΟΙ είναι μουσαντέν ή αν απλά είχατε αυτό το ξερολίστικο έτσι και αλλιώς.

ΗΡΕΜΙΣΤΕ. Δεν είστε οι ιππότες της ειδικής αγωγής. Δεν θα σώσετε την ειδική από τον μπαμπούλα.

Το πρόγραμμα δεν το θέλετε για τον απλό λόγο ότι θεωρείτε την ειδική αγωγή το τσιφλίκι σας. Θεωρείτε ότι όλοι οι υπόλοιποι ΠΕ60/70 ΠΕ02/ΠΕ03 υπολείπονται σε σχέση με εσάς τους ειδήμονες. ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΠΙΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΗΤΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ.
Σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω. Αφού τα επιχειρήματα σας ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΝΟΗΜΑ. Οπότε ή είστε ηλίθιοι ή κρύβεται κάτι άλλο. Επειδή ηλίθιοι ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ μας λέτε αυτά που λέτε για να κρύψετε τα ΑΛΗΘΙΝΑ σας πιστεύω.

Είστε στην ανασφάλεια κάθε χρόνο και σας δικαιολογώ αφού χρόνια τώρα σας έχουν στο περίμενε (κακώς). ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΝΟΣ ΣΗΜΕΙΟΥ. ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ !

Αυτά

Υ.Γ. προσπαθήστε τουλάχιστον να μιλάτε για την βαθμίδα σας. Μην μιλάτε για την Δ/θμια δεν έχετε ιδέα. Εγώ δουλεύω 7 χρόνια και λέω ότι δεν έχω ιδέα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Συνάδελφοι γιατί δεν λέμε τα πράγματα όπως είναι? Γιατί για το πρόγραμμα της παράλληλης στήριξης δεν παίρνει εκπαιδευτικούς από τους πίνακες της ειδικής αγωγής? Πού το είδατε γραμμένο στην εγκύκλιο ότι θα εξαντλήσει πρώτα τους πίνακες της ειδικής αγωγής... Αυτό αναφέρεται σε άλλη εγκύκλιο... Τώρα για αυτό το πρόγραμμα θα προσλάβει εκπαιδευτικούς από τους πίνακες της γενικής.. Και ξέρετε γιατί? Γιατί διαφορετικά θα χάσει τα χρήματα του ΕΣΠΑ... Το ΕΣΠΑ τα χρήματα τα δίνει για επιμορφωτικά σεμινάρια όχι για να προσλάβει νέους εκπαιδευτικούς... Αν τα χρήματα δεν χρησιμοποιηθούν για το συγκεκριμένο τότε δεν θα δωθούν. Έτσι η Αννούλα σκέφτηκε το εξής... Τι να τα κάνουν τα σεμινάρια οι εκπαιδευτικοί ειδικής αγωγής? Αυτοί έχουν ήδη διδακτορικά και μεταπτυχιακά... Έτσι το συγκεκριμένο πρόγραμμα δόθηκε στη γενική αγωγή... Εγώ προσωπικά μόνο έτσι μπορώ να εξηγήσω αυτή την κίνηση του Υπουργείου....
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ,συμφωνω απολυτα.. Να σου πω και ποιοι θα κανουν την επιμορφωση ? να γελασουμε κιολας? ΑΥΤΟΙ οι παιδαγωγικοι συμβουλοι που εχουν το μεσο για να το κανουν .. για να παρουν και αλλα χρηματα εκτος απο τα σεμιναριακα προγραμματα..

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ

Αν για την Ειδική Αγωγή έχουμε εμείς οι ίδιοι τη λογική " Το μη χείρον βέλτιστον ", τότε...

Καλά μας κάνουν.

