*

Αποστολέας Θέμα: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)  (Αναγνώστηκε 11825 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:08:34 μμ »
Εγώ κατάλαβα πως είσαι σε ειδικό πλαίσιο και, ενώ έχεις πλήρες ωράριο, για να πάρει κάποιος άλλος ώρες σου, εσένα σε διαθέτουν και στο ΕΠΑΛ...
Καλά κατάλαβα;
Αν κατάλαβα καλά, δες την παραπάνω απάντησή μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:04:53 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:09:54 μμ »
Πρέπει να εξηγήσει τι είναι ο συνάδελφος της γενικής και για ποιό λόγο βρέθηκε στο ειδικό.

Αποσυνδεδεμένος anemos20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:14:43 μμ »
Εχω προσληφθεί απο τον πίνακα της ειδικής αγωγής και ενώ συμπληρώνω κανονικό ωράριο για να εξηπηρετήσουν κάποιον άλλον συνάδελφο της γενικης παιδειας με στέλνουν να κάνω και μερικές ωρες σε ΕΠΑΛ  δηλαδη να κάνω ωρες στην γενικη παιδεια.
Ξέρει να μου πει κάποιος αν αυτο ειναι νόμιμο ? Εχω το δικαίωμα να αρνηθω?
δεν κατάλαβα σε ποιο σχολείο είσαι???εισαι κι εσύ στο επαλ???
Οχι εγω δεν ειμαι στα επαλ ειμαι κανονικά σε τμήμα ενταξης και συμπληρώνω κανονικό ωράριο αλλα επειδη  υπάρχουν και κάποιες ωρες στα ΕΠΑΛ θέλουν να με στειλουν και εκει.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:17:01 μμ »
Εχω προσληφθεί απο τον πίνακα της ειδικής αγωγής και ενώ συμπληρώνω κανονικό ωράριο για να εξηπηρετήσουν κάποιον άλλον συνάδελφο της γενικης παιδειας με στέλνουν να κάνω και μερικές ωρες σε ΕΠΑΛ  δηλαδη να κάνω ωρες στην γενικη παιδεια.
Ξέρει να μου πει κάποιος αν αυτο ειναι νόμιμο ? Εχω το δικαίωμα να αρνηθω?
δεν κατάλαβα σε ποιο σχολείο είσαι???εισαι κι εσύ στο επαλ???
Οχι εγω δεν ειμαι στα επαλ ειμαι κανονικά σε τμήμα ενταξης και συμπληρώνω κανονικό ωράριο αλλα επειδη  υπάρχουν και κάποιες ωρες στα ΕΠΑΛ θέλουν να με στειλουν και εκει.

Ε, προκειμένου να συμπληρώσεις ωράριο μπορούν να σε στείλουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:04:53 »

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:17:42 μμ »
Σίγουρα αυτόν που θέλουν να εξυπηρετήσουν είναι ο μόνιμος και όχι ο αναπληρωτής!

Ο αναπληρωτής όμως πρέπει οπωσδήποτε να τοποθετηθεί εκεί ακριβώς όπου κλήθηκε από το υπουργείο. Για το μόνιμο υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία μετακίνησης, γιατί θα τον πληρώνουν για χρόνια.

Πέρυσι μια αναπληρώτρια οικιακής οικονομίας προσλήφθηκε στη Β' Κοζάνης και η Διεύθυνση ήθελε να τη στείλει και στη Β' και στη Γ' Κοζάνης για συμπλήρωση ωραρίου. Η κοπέλα ήξερε πως αυτό δε γίνεται, αρνήθηκε και έτσι έστειλαν μόνιμη σε δύο περιοχές.

Λέω λοιπόν πως αν ο συνάδερφος είναι αναπληρωτής και προσλήφθηκε σε ειδικό πλαίσιο και συμπληρώνει ωράριο, μπορεί και πρέπει να αρνηθεί τη μετακίνησή του στη γενική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:21:54 μμ »
Ο αναπληρωτής όμως πρέπει οπωσδήποτε να τοποθετηθεί εκεί ακριβώς όπου κλήθηκε από το υπουργείο. Για το μόνιμο υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία μετακίνησης, γιατί θα τον πληρώνουν για χρόνια.

Ακριβώς το αντίθετο ισχύει. Ο αναπληρωτής εξορισμού καλείται να καλύψει ότι κενό περισσεύει μετά τις τοποθετήσεις των μονίμων, οι οποίες και προηγούνται.

