*

Αποστολέας Θέμα: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)  (Αναγνώστηκε 11897 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cassy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 09:19:10 μμ »
Παιδιά καλησπέρα σε όλους/ες
έχω το εξής πρόβλημα και έχω ανάγκη απο μια άμεση απάντηση απο οποιον θα μπορούσε να βοηθήσει: έχω πρωτο πτυχιο νηπιαγωγος και μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης, οποτε κανω τα χαρτια μου κ στους 2 πινακες. Φετος (κακώς το ξέρω αλλα αγχωθηκα), δηλωσα κανονικά πολλούς νομούς στη γενική, αλλά με μια αυτοπεποιθηση οτι οπως παντα θα με καλέσουν πρωτα στην ειδικη, στην οποία έχω εξαιρετικά καλή σειρά, και μάλιστα εκει που θέλω και εργάζομαι εδω και 2 χρόνια. Δυστυχως για μενα, στην πρώτη φαση γενικης, το σύστημα πήδηξε πολυ πολυ κοσμο γιατι κανεις δεν έβαλε πολλούς νομούς και μετά απο έξι χρονια που πήρα το πτυχιο νηπιαγωγου ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ με κάλεσαν, και μάλιστα πρώτη φαση.
Λόγω της νέας νομοθεσίας, εγω πρεπει να δεχτω τη θεση (ηρακλειο παρεπιπτοντως, ενώ σπουδάζω κ μενω στον εβρο) αλλιως φετος θα ειμαι ανεργη καθως δε θα με τρεξει το συστημα στην ειδικη.
Αρχικά προσπάθησα να το δεχτω. Αλλά θυμηθηκα οτι υπαρχει νομος ο οποιος οριζει οτι πρωτα πρεπει να ανακοινωθει φαση ειδικης ΚΑΙ ΜΕΤΑ γενικης. Γνωριζει κανεις ποιος ειναι αυτος; παρακαλώ για τη βοήθεια σας καθως και για όποιον έχει παρόμοιο πρόβλημα να πει την αποψη του. Μου φερνει τα πανω κατω αυτη η κατασταση και αν ειναι κ παρανομο θελω να το δω

ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:22:31 »

Αποσυνδεδεμένος xrispa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:16:46 πμ »
Τί έγινε τελικά;;;Υπάρχει όντως τέτοιος νόμος;;;Την "πάτησαν" πάρα πολλά άτομα έτσι όπως εσύ.....
We know what we ARE but not what we MAY BE - William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 01:34:37 μμ »
ΑΥΤΟ ισχυει αλλα η α φαση ειδικης δεν κληθηκε.... οποτε πρεπει να δεχτεις την γενικη γιατι η εγκυκλιος οριζει ξεκαθαρα οτι αν κληθεις σε μια απο τις δυο πρωτα π.χ. γενικη παυει να ισχυει η αιτηση σου στην ειδικη. Δεν νομιζω οτι θα βρεις δικιο... οποτε πρεπει να αποφασισιεις τι θα κανεις...καλη τυχη

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 02:08:01 μμ »
Η εγκύκλιος να εφαρμοστεί αλλά η νομοθεσία που ορίζει ότι οι προσλήψεις αναπληρωτών ειδικής προηγούνται της γενικής να μην εφαρμόζεται; Δυο μέτρα και δυο σταθμά μονίμως. Αναρωτιέμαι μόνον ποιον εξυπηρετεί αυτό, με δεδομένο μάλιστα ότι η προϋπηρεσία στην ειδική συνεχίζει και προσμετράται μιας και αποτελεί προσόν κατάταξης στους πίνακες της ειδικής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:22:31 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 02:22:22 μμ »
Κουραγιο σε ολους μας!! Τελευταια χρονια φετος που ζουμε με το αγχος της αναπληρωσης!! Που θα με παρουν, ποτε θα με παρουν, θα με καλεσουν πρωτα ειδικη αραγε??? Απο του χρονου (με τις 3 ωρες επιπλεον των μονιμων) πολυ απλα δεν θα υπαρχουν αναπληρωτες. Μηπως ηρθε η ωρα αραγε να παρουμε κανα ΤΑΧΙ μισο μισο????????

