*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 51496 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 04, 2010, 06:30:30 μμ »
δε μιλω για τα πιτσιρικια του ασεπ, μιλω για τους αποφοιτους λυκειου σε αλλους τομεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:31:05 »

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 04, 2010, 06:32:23 μμ »
οταν δηλωνα εγω τη σχολη μου,που ειμαι 40και κατι ,οχι τα πραγματα δεν ηταν ετσι

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 04, 2010, 06:49:22 μμ »
Μαιρούλα,'οταν εμείς περάσαμε στη φιλολογία ήμασταν η elit  του σχολείου και του πανεπιστημίου.Ενώ δασκαλίτσες πήγαιναν όσες αποτύχαιναν στη φιλολογία.Οσο για το βαθμό πρόσβασης μη μιλάς ,δε σε παίρνει

Αποσυνδεδεμένος ngdek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 04, 2010, 06:51:43 μμ »
Τα λεγομενα πιτσιρικια που εσυ καταδικαζεις περασαν σε αυτη τη σχολη με πολυ υψηλα μορια. Το γεγονος οτι εσυ πηγες στη φιλολογια ηταν αλλωστε δικη σου επιλογη οποτε καλυτερα να αναλαβεις την ευθυνη και να μην κατηγορεις τον κοσμο. Πριν δηλωσεις αυτην την σχολη δεν ηξερες τις προοπτικες που ειχε;
έχεις τη μύγα και μυγιάζεσαι;
έχει καταντήσει άκρως βαρετό να ρωτάς και να επεμβαίνεις με το ίδιο ακριβώς μήνυμα σε 40 διαφορετικά τόπικ 15 διαφορετικών ειδικοτήτων!!!
Αν έχεις κάτι άλλο να πεις πες το, αλλιώς....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:31:05 »

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 04, 2010, 07:08:35 μμ »
παιδιά νομίζω ότι δεν πρέπει να τρωγόμαστε μεταξύ μας.επιπλέον όσοι έχουν διορίζονται δεν χρειάζεται να παίζουν με τον πόνο των άλλων και να λένε διάφορα.εγώ μένω απ'έξω για κάτι λίγες θέσεις(27-30).υπομονή οι υπόλοιποι για του χρόνου. και αυτό που λέω στον εαυτό μου είναι πως αν δεν μας θέλουν στην εκπαίδευση αυτοί χάνουν.

Αποσυνδεδεμένος .Αλεξια.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 04, 2010, 07:23:09 μμ »
Μαιρούλα,'οταν εμείς περάσαμε στη φιλολογία ήμασταν η elit  του σχολείου και του πανεπιστημίου.Ενώ δασκαλίτσες πήγαιναν όσες αποτύχαιναν στη φιλολογία.Οσο για το βαθμό πρόσβασης μη μιλάς ,δε σε παίρνει
Oι καταστασεις  αλλαζουν πολυ γρηγορα. Το οτι πριν απο 20 περιπου χρονια η φιλολογια ηταν 'elit' δεν μου λεει τιποτα και δεν νομιζω οτι το κατα ποσο μια σχολη ειναι 'elit' ή οχι αποτελει κριτιριο για να την επιλεξεις.  Αφου ομως για σενα ειναι τοσο σημαντικο χρησιμοποιησετο ως επιχειρημα για να απαιτησεις διορισμο ή υψηλοτερο μισθο ή οτι αλλο μπορει να θελεις...
Σημερα,λοιπον, οι λεγομενες "δασκαλιτσες" που εσυ τοσο πολυ υποτιμας μπαινουν στη σχολη με περισσοτερ απο  18000 μορια. Ασε κιολας που μπαινουν και πολλα παιδια απο την τεχνολογικη και την θετικη που πιανουν πολυ πιο "ελιτ"  (οπως λες και εσυ) σχολες οπως το πολυτεχνειο και η ιατρικη. Αντιθετα ομως οσα κοριτσακια απο την θεωρητικη δεν καταφενουν να πιασουν τα μορια για το παιδαγωγικο γινονται  φιλολογοι γιατι δεν εχουν καμια καλυτερη επιλογη. Ετσι την επομενη φορα που θα υποτιμησεις την εργασια των δασκαλων επειδη στην εποχη σου εσεις οι φιλολογοι εισασταν οι ελιτ σκεψου το καλυτερα... Αλλωστε καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη...




