*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση  (Αναγνώστηκε 326720 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grnikolaou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #504 στις: Αύγουστος 31, 2010, 01:53:43 μμ »
Σύμφωνα με στοιχεία που έδωσε ο αιρετός του ΚΥΣΠΕ Βασίλης Παληγιάννης, τα κενά στην Α/θμια σήμερα είναι 10.435. Από αυτά 5.392 είναι οι δάσκαλοι, 1.833 οι νηπιαγωγοί, 1.309 αγγλικών, 1.193 γυμναστές και 708 μουσικής. Αυτά για τους συναδέλφους αναπληρωτές, που αγωνιούν! Aυτό δημοσιεύθηκε από τον Καψαλάκη στο facebook πριν λίγο!!!

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=8220

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:49:36 »

Αποσυνδεδεμένος miker

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #505 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:07:14 μμ »
annoula1983 δεν ειπε κανεις οτι δε θα μετραει η προυπηρεσια αλλα ο συντελεστης μας νοιαζει..
γιατι αν εγω κ εσυ εχουμε τον ιδιο βαθμο ασεπ και εγω εχω δυο χρονια προυπηρεσια κ εσυ οχι αλλα εσυ εχεις αριστη ξενη γλωσσα και εγω οχι θα διοριστεις εσυ!!!
δεν ειναι αυτο υποτιμηση της προυπηρεσίας;
Θα σου πω την προσωπική μου γνώμη και μόνο και δεν θέλω να παρεξηγηθεί κανένας εδώ μέσα. Όπως μετράει η προϋπηρεσία έτσι πρέπει να μετράνε και όλα τα υπόλοιπα. Ανήκω στην γενιά των παιδιών με 3 γλώσσες άριστα, μεταπτυχιακό και την προϋπηρεσία μου φυσικά. Ήρθε η ώρα να τα χρησιμοποιήσω από να τα έχω κρεμασμένα στον τοίχο. Όπως και στους υπόλοιπους διαγωνισμούς μετράνε αυτά τα προσόντα καιρός είναι να μετρήσουνε και σε εμάς.