Αποσυνδεδεμένος ηλιοτρόπιο

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 03:14:55 μμ »
Παιδιά καλησπέρα σε όλους/ες
έχω το εξής πρόβλημα και έχω ανάγκη απο μια άμεση απάντηση απο οποιον θα μπορούσε να βοηθήσει: έχω πρωτο πτυχιο νηπιαγωγος και μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης, οποτε κανω τα χαρτια μου κ στους 2 πινακες. Φετος (κακώς το ξέρω αλλα αγχωθηκα), δηλωσα κανονικά πολλούς νομούς στη γενική, αλλά με μια αυτοπεποιθηση οτι οπως παντα θα με καλέσουν πρωτα στην ειδικη, στην οποία έχω εξαιρετικά καλή σειρά, και μάλιστα εκει που θέλω και εργάζομαι εδω και 2 χρόνια. Δυστυχως για μενα, στην πρώτη φαση γενικης, το σύστημα πήδηξε πολυ πολυ κοσμο γιατι κανεις δεν έβαλε πολλούς νομούς και μετά απο έξι χρονια που πήρα το πτυχιο νηπιαγωγου ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ με κάλεσαν, και μάλιστα πρώτη φαση.
Λόγω της νέας νομοθεσίας, εγω πρεπει να δεχτω τη θεση (ηρακλειο παρεπιπτοντως, ενώ σπουδάζω κ μενω στον εβρο) αλλιως φετος θα ειμαι ανεργη καθως δε θα με τρεξει το συστημα στην ειδικη.
Αρχικά προσπάθησα να το δεχτω. Αλλά θυμηθηκα οτι υπαρχει νομος ο οποιος οριζει οτι πρωτα πρεπει να ανακοινωθει φαση ειδικης ΚΑΙ ΜΕΤΑ γενικης. Γνωριζει κανεις ποιος ειναι αυτος; παρακαλώ για τη βοήθεια σας καθως και για όποιον έχει παρόμοιο πρόβλημα να πει την αποψη του. Μου φερνει τα πανω κατω αυτη η κατασταση και αν ειναι κ παρανομο θελω να το δω

ευχαριστω!
Καλημέρα!!!
  Ακριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ πέρσι. Βγήκανε πρώτα της γενικής και μάλιστα Κυκλάδες. Μόλις το είδα πήρα στο υπουργείο και διαπίστωσα ότι ήδη με είχε πετάξει... το "σύστημα" από τους πίνακες της ειδικής.
  Φυσικά υπάρχει νομοθεσία ότι προηγούνται οι πίνακες της ειδικής, αλλά τα τελευταία χρόνια η κάθε εγκύκλιος γίνεται ένας "καινούργιος¨νόμος. Αντιπρόπερσι πήραν πρώτα της γενικής και όταν με το καλό βγήκαν της ειδικής τους ρώτησαν να επιλέξουν. Πρόπερσι πάλι πρηγήθηκε της γενικής ,εγώ πήγα στην ειδική και στη β φάση της γενικής με ρώτησαν αν θέλω να πάω στη γενική. Πέρσι , ισχύει , ίσως οτι και φέτος. Όποιο βγει πρώτο... 

Αποσυνδεδεμένος cris.drm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 07:39:35 μμ »
Ίσως καταφέρουμε να γίνει κάτι..

http://www.enelea.com/

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:50:32 μμ »
απλα ετσι μαλλον διευκολυνονται οσοι επεξεργαζονται τα κενα των αναπληρωτων και δεν χρειαζονται να αναζητησουν νεους οταν καποιος πηγενε στην ειδικη απο την γενικη οπως ισχυε....(  οι πινακες ποτε θα βγουν για να κυρωθουν......?).   Το σωστο ειναι να ισχυει η συμμετοχη και στις δυο κατηγοριες.

Αποσυνδεδεμένος proulina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 05:16:21 μμ »
Παιδιά καλησπέρα σε όλους/ες
έχω το εξής πρόβλημα και έχω ανάγκη απο μια άμεση απάντηση απο οποιον θα μπορούσε να βοηθήσει: έχω πρωτο πτυχιο νηπιαγωγος και μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης, οποτε κανω τα χαρτια μου κ στους 2 πινακες. Φετος (κακώς το ξέρω αλλα αγχωθηκα), δηλωσα κανονικά πολλούς νομούς στη γενική, αλλά με μια αυτοπεποιθηση οτι οπως παντα θα με καλέσουν πρωτα στην ειδικη, στην οποία έχω εξαιρετικά καλή σειρά, και μάλιστα εκει που θέλω και εργάζομαι εδω και 2 χρόνια. Δυστυχως για μενα, στην πρώτη φαση γενικης, το σύστημα πήδηξε πολυ πολυ κοσμο γιατι κανεις δεν έβαλε πολλούς νομούς και μετά απο έξι χρονια που πήρα το πτυχιο νηπιαγωγου ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ με κάλεσαν, και μάλιστα πρώτη φαση.
Λόγω της νέας νομοθεσίας, εγω πρεπει να δεχτω τη θεση (ηρακλειο παρεπιπτοντως, ενώ σπουδάζω κ μενω στον εβρο) αλλιως φετος θα ειμαι ανεργη καθως δε θα με τρεξει το συστημα στην ειδικη.
Αρχικά προσπάθησα να το δεχτω. Αλλά θυμηθηκα οτι υπαρχει νομος ο οποιος οριζει οτι πρωτα πρεπει να ανακοινωθει φαση ειδικης ΚΑΙ ΜΕΤΑ γενικης. Γνωριζει κανεις ποιος ειναι αυτος; παρακαλώ για τη βοήθεια σας καθως και για όποιον έχει παρόμοιο πρόβλημα να πει την αποψη του. Μου φερνει τα πανω κατω αυτη η κατασταση και αν ειναι κ παρανομο θελω να το δω

