*

Αποστολέας Θέμα: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?  (Αναγνώστηκε 29296 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 24, 2010, 03:12:09 μμ »
Nα αθροίζονται όλα τα ΑΣΕΠ που έχει δώσει κανείς και στο άθροισμα  να περνιούνται τα μόρια από προϋπηρεσία κλπ.
Έτσι θα ανταμοιφθεί αυτός που έδινε σταθερά ΑΣΕΠ και πέρναγε, αυτός που πήγε αναπληρωτής από το ΑΣΕΠ και όχι από τα παράθυρα, δε θα χάνουν οι παλιότεροι με τις πολλές επιτυχίες τη θέση τους από το κωλόφαρδο πιτσιρικά που έτυχε να γράψει καλά σε ένα διαγωνισμό μόνο.
Αυτό θα ήταν το δίκαιο, να μετράνε όλοι οι ΑΣΕΠ για διορισμούς μονίμων και αναπληρωρών γιατί με τον μικρό αριθμό διορισμών έχει καταντήσει ρώσικη ρουλέτα όταν δίνουν χιλιάδες και η βάση ανεβοκατεβαίνει σαν τα ταμπλώ της Σοφοκλέους κάθε φορά.
Αλλά το βασικό είναι να υπάρχουν θέσεις διοριστέων και όχι να μας λένε τελικά ότι δεν έχουν ανάγκες και να φωνάζουν τους επιτυχόντες ΑΜΩ και ΑΚΩ. 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΣΕΠ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΜΑ..ΚΕΣ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΔΙΝΑΜΕ.....??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 24, 2010, 03:16:06 μμ »
αυτα τα θεματα εχουν συζητηθει κατα κορον.Εννοειται οτι εχουν δημιουργηθει αδικιες και μαλιστα πολυ μεγαλυτερες απο αυτα που αναφερονται περι διαφορας επιτυχοντων ασεπ 2006 και 2008.

Παιδιά μη γελόμαστε ο ΑΣΕΠ του 2008 ηταν πολυ πιο δύσκολος απο αυτόν του 2006....................1500 λιγότερους επιτυχόντες είχε και με λιγότερες θέσεις είχε βάση διορισμού μικρότερη απο τον ΑΣΕΠ του 2006......................


Υπάρχει σίγουρα αδικιά....συγκρίνονται τα αρχαία του ΑΣΕΠ του 2008 με αυτά του 2006? γι' αυτό η πιο πρόσφατη επιτυχία θα έπρεπε να είχε μεγαλύτερο συντελεστή ή τουλάχιστον να μετρούσαν οι 2 τελευταίες επιτυχίες αθροιστικά......Όλοι το ξέρετε ότι οι επτυχόντες του 2008 αδικούτναι σε σύγκριση με αυτούς του 2006 και θα φανεί και με το νέο σύστημα....

void

  • Επισκέπτης
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 24, 2010, 03:29:34 μμ »
οκ,τοτε να συγκροτηθει μια επιτροπη που θα ελεγχει το βαθμο δυσκολιας θεματων σε ασεπ,πανελληνιες,ξενογλωσσες εξετασεις και να χαριζουμε μπονους σε οσους κριθει οτι εγραψαν δυσκολοτερα θεματα απο αλλες χρονιες.
δηλαδη αν τη μια χρονια μετα βιας περασες τη βαση  και στον επομενο ασεπ γραψεις μιση μοναδα πριν τον τελευταιο διοριστεο να του παιρνεις τη θεση λογω...προτερας επιτυχιας.
Συνελθετε ρε παιδια,η αναμονη και οι τρικλοποδιες μας εχουν ζαλισει.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 24, 2010, 04:55:42 μμ »
Aυτοί που δεν εργάστηκαν φέτος είχαν από 68 έως 73 μόρια.... Με αυτά τα μόρια οι προηγούμενοι ήταν αναπληρωτές.... Είμαστε οι μόνοι ΑΣΕΠΙΣΤΕΣ που δεν πήραμε προυπηρεσία.... γιατί έχουμε να αντιμετωπίσουμε τη νέα επετηρίδα που έχει δημιουργηθεί... Αν δεν είσαι ενημερωμένη διάβασε λίγο από το φόρουμ και θα καταλάβεις... Αν δεν έχεις διάθεση ας χρησιμοποιείς λιγότερο αλαζονικό ύφος....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 24, 2010, 05:37:56 μμ »
Aυτοί που δεν εργάστηκαν φέτος είχαν από 68 έως 73 μόρια.... Με αυτά τα μόρια οι προηγούμενοι ήταν αναπληρωτές.... Είμαστε οι μόνοι ΑΣΕΠΙΣΤΕΣ που δεν πήραμε προυπηρεσία.... γιατί έχουμε να αντιμετωπίσουμε τη νέα επετηρίδα που έχει δημιουργηθεί... Αν δεν είσαι ενημερωμένη διάβασε λίγο από το φόρουμ και θα καταλάβεις... Αν δεν έχεις διάθεση ας χρησιμοποιείς λιγότερο αλαζονικό ύφος....

Θα διαφωνησω μαζι σου ως προς το οτι οι εχοντες υψηλη βαθμολογια στον ΑΣΕΠ του 2006 πηγαιναν αναπληρωτες...Με βαθμολογια 73+ στον ΑΣΕΠ 2006+επιτυχια ΑΣΕΠ 2004 εχοντας μηδενικη προυπηρεσια κληθηκα ωρομισθια την ανοιξη!Χρειαστηκε να ξαναγραψω 73+ στον ΑΣΕΠ του 2008 για να παω αναπληρωτρια.Απλως φετος τα πραγματα ηταν ακομη πιο δυσκολα...

