*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24μηνου  (Αναγνώστηκε 267077 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #882 στις: Ιούλιος 25, 2010, 07:30:26 μμ »
Θα παρακαλούσα όσο είναι δυνατών τους συναδέλφους που θα παρευρεθούν την Τετάρτη στο Υπουργείο και μέχρι την Τετάρτη για αυτούς λίγο – πολύ θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο σε ότι αφορά τους διορισμού, αφού η εγκύκλιος είναι πιθανό να βγει μέχρι την Παρασκευή, να ρωτήσετε και να πάρετε τον αριθμό των 24μηνο+ΑΣΕΠ ανά ειδικότητα και όχι στο σύνολο ώστε να ξέρει και η κάθε ειδικότητα τι να περιμένει.

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να έχετε και να έχουμε τα καλύτερα!!

Οικονομολόγος ΠΕ 09 που διεκδικεί με το 40% - (έχουμε 3 άτομα με 24μηνο +ΑΣΕΠ)


Ένας επιπλέον λόγος για να είσαι κι εσύ εκεί συνάδελφε...
Γιατί οι συνάδελφοι που θα παρευρεθούν είναι σίγουρο ότι ξέρουν να κάνουν ερωτήσεις.
Για να πάρουν όμως απαντήσεις μάλλον χρειάζεται να βάλουμε κι άλλοι το χεράκι μας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:07:54 »

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #883 στις: Ιούλιος 25, 2010, 07:40:42 μμ »
Δεν έχεις καταλάβει κάτι: με τα μηνύματά μου στο pde δεν μεταφέρω την προσωπική μου ερμηνεία επί του εν λόγω νόμου αλλά την εικόνα που έχω σχηματίσει για το πώς διαβάζει το νόμο αυτό το υπουργείο ύστερα από πληθώρα επαφών μου μαζί τους. Ο τρόπος αυτός λοιπόν σε καμία περίπτωση δε σημαίνει: το 24μηνο απορροφάται κατ' απόλυτη προτεραιότητα των κατηγοριών του 60-40 και εφόσον απορροφηθεί τότε και μόνο τότε καλείται το 60-40. Το εγγυώμαι 100% πως οι υπεύθυνοι του υπουργείου, τόσο διοικητικοί όσο και πολιτικοί ΔΕΝ διαβάζουν τον νόμο υπό αυτή την έποψη ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ! Και να προσθέσω και κάτι; Ούτε και 'γώ όταν διαβάζω τον νόμο καταλαβαίνω κάποια επιτακτικότητα διορισμού ως προς το 24μηνο.
Όλοι μας θέλουμε να απορροφηθούν οι διοριστέοι συνάδελφοι ανεξαρτήτως κατηγορία που ανήκουν, όλοι μας επιθυμούμε να μην αδικηθεί κανείς που έχει επιτυχία ΑΣΕΠ, εκτεταμμένη προϋπηρεσία ή (πόσο μάλλον) και τα δύο. Το να κρυβόμαστε όπως πίσω από το δάχτυλό μας πιστεύοντας πως όλα είναι ρόδινα και καλά είναι κάτι που δρα ανασχετικά ως προς τις πολλές και δραστικές κινήσεις που θα πρέπει να γίνουν προκειμένου να δούμε κάποια στιγμή το όνομά μας στους πίνακες των διοριζομένων...

1ον: Το Υπουργείο είναι σίγουρο ότι θα κοιτάξει να κάνει τους λιγότερους δυνατούς διορισμούς. Διοικητικοί και Πολιτικοί΄.
Αντίλογος: Ο νόμος λέει αυτό που λέει, η ερμηνεία που θα προσπαθήσουν να δώσουν θα εξυπηρετεί αυτήν την πολιτική τους. Εκτός κι αν αλλιώς τους αναγκάσουμε. Πολιτικά και νομικά.
2ον
Λες ότι κι εσύ καταλαβαίνεις το ίδιο με το Υπουργείο. Λυπάμαι θα διαφωνήσω κι εγώ και ο σύζυγός μου που είναι νομικός. Κι έχω κι εγώ επιχειρήματα που θα τεθούν όπου πρέπει, όπως έχουν ήδη τεθεί κι εδώ στο φόρουμ. Εκεί θα το παίξουμε το παιχνίδι; Δε θέλω τη νομική σου ερμηνεία συνάδελφέ μου, θέλω να υποστηρίξεις το αυτονόητο για τον κλάδο μας όπως το λες παρακάτω για το δικαίωμα όλων για διορισμό, όχι με ευχές αλλά ΩΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ αναμφισβήτητο.  Καταλαβαίνεις ότι κάνεις λογικό άλμα όταν απ΄τη μια υποστηρίζεις την ερμηνεία του Υπουργείου κι απ΄την άλλη το δικαίωμα όλων για διορισμό;; Τουλάχιστον αυτό φαίνεται απ τα γραφόμενά σου.
3ον
Ποιός λέει ότι υποστηρίζοντας την ερμηνεία του νόμου που είπα κι εγώ κι άλλοι εδώ μέσα, σημαίνει ότι τα βλέπουμε ρόδινα;; Αλλά τι να κάνουμε; Να μην πούμε τη δική μας ερμηνεία ;(που ήταν αυτονόητη ως τον Σεπτέμβρη για όλους) Και ακριβώς επειδή δίνουμε αυτή την αυτονοητη ερμηνεία να καλέσουμε στην συνέχεια τους συναδέλφους χρησιμοποιώντας και αυτό να ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΜΕ το δικαίωμά μας ενάντια στην ερμηνεία του Υπουργείου που παραδέχτηκες ότι είναι και...δική σου;


Ανέκαθεν θεωρούσα ως το πιο γόνιμο έδαφος για τους αγώνες πάσης φύσεως την αλήθεια. Όταν, ύστερα από προσωπικό σοκ, κατάλαβα, ύστερα από προσωπικές επαφές μαζί τους, τις προθέσεις του υπουργείου θεώρησα ως το καλύτερο "δώρο" προς τους συναδέλφους μου το να μεταφέρω την όλη κατάσταση στο εν λόγω φόρουμ. Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι πάντως αυτό ένιωσα.

Προσωπικά δεν έκανα κανένα λογικό άλμα αφού ο νόμος ερμηνευόμενος με βάση το περιεχόμενό του εννοείται πως αφήνει τεράστιο περιθώριο στο να απορροφηθούν πλήρως οι πίνακες των βασικών ειδικοτήτων (στις οποίες ανήκεις νομίζω)...Με τα μηνύματά μου κρούω τον κώδωνα κυρίως σε γυμναστές, πληροφορικούς και ξενόγλωσσους, ελπίζω να μην βρεθώ τελικά και κατηγορούμενος γι' αυτό. Στο μήνυμά μου που απετέλεσε θρυαλλίδα της κριτικής σου όντως παρέθεσα και την προσωπική μου οπτική την οποία επαναλαμβάνω: η φράση "σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας" προσωπικά δεν μου αποπνέει καμία απολύτως ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ απορρόφησης έναντι των άλλων κατηγοριών, αντίθετα μου αποπνέει τη δυνατότητα επιλογής (άσχετα αν τα προηγούμενα δύο χρόνια το 24μηνο απορροφήθηκε πλήρως). Ελπίζω να μην είναι έγκλημα καθοσιώσεως για σένα το ότι παρέθεσα και τη δική μου ερμηνεία η οποία σε καμία περίπτωση δεν αντανακλά και την προσωπική μου διάθεση η οποία σαφώς και επιθυμεί τον πλήρη διορισμό όλων των συναδέλφων. Ακριβώς όμως επειδή δεν είναι εποχή για ευχολόγια θεώρησα χρήσιμο το να παραθέσω με τα μηνύματά μου την (πικρή για κάποιους) αλήθεια.

