*

Αποστολέας Θέμα: Επιλαχόντες ΑΣΕΠ και 40% - 24μηνο = 0-1  (Αναγνώστηκε 13535 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 18, 2010, 08:21:11 μμ »
Δεν υπάρχουν επιλαχόντες ΑΣΕΠ αλλά επιιτυχόντες και διοριστέοι, άρα μάλλον είστε επιτυχόντες όπως κ αυτοί εναντίιον των οποίων στρέφεστε (σε έναν, δυο, τρεις .... ΑΣΕΠ) με τη διαφορά ότι έχουν και μεγάλες προυπηρεσίες και έχουν χάσει το τυπικο 24μηνο για 1-13 μέρες. Η ρύθμιση αυτή για αυτούς είναι δικαιοσύνη. Αλλά μάλλον το δίκαιο είναι μια σχετική έννοια,ανάλογα απο ποια πλευρά το βλέπει κάποιος. Για άλλη μια φορά "διαίρει και βασίλευε"


Όταν το 2008 ανακοινώθηκαν ούτως ή άλλως λίγες θέσεις στον ΑΣΕΠ και μετά έγιναν λιγότερες, αυτό αποτέλεσε αδικία για κάποιους άλλους. Αλλά αυτό μάλλον είναι ευκολο να το αγνοείς.
Η δικαιοσύνη επίσης στα ευνομούμενα κράτη ορίζεται από τους νόμους. Κι αυτοί εύκολοι να τους αγνοείς όταν βολεύει.

Α, και όπως δεν υπάρχουν επιλαχόντες, έτσι δεν υπάρχει και "τυπικό" και "άτυπο" 24μηνο. Υπάρχει 24μηνο τελεία.

Γιατί και ο μακάκας που έχει 23 μήνες αξίζει διορισμό κι αυτός με τους 19 τον αξίζει και όλοι όσοι δώσαμε πολλάκις τον αξίζουμε. Αλλά είπαμε, ό,τι είναι βολικό σ' αυτήντην περίπτωση είναι και ηθικό!

Το διαίρει και βασίλευε νομίζω ότι το στηρίζουν με τη στάση τους άτομα που δεν έχουν πρόβλημα με την παράβαση νόμων όταν αυτό είναι προς όφελός τους.
N'αγιασει το στομα σου!!!!!!!!!!Επιτελους καποιος να τα πει εξω απ'τα δοντια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:01:52 »

Αποσυνδεδεμένος mikal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 18, 2010, 08:23:36 μμ »
Ο τρόπος σου δείχνει το ύφος και το ήθος σου. Βγάλε τις παρωπίδες, απέβαλε την εμπάθεια και τα ξαναλέμε....

Εχεις δει τους βαθμούς και έχεις καταλήξει ότι είχαν γράψει 55 και όχι 70;; Δεν έκανες καλή έρευνα ξαναψάξε!!!
Όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια ο θεός γελάει!

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 18, 2010, 08:42:13 μμ »
Ο τρόπος σου δείχνει το ύφος και το ήθος σου. Βγάλε τις παρωπίδες, απέβαλε την εμπάθεια και τα ξαναλέμε....

Εχεις δει τους βαθμούς και έχεις καταλήξει ότι είχαν γράψει 55 και όχι 70;; Δεν έκανες καλή έρευνα ξαναψάξε!!!

Δεν έχεις το δικαίωμα να κάνεις λόγο για το ήθος μου, επιδή αντιτίθεμαι σε κάτι που είναι παράνομο.
Και το ύφος μου είναι ανάλογο των ατόμων που μου λένε ότι θα έπρεπε να ντρέπομαι.
Την επόμενη φορά που θα θέλεις να κάνεις σε κάποιον πρατήρηση για τα όσα υποστηρίζει, καλύτερα χρησιμοποίησε επιχειρήματα και όχι έμμεσες ή άμεσες επιθέσεις.