Καταρχην, συμφωνω με atherina. annoula1983 οντως ηρθε η ωρα να εκμεταλευτεις τα πτυχια των 3 γλωσσων που εχεις κ φυσικά και το μεταπτυχιακο σου, αλλα μαλλον ξεχνάς κατι σημαντικό...την ειδικότητα σου. Εισαι νηπιαγωγός. Ουτε Αγγλικα θα πας να μαθεις στα νήπια, ουτε Γαλλικά, ουτε Κινέζικα! Πιο ουσιαστικο απο την καθημερινη επαφη με τα παιδια μεσα στην ταξη δεν υπαρχει. Οσες ξενες γλώσσες και αν γνωρίζεις , δεν θα σε κανουν καλυτερη παιδαγωγο, ουτε εμπειρη για να αντιμετωπιζεις σημαντικες καταστασεις και συμπεριφορες των παιδιων μεσα στο σχολειό. Οσο για το μεταπτυχιακο συμφωνω οτι πρεπει να μοριοδοτειται εφοσον  σχετιζεται με την ειδικοτητα μας.  Αλλα δε μπορω να διανοηθω οτι τα Αγλικα και η Πληροφορικη μοριοδοτουνται με 2 και 3 μορια και η προυπηρεσια με 0,1. Δεν μπορεις να συγκρίνεις τα κριτήρια πρόσληψης των εκαπιδευτικων με τα κριτηρια προσληψης των αλλων διαγωνισμων. Δεν θα πας να δουλεψεις ουτε σε ενα γραφειο , ουτε σε μια επιχειρηση ωστε να απαιτουνται κ να χρειαζονται αυτα τα προσοντα. Η διδακτικη εμπειρια ειναι το α και το ω και αυτο θα επρεπε να ήταν το πρωταρχικο και σημαντικότερο κριτηριο για να δουλεψεις , εφοσον βεβαια ειχες περασει στον ασεπ. Οχι αυτο  το μπαχαλο που εχει γινει τωρα!
Επειδή δεν έχετε καταλάβει σε τι χρόνια μπαίνουμε επιτρέψτε μου να σας υπενθυμίσω ότι ζούμε στην εποχή της εργασιακής εξειδίκευσης. Στο εξωτερικό εγώ θα είχα δουλειά και εσείς θα ήσασταν άνεργες......Όσο για τις ξένες γλώσσες, τα παιδαγωγικά άρθρα που έχω διαβάσει εγώ (στην αγγλική κυρίως γλώσσα) εσύ δεν θα τα δεις ούτε στον ύπνο σου!!!!!! Και αυτά τα άρθρα περιέχουν νέες μεθόδους, παιδαγωγικές που στην Ελλάδα επίσης δεν έχουν δει πολλοί.....Επιπλέον, και τώρα μιλώ προσωπικά τελείως, δεν σκοπεύω να μείνω νηπιαγωγός μια ζωή......Στα 55 μας όλες θα έχουμε βαρέσει κόκκινο και τότε να μας δω πως θα μπαίνουμε στην τάξη για μάθημα. Αυτά είναι προσόντα που θα χρησιμοποιηθούν καταλλήλως....
Το μεταπτυχιακό μου φυσικά και είναι στην ειδικότητα.
Όσο για την προϋπηρεσία μου:20 μήνες και κάτι μέρες και βάζω στοίχημα ότι είναι περισσότερη από τη δική σου........ και φυσκά και έχω δώσει ΑΣΕΠ
Αααααα και η αξιολόγηση έρχεται έρχεται........εκεί θα τα ξαναχρειαστώ τα κορνιζαρισμένα πτυχία
Και αν ο ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών διαφέρει από τους άλλους λόγω προϋπηρεσίας θα μπορούσες αγαπητή μου να μου απαντήσεις για πιο λόγο 2-3 κολλητές μου διορίστηκαν στα 24 τους λόγω γραπτού βαθμού με την πρώτη;;;;;;;;;Αφού δεν είχαν εμπειρία διδακτική γιατί τις διόρισαν;;;;;;Όπως και τα υπόλοιπα κορίτσια;;;;;

Δε μου λες βρε κοπελιά με τέτοια οξυδέρκεια και τόσους "τίτλους" πως και δεν πέρασες σε κανένα ΑΣΕΠ;Τυχαίο;Δεν το νομίζω...
Πολύ θα ήθελα να σε τοποθετούσαν στην τάξη μου τώρα που περιμένω αναπληρώτρια για το ολοήμερο...όχι τίποτα άλλο , αλλά για να μάθω κι εγώ η άσχετη και απλή νηπιαγωγός τίποτα νέες παιδαγωγικές μεθόδους που έχεις μάθει από τα ξενογλωσσα άρθρα που έχεις διαβάσει μόνο εσύ!
Ένα να ξέρεις : στην τάξη μέσα φαίνονται όλα! Και θα σε συμβούλευα να κόψεις το υπεροπτικό υφάκι γιατί δεν θα περάσεις καλά ούτε με τους συναδέλφους , ούτε με τους γονείς και φυσικά ούτε με τα παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #506 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:11:49 μμ »
annoula1983 δεν ειπε κανεις οτι δε θα μετραει η προυπηρεσια αλλα ο συντελεστης μας νοιαζει..
γιατι αν εγω κ εσυ εχουμε τον ιδιο βαθμο ασεπ και εγω εχω δυο χρονια προυπηρεσια κ εσυ οχι αλλα εσυ εχεις αριστη ξενη γλωσσα και εγω οχι θα διοριστεις εσυ!!!
δεν ειναι αυτο υποτιμηση της προυπηρεσίας;
Θα σου πω την προσωπική μου γνώμη και μόνο και δεν θέλω να παρεξηγηθεί κανένας εδώ μέσα. Όπως μετράει η προϋπηρεσία έτσι πρέπει να μετράνε και όλα τα υπόλοιπα. Ανήκω στην γενιά των παιδιών με 3 γλώσσες άριστα, μεταπτυχιακό και την προϋπηρεσία μου φυσικά. Ήρθε η ώρα να τα χρησιμοποιήσω από να τα έχω κρεμασμένα στον τοίχο. Όπως και στους υπόλοιπους διαγωνισμούς μετράνε αυτά τα προσόντα καιρός είναι να μετρήσουνε και σε εμάς.