Εντέλει: ας προσέξουμε εναντίον τίνων στρέφουμε την κριτική μας...σίγουρα κάποιοι εκ του 3ου ορόφου του υπουργείου θα διαβάζουν αυτούς τους διαδικτυακούς διαξιφισμούς αλλήλων προς αλλήλους και θα τρίβουν με ικανοποίηση τα μουστάκια (που δεν έχουν)...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2010, 07:43:03 μμ από athapris »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #884 στις: Ιούλιος 25, 2010, 07:48:04 μμ »
Υπατία, δεν είναι όλοι από Αθήνα. Πολλοί είμαστε 500χλμ μακριά
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #885 στις: Ιούλιος 25, 2010, 08:03:30 μμ »
Ανέκαθεν θεωρούσα ως το πιο γόνιμο έδαφος για τους αγώνες πάσης φύσεως την αλήθεια. Όταν, ύστερα από προσωπικό σοκ, κατάλαβα, ύστερα από προσωπικές επαφές μαζί τους, τις προθέσεις του υπουργείου θεώρησα ως το καλύτερο "δώρο" προς τους συναδέλφους μου το να μεταφέρω την όλη κατάσταση στο εν λόγω φόρουμ. Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι πάντως αυτό ένιωσα.

Προσωπικά δεν έκανα κανένα λογικό άλμα αφού ο νόμος ερμηνευόμενος με βάση το περιεχόμενό του εννοείται πως αφήνει τεράστιο περιθώριο στο να απορροφηθούν πλήρως οι πίνακες των βασικών ειδικοτήτων (στις οποίες ανήκεις νομίζω)...Με τα μηνύματά μου κρούω τον κώδωνα κυρίως σε γυμναστές, πληροφορικούς και ξενόγλωσσους, ελπίζω να μην βρεθώ τελικά και κατηγορούμενος γι' αυτό. Στο μήνυμά μου που απετέλεσε θρυαλλίδα της κριτικής σου όντως παρέθεσα και την προσωπική μου οπτική την οποία επαναλαμβάνω: η φράση "σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας" προσωπικά δεν μου αποπνέει καμία απολύτως ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ απορρόφησης έναντι των άλλων κατηγοριών, αντίθετα μου αποπνέει τη δυνατότητα επιλογής (άσχετα αν τα προηγούμενα δύο χρόνια το 24μηνο απορροφήθηκε πλήρως). Ελπίζω να μην είναι έγκλημα καθοσιώσεως για σένα το ότι παρέθεσα και τη δική μου ερμηνεία η οποία σε καμία περίπτωση δεν αντανακλά και την προσωπική μου διάθεση η οποία σαφώς και επιθυμεί τον πλήρη διορισμό όλων των συναδέλφων. Ακριβώς όμως επειδή δεν είναι εποχή για ευχολόγια θεώρησα χρήσιμο το να παραθέσω με τα μηνύματά μου την (πικρή για κάποιους) αλήθεια.

Εντέλει: ας προσέξουμε εναντίον τίνων στρέφουμε την κριτική μας...σίγουρα κάποιοι εκ του 3ου ορόφου του υπουργείου θα διαβάζουν αυτούς τους διαδικτυακούς διαξιφισμούς αλλήλων προς αλλήλους και θα τρίβουν με ικανοποίηση τα μουστάκια (που δεν έχουν)...

Ακριβώς. Να προσέχουμε εναντίον ποιών στρέφουμε την κριτική μας...Και αν οι αυθαίρετες ερμηνείες που δίνουμε ρίχνουν μύλο στο κρασί αυτών του τρίτου. Παίρνεις δημόσια αυτό το βάρος; Γιατί; Νομική συμβουλή χρειάζονται οι συνάδελφοι του 24μήνου από συναδέλφους άλλων κατηγοριών και μάλιστα με ερμηνείες που βολεύουν το Υπουργείο ή το ΕΝΩΤΙΚΟ αίτημα να διοριστούν όλοι όσοι δικαιούνται και τέλος;;;Ειδικά αν δεν είμαστε νομικοί, ας θέτουμε τα αιτήματά μας πολιτικά και προς το συμφέρον του κλάδου μας.
Δεν διαπληκτίζομαι μαζί σου, προσπαθώ να σου πω πως άλλο είναι να γνωρίζω τις προθέσεις του Υπουργείου και να είμαι σε εγρήγορση για το τι θα χρησιμοποιήσει σαν νομικό επιχείρημα εναντίον μου (πράγμα που δεν έχει κάνει ακόμη γραπτά, αλλά προφορικά μέσω στελεχών του) κι άλλο ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ την ερμηνεία αυτή. Δεν εθελοτυφλώ, ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ  το δικαίωμά μου ΚΑΙ  με βάση τον δικό τους ΝΟΜΟ και τη μέχρι τώρα πρακτική. Και ναι θα το χρησιμοποιήσω αυτό σαν επιχείρημα, το αντίθετο δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος.
Καλά έκανες και μετέφερες την πληροφορία για τις προθέσεις τους, δεν είσαι ο μόνος, η διαφωνία είναι πως δεν θα την δεχτώ ντεφάκτο και αμαχητί. Θα συμφωνήσεις σε αυτό. Και ας μη με αφορά ίσως προσωπικά, μιας κι όπως λες δεν είμαι στις ειδικότητες που...κινδυνεύουν. Αλλά δεν είμαι και από αυτούς που θα χάσω το κριτήριό μου ή θα εγκαταλείψω επειδή δεν με ¨πιάνει¨ ίσως προσωπικά.
Το πρώτο που πρέπει να κερδίσουμε είναι να διοριστούν όλοι όσοι κατοχύρωναν φέτος δικαίωμα διορισμού...

Αυτή είναι η δική μας αλήθεια που πρέπει να υπερασπιστούμε με νύχια και με δόντια κι ας την ακούσουν εκεί στα επιτελεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2010, 08:11:16 μμ από Υπατία »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:07:54 »

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #886 στις: Ιούλιος 25, 2010, 08:15:05 μμ »
Υπατία, δεν είναι όλοι από Αθήνα. Πολλοί είμαστε 500χλμ μακριά
Κατανοητό...
Όσοι είναι όμως από Αθήνα ας μπουν στο μπλογκ και ας δηλώσουν συμμετοχή.
Όσο γυρίζει η ρόδα που λέει και ο φίλος μου ο athapris...

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #887 στις: Ιούλιος 25, 2010, 08:47:10 μμ »
pe06 αυτό το παράδειγμα με τα 100 κενά το έγραψες και νωρίτερα. Ήθελα να σου απαντήσω και με πρόλαβε η Υπατία.
Τι θα πει 100 κενά; Αυτό το κολπάκι το εξασφάλισε η τσαπατσούλα υπουργός μας για μετά τον επόμενο ασεπ.
Διαγωνισμός χωρίς συγκεκριμένο αριθμό διοριστέων...! Τότε ναι, θα εμφανίζει ελάχιστα κενά.
Μέχρι τότε όμως, δεν ξέρω τι θα κάνει, πρέπει να διορίσει συγκεκριμένο αριθμό συναδέλφων, να κόψει το λαιμό της!
Πέρα από το ότι και η ύπαρξη "μεταβατικής" (που μάλιστα μπορεί να παραταθεί...) ενδέχεται να καταρρεύσει στα δικαστήρια.

