*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών  (Αναγνώστηκε 35998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 09:49:37 πμ »
Τσαμπικα κι εγω την διαβασα αυτην την ερευνα κι επεσα απο τα συννεφα....
Δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι τοσοδυσοιωνα τα πραγματα....:(
Το 2008 πηραν 600 ατομα,δηλαδη 1:13,σε σχεση με τον κλαδο μου που επαιρναν 1:37 πολυ καλυτερα....δηλαδη στον επομενο ασεπ ποσους να παρουν?200-300???παλι καλυτερα θα ειναι απο τον κλαδο μου....
Αυτο που ψαχνω ειναι εαν γραψω καλα να μπορω να διοριστω,οκ δεν ζηταω να ειναι σαν τους δημοτικης που αν ησουν απλα επιτυχων σε επαιρναν κατευθειαν αλλα ουτε και σαν τους κοινωνιολογους που για να σε παρουν πρεπει να γραψεις αριστα και να εχεις και εφτα παιδια και τεσσερα μεταπτυχιακα.
Κατι ενδιαμεσο....και αν συμπεριλαβεις οτι μου αρεσει κιολας ο κλαδος....

Ρωτησα για το τι κανει ο νηπιαγωγος μεσα στην ταξη,δηλαδη με τι μορφη,αυτο εννοουσα οταν ελεγα παιχνιδια,με ποιο τροπο περνας στα παιδια τις γνωσεις κλπ...σας ευχααριστω για την παραπομπη:)
κατα τη γνωμη μου,μπορει ο κλαδος των νηπιαγωγων να μην γινει σαν τους δασκαλουσ οπως καποιοι ισχυριζονται(εννοω απο αμεσης επαγγελματικης αποκαταστασης) αλλα τουλαχιστον εξακολουθει να ειναι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο αλλους κλαδους!ασε που λογικα ισως να φτιαξει κ λιγακι.Τωρα αν οντως δινει κ παιδαγωγικη επαρκεια(γιατι με τις αλλαγες που γινονται ολα ειναι ρευστα) τοτε πιστευω πως θα ηταν καλη επιλογη.Η αδερφη μου εχει περασει στο νηπιαγωγων φετος.αν μπορουσα να γυρισω πισω τα χρονια μαλλον θα την προτιμουσα απο τη σχολη που επελεξα.ας μην ξεχναμε πως οι νηπιαγωγοι διοριζονται κ πολυ ευκολα σε παιδικους σταθμους!!υπαρχει μεγαλη ζητηση για εκει!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:31 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 02:51:46 μμ »
Σε παιδικούς σταθμούς είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά. Ειδικά στις περιφερειακές πόλεις.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 02:55:56 μμ »
Σε δημόσιους παιδικούς σταθμούς δεν παίρνουν Νηπιαγωγούς. Σπάνια. Παίρνουν κυρίως βρεφονηπιοκόμους ΤΕΙ και βοηθούς ΙΕΚ. Στους ιδιωτικούς παίρνουν Νηπιαγωγούς αλλα με συνθήκες-ωραριο-μισθό βρεφονηπιοκόμου.

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 03:36:49 μμ »
Τσαμπικα κι εγω την διαβασα αυτην την ερευνα κι επεσα απο τα συννεφα....
Δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι τοσοδυσοιωνα τα πραγματα....:(
Το 2008 πηραν 600 ατομα,δηλαδη 1:7,σε σχεση με τον κλαδο μου που επαιρναν 1:35 πολυ καλυτερα....δηλαδη στον επομενο ασεπ ποσους να παρουν?200-300???παλι καλυτερα θα ειναι απο τον κλαδο μου....
Αυτο που ψαχνω ειναι εαν γραψω καλα να μπορω να διοριστω,οκ δεν ζηταω να ειναι σαν τους δημοτικης που αν ησουν απλα επιτυχων σε επαιρναν κατευθειαν αλλα ουτε και σαν τους κοινωνιολογους που για να σε παρουν πρεπει να γραψεις αριστα και να εχεις και εφτα παιδια και τεσσερα μεταπτυχιακα.
Κατι ενδιαμεσο....και αν συμπεριλαβεις οτι μου αρεσει κιολας ο κλαδος....
Για όλους τους παραπάνω λόγους που ανέφερες εγώ σου συνιστώ να δώσεις κατατακτήριες! Δε θα το μετανιώσεις! Σε ποια πόλη σκέφτεσαι να δώσεις;

