*

Αποστολέας Θέμα: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...  (Αναγνώστηκε 16808 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:15:14 μμ »
εχουμε γινει πιο εμπειροι απο πολλους μονιμους. και μενα περυσι σε δημοτικο εκανα πολυ καλη δουλεια αν και πρωτη χρονια που ειχα γ' δημ (αλλα με τοσα χρονια εμπειρια).Η μονιμη αν και πολλη φιλοτιμη κοπελα, δεν λεω, διορισμενη σε μικρη ηλικια με ΑΣΕΠ, ετρεχε και δεν εφθανε!!!
Ειναι και αυτο μια ευχαριστηση , δεν λεω...
Εγώ  πάντως  ,αν  και  κοντεύω  τα  33  πλέον (δεν  είμαι πια  μικρή),  έχω  βαρεθεί  τον  ρατσισμό  προς  τους  νεότερους. Εξάλλου  όλα  αυτά  τα  χρόνια  έχω  δει  πολλούς  "έμπειρους"  που  είναι  για  κλάματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:52:28 »

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:16:46 μμ »
εγω θα εφευγα τρεχοντας αγαπητη φιλη...φυγε να γλυτωσεις...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:18:54 μμ »
Παιδιά...πάντοτε φροντίζω να έχω στο μυαλό μου ανθρώπους μεγαλύτερους από μένα (30χρ. είμαι ΠΕ02 με μία επιτυχίσ ΑΣΕΠ) και να λέω δόξα σοι ο Θεός....και όταν συζητάω ακόμη και με δικούς μου ανθρώπους και τους λέω πόση μεγάλη αδικία βιώνουν αυτή την στιγμή άλλοι και όχι τόσο εγώ με κοιτάνε περίεργα....δυστυχώς λίγοι σκέφτονται και τον διπλανό τους και ακόμη λιγότεροι απεγκλωβίζονται απ'το δικό τους πρόβλημα είτε για να δουν τα χειρότερα είτε για να πάρουν κουράγιο από ανθρώπους σαν εσάς που ρίξαν τόσο ιδρώτα για να πετύχουν τους στόχους τους......
Πέρα από όλα αυτά θα θελα να ρωτήσω εσάς που από άλλη οπτική πλέον μπορείτε να μου πείτε κάτι πάνω στο θέμα.....Έχω ανοιχτή την πόρτα της Κύπρου που ανευ τρελού απροόπτου σε 2 χρόνια μπορεί να με καλέσουν αναπληρώτρια και με τα λεφτά που δίνει η Κύπρος που είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!! Είχα κάνει τα χαρτιά μου πριν 6 χρόνια και είμαι σε αρκετά καλή σειρά πλέον...
Θέλω να δώσω μια ακόμη ευκαιρία στον επόμενο ΑΣΕΠ αν και θα έχω μια προσάυξηση των 13 μηνών ως τότε....(αν υποθέσουμε πως είμαι έστω ωρομίσθια ως τότε) το proficiency και το ecdl....μεταπτυχιακό δεν έχω....ούτε άσχημα ούτε και πολύ καλά θα λεγα...Επίσης είμαι άνθρωπος που όπου με πετάξουν φυτρώνω...δεν έχω τέτοια θέματα ούτε φοβάμαι το διαφορετικό,ούτε το να φύγω μακριά απ'τους δικούς μου ανθρώπους...και φέτος έφυγα στην άλλη άκρη και ήμουν μια χαρά!! Δεν ονειρευόμουν πότε θα έρθουν οι αργίες να φύγω....

Πείτε μου.....θα φεύγατε Κύπρο στην θέση μου; Είναι μια καινούρια αρχή και για όλη την υπόλοιπη ζωή....αλλά απ'την άλλη γιατί να μη κερδίσω χρόνια απ'την ζωή μου με καλύτερους όρους..; Νομίζω βέβαια πως δίνω μόνη μου την απάντηση
ΥΓ: Επίσης λεφτά βγάζω και εδώ,αλλά το ζητούμενο μου δεν είναι μόνο τα λεφτά...το περιβάλλον του σχολείου δεν το αλλάζω με κανένα ιδιαίτερο...είναι αυτό που με γεμίζει!!

