*

Αποστολέας Θέμα: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?  (Αναγνώστηκε 29298 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Κανείς δεν αναφέρεται ποτέ στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που έχασαν το διορισμό για ένα ή δύο μόρια... Γιατί? Δεν είναι άξιοι λόγου? Αυτές τις μέρες όλοι βλέπω να διεκδικούν τα δικαιώματα τους, να μιλούν για δικαιοσύνη αλλά κανείς δεν αναφέρθηκε στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ 2008 που σύμφωνα με τα τις υπόλοιπες χρονιές θα έπρεπε να είναι διορισμένοι... Ας μην ξεχάσουμε ότι για τον ΑΣΕΠ 2008 δώθηκαν μόνο 480 θέσεις ενώ τις υπόλοιπες χρονιές δίνονταν από 880 θέσεις και άνω.... Κανείς δεν είπε ότι οι θέσεις του ΑΣΕΠ μειώθηκαν γιατί έπρεπε να εξασφαλιστούν θέσεις για τους έχοντες προυπηρεσίες....Κανείς δεν αναφέρθηκε σε συναδέλφους που είχαν σειρά 500, 600, 800 στους πίνακες του ΑΣΕΠ αλλά στον ενιαίο πίνακα διορισμού είχαν θέση 2000....Οι έχοντες προυπηρεσία και οι 24μηνίτες σε σύγκριση με τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ έδωσαν 1 φορά ΑΣΕΠ και έγιναν αναπληρωτές... Οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ 2008 δεν έγιναν ούτε ωρομίσθιοι και πρέπει να ξαναδώσουν ΑΣΕΠ μετά από το πέρας του μεταβατικού σταδίου... Κανείς όμως δεν μίλησε.... Γιατί?  Ξέρετε γιατί κανείς δεν πιστεύει πλέον στο συνδικαλισμό? Γιατί ο καθένας προσπαθεί να ικανοποιήσει τις προσωπικές του φιλοδοξίες.... Οι 24μηνίτες  και όσοι έχουν μεγάλη προυπηρεσία ας κατεβάσουν λίγο τους τόνους... γιατί δεν είναι οι μοναδιικοί....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2010, 08:07:49 μμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 16, 2010, 08:05:04 μμ »
Κανείς δεν αναφέρεται ποτέ στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που έχασαν το διορισμό για ένα ή δύο μόρια... Γιατί? Δεν είναι άξιοι λόγου? Αυτές τις μέρες όλοι βλέπω να διεκδικούν τα δικαιώματα τους, να μιλούν για δικαιοσύνη αλλά κανείς δεν αναφέρθηκε στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ 2008 που σύμφωνα με τα τις υπόλοιπες χρονιές θα έπρεπε να είναι διορισμένοι... Ας μην ξεχάσουμε ότι για τον ΑΣΕΠ 2008 δώθηκαν μόνο 480 θέσεις ενώ τις υπόλοιπες χρονιές δίνονταν από 880 θέσεις και άνω.... Κανείς δεν είπε ότι οι θέσεις του ΑΣΕΠ μειώθηκαν γιατί έπρεπε να εξασφαλιστούν θέσεις για τους έχοντες προυπηρεσίες....Κανείς δεν αναφέρθηκε σε συναδέλφους που είχαν σειρά 500, 600, 800 στους πίνακες του ΑΣΕΠ αλλά στον ενιαίο πίνακα διορισμού είχαν θέση 2000.... Ξέρετε γιατί κανείς δεν πιστεύει πλέον στο συνδικαλισμό? Γιατί ο καθένας προσπαθεί να ικανοποιήσει τις προσωπικές του φιλοδοξίες.... Οι 24μηνίτες  και όσοι έχουν μεγάλη προυπηρεσία ας κατεβάσουν λίγο τους τόνους... γιατί δεν είναι οι μοναδιικοί....
συμφωνω απολυτα...
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 16, 2010, 08:12:16 μμ »
Απο που να πιάσουμε το θέμα . Απο το γιατί οι θέσεις ΑΣΕΠ ηταν 500 και οχι 800 ?