Αποσυνδεδεμένος maria-lena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 04, 2010, 07:28:13 μμ »
KYRINIS, με 29 και 30 μόρια έχει κάποιος πολλές πιθανότητες διορισμού με το 40%, αφού η βάση είναι 26.465 μόρια. Το υπουργείο δεν έχει βγάλει τυχαία αυτή τη βάση, απλά καλεί λίγους παραπάνω. Μην ξεχνάς ότι πολλοί παίζουν και στους άλλους πίνακες (ΑΣΕΠ ή 24 + ΑΣΕΠ). Εγώ με 28 μόρια, είμαι αισιόδοξη με το 40% όσο δε φαντάζεσαι....Τα λέω καλά, βρε παιδιά; Διορθώστε με, αν κάνω λάθος. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος ngdek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 04, 2010, 07:35:50 μμ »
Μαιρούλα,'οταν εμείς περάσαμε στη φιλολογία ήμασταν η elit  του σχολείου και του πανεπιστημίου.Ενώ δασκαλίτσες πήγαιναν όσες αποτύχαιναν στη φιλολογία.Οσο για το βαθμό πρόσβασης μη μιλάς ,δε σε παίρνει
Oι καταστασεις  αλλαζουν πολυ γρηγορα. Το οτι πριν απο 20 περιπου χρονια η φιλολογια ηταν 'elit' δεν μου λεει τιποτα και δεν νομιζω οτι το κατα ποσο μια σχολη ειναι 'elit' ή οχι αποτελει κριτιριο για να την επιλεξεις.  Αφου ομως για σενα ειναι τοσο σημαντικο χρησιμοποιησετο ως επιχειρημα για να απαιτησεις διορισμο ή υψηλοτερο μισθο ή οτι αλλο μπορει να θελεις...
Σημερα,λοιπον, οι λεγομενες "δασκαλιτσες" που εσυ τοσο πολυ υποτιμας μπαινουν στη σχολη με περισσοτερ απο  18000 μορια. Ασε κιολας που μπαινουν και πολλα παιδια απο την τεχνολογικη και την θετικη που πιανουν πολυ πιο "ελιτ"  (οπως λες και εσυ) σχολες οπως το πολυτεχνειο και η ιατρικη. Αντιθετα ομως οσα κοριτσακια απο την θεωρητικη δεν καταφενουν να πιασουν τα μορια για το παιδαγωγικο γινονται  φιλολογοι γιατι δεν εχουν καμια καλυτερη επιλογη. Ετσι την επομενη φορα που θα υποτιμησεις την εργασια των δασκαλων επειδη στην εποχη σου εσεις οι φιλολογοι εισασταν οι ελιτ σκεψου το καλυτερα... Αλλωστε καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη...

όταν το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι αν οι δάσκαλοι θα συνεχίσουν να διορίζονται, αν θα μειωθεί ο μισθός τους, όταν πιστεύετε ότι τα 19000 μόρια αρκούν από μόνα τους για να λέγεστε καλοί και άξιοι εκπαιδευτικοί και όταν στα τόπικ σας παρακαλάνε να μην τους στείλουν στο Ζεφύρι και στα Λιόσια 'σε κάτι γύφτους' όπως λέει συνάδελφός σας
τότε μόνοι σας δείχνετε το επίπεδό σας.

Αποσυνδεδεμένος KYRINIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 04, 2010, 07:40:42 μμ »
KYRINIS, με 29 και 30 μόρια έχει κάποιος πολλές πιθανότητες διορισμού με το 40%, αφού η βάση είναι 26.465 μόρια. Το υπουργείο δεν έχει βγάλει τυχαία αυτή τη βάση, απλά καλεί λίγους παραπάνω. Μην ξεχνάς ότι πολλοί παίζουν και στους άλλους πίνακες (ΑΣΕΠ ή 24 + ΑΣΕΠ). Εγώ με 28 μόρια, είμαι αισιόδοξη με το 40% όσο δε φαντάζεσαι....Τα λέω καλά, βρε παιδιά; Διορθώστε με, αν κάνω λάθος. Ευχαριστώ!

Εγώ πάντως έκανα υπολογισμούς με βάση τον πίνακα που έβγαλε το pde, και με δεδομένο ότι θα πάρει 136 του 40% φέτος, άρα 24 του χρόνου, και βγάζοντας έξω τους 85 24μηνίτες και τους υπόλοιπους του χρόνου, κατέληξα στο 29 και κάτι ως βάση διορισμού του χρόνου. Μακάρι να έχω κάνει λάθος και να είναι πιο κάτω.Αν κάποιος τα υπολόγισε αλλιώς,ας μας πει.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 04, 2010, 07:41:20 μμ »
Το θέμα εδώ είναι οι διορισμοί ΠΕ02 και όχι το αν οι δάσκαλοι είναι καλύτεροι από τους φιλολόγους ή το αντίθετο (έλεος...).

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 04, 2010, 07:47:29 μμ »
KYRINIS, με 29 και 30 μόρια έχει κάποιος πολλές πιθανότητες διορισμού με το 40%, αφού η βάση είναι 26.465 μόρια. Το υπουργείο δεν έχει βγάλει τυχαία αυτή τη βάση, απλά καλεί λίγους παραπάνω. Μην ξεχνάς ότι πολλοί παίζουν και στους άλλους πίνακες (ΑΣΕΠ ή 24 + ΑΣΕΠ). Εγώ με 28 μόρια, είμαι αισιόδοξη με το 40% όσο δε φαντάζεσαι....Τα λέω καλά, βρε παιδιά; Διορθώστε με, αν κάνω λάθος. Ευχαριστώ!