Στο υστερόγραφο τα είπες όλα!
30 χρονών "μπέμπα";
Φύγε, δοκίμασε εκεί και μπορείς ταυτόχρονα να διεκδικείς διορισμό και εδώ...
Στα 30 μου είχα και εγώ τη δυνατότητα από Γερμανία να πάω Κύπρο για διδακτορικό και δεν το έκανα. Απ' ότι ξέρω εκεί τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα με περισσότερες ευκαιρίες.

ΥΓ. Μα τι λέω; Όχι να κάτσεις εδώ! Έχουμε πολλά δικαστήρια μπροστά μας...  ;D

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:21:05 μμ »
εχουμε γινει πιο εμπειροι απο πολλους μονιμους. και μενα περυσι σε δημοτικο εκανα πολυ καλη δουλεια αν και πρωτη χρονια που ειχα γ' δημ (αλλα με τοσα χρονια εμπειρια).Η μονιμη αν και πολλη φιλοτιμη κοπελα, δεν λεω, διορισμενη σε μικρη ηλικια με ΑΣΕΠ, ετρεχε και δεν εφθανε!!!
Ειναι και αυτο μια ευχαριστηση , δεν λεω...
Εγώ  πάντως  ,αν  και  κοντεύω  τα  33  πλέον (δεν  είμαι πια  μικρή),  έχω  βαρεθεί  τον  ρατσισμό  προς  τους  νεότερους. Εξάλλου  όλα  αυτά  τα  χρόνια  έχω  δει  πολλούς  "έμπειρους"  που  είναι  για  κλάματα.

Οι νέοι είναι πονηροί και θέλουν το κακό μας... >:( ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:52:28 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:22:28 μμ »
Παιδιά...πάντοτε φροντίζω να έχω στο μυαλό μου ανθρώπους μεγαλύτερους από μένα (30χρ. είμαι ΠΕ02 με μία επιτυχίσ ΑΣΕΠ) και να λέω δόξα σοι ο Θεός....και όταν συζητάω ακόμη και με δικούς μου ανθρώπους και τους λέω πόση μεγάλη αδικία βιώνουν αυτή την στιγμή άλλοι και όχι τόσο εγώ με κοιτάνε περίεργα....δυστυχώς λίγοι σκέφτονται και τον διπλανό τους και ακόμη λιγότεροι απεγκλωβίζονται απ'το δικό τους πρόβλημα είτε για να δουν τα χειρότερα είτε για να πάρουν κουράγιο από ανθρώπους σαν εσάς που ρίξαν τόσο ιδρώτα για να πετύχουν τους στόχους τους......
Πέρα από όλα αυτά θα θελα να ρωτήσω εσάς που από άλλη οπτική πλέον μπορείτε να μου πείτε κάτι πάνω στο θέμα.....Έχω ανοιχτή την πόρτα της Κύπρου που ανευ τρελού απροόπτου σε 2 χρόνια μπορεί να με καλέσουν αναπληρώτρια και με τα λεφτά που δίνει η Κύπρος που είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!! Είχα κάνει τα χαρτιά μου πριν 6 χρόνια και είμαι σε αρκετά καλή σειρά πλέον...
Θέλω να δώσω μια ακόμη ευκαιρία στον επόμενο ΑΣΕΠ αν και θα έχω μια προσάυξηση των 13 μηνών ως τότε....(αν υποθέσουμε πως είμαι έστω ωρομίσθια ως τότε) το proficiency και το ecdl....μεταπτυχιακό δεν έχω....ούτε άσχημα ούτε και πολύ καλά θα λεγα...Επίσης είμαι άνθρωπος που όπου με πετάξουν φυτρώνω...δεν έχω τέτοια θέματα ούτε φοβάμαι το διαφορετικό,ούτε το να φύγω μακριά απ'τους δικούς μου ανθρώπους...και φέτος έφυγα στην άλλη άκρη και ήμουν μια χαρά!! Δεν ονειρευόμουν πότε θα έρθουν οι αργίες να φύγω....

Πείτε μου.....θα φεύγατε Κύπρο στην θέση μου; Είναι μια καινούρια αρχή και για όλη την υπόλοιπη ζωή....αλλά απ'την άλλη γιατί να μη κερδίσω χρόνια απ'την ζωή μου με καλύτερους όρους..; Νομίζω βέβαια πως δίνω μόνη μου την απάντηση
ΥΓ: Επίσης λεφτά βγάζω και εδώ,αλλά το ζητούμενο μου δεν είναι μόνο τα λεφτά...το περιβάλλον του σχολείου δεν το αλλάζω με κανένα ιδιαίτερο...είναι αυτό που με γεμίζει!!

