*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση  (Αναγνώστηκε 326818 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #532 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:12:47 μμ »
(θα σου απαντησω οπως εκφραζεσαι εις την ελληνικη)....να με συμπαθας μαντμαζελ αλλα εκτος του οτι σχεδον ολες μιλαμε αγγλικα,γνωριζουμε να κανουμε προτζεκτ διαπολιτισμικα και εστιαζουμε στην πολυπολιτισμικοτητα και τις φυλες ....και στο κατω κατω αν αρχισεις να μιλας γαλλικα,γερμανικα ειτε σουαχιλι στην ταξη, για τα παιδια θα ειναι το ιδιο και το αυτο...απλα θα σε κοιτανε με ανοιχτο το στομα!  

αααα και σταματα το δασκαλιστικο υφακι σου της προστακτικης γιατι τα νευρα μας δεν αντεχουν και πολλα δεν μπορω τις μαλ... (οπως θα ελεγες και εσυ που μιλας και ΕΛΛΗΝΙΚΑ πανεπιστημιου,master και δεν συμμαζευεται) ολοι ειμαστε στρεσαρισμενοι δεν θελουμε αλλους βραχναδες, μας μειωνει το κρατος δε θα το κανεις και εσυ!τωρα που το σκεφτομαι...... Μπας και και εισαι η γνωστη ΑΝΝΟΥΛΑ και μας παιδευεις απο εχθες??????????????????????

συγνωμη συναδελφοι που εγινε καταχρηση του χωρου αλλα......μεχρι εδω φτανεις,καπου πρεπει να αντιδρασεις!

Από πότε για να κάνεις προτζεκτ διαπολιτισμικά χρειάζεται να ξέρεις ξένες γλώσσες? Κι αν χρειαζόταν πολλές τέτοιες γλώσσες γιατί δεν τις έβαζαν σαν μαθημα μέσα στα πανεπιστήμια? Εδώ υπάρχουν ειδικότητες εκπαιδευτικών, οι οποίοι δεν διδάσκονται τα απλά παιδαγωγικά και μπαίνουν στις τάξεις ... και μιλάμε για ξένες γλώσσες ξαφνικά? Συμφωνώ με τις απόψεις σου libra και το καλύτερο θα ήταν να σταματήσει αυτό το θέμα περί άλλων πτυχίων εδω μέσα... Όλοι έχουμε χαρτιά που έχουμε σε κορνίζες... αν είναι έτσι να αρχίσουν να μετράνε και τα χαρτιά από συνέδρια και σεμινάρια... ξέρεις πόσα τετοια έχω εγώ (και όχι μόνο εγώ φυσικά) ... Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως ότι κάνουμε το κάνουμε για τον εαυτό μας και ότι χαρτί έχουμε είναι για τις δικές μας εξτρα γνώσεις !!! ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ και μόνο !!! Ας μην γίνονται επιδείξεις λοιπόν εδώ μέσα για τέτοιου είδους θέματα !!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:29 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #533 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:14:39 μμ »
annoula83 γενικα εχεις μια επαρση και πρεπει να το προσεξεις, ο γραπτος λογος ειναι πιο σκληρος απο τον προφορικο που βλεπεις και ψυχολογεις τον αλλον...αλλαξε τροπο...παρεξηγησε! οσο για τις γλωσσες που ξερεις βρε καλο μου...τουρκικα και αλβανικα μιλας και σου φανηκαν τοοοοσο χρησιμες στην ταξη? αν ναι εχεις απολυτο δικιο,θα διευκολυνθεις! καλη τυχη...θα σου χρειαστει σιγουρα!
Ζητώ συγνώμη για την παρεξήγηση, αλλά πρέπει να σταματήσετε να ζείτε σε συννεφάκι κάποιες από εσάς. Το τονίζω με αγάπη. Καταννοώ τη θέση σας αφού και εγώ μαζί σας είμαι. Όσο για την έπαρση: δεν θέλεις να με δεις με έπαρση.....
Αλβανικά δεν μιλώ. Ούτε τούρκικα, αν και θα έπρεπε να μάθω πλάκα πλάκα. Ποτέ δεν ξέρεις..... Οι μητέρες που είχα ήταν αγγλίδες κυρίως. Ξέρεις, τουρίστρια στην Ελλάδα που ερωτεύεται το greek καμάκι και μετά παντρεύονται.
Το γενικότερο νόημα με τις ξένες γλώσσες σε ότι αφορά το νηπιαγωγείο είναι ένας (από τους πολλούς τρόπους) να δείξεις στα παιδιά ότι ο άνθρωπος που μιλά ξένη γλώσσα δεν είναι διαφορετικός και κακός σε σχέση με εμάς. Άσε που τα περισσότερα νήπια που έχουν μεγαλύτερα αδελφάκια γνωρίζουν λεξούλες και τις "πετάνε" στο σχολείο. Το εκμεταλλεύεσαι καταλλήλως και μιλάς για την πολυπολιτισμικότητα, τις φυλές κλπ..... κάνεις πολύ ωραίο project.
Είδες που όλα χρειάζονται;;;;;