100 κενα θα πει 100 οργανικα κενα. Οργανικα κενα συστηνονται με βαση τις ωρες διαδασκαλιας καθε μαθηματος σε καθε σχολειο, αρα με βαση τους μαθητες. Καθε καλοκαιρι οι διευθυνσεις μαζευουν απο τα σχολεια της περιοχης τους τις κενες ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ωρες διδασκαλιας καθε μαθηματος και υπολογιζεται ο αριθμος των οργανικων θεσεων που πρεπει να καλυφθει με μονιμο διορισμο. Ιδανικα αν εχει 100 οργανικα κενα αγγλικης θα πρεπει να διορισει 100 μονιμους. Τα λειτουργικα κενα που προκυπτουν απο τις χιλιαδες αποσπασεις, εγκυμοσυνες κτλ. καλυπτονται με αναπληρωτες. Απλα καθε χρονο διοριζονταν στην εκπαιδευση παραπανω εκπαιδευτικοι απο τις πραγματικες οργανικες κενες θεσεις(και εγω μεσα..). Αυτος ειναι ο λογος που εκατονταδες αν οχι χιλιαδες μονιμοι εκπαιδευτικοι δεν εχουν καν οργανικη θεση και ειναι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ.  Πριν 3 χρονια που διοριστηκα στις υποψηφιες περιοχες διορισμου ηταν και η Α' Ηλειας. Τη δηλωσα, τοποθετηθηκα εκει αλλα 3 χρονια τωρα ειμαι χωρις οργανικη και στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ διοτι αν και η Α' Ηλειας ηταν στις υποψηφιες περιοχες για διορισμο ΔΕΝ υπαρχει οργανικη και τωρα μονο στην Α' Ηλειας ειμαστε περιπου 6-7 αγγλικοι χωρις οργανικη θεση. Αν υπολογισουμε και αυτους που ηρθαν με ματαθεση(παρα την υπεραριθμια..) τοτε οι υπεραριθμοι ειναι πανω απο 10. Αυτο ειναι το μπαχαλο της εκπαιδευσης,οσοι το γνωριζουν μπορουν να το βεβαιωσουν και ισχυει για τις περισσοτερες αν οχι ολες ειδικοτητες.Αυτος ειναι ο λογος που η Διαμαντοπουλου ειπε πως απο τον επομενο ΑΣΕΠ οι διορισμοι θα γινουν με βασει τις αναγκες = οργανικα κενα και γι' αυτο δε θα ανακοινωνεται αριθμος διοριστεων στον ΑΣΕΠ αλλα θα παιρνει οσους εχει αναγκη οργανικα. Θα δεις οτι οι διορισμοι θα μειωθουν σημαντικα. Το μονο που σωζει τους εκαπιδευτικους ειναι οι συνταξιοδοτησεις!!!
Οσο για το 24μηνο φετος υπαρχουν πραγματι 2 διαφορετικες ερμηνειες. Ευχομαι πραγματικα να διοριστουν ολοι στη μεταβατικη περιοδο διοτι δεν εχω κανενα απολυτως λογο να ευχομαι το αντιθετο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2010, 08:55:14 μμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #888 στις: Ιούλιος 25, 2010, 09:00:53 μμ »
Ανέκαθεν θεωρούσα ως το πιο γόνιμο έδαφος για τους αγώνες πάσης φύσεως την αλήθεια. Όταν, ύστερα από προσωπικό σοκ, κατάλαβα, ύστερα από προσωπικές επαφές μαζί τους, τις προθέσεις του υπουργείου θεώρησα ως το καλύτερο "δώρο" προς τους συναδέλφους μου το να μεταφέρω την όλη κατάσταση στο εν λόγω φόρουμ. Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι πάντως αυτό ένιωσα.

Προσωπικά δεν έκανα κανένα λογικό άλμα αφού ο νόμος ερμηνευόμενος με βάση το περιεχόμενό του εννοείται πως αφήνει τεράστιο περιθώριο στο να απορροφηθούν πλήρως οι πίνακες των βασικών ειδικοτήτων (στις οποίες ανήκεις νομίζω)...Με τα μηνύματά μου κρούω τον κώδωνα κυρίως σε γυμναστές, πληροφορικούς και ξενόγλωσσους, ελπίζω να μην βρεθώ τελικά και κατηγορούμενος γι' αυτό. Στο μήνυμά μου που απετέλεσε θρυαλλίδα της κριτικής σου όντως παρέθεσα και την προσωπική μου οπτική την οποία επαναλαμβάνω: η φράση "σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας" προσωπικά δεν μου αποπνέει καμία απολύτως ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ απορρόφησης έναντι των άλλων κατηγοριών, αντίθετα μου αποπνέει τη δυνατότητα επιλογής (άσχετα αν τα προηγούμενα δύο χρόνια το 24μηνο απορροφήθηκε πλήρως). Ελπίζω να μην είναι έγκλημα καθοσιώσεως για σένα το ότι παρέθεσα και τη δική μου ερμηνεία η οποία σε καμία περίπτωση δεν αντανακλά και την προσωπική μου διάθεση η οποία σαφώς και επιθυμεί τον πλήρη διορισμό όλων των συναδέλφων. Ακριβώς όμως επειδή δεν είναι εποχή για ευχολόγια θεώρησα χρήσιμο το να παραθέσω με τα μηνύματά μου την (πικρή για κάποιους) αλήθεια.

Εντέλει: ας προσέξουμε εναντίον τίνων στρέφουμε την κριτική μας...σίγουρα κάποιοι εκ του 3ου ορόφου του υπουργείου θα διαβάζουν αυτούς τους διαδικτυακούς διαξιφισμούς αλλήλων προς αλλήλους και θα τρίβουν με ικανοποίηση τα μουστάκια (που δεν έχουν)...

Ακριβώς. Να προσέχουμε εναντίον ποιών στρέφουμε την κριτική μας...Και αν οι αυθαίρετες ερμηνείες που δίνουμε ρίχνουν μύλο στο κρασί αυτών του τρίτου. Παίρνεις δημόσια αυτό το βάρος; Γιατί; Νομική συμβουλή χρειάζονται οι συνάδελφοι του 24μήνου από συναδέλφους άλλων κατηγοριών και μάλιστα με ερμηνείες που βολεύουν το Υπουργείο ή το ΕΝΩΤΙΚΟ αίτημα να διοριστούν όλοι όσοι δικαιούνται και τέλος;;;Ειδικά αν δεν είμαστε νομικοί, ας θέτουμε τα αιτήματά μας πολιτικά και προς το συμφέρον του κλάδου μας.
Δεν διαπληκτίζομαι μαζί σου, προσπαθώ να σου πω πως άλλο είναι να γνωρίζω τις προθέσεις του Υπουργείου και να είμαι σε εγρήγορση για το τι θα χρησιμοποιήσει σαν νομικό επιχείρημα εναντίον μου (πράγμα που δεν έχει κάνει ακόμη γραπτά, αλλά προφορικά μέσω στελεχών του) κι άλλο ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ την ερμηνεία αυτή. Δεν εθελοτυφλώ, ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ  το δικαίωμά μου ΚΑΙ  με βάση τον δικό τους ΝΟΜΟ και τη μέχρι τώρα πρακτική. Και ναι θα το χρησιμοποιήσω αυτό σαν επιχείρημα, το αντίθετο δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος.
Καλά έκανες και μετέφερες την πληροφορία για τις προθέσεις τους, δεν είσαι ο μόνος, η διαφωνία είναι πως δεν θα την δεχτώ ντεφάκτο και αμαχητί. Θα συμφωνήσεις σε αυτό. Και ας μη με αφορά ίσως προσωπικά, μιας κι όπως λες δεν είμαι στις ειδικότητες που...κινδυνεύουν. Αλλά δεν είμαι και από αυτούς που θα χάσω το κριτήριό μου ή θα εγκαταλείψω επειδή δεν με ¨πιάνει¨ ίσως προσωπικά.
Το πρώτο που πρέπει να κερδίσουμε είναι να διοριστούν όλοι όσοι κατοχύρωναν φέτος δικαίωμα διορισμού...