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:22:32 μμ »
Εχω προσληφθεί απο τον πίνακα της ειδικής αγωγής και ενώ συμπληρώνω κανονικό ωράριο για να εξηπηρετήσουν κάποιον άλλον συνάδελφο της γενικης παιδειας με στέλνουν να κάνω και μερικές ωρες σε ΕΠΑΛ  δηλαδη να κάνω ωρες στην γενικη παιδεια.
Ξέρει να μου πει κάποιος αν αυτο ειναι νόμιμο ? Εχω το δικαίωμα να αρνηθω?
δεν κατάλαβα σε ποιο σχολείο είσαι???εισαι κι εσύ στο επαλ???
Οχι εγω δεν ειμαι στα επαλ ειμαι κανονικά σε τμήμα ενταξης και συμπληρώνω κανονικό ωράριο αλλα επειδη  υπάρχουν και κάποιες ωρες στα ΕΠΑΛ θέλουν να με στειλουν και εκει.

Δεν έχουν κανενα δικαίωμα να σε στείλουν!!!Έχεις προσληφθει ωσ εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής και καλύτεισ μόνο ωράριο ειδικής!!!Με τίποτα δεν πρεπει να το δεχτεις???Για να το δούμε και νομικά!!!!Σε έβαλαν να κάνεις πρακτικό ανάληψης στο ΕΠΑΛ???

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:26:51 μμ »
Από τη στιγμή που είναι και στον πίνακα της γενικής και προκειμένου να συμπληρώσει ωράριο, μπορούν να τον στείλουν. Έχει συμβεί σε έμενα να τοποθετηθώ αναπληρωτής σε ΕΠΑΛ και επειδή δεν συμπλήρωνα ωράριο να πάρω και ώρες στο ΕΕΕΕΚ της πόλης, εφόσον ήμουν και στον πίνακα ειδικής αγωγής. Όταν τίθεται θέμα συμπλήρωσης ωραρίου μπορούν να τον στείλουν οπουδήποτε καλύπτει τις προυποθέσεις να διδάξει.

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:30:06 μμ »
Ο αναπληρωτής όμως πρέπει οπωσδήποτε να τοποθετηθεί εκεί ακριβώς όπου κλήθηκε από το υπουργείο. Για το μόνιμο υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία μετακίνησης, γιατί θα τον πληρώνουν για χρόνια.

Ακριβώς το αντίθετο ισχύει. Ο αναπληρωτής εξορισμού καλείται να καλύψει ότι κενό περισσεύει μετά τις τοποθετήσεις των μονίμων, οι οποίες και προηγούνται.
Ο αναπληρωτής δεν καλείται να καλύψει ό,τι κενό περισσεύει μετά τις τοποθετήσεις των μονίμων, οι οποίες βέβαια και προηγούνται, αλλά συγκεκριμένο κενό που έχει προκύψει από κάποιον μόνιμο.
Κλήθηκε στην ειδική αγωγή από το υπουργείο, στην ειδική αγωγή θα δουλέψει! Κλήθηκε στην Α' Αθήνας από το υπουργείο, στην Α' Αθήνας και μόνο θα τοποθετηθεί!

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:32:16 μμ »
Από τη στιγμή που είναι και στον πίνακα της γενικής και προκειμένου να συμπληρώσει ωράριο, μπορούν να τον στείλουν. Έχει συμβεί σε έμενα να τοποθετηθώ αναπληρωτής σε ΕΠΑΛ και επειδή δεν συμπλήρωνα ωράριο να πάρω και ώρες στο ΕΕΕΕΚ της πόλης, εφόσον ήμουν και στον πίνακα ειδικής αγωγής. Όταν τίθεται θέμα συμπλήρωσης ωραρίου μπορούν να τον στείλουν οπουδήποτε καλύπτει τις προυποθέσεις να διδάξει.
και πώς πληρωνόσουν??Σου έκοβαν το επιδομα στη μέση??Το βρίσκω παράνομο αυτό το πράγμα???Αφου ο νόμος το διαχωρίζει!!!Για να σε πάρουν αναπλήρωτη στην ειδική ή στη γενική σημαινει οτι υπάρχει κενό πάνω από 16 ώρες τουλάχιστον!!

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:32:59 μμ »
Από τη στιγμή που είναι και στον πίνακα της γενικής και προκειμένου να συμπληρώσει ωράριο, μπορούν να τον στείλουν. Έχει συμβεί σε έμενα να τοποθετηθώ αναπληρωτής σε ΕΠΑΛ και επειδή δεν συμπλήρωνα ωράριο να πάρω και ώρες στο ΕΕΕΕΚ της πόλης, εφόσον ήμουν και στον πίνακα ειδικής αγωγής. Όταν τίθεται θέμα συμπλήρωσης ωραρίου μπορούν να τον στείλουν οπουδήποτε καλύπτει τις προυποθέσεις να διδάξει.
Ναι, μα ο συνάδερφος λέει πως συμπληρώνει ωράριο εκεί που είναι και θέλουν να του το αλλάξουν, για να εξυπηρετηθεί κάποιος άλλος!
Αnemos20, μιλάμε για σένα χωρίς εσένα! Διαφώτισέ μας! Τι τελικά συμβαίνει;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:35:09 μμ »
Ο αναπληρωτής όμως πρέπει οπωσδήποτε να τοποθετηθεί εκεί ακριβώς όπου κλήθηκε από το υπουργείο. Για το μόνιμο υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία μετακίνησης, γιατί θα τον πληρώνουν για χρόνια.