Καταρχην, συμφωνω με atherina. annoula1983 οντως ηρθε η ωρα να εκμεταλευτεις τα πτυχια των 3 γλωσσων που εχεις κ φυσικά και το μεταπτυχιακο σου, αλλα μαλλον ξεχνάς κατι σημαντικό...την ειδικότητα σου. Εισαι νηπιαγωγός. Ουτε Αγγλικα θα πας να μαθεις στα νήπια, ουτε Γαλλικά, ουτε Κινέζικα! Πιο ουσιαστικο απο την καθημερινη επαφη με τα παιδια μεσα στην ταξη δεν υπαρχει. Οσες ξενες γλώσσες και αν γνωρίζεις , δεν θα σε κανουν καλυτερη παιδαγωγο, ουτε εμπειρη για να αντιμετωπιζεις σημαντικες καταστασεις και συμπεριφορες των παιδιων μεσα στο σχολειό. Οσο για το μεταπτυχιακο συμφωνω οτι πρεπει να μοριοδοτειται εφοσον  σχετιζεται με την ειδικοτητα μας.  Αλλα δε μπορω να διανοηθω οτι τα Αγλικα και η Πληροφορικη μοριοδοτουνται με 2 και 3 μορια και η προυπηρεσια με 0,1. Δεν μπορεις να συγκρίνεις τα κριτήρια πρόσληψης των εκαπιδευτικων με τα κριτηρια προσληψης των αλλων διαγωνισμων. Δεν θα πας να δουλεψεις ουτε σε ενα γραφειο , ουτε σε μια επιχειρηση ωστε να απαιτουνται κ να χρειαζονται αυτα τα προσοντα. Η διδακτικη εμπειρια ειναι το α και το ω και αυτο θα επρεπε να ήταν το πρωταρχικο και σημαντικότερο κριτηριο για να δουλεψεις , εφοσον βεβαια ειχες περασει στον ασεπ. Οχι αυτο  το μπαχαλο που εχει γινει τωρα!
Επειδή δεν έχετε καταλάβει σε τι χρόνια μπαίνουμε επιτρέψτε μου να σας υπενθυμίσω ότι ζούμε στην εποχή της εργασιακής εξειδίκευσης. Στο εξωτερικό εγώ θα είχα δουλειά και εσείς θα ήσασταν άνεργες......Όσο για τις ξένες γλώσσες, τα παιδαγωγικά άρθρα που έχω διαβάσει εγώ (στην αγγλική κυρίως γλώσσα) εσύ δεν θα τα δεις ούτε στον ύπνο σου!!!!!! Και αυτά τα άρθρα περιέχουν νέες μεθόδους, παιδαγωγικές που στην Ελλάδα επίσης δεν έχουν δει πολλοί.....Επιπλέον, και τώρα μιλώ προσωπικά τελείως, δεν σκοπεύω να μείνω νηπιαγωγός μια ζωή......Στα 55 μας όλες θα έχουμε βαρέσει κόκκινο και τότε να μας δω πως θα μπαίνουμε στην τάξη για μάθημα. Αυτά είναι προσόντα που θα χρησιμοποιηθούν καταλλήλως....
Το μεταπτυχιακό μου φυσικά και είναι στην ειδικότητα.
Όσο για την προϋπηρεσία μου:20 μήνες και κάτι μέρες και βάζω στοίχημα ότι είναι περισσότερη από τη δική σου........ και φυσκά και έχω δώσει ΑΣΕΠ
Αααααα και η αξιολόγηση έρχεται έρχεται........εκεί θα τα ξαναχρειαστώ τα κορνιζαρισμένα πτυχία
Και αν ο ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών διαφέρει από τους άλλους λόγω προϋπηρεσίας θα μπορούσες αγαπητή μου να μου απαντήσεις για πιο λόγο 2-3 κολλητές μου διορίστηκαν στα 24 τους λόγω γραπτού βαθμού με την πρώτη;;;;;;;;;Αφού δεν είχαν εμπειρία διδακτική γιατί τις διόρισαν;;;;;;Όπως και τα υπόλοιπα κορίτσια;;;;;