Δηλαδή θεωρείς ότι καλύτερα να πηαγίνουν στη ΕΑ άτομα τα οποία δεν εχουν ιδέα από ειδική αγωγή; Γιατί εγω΄έχω δει άτομα να μπαίνουν σε νηπιαγωγεία χωρίς να γωνρίζουν καν τι θα πει ειδική αγωγή, απλά και μόνο επιεδή είχε εξαντληθεί ο πίνακας των νηπιαγωγών ειδικής και παίρνανε πλέον από τη γενική. Έτρεχα εγώ προσωπικά να τους οργανώσω την τάξη και το υλικό τους, να τους μάθω π'ως να στέκονατι στην τάξη, πώς να αντιμετωπίζουν τα παιδιά κλπ κλπ κλπ
Εγώ δεν το θέλω αυτό! Προτιμώ να έχουν κανει έστω μια επιμόρφωση πάνω στο αντικέιμενο!
Και ναι! Σε αυτή την περίπτωση, έτσι όπως έχουν τα πράγματα, το μη χείρον βέλτιστο! Και προσπαθούμε να κάνουμε τα πράγματα ακόμα καλύτερα! Το πρόβλημα θα ήταν αν επαναπαυόμασταν και δεν διεκδικούσαμε την πραγματική επιμόρφωση στην ΕΑ και την στελέχωση τπου χώρου με άτομα που πραγματικά ξέρουν το αντικέιμενο και το αγαπάνε, και όχι με άτομα που βρέθηκαν τυχαία, επέιδή έτυχε να έρθει η σειρά τους στον πίνακα ή επειδή η ΕΑ "δινει" προϋπηρεσία και μόρια για διορισμό στη γενική ή επειδή υπάρχει το επίδομα....
συμφωνω emmaki αλλα να σου πω .γιατι δεν εκανε και ΑΣΕΠ ΕΑ στη Δ/θμια , να μπουν οι καλυτεροι με αντικειμενικο τροπο και με μοριοδοτησησ αναλογη των προσοντων τους?θα εκλεινε τοτε σοβαρα το θεμα αλλα δεν προλαβαινει γιατι πρεπει να λειτουργησουν τα σχολεια , οι γονεις φωναζουν και απαιτουν και καλα κανουν , τωρα λοιπον τρεχει να βρει ατομα και απο την ΓΑ γιατι θελει να τη βγαλει οικονομικα...

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
"Νέο πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης: κανείς από τους δύο εκπροσώπους του Υπουργείου δεν ήταν απόλυτα γνώστης του πώς θα λειτουργήσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Μίλησαν για ξεχωριστή επιμόρφωση των εκπαιδευτικών που θα προσληφθούν, για πρόσληψη μέσω πίνακα, αλλά δε δεσμεύτηκαν ότι πρόκειται για τους υπάρχοντες πίνακες ειδικής αγωγής ή για τη δημιουργία νέων και μας ενημέρωσαν ότι διευκρινίσεις θα δοθούν στη νέα εγκύκλιο που θα εκδοθεί για τις προσλήψεις αναπληρωτών-ωρομισθίων εκπαιδευτικών στην ειδική αγωγή. Από πλευράς μας έγινε ξεκάθαρο προς το Υπουργείο ότι τέτοια προγράμματα ως στόχο έχουν μόνο την απορρόφηση χρηματοδοτήσεων χωρίς κανέναν σχεδιασμό και σε βάρος τόσο των μαθητών όσο και των εκπαιδευτικών και απαιτήσαμε τη συνέχιση και διεύρυνση της παράλληλης στήριξης στα σχολεία και την πρόσληψη μόνιμου εκπαιδευτικού και στην ειδική αγωγη"


Ουτε ειδημων,ουτε ξερολα,αλλα ουτε και ασχετη εντελως με την κατασταση ειμαι(αφου καθε χρονο στα Νηπιαγωγεια συνανταμε πολλες περιπτωσεις παιδιων με διαχυτη αναπτυξιακη διαταραχη και καλουμαστε να αντιμετωπισουμε οι της γενικης καταστασεις που απτονται της ειδικης).
Γιατι ολα αυτα; ολες/οι λιγο πολυ ξερουμε την απαντηση(βλεπε και την παραπανω τοποθετηση του υπουργειου,ειναι πολυ διaφωτιστικη).
Αντι λοιπον να χανετε την ψυχραιμια σας ,να αλληλοσπαραζεστε ειναι καλυτερα να δραστηριοποιηθειτε και να ενωσετε τις φωνες σας για να ξεκαθαρισει το τοπιο στην ειδικη αμεσα ωστε να ικανοποιουνται οι αναγκες των παιδιων πρωτιστως και βεβαιως οι δικες σας  κατ επεκταση.
Αν εισασταν γονεις παιδιων με ειδικες αναγκες πως θα τα βλεπατε ολα αυτα αραγε;

Αποσυνδεδεμένος nickolai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • viva la vida
    • Προφίλ
kinegiros τα σχόλιά σου και τα επιχειρήματά σου είναι σαθρά.

