*

Ψηφοφορία

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΣΥΝΑΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ; (ΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΜΕΝΩ;)

ΑΘΗΝΑ
58 (54.7%)
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
48 (45.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 106

Αποστολέας Θέμα: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010  (Αναγνώστηκε 29910 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 10, 2010, 03:28:54 μμ »
σσσσ...........μας ακούνε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 10, 2010, 03:29:57 μμ »

Πόσοι από σας, αν σας είχαν κάνει πρόταση (όχι από μία, αλλά από αρκετές πλευρές)
να πάτε αναπληρωτές πριν από 2-3 χρόνια παρακάμπτοντας τα νόμιμα και χωρίς να το μάθει κανένας
και τώρα θα'χατε τον διορισμό στο τσεπάκι, δεν θα το κάνατε; (Το αποτέλεσμα είναι να'μαι αδιόριστη ακόμη.
Γιατί εγώ το ΕΚΑΝΑ και μάλιστα χωρίς να το σκεφτώ δεύτερη φορά!
Το απέκλεισα αμέσως! Και δεν θα κουραστώ να το λέω!


Εκκλησιαστικό;;;
Όχι, Πάνο, καθόλου Εκκλησιαστικό αφού το θέτεις έτσι, δεν τα πάω καλά με τους παππάδες...
Ναυτικό Λύκειο; Ποιο παράθυρο υπήρχε ακόμη για αναπληρωτές;

ΥΓ. Χρειάζομαι στοιχεία για την συγγραφή του επόμενου πονήματός μου:
     "Αδιοριστία, ευκαιρίες, πάθη και ηθική".  ???


Ελπίζω να μην ειρωνεύεσαι...
Όχι όμως, ούτε Ναυτικά ήταν, ούτε αυτών την ύπαρξη ήξερα μέχρι πρότινος.
Δεν ξέρεις τι παράθυρα υπάρχουν;
Μα, μια βόλτα στα φόρουμ εδώ, θα σε ενημερώσει πλήρως...

Υ.Γ.: Και, μια και το΄φερε η κουβέντα, ...επιτυχόντες του ΑΣΕΠ είναι αυτοί που έγραψαν το κείμενο
        περί κινητοποίησής μας στο Δελτίο Τύπου Ελαστικά Απασχολούμενων Εκπαιδευτικών στην αρχική σελίδα;
        Αμάν πια, ας τους πει κάποιος ότι η γενική στο "η Διεθνής Έκθεση Θεσσαλονίκης" είναι "της Διεθνούς..."!!!
        Ούτε λεξικό δεν επιτρέπεται ν'ανοίξει ΓΙ'ΑΥΤΟ ένας εκπαιδευτικός!
        Ή μήπως πρέπει να τελειώσει κανείς ...Φιλολογία, για να ξέρει να κλίνει το "διεθνής";!
        
        Ποιος θα μας πάρει στα σοβαρά, που κοντεύω να ξεχάσω κι αυτά που ξέρω μ'αυτά που βλέπω εδώ μέσα;
        Και πού να τα'βλεπαν κι οι μαθητές!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2010, 03:59:41 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 10, 2010, 03:38:42 μμ »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:02:09 μμ »
Ελπίζω να μην ειρωνεύεσαι...
Όχι όμως, ούτε Ναυτικά ήταν, ούτε αυτών την ύπαρξη ήξερα μέχρι πρότινος.
Δεν ξέρεις τι παράθυρα υπάρχουν;
Μα, μια βόλτα στα φόρουμ εδώ, θα σε ενημερώσει πλήρως...

Υ.Γ.: Και, μια και το΄φερε η κουβέντα, ...επιτυχών του ΑΣΕΠ είναι αυτός που έγραψε το κείμενο
        περί κινητοποίησής μας στο Δελτίο Τύπου Ελαστικά Απασχολούμενων Εκπαιδευτικών στην αρχική σελίδα;
        Αμάν πια, ας του πει κάποιος ότι η γενική στο "η Διεθνής Έκθεση Θεσσαλονίκης" είναι "της Διεθνούς..."!!!
        Ούτε λεξικό δεν επιτρέπεται ν'ανοίξει ΓΙ'ΑΥΤΟ ένας εκπαιδευτικός!
        Ή μήπως πρέπει να τελειώσει κανείς ...Φιλολογία, για να ξέρει να κλίνει το "διεθνής";!
        
        Ποιος θα μας πάρει στα σοβαρά, που κοντεύω να ξεχάσω κι αυτά που ξέρω μ'αυτά που βλέπω εδώ μέσα;
        Και πού να τα'βλεπαν κι οι μαθητές!