Σκάσε και κολύμπα!!!!!!!!!!!!!

συ είπας... ;)

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #507 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:15:41 μμ »


Σκάσε και κολύμπα!!!!!!!!!!!!!

συ είπας... ;)

δεν τη βλέπω την καημένη...φουρτούνες θα'χει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:49:36 »

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #508 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:18:09 μμ »
ξέρω ότι θα μου την -πείτε- όλοι, αλλά έχω και εγώ την ίδια αγωνία με σας, 1700+ σειρά έχω.  
1000-1200 ΠΕ60 για όλη την χρονιά :'(

μακάρι να μην είναι έτσι, αλλά αυτό είναι η απάντηση  αιρετού ,όταν ρωτήθηκε αν βλέπει να καλούν 2000 ΠΕ60 ,αυτό απάντησε :'(

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #509 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:23:21 μμ »
ξέρω ότι θα μου την -πείτε- όλοι, αλλά έχω και εγώ την ίδια αγωνία με σας, 1700+ σειρά έχω.  
1000-1200 ΠΕ60 για όλη την χρονιά :'(

μακάρι να μην είναι έτσι, αλλά αυτό είναι η απάντηση  αιρετού ,όταν ρωτήθηκε αν βλέπει να καλούν 2000 ΠΕ60 ,αυτό απάντησε :'(

ξέχασα , με τους δασκάλους είπε έχουν πολλά προβλήματα και ότι  είναι λίγο χαμένοι γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος bloodysunrise

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #510 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:25:35 μμ »
Τι προβλήματα εχουν με τους δασκάλους???????οσο για το οτι ειναι χαμένοι....ε.......ας μην το σχολιάσουμε!
Μπορείς να κόψεις όλα τα λουλούδια αλλά δεν μπορείς να εμποδίσεις την άνοιξη να έρθει...

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #511 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:30:41 μμ »
Τι προβλήματα εχουν με τους δασκάλους???????οσο για το οτι ειναι χαμένοι....ε.......ας μην το σχολιάσουμε!

 δεν ρώτησα λεπτομέρειες επειδή είμαι ΠΕ60 :-[ , ούτε είχα το κουράγιο να ρωτήσω περισσότερα μετά από αυτά που μου είπε, συγνώμη :-[

Αποσυνδεδεμένος bloodysunrise

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #512 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:33:26 μμ »
τι συγγνωμη???σιγα!!οσο για τον αριθμο των αναπληρωτων μην στεναχωριεσαι απο τωρα  :( Εδω ακομη δεν μπορουν να αποφασισουν ποτε θα βγει η α φαση γιατι δεν ξερουν ακομη τα κενα.Και σου ευχομαι καλη επιτυχια!
Μπορείς να κόψεις όλα τα λουλούδια αλλά δεν μπορείς να εμποδίσεις την άνοιξη να έρθει...