Και μάλλον το ψάξιμο πρέπει να το κάνεις εσύ, και αν βρεις να έχω πει έστω και μισή κακή κουβέντα για το 24μηνο και τους 24μηνίτες ενημέρωσέ με κι εμένα. Κάτι που διαφέρει από την παράνομη ένταξη στο 24μηνο ατόμων που δεν το δικαιούνται.  Βέβαια η σκόπιμη σύγχυση των 2 εξυπηρετεί αυτό που θέλεις να δείξεις εσύ, όχι αυτό που θέλω να πω εγώ.

Όπως και να έχει, δε χρωστάω να απολογηθώ, ούτε σε σένα, ούτε σε κανέναν άλλον. Το σκεπτικό μου το εξήγησα προηγουμένως και θεωρώ ότι είναι πιο ευσταθές από αυτό ανθρώπων που υπερασπίζουν κάτι μόνο και μόνο επειδή βολεύει την πάρτη τους.

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΠΕΡΙΤΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 18, 2010, 08:50:12 μμ »
Θα  συμφωνήσω  με  AntreaEirini  & MANNI. Οι  διορισμοί  μέσω  Ασεπ 2009 ήταν  πάρα  πολύ  λίγοι  μόλις  480   στους  πε02 ενώ  το  2007  ήταν  840  και  το  2005  πάνω  από  1000. Αυτό  βέβαια  έγινε , για  να  διοριστεί  το  24μηνο+ ΑΣΕΠ. Προσωπικά  πιστεύω  ότι  είναι  πιο  δίκαιο  το  24+ΑΣΕΠ  από  το  40%. Όμως  οι  επιτυχόντες - επιλαχόντες του  Ασεπ  του 2009 (ονομάστε  τους, όπως  θέλετε)  αδικήθηκαν  στο  έξης  : παρόλο  που  ο  διαγωνισμός του  2009  ήταν  ο  πιο  δύσκολος (το  λένε  τα  νούμερα  1/18  και  μόλις  3270   οι  επιτυχόντες) κάποιος  με  σειρά  500  ή  600  δε  πήγε  ούτε  καν αναπληρωτής  ακόμα  κι  αν  είχε  επιτυχία  και  στον  Ασεπ  του  2007 είτε   λόγω  των  ΟΕΔιτών  ή  των  τριτέκνων  και  επίσης  οι  πίνακες  έκλεισαν την  πρώτη  χρονιά μετά  από  Ασέπ.


  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:01:52 »

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 18, 2010, 09:22:22 μμ »
Θα  συμφωνήσω  με  AntreaEirini  & MANNI. Οι  διορισμοί  μέσω  Ασεπ 2009 ήταν  πάρα  πολύ  λίγοι  μόλις  480   στους  πε02 ενώ  το  2007  ήταν  840  και  το  2005  πάνω  από  1000. Αυτό  βέβαια  έγινε , για  να  διοριστεί  το  24μηνο+ ΑΣΕΠ. Προσωπικά  πιστεύω  ότι  είναι  πιο  δίκαιο  το  24+ΑΣΕΠ  από  το  40%. Όμως  οι  επιτυχόντες - επιλαχόντες του  Ασεπ  του 2009 (ονομάστε  τους, όπως  θέλετε)  αδικήθηκαν  στο  έξης  : παρόλο  που  ο  διαγωνισμός του  2009  ήταν  ο  πιο  δύσκολος (το  λένε  τα  νούμερα  1/18  και  μόλις  3270   οι  επιτυχόντες) κάποιος  με  σειρά  500  ή  600  δε  πήγε  ούτε  καν αναπληρωτής  ακόμα  κι  αν  είχε  επιτυχία  και  στον  Ασεπ  του  2007 είτε   λόγω  των  ΟΕΔιτών  ή  των  τριτέκνων  και  επίσης  οι  πίνακες  έκλεισαν την  πρώτη  χρονιά μετά  από  Ασέπ.