Δεν ειρωνεύομαι χιούμορ κάνω... (Για να δροσιστούμε!)

Πραγματικά με ενδιαφέρει να δω, πως μπορούσε κάποιος να πάει αναπληρωτής , παρακάμπτοντας τον δρόμο της "ταλαιπωρίας".  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:05:03 μμ »
Ελπίζω να μην ειρωνεύεσαι...
Όχι όμως, ούτε Ναυτικά ήταν, ούτε αυτών την ύπαρξη ήξερα μέχρι πρότινος.
Δεν ξέρεις τι παράθυρα υπάρχουν;
Μα, μια βόλτα στα φόρουμ εδώ, θα σε ενημερώσει πλήρως...

Υ.Γ.: Και, μια και το΄φερε η κουβέντα, ...επιτυχών του ΑΣΕΠ είναι αυτός που έγραψε το κείμενο
        περί κινητοποίησής μας στο Δελτίο Τύπου Ελαστικά Απασχολούμενων Εκπαιδευτικών στην αρχική σελίδα;
        Αμάν πια, ας του πει κάποιος ότι η γενική στο "η Διεθνής Έκθεση Θεσσαλονίκης" είναι "της Διεθνούς..."!!!
        Ούτε λεξικό δεν επιτρέπεται ν'ανοίξει ΓΙ'ΑΥΤΟ ένας εκπαιδευτικός!
        Ή μήπως πρέπει να τελειώσει κανείς ...Φιλολογία, για να ξέρει να κλίνει το "διεθνής";!
        
        Ποιος θα μας πάρει στα σοβαρά, που κοντεύω να ξεχάσω κι αυτά που ξέρω μ'αυτά που βλέπω εδώ μέσα;
        Και πού να τα'βλεπαν κι οι μαθητές!

Δεν ειρωνεύομαι χιούμορ κάνω... (Για να δροσιστούμε!)

Πραγματικά με ενδιαφέρει να δω, πως μπορούσε κάποιος να πάει αναπληρωτής , παρακάμπτοντας τον δρόμο της "ταλαιπωρίας".  ???

Θα σου πω λίγα για μένα σχετικώς, αλλά ...ιδιαιτέρως!  ;)
Και ...καλά κάνεις και κάνεις χιούμορ, εγώ ειδικά είμαι ...φαν του ...σπορ!
Αλλά, μεταξύ μας, το βιβλίο στο οποίο αναφέρθηκες, νομίζω ότι θα'πιανε ...πάτο στις πωλήσεις!  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2010, 04:07:16 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 10, 2010, 05:16:55 μμ »
joanna εγώ έδωσα τρεις ασεπ και πέρασα. Ξέρεις μήπως τι είναι; ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ξέρω εγώ! ΘΑΥΜΑ!!!
Μμμ... Μην έχεις μετά απαιτήσεις από τον Θεό...
Γιατί με την πρώτη ευκαιρία (πράγμα που ειλικρινά δεν σου εύχομαι) Αυτόν θα επικαλεστείς! !
Μάλλον ο spiderman περισσότερες πιθανότητες έχει να με βοηθήσει παρά ο θεός σου. Τουλάχιστον αυτός πηγαίνει όταν κινδυνεύει κάποιος, σταματά τρένα τα βάζει στ' αλήθεια με τους κακούς και το κυριότερο, είναι τζάμπα. Ούτε παγκάρια ούτε λαμπάδες.
Αυτόν επικαλούμαι αρκουδίτσα μου. Μάλιστα αυτόν τον καιρό σώζει ανθρώπους στο Πακιστάν από τις πλημμύρες και ο αριθμός των νεκρών έχει περιοριστεί στους 1600.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 10, 2010, 05:25:13 μμ »
Για όσους υποστηρίζετε τους ακατονόμαστους οαεδίτες: Έτσι που τη  ζωή σου ρήμαξες ,σε τούτη δω τη κόχη τη μικρή ,σ' όλη τη γη τη χάλασες; Α ρε παντα επίκαιρος ο Καβάφης. Τον ξέρετε; :P :P :P :P
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 10, 2010, 05:37:17 μμ »
joanna εγώ έδωσα τρεις ασεπ και πέρασα. Ξέρεις μήπως τι είναι; ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ξέρω εγώ! ΘΑΥΜΑ!!!
Μμμ... Μην έχεις μετά απαιτήσεις από τον Θεό...
Γιατί με την πρώτη ευκαιρία (πράγμα που ειλικρινά δεν σου εύχομαι) Αυτόν θα επικαλεστείς! !
Μάλλον ο spiderman περισσότερες πιθανότητες έχει να με βοηθήσει παρά ο θεός σου. Τουλάχιστον αυτός πηγαίνει όταν κινδυνεύει κάποιος, σταματά τρένα τα βάζει στ' αλήθεια με τους κακούς και το κυριότερο, είναι τζάμπα. Ούτε παγκάρια ούτε λαμπάδες.
Αυτόν επικαλούμαι αρκουδίτσα μου. Μάλιστα αυτόν τον καιρό σώζει ανθρώπους στο Πακιστάν από τις πλημμύρες και ο αριθμός των νεκρών έχει περιοριστεί στους 1600.
Βλέπεις, λοιπόν, για διαφορετικό Θεό μιλάμε...
Ο Θεός ο ...δικός μου λοιπόν, αστέρι μου, δεν χρειάζεται παγκάρια ή λαμπάδες ή λάδια ή οτιδήποτε άλλο...

