*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών  (Αναγνώστηκε 35996 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος damararos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ09 Οικονομολογίας
    • Προφίλ
Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« στις: Μάιος 29, 2006, 11:23:08 πμ »
απο οσο παρατηρησα υπαρχουν αρκετες νηπιαγωγοι.ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε για κατατακτηριες [ενδιαφερομαι για τα πανεπιστημια θεσ/νικης]
οικονομολογος ειμαι και υπαρχει μια σκεψη[αν αντεχω και αξιζει το κοπο] να παω για 2ο πτυχιο ωστε να παρω παιδαγωγικη καταρτιση.

μπορω να δωσω κατατακτηριες?ποτε?
με εξετασεις?σε ποιο ετος μπαινω?

προκαταβολικα ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:48:00 »

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 29, 2006, 09:55:26 μμ »
Ενδιαφέρον θα έλεγα.
Πρώτη φορά ακούω άνδρα να θέλει να κάνει κατατακτήριες στο παιδαγωγικό νηπιαγωγών.
Καλό! :)
Αν και είμαι από Αθήνα και δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το ζήτημα, νομίζω ότι οι κατακτήριες γίνονται κατά Νοέμβρη μεριά,
με εξετάσεις και μπαίνεις στο 2ο έτος. Αν ξέρεις κάποιος κάτι άλλο ας το παραθέσει.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 :)
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος despina694

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να'χεις το νου σου στο παιδί... ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Σουσάμι Άνοιξε
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 30, 2006, 11:53:12 πμ »
Kαλησπέρα! :)
Είχα γνωρίσει όταν ήμουν στη σχολή κάποιο παιδί που είχε τελειώσει ΤΕΙ Πληροφορικής και είχε περασει με κατατακτήριες στο Νηπιαγωγών.Λεπτομέρειες δε ξέρω, πάντως έδινε μαζί μας κάποια μαθήματα αν και δεν είχε ξεκινήσει ακόμα να παρακολουθεί.Οπότε πρέπει να είχε περάσει τις κατατακτήριες (φαντάζομαι)λίγο πριν την εξεταστική.Τον βάλανε στο 2ο έτος.Μου'χε κάνει μεγάλη εντύπωση τότε, γι'αυτό και τον θυμάμαι ακόμα αλλά άλλες πληροφορίες δε ξέρω.Θα πρέπει να ρωτήσεις στη γραμματεία της σχολής.Αυτοί θα σου πουν σίγουρα!ΟΚ?Καλό κουράγιο!Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή!Συγχαρητήρια για την επιλογή σου!!! ;D
Δάσκαλε που δίδασκες...

Αποσυνδεδεμένος damararos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ09 Οικονομολογίας
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 31, 2006, 02:35:58 μμ »
σας ευχαριστω κοριτσια.
πρακτικα σκεφτομενος ,εθεσα την ερωτηση για τις κατατακτηριες στο τμημα νηπιαγωγων αφου με παιδαγωγικη καταρτιση πιο ευκολα γινονται τα πραγματα για τον δικο μου κλαδο.απο την αλλη η μια απο τις δυο αδερφουλες μου ειναι νηπιαγωγος-πτυχιουχος αλλα ετεροαπασχολουμενη προς το παρον και η αλλη δασκαλα διορισμενη εδω και 4 χρονια μεσω ασεπ.τωρα το θυμηθηκα :P

σχετικο ειναι και το ποστ που εκανα εδω -> http://www.pde.gr/index.php?topic=88.msg1475#msg1475
οποιος τυχον μπορει να λυσει την εκει απορια μου  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:48:00 »

Αποσυνδεδεμένος nikoletoula84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 30, 2006, 02:11:37 μμ »
gia tin thessaloniki den ksero polla pragmata alla sinithos ginonte oi katataktiries tin idia periodo se ola ta panepistimia!stin alexadroypoli 7 me 15 noembrioy kaneis tin aitisi! kai mesa dekembriou einai oi eksetaseis!perisi to panepistimio tis thessalonikis eixe tis idies imerominies me tis alexadroypolis!pisteyo kai fetos etsi tha einai!