Αυτή είναι η δική μας αλήθεια που πρέπει να υπερασπιστούμε με νύχια και με δόντια κι ας την ακούσουν εκεί στα επιτελεία.

Υπατία προφανώς προσποιείσαι ότι δεν καταλαβαίνεις....Αν προσέξεις ΟΛΑ μου τα μηνύματα καταλήγουν στο συμπέρασμα: προβείτε σε δράσεις, μην περιμένετε μοιρολατρικά τα τετελεσμένα, ενοχλείστε τους, πηγαίνετε αυτοπροσώπως στο υπουργείο και ρωτήστε...Όλα αυτά σου αποπνέουν μια πρόθεσή μου de facto μοιρολατρικής αποδοχής τετελεσμένων; Οι προτροπές μου αυτές σου φαίνονται να "βολεύουν" κανέναν στο υπουργείο; ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ Η ΠΡΟΘΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΟΥ, ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΩΣ ΤΕΤΕΛΕΣΜΕΝΗ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΝΑ ΜΗ ΒΟΛΕΥΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΙΓΟΥΡΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΜΗ ΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ Η ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΑΠ' ΤΟ ΥΠΕΠΘ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΤΑΛΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΑΣΤΑΛΤΙΚΗ (και δυστυχώς έχουν πάτημα σ' αυτό...αυτό είναι το σημείο σύγκλισης της ερμηνείας μου με εκείνη του υπουργείου και μόνο)....Και κάτι ακόμη: δεν κάνω νομική ερμηνεία ούτε θα αναλάμβανα κάτι τέτοιο, απλά μετέφερα τι άκουσα από τομεάρχες και δ/ντες διορισμών και από συμβούλους της υπουργού (νομίζω όχι και τόσο έωλες πηγές). Προσωπικά αναγνώρισα απλά πως το σημείο "σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας" αν επιθυμούν να εγκληματήσουν σε βάρος συναδέλφων τους δίνει το πάτημα να το κάνουν. Γι' αυτό το λόγο άλλωστε εξαρχής προβλέφθηκε η εν λόγω φράση...καθόλου τυχαία σαφώς...

Κοντολογίς...δεν καταλαβαίνω γιατί διαξιφιζόμαστε αφού στην ουσία συμφωνούμε πως κανείς δεν πρέπει να καθήσει άπραγος στην πολυθρόνα αναμένοντας απλά τις εγκυκλίους διορισμών...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2010, 09:02:52 μμ από athapris »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #889 στις: Ιούλιος 25, 2010, 09:29:42 μμ »
100 κενα θα πει 100 οργανικα κενα. Οργανικα κενα συστηνονται με βαση τις ωρες διαδασκαλιας καθε μαθηματος σε καθε σχολειο, αρα με βαση τους μαθητες. Καθε καλοκαιρι οι διευθυνσεις μαζευουν απο τα σχολεια της περιοχης τους τις κενες ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ωρες διδασκαλιας καθε μαθηματος και υπολογιζεται ο αριθμος των οργανικων θεσεων που πρεπει να καλυφθει με μονιμο διορισμο. Ιδανικα αν εχει 100 οργανικα κενα αγγλικης θα πρεπει να διορισει 100 μονιμους. Τα λειτουργικα κενα που προκυπτουν απο τις χιλιαδες αποσπασεις, εγκυμοσυνες κτλ. καλυπτονται με αναπληρωτες. Απλα καθε χρονο διοριζονταν στην εκπαιδευση παραπανω εκπαιδευτικοι απο τις πραγματικες οργανικες κενες θεσεις(και εγω μεσα..). Αυτος ειναι ο λογος που εκατονταδες αν οχι χιλιαδες μονιμοι εκπαιδευτικοι δεν εχουν καν οργανικη θεση και ειναι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ.  Πριν 3 χρονια που διοριστηκα στις υποψηφιες περιοχες διορισμου ηταν και η Α' Ηλειας. Τη δηλωσα, τοποθετηθηκα εκει αλλα 3 χρονια τωρα ειμαι χωρις οργανικη και στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ διοτι αν και η Α' Ηλειας ηταν στις υποψηφιες περιοχες για διορισμο ΔΕΝ υπαρχει οργανικη και τωρα μονο στην Α' Ηλειας ειμαστε περιπου 6-7 αγγλικοι χωρις οργανικη θεση. Αν υπολογισουμε και αυτους που ηρθαν με ματαθεση(παρα την υπεραριθμια..) τοτε οι υπεραριθμοι ειναι πανω απο 10. Αυτο ειναι το μπαχαλο της εκπαιδευσης,οσοι το γνωριζουν μπορουν να το βεβαιωσουν και ισχυει για τις περισσοτερες αν οχι ολες ειδικοτητες.Αυτος ειναι ο λογος που η Διαμαντοπουλου ειπε πως απο τον επομενο ΑΣΕΠ οι διορισμοι θα γινουν με βασει τις αναγκες = οργανικα κενα και γι' αυτο δε θα ανακοινωνεται αριθμος διοριστεων στον ΑΣΕΠ αλλα θα παιρνει οσους εχει αναγκη οργανικα. Θα δεις οτι οι διορισμοι θα μειωθουν σημαντικα. Το μονο που σωζει τους εκαπιδευτικους ειναι οι συνταξιοδοτησεις!!!
Οσο για το 24μηνο φετος υπαρχουν πραγματι 2 διαφορετικες ερμηνειες. Ευχομαι πραγματικα να διοριστουν ολοι στη μεταβατικη περιοδο διοτι δεν εχω κανενα απολυτως λογο να ευχομαι το αντιθετο.

Δυστυχώς, θα παίζει σημαντικό ρόλο σε τι τμήματα θα μοιράσεις αυτούς τους μαθητές...
Και τι θα γίνει με τα σχολεία που έχουν λίγους μαθητές, αλλά βρίσκονται σε μεγάλη χιλιομετρική απόσταση από άλλα με περισσότερους.
Καταλαβαίνεις τι εννοώ...
Είναι το επόμενό τους βήμα. Έρχονται δύσκολες μέρες, νομίζω ότι πρέπει να είμαστε έτοιμοι για "μάχες".

