*

Ψηφοφορία

Σωματείο αναπληρωτών με προϋπηρεσία στον κλειδωμένο πίνακα διορισμών

Επιθυμώ να γίνω μέλος ενός τέτοιου σωματείου
97 (81.5%)
Δεν επιθυμώ
22 (18.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 118

Αποστολέας Θέμα: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού  (Αναγνώστηκε 60042 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #252 στις: Αύγουστος 15, 2010, 10:57:08 μμ »
Μπούρδες! οτιδήποτε νέο θίγει άλλες ομάδες και φυσικά δεν είναι αυτή η έννοια της μεταβατικής!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:51:23 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #253 στις: Αύγουστος 15, 2010, 11:16:25 μμ »
Μπούρδες! οτιδήποτε νέο θίγει άλλες ομάδες και φυσικά δεν είναι αυτή η έννοια της μεταβατικής!

Αν με το "μπούρδες" αναφέρεσαι σε ότι έγραψα παραπάνω "ξερόλα" συνάνθρωπε, να το ξέρω, για να διαβάζω με την ανάλογη "σοβαρότητα" και εγώ τις σοφές τοποθετήσεις σου, για να μην πω χρησμούς σου, ή ΜΠΟΥΡΔΕΣ!! :P

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #254 στις: Αύγουστος 15, 2010, 11:33:50 μμ »
Μπούρδες! οτιδήποτε νέο θίγει άλλες ομάδες και φυσικά δεν είναι αυτή η έννοια της μεταβατικής!

Αν με το "μπούρδες" αναφέρεσαι σε ότι έγραψα παραπάνω "ξερόλα" συνάνθρωπε, να το ξέρω, για να διαβάζω με την ανάλογη "σοβαρότητα" και εγώ τις σοφές τοποθετήσεις σου, για να μην πω χρησμούς σου, ή ΜΠΟΥΡΔΕΣ!! :P

χαχα!!! εμ δεν κρατήθηκα με το 40 + ΑΣΕΠ + προυπηρεσία + οτιδήποτε μου έρθει στο κεφάλι

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #255 στις: Αύγουστος 15, 2010, 11:49:34 μμ »
Μήπως καλύτερα 88-65-90, 1.75, Ξανθιά +20 ετών+ ΑΣΕΠ+ προϋπηρεσία στο modeling?? xaxaxa!

Για να συνέλθουμε...