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 05, 2006, 04:07:38 μμ »
gia tin thessaloniki den ksero polla pragmata alla sinithos ginonte oi katataktiries tin idia periodo se ola ta panepistimia!stin alexadroypoli 7 me 15 noembrioy kaneis tin aitisi! kai mesa dekembriou einai oi eksetaseis!perisi to panepistimio tis thessalonikis eixe tis idies imerominies me tis alexadroypolis!pisteyo kai fetos etsi tha einai!

nikoletoula84  γειά σου,

σε παρακαλώ πολύ να μην γράφεις με λατινικούς χαρακτήρες ούτε με κεφαλαία. Σε αυτό το forum γράφουμε ελληνικά και πεζά.

Σε ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος AngeL_24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2006, 07:44:48 μμ »
Καλησπερα σας..Μηπως γνωριζει καποιος απο εσας αν μπορει καποιος φοιτητης του ΑΕΙ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ,στο 2ο ετος της φοιτητης του να δωσει κατακτηριες για το ΑΕΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ? Πρεπει πρωτα οπωσδηποτε να τελειωσει τις προηγουμενες σπουδες του και να παρει πτυχιο για να προχωρησει σε κατακτηριες?
Εχω ακουσει περιπτωσεις οπου φοιτητες Νηπιαγωγων μπηκαν απο το 2ο ετος κιολας στο ΑΕΙ Παιδαγωγικης με κατακτηριες.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2006, 09:42:32 μμ »
Καλησπέρα AngeL_24.
Για το δικό μας κλάδο (εννοώ των νηπιαγωγών),αυτό που λες όντως ισχύει (κι όσοι δεν το κάναμε όταν έπρεπε,τώρα χτυπάμε το κεφάλι μας στο τοίχο γιατί θα είχαμε ήδη ταχτοποιηθεί... :()Ίσως όμως ισχύει ακριβώς επειδή τα τμήματα (Παιδαγωγικό-Νηπιαγωγών) είναι σχετικά μεταξύ τους.Επειδή για το ΑΕΙ στο οποίο αναφέρεσαι δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο,ίσως θα έπρεπε να κάνεις ένα τηλεφωνηματάκι στη γραμματεία ενός τμήματος νηπιαγωγών όπου θα σου δώσουν τις πληροφορίες που χρειάζεσαι. ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος AngeL_24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 31, 2006, 02:44:10 μμ »
Ευχαριστω Sophie :) Αυτο με τις κατακτηριες,το ηξερα και για συγκεκριμενο ΑΕΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ οπου μπορουσαν παλι στο 2ο ετος να μπουν στο ΑΕΙ Ψυχολογιας.Ελπιζω να ειμαι τυχερη..ωστε να γινεται και στο δικο μου ΑΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 11:27:23 μμ »
καλησπερα!!!!
σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες στο παιδαγωγικο δημοτικης  ομως εκπαιδευσης για τον ιδιο λογο (παιδαγωγικής καταρτισης)
θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει τυχει να δωσει. με ενδιαφερει να μαθω τι θεματα μπορει να μπουν.
Επισης οσοι απο εσας τελειωσατε παιδαγωγικο ισως μπορειτε να μου πειτε τι θεματα εμπαιναν στις εξεταστικες!

ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 08:50:02 πμ »
Επισης οσοι απο εσας τελειωσατε παιδαγωγικο ισως μπορειτε να μου πειτε τι θεματα εμπαιναν στις εξεταστικες!
ευχαριστω πολυ!

Αν και ενδιαφέρεσαι για το ΠΤΔΕ,θα πρέπει πρώτα να μάθεις ποια μαθήματα εξετάζονται στις κατατακτήριες (ρωτώντας ίσως στη γραμματεία του αντίστοιχου τμήματος),ώστε να σε κατατοπίσουν οι συνάδελφοι σχετικά μα τα πιθανά θέματα.Στο δικό μου τμήμα (ΠΤΝΕ όμως) είχαμε συνολικά 54 μαθήματα.Αν,για παράδειγμα,ήξερα ότι στις κατατακτήριες δίνονται εξελικτική ψυχολογία και άλλα 3-4 μαθήματα ακόμα,θα ήξερα να σου πω τι να προσέξεις.Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου... :-\Πρέπει ο άλλος να ξέρει τι μαθήματα θα δώσεις για να σε βοηθήσει. ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 03:40:00 μμ »
εχεις απολυτο δικιο! λοιπον τα μαθηματα ειναι:
01 - Εισαγωγή στη Ψυχολογία
02 - Δομή της Νεοελληνικής Γλώσσας
03 - Εισαγωγή στην Παιδαγωγική