Όταν κινδυνεύω, Τον επικαλούμαι και με σώζει, όταν έχω ανάγκη Τού μιλώ και με ακούει, όταν Του μιλώ για αδικία, ξέρω πως με λαμβάνει υπόψη και δεν με βάζει στα αζήτητα...
Γιατί ο Θεός τον οποίο μας έχουν μάθει να πιστεύουμε, ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΦΤΑΝΕ. Δεν με ικανοποιούσαν οι μέθοδοι και οι απαιτήσεις Του...
Μέχρι που κατάλαβα πως μου τα'χαν μάθει λάθος...
Τα λάθη των ανθρώπων τα χρέωνα σ'Εκείνον, μέχρι που σε κάποια στιγμή δεν ήθελα πλέον να'χω να κάνω τίποτα με τη θρησκεία... Όπως κι εσύ.

Μόνο που δεν μιλώ για θρησκεία, αλλά για μια ζωντανή και πολύ προσωπική σχέση.
Και μην ξεχνάς ότι ο άνθρωπος έχει πολλά δουλεμένα απ'όσα παθαίνει κι ότι υπάρχει και διάβολος,
ο οποίος χαίρεται ιδιαιτέρως όταν για όσα κάνει κατηγορείται ο Θεός... Αυτό συνέχεια το ξεχνάμε.
Δεν είμαι καμιά θρησκόληπτη φανατική, αλλά είναι πραγματικά άδικο να τα βάζουμε με τον Θεό,
ο οποίος έπλασε αυτές τις ψυχές και θλίβεται όταν τα πλάσματά Του δεινοπαθούν.

Και στο Πακιστάν είναι και εργάζεται με τρόπους που εσύ κι εγώ δεν μπορούμε να φανταστούμε...
Εγώ η ίδια είμαι μάρτυρας σ'αυτό. Μέσα σε πολλές δυσκολίες μου, τα έβαζα μαζί Του, αλλά μετά,
όταν σκεφτόμουν πιο καθαρά και ήρεμα, διέκρινα και τις δικές μου ευθύνες σ'όσα τραβούσα και έβλεπα
ότι τελικά σ'εκείνη τη στιγμή της δυσκολίας έπαιρνα πολύτιμα μαθήματα, που διαφορετικά δεν επρόκειτο να πάρω.



Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 10, 2010, 05:48:10 μμ »
Για όσους υποστηρίζετε τους ακατονόμαστους οαεδίτες: Έτσι που τη  ζωή σου ρήμαξες ,σε τούτη δω τη κόχη τη μικρή ,σ' όλη τη γη τη χάλασες; Α ρε παντα επίκαιρος ο Καβάφης. Τον ξέρετε; :P :P :P :P
Ευτυχώς που μας τον έμαθες εσύ!  :o :o :o
Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή ...καννέλα!

Σε πειράζει ν'ακούς αλήθειες και ελλείψει επιχειρημάτων λες πως υποστηρίζω τους ΟΑΕΔίτες;!  ???
Ό,τι δεν σ'αρέσει από'δω και μπρος (μα για όλα τα θέματα), εκεί να το ρίχνεις!  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2010, 10:29:05 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 10, 2010, 05:54:28 μμ »
Παράθεση
Και στο Πακιστάν είναι και εργάζεται με τρόπους που εσύ κι εγώ δεν μπορούμε να φανταστούμε...
.
Μάλλον τον δικό μου "θεό" εννοείς, τον spiderman. Ο δικός σου δεν σώζει αν δεν παίσει το παραδάκι. Και ιδίως σώζει κυρίως άνδρες μιας και το ωραίο φύλλο του είναι αποκρουστικό και ακάθαρτο.