τι εννοεις λεγοντας "απ την αλλη γιατι να μη κερδισω χρόνια απ τη ζωη μου?"

Η Κυπρος ειναι ενα" χρυσοπρασινο φυλλο ριγμενο στο πελαγος" και πανω σε αυτο το "χρυσοπρασινο φυλλο" θα ταιριαζει μια Αφροδιτη !!!! ;) :P  Αρα, θα σου πηγαινε η Κυπρος.

Αλλα, ΟΧΙ μη φευγεις, μη....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:24:03 μμ »
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί ειν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει
και γέρος πια ν' αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στο δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.
Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.
Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2010, 04:27:12 μμ από aeee »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:29:11 μμ »
Έτσι περίπου το έχω κι εγώ στο μυαλό μου,αν πάω να συνεχίσω να διεκδικώ και εδώ διορισμό...δεν με εμποδίζει κανείς. Επίσης όπως είπες Πάνο τα πράγματα εκεί είναι πιο ξεκάθαρα...είναι μια επετηρίδα χωρίς λαμογιές και δεκάδες πίνακες και όταν διοριστείς σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεσαι συμπλήρωμα ιδιαίτερα για να ζεις την οικογένειά σου...τα λεφτά είναι πραγματικά ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και με μια Κύπρο που πλέον είναι κατά 65% πιο φτηνή απ΄την Ελλάδα....!!

Όσο για τα δικαστήρια.....ναι...τι άλλο καλύτερο έχω να κάνω.....αν και εγώ έχω τόση πετριά που κι από κει θα συνεχίσω να κάνω ενστάσεις στα βρωμολαμόγια του Υπουργείου!!!  ;) ;)
ΥΓ: Εννοώ Μαρκούλη να κερδίσω χρόνια με λιγότερο πολύ άγχος και συνεπώς πιο ποιοτικά...και χωρίς να μου γυρνάν τα άντερα απ'τις αδικίες και τις βρωμιές γύρω μου...για μένα είναι σημαντικό και αυτό!!
ΥΓ2: Ε...όχι και Αφροδίτη...μούσα μπορεί!! ;D ;D ;D
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:33:36 μμ »
Aφροδιτη, Αφροδιτη....ξερω πολυ καλα τι λεω !!!!!

μη φυγεις για Κυπρο αυριο?
σου ερχομαι....

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:34:14 μμ »
aeee.....έτσι σκέφτομαι κι εγώ,γι αυτό είπα πως δεν φοβάμαι τις αλλαγές...είναι απίθανο το τι μπορεί να σε περιμένει σε μια πόρτα που ίσως δεν θα σκεφτόταν άλλοι να ανοίξουν ποτέ... ;) ;)

Εύχομαι σε όλους σας παιδιά να βρείτε ανταμοιβή των κόπων σας,το εύχομαι πραγματικά και ολόψυχα!! Πάντα έλεγα το τι ταλαιπωρία έχουν τραβήξει μερικοί άνθρωποι...φτάνει πια...να έρθει λίγη νηνεμία σας εύχομαι,είτε είναι απ'τον διορισμό είτε από μέσα σας.....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:35:12 μμ »
Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί ειν' ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει
και γέρος πια ν' αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στο δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.
Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι.
Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.
Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.
Κάτι έμαθα και από χθές. ;)

Ποιητικά συνώνυμα του "διορισμού"= όνειρο,  Ιθάκη.