Παραθέτω και ένα απόσπασμα από άρθρο της alfavita:

ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ… ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ

          Στις 28 Ιουνίου 2010, στη διάρκεια της Μετασυνεδριακής Γενικής Συνέλευσης Προέδρων των ΕΛΜΕ της χώρας, παραβρέθηκε και παρουσίασε την εκπαιδευτική πραγματικότητα στην Πορτογαλία ο Μάριο Νογκέϊρα, Γενικός Γραμματέας της Εθνικής Ομοσπονδίας Εκπαιδευτικών (FENPROF – Πορτογαλίας), και μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της Γενικής Συνομοσπονδίας Πορτογάλων Εργαζομένων (CGTP-IN). Όσα είπε για την κατάσταση στην εκπαίδευση στη χώρα του ουσιαστικά προδιαγράφουν όσα έγιναν, γίνονται και επιχειρούνται και στην Ελληνική εκπαίδευση. Να τι είπε ανάμεσα σε άλλα ο Γ.Γ  της Ομοσπονδίας Εκπαιδευτικών της Πορτογαλίας:8 «Η Πορτογαλία, μετά από τον Κρατικό Προϋπολογισμό του 2010 που επέβαλε η μειοψηφική κυβέρνηση του Σοσιαλιστικού Κόμματος, με την υποστήριξη της δεξιάς, αμέσως αποφάσισε να παγώσει τους μισθούς της Δημόσιας Διοίκησης, μειώνοντας την αξία της συνταξιοδότησης και επιδεινώνοντας τις συνθήκες συνταξιοδότησης ορίζοντας την ηλικία των 65 χρόνων και αναγκάζοντας πολλούς να εργαστούν πολύ περισσότερο από 40 χρόνια. Αυτόν τον Κρατικό Προϋπολογισμό ακολούθησαν δύο Προγράμματα Σταθερότητας και Ανάπτυξης (PEC) και ανακοινώνεται κι ένα τρίτο, ακόμα πιο βίαιο, το οποίο απαιτείται από τις Βρυξέλλες. Κι αυτό συμβαίνει, τη στιγμή που τα πλοκάμια του ΔΝΤ (Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου) αρχίζουν να αγκαλιάζουν τα ευαίσθητα και αδύναμα σημεία της Χώρας και ετοιμάζονται να τη σφίξουν και, αν το καταφέρουν, να την καταπνίξουν…Από τους περίπου 150.000 Πορτογάλους καθηγητές, περίπου οι 40.000 δεν είναι μόνιμοι. Στο λύκειο, το ποσοστό μη μόνιμων καθηγητών φτάνει το 70%. Αυτοί οι μη μόνιμοι δεν έχουν οργανική θέση σε κανένα σχολείου, ως εκ τούτου μπορούν να μετατίθενται σε άλλο σχολείο κάθε χρόνο ή και, απλά, να μένουν άνεργοι. Αυτοί δεν έχουν καριέρα. Έχουν λιγότερα δικαιώματα και υφίστανται ένα καθεστώς αξιολόγησης που τους οδηγεί στο να δέχονται σχεδόν τα πάντα, έτσι ώστε να μη χάσουν τη δουλειά τους…

          Μεταξύ 2007 και 2010 πήραν σύνταξη περίπου 15.000 καθηγητές και μπήκαν στα σχολεία για να τους αντικαταστήσουν λιγότεροι από 400. Το αντιστάθμισμα της κατάστασης που προκλήθηκε μετά την αποχώρηση τόσων καθηγητών είναι τώρα ευθύνη των μη μόνιμων…   Τα ωράρια εργασίας χειροτέρευσαν κι έχουν γίνει σήμερα πραγματικά ανυπόφορα όσον αφορά τον παιδαγωγικό προγραμματισμό, αλλά και τα σχολεία, αν εξαιρέσουμε κάποια αναβάθμιση των κτηρίων και κάποιου τεχνολογικού εξοπλισμού, χειροτέρευσαν όσον αφορά τις συνθήκες που απαιτούνται για να ανταποκριθούν ικανοποιητικά στις ανάγκες που αντιμετωπίζουν και που είναι πολλές: τα τμήματα έχουν πολλούς μαθητές, χιλιάδες μαθητές με ειδικές ανάγκες έχασαν την ιδιαίτερη βοήθεια που λάμβαναν, μειώθηκαν οι ανθρώπινοι πόροι αφού υπάρχουν λιγότεροι υπάλληλοι και λιγότεροι καθηγητές, οι οικογένειες γίνονται ολοένα και φτωχότερες λόγω της ανεργίας και των χαμηλών μισθών ..

          Αυτά τα μέτρα, αυτή η υποτίμηση του σχολείου και των καθηγητών, σε συνάρτηση με έναν πολιτικό λόγο στον οποίο η Κυβέρνηση έριχνε την ευθύνη στους καθηγητές για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Παιδεία σήμερα… αυτή η απόπειρα, να αποδοθούν άδικα οι ευθύνες στους καθηγητές, έκανε την αγανάκτηση των καθηγητών να ξεσπάσει, κάνοντάς τους να βρεθούν στα πρόθυρα νευρικής κρίσης…

           Με σκοπό να σπάσει τον αγώνα και να κάνει αντίποινα στους καθηγητές, η Κυβέρνηση επέβαλε ένα γραφειοκρατικό και θλιβερό μοντέλο αξιολόγησης, αντικατέστησε τη δημοκρατική διοίκηση των σχολείων με ένα διευθυντή που έχει υπερβολικές εξουσίες,  άλλαξε το νόμο έτσι ώστε να περιορίσει τα συνδικαλιστικά δικαιώματα και τη συνδικαλιστική ελευθερία, αλλά δεν κατάφερε να σπάσει την ικανότητα αντίστασης και αγωνιστικότητας των καθηγητών..

          Αυτή τη στιγμή, όσον αφορά τα σχολεία, δρομολογείται η διαδικασία κλεισίματος όλων των σχολείων του πρώτου Κύκλου Βασικών Σπουδών (της παλιάς Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης) που έχουν λιγότερους από 21 μαθητές. Κι αυτά είναι χιλιάδες, διασκορπισμένα σε διάφορες περιοχές μιας τεράστιας αγροτικής ζώνης που υπάρχει στην Πορτογαλία. Οι θυσίες που επιβάλλονται στα παιδιά είναι τεράστιες, γιατί αναγκάζονται να διανύουν καθημερινά τεράστιες αποστάσεις και να μένουν όλη τη μέρα εκτός σπιτιού. Η Κυβέρνηση προσπαθεί να ενώσει σχολεία που να φτάνουν τους 3000 μαθητές και περισσότερους από 400 καθηγητές και, μ’ αυτόν τον τρόπο, με μοναδική κατεύθυνση μια γεωγραφική περιοχή που είναι πολύ μεγάλη και περιλαμβάνει διάφορες εγκαταστάσεις, να στραφεί σε μια διοίκηση ανθρώπινων πόρων τέτοια που, σύντομα, όταν αρχίσει ο καινούργιος χρόνος, να μεταφραστεί στην απόλυση πολλών χιλιάδων εργαζομένων καθηγητών και μη.

          Όσον αφορά τους καθηγητές ο αντίκτυπος είναι τρομερός, κυρίως στο μισθό τους, στο ωράριο εργασίας τους, στην επαγγελματική τους σταθερότητα, και στα κοινωνικά και εργασιακά τους δικαιώματα. Από τα διάφορα Προγράμματα Σταθερότητας και Ανάπτυξης (PEC) ήδη προέκυψε αύξηση τόσο στους άμεσους φόρους όσο και στους έμμεσους, ακόμα μεγαλύτερη υποτίμηση της αξίας της σύνταξης, πάγωμα μισθών ως το 2013, μείωση των κοινωνικών υπηρεσιών, ειδικά στους άνεργους, και πάγωμα διαφόρων εργασιών και συμπληρωματικών επιδομάτων, πάγωμα πρόσληψης στη Δημόσια Διοίκηση… Και ανακοινώνονται νέα Προγράμματα Σταθερότητας και Ανάπτυξης (PEC), ενώ υπάρχουν ήδη ενδείξεις μερικού ή ολικού παγώματος στα επιδόματα αδείας και Χριστουγέννων, αλλά και απευθείας μείωση μισθών».


Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #890 στις: Ιούλιος 25, 2010, 09:44:40 μμ »
Οι αναλογίες με τη δική μας πραγματικότητα είναι συγκλονιστικές...

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #891 στις: Ιούλιος 26, 2010, 01:24:14 μμ »
100 κενα θα πει 100 οργανικα κενα. Οργανικα κενα συστηνονται με βαση τις ωρες διαδασκαλιας καθε μαθηματος σε καθε σχολειο, αρα με βαση τους μαθητες. Καθε καλοκαιρι οι διευθυνσεις μαζευουν απο τα σχολεια της περιοχης τους τις κενες ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ωρες διδασκαλιας καθε μαθηματος και υπολογιζεται ο αριθμος των οργανικων θεσεων που πρεπει να καλυφθει με μονιμο διορισμο. Ιδανικα αν εχει 100 οργανικα κενα αγγλικης θα πρεπει να διορισει 100 μονιμους. Τα λειτουργικα κενα που προκυπτουν απο τις χιλιαδες αποσπασεις, εγκυμοσυνες κτλ. καλυπτονται με αναπληρωτες. Απλα καθε χρονο διοριζονταν στην εκπαιδευση παραπανω εκπαιδευτικοι απο τις πραγματικες οργανικες κενες θεσεις(και εγω μεσα..). Αυτος ειναι ο λογος που εκατονταδες αν οχι χιλιαδες μονιμοι εκπαιδευτικοι δεν εχουν καν οργανικη θεση και ειναι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ.  Πριν 3 χρονια που διοριστηκα στις υποψηφιες περιοχες διορισμου ηταν και η Α' Ηλειας. Τη δηλωσα, τοποθετηθηκα εκει αλλα 3 χρονια τωρα ειμαι χωρις οργανικη και στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ διοτι αν και η Α' Ηλειας ηταν στις υποψηφιες περιοχες για διορισμο ΔΕΝ υπαρχει οργανικη και τωρα μονο στην Α' Ηλειας ειμαστε περιπου 6-7 αγγλικοι χωρις οργανικη θεση. Αν υπολογισουμε και αυτους που ηρθαν με ματαθεση(παρα την υπεραριθμια..) τοτε οι υπεραριθμοι ειναι πανω απο 10. Αυτο ειναι το μπαχαλο της εκπαιδευσης,οσοι το γνωριζουν μπορουν να το βεβαιωσουν και ισχυει για τις περισσοτερες αν οχι ολες ειδικοτητες.Αυτος ειναι ο λογος που η Διαμαντοπουλου ειπε πως απο τον επομενο ΑΣΕΠ οι διορισμοι θα γινουν με βασει τις αναγκες = οργανικα κενα και γι' αυτο δε θα ανακοινωνεται αριθμος διοριστεων στον ΑΣΕΠ αλλα θα παιρνει οσους εχει αναγκη οργανικα. Θα δεις οτι οι διορισμοι θα μειωθουν σημαντικα. Το μονο που σωζει τους εκαπιδευτικους ειναι οι συνταξιοδοτησεις!!!
Οσο για το 24μηνο φετος υπαρχουν πραγματι 2 διαφορετικες ερμηνειες. Ευχομαι πραγματικα να διοριστουν ολοι στη μεταβατικη περιοδο διοτι δεν εχω κανενα απολυτως λογο να ευχομαι το αντιθετο.

Δυστυχώς, θα παίζει σημαντικό ρόλο σε τι τμήματα θα μοιράσεις αυτούς τους μαθητές...
Και τι θα γίνει με τα σχολεία που έχουν λίγους μαθητές, αλλά βρίσκονται σε μεγάλη χιλιομετρική απόσταση από άλλα με περισσότερους.
Καταλαβαίνεις τι εννοώ...
Είναι το επόμενό τους βήμα. Έρχονται δύσκολες μέρες, νομίζω ότι πρέπει να είμαστε έτοιμοι για "μάχες".

Παραθέτω και ένα απόσπασμα από άρθρο της alfavita:

ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ… ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ

          Στις 28 Ιουνίου 2010, στη διάρκεια της Μετασυνεδριακής Γενικής Συνέλευσης Προέδρων των ΕΛΜΕ της χώρας, παραβρέθηκε και παρουσίασε την εκπαιδευτική πραγματικότητα στην Πορτογαλία ο Μάριο Νογκέϊρα, Γενικός Γραμματέας της Εθνικής Ομοσπονδίας Εκπαιδευτικών (FENPROF – Πορτογαλίας), και μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της Γενικής Συνομοσπονδίας Πορτογάλων Εργαζομένων (CGTP-IN). Όσα είπε για την κατάσταση στην εκπαίδευση στη χώρα του ουσιαστικά προδιαγράφουν όσα έγιναν, γίνονται και επιχειρούνται και στην Ελληνική εκπαίδευση. Να τι είπε ανάμεσα σε άλλα ο Γ.Γ  της Ομοσπονδίας Εκπαιδευτικών της Πορτογαλίας:8 «Η Πορτογαλία, μετά από τον Κρατικό Προϋπολογισμό του 2010 που επέβαλε η μειοψηφική κυβέρνηση του Σοσιαλιστικού Κόμματος, με την υποστήριξη της δεξιάς, αμέσως αποφάσισε να παγώσει τους μισθούς της Δημόσιας Διοίκησης, μειώνοντας την αξία της συνταξιοδότησης και επιδεινώνοντας τις συνθήκες συνταξιοδότησης ορίζοντας την ηλικία των 65 χρόνων και αναγκάζοντας πολλούς να εργαστούν πολύ περισσότερο από 40 χρόνια. Αυτόν τον Κρατικό Προϋπολογισμό ακολούθησαν δύο Προγράμματα Σταθερότητας και Ανάπτυξης (PEC) και ανακοινώνεται κι ένα τρίτο, ακόμα πιο βίαιο, το οποίο απαιτείται από τις Βρυξέλλες. Κι αυτό συμβαίνει, τη στιγμή που τα πλοκάμια του ΔΝΤ (Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου) αρχίζουν να αγκαλιάζουν τα ευαίσθητα και αδύναμα σημεία της Χώρας και ετοιμάζονται να τη σφίξουν και, αν το καταφέρουν, να την καταπνίξουν…Από τους περίπου 150.000 Πορτογάλους καθηγητές, περίπου οι 40.000 δεν είναι μόνιμοι. Στο λύκειο, το ποσοστό μη μόνιμων καθηγητών φτάνει το 70%. Αυτοί οι μη μόνιμοι δεν έχουν οργανική θέση σε κανένα σχολείου, ως εκ τούτου μπορούν να μετατίθενται σε άλλο σχολείο κάθε χρόνο ή και, απλά, να μένουν άνεργοι. Αυτοί δεν έχουν καριέρα. Έχουν λιγότερα δικαιώματα και υφίστανται ένα καθεστώς αξιολόγησης που τους οδηγεί στο να δέχονται σχεδόν τα πάντα, έτσι ώστε να μη χάσουν τη δουλειά τους…