@panos
αυτό με το ηλικιακό κριτήριο το πήρα για αστείο και μάλλον είσαι πολύ μικρός ακόμη για να το λές...
Ελπίζω να κάνω λάθως αλλά με τα κριτήρια που θέτεις πολύς κόσμος θα περάσει τα 50 για να διοριστεί και δεν θα φταίνε οι κλάδοι και οι υπεραριθμίες αλλά το γεγονός ότι η πρότασή σου για καθιέρωση του 24μήνου ως προϋπόθεση διορισμού δίνει τη λύση στο πιάτο στο υπουργείο: ελαστική υποαπασχόληση καθηγητών που θα αγωνίζονται επί χρόνια να συγκεντρώσουν 24μηνο αλλά δεν θα τα καταφέρνουν γιατί αφενός το υπουργείο΄θά φροντίζει να τους δίνει ελάχιστες ώρες κάθε χρόνο σπάζοντας τα κενά σε 10ωρα και 8ωρα και αφετέρου για να πάρουν έστω και το 10ωρο θα πρέπει να πρωτεύουν στο ΑΣΕΠ κάθε φορά.
Είναι ακριβώς το σύστημα που με οδήγησε εμένα να είμαι σχεδόν 40 χρονών, 5 φορές επιτυχούσα ΑΣΕΠ, 5 χρόνια ωρομίσθια απλήρωτη και να θέλω άλλα 5 χρόνια τουλάχιστον ωρομισθίας για να συπληρώσω το 24 μηνο.
Επίσης, υπολογίζεις χωρίς τον ξενοδόχο γιατί και να συμπληρώσεις το 24μηνο κανείς δεν σου εξασφαλίζει ότι θα γίνουν αρκετοί διορισμοί μονίμων ώστε να σε απορροφήσουν, γιατί βρε κουτό δεν θα υπάρχουν κενά αφού θα τα καλύπτουν άλλοι απελπισμένοι που θα παλεύουν να συγκεντρώσουν και αυτοί το 24μηνο,
Προσωπικά απελπίστηκα και θα τα παρατήσω μάλλον, αλλά τα γράφω για εσάς τους νεότερους για να μη φάτε τα χρόνια σας κυνηγώντας 24μηνα και εννιάμερα του μακαρίτη του διορισμού που πέθανε. ..
Πάρτε το απόφαση, δεν είναι η μοριοδότηση που πρέπει να εξασφαλίσετε, είναι η διάσωση των διορισμών μονίμων που βαίνει προς κατάργηση όσο εσείς αγωνίζεστε για μόρια και πράσινα άλογα.
Δε θέλουμε άλλες μοριοδοτήσεις, ούτε κατοχυρώσεις, ούτε άλλους πίνακες, Με αυτά και με άλλα μείναμε άνεργοι, έχοντας ξοδέψει και μια περιουσία σε φροντιστήρια ΑΣΕΠ και μετακινήσεις...
Να καταργηθούν και οι πίνακες και οι μριοδοτήσεις και να διορίζονται από εδώ και πέρα μόνο μόνιμοι θέλουμε, και ας κόψει το κεφάλι του το υπουργείο΄να τους ταξινομήσει σε επαρχίες και αναπληρώσεις σωστά και να καλύψει τα κενά του κάθε χρόνο.
ΜΟΝΟ ΜΟΝΙΜΟΙ ΟΠΟΤΕ ΕΡΘΕΙ Η ΣΕΙΡΑ ΜΑΣ!! ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΟΙ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΜΗΡΙΕΣ! Αυτό είναι πολιτική θέση και γι αυτό αξίζει να αγωνιστεί κανείς. Η γεννιά μου δεν το κατάλαβε έγκαιρα, ελπίζω να το καταλάβουν οι νεότεροι και να μη  γράφουν εδώ σε 5 χρόνια από τώρα πάλι για μόρια, πίνακες και αδιοριστίες...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2010, 11:58:13 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:51:23 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #256 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:02:35 πμ »
Να αναλύσω λιγο περισσότερο τις "μπούρδες"μου:
Το νέο σύστημα πρόσληψης, αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να απασχολείται κάποιος ελαστικά για πολλά χρόνια, χωρίς  να αποκτά το δικαίωμα του μόνιμου διορισμού.
Έκανα μερικές σκέψεις για το πως θα μπορούσε με τα νέα δεδομένα να αποτραπεί κάτι τέτοιο. 3 παραμέτρους έχω εγώ στα υπόψη μου: Επιτυχία ΑΣΕΠ, την προυπηρεσία και το έτος κτίσης πτυχίου!(την ηλικία). Πρέπει να μπει ένα όριο! Αυτό το όριο μπορεί να είναι συνδιασμός των παραπάνω! Είναι τόσο δυσνόητο και πολύπλοκο;
υπάρχουν και άλλες εκδοχές- αστεία, για να γελάσετε:
(αριθμός επιτυχιών ΑΣΕΠ +ηλικία). Να μην υπάρχει καθόλου η προυπηρεσία, για να μην αναγκάζεται κάποιος στην ελαστική εργασία!
 Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβει κάποιος,(Sixtir) πως δεν μπορεί κάποιος τα 45 του να δίνει για πολλοστή φορά ΑΣΕΠ, να πετυχαίνει και να πηγαίνει ΑΜΩ!


Έχεις εσύ καμία καλύτερη ιδέα;
Πιστεύεις, ότι το νέο σύστημα είναι πλήρες;
Ζητάς να ανατραπεί ο νέος νόμος;

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #257 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:12:37 πμ »
Μήπως καλύτερα 88-65-90, 1.75, Ξανθιά +20 ετών+ ΑΣΕΠ+ προϋπηρεσία στο modeling?? xaxaxa!

Για να συνέλθουμε...