ειμαι απο πατρα αλλα εδω ειναι με βαθμο πτυχιου οποτε θα μεινω εκτος:(
ιωαννινα η βολο σκεπτομαι...αλλα θα πρεπει να μετακομισω και για να γινει αυτο θα πρεπει να βρω δουλεια εκει.....εκτος κι αν ανεβοκατεβαινω στις εξεταστικες αν δεν ειναι υποχρεωτικη η παρακολουθηση...
εκανα ενα λαθοε στα στατιστικα που παρεθεσα στο προηφουμενο ποστ μου αλλα το διορθωσα...
Παράθεση από: Tsampika
link=topic=21198.msg382006#msg382006 date=1285829377
Τσαμπικα κι εγω την διαβασα αυτην την ερευνα κι επεσα απο τα συννεφα....
Δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι τοσοδυσοιωνα τα πραγματα....:(
Το 2008 πηραν 600 ατομα,δηλαδη 1:13,σε σχεση με τον κλαδο μου που επαιρναν 1:37 πολυ καλυτερα....δηλαδη στον επομενο ασεπ ποσους να παρουν?200-300???παλι καλυτερα θα ειναι απο τον κλαδο μου....
Αυτο που ψαχνω ειναι εαν γραψω καλα να μπορω να διοριστω,οκ δεν ζηταω να ειναι σαν τους δημοτικης που αν ησουν απλα επιτυχων σε επαιρναν κατευθειαν αλλα ουτε και σαν τους κοινωνιολογους που για να σε παρουν πρεπει να γραψεις αριστα και να εχεις και εφτα παιδια και τεσσερα μεταπτυχιακα.
Κατι ενδιαμεσο....και αν συμπεριλαβεις οτι μου αρεσει κιολας ο κλαδος....

Ρωτησα για το τι κανει ο νηπιαγωγος μεσα στην ταξη,δηλαδη με τι μορφη,αυτο εννοουσα οταν ελεγα παιχνιδια,με ποιο τροπο περνας στα παιδια τις γνωσεις κλπ...σας ευχααριστω για την παραπομπη:)
κατα τη γνωμη μου,μπορει ο κλαδος των νηπιαγωγων να μην γινει σαν τους δασκαλουσ οπως καποιοι ισχυριζονται(εννοω απο αμεσης επαγγελματικης αποκαταστασης) αλλα τουλαχιστον εξακολουθει να ειναι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο αλλους κλαδους!ασε που λογικα ισως να φτιαξει κ λιγακι.Τωρα αν οντως δινει κ παιδαγωγικη επαρκεια(γιατι με τις αλλαγες που γινονται ολα ειναι ρευστα) τοτε πιστευω πως θα ηταν καλη επιλογη.Η αδερφη μου εχει περασει στο νηπιαγωγων φετος.αν μπορουσα να γυρισω πισω τα χρονια μαλλον θα την προτιμουσα απο τη σχολη που επελεξα.ας μην ξεχναμε πως οι νηπιαγωγοι διοριζονται κ πολυ ευκολα σε παιδικους σταθμους!!υπαρχει μεγαλη ζητηση για εκει!!

εγω παντως αν μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω θα πηγαινα δημοτικης......τωρα βεβαια δεν το ρισκαρω.....οσο για την παιδαγωγικη επαρκεια...καθηγητικη σχολη νομιζω θεωρειται,οποτε θα την δινει την επαρκεια....
οταν λες διοριζονται σε παιδικους σταθμους?εννοεις ιδιωτικους?

Παντως αν τελικα δωσω κατατακτηριες(αν εχει καποιος πληροφοριες ας με ενημερωσει) θα το κανω με προοπτικη να απορροφηθω απο τον ΑΣΕΠ γι αυτο φοβαμαι το ρισκο.....
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:31 »

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 03:40:11 μμ »
Σε δημόσιους παιδικούς σταθμούς δεν παίρνουν Νηπιαγωγούς. Σπάνια. Παίρνουν κυρίως βρεφονηπιοκόμους ΤΕΙ και βοηθούς ΙΕΚ. Στους ιδιωτικούς παίρνουν Νηπιαγωγούς αλλα με συνθήκες-ωραριο-μισθό βρεφονηπιοκόμου.

Συμφωνώ! Αυτή κατάσταση επικρατεί με τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Συνήθως ο παιδικός σταθμός δεν έχει νηπιαγωγείο, οπότε τα παιδιά είναι μέχρι 4 ετών το πολύ. Για να εργαστείς λοιπόν εκεί θα πρέπει να κάνεις κάτι άλλο από αυτό που έχεις σπουδάσει. Στους παιδικούς σταθμούς γίνεται φροντιδα, ενώ στο νηπιαγωγείο αγωγή-εκπαίδευση.
Ως νηπιαγωγός μπορείς να εργαστείς σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία με κανονικές συνθήκες εργασίας αλλά κι εκεί δεν είναι εύκολα τα πράγματα, λόγω έλλειψης θέσεων.
Εγώ απορώ πώς οι παιδικοί σταθμοί δέχονται να πάρουν έναν νηπιαγωγό να προσέχει τα βρέφη ενώ δεν έχει τις γνώσεις για να κάνει κάτι τέτοιο, ειδικά σε περιπτώσεις ενός προβλήματος. Ο βρεφονηπιοκόμος αντίθετα, είναι ικανός να χειριστεί τα τυχόν προβλήματα που θα προκύψουν. Μου φαίνεται παράξενο...Θεωρώ ότι οι βρεφονηπιοκόμοι έχουν μεγάλη ευθύνη με τα μωρά. Αυτή βέβαια είναι η δική μου άποψη.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 09:35:24 μμ »
Σε δημόσιους παιδικούς σταθμούς δεν παίρνουν Νηπιαγωγούς. Σπάνια. Παίρνουν κυρίως βρεφονηπιοκόμους ΤΕΙ και βοηθούς ΙΕΚ.