Δεν μπαίνω καν στον κόπο να απαντήσω, διότι η κουβέντα με τύπους σαν εσένα μόνο εποικοδομητική δεν είναι.
Να ξέρεις πως κρίνεσαι συνεχώς για τις απόψεις που εκφράζεις εδώ μέσα και συμπεράσματα έχουν βγει.

Επίσης να σε ενημερώσω, διότι εκτός από το ότι επιχειρηματολογείς σαθρά, διαβάζεις και δίχως να κατανοείς τι γράφουν οι συνάδελφοι.
Κανείς συνάδελφος δεν εξήγησε ΤΙΠΟΤΑ και δεν μίλησε θετικά για το πρόγραμμα. Το μόνο θετικό σχόλιο ήταν για "μια λύση ανάγκης".

Σου έχω ξαναευχηθεί: Καλή ενημέρωση, επιμόρφωση κ.τ.λ. κ.τ.λ.

Ή αλλιώς, περαστικά σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2010, 04:57:21 μμ από ange.pe71 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Ουρλιάξτε !!!!

σας λένε ότι θα βγουν διευκρινίσεις στην εγκύκλιο της ειδικής και αναρωτιέστε ακόμα αν θα πάρει από τον πίνακα ειδικής !

Ουρλιάξτε !!!!

σας λένε ότι θα κάνουν ένα πρόγραμμα και εσείς δαιμονοποιείται ακόμα και την προσπάθεια προκαταλαμβάνοντας την αποτυχία γιατί τους "ξέρετε"!


Ουρλιάζω !!!! Γιατί έχουμε μείωση του δείκτη νοημοσύνης των "ειδικών παιδαγωγών"!


Συμπερασμα? Σοβαρότης μηδέν.

kinegiros o ΣΑΘΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος nickolai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • viva la vida
    • Προφίλ
"Νέο πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης: κανείς από τους δύο εκπροσώπους του Υπουργείου δεν ήταν απόλυτα γνώστης του πώς θα λειτουργήσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Μίλησαν για ξεχωριστή επιμόρφωση των εκπαιδευτικών που θα προσληφθούν, για πρόσληψη μέσω πίνακα, αλλά δε δεσμεύτηκαν ότι πρόκειται για τους υπάρχοντες πίνακες ειδικής αγωγής ή για τη δημιουργία νέων και μας ενημέρωσαν ότι διευκρινίσεις θα δοθούν στη νέα εγκύκλιο που θα εκδοθεί για τις προσλήψεις αναπληρωτών-ωρομισθίων εκπαιδευτικών στην ειδική αγωγή. Από πλευράς μας έγινε ξεκάθαρο προς το Υπουργείο ότι τέτοια προγράμματα ως στόχο έχουν μόνο την απορρόφηση χρηματοδοτήσεων χωρίς κανέναν σχεδιασμό και σε βάρος τόσο των μαθητών όσο και των εκπαιδευτικών και απαιτήσαμε τη συνέχιση και διεύρυνση της παράλληλης στήριξης στα σχολεία και την πρόσληψη μόνιμου εκπαιδευτικού και στην ειδική αγωγη"