Παράθεση
Εγώ η ίδια είμαι μάρτυρας σ'αυτό.
Και εγώ τι είμαι νομίζεις;

Παράθεση
όταν σκεφτόμουν πιο καθαρά και ήρεμα, διέκρινα και τις δικές μου ευθύνες σ'όσα τραβούσα και έβλεπα
ότι τελικά σ'εκείνη τη στιγμή της δυσκολίας έπαιρνα πολύτιμα μαθήματα, που διαφορετικά δεν επρόκειτο να πάρω.
Η διαφορά μ ας είναι ότι εγώ σκέφτομαι πάντα καθαρά και ήρεμα μιας και τα μαθήματά μου τα πήρα από νωρίς από τους καλούς δασκάλους μου.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 10, 2010, 06:06:44 μμ »
Παράθεση
Και στο Πακιστάν είναι και εργάζεται με τρόπους που εσύ κι εγώ δεν μπορούμε να φανταστούμε...
.
Μάλλον τον δικό μου "θεό" εννοείς, τον spiderman. Ο δικός σου δεν σώζει αν δεν παίσει το παραδάκι. Και ιδίως σώζει κυρίως άνδρες μιας και το ωραίο φύλλο του είναι αποκρουστικό και ακάθαρτο.
Παράθεση
Εγώ η ίδια είμαι μάρτυρας σ'αυτό.
Και εγώ τι είμαι νομίζεις;
Παράθεση
όταν σκεφτόμουν πιο καθαρά και ήρεμα, διέκρινα και τις δικές μου ευθύνες σ'όσα τραβούσα και έβλεπα
ότι τελικά σ'εκείνη τη στιγμή της δυσκολίας έπαιρνα πολύτιμα μαθήματα, που διαφορετικά δεν επρόκειτο να πάρω.
Η διαφορά μ ας είναι ότι εγώ σκέφτομαι πάντα καθαρά και ήρεμα μιας και τα μαθήματά μου τα πήρα από νωρίς από τους καλούς δασκάλους μου.
Σου ξαναλέω ότι δεν μιλάς για τον Ένα Θεό, αλλά για διάφορους μικρότερους θεούς... (Και ο ...Spiderman μέσα.)
Και ξεχνάς επίσης ότι ο Θεός (ο Θεός για τον οποίο εγώ μιλάω) είναι Θεός αγάπης, αλλά είναι και Θεός που κρίνει την αμαρτία...
Μη θέλουμε και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολάκερη.
Κακό πράμα η αυτοδικαίωση, ξέρεις, για ...ύβριν πρόκειται, αφού θες να μιλήσουμε και σε άλλη βάση...
Ποτέ δεν ωφέλησε κανέναν...
Εξάλλου, μέσα απ'τον πόνο και τη θλίψη αναδύονται πράγματα υπέροχα και ανώτερα από αυτήν τη σφαίρα στην οποία βρισκόμαστε για λίγο...

Εάν ξαναδιαβάσεις πιο προσεκτικά το μήνυμά μου, θα καταλάβεις καλύτερα.
Ο Θεός στον οποίο αναφέρεσαι δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον Ένα και μοναδικό, ο οποίος δεν μισεί τη γυναίκα, αντίθετα τη θέλει τόσο ψηλά, που σε πολλούς ανθρώπους δεν αρέσει... Και φυσικά δεν έχει να κάνει με το παραδάκι...
Πάντα σκέφτεσαι καθαρά και ήρεμα;!
Μα τέλος πάντων, ...ποια είσαι;!
Γιατί εγώ είμαι μια ...κοινή θνητή!  :-[ :-[ :-[ :-[
Για το ...βιβλίο Γκίνες θα προορίζεσαι!  :P

Και οι ...δάσκαλοι κάνουν λάθη και μάλιστα πολύ συχνά... Δυστυχώς...
Ευτυχώς που μπορούμε και μόνοι μας πλέον να κρίνουμε αν όσα μας έμαθαν είναι σωστά
και αναλόγως να κάνουμε τις επιλογές μας...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 10, 2010, 06:24:36 μμ »
Και ...για να'χουμε καλό ρώτημα, πώς ακριβώς επεμβαίνει ο κύριος Spiderman εκεί στο ...Πακιστάν;
Να μου το πεις, να τον έχω ...υπόψη μου κι εγώ!  :P :P :P
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 10, 2010, 06:33:45 μμ »
Παράθεση
Σου ξαναλέω ότι δεν μιλάς για τον Ένα Θεό, αλλά για διάφορους μικρότερους θεούς... (Και ο ...Spiderman μέσα.)
Και ποιος σου είπε εσένα ότι ο δικός σου είναι ο "Ένας;". Εγώ λέω ότι είναι από τους μικρούς και ασήμαντους από τη στιγμή που δεν μπορεί να σώσει ανθρώπους που πνίγονται απο τις πλημμύρες και ο δικός μου τους περιόρισε ως στιγμής στους 1600.