Αποσυνδεδεμένος ngdek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 24, 2010, 05:44:57 μμ »
να ισχύει αυτό, με μία επιτυχία μόνο του ασεπ 2007 (ακόμη και με ψηλή βαθμολογία) με δυσκολία πήγαινες ωρομίσθιος, κάτι που αυτόματα σημαίνει ότι θα έπρεπε να γράψεις οπωσδήποτε ψηλά και το 2009. Μόνο με ασεπ 2005 και πίσω μπορούσες με μία επιτυχία και καλή βαθμολογία να πας αναπληρωτής.

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 30, 2010, 07:18:27 μμ »
Θυμάται κανείς πόσα μόρια είχε συγκεντρώσει ο τελευταίος διοριστέος του 2007;
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 30, 2010, 08:05:45 μμ »
Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ηταν γυρω στο 73,3-73,4

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 30, 2010, 08:07:52 μμ »
Σορυ!Λαθος! :'(74,3-74,4 ηθελα να γραψω!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 30, 2010, 10:00:34 μμ »
Aυτοί που δεν εργάστηκαν φέτος είχαν από 68 έως 73 μόρια.... Με αυτά τα μόρια οι προηγούμενοι ήταν αναπληρωτές.... Είμαστε οι μόνοι ΑΣΕΠΙΣΤΕΣ που δεν πήραμε προυπηρεσία.... γιατί έχουμε να αντιμετωπίσουμε τη νέα επετηρίδα που έχει δημιουργηθεί... Αν δεν είσαι ενημερωμένη διάβασε λίγο από το φόρουμ και θα καταλάβεις... Αν δεν έχεις διάθεση ας χρησιμοποιείς λιγότερο αλαζονικό ύφος....

Θα διαφωνησω μαζι σου ως προς το οτι οι εχοντες υψηλη βαθμολογια στον ΑΣΕΠ του 2006 πηγαιναν αναπληρωτες...Με βαθμολογια 73+ στον ΑΣΕΠ 2006+επιτυχια ΑΣΕΠ 2004 εχοντας μηδενικη προυπηρεσια κληθηκα ωρομισθια την ανοιξη!Χρειαστηκε να ξαναγραψω 73+ στον ΑΣΕΠ του 2008 για να παω αναπληρωτρια.Απλως φετος τα πραγματα ηταν ακομη πιο δυσκολα...
Mε βαθμολογία 72+ (χωρίς προσαυξήσεις), δηλ. με 12+ μόρια , όλα από τον διαγωνισμό του 2005, πήγα ωρομίσθιος τη χρονιά 2005-6 και αναπληρωτής την επόμενη ( με  τα μόρια του ασεπ συν αυτά της ωρομισθίας).Οπότε οι περισσότεροι που συγκέντρωσαν υψηλή βαθμολογία και δεν διορίστηκαν άρχισαν να μαζεύουν προϋπηρεσία ως ωρομίσθιοι αρχικά και αναπληρωτές μετά. Για όσους πέτυχαν υψηλή βαθμολογία για πρώτη φορά στο διαγωνιμό του 2007 τα πράγματα ήταν λίγο δυσκολότερα και μάλλον ακατόρθωτα ακόμη και για ωρομισθία για όσους  πέτυχαν υψηλή βαθμολογία για πρώτη φορά στο διαγωνισμό του 2009.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2010, 10:03:53 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:18:57 μμ »
Πράγματι,με 16+μόρια από το διαγωνισμό  του 2009 ούτε ωρομίσθια(αττική) δεν κλήθηκα!Ωστόσο,ας πούμε πως το προσπέρασα αυτό...Το '12 τι ελπίδες έχει με ένα τέτοιο βαθμό και τις όποιες προσαυξήσεις (πτυχίο,γλώσσα,ecdl) δηλαδή γύρω στο75 να διοριστεί κάποιος;Μηδαμινές προφανώς!!!Τώρα αυτό που συζητάτε σχετικά με ποιοι οι είναι ευνοημένοι ανάμεσα στους δύο διαγωνισμούς,δεν μπορώ ακριβώς να το αντιληφθώ...Εκφράστε πιο συγκεκριμένα τις εκτιμήσεις σας,αν θέλετε...Τουλάχιστον,μ'αυτό το βαθμό-μπαλαντέρ θα μπορέσει κάποιος να πάει αναπληρωτής;Να μου πείτε ποιος ζει,ποιος πεθαίνει ως τότε...Αλλά έτσι για να μοιραζόμαστε το καημό μας...Μπορεί κανείς να λέει ότι θα προσπαθήσει να γράψει -σχεδόν- άριστα προκειμένου να διοριστεί αλλά στην ουσία μόνο αλαζονικό κατά τη γνώμη μπορεί να χαρακτηριστεί κάτι τέτοιο στον κλάδο μας! Γενικά,πόσο αισιόδοξα ή μη, αντιλαμβάνεστε την πραγματικότητα του '12 με τον ενιαίο πίνακα σύμφωνα με τα μέχρι σήμερα δεδομένα;Oi πιο έμπειροι θα μπορούσαν να δώσουν τα φώτα τους σε όποιους αδημονούν για μια στοιχειώδη δικαίωση,έστω και μετά από δυο χρόνια...Ευχαριστώ :)
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:34:14 μμ »
Εγω νομιζω πως ο,τι βαθμο και να χει καποιος ειναι ρισκο να μην ξαναδωσει στον ΑΣΕΠ του 12.Δεν εχουμε ιδεα για το πως θα ξαναμοιραστει η τραπουλα,το καλυτερο που εχουμε να κανουμε-εφοσον δεν διοριστουμε στη μεταβατικη,γιατι γινονται και θαυματα...-ειναι να ξαναδιαβασουμεκαι να γραψουμε οσο καλυτερα μπορουμε.

Αποσυνδεδεμένος mariak_222

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:