@panos
αυτό με το ηλικιακό κριτήριο το πήρα για αστείο και μάλλον είσαι πολύ μικρός ακόμη για να το λές...
Ελπίζω να κάνω λάθως αλλά με τα κριτήρια που θέτεις πολύς κόσμος θα περάσει τα 50 για να διοριστεί και δεν θα φταίνε οι κλάδοι και οι υπεραριθμίες αλλά το γεγονός ότι η πρότασή σου για καθιέρωση του 24μήνου ως προϋπόθεση διορισμού δίνει τη λύση στο πιάτο στο υπουργείο: ελαστική υποαπασχόληση καθηγητών που θα αγωνίζονται επί χρόνια να συγκεντρώσουν 24μηνο αλλά δεν θα τα καταφέρνουν γιατί αφενός το υπουργείο΄θά φροντίζει να τους δίνει ελάχιστες ώρες κάθε χρόνο σπάζοντας τα κενά σε 10ωρα και 8ωρα και αφετέρου για να πάρουν έστω και το 10ωρο θα πρέπει να πρωτεύουν στο ΑΣΕΠ κάθε φορά.
Είναι ακριβώς το σύστημα που με οδήγησε εμένα να είμαι σχεδόν 40 χρονών, 5 φορές επιτυχούσα ΑΣΕΠ, 5 χρόνια ωρομίσθια απλήρωτη και να θέλω άλλα 5 χρόνια τουλάχιστον ωρομισθίας για να συπληρώσω το 24 μηνο.
Επίσης, υπολογίζεις χωρίς τον ξενοδόχο γιατί και να συμπληρώσεις το 24μηνο κανείς δεν σου εξασφαλίζει ότι θα γίνουν αρκετοί διορισμοί μονίμων ώστε να σε απορροφήσουν, γιατί βρε κουτό δεν θα υπάρχουν κενά αφού θα τα καλύπτουν άλλοι απελπισμένοι που θα παλεύουν να συγκεντρώσουν και αυτοί το 24μηνο,
Προσωπικά απελπίστηκα και θα τα παρατήσω μάλλον, αλλά τα γράφω για εσάς τους νεότερους για να μη φάτε τα χρόνια σας κυνηγώντας 24μηνα και εννιάμερα του μακαρίτη του διορισμού που πέθανε. ..
Πάρτε το απόφαση, δεν είναι η μοριοδότηση που πρέπει να εξασφαλίσετε, είναι η διάσωση των διορισμών μονίμων που βαίνει προς κατάργηση όσο εσείς αγωνίζεστε για μόρια και πράσινα άλογα.
Δε θέλουμε άλλες μοριοδοτήσεις, ούτε κατοχυρώσεις, ούτε άλλους πίνακες, Με αυτά και με άλλα μείναμε άνεργοι, έχοντας ξοδέψει και μια περιουσία σε φροντιστήρια ΑΣΕΠ και μετακινήσεις...
Να καταργηθούν και οι πίνακες και οι μριοδοτήσεις και να διορίζονται από εδώ και πέρα μόνο μόνιμοι θέλουμε, και ας κόψει το κεφάλι του το υπουργείο΄να τους ταξινομήσει σε επαρχίες και αναπληρώσεις σωστά και να καλύψει τα κενά του κάθε χρόνο.
ΜΟΝΟ ΜΟΝΙΜΟΙ ΟΠΟΤΕ ΕΡΘΕΙ Η ΣΕΙΡΑ ΜΑΣ!! ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΟΙ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΜΗΡΙΕΣ! Αυτό είναι πολιτική θέση και γι αυτό αξίζει να αγωνιστεί κανείς. Η γεννιά μου δεν το κατάλαβε έγκαιρα, ελπίζω να το καταλάβουν οι νεότεροι και να μη  γράφουν εδώ σε 5 χρόνια από τώρα πάλι για μόρια, πίνακες και αδιοριστίες...

Ωχ! Αυτό δεν το πήρα χαμπάρι! Δίκιο έχεις! Είμαι πολύ μικρός ακόμα, αφου γίνομαι και πάλι νέος (47) πατέρας!! Μετά από αυτό που είπες, σου δίνω σε όλα δίκιο!


Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #258 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:14:11 πμ »
Συμφωνώ με το spasiklaki όσο αναφορά τα πινακάκια και τα πινακούλια και το δίκαιο του καθένα! Έλεος πια! Ένα σύστημα αξιοκρατικό και τέλος! Αν αρχίσουμε να διορίζουμε τους 45+ που κάποιοι αδικήθηκαν άντε πάλι από την αρχή με την επετηρίδα! Και στην τελική πρέπει όλοι να φτάσουν 45 για να διοριστούν; δηλαδή κατά εσένα ένας νεότερος πρεπει να τον ριχτεί στον καιάδα;

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #259 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:27:08 πμ »
Συμφωνώ με το spasiklaki όσο αναφορά τα πινακάκια και τα πινακούλια και το δίκαιο του καθένα! Έλεος πια! Ένα σύστημα αξιοκρατικό και τέλος! Αν αρχίσουμε να διορίζουμε τους 45+ που κάποιοι αδικήθηκαν άντε πάλι από την αρχή με την επετηρίδα! Και στην τελική πρέπει όλοι να φτάσουν 45 για να διοριστούν; δηλαδή κατά εσένα ένας νεότερος πρεπει να τον ριχτεί στον καιάδα;

Επιχειρηματολογούμε παράλληλα... ???
Και εγώ συμφωνώ με τον ΕΝΑ πίνακα! Και εγώ πιστεύω πως το τωρινό σύστημα είναι αξιοκρατικότερο!
Δεν πιστεύεις, όμως ότι έχει την παραπάνω αδυναμία! Δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο;
Ας μην βάλουμε την ηλικία και να βάλουμε τον αριθμό των διδακτορικών! ;D ;D

Μπορεί με το νέο σύστημα ένας νέος υπουργός να αλλάξει τους συντελεστές με τους οποίους πολλαπλασιάζεται η προυπηρεσία, να την αναβαθμίσει και μετά ο νέος να κάνει μόνο για ΑΜΩ!

Δεν πρέπει να βρίσκουμε ΕΜΕΙΣ πιο πριν λύσεις, για να έχουμε σαν κλάδος να κάνουμε και ουσιαστικές προτάσεις;
Πάντα μόνο θα αντιδράμε στις αλχημείες τους; :(

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #260 στις: Αύγουστος 16, 2010, 01:17:42 πμ »
@panos Δε σε ξέρω και δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου, πιθανότατα παρεξήγησα το κριτήριο που έθεσες, ίσως εννοούσες το 40 χρονών ως όριο από το οποίο και μετά θα πρέπει να διορίζεται αυτοδίκαια κανείς...Τέσπα, αυτά έχουν τα κριτήρια μπερδεύουν τον κόσμο. Εγώ δε θεωρώ ότι το τωρινό σύστημα είναι αξιοκρατικότερο διότι α. δεν θεσπίζει ως κριτήριο αναγνώρισης της μοριοδότησης να έχουν αποκτηθεί τα μόρια σε σχολείο που διορίζουν από τους πίνακες, άρα πάει ο καθένας με συνέντευξη και χαρτί του μητροπολίτη και μπαίνει μπροστά μου β. καταργεί τους διορισμούς πραξικοπηματικά όταν διορίζει 10 μόνιμους άλλά 1000δες ΑΜΩ στον ίδιο κλάδο που δήθεν δεν υπάρχουν ανάγκες.