  


Συμφωνώ απολύτως με τους συναδέλφους! Κι εγώ όπως κ άλλοι δεν διοριστήκαμε για 0,5 μόρια!! Γιατί δεν μας τα χαρίζουν κι εμάς;; Αλλά μάλλον πρέπει να ψάξουμε στα 30-40 άτομα ΠΕ02 που ευνοούνται(αν μέτρησα σωστά στον πίνακα), όπως και στις άλλες κατηγορίες να βρούμε ποιά ΓΝΩΣΤΑ ονόματα (π.χ. παιδιά πολιτκών...) βολεύονται ??? ??? Εξάλλου δεν θα είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι ανάλογο!

Αποσυνδεδεμένος beboulini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 18, 2010, 09:46:56 μμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω. Όντως είναι κατάφωρη αδικία να διορίζονται άτομα με την εν πολλοίς με αδιαφανή τρόπο αποκτημένη προυπηρεσία και κάποιοι που αγωνίζονται με θεμιτά μέσα και μόνο να μένουν απ' έξω. Θα ήταν πιο δίκαιο να πάρει επιπλέον και από τον πίνακα ασεπ (επιλαχόντες) εκτός από το 24μηνο.Είναι δίκαιο να φτάνεις μια ανάσα πριν τον τελευταίο διοριστέο και να μην είσαι ούτε ωρομίσθιος???
Dum spiro spero ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 19, 2010, 01:13:10 πμ »
Ο ΑΣΕΠ του 2009 - όπως και του 2007, του 2005, κλπ. - έγινε με ορίζοντα 2 ετών.

Τα 2 έτη παρήλθαν και, στ' όνομα της οικονομικής κατάρρευσης ,με πρόσχημα τις απαιτήσεις του ΔΝΤ, οι διορισμοί δεν ολοκληρώθηκαν ..., τούτο παρατείνεται για του χρόνου ...

Αν σε ειδικότητες, σαν τη δική μας, με τεράστιες ανάγκες διαχρονικά ..., χρειαστούν επιπλέον των φετινών, που δεν εξαντλήθηκαν, διορισμοί ..., το να καλέσει επιτυχόντες του 2009 (πράγματι οι θέσεις του 2009 υπήρξαν λίγες, επειδή παράλληλα υπολογίστηκαν οι 24μηνίτες των 2 ετών που αποδείχθηκαν αρκετοί) κατά 60% είναι άδικο για επιτυχόντες παλαιότερων ετών, στους οποίους δε δόθηκε ποτέ ανάλογη παράταση, κι επιπλέον άτομα από τον ενιαίο κατά 40% είναι άδικο, γιατί μέσα σε αυτά συμπεριλαμβάνονται ουκ ολίγοι που αγνοούν παντελώς τον ΑΣΕΠ, αλλά γνωρίζουν επαρκώς πλάγιους δρόμους συγκέντρωσης προϋπηρεσίας ...

Και στο 24μηνο, βέβαια, το υπάρχον, αλλά και στο αντίστοιχο της επόμενης χρονιάς, αν δεν κλείδωναν οι πίνακες, πολλοί, με μικρές / οριακές επιτυχίες στον ΑΣΕΠ, την προϋπηρεσία τους όχι εντελώς έντιμα τη συγκέντρωσαν ...

Για να μη λέμε, λοιπόν, ο καθείς τα δικά του:

ή στο νέο σύστημα, από το 2012, που- παρά τις ατέλειες ή αδικίες του - τουλάχιστον δε διορίζει εκείνους που αγνοούν εντελώς το δυσκολοδιάβατο δρόμο του ΑΣΕΠ (με το χάλι του παλιού συστήματος και τα τόσα του "παράθυρα" ..., μονόδρομος κατά τη γνώμη μου). Μακάρι, πάντως, το νέο σύστημα να βελτιωθεί προ το δικαιότερον και, κυρίως, να μη θεωρεί τα ... πορτογαλικά προσόν για τον επαρκή φιλόλογο ...!