Η πρόταση ειναι συγκεκριμένη : Να αρθούν πρώτα οι τεραστιες αδικίες απέναντι σ αυτούς που χρόνια εμπαίζονται  κι έπειτα να χτιστεί ένα σύστημα που δεν θα παράγει παρόμοιες .

πόσα χρονια μπορεί κανείς να γυρνάει την ελλάδα χωρίς προοπτική. Δεν πρέπει κάτι να γίνει για όλους αυτούς
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 16, 2010, 08:14:53 μμ »
Και στους μαθηματικους τα ίδια και χειρότερα! Ούτε καν ωρομίσθιοι δεν πήγαν οι πρώτοι επιλαχόντες και οι διοριστέοι β φουρνιάς αν και τους τελευταίους δεν τους πείραξε μιας και διορίστηκαν φέτος! Πρέπει από όλες τις ειδικότητες να διεκδικήσουμε το αυτονόητο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 16, 2010, 08:32:15 μμ »
Απο που να πιάσουμε το θέμα . Απο το γιατί οι θέσεις ΑΣΕΠ ηταν 500 και οχι 800 ?

Η πρόταση ειναι συγκεκριμένη : Να αρθούν πρώτα οι τεραστιες αδικίες απέναντι σ αυτούς που χρόνια εμπαίζονται  κι έπειτα να χτιστεί ένα σύστημα που δεν θα παράγει παρόμοιες .

πόσα χρονια μπορεί κανείς να γυρνάει την ελλάδα χωρίς προοπτική. Δεν πρέπει κάτι να γίνει για όλους αυτούς
Kαι μετά αφού αρθούν όλες οι αδικίες εγώ θα έχω γεράσει... Γιατί πάντα θα υπάρχουν αδικίες... αφού μία χρονία προωθεί τους μεν την άλλη χρονιά προωθεί τους δε... Οι ΑΣΕΠΙΣΤΕΣ γιατί δίνουν ΑΣΕΠ? Για τις 480 θέσεις?

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 16, 2010, 08:33:17 μμ »
Μην το ψάχνετε... έχασα διορισμό το 2005 επειδή δεν είχα μόρια προϋπηρεσίας, αν και οι καθαροί βαθμοί μου ήταν μεγαλύτεροι των μισών διοριστέων.
Είμαι επιτυχούσα σε όλους, με καλούς βαθμούς, και με μεταπτυχιακό στη διδακτική μπορώ να πω ότι τουλάχιστον  στον κλάδο μου τα θέματα τις μισές φορές είναι λάθος διατυπωμένα και είναι στο χέρι τους να τα μαγειρέψουν έτσι ώστε να πετάξουν πολύ κόσμο κάτω από τη βάση. Πράγμα που φοβάμαι ότι θα κάνουν από εδώ και πέρα για να γλιτώσουν από διεκδικήσεις διορισμών κλπ
Για να μη μιλήσουμε για τις placebo προϋπηρεσίες και βαθμούς πτυχίων που λέγεται ότι παιρνούνται με το αζημίωτο στους πίνακες των επιτυχόντων, αλλά αυτό δε θέλω να φτάσω να το πιστέψω.
Ρωσική ρουλέτα, αλλά αναγκαίο κακό δυστυχώς για να υπάρχει ένας κοινός παρονομαστής και ουτοπία η διεκδίκηση της κατάργησής του.  
Το θέμα είναι οι λίγες θέσεις διοριστέων. Τώρα που δεν θα δεσμεύονται ούτε γι αυτές, φαντάσου τι έχει να γίνει...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος viviantz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 16, 2010, 09:07:52 μμ »
Συμφωνώ παιδιά με όλους σας. 
Το έχω ξαναπεί και σε άλλο topic.  Εγώ πώς πρέπει να αισθάνομαι με θέση 505 στους Φιλολόγους (τόσο κοντά στην πηγή κι όμως χωρίς νερό);  Φυσικά ουτε ωρομίσθια δεν με πήραν πέρυσι γιατί ούτε μέσον έχω ούτε τίποτα.
Και φυσικά βλέποντας τις βαθμολογίες κάποιων από τους διοριστέους διαπίστωσα με πίκρα ότι είχαν γράψει  λιγότερο από μένα κι όμως λόγω προϋπηρεσιών με προσπέρασαν κι έτσι αυτοί διορίστηκαν ενώ εγώ όχι.  Δεν λέω ότι όλοι είχαν μέσο και απέκτησαν προϋπηρεσία, αλλά ας μην γελιόμαστε στην Ελλάδα ζούμε...
Εμένα γιατί δεν με κάλεσαν ποτέ ούτε για μία ώρα; (και μην φανταστείτε ότι δήλωσα μόνο Αθήνα και μεγάλες πόλεις τις χρονιές που έκανα αίτηση για αναπληρώτρια) 
Έχω ή δεν έχω δίκιο να νιώθω φοβερά αδικημένη;
Αλλά όντως ο τίτλος του θέματος τα λέει όλα: κανείς δεν αναφέρεται σε εμάς.  ΓΙΑΤΙ;;;