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #513 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:38:28 μμ »
τι συγγνωμη???σιγα!!οσο για τον αριθμο των αναπληρωτων μην στεναχωριεσαι απο τωρα  :( Εδω ακομη δεν μπορουν να αποφασισουν ποτε θα βγει η α φαση γιατι δεν ξερουν ακομη τα κενα.Και σου ευχομαι καλη επιτυχια!
ευχαριστώ :)

όλοι χρειαζόμαστε τα -καλά λόγια- στην φάση που είμαστε.
καλό κουράγιο σε όλους μας και μακάρι  να μην βγουν αληθινά τα λόγια του αιρετού

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #514 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:47:21 μμ »
καλησπέρα... από ότι βλέπω άδικα καθόμαστε μεσημεριάτικα μπροστά στην οθόνη ε??
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος cris.drm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #515 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:58:21 μμ »
Σαν να ξεφουσκωσαν οι ελπιδες για τον αριθμο αναπληρωτων συμφωνα με τα στοιχεια που δοθηκαν....

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #516 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:01:38 μμ »
γι αυτό είπαμε
χαμηλά την μπάλα..

Αποσυνδεδεμένος annoula1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #517 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:05:26 μμ »
Επειδή δεν έχετε καταλάβει σε τι χρόνια μπαίνουμε επιτρέψτε μου να σας υπενθυμίσω ότι ζούμε στην εποχή της εργασιακής εξειδίκευσης. Στο εξωτερικό εγώ θα είχα δουλειά και εσείς θα ήσασταν άνεργες......Όσο για τις ξένες γλώσσες, τα παιδαγωγικά άρθρα που έχω διαβάσει εγώ (στην αγγλική κυρίως γλώσσα) εσύ δεν θα τα δεις ούτε στον ύπνο σου!!!!!! Και αυτά τα άρθρα περιέχουν νέες μεθόδους, παιδαγωγικές που στην Ελλάδα επίσης δεν έχουν δει πολλοί.....Επιπλέον, και τώρα μιλώ προσωπικά τελείως, δεν σκοπεύω να μείνω νηπιαγωγός μια ζωή......Στα 55 μας όλες θα έχουμε βαρέσει κόκκινο και τότε να μας δω πως θα μπαίνουμε στην τάξη για μάθημα. Αυτά είναι προσόντα που θα χρησιμοποιηθούν καταλλήλως....
Το μεταπτυχιακό μου φυσικά και είναι στην ειδικότητα.
Όσο για την προϋπηρεσία μου:20 μήνες και κάτι μέρες και βάζω στοίχημα ότι είναι περισσότερη από τη δική σου........ και φυσκά και έχω δώσει ΑΣΕΠ
Αααααα και η αξιολόγηση έρχεται έρχεται........εκεί θα τα ξαναχρειαστώ τα κορνιζαρισμένα πτυχία
Και αν ο ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών διαφέρει από τους άλλους λόγω προϋπηρεσίας θα μπορούσες αγαπητή μου να μου απαντήσεις για πιο λόγο 2-3 κολλητές μου διορίστηκαν στα 24 τους λόγω γραπτού βαθμού με την πρώτη;;;;;;;;;Αφού δεν είχαν εμπειρία διδακτική γιατί τις διόρισαν;;;;;;Όπως και τα υπόλοιπα κορίτσια;;;;;

Καλέ Αννούλα, γιατί τόσο μένος;;;
 ??? :-\
Μάλλον είσαι κουρασμένη με όλα αυτά που τραβάς κι εσύ και όλοι μας.
Σε καταλαβαίνω, αλλά δε νομίζω ότι η Έμιλυ μιλούσε προσωπικά για σενα...
Εσύ μπορεί να έχεις τα απίστευτα προσόντα και καλά θα κάνεις να διορισθείς, αλλά επέτρεψέ μου να πω ότι το πόσα παιδαγωγικά άρθρα έχει διαβάσει κάποιος δε συνδέεται με το πόσο καλός μπορεί να είναι στην τάξη.
Έχω ξαναπει ότι είχα ακούσει περίπτωση κοπέλας που έγραφε απίστευτες εργασίες στη σχολή και πράγματα παραπάνω από αυτά που έλεγε ο καθηγητής...τρομερή!
Όμως στην τάξη ήταν "αγγούρι", δεν μπορούσε να καταφέρει τίποτα.
Και το ότι κάποιοι διορίσθηκαν μέσω ΑΣΕΠ χωρίς καμία εμπειρία δεν έχει να κάνει με το αν και πόσο θα μετράται η προϋπηρεσία σαν προσόν.