Αριστερά στα Νέα αρχεία υπάρχει πίνακας πρόβλεψης διορισμών ("ΠΕ02 - Διοριστέοι 2010-Σειρά Διορισμού"). Η πρόβλεψη για 24μηνο και 40% είναι ακριβής (το έχω διπλοτσεκάρει), εφόσον όλοι οι δικαιούχοι κάνουν αίτηση διορισμού. Μόνο στην πρόβλεψη για ΑΣΕΠ υπάρχει ένα λάθος.
Σύμφωνα με τον παραπάνω πίνακα, η βάση του 40% θα είναι στα 30,3 μόρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2010, 07:49:07 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος maria-lena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 04, 2010, 07:49:16 μμ »
KYRINIS, εγώ υπολογίζω αρκετά πιο κάτω από το 29. Δεν έβγαλες τους 204 από ΑΣΕΠ, από τους οποίους αρκετοί είναι και στο 40% λόγω προυπηρεσίας. Κάνε μια πρόχειρη μελέτη και θα δεις ότι η βάση διορισμού 26.465 δεν είναι τυχαία.

Αποσυνδεδεμένος .Αλεξια.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 04, 2010, 07:50:17 μμ »
Μαιρούλα,'οταν εμείς περάσαμε στη φιλολογία ήμασταν η elit  του σχολείου και του πανεπιστημίου.Ενώ δασκαλίτσες πήγαιναν όσες αποτύχαιναν στη φιλολογία.Οσο για το βαθμό πρόσβασης μη μιλάς ,δε σε παίρνει
Oι καταστασεις  αλλαζουν πολυ γρηγορα. Το οτι πριν απο 20 περιπου χρονια η φιλολογια ηταν 'elit' δεν μου λεει τιποτα και δεν νομιζω οτι το κατα ποσο μια σχολη ειναι 'elit' ή οχι αποτελει κριτιριο για να την επιλεξεις.  Αφου ομως για σενα ειναι τοσο σημαντικο χρησιμοποιησετο ως επιχειρημα για να απαιτησεις διορισμο ή υψηλοτερο μισθο ή οτι αλλο μπορει να θελεις...
Σημερα,λοιπον, οι λεγομενες "δασκαλιτσες" που εσυ τοσο πολυ υποτιμας μπαινουν στη σχολη με περισσοτερ απο  18000 μορια. Ασε κιολας που μπαινουν και πολλα παιδια απο την τεχνολογικη και την θετικη που πιανουν πολυ πιο "ελιτ"  (οπως λες και εσυ) σχολες οπως το πολυτεχνειο και η ιατρικη. Αντιθετα ομως οσα κοριτσακια απο την θεωρητικη δεν καταφενουν να πιασουν τα μορια για το παιδαγωγικο γινονται  φιλολογοι γιατι δεν εχουν καμια καλυτερη επιλογη. Ετσι την επομενη φορα που θα υποτιμησεις την εργασια των δασκαλων επειδη στην εποχη σου εσεις οι φιλολογοι εισασταν οι ελιτ σκεψου το καλυτερα... Αλλωστε καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη...

όταν το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι αν οι δάσκαλοι θα συνεχίσουν να διορίζονται, αν θα μειωθεί ο μισθός τους, όταν πιστεύετε ότι τα 19000 μόρια αρκούν από μόνα τους για να λέγεστε καλοί και άξιοι εκπαιδευτικοί και όταν στα τόπικ σας παρακαλάνε να μην τους στείλουν στο Ζεφύρι και στα Λιόσια 'σε κάτι γύφτους' όπως λέει συνάδελφός σας
τότε μόνοι σας δείχνετε το επίπεδό σας.

Δεν νομιζω οτι μπορεις να γενικευεις τα πραγματα κατα αυτον τον τροπο. Το γεγονος οτι ενα ή δυο ή δεν ξερω ποσα ατομα εκφραζουν τετοιου ειδους αποψεις δεν σημαινει οτι αυτες ειναι οι αποψεις του συνολου. Ειναι πολυ ανωριμη αυτη  η σκεψη. Ειναι σαν να μου λες, για παραδειγμα, οτι ολοι οι Βουλγαροι είναι κλεφτες επειδη ενας απο αυτους σε εκλεψε. Νομιζεις οτι ειναι λογικο αυτο; Δεν με ξερεις προσωπικα για να εχεις τη δυνατοτητα να με κρινεις σε αυτο το επιπεδο και δεν μπορεις να βαζεις τους ανθρωπους σε κατηγοριες αναλογα με το επαγγελμα τους και να κατακρινεις το συνολο για αποψεις που μεμονομενα ατομα εχουν εκφρασει...
Αλλωστε νομιζω πως ειναι πολυ φυσιολογικο να ενδιαφερεται ο δασκαλος (ή ο φιλολογος ή ο μαθηματικος) για το αν θα διοριστει ή αν θα μειωθεί ο μισθος του
Φιλικα... ;)

Αποσυνδεδεμένος maria-lena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί ΠΕ02
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 04, 2010, 07:56:49 μμ »
ioanna89, υπάρχουν και τα 204 άτομα που έχουν επιτυχία στον ΑΣΕΠ και υπάρχουν και στο 40%. Αν φύγουν αυτοί με τον ΑΣΕΠ, η βάση του 40% πέφτει πολύ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 698
Σύνολο: 699

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.