          Μεταξύ 2007 και 2010 πήραν σύνταξη περίπου 15.000 καθηγητές και μπήκαν στα σχολεία για να τους αντικαταστήσουν λιγότεροι από 400. Το αντιστάθμισμα της κατάστασης που προκλήθηκε μετά την αποχώρηση τόσων καθηγητών είναι τώρα ευθύνη των μη μόνιμων…   Τα ωράρια εργασίας χειροτέρευσαν κι έχουν γίνει σήμερα πραγματικά ανυπόφορα όσον αφορά τον παιδαγωγικό προγραμματισμό, αλλά και τα σχολεία, αν εξαιρέσουμε κάποια αναβάθμιση των κτηρίων και κάποιου τεχνολογικού εξοπλισμού, χειροτέρευσαν όσον αφορά τις συνθήκες που απαιτούνται για να ανταποκριθούν ικανοποιητικά στις ανάγκες που αντιμετωπίζουν και που είναι πολλές: τα τμήματα έχουν πολλούς μαθητές, χιλιάδες μαθητές με ειδικές ανάγκες έχασαν την ιδιαίτερη βοήθεια που λάμβαναν, μειώθηκαν οι ανθρώπινοι πόροι αφού υπάρχουν λιγότεροι υπάλληλοι και λιγότεροι καθηγητές, οι οικογένειες γίνονται ολοένα και φτωχότερες λόγω της ανεργίας και των χαμηλών μισθών ..

          Αυτά τα μέτρα, αυτή η υποτίμηση του σχολείου και των καθηγητών, σε συνάρτηση με έναν πολιτικό λόγο στον οποίο η Κυβέρνηση έριχνε την ευθύνη στους καθηγητές για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Παιδεία σήμερα… αυτή η απόπειρα, να αποδοθούν άδικα οι ευθύνες στους καθηγητές, έκανε την αγανάκτηση των καθηγητών να ξεσπάσει, κάνοντάς τους να βρεθούν στα πρόθυρα νευρικής κρίσης…

           Με σκοπό να σπάσει τον αγώνα και να κάνει αντίποινα στους καθηγητές, η Κυβέρνηση επέβαλε ένα γραφειοκρατικό και θλιβερό μοντέλο αξιολόγησης, αντικατέστησε τη δημοκρατική διοίκηση των σχολείων με ένα διευθυντή που έχει υπερβολικές εξουσίες,  άλλαξε το νόμο έτσι ώστε να περιορίσει τα συνδικαλιστικά δικαιώματα και τη συνδικαλιστική ελευθερία, αλλά δεν κατάφερε να σπάσει την ικανότητα αντίστασης και αγωνιστικότητας των καθηγητών..

          Αυτή τη στιγμή, όσον αφορά τα σχολεία, δρομολογείται η διαδικασία κλεισίματος όλων των σχολείων του πρώτου Κύκλου Βασικών Σπουδών (της παλιάς Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης) που έχουν λιγότερους από 21 μαθητές. Κι αυτά είναι χιλιάδες, διασκορπισμένα σε διάφορες περιοχές μιας τεράστιας αγροτικής ζώνης που υπάρχει στην Πορτογαλία. Οι θυσίες που επιβάλλονται στα παιδιά είναι τεράστιες, γιατί αναγκάζονται να διανύουν καθημερινά τεράστιες αποστάσεις και να μένουν όλη τη μέρα εκτός σπιτιού. Η Κυβέρνηση προσπαθεί να ενώσει σχολεία που να φτάνουν τους 3000 μαθητές και περισσότερους από 400 καθηγητές και, μ’ αυτόν τον τρόπο, με μοναδική κατεύθυνση μια γεωγραφική περιοχή που είναι πολύ μεγάλη και περιλαμβάνει διάφορες εγκαταστάσεις, να στραφεί σε μια διοίκηση ανθρώπινων πόρων τέτοια που, σύντομα, όταν αρχίσει ο καινούργιος χρόνος, να μεταφραστεί στην απόλυση πολλών χιλιάδων εργαζομένων καθηγητών και μη.

          Όσον αφορά τους καθηγητές ο αντίκτυπος είναι τρομερός, κυρίως στο μισθό τους, στο ωράριο εργασίας τους, στην επαγγελματική τους σταθερότητα, και στα κοινωνικά και εργασιακά τους δικαιώματα. Από τα διάφορα Προγράμματα Σταθερότητας και Ανάπτυξης (PEC) ήδη προέκυψε αύξηση τόσο στους άμεσους φόρους όσο και στους έμμεσους, ακόμα μεγαλύτερη υποτίμηση της αξίας της σύνταξης, πάγωμα μισθών ως το 2013, μείωση των κοινωνικών υπηρεσιών, ειδικά στους άνεργους, και πάγωμα διαφόρων εργασιών και συμπληρωματικών επιδομάτων, πάγωμα πρόσληψης στη Δημόσια Διοίκηση… Και ανακοινώνονται νέα Προγράμματα Σταθερότητας και Ανάπτυξης (PEC), ενώ υπάρχουν ήδη ενδείξεις μερικού ή ολικού παγώματος στα επιδόματα αδείας και Χριστουγέννων, αλλά και απευθείας μείωση μισθών».



H εικόνα που περιγραφεται στο παραπανω αρθρο είναι λιγο-πολύ γνωστη και συντομα θα τη δουμε και στην Ελλαδα. Στο πολύ αμεσο μελλον θα δουμε τμηματα 30 μαθητων, αυξηση του ωραριου των εκπαιδευτικων και δραστικες μειωσεις στις προσληψεις.
Ηδη σημερα τα πρωτοσελιδα των εφημεριδων ασχολουνται με τις μειωμενες για φετος προσλήψεις εκπαιδευτικων. Θα είναι λεει οι μισες από περισυ (περιπου3000), οσες δηλαδη εχουν συμφωνηθει με το μνημονιο. Να θυμησω μονο ότι στον προηγουμενο ΑΣΕΠ προκυρηχθηκαν 5072 θεσεις μαζι με τις τεχνικες ειδικοτητες. Αυτές οι θεσεις ηταν το 60% του συνολου αρα εχουμε ακομη 3380 θεσεις από τον ενιαιο διορισμων του 40%. Συνολο 8452 Αν υπολογισουμε ότι σ’ολες τις ειδικοτητες διοριστηκε το 50% των θεσεων (60-40 )περυσι, απομενουν ακομη 4226 για φετος από ΑΣΕΠ και 40%, χωρις 30μηνα και 24μηνα. Πως απ’  αυτους θα διορισει φετος μονο 3000? Φαινεται πως το σεναριο για τμηματικη απορροφηση φετος (με καποια ποσοστα) από ΑΣΕΠ, 40%, 30μηνα και 24μηνα είναι πιο ισχυρο από ποτε αν ισχυει ο αριθμος των προσληψεων (3000).

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #892 στις: Ιούλιος 26, 2010, 01:29:35 μμ »
στους φυσικους 24μηνιτες απο τους 82 που ειμαστε μονο οι 19 ειναι με πτυχιο απο το 2000 και μετα, οι υπολοιποι 63 (το77%) ειναι (ειμαστε ;))
παλιοσειρες με πτυχια απο το 1986 εως το 1999, φανταζομαι κατι αντιστοιχο συμβαινει σε ολους τους κλαδους, δηλαδη μιλαμε για καθηγητες που κουβαλανε οικογενειες και παιδια, αρα η πληρης απορροφηση του 24μηνου εχει και κοινωνικη διασταση, περα απο το νομικο κομματι, βεβαια ποιος εχασε τις κοινωνικες ευαισθησιες για να τις βρει η πολιτεια....