Άλλωστε το τι λέμε εμείς δεν έχει καμία σημασία νομίζω...άλλοι αποφασίζουν για μας χωρίς εμάς...
 :-\
Συγνώμη, έχεις δίκιο. Απλώς ακούω μεγάλες μαλ...... και, σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα και πιστεύω, δεν μπορώ να μην αντιδράσω. Επειδή πολλές από ότι βλέπω δεν έχετε δουλέψει σε δημόσιο σχολείο και δεν ξέρετε τι σας περιμένει θέλω να σας πω ότι πρέπει να κατεβείτε ή καλύτερα να κατεβούμε από το συννεφάκι μας. Γιατί δεν έχετε ιδέα τι θα αντιμετωπίσετε εκεί που θα βρεθείτε.
Οι γνώσεις που αποκτούμε είναι καθαρά προσωπική υπόθεση για τον κάθε άνθρωπο και το λάθος πολλών είναι ότι θεωρούν πως μπαίνοντας στο δημόσιο τελείωσαν όλα σε ότι αφορά τις γνώσεις. Όλα όσα ανέφερα αφορούν εμένα και τον τρόπο δουλειάς μου προσπαθώντας να εφαρμόσω τη θεωρία στην πράξη. Όχι πάντα με επιτυχία, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ και δεν μένω μόνο σε όσα έμαθα στη σχολή. Αν ήμασταν στο εξωτερικό αυτά που σου λέω θα ήταν δεδομένα και θας υποχρέωναν να τα κάνουμε. Στην Ελλάδα το ελληνικό δημόσιο δεν θα το κάνει, εκτός και αν σοβαρευτούνε όπως οι υπόλοιπες χώρες. Η παιδαγωγική επιστήμη εξελίσσεται καθημερινά με γοργούς ρυθμούς και ό,τι κάνω με βοηθά να κρατώ την επαφή με το αντικείμενο. Και φυσικά την επαφή με τον ΑΣΕΠ σε περίπτωση που χρειαστεί να ξαναδώσω, και φαντάσου το πλεον'εκτημά μου έναντι όλων όσων στέκονται στην πράξη!!!!!!!!!!
Όταν βρέθηκα σε κάποιο νησί των Δωδεκαννήσων από τα 24 παιδιά που είχα τα 4 ήταν ελληνικής καταγωγής. Τα υπόλοιπα είχαν (κυρίως από τη μαμά) δύο υπηκοότητες και στις περισσότερες περιπτώσεις η μαμά δεν μιλούσε την ελληνική. Οι γλώσσες που εσείς "κοροϊδεύετε" με βοήθησαν για να μπορώ να συννενούμαι μαζί τους ή για να εξηγώ καμία λέξη στα παιδιά που δεν την καταλάβαιναν. Όταν δούλεψα στην Κομοτηνή, σε πομακοχώρι, βρέθηκα με ανθρώπους που δεν μιλούσαν ελληνικά!!!!!!!!!!Όπως και τα παιδιά τους!!!!!!!!!Εκεί να δείτε γέλιο.
Όταν με το καλό δουλέψετε θα δείτε πως το πανεπιστήμιο δεν μας προετοίμασε για αυτά που θα ζήσουμε στο ελληνικό δημόσιο σχολείο.
Όλα αυτά φιλικά και με αγάπη και φυσικά ζητώ συγνώμα αν προσέβαλα κάποιον
Σκάσε και κολύμπα!!!!!!!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159420
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 189
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 180
Σύνολο: 193

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.