ή μεταβατική, για κάποια χρόνια, παράλληλα με το νέο σύστημα, για το παλιό σύστημα, να διοριστούν δηλ. και άλλα βύσματα (από το 40%, το 24μηνο), παράλληλα με όσους το αξίζουν κι επιλαχόντες απ' όλους τους παρελθόντες ΑΣΕΠ, μιας και αδίκως ματαιώθηκε ο προγραμματισμός τους ...(η λύση αυτή δε ματαιώνει βίαια τον προγραμματισμό ... δικαίων, μα και αδίκων)

Τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικές και ομφαλοσκοπικές προσεγγίσεις ενός προβλήματος που, εσκεμμένα, η πολιτεία άφησε να καταντήσει πολύπλοκο και ακανθώδες ...



Ως προς την ετσιθελική - εκ του Υπουργείου- είσοδο στο 24μηνο, πριν λίγες μέρες, ατόμων χωρίς 24μηνο ..., η λογική προτιμά να πάει ... για μπάνιο, υιοθετώντας τις επιταγές της εποχής ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2010, 01:35:15 πμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 19, 2010, 01:37:10 πμ »
Ο ΑΣΕΠ του 2009 - όπως και του 2007, του 2005, κλπ. - έγινε με ορίζοντα 2 ετών.

Τα 2 έτη παρήλθαν και, στ' όνομα της οικονομικής κατάρρευσης ,με πρόσχημα τις απαιτήσεις του ΔΝΤ, οι διορισμοί δεν ολοκληρώθηκαν ..., τούτο παρατείνεται για του χρόνου ...

Αν σε ειδικότητες, σαν τη δική μας, με τεράστιες ανάγκες διαχρονικά ..., χρειαστούν επιπλέον των φετινών, που δεν εξαντλήθηκαν, διορισμοί ..., το να καλέσει επιτυχόντες του 2009 (πράγματι οι θέσεις του 2009 υπήρξαν λίγες, επειδή παράλληλα υπολογίστηκαν οι 24μηνίτες των 2 ετών που αποδείχθηκαν αρκετοί) κατά 60% είναι άδικο για επιτυχόντες παλαιότερων ετών, στους οποίους δε δόθηκε ποτέ ανάλογη παράταση, κι επιπλέον άτομα από τον ενιαίο κατά 40% είναι άδικο, γιατί μέσα σε αυτά συμπεριλαμβάνονται ουκ ολίγοι που αγνοούν παντελώς τον ΑΣΕΠ, αλλά γνωρίζουν επαρκώς πλάγιους δρόμους συγκέντρωσης προϋπηρεσίας ...

Και στο 24μηνο, βέβαια, το υπάρχον, αλλά και στο αντίστοιχο της επόμενης χρονιάς, αν δεν κλείδωναν οι πίνακες, πολλοί, με μικρές / οριακές επιτυχίες στον ΑΣΕΠ, την προϋπηρεσία τους όχι εντελώς έντιμα τη συγκέντρωσαν ...

Για να μη λέμε, λοιπόν, ο καθείς τα δικά του:

ή στο νέο σύστημα, από το 2012, που- παρά τις ατέλειες ή αδικίες του - τουλάχιστον δε διορίζει εκείνους που αγνοούν εντελώς το δυσκολοδιάβατο δρόμο του ΑΣΕΠ (με το χάλι του παλιού συστήματος και τα τόσα του "παράθυρα" ..., μονόδρομος κατά τη γνώμη μου). Μακάρι, πάντως, το νέο σύστημα να βελτιωθεί προ το δικαιότερον και, κυρίως, να μη θεωρεί τα ... πορτογαλικά προσόν για τον επαρκή φιλόλογο ...!

ή μεταβατική, για κάποια χρόνια, παράλληλα με το νέο σύστημα, για το παλιό σύστημα, να διοριστούν δηλ. και άλλα βύσματα (από το 40%, το 24μηνο), παράλληλα με όσους το αξίζουν κι επιλαχόντες απ' όλους τους παρελθόντες ΑΣΕΠ, μιας και αδίκως ματαιώθηκε ο προγραμματισμός τους ...(η λύση αυτή δε ματαιώνει βίαια τον προγραμματισμό ... δικαίων, μα και αδίκων)

Τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικές και ομφαλοσκοπικές προσεγγίσεις ενός προβλήματος που, εσκεμμένα, η πολιτεία άφησε να καταντήσει πολύπλοκο και ακανθώδες ...