Παράθεση
Και ξεχνάς επίσης ότι ο Θεός (ο Θεός για τον οποίο εγώ μιλάω) είναι Θεός αγάπης, αλλά είναι και Θεός που κρίνει την αμαρτία..
.
Μάλλον δεν μιλάς για τον θεό των χριστιανών, αυτόν δηλαδή που δολοφονεί αδιακρίτως παιδιά, γυναίκες και αθώους ανθρώπους όπως περιγράφονται στην βίβλο...

Παράθεση
Εξάλλου, μέσα απ'τον πόνο και τη θλίψη αναδύονται πράγματα υπέροχα και ανώτερα από αυτήν τη σφαίρα στην οποία βρισκόμαστε για λίγο..
.
Έλεγα σε κάποιον ότι οι πολύ πιστοί είναι μαζοχιστές και δεν με πίστευε...

Παράθεση
Εάν ξαναδιαβάσεις πιο προσεκτικά το μήνυμά μου, θα καταλάβεις καλύτερα.
Μάλλον εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι τι γράφω....

Παράθεση
Ο Θεός στον οποίο αναφέρεσαι δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον Ένα και μοναδικό, ο οποίος δεν μισεί τη γυναίκα, αντίθετα τη θέλει τόσο ψηλά, που σε πολλούς ανθρώπους δεν αρέσει...
Α συγνώμη... νόμιζα αναφερόσουν στον θεό των χριστιανών που θεωρεί τη γυναίκα μιαρή, βρώμικη και κατά τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο: “…Γενικά όμως είναι ένα σκουλήκι (η γυναίκα) που σέρνεται, η κόρη του ψεύδους, ο εχθρός της ειρήνης. Ο κατάλογος των αμαρτημάτων και των αδυναμιών της είναι ατελείωτος. Είναι ελαφρόμυαλη, φλύαρη και ακόλαστη. Πάνω απ’ όλα είναι παθιασμένη με την πολυτέλεια και τις δαπάνες. Φορτώνεται με κοσμήματα, πουδράρει το πρόσωπό της, βάφει τα μάγουλά της με κοκκινάδια, βάζει μυρωδικά στα ρούχα της, και έτσι γίνεται θανάσιμη παγίδα για τον εκμαυλισμό των νέων μέσω όλων των αισθήσεων. Όσος και αν είναι ο πλούτος, δεν επαρκεί για να ικανοποιήσει την γυναικεία επιθυμία. Μέρα και νύχτα η γυναίκα δεν σκέφτεται τίποτε άλλο παρά το χρυσάφι και τα πολύτιμα πετράδια, τα υφάσματα και τα κεντήματα, τις κρέμες και τα αρώματα.
Αν δεν υπήρχε η σεξουαλική επιθυμία, κανένας άντρας με τα σωστά του δεν θα ήθελε να μοιράζεται το σπίτι του με μια γυναίκα και να υφίσταται τις επακόλουθες ζημιές, παρά τις οικιακές εργασίες που εκτελεί. Γι’ αυτό το λόγο ο Θεός, γνωρίζοντας την ελεεινή της φύση, την προίκισε με το όπλο της σεξουαλικότητας…”


Παράθεση
Πάντα σκέφτεσαι καθαρά και ήρεμα;!
Μα τέλος πάντων, ...ποια είσαι;!
Γιατί εγώ είμαι μια ...κοινή θνητή!
Και εγώ "θνητή" είμαι αλλά που εδραίωσα τη λογική από μικρή ηλικία. Σου εύχομαι να την συναντήσεις κάποια στιγμή στη ζωή σου. Ποτέ δεν είναι αργά.

Παράθεση
Και οι ...δάσκαλοι κάνουν λάθη και μάλιστα πολύ συχνά... Δυστυχώς...
Όχι στη περίπτωσή μου.  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2010, 06:36:06 μμ από astron »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Σωματείο Αδιοριστων Εκπ/κων στον πίνακα διορισμών 2010
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 10, 2010, 07:08:09 μμ »
Συγνώμη συνάδελφοι αλλά σε λάθος forum είστε !! Γιατί δε στέλνετε pm να ξεκατινιάζεστε με την ησυχία σας ;Εδώ καίγεται η γούνα μας ,αν δεν το έχετε καταλάβει ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162163
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 754
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 752
Σύνολο: 761

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.