Κατ'αρχάς, όλοι πιστεύω συμφωνούμε ότι πρέπει να στραφούν οι διεκδικήσεις μας όχι στα κριτήρια αλλά στην εξασφάλιση δέσμευσης για κατάργηση της ελαστικής εργασίας και αύξηση διορισμού μονίμων. Αν το υπουργείο δε θέλει υπάρχουν και άλλοι τρόποι όπως η νομική οδός (πόσο νόμιμο είναι άραγε να δουλεύω εγώ στα σχολεία της ίδιας διεύθυνσης επί πενταετία μόνο για 12ωρο κι ενώ έχω κριθεί επαρκής από το ΑΣΕΠ; Πόσο έκτακτες είναι οι ανάγκες για αναπλήρωση όταν ο αριθμός των αναπληρωτών είναι ίδιος κάθε χρόνο;) αλλά και οι κινητοποιήσεις όπως η μαζική αποχή από τους διορισμούς ΑΜΩ  (φυσικά θέλει πολύ δουλειά αυτό διότι εδώ σε άλλα νήματα αυτού του φόρουμ ανησυχούν οι συνάδελφοι πότε θα ξαναπάνε ΑΜΩ και πότε θα ξανακληθούν ωρομίσθιοι να δουλέψουν λίγο ακόμη απλήρωτοι, εδώ κολλάει το "άηντε θύμα άηντε ψώνιο!!")
Αν όλοι αρνούμασταν να δουλέψουμε ΑΜΩρομίσθιοι θα σας έλεγα εγώ αν θα αναγκάζονταν να διορίσουν τους τριπλούς μόνιμους κάθε χρονιά.
Άρα πυρήνας των διεκδικήσεων δεν είναι η καθιέρωση κριτηρίων και ποσοστόσεων αλλά η κατάργηση της ελαστικής εργασίας που οδηγεί τελικά στην αδιοριστία όλους μας. Δε θέλουμε άλλες υποσχέσεις και μοριοδοτήσεις, θέλουμς διορισμούς.
Όσοι πήραν μόρια πήραν και ας τους προστίθενται στο αποτέλεσμα όταν δίνουν ΑΣΕΠ, αλλά από εδώ και πέρα να μην υπάρχουν ελαστικά απασχολούμενοι μοριοσυλλέκτες πια. Τέρμα τα μόρια αλλά και η ομηρία της ελαστικής απασχόλησης. Όλοι βγαίνουν ωφελημένοι έτσι και κυρίως η εκπαίδευση που δεν θα βασίζεται πια σε γυρολόγους από σχολείο σε σχολείο μοριοσυλλέκτες εκπαιδευτικούς. Οι μόνοι χαμένοι θα είναι οι πολιτικοί που θα τους κοπούν οι πελατειακές εξυπηρετήσεις-τοποθετήσεις αμω αλλά τους έχω εμπιστοσύνη ότι θα βρουν τρόπο να ανακτήσουν τις "δυνάμεις" τους...

Από εκεί και πέρα είναι προφανές ότι στον ένα και μοναδικό πίνακα που θα υπάρχει θα εγγράφονται όλοι ανάλογα με τα κριτήρια που ισχύουν γενικότερα για τον διορισμό υπαλλήλων στο δημόσιο. ΑΣΕΠ, κοινωνικά κριτήρια, πτυχία κλπ +προυπηρεσία για όσους έχουν μέχρι σήμερα ΑΛΛΑ με την προϋπόθεση ότι από τώρα και πέρα θα γίνονται διορισμοί μόνο μονίμων (ώστε να υπάρχουν αρκετοί διορισμοί και να αποροφάται κόσμος) και μόνο από αυτό τον πίνακα ώστε να μην αναγκάζεται ο νέος να τρέχει απλήρωτος ούτε να παίζουν οι πίνακες κάθε χρόνο σαν τα ταμπλώ του χρηματιστηρίου με τις αλλαγές στις μοριοδοτήσεις  ή να χώνονται διάφοροι από τα παράθυρα κλπ.
Ό,τι έγινε έγινε. Τώρα πρέπει να απαιτήσουμε να λήξει. Τέρμα οι ΑΜΩ και τα κουραφέξαλα, αν δε βρούμε τρόπο να το πετύχουμε αυτό και να πείσουμε όλους ότι είναι για το συμφέρον τους μακροπρόθεσα το χάσαμε το παιχνίδι όλοι οι εκπαιδευτικοί!
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #261 στις: Αύγουστος 16, 2010, 01:57:34 πμ »
Spasiklaki...συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ....απλά είναι μια ώρα δύσκολη και δεν μπορώ απ'την κούραση να γράψω πολλά,απλά το ότι αν καταλαβαίναμε όλοι το πόσο οργανωμένο έγκλημα είναι αυτό που γίνεται με τις ομηρίες μας όπως λες θα ΦΡΙΚΑΡΑΜΕ....τους βολεύουμε πάααααρα πολύ ετσι!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος KIT MAT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #262 στις: Αύγουστος 16, 2010, 10:09:42 πμ »
Συμφωνώ ότι πρέπει να γίνει κάτι αλλά θα έπρεπε να γίνει από όλους. Αν όλοι οι αναπληρωτές δεν παρουσιαστούν το Σεπτέμβρη και δεν καλύψουν τα κενά της κυρίας Διαμαντούλου τότε το νομοσχέδιό της θα ακυρωθεί από μόνο του και θα χρειστεί πολλά από αυτά που είπε να τα πάρει πίσω. Το θέμα όμως είναι ότι ο καθένας σκέφτεται τον εαυτό του και να δείτε που όλοι θα πάνε να καλύψουν τα κενά της παρόλο που μας μετατρέπει σε συμβασιούχους οχταμήνου. Το θέμα έίναι πώς θα τους ξυπνήσουμε όλους ώστε να μη γίνουμε για άλλη μία φορά άβουλοι εκτελεστές των δικών τους απαράδεκτων σχεδίων 