Ουτε ειδημων,ουτε ξερολα,αλλα ουτε και ασχετη εντελως με την κατασταση ειμαι(αφου καθε χρονο στα Νηπιαγωγεια συνανταμε πολλες περιπτωσεις παιδιων με διαχυτη αναπτυξιακη διαταραχη και καλουμαστε να αντιμετωπισουμε οι της γενικης καταστασεις που απτονται της ειδικης).
Γιατι ολα αυτα; ολες/οι λιγο πολυ ξερουμε την απαντηση(βλεπε και την παραπανω τοποθετηση του υπουργειου,ειναι πολυ διaφωτιστικη).
Αντι λοιπον να χανετε την ψυχραιμια σας ,να αλληλοσπαραζεστε ειναι καλυτερα να δραστηριοποιηθειτε και να ενωσετε τις φωνες σας για να ξεκαθαρισει το τοπιο στην ειδικη αμεσα ωστε να ικανοποιουνται οι αναγκες των παιδιων πρωτιστως και βεβαιως οι δικες σας  κατ επεκταση.
Αν εισασταν γονεις παιδιων με ειδικες αναγκες πως θα τα βλεπατε ολα αυτα αραγε;


Επιτέλους...

Και θα επαναλάβω κι εγώ: Αν ήσαστε γονεις παιδιων με ειδικες αναγκες πως θα τα βλεπατε ολα αυτα αραγε;?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2010, 04:28:37 μμ από ange.pe71 »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Τώρα για να καταλάβω γιατί σιγά σιγά αρχίζω και τρελαίνομαι... Διαπληκτησσόμαστε για το ποιος θα κάνει μάθημα στο νέο πρόγραμμα ειδικής Αγωγής? Γενική ή Ειδική Αγωγή? Αυτό είναι το πρόβλημα?.... Όλα τα άλλα έχουν λυθεί? Δεν βλέπετε ότι αυτοί που έβγαλαν την εγκύκλιο είναι σε επίπεδο έρευνας... Το πρόβλημα είναι ότι γράφουν κάτι σε μία εγκύκλιο χωρίς να ξέρουν πώς θα λειτουργήσει... Σε επίπεδο έρευνας... Και εσείς από την άλλη τσακώνεστε σαν τα σκυλιά.... Όλοι θα πάρετε... Ο τελευταίος να μην σπρώχνει...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Όποιος διάβασε αυτά που έχω γράψει θα έχει διαβάσει ότι το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ είναι ανοιχτό. Έχουν δώσει ανοιχτή παράταση για να υποβληθούν οι προτάσεις.

Το πρόβλημα φίλε GERMANOS δεν είναι αυτό που λες. Δεν κατάλαβες.

Όσοι διαφωνούν με το πρόγραμμα αυτό είναι όσοι

1) θεωρούν ότι κακός γίνετε πρόγραμμα από την στιγμή που υπάρχει προσωπικό ειδικό. Ποιος ο λόγος να επιμορφωθούν αφού έχουμε. (οι 71/61 είναι οι ειδήμονες)

2) θεωρούν ότι δεν πρέπει να γίνετε κάτι τέτοιο αποσπασματικά και να δώσει το υπουργείο λεφτά να κάνει κανονικά την παράλληλη στήριξη.


Φυσικά υπάρχει και η άλλη άποψη που λέει ότι η ειδική δεν είναι τσιφλίκι κανενός (ειδικά όχι των 71/61 που έχουν ψωνιστεί σε μεγάλο βαθμό και νομίζουν ότι είναι μοναδικοί)
Εμείς στην Δ/θμια δεν έχουμε προσωπικό και παρακαλάμε κάθε χρόνο να συνεργαστούμε με κάποιον που έχει κατά ελάχιστο τελειώσει ένα σεμινάριο. Οπότε η επιμόρφωση που θα δοθεί είναι μία λύση όχι αυτή που θα θέλαμε (περισσότερα μεταπτυχιακά, διδασκαλείο ειδικής στην δ/θμια) ΑΛΛΑ μια ΛΥΣΗ.

Έχουμε επαφή με την πραγματικότητα και ξέρουμε ότι ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΠΣ γινόντουσαν δεχτές και τώρα με την ΚΡΙΣΗ θα είχαμε μεγαλύτερο πρόβλημα. Όποτε το ότι κάποιος το έβαλε στο ΕΣΠΑ είναι μια λύση, η καλύτερη ΛΥΣΗ αφού δεν έχουμε λεφτά !