Ααααα και ένα τελευταίο: χρειάζονται και για τα προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης που προσφέρει δωρεάν ταξίδια ανταλλαγής κλπ..... μέσω προγραμμάτων Erasmus (δυστυχώς πρέπει να είσαι μόνιμος για να λάβεις μέρος, αφού μια χρονιά δεν αρκεί)


τι λες κοπέλα μου? προτζεκτ? πρέπει να είσαι πολύ μορφωμένη...  είναι και ένα άλλο.. να δεις πως λέγεται... διαθεματική προσέγγιση? για πες μας γιατί είμαστε πολυ άσχετες. εμένα να φανταστείς άλλος γράφει τα μηνύματα στο φόρουμ γιατί εγώ δεν ξέρω να γράφω ούτε το όνομά μου  ::) ::) κατά τύχη πέρασα στο πανεπιστήμιο, μη σου πω ότι έβαλα και μέσον .. ενώ εσύ με την αξία σου::)
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος libra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #534 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:15:35 μμ »
εχεις απολυτο δικιο αλλα ειναι αυτα που μας απασχολουν!!! για να κανουμε ομως και μια τελευταια πλακιτσα μηπως και ευθυμησουμε λιγακι......Ξερετε ποια ανεκδοτα θα ηταν δημοφιλη στη φετινη σχολικη χρονια??? Αυτα με την μικρη-Αννουλα :) :) :)................ΤΕΛΟΣ.....στην αγωνια μας πισω παλι...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #535 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:16:46 μμ »
εχεις απολυτο δικιο αλλα ειναι αυτα που μας απασχολουν!!! για να κανουμε ομως και μια τελευταια πλακιτσα μηπως και ευθυμησουμε λιγακι......Ξερετε ποια ανεκδοτα θα ηταν δημοφιλη στη φετινη σχολικη χρονια??? Αυτα με την μικρη-Αννουλα :) :) :)................ΤΕΛΟΣ.....στην αγωνια μας πισω παλι...

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:29 »

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #536 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:17:11 μμ »
Εξάλλου όλοι ξέρουμε ότι ο ΑΣΕΠ δεν είναι ό,τι καλύτερο για να αποδείξουμε το τι αξίζουμε ... αλλιώς τα γράφουμε, αλλιώς τα λέμε και αλλιώς τα διδάσκουμε !!! Και στο κάτω κάτω κρινόμαστε για κάτι που έχουμε σπουδάσει τέσσερα χρόνια και που έχουμε πάρει πτυχίο πάνε σε αυτό? Δεν τους έφτασε που εξεταστήκαμε σε δεκάδες μαθήματα ... ζητάνε ξανά τις γνώσεις μας ?? Το θέμα είναι τεράστιο και δυστυχώς δεν είμαστε εμείς που θα δώσουμε τις λύσεις !!! Το μέσο συνεχίζει και υπάρχει ακόμα και στις μέρες μας ... οπότε ΕΙΡΗΝΗ συνάδελφοι ... και ας το σταματήσουμε εδώ αυτό το περίεργο θέμα που υπάρχει απο χθες ... Εξάλλου το κύριο θέμα μας αυτή τη στιγμή είναι η πρώτη φάση αναπληρωτών και ας μην ξεφεύγουμε από αυτό !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2010, 04:18:42 μμ από Gi@ »
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Μαφαλντα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #537 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:23:16 μμ »
συμφωνω..ενταξει δεν ηταν σωστα αυτα που ειπωθηκαν αλλα υπηρξαν νομιζω οι καταλληλες απαντησεις...ας μην το τραβαμε αλλο...το θεμα μας ειναι η α φαση...α οποια και δεν προκειται να βγει σημερα...ας παμε καμια βολτιτσα,για να απερξατητοποιηθουμε λιγο απο το pc..... :)

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #538 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:26:25 μμ »
«Δεν θα υπάρξουν τμήματα με 40 μαθητές»: Μια δήλωση-δέσμευση που θυμίζει παρελθόν, του Χρήστου Κυργιάκη