Ακριβώς το αντίθετο ισχύει. Ο αναπληρωτής εξορισμού καλείται να καλύψει ότι κενό περισσεύει μετά τις τοποθετήσεις των μονίμων, οι οποίες και προηγούνται.
Ο αναπληρωτής δεν καλείται να καλύψει ό,τι κενό περισσεύει μετά τις τοποθετήσεις των μονίμων, οι οποίες βέβαια και προηγούνται, αλλά συγκεκριμένο κενό που έχει προκύψει από κάποιον μόνιμο.
Κλήθηκε στην ειδική αγωγή από το υπουργείο, στην ειδική αγωγή θα δουλέψει! Κλήθηκε στην Α' Αθήνας από το υπουργείο, στην Α' Αθήνας και μόνο θα τοποθετηθεί!

Το κενό το οποίο τον προσλαμβάνουν να καλύψει δεν είναι υποχρεωτικό να είναι σε ένα σχολείο. Πόσοι αναπληρωτές δεν τρέχουν σε 2 και 3 σχολεία για να συμπληρώσουν το ωράριο τους; Εξάλλου ένας αναπληρωτής πλήρους ωραρίου καλείται όταν υπάρχει κενό από 16 ώρες και πάνω. Στην περίπτωση που το κενό ήταν 16 ωρών, μέχρι τις 21 ώρες μένουν άλλες 5 ώρες, για τις οποίες δεν θα κοιτάει το ταβάνι, αλλά μπορούν και οφείλουν να τον στείλουν και άλλου να συμπληρώσει ωράριο, εφόσν υπάρχουν κενές ώρες για την ειδικότητά του.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:36:36 μμ »
Από τη στιγμή που είναι και στον πίνακα της γενικής και προκειμένου να συμπληρώσει ωράριο, μπορούν να τον στείλουν. Έχει συμβεί σε έμενα να τοποθετηθώ αναπληρωτής σε ΕΠΑΛ και επειδή δεν συμπλήρωνα ωράριο να πάρω και ώρες στο ΕΕΕΕΚ της πόλης, εφόσον ήμουν και στον πίνακα ειδικής αγωγής. Όταν τίθεται θέμα συμπλήρωσης ωραρίου μπορούν να τον στείλουν οπουδήποτε καλύπτει τις προυποθέσεις να διδάξει.
και πώς πληρωνόσουν??Σου έκοβαν το επιδομα στη μέση??Το βρίσκω παράνομο αυτό το πράγμα???Αφου ο νόμος το διαχωρίζει!!!Για να σε πάρουν αναπλήρωτη στην ειδική ή στη γενική σημαινει οτι υπάρχει κενό πάνω από 16 ώρες τουλάχιστον!!
Δεν πήρα καθόλου το επίδομα, εφόσον η τοποθετήσή μου ήταν στο ΕΠΑΛ (άδικο βέβαια αυτό).

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για αναπληρωτές σε δύο πίνακες (ειδική κ γενική)
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:38:55 μμ »
Από τη στιγμή που είναι και στον πίνακα της γενικής και προκειμένου να συμπληρώσει ωράριο, μπορούν να τον στείλουν. Έχει συμβεί σε έμενα να τοποθετηθώ αναπληρωτής σε ΕΠΑΛ και επειδή δεν συμπλήρωνα ωράριο να πάρω και ώρες στο ΕΕΕΕΚ της πόλης, εφόσον ήμουν και στον πίνακα ειδικής αγωγής. Όταν τίθεται θέμα συμπλήρωσης ωραρίου μπορούν να τον στείλουν οπουδήποτε καλύπτει τις προυποθέσεις να διδάξει.
Ναι, μα ο συνάδερφος λέει πως συμπληρώνει ωράριο εκεί που είναι και θέλουν να του το αλλάξουν, για να εξυπηρετηθεί κάποιος άλλος!
Αnemos20, μιλάμε για σένα χωρίς εσένα! Διαφώτισέ μας! Τι τελικά συμβαίνει;
Δεν εξετάζω το πως έφτασε να μη συμπληρώνει ωράριο, σε αυτό όντως μπορεί να ευνοήθηκε ο συνάδελφος της γενικής. Λέω ότι εφόσον όμως έφτασε να μην συμπληρώνει ωράριο, μπορούν να τον στείλουν και αλλού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.