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 16, 2010, 09:22:43 μμ »
Μην το ψάχνετε... έχασα διορισμό το 2005 επειδή δεν είχα μόρια προϋπηρεσίας, αν και οι καθαροί βαθμοί μου ήταν μεγαλύτεροι των μισών διοριστέων.
Είμαι επιτυχούσα σε όλους, με καλούς βαθμούς, και με μεταπτυχιακό στη διδακτική μπορώ να πω ότι τουλάχιστον  στον κλάδο μου τα θέματα τις μισές φορές είναι λάθος διατυπωμένα και είναι στο χέρι τους να τα μαγειρέψουν έτσι ώστε να πετάξουν πολύ κόσμο κάτω από τη βάση. Πράγμα που φοβάμαι ότι θα κάνουν από εδώ και πέρα για να γλιτώσουν από διεκδικήσεις διορισμών κλπ
Για να μη μιλήσουμε για τις placebo προϋπηρεσίες και βαθμούς πτυχίων που λέγεται ότι παιρνούνται με το αζημίωτο στους πίνακες των επιτυχόντων, αλλά αυτό δε θέλω να φτάσω να το πιστέψω.
Ρωσική ρουλέτα, αλλά αναγκαίο κακό δυστυχώς για να υπάρχει ένας κοινός παρονομαστής και ουτοπία η διεκδίκηση της κατάργησής του.  
Το θέμα είναι οι λίγες θέσεις διοριστέων. Τώρα που δεν θα δεσμεύονται ούτε γι αυτές, φαντάσου τι έχει να γίνει...
Αυτό είναι η πολλοστή φορά που το πληροφορούμαι και δεν αφορά σίγουρα σε έναν μόνο κλάδο...  :( :( :(
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:27:36 μμ »
 :(
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2010, 06:09:44 μμ από che »
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 16, 2010, 11:48:10 μμ »
Ο καθένας τον γολγοθά του. Φαντάζομαι όλοι θα δικαιωθούμε με κάποιον τρόπο. Υγεία προς το παρόν γιατί με αυτά που γίνονται τα εγκεφαλικά μας περιτριγυρίζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2010, 12:23:47 πμ από sixtir »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 17, 2010, 12:13:40 πμ »
Αυτό πρέπει να γίνει σαφές:
Οι θέσεις των διοριστέων κάθε χρόνο ήταν τόσο λίγες, επειδή ένα μεγάλο μέρος των θέσεων θα καλυπτόταν από τους έχοντες προυπηρεσία... Και εγώ προσπαθούσα να καταλάβω, πως είναι δυνατό στον κλάδο των φυσικών να χρειάζονται μόνο 157 στα δύο χρόνια! Και εγώ με σειρά 200 + να βλέπω  πολλούς πολύ νεώτερους, με ελάχιστο κόπο,  να με προσπερνούν και να διορίζονται!
Με δύο καλές επιτυχίες στον ΑΣΕΠ κινδύνεψα να πάω και αναπληρωτής με τα βύσματα από τον Οαεδ, που τα εμφάνισε ο Λυκουρέντζος από το πουθενά...