Δε θα διαφωνήσω με τα περισσότερα απ' όσα είπες, αλλά θα σου υπενθυμίσω κάτι για να σου δείξω γιατί κατά τη γνώμη μου οι του ΑΣΕΠ 2009 είναι πιο αδικημένοι, και φυσικά θα έπρεπε να είναι οι πρώτοι που θα έπρεπε να απορροφηθούν σε περίπτωση επιπλεόν διορισμών.
Αυτός που του έλειπε μισό μόριο από τον τελευταίο διοριστέο σε προηγούμενους διορισμούς είχε σειρά από 1000 μέχρι 1200 χονδρικά.
Αυτός που απείχε μισό μόριο από τον τελευταίο διοριστέο στον ΑΣΕΠ του 2009 είχε σειρά 550.
Και τα νούμερα είναι αντικειμενικά από μόνα τους.

Επιπλέον νομίζω πως το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε όταν διατυπώνουμε τις απόψεις μας εδώ μέσα είναι να τονίζουμε πως πρόκειται για δικές μας υποκειμενικές απόψεις, στην προσπάθεια μας να αποφύγουμε να προσβάλουμε άλλους συναδέρφους.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 19, 2010, 08:16:05 πμ »
Ο ΑΣΕΠ του 2009 - όπως και του 2007, του 2005, κλπ. - έγινε με ορίζοντα 2 ετών.

Τα 2 έτη παρήλθαν και, στ' όνομα της οικονομικής κατάρρευσης ,με πρόσχημα τις απαιτήσεις του ΔΝΤ, οι διορισμοί δεν ολοκληρώθηκαν ..., τούτο παρατείνεται για του χρόνου ...

Αν σε ειδικότητες, σαν τη δική μας, με τεράστιες ανάγκες διαχρονικά ..., χρειαστούν επιπλέον των φετινών, που δεν εξαντλήθηκαν, διορισμοί ..., το να καλέσει επιτυχόντες του 2009 (πράγματι οι θέσεις του 2009 υπήρξαν λίγες, επειδή παράλληλα υπολογίστηκαν οι 24μηνίτες των 2 ετών που αποδείχθηκαν αρκετοί) κατά 60% είναι άδικο για επιτυχόντες παλαιότερων ετών, στους οποίους δε δόθηκε ποτέ ανάλογη παράταση, κι επιπλέον άτομα από τον ενιαίο κατά 40% είναι άδικο, γιατί μέσα σε αυτά συμπεριλαμβάνονται ουκ ολίγοι που αγνοούν παντελώς τον ΑΣΕΠ, αλλά γνωρίζουν επαρκώς πλάγιους δρόμους συγκέντρωσης προϋπηρεσίας ...

Και στο 24μηνο, βέβαια, το υπάρχον, αλλά και στο αντίστοιχο της επόμενης χρονιάς, αν δεν κλείδωναν οι πίνακες, πολλοί, με μικρές / οριακές επιτυχίες στον ΑΣΕΠ, την προϋπηρεσία τους όχι εντελώς έντιμα τη συγκέντρωσαν ...

Για να μη λέμε, λοιπόν, ο καθείς τα δικά του:

ή στο νέο σύστημα, από το 2012, που- παρά τις ατέλειες ή αδικίες του - τουλάχιστον δε διορίζει εκείνους που αγνοούν εντελώς το δυσκολοδιάβατο δρόμο του ΑΣΕΠ (με το χάλι του παλιού συστήματος και τα τόσα του "παράθυρα" ..., μονόδρομος κατά τη γνώμη μου). Μακάρι, πάντως, το νέο σύστημα να βελτιωθεί προ το δικαιότερον και, κυρίως, να μη θεωρεί τα ... πορτογαλικά προσόν για τον επαρκή φιλόλογο ...!