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=8286
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος lia*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #539 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:27:10 μμ »
Δίκαιο έχεις Μαφάλντα, ας πάμε καμιά βόλτα γιατί δε μας βλέπω καλά. Τα laptop μην ξεχάσουμε όμως!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Emili83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #540 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:27:30 μμ »
Απ οτι βλεπω βρεθηκε η διαδοχος της κυριας Διαμαντοπουλου που ηρθε να μας ξεστραβωσει απο την αμάθειά μας και να μας ενημερωσει για Ευρωπαικα Προγραμματα! Βασικα, ποια νομιζεις πως εισαι? Νομιζεις οτι εκανες ενα μεταπτυχιακο κ εισαι η μοναδικη? ή οτι μονο εσυ εχεις δουλεψει σε δημοσιο σχολείο και αντιμετωπισες προβληματα?  Για ξεκαβαλα το καλαμι σου και προσγειωσου στην πραγματικότητα, γιατι απο του χρονου που θα δινεις ΑΣΕΠ χωρις να προκυρησσονται θεσεις να δω τι θα εχεις να μας πεις μετα!

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #541 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:30:03 μμ »
«Δεν θα υπάρξουν τμήματα με 40 μαθητές»: Μια δήλωση-δέσμευση που θυμίζει παρελθόν, του Χρήστου Κυργιάκη

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=8286

μου φαίνεται τόσο αστεία η δήλωση....σαν να μας λέει "αν σας έρθουν 39 μην διαμαρτυρηθείτε!!!!"

Αποσυνδεδεμένος lia*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #542 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:37:20 μμ »
Συνάδελφοι, έχω μια απορία. Αύριο ανοίγουν τα σχολεία και σκέφτομαι, τόσα νηπιαγωγεία στην επαρχία που δεν υπάρχει νηπιαγωγός, πώς θα ανοίξουν; Εντάξει, στην Αθήνα και στις μεγάλες πόλεις μπορεί να είναι ολοήμερα, πολυθέσια και άλλα και να υπάρχουν νηπιαγωγοί που θα κάνουν τις εγγραφές κανονικά και ό,τι άλλο χρειάζεται. Αυτά όμως που δεν είναι και δεν υπάρχει νηπιαγωγός; Προφανώς δεν τους ενδιαφέρει αν δεν ανοίξει στην ώρα του. Ακόμα και σε αυτό υποτιμούν τον κλάδο μας. 

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #543 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:38:05 μμ »
ΕΛΛΑΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ !!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος anastasia2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #544 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:47:27 μμ »
Συνάδελφοι, έχω μια απορία. Αύριο ανοίγουν τα σχολεία και σκέφτομαι, τόσα νηπιαγωγεία στην επαρχία που δεν υπάρχει νηπιαγωγός, πώς θα ανοίξουν; Εντάξει, στην Αθήνα και στις μεγάλες πόλεις μπορεί να είναι ολοήμερα, πολυθέσια και άλλα και να υπάρχουν νηπιαγωγοί που θα κάνουν τις εγγραφές κανονικά και ό,τι άλλο χρειάζεται. Αυτά όμως που δεν είναι και δεν υπάρχει νηπιαγωγός; Προφανώς δεν τους ενδιαφέρει αν δεν ανοίξει στην ώρα του. Ακόμα και σε αυτό υποτιμούν τον κλάδο μας. 

Δυστυχώς δεν τους πολυνοιάζει..........ξέρω μονοθέσιο νηπιαγωγείο στην Αττική που δεν είχε νηπιαγωγό την ημέρα του αγιασμού και τα παιδιά κάνανε αγιασμό με το διπλανό νηπιαγωγείο. Επίσης ξέρω νηπιαγωγείο στην Αττική που ως τον Οκτώμβριο δε λειτουργούσε το ολοήμερο τμήμα λόγω έλλειψης νηπιαγωγού......και ξέρω και θέση νηπιαγωγού που βγήκε σε σύνταξη που καλύφθηκε κατά τον Οκτώμβρη.....ΦΑΝΤΑΣΟΥ.....να μη θυμηθώ σχολεία προκατ.......σχολεία με εξωτερική τουαλέτα.....με θέρμανση ξυλόσομπα.......... ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ........

Αποσυνδεδεμένος Hra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #545 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:55:00 μμ »
Δηλαδη να μην περιμενουμε τιποτα για αυτη την εβδομαδα???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 154
Σύνολο: 159

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.