ΥΓ. Λώρα φύγε και μην ακούς τους "σειρήνους" :)

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:38:04 μμ »
δυστυχως εδω καθε χρονο εχουμε ηλιθιες αλλγες που σου ανατρεπουν ολα τα σχεδια...γι΄αυτο σου λεω φυγε να γλυτωσεις...οσο για εμας εχουμε πορεια, με αυτους που εχουμε μπλεξει...θα τοποθετησουν και τους τελευταιους ημετερους και θα φυγουν...οπως ολοι αλλωστε!!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:43:26 μμ »
Το θέμα το άνοιξα για να βρούμε λύσεις εμείς οι μεγαλύτεροι
και όχι να βρούμε λύσεις για τους νέους!
  ??? :)

Υπάρχουν κάποιες σκέψεις ή προτάσεις απεγκλωβισμού;

ΥΓ. Τι με νοιάζει εμένα; Εγώ τον διορισμό τον έχω στο τσεπάκι. Στα 50μου...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:50:43 μμ »
Ανήκω και εγώ σε αυτούς που έχουν: το 3 μπροστα στα χρόνια και το 2 στην προϋπηρεσία, εν ολίγοις σε αυτούς του ρημαδιασμένου 24μηνου που πήραν... τα 3!  >:(
Όταν ανακοινώθηκαν οι διορισμοί, ειλικρινά ένιωσα μια ανακούφιση, γιατί μπήκε επιτέλους και η ... ταφόπλακα για φέτος τουλάχιστον και ησύχασα. Αποφάσισα, λοιπόν, να ατενίσω με αισιοδοξία το μέλλον και να αντλήσω χαρά και δύναμη από τα αρκετά ωραία πράγματα που έχω στη ζωή μου.
Όμως...
Σήμερα, που πέρασε λίγο ο χρόνος και συνειδητοποιώ για μια ακόμη φορά τι έχει συμβεί, αισθάνομαι αυτόν τον κόμπο στο στομάχι, που προέρχεται από ένα συνονθύλευμα οργής, θλίψης, απογοήτευσης και διαόλων που έχω κατεβάσει από το πρωί. Έχω στολίσει την κυρία Διαμ και με τους 5 χαρακτηρισμούς σε... -λα που ξέρω, αλλά και πάλι δεν μπορώ να το χωνέψω. Όπως, επίσης, και το γεγονός ότι μας έχει δέσει χειροπόδαρα αυτή τη στιγμή, δεν εξαρτάται κάτι από μας και δεν μπορούμε να πάμε ούτε μπρος ούτε πίσω. Ειλικρινά, είναι από τις ελάχιστες φορές στη ζωή μου που δεν περνάει κάτι από το χέρι μου και δεν ξέρω τι να κάνω.

Και για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα, δε μου αρέσει και η... σόδα! ;)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 13, 2010, 04:59:35 μμ »
Ανήκω και εγώ σε αυτούς που έχουν: το 3 μπροστα στα χρόνια και το 2 στην προϋπηρεσία, εν ολίγοις σε αυτούς του ρημαδιασμένου 24μηνου που πήραν... τα 3!  >:(
Όταν ανακοινώθηκαν οι διορισμοί, ειλικρινά ένιωσα μια ανακούφιση, γιατί μπήκε επιτέλους και η ... ταφόπλακα για φέτος τουλάχιστον και ησύχασα. Αποφάσισα, λοιπόν, να ατενίσω με αισιοδοξία το μέλλον και να αντλήσω χαρά και δύναμη από τα αρκετά ωραία πράγματα που έχω στη ζωή μου.
Όμως...
Σήμερα, που πέρασε λίγο ο χρόνος και συνειδητοποιώ για μια ακόμη φορά τι έχει συμβεί, αισθάνομαι αυτόν τον κόμπο στο στομάχι, που προέρχεται από ένα συνονθύλευμα οργής, θλίψης, απογοήτευσης και διαόλων που έχω κατεβάσει από το πρωί. Έχω στολίσει την κυρία Διαμ και με τους 5 χαρακτηρισμούς σε... -λα που ξέρω, αλλά και πάλι δεν μπορώ να το χωνέψω. Όπως, επίσης, και το γεγονός ότι μας έχει δέσει χειροπόδαρα αυτή τη στιγμή, δεν εξαρτάται κάτι από μας και δεν μπορούμε να πάμε ούτε μπρος ούτε πίσω. Ειλικρινά, είναι από τις ελάχιστες φορές στη ζωή μου που δεν περνάει κάτι από το χέρι μου και δεν ξέρω τι να κάνω.

Και για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα, δε μου αρέσει και η... σόδα! ;)

Εντάξει. Αν εισαι ΠΕ02, ΠΕ03 ή ΠΕ04, διορίζεσαι του χρόνου στην Ιθάκη για τρία χρόνια... :)
Αν όχι,... ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 631
Σύνολο: 641

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.