Έχουμε λοιπόν μια μερίδα "ειδικών" που έχουν εκφραστεί ανοιχτά ΚΑΤΑ για το πρόγραμμα αυτό. Τα κίνητρα τους είναι προφανή. Αυτοί οι ειδικοί δεν έχουν καμία σχέση με τους σκεπτικιστές που περιμένουν να δουν περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα για να μπορούν να τοποθετηθούν ξεκάθαρα.

Έχοντας επίγνωση της πραγματικότητας και έχοντας τα στοιχεία που έχω ΠΙΣΤΕΥΩ ότι το πρόγραμμα αυτό θα δώσει ΑΔΙΕΞΟΔΟ (ειδικά στην Δ/θμια) σε προβλήματα που υπάρχουν στην ειδική. Θέλω να ελπίζω ότι θα σχεδιαστεί σωστά και θα εφαρμοστεί σωστότερα.


Όσο για αυτούς που αναρωτιούνται τι θα πούνε οι γονείς.......ας δούνε τον φανταστικό διάλογο.

Γονέας: τι εννοείτε ότι δεν υπάρχουν πιστώσεις για την ΠΣ του παιδιού μου.
Υπουργείο: δεν έχουμε λεφτά
Γονέας: δεν με νοιάζει, έχετε υποχρέωση !
Υπουργείο: Ουκ λάβεις εκ του μη έχοντος
Γονέας: Σας εκλιπαρώ ούτε εγώ έχω λεφτά να το υποστηρίξω το παιδί μου! δεν μπορεί να μην υπάρχει μια λύση!
Υπουργείο: Κοιτάξτε είχαμε βάλει ένα πρόγραμμα για ΠΣ στο ΕΣΠΑ και έτσι θα γινόταν κάτι αλλά....
Γονέας: Τι αλλά ?
Υπουργείο: Να μια μερίδα από "ειδικούς" είπαν ότι αυτό είναι λάθος και ότι και εσείς οι γονείς συμφωνούσατε με την άποψη αυτή οπότε το ακυρώσαμε
Γονέας:   @#$%$#^%%$#@@#$@#   που είναι αυτοί οι ειδικοί να τους πω πόσο πολύ συμφωνούσαμε !    @@#%%^&%#$%#@!$#@!@#





« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2010, 05:11:43 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
"Γονέας: τι εννοείτε ότι δεν υπάρχουν πιστώσεις για την ΠΣ του παιδιού μου.
Υπουργείο: δεν έχουμε λεφτά
Γονέας: δεν με νοιάζει, έχετε υποχρέωση !
Υπουργείο: Ουκ λάβεις εκ του μη έχοντος
Γονέας: Σας εκλιπαρώ ούτε εγώ έχω λεφτά να το υποστηρίξω το παιδί μου! δεν μπορεί να μην υπάρχει μια λύση!
Υπουργείο: Κοιτάξτε είχαμε βάλει ένα πρόγραμμα για ΠΣ στο ΕΣΠΑ και έτσι θα γινόταν κάτι αλλά....
Γονέας: Τι αλλά ?
Υπουργείο: Να μια μερίδα από "ειδικούς" είπαν ότι αυτό είναι λάθος και ότι και εσείς οι γονείς συμφωνούσατε με την άποψη αυτή οπότε το ακυρώσαμε
Γονέας:   @#$%$#^%%$#@@#$@#   που είναι αυτοί οι ειδικοί να τους πω πόσο πολύ συμφωνούσαμε !    @@#%"





Επειδη τα σεναρια ειναι πολλα καποιες/oi εχουν κατα νου και αυτο:
Υπουργείο: Κοιτάξτε είχαμε βάλει ένα πρόγραμμα για ΠΣ στο ΕΣΠΑ και έτσι θα γινόταν κάτι( να ροκανισουμε κονδυλια απο το ΕΣΠΑ χωρις να διαθεσουμε πορους για προσληψη εκπ/τικων ειδικης) αλλά....
Γονεας:ειναι μπαλαντερ και... μιλα οπου και οπως θελουμε!
:( :( :( :( :( :( :(




Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μάλλον κατάφεραν για άλλη μια φορά να μας διχάσουν ώστε να μας αποπροσανατολίσουν...
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.