Είσαι σίγουρη; Νομίζω μπορούν να εργαστούν και όσοι - ες είναι από ΑΕΙ.Εκτός και αν άλλαξε πρόσφατα και δεν το ξέρω.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 10:03:03 μμ »
Κι εγώ σε προκυρήξεις που κοιτούσα δεν είχα δει να ζητούν από ΑΕΙ
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 10:04:27 μμ »
Ίσως και να κάνω εγώ λάθος...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 10:27:12 μμ »
Όχι AnnaB, δεν παίρνουν σε βρεφονηπιακούς, ειδικά κανέναν Νηπιαγωγό και στους παιδικούς συνήθως 1 αν οι θέσεις που προκηρύσουν ειναι πχ 10 για στο σύνολο. Για μένα ίσως δεν κάνουν και άσχημα.... Επίσης δεν είναι απαραίτητο οτι η Νηπιαγωγός που θα πάρουν στον παιδικό θα αναλάβει έστω τα προ-νηπια (4 ετών) όσες συνάδελφους έχω ακούσει να εργάζονται εκεί έχουν το βρεφικό ή το μεταβρεφικό τμήμα::) ::)  :o

Συμφωνώ! Αυτή κατάσταση επικρατεί με τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Συνήθως ο παιδικός σταθμός δεν έχει νηπιαγωγείο, οπότε τα παιδιά είναι μέχρι 4 ετών το πολύ. Για να εργαστείς λοιπόν εκεί θα πρέπει να κάνεις κάτι άλλο από αυτό που έχεις σπουδάσει. Στους παιδικούς σταθμούς γίνεται φροντιδα, ενώ στο νηπιαγωγείο αγωγή-εκπαίδευση.
Εγώ απορώ πώς οι παιδικοί σταθμοί δέχονται να πάρουν έναν νηπιαγωγό να προσέχει τα βρέφη ενώ δεν έχει τις γνώσεις για να κάνει κάτι τέτοιο, ειδικά σε περιπτώσεις ενός προβλήματος. Ο βρεφονηπιοκόμος αντίθετα, είναι ικανός να χειριστεί τα τυχόν προβλήματα που θα προκύψουν. Μου φαίνεται παράξενο...Θεωρώ ότι οι βρεφονηπιοκόμοι έχουν μεγάλη ευθύνη με τα μωρά. Αυτή βέβαια είναι η δική μου άποψη.

Συμφωνώ απόλυτα...και βάζω και τις ηλικίες 2-3 μέσα...

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2010, 10:31:31 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 10:28:52 μμ »
-

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 10:31:28 μμ »
εχει κανεις πληροφοριες για κκατατακτηριες?ποσοι κανουν αιτηση καθε χρονο?αν εχει πολυ διαβασμα κ αν τα μαθηματα ειναι δυσκολα?σε ποιο ετος κατατασεσαι?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 10:33:42 μμ »
Σε όποιο έτος και να μπεις, δεν γλυτώνεις μαθήματα (και αυτό ισχύει για όλες τις σχολές). Απλά μπορεί να σου αναγνωριστούν κάποια μαθήματα αν τα έχεις κάνει στη σχολή που τελείωσες πχ: κοινωνικοποίηση ή κοινωνιολογία της εκπαίδευσης κτλ. Αρκετοί κάνουν αίτηση και είναι αρκετά απαιτητικό το διάβασμα που πρέπει να κάνεις...

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 10:36:53 μμ »
δεν με ενδιαφερει τοσο να γλιτωσω μαθηματα οσο να τελειωσω γρηγορα,γι αυτο ρωταω σε ποιο ετος θα μπω,στο πρωτο κανονικα η στο δευτερο?
βεβαια εχω περιπου 6 μαθηματα κοινα οποτε λογικα θα απαλλαχθω απο αυτα....
επισης η παρακολουθηση ειναι υποχρεωτικη?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες σε τμήμα Νηπιαγωγών
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 10:39:52 μμ »
Στο Β  και θα δώσεις περισσότερα μαθήματα απ οτι οι άλλοι οι προ-πτυχιακοί (πχ αυτοί 8 εσύ θα δίνεις μέχρι 12 για να καλύψεις και του Α ετους)
ναι έχει υποχρεωτικές παρουσίες σε κάποια μαθήματα και άσκηση σε σχολεία. Σε κάποια επαρχειακά τμήματα έχει και μαθήματα έρευνας, υποχρεωτικά με παρουσίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159818
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.