Ποτέ συνδικαλιστικός φορέας- ούτε καν οι ροζοκόκκινοι- δεν απαίτησε το αυτονόητο: Κανένας διορισμός, χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ!
Το αυτονόητο 12 χρόνια μετά τον πρώτο διαγωνισμό!
Και υπάρχουν ακόμη πολλοί, που ουρλιάζουν, χωρίς αιδώ, για την επαναφορά του 40%! Την πηγή όλης της στρέβλωσης.

Πολλοί με μεγάλες προυπηρεσίες, χωρίς επιτυχίες στον διαγωνισμό φωνάζουν για την αδικία, που υφίστανται, επειδή για λίγους μήνες δεν προλαβαίνουν να διοριστούν στην "μεταβατική" .Τώρα μπορούν να καταλάβουν και εμάς, που για 1 ή 2 μόρια χάναμε διορισμό!

Εμείς τους καταλαβαίνουμε...

Αν υπάρχουν θέσεις  ???, μπορούν  με τον επόμενο ΑΣΕΠ και την προσαύξηση (που δεν είναι αμελητέα), να πετύχουν με αξιοπρεπή τρόπο τον διορισμό τους. Όσοι μπορούν με νομικά ή πολιτικά τερτίπια να αποφύγουν τον διαγωνισμό, ας το κάνουν... Δεν τίθεται θέμα μνησικακίας.

Μονο αν ξεκαθαρίσουμε τις διαφορές μας, μπορούμε να βρούμε αυτά που μας ενώνουν!

Κατάργηση των ελαστικών σχέσεων εργασίας στην εκπαίδευση τώρα! :)



Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 17, 2010, 01:53:45 πμ »
Εγώ Πάνο θα διαφωνίσω....νομίζω πως είναι πολύ πιο μεγάλη πίκρα και αδικία να χάνει κάποιος με επιτυχίες στον ΑΣΕΠ τον διορισμό από κάποιον του πίνακα του 40%....και το διευκρινίζω πως δεν μιλαω για κλάδους που λόγω αναγκών τους καλούν αξιοκρατικά και χωρίς προυπόθεση ΑΣΕΠ ως ωρομίσθιους π.χ τους ξενόγλωσσους και τους καλλιτεχνικών,αλλά για τους έχοντες το βύσμα από δω μέχρι την Άπω Ανατολή!!
Επαναπαύτηκαν τόσα χρόνια σε μια κατάσταση και θεωρούν πως επειδή πέρασαν τα χρόνια πρέπει να διοριστούν!! Όχι! Δεν τους χρωστάει κανείς τον διορισμό γιατί απλούστατα δεν κάναν τίποτα για να κερδίσουν και την όποια θέση αναπληρωτή κατείχαν....
Το ότι υπήρχε αυτή η στρεβλή νομοθεσία που αναγνώριζε προυπηρεσίες από παντού δεν σημαίνει πως έπρεπε ή πρέπει να διοριστούν!!
Σαφώς και οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ που μένουν εκτός διορισμού είτε ήταν ένα βήμα πριν είτε 3 βήματα πριν είναι οι πιο άσχημα αναλώσιμοι όπως είπες κι εσύ...με τον χείριστο τρόπο θα έλεγα!!
Μπήκαν στην διαδικασία του ΑΣΕΠ γιατί θέλανε να παλέψουν ΟΙ ΙΔΙΟΙ για κάτι καλύτερο χωρίς να περιμένουν ούτε την θεία πρόνοια,ούτε τον θείο τους,ούτε το ΥΠΕΠΘ με τα παραθυράκια του για να τους βολέψει!!
Πιστέψανε,προσπάθησαν,πέτυχαν και τελικά ματαιώθηκαν πολλάκις....για να έρθει μια μεταβατική περίοδος και να τους βγάλει εκτός μπας και προλάβουν να διοριστούν και οι έρμοι του 40% που τους πήραν τα χρόνια και δεν έχουν και κανέναν ΑΣΕΠ.....
Αλλά πέραν ολων αυτών...η ρίζα του προβλήματος είναι το τι θέλουν τόσα χρόνια οι εκάστοτε Υπουργοί από μας....την απελπισία μας στο πιάτο για να μας χρησιμοποιούν ως ελαστικά απασχολούμενους και να καλύπτουν τα ακάλυπτα...την ανικανότητα-απροθυμία τους για μόνιμους διορισμούς.....αυτό πρέπει να αντιληφθούμε πλήρως και σ'αυτό να στραφούν οι όποιες κινήσεις από δω και πέρα,όπως προειπωθηκε....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 17, 2010, 02:43:11 πμ »
Σιγα μη λυπηθουμε τους ωρομισθιους που με προϋπηρεσιες στο σπιτι τους και αντε και περιξ εχουν φτασει να διεκδικουν διορισμο γιατι εχουν μαζεψει ενα καρο μορια καθαρα βυσματικα.
Το θεμα που εχει ανοιξει ειναι ακυρο. Ο καθενας περναει το δραμα του. Ξερω ωρομισθιους που εχουν παει στα πιο ξεχασμενα νησια για ψιχουλα και ξερω και ωρομισθιους που πολυ ωραια και ομορφα χρονια τη χρονια μαζεψαν ενα σορο μορια ολα κοντα στο σπιτι τους και διοριστηκαν μεσω του ενιαιου πινακα ετσι απλα ομορφα και ωραια με μηδεν εξοδα στο σπιτακι τους