ασχετο λιγακι αλλα το 30 μηνο εχει μεταβατικη εως το 2014-15
μεχρι και οι φορτηγατζηδες που απεργουν σημερα και ψαχνουμε τη βενζινη με τα κυαλια, πηραν 3ετη μεταβατικη,
ενω το 24μηνο, ισως επειδη εχει ασεπ( και πολλοι εχουν 2-3) μονο 12 μηνες ως του χρονου, καλα αυτη η αξιοκρατια μας μαρανε...

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #893 στις: Ιούλιος 26, 2010, 01:49:25 μμ »
Πριν απο 2 χρονια ο Στυλιανιδης οταν παρουσιαζε το νομοσχεδιο μιλουσε για κοινωνικη ευαισθησια και οριστικη λυση στο θεμα των αναπληρωτων με πολυμηνη προυπηρεσια. Μπορει η κυβερνηση να αλλαξε αλλα ο Νομος παραμενει και κυριως η φιλοσοφια  του Νομοθετη παραμενει ιδια.. Δυστυχως δεν ξερω αν συμμεριζεται αυτη τη φιλοσοφια η τρόικα!!

ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

κ. ΕΥΡΙΠΙΔΗ ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ «ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΤΟΥ ΥΠΕΠΘ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ»



Κυρίες και κύριοι συνάδελφοι,

 Αυτή η αρρωστημένη κατάσταση αντιμετωπίζεται επιτέλους θεσμικά και αξιοκρατικά από την κυβέρνηση με σεβασμό στην αξιοπρέπεια των εκπαιδευτικών. Με τη ψήφιση του Νομοσχεδίου επιλύεται οριστικά το πρόβλημα της μακρόχρονης παραμονής στην αναπλήρωση χιλιάδων εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Με τη θεσμοθέτηση μέγιστου χρόνου παραμονής στον πίνακα αναπληρωτών στους 24 μήνες με την προϋπόθεση μίας επιτυχούς συμμετοχής στο ΑΣΕΠ διορίζονται φέτος 1200 εκπαιδευτικοί επιπλέον, κάποιοι από τους οποίους μάλιστα έχουν συμπληρώσει ακόμη και 70 μήνες ως αναπληρωτές, και κατοχυρώνεται πλέον σαφές νομοθετικό πλαίσιο για τους νέους αναπληρωτές, οι οποίοι θα γνωρίζουν τους κανόνες εξ’ αρχής, για το πότε και το πώς θα διοριστούν μόνιμα.

 Για κοινωνικούς λόγους μάλιστα διορίζονται εντός πενταετίας και οι εκπαιδευτικοί με προϋπηρεσίες άνω των 30 μηνών, οι οποίοι δεν είναι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. Πρόκειται για 1850 περίπου εκπαιδευτικούς οι οποίοι εργάζονται επί πολλά έτη ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι και οι περισσότεροι εξ’ αυτών είναι ήδη έγγαμοι με παιδιά και έχουν πτυχίο πάνω από 15 έτη.

Με τις ρυθμίσεις αυτές λύνεται οριστικά το πρόβλημα του μεγάλου χρόνου αναμονής στους πίνακες αναπληρωτών πριν από το μόνιμο διορισμό, θέτοντας τέλος στην ομηρία χιλιάδων νέων ανθρώπων, που έχουν προσφέρει στο εκπαιδευτικό σύστημα υπό δυσμενείς συνθήκες, εργαζόμενοι κάθε χρόνο μακριά από τον τόπο κατοικίας τους, για λίγες μάλιστα ώρες την εβδομάδα. Ο οριστικός διορισμός τους και η ένταξή τους στο εκπαιδευτικό σύστημα θα βοηθήσει και στην καλύτερη απόδοσή τους στην τάξη, με όφελος για τους μαθητές, τους γονείς και εν γένει για το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Τέλος με τη ρύθμιση για τους αναπληρωτές εισάγεται η παιδαγωγική επάρκεια ως απαραίτητο προσόν διορισμού, θέλοντας να διασφαλίσουμε την ποιότητα των νέων εκπαιδευτικών, που θα διορίζονται εφ’ εξής στη δημόσια εκπαίδευση. Γι’ αυτό το λόγο σε συνεννόηση με την ΑΣΠΑΙΤΕ, οι θέσεις αναπληρωτών που θα εισαχθούν στο ετήσιο πρόγραμμα κατάρτισης Π.Ε «ΕΠΠΑΙΚ» για το έτος 2008-2009 θα είναι 143, αριθμός τριπλάσιος του περσινού και αναμένεται ανακοίνωση για το πρόγραμμα τρίμηνης διάρκειας για τις τεχνικές ειδικότητες.

 Όλοι αυτοί οι διορισμοί γίνονται επιπλέον και χωρίς να θίγεται το σύστημα 60% - 40% που ίσχυε μέχρι τώρα – σύμφωνα πάντα με τις ανάγκες της υπηρεσίας. Με το νέο Ν/Σ ο χρόνος παραμονής στην αναπλήρωση δεν θα ξεπερνάει τα τρία (3) χρόνια.


Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #894 στις: Ιούλιος 26, 2010, 02:14:22 μμ »
και βλεπω στο πινακα διορισμων των φυσικων, αυτον που εχασε για 4 ωρες το 24μηνο και εχει πτυχιο του 1990, αν εχει και ασεπ ειναι τραγικο...
ειναι φανερο πως η απαξιωση της προυπηρεσιας θα αλλαξει το χαρτη εντελως στα επομενα χρονια, γι αυτο και η τριετης παραμονη λιγη θα ειναι, σε λιγο η θα αυξησουν σε 5 τα ετη, η θα ξαναγυρισουμε σε καθεστως που δεν θα πετανε τις προυπηρεσιες μας σαν αχρηστες

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #895 στις: Ιούλιος 26, 2010, 02:37:37 μμ »
H εικόνα που περιγραφεται στο παραπανω αρθρο είναι λιγο-πολύ γνωστη και συντομα θα τη δουμε και στην Ελλαδα. Στο πολύ αμεσο μελλον θα δουμε τμηματα 30 μαθητων, αυξηση του ωραριου των εκπαιδευτικων και δραστικες μειωσεις στις προσληψεις.Ηδη σημερα τα πρωτοσελιδα των εφημεριδων ασχολουνται με τις μειωμενες για φετος προσλήψεις εκπαιδευτικων. Θα είναι λεει οι μισες από περισυ (περιπου3000), οσες δηλαδη εχουν συμφωνηθει με το μνημονιο. Να θυμησω μονο ότι στον προηγουμενο ΑΣΕΠ προκυρηχθηκαν 5072 θεσεις μαζι με τις τεχνικες ειδικοτητες. Αυτές οι θεσεις ηταν το 60% του συνολου αρα εχουμε ακομη 3380 θεσεις από τον ενιαιο διορισμων του 40%. Συνολο 8452 Αν υπολογισουμε ότι σ’ολες τις ειδικοτητες διοριστηκε το 50% των θεσεων (60-40 )περυσι, απομενουν ακομη 4226 για φετος από ΑΣΕΠ και 40%, χωρις 30μηνα και 24μηνα. Πως απ’  αυτους θα διορισει φετος μονο 3000? Φαινεται πως το σεναριο για τμηματικη απορροφηση φετος (με καποια ποσοστα) από ΑΣΕΠ, 40%, 30μηνα και 24μηνα είναι πιο ισχυρο από ποτε αν ισχυει ο αριθμος των προσληψεων (3000).

Και εμείς θα τα δεχτουμε αυτά έτσι απλά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160920
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 656
Σύνολο: 668

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.