ευχαριστω!
γεια σου!! δεν μπορω να απαντήσω για τον νόμο που ψάχνεις αλλά ξέρω οτι  για το ετος 2012-13 δόθηκαν πολλά λειτουργικά κενα για τα ΣΜΕΑΕ  στο ΝΟΜΟ ΕΒΡΟΥ που σε ενδιαφέρει. Δόθηκαν σε πολλές ειδικότητες και μάλιστα σπάνιες όπως ΠΕ 18. 35 ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΤΟΥΡΙΣΤΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

Αποσυνδεδεμένος proulina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 05:21:58 μμ »
Η εγκύκλιος να εφαρμοστεί αλλά η νομοθεσία που ορίζει ότι οι προσλήψεις αναπληρωτών ειδικής προηγούνται της γενικής να μην εφαρμόζεται; Δυο μέτρα και δυο σταθμά μονίμως. Αναρωτιέμαι μόνον ποιον εξυπηρετεί αυτό, με δεδομένο μάλιστα ότι η προϋπηρεσία στην ειδική συνεχίζει και προσμετράται μιας και αποτελεί προσόν κατάταξης στους πίνακες της ειδικής.



   ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΜΙΛΑΜΕ? ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ (ΜΗΝΕΣ) ΣΤΟ ΚΕΔΔΥ ΡΟΔΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΘΕΣΗ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ  ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 02:38:23 πμ »
απλα ετσι μαλλον διευκολυνονται οσοι επεξεργαζονται τα κενα των αναπληρωτων και δεν χρειαζονται να αναζητησουν νεους οταν καποιος πηγενε στην ειδικη απο την γενικη οπως ισχυε....(  οι πινακες ποτε θα βγουν για να κυρωθουν......?).   Το σωστο ειναι να ισχυει η συμμετοχη και στις δυο κατηγοριες.

Δηλαδή κάποιος να έχει το δικαίωμα της επιλογής κλείνοντας 2 θέσεις καθώς αν πάει στην Α θέση η Β μένει κενή και μετατίθεται σε επόμενη φάση...χάνεται χρόνος προϋπηρεσίας και χρήματα για κάποιον συνάδελφο ενώ ο πρώτος μπορεί να επιλέξει...Από τη στιγμή που κάνεις τα χαρτιά σου για 2 κατηγορίες αποδέχεσαι εξίσου το ενδεχόμενο να δουλέψεις σε όποια από τις 2 σε καλέσουν....άλλωστε συμμετοχή και στις δύο κατηγορίες υφίσταται ως δικαίωμα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2012, 02:40:02 πμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 06:01:01 μμ »
 Καταρχας  κανεις δεν επερνε θεση αλλου εφοσον η καλουσαν και τις δυο κατηγοριες ταυτοχρονα και μαλιστα η καλυψη των ειδικων σχολειων προεχει συμφωνα με τον νομο. Ειναι καθαρα θεμα συντονισμου....  Οταν ισχυε η συμμετοχη και στις δυο κατηγοριες ανα/τες που ειχαν την ιδια προυπηρεσια συνεχιζαν να βαζουν την ιδια. τωρα ομως ,οπως και περυσι οι ανα/τες εαε εβαλαν λιγοτερη προυπηρεσια σε σχεση με τους αλλους της γενικης στον ενιαιο και τωρα που θα ξεκλιδωσουν οι πινακες οι εσχατοι εσονται πρωτοι.... η διακιοσυνη εχει κι αλλη οψη.

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 10:22:12 πμ »
Γεια χαρα σε όλους!

Γνωριζει καποιος συναδελφος αν υπαρχει νομοθετικο πλαισιο το οποιο να οριζει οτι τα εκπαιδευτικα κενα στην ειδικη αγωγη πρεπει να καλύποτνται πρώτα και έπειτα τα κενα στην τυπική αγωγή!

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις και την προσπαθεια σας!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2013, 10:47:56 πμ από Stelios »
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 12:19:48 μμ »
Ισχυει αυτο αλλα δε νομιζω να τους δεσμευει και ιδιαιτερα. Οπως φετος για παραδειγμα. Για καποιον που παιζει σε 2 ταμπλω (γενικη-ειδικη) ειναι μεγαλος πονοκεφαλος παντως το τι θα δηλωσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160969
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.