ή μεταβατική, για κάποια χρόνια, παράλληλα με το νέο σύστημα, για το παλιό σύστημα, να διοριστούν δηλ. και άλλα βύσματα (από το 40%, το 24μηνο), παράλληλα με όσους το αξίζουν κι επιλαχόντες απ' όλους τους παρελθόντες ΑΣΕΠ, μιας και αδίκως ματαιώθηκε ο προγραμματισμός τους ...(η λύση αυτή δε ματαιώνει βίαια τον προγραμματισμό ... δικαίων, μα και αδίκων)

Τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικές και ομφαλοσκοπικές προσεγγίσεις ενός προβλήματος που, εσκεμμένα, η πολιτεία άφησε να καταντήσει πολύπλοκο και ακανθώδες ...

Δε θα διαφωνήσω με τα περισσότερα απ' όσα είπες, αλλά θα σου υπενθυμίσω κάτι για να σου δείξω γιατί κατά τη γνώμη μου οι του ΑΣΕΠ 2009 είναι πιο αδικημένοι, και φυσικά θα έπρεπε να είναι οι πρώτοι που θα έπρεπε να απορροφηθούν σε περίπτωση επιπλεόν διορισμών.
Αυτός που του έλειπε μισό μόριο από τον τελευταίο διοριστέο σε προηγούμενους διορισμούς είχε σειρά από 1000 μέχρι 1200 χονδρικά.
Αυτός που απείχε μισό μόριο από τον τελευταίο διοριστέο στον ΑΣΕΠ του 2009 είχε σειρά 550.
Και τα νούμερα είναι αντικειμενικά από μόνα τους.

Επιπλέον νομίζω πως το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε όταν διατυπώνουμε τις απόψεις μας εδώ μέσα είναι να τονίζουμε πως πρόκειται για δικές μας υποκειμενικές απόψεις, στην προσπάθεια μας να αποφύγουμε να προσβάλουμε άλλους συναδέρφους.

Το επαναλαμβάνω: πράγματι, οι θέσεις του 2009 υπήρξαν λίγες, επειδή - παράλληλα -υπολογίστηκαν οι 24μηνίτες των 2 ετών, που αποδείχθηκαν τελικά αρκετοί ...

Όμως ..., η 2ετία εξαντλήθηκε και - λόγω ειδικών ή και περίεργων συνθηκών - αναμένουμε 1 χρονιά - παράταση (και όχι μετάβαση, όπως το Υπουργείο, σκοπίμως, αρέσκεται να ονομάζει), όπου θα συμπληρωθούν οι λειψοί φετινοί διορισμοί, μ' ενδεχόμενη απορρόφηση όλων των επιμέρους κατηγοριών ... Αν παραστεί ανάγκη για επιπλέον διορισμούς, η κλήση, για π.χ., του 550ου επιτυχόντα του 2009 προς διορισμό, θ' αδικεί, αυτονόητα κατ' εμέ,  τον 910ο επιτυχόντα του 2010, αφού δε θα μοιραστούν το ίδιο ευεργέτημα της συγκυρίας , των κακών πολιτικών / σχεδιασμών κ.λ.π. .., δηλ. να διοριστούν αίφνης, μέσω ΑΣΕΠ (60%), χωρίς αυτό να είχε προβλεφθεί από την εγκύκλιο, με βάση και αφετηρία την οποία έδωσαν εξετάσεις ...