Αποσυνδεδεμένος manolis2046

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #263 στις: Αύγουστος 16, 2010, 10:17:12 πμ »
Ακουστε flashhhhhhhhhhhhhhhhh
Χριστοφυλοπουλου

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #264 στις: Αύγουστος 16, 2010, 10:25:47 πμ »
Συμφωνώ ότι πρέπει να γίνει κάτι αλλά θα έπρεπε να γίνει από όλους. Αν όλοι οι αναπληρωτές δεν παρουσιαστούν το Σεπτέμβρη και δεν καλύψουν τα κενά της κυρίας Διαμαντούλου τότε το νομοσχέδιό της θα ακυρωθεί από μόνο του και θα χρειστεί πολλά από αυτά που είπε να τα πάρει πίσω. Το θέμα όμως είναι ότι ο καθένας σκέφτεται τον εαυτό του και να δείτε που όλοι θα πάνε να καλύψουν τα κενά της παρόλο που μας μετατρέπει σε συμβασιούχους οχταμήνου. Το θέμα έίναι πώς θα τους ξυπνήσουμε όλους ώστε να μη γίνουμε για άλλη μία φορά άβουλοι εκτελεστές των δικών τους απαράδεκτων σχεδίων 

Αυτό που λες είναι αδύνατον να γίνει. Έχει αποτυχει και στο παρελθόν. Όταν πρωτοέγινε ο γραπτός διαγωνισμός του ΑΣΕΠ το 98, πολλοί όχι απλά δεν πήγαν να δώσουν ως αντίδραση, αλλά εμπόδισαν και όσους ήθελαν να πάνε. Ποιό το αποτέλεσμα; Τίποτα!
Κάποιοι διορίστηκαν και διορίζονται ακόμα με τον ΑΣΕΠ και άλλοι έχουν μείνει με την ιδέα ότι είναι άδικος.
Πως να πείσεις κάποιον, που μόλις τελείωσε το πανεπιστήμιο και του παρέχεται η ευκαιρία να δώσει ΑΣΕΠ και να διοριστεί από τα 24 (γνωρίζω τέτοιους τυχερούς), να μην πάνε να δώσουν?
Πως είναι δυνατόν να πείσεις κάποιον που τον καλεί αναπληρωτή τον Σεπτέμβρη, να μην πάει; Εσενα αν σε καλούσε θα έλεγες όχι? έχοντας και τις συνέπειες του νόμου ότι αν αρνηθείς δεν μπορείς να πας αναπληρωτής ούτε την επόμενη χρονιά.
Οι πίνακες μπορεί να κλείδωσαν, αλλά όποια προυπηρεσία γραφτεί σε αυτή τη διετή μεταβατική περίοδο δεν πάει χαμένη, αφού θα προσμετρηθεί και θα μοριοδοτηθεί σύμφωνα με το νέο σύστημα.