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 04:32:37 μμ »
Αν και συνάδελφοι από το παιδαγωγικό μπορεί να σου απαντήσουν πιο εξειδικευμένα,θα σου πω τη γνώμη μου,γιατί πιστεύω ότι στα δύο από τα τρία μαθήματα,σίγουρα κάνουμε παρεμφερή πράγματα.(για να μην πω τα ίδια!)

Στο θέμα της Ψυχολογίας,θα σε βοηθούσε πολύ η "εξελικτική ψυχολογία" του Παρασκευόπουλου,γιατί είναι γραμμένη σε πολύ κατανοητό λόγο (εύκολη για κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με το αντικείμενο) και στο τέλος κάθε κεφαλαίου έχει περίληψη τα πιο σημαντικά σημεία.(είναι 4 βιβλιαράκια).Επιπλέον,είναι βασισμένη στη γνωστική θεωρία του Piaget (όπου Piaget=ο "άρχοντας" της ψυχολογίας,πάνω στις θεωρίες του οποίου βασίστηκαν όλα τα σύγχρονα αναλυτικά προγράμματα ;))
Άλλωστε τα συγκεκριμένα βιβλία "δίνονται" απ'όσο ξέρω και σε άλλες σχολές,που δεν είναι αμιγώς παιδαγωγικές.(πχ το είχε πάρει από την σχολή και η αδερφή μου που τελείωσε Αγγλική φιλολογία)
Τώρα,για πιο γενικές γνώσεις ψυχολογίας,δεν ξέρω που μένεις,θα μπορούσα να σου αφήσω κάπου να φωτοτυπήσεις τις σημειώσεις μου από τη Γενική Ψυχολογία (ουσιαστικά εισαγωγή δηλαδή),οι οποίες περιέχουν όλους τους βασικούς εκπροσώπους των ψυχολογικών θεωριών και τις απόψεις τους πάνω στους βασικούς άξονες συμπεριφορά-αντίληψη-μάθηση.Ό,τι πάντως και απ'όπου και να διαβάσεις,να ξέρεις καλά τη θεωρία του Piaget,αυτό είναι το βασικό κι αυτό ζητιέται κατά κύριο λόγο!

Στην Παιδαγωγική τώρα,τα βιβλία είναι άπειρα,όπως και τα θέματα βέβαια! ;D Εξαρτάται από το πανεπιστήμιο που θα δώσεις κατατακτήριες και ποιος είναι ο καθηγητής που κάνει το αντίστοιχο μάθημα και τι σύγγραμμα βεβαίως δουλεύει.Συνοπτικό είναι του Αντ. Δανάσση-Αφεντάκη / "Θεματική της Παιδαγωγικής Επιστήμης" (ιδίως το πρώτο του κεφάλαιο ουσιαστικά είναι εισαγωγή στην παιδαγωγική επιστήμη).
Και φυσικά Ματσαγγούρας...

Για τη Νεοελληνική Γλώσσα,δε θα σου απαντήσω εγώ γιατί εμείς (αν και είχαμε 4-5 σχετικά μαθήματα),κάναμε πολύ εξειδικευμένα πράγματα.

Περισσότερα από τους δασκάλους... :-[ό,τι μπορούσα έκανα! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2006, 05:26:44 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 01, 2006, 10:24:38 μμ »
sophie με "σκλαβωνεις"!!! ευχαριστω παρα πολυ! μα παρα πολυ! μας εδωσαν ενδεικτικη βιβλιογραφία κ οπως ειμαι κ ασχετη, τα βρηκα λιγο σκουρα με την ψυχολογια! θα φανει την αλλη βδομαδα που δινουμε!

κ παλι ευχαριστω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 177
Σύνολο: 177

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.