Ως προς τη δεύτερη παρατήρησή σου, αδυνατώ να κατανοήσω που έδειξα να εκπροσωπώ την αντικειμενικότητα - πως θα μπορούσα, άλλωστε - και πως ή ποιον προσέβαλα με αυτό, στην περίπτωση, πάντως, που το έπραξα ..., τονίζω πως ναι, αυτονόητα, διατυπώνω την δική μου άποψη και μόνο ... (επιπλέον, είμαι κι επιτυχών του 2007 ..., κοντά στον τελευταίο διοριστέο / επιλαχόντα εκείνης της 2ετίας για μισή ερώτηση λανθασμένης, κατ' εμέ, απάντησης του ΑΣΕΠ και ... το "γαμώτο" δεν έχει σταματήσει - έκτοτε - να μ' "επισκέπτεται" ..., άρα εκτός από υποκειμενική, η θέση μου είναι κι έντονα συναισθηματικά φορτισμένη...)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2010, 08:18:01 πμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 19, 2010, 06:03:11 μμ »
Επιμένω ότι θα έπρεπε να ντρέπεστε να εκφράζεστε έτσι εναντίον συναδέλφων σας που επίσης έχουν 2 και 3 επιτυχίες στον ΑΣΕΠ με 70%, που σε τελική ανάλυση δεν είναι σίγουρο ότι θα διοριστούν αφού το 24μηνο δεν είναι υποχρεωτικό να απορροφηθεί όλο. Επίσης δεν είδα να κόπτεσται και τόσο πολύ για τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ, ΟΤΕκιτες κ.ά.
Λυπάμαι γιατί το σκεπτικό σας είναι λανθασμένο και αντισυναδελφικό γιατί στηρίζεται στη λογική πάρτε εμάς αν είναι να πάρεται 5 -6 ακόμα και όχι τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 19, 2010, 06:18:30 μμ »
Όμως ..., η 2ετία εξαντλήθηκε και - λόγω ειδικών ή και περίεργων συνθηκών - αναμένουμε 1 χρονιά - παράταση (και όχι μετάβαση, όπως το Υπουργείο, σκοπίμως, αρέσκεται να ονομάζει), όπου θα συμπληρωθούν οι λειψοί φετινοί διορισμοί, μ' ενδεχόμενη απορρόφηση όλων των επιμέρους κατηγοριών ... Αν παραστεί ανάγκη για επιπλέον διορισμούς, η κλήση, για π.χ., του 550ου επιτυχόντα του 2009 προς διορισμό, θ' αδικεί, αυτονόητα κατ' εμέ,  τον 910ο επιτυχόντα του 2010, αφού δε θα μοιραστούν το ίδιο ευεργέτημα της συγκυρίας , των κακών πολιτικών / σχεδιασμών κ.λ.π. .., δηλ. να διοριστούν αίφνης, μέσω ΑΣΕΠ (60%), χωρίς αυτό να είχε προβλεφθεί από την εγκύκλιο, με βάση και αφετηρία την οποία έδωσαν εξετάσεις ...

Ως προς τη δεύτερη παρατήρησή σου, αδυνατώ να κατανοήσω που έδειξα να εκπροσωπώ την αντικειμενικότητα - πως θα μπορούσα, άλλωστε - και πως ή ποιον προσέβαλα με αυτό, στην περίπτωση, πάντως, που το έπραξα ..., τονίζω πως ναι, αυτονόητα, διατυπώνω την δική μου άποψη και μόνο ... (επιπλέον, είμαι κι επιτυχών του 2007 ..., κοντά στον τελευταίο διοριστέο / επιλαχόντα εκείνης της 2ετίας για μισή ερώτηση λανθασμένης, κατ' εμέ, απάντησης του ΑΣΕΠ και ... το "γαμώτο" δεν έχει σταματήσει - έκτοτε - να μ' "επισκέπτεται" ..., άρα εκτός από υποκειμενική, η θέση μου είναι κι έντονα συναισθηματικά φορτισμένη...)

όσο και αν σε πονάει και είναι και λογικό, οι πίνακες του 2007 έκλεισαν,τέλος!!! του 2009 εφόσον δεν έχουν απορροφηθεί όλοι είναι ενεργοί και εννοείται πως αν πάρει άτομα θα πάρει από αυτούς! Πάντα κάποιοι μένουν απέξω για λίγο και πονάει όπως είναι φυσικό. Αλλά δεν είναι λογικό φίλτατε να πάει σε παλιότερους ΑΣΕΠ για επιλαχόντες!
Στην τελική τι τόσο δίκαιο βλέπετε να γίνεται τελευταία; ας ήταν το "αδικο" μόνο αυτό
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2010, 06:26:07 μμ από sixtir »

Αποσυνδεδεμένος kith4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 19, 2010, 06:48:01 μμ »
Από το τμήμα διορισμών μου είπαν ότι δεν έχουν σκοπό να πάρουν επιπλέον άτομα, είτε φέτος, είτε του χρόνου για καμία ειδικότητα.