Για να ξεκαθαρίζω τη θέση μου, είμαι ενάντια τόσο στο κλείδωμα των πινάκων, όσο και στον γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, αλλά το να ελπίζουμε ότι θα σώσουμε την κατάσταση με το κανένας να μην πάει να δώσει ΑΣΕΠ ή ότι καθένας που θα κληθεί αναπληρωτής θα αρνηθεί να παρουσιαστεί, μάλλον ονειροβατούμε.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Όσοι μένουν στον κλειδωμένο πίνακα διορισμού
« Απάντηση #265 στις: Αύγουστος 16, 2010, 10:34:22 πμ »
@panos Δε σε ξέρω και δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου, πιθανότατα παρεξήγησα το κριτήριο που έθεσες, ίσως εννοούσες το 40 χρονών ως όριο από το οποίο και μετά θα πρέπει να διορίζεται αυτοδίκαια κανείς...Τέσπα, αυτά έχουν τα κριτήρια μπερδεύουν τον κόσμο. Εγώ δε θεωρώ ότι το τωρινό σύστημα είναι αξιοκρατικότερο διότι α. δεν θεσπίζει ως κριτήριο αναγνώρισης της μοριοδότησης να έχουν αποκτηθεί τα μόρια σε σχολείο που διορίζουν από τους πίνακες, άρα πάει ο καθένας με συνέντευξη και χαρτί του μητροπολίτη και μπαίνει μπροστά μου β. καταργεί τους διορισμούς πραξικοπηματικά όταν διορίζει 10 μόνιμους άλλά 1000δες ΑΜΩ στον ίδιο κλάδο που δήθεν δεν υπάρχουν ανάγκες.

Κατ'αρχάς, όλοι πιστεύω συμφωνούμε ότι πρέπει να στραφούν οι διεκδικήσεις μας όχι στα κριτήρια αλλά στην εξασφάλιση δέσμευσης για κατάργηση της ελαστικής εργασίας και αύξηση διορισμού μονίμων. Αν το υπουργείο δε θέλει υπάρχουν και άλλοι τρόποι όπως η νομική οδός (πόσο νόμιμο είναι άραγε να δουλεύω εγώ στα σχολεία της ίδιας διεύθυνσης επί πενταετία μόνο για 12ωρο κι ενώ έχω κριθεί επαρκής από το ΑΣΕΠ; Πόσο έκτακτες είναι οι ανάγκες για αναπλήρωση όταν ο αριθμός των αναπληρωτών είναι ίδιος κάθε χρόνο;) αλλά και οι κινητοποιήσεις όπως η μαζική αποχή από τους διορισμούς ΑΜΩ  (φυσικά θέλει πολύ δουλειά αυτό διότι εδώ σε άλλα νήματα αυτού του φόρουμ ανησυχούν οι συνάδελφοι πότε θα ξαναπάνε ΑΜΩ και πότε θα ξανακληθούν ωρομίσθιοι να δουλέψουν λίγο ακόμη απλήρωτοι, εδώ κολλάει το "άηντε θύμα άηντε ψώνιο!!")
Αν όλοι αρνούμασταν να δουλέψουμε ΑΜΩρομίσθιοι θα σας έλεγα εγώ αν θα αναγκάζονταν να διορίσουν τους τριπλούς μόνιμους κάθε χρονιά.
Άρα πυρήνας των διεκδικήσεων δεν είναι η καθιέρωση κριτηρίων και ποσοστόσεων αλλά η κατάργηση της ελαστικής εργασίας που οδηγεί τελικά στην αδιοριστία όλους μας. Δε θέλουμε άλλες υποσχέσεις και μοριοδοτήσεις, θέλουμς διορισμούς.
Όσοι πήραν μόρια πήραν και ας τους προστίθενται στο αποτέλεσμα όταν δίνουν ΑΣΕΠ, αλλά από εδώ και πέρα να μην υπάρχουν ελαστικά απασχολούμενοι μοριοσυλλέκτες πια. Τέρμα τα μόρια αλλά και η ομηρία της ελαστικής απασχόλησης. Όλοι βγαίνουν ωφελημένοι έτσι και κυρίως η εκπαίδευση που δεν θα βασίζεται πια σε γυρολόγους από σχολείο σε σχολείο μοριοσυλλέκτες εκπαιδευτικούς. Οι μόνοι χαμένοι θα είναι οι πολιτικοί που θα τους κοπούν οι πελατειακές εξυπηρετήσεις-τοποθετήσεις αμω αλλά τους έχω εμπιστοσύνη ότι θα βρουν τρόπο να ανακτήσουν τις "δυνάμεις" τους...