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 17, 2010, 11:02:22 πμ »
Συνάδελφοι μην είστε απόλυτοι και αφοριστικοί. Ας μην φανατιζόμαστε η μια κατηγορία ενάντια στην άλλη. Ο σκοπός όλων αυτών των συστημάτων "αδιοριστίας" ήταν το διαίρει και βασίλευε του υπουργείου και αυτό πέτυχε!
Όλοι από την πλευρά τους έχουν κάποιο δίκιο.
Οι έχοντες απλή προϋπηρεσία δικαίως διεκδικούν διότι το ίδιο το κράτος τους έδωσε τη δυνατότητα να την αποκτήσουν αξιοκρατικά ή όχι, πάντως νόμιμα και τους άφησε επί έτη να καλύπτουν πάγια κενά υποαπασχολούμενοι και απλήρωτοι . Δεν είναι σωστό να τους στερεί το διορισμό τώρα.
Οι ΑΣΕΠιτες επίσης έχουν 1000 δίκια διότι πήγαν δια της αξιοκρατικής οδού αλλά την πάτησαν λόγων ελάχιστων διορισμών που καθιστούν τον διαγωνισμό ΛΟΤΤΟ αν σου κάτσει να γράψεις καλά όταν υπάρχουν πολλές θέσεις κλπ.
Και υπάρχουν και τα μεγάλα θύματα όπως εγώ που απέκτησαν την προϋπηρεσία τους μετά από επαναλαμβανόμενες επιτυχίες ΑΣΕΠ, χωρίς μέσο, επειδή έδιναν και ξαναέδιναν ΑΣΕΠ απλά για να ανανεώσουν τη σειρά τους στους πίνακες αναπληρωτών.
Δε γίνεται να συγκρίνουμε ανόμοια μεγέθη, επιτυχία ΑΣΕΠ vs Προϋπηρεσία. Και τα δύο έχουν κόστος προσωπικό, οικονομικό κλπ. Ας μην τα βάζουμε με τον συνάδελφο, ας τα βάλουμε με το σύστημα και αυτούς που το καθιέρωσαν αυτό το μπάχαλο. Εξάλλου έχουμε ευθύνη γιατί το τροφοδοτήσαμε εμείς οι ίδιοι με την ανοχή και τους διχασμούς μας.  
Ως μήνυμα ομόνοιας και συσπείρωσης σας αναφέρω την κατάσταση του κλάδου μας ΠΕ05 Γαλλικών.
Οι περισσότεροι που έχουμε προϋπηρεσεα σε αυτό τον κλάδο την αποκτήσαμε έπειτα από επιτυχία στο ΑΣΕΠ. Οι διοριστέοι, βλέπετε, ήταν ελάχιστοι κάθε φορά και οι πιθανότητες να είσαι σε αυτούς λιγότερες από το να κερδίσεις jack pot. Γιατί΄; Διότι το υπουργείο κάλυπτε τα κενά στα δημοτικά και αλλού με ωρομίσθιους και μόνο. Ούτε καν με αναπληρωτές. Οι περισσότεροι γίνονταν ωρομίσθιοι μέσω ΑΣΕΠ λοιπόν, εκτός λίγων χωρίς ΑΣΕΠ που για να πάρουν και αυτοί σειρά πήγαιναν σε πολύ απομακρυσμένες περιοχές σε κενά που δεν καταδέχονταν άλλοι πληρώνοντας από την τσέπη τους τα διπλάσσια, άρα και αυτοί θύματα είναι και ας πήγαν για μαλλί και βγήκαν κουρεμένοι.  
Αποτέλεσμα; Χιλιάδες κόσμος, με πολλαπλές επιτυχίες ΑΣΕΠ  έτρεξε να δουλέψει ωρομίσθιος για να είναι τουλάχιστον στο 40% αλλά τώρα μετά από χρόνια ωρομισθίας δε συμπληρώνει ούτε το 24μηνο και ΔΕΝ δικαιούται τίποτα.
Τί πρέπει να πούμε εμείς που ανήκουμε σε όλες τις κατηγορίες τελικά; Και ΑΣΕΠιτες και 40% και αδιόριστοι. Από παντού δαρμένοι.
Διδαχτείτε από τον κλάδο μας γιατί αυτό τώρα ετοιμάζουν σε όλους. Διορισμούς με το σταγονόμετρο και ελαστική απασχόληση για τις μάζες.
Αδιοριστία μέσω της επίπλαστης αξιοκρατίας ΑΣΕΠ.
Αφήστε τις διαφορές και τις κατηγορίες, τώρα είναι ώρα να παλέψουν όλοι μαζί από όλες τις κατηγορίες, ξαναλέω όλοι είμαστε θύματα των ίδιων πολιτικών του υπουργείου. Να παλέουμε να σταματήσει αυτή η διαίρεση των κατηγοριών. και οι πολιτικές ελαστικής απασχόλησης και αδιοριστίας.
Ξαναλέω, όλοι έχουμε δίκιο, αυτό ήταν ο στόχος του υπουργείου να μας διχάσει ώστε να μην υπάρχει ομοφωνία και μαζική αντίσταση.
Ας; αφήσουμε τα προσωπικά παράπονα να δούμε τί μπορούμε να κάνουμε για να μπει τέρμα στην αδιοριστία και μετά βλέπουμε για απόδοση δικαιοσύνης.
Προφανώς θα πρέπει να ισχύσουν διαφορετικά κριτήρια απορρόφησης για κάθε κλάδο, ανάλογα με τα δεδομένα του.
ΚΑΝΕΙΣ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ!! ΜΗΝ ΧΤΙΖΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΑΔΙΟΡΙΣΤΙΑ ΣΑΣ!.  
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2010, 11:32:24 πμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 694
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 713
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.