Αποσυνδεδεμένος Hitnrun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 19, 2010, 07:43:52 μμ »
Επιμένω ότι θα έπρεπε να ντρέπεστε να εκφράζεστε έτσι εναντίον συναδέλφων σας που επίσης έχουν 2 και 3 επιτυχίες στον ΑΣΕΠ με 70%, που σε τελική ανάλυση δεν είναι σίγουρο ότι θα διοριστούν αφού το 24μηνο δεν είναι υποχρεωτικό να απορροφηθεί όλο. Επίσης δεν είδα να κόπτεσται και τόσο πολύ για τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ, ΟΤΕκιτες κ.ά.
Λυπάμαι γιατί το σκεπτικό σας είναι λανθασμένο και αντισυναδελφικό γιατί στηρίζεται στη λογική πάρτε εμάς αν είναι να πάρεται 5 -6 ακόμα και όχι τους άλλους.

''Συνάδελφε''  το topic άνοιξε για να βγάλουμε μια άκρη με το σύστημα που αλλάζει συνέχεια και θίγει τον καθένα . Δεν τα βάζω με κανέναν ο καθένας ας διεκδικήσει μόνος η με άλλους , μεγάλα παιδιά είμαστε . Που κολλάει η ντροπή δεν ξέρω . Δηλάδή να κάνουμε οτι δεν το είδαμε και να πούμε εντάξει μωρέ ας διοριστεί ο άλλος και έχει και για μένα ! Καταλαβαίνω τον πόνο σου , κατάλαβε και εσύ εμάς , εξάλλου κάποιοι από εμάς έχουν 3-4 ΑΣΕΠ στην πλάτη. Επαναλαμβάνω σε όσους επιλαχόντες ( ναι υπάρχουν σε κάθε ΑΣΕΠ , δεν είναι το ίδιο με τον επιτυχόντα) και 40% να παρακολουθούν τα δρώμενα γιατι η προσφυγή θα γίνει μάλλον το 2011 όταν και αν διοριστούν οι 23,5+  σε καταστρατήγηση του 60-40 .  
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2010, 07:59:22 μμ από Hitnrun »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ και 40% - 24ΜΗΝΟ = 0-1
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 20, 2010, 01:08:06 πμ »
Επιμένω ότι θα έπρεπε να ντρέπεστε να εκφράζεστε έτσι εναντίον συναδέλφων σας που επίσης έχουν 2 και 3 επιτυχίες στον ΑΣΕΠ με 70%, που σε τελική ανάλυση δεν είναι σίγουρο ότι θα διοριστούν αφού το 24μηνο δεν είναι υποχρεωτικό να απορροφηθεί όλο. Επίσης δεν είδα να κόπτεσται και τόσο πολύ για τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ, ΟΤΕκιτες κ.ά.
Λυπάμαι γιατί το σκεπτικό σας είναι λανθασμένο και αντισυναδελφικό γιατί στηρίζεται στη λογική πάρτε εμάς αν είναι να πάρεται 5 -6 ακόμα και όχι τους άλλους.

Κι εγώ πάλι πιστεύω ότι θα έπρεπε να ντρέπεσαι που σκόπιμα συγχέεις το 24μηνο με το παρολίγον 24μηνο μόνο και μόνο για τη δημιουργία εντυπώσεων.
Το ποιος κόπτεται ή όχι γιια τους ΟΑΕΔίτες και λοιπούς θα έπρεπε να το ψάξεις λίγο περισσότερο, γιατί σε όσους ασχολήθηκαν και γνωρίζουν αυτή τη στιγμή φαίνεσαι φαιδρός!
Εμένα πάλι το δικό σου σκεπτικό μου φαίνεται λαθεμένο και αντισυναδελφικό καθώς δεν έχεις πρόβλημα με την παράβαση του νόμου όταν είναι βολικό για τους 5-6 που αναφέρεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 668
Σύνολο: 668

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.