Από εκεί και πέρα είναι προφανές ότι στον ένα και μοναδικό πίνακα που θα υπάρχει θα εγγράφονται όλοι ανάλογα με τα κριτήρια που ισχύουν γενικότερα για τον διορισμό υπαλλήλων στο δημόσιο. ΑΣΕΠ, κοινωνικά κριτήρια, πτυχία κλπ +προυπηρεσία για όσους έχουν μέχρι σήμερα ΑΛΛΑ με την προϋπόθεση ότι από τώρα και πέρα θα γίνονται διορισμοί μόνο μονίμων (ώστε να υπάρχουν αρκετοί διορισμοί και να αποροφάται κόσμος) και μόνο από αυτό τον πίνακα ώστε να μην αναγκάζεται ο νέος να τρέχει απλήρωτος ούτε να παίζουν οι πίνακες κάθε χρόνο σαν τα ταμπλώ του χρηματιστηρίου με τις αλλαγές στις μοριοδοτήσεις  ή να χώνονται διάφοροι από τα παράθυρα κλπ.
Ό,τι έγινε έγινε. Τώρα πρέπει να απαιτήσουμε να λήξει. Τέρμα οι ΑΜΩ και τα κουραφέξαλα, αν δε βρούμε τρόπο να το πετύχουμε αυτό και να πείσουμε όλους ότι είναι για το συμφέρον τους μακροπρόθεσα το χάσαμε το παιχνίδι όλοι οι εκπαιδευτικοί!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Η ωρομισθία και οι "ΑΜΩ" και κάθε είδος ελαστικής εργασίας, δίνουν τη δυνατότητα σε κάποιους στο μέλλον να ξεκινήσουν πάλι το όργιο των πελατειακών τους σχέσεων!
Ακόμη και τώρα, που δεν έχει κανένα νόημα να πάει κάποιος ωρομίσθιος ή ΑΜΩ για λίγες ώρες, πολλοί θα τρέξουν αν τους καλέσουν με την ελπίδα, όταν αλλάξει η κυβέρνηση να υπάρξουν ευνοικές ρυθμίσεις...

Αυτό που ήθελα να πω είναι, πως πρέπει να υπάρχει ένα φράγμα, ένα όριο πάνω από το οποίο πρέπει αυτοδίκαια να διορίζεσαι ή κάπως να αποζημιώνεσαι! Αν δεν υπάρχουν κενές θέσεις στο σχολείο, μπορεί το υπουργείο να διορίσει σε διοικητική θέση έναν εκπαιδευτικό, που εγκλωβίστηκε σε ομηρίες, όπως συνέβη σε εσένα.
Μέχρι τώρα το φράγμα ήταν το 24μηνο + ΑΣΕΠ. Εγώ προσπαθώ από χθές να σκεφτώ ένα νέο φράγμα, που να συνυπολογίζει και την ηλικία! 

Η ομηρία σου, να είσαι 5 χρόνια ωρομίσθια και να καλύπτεις 5 χρόνια "έκτακτες ανάγκες" και λίγο πριν την επίτευξη του διορισμού, να σου πουν δεν χρειαζόμαστε κανέναν τώρα (είσαστε υπεράριθμοι!), αλλά έχεις καλές πιθανότητε για ΑΜΩ, δείχνει την αναλγησία και υποκρισία του κράτους.


Εγώ ξεκίνησα μεγάλος με την ιστορία του διορισμού και το παλεύω 3 χρόνια τώρα. Ντράπηκα αρχές της χρονιάς, όταν με κάλεσαν για ΠΔΣ με βάση το έτος κτίσης του πτυχίου, όταν είδα να αποκτούν ξανά ελπίδα μεγάλοι συνάδελφοι, που δεν είχαν πρόσβαση σε κάποια πολιτικά μέσα ή δεν είχαν το κουράγιο να δώσουν ξανά ΑΣΕΠ...  Φρούδες ελπίδες... Ευτυχώς δεν πήγα..

Πρέπει να υπάρξουν ξεκάθαροι όροι, που θα διατηρούνται, ίσως με μικρές βελτιώσεις, σε βάθος δεκαετίας.
Για να μπορεί ο καθένας μα κάνει τον προγραμματισμό του.
Και αυτό αφορά τους νεότερους και όχι εμάς... :( :(
 


 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 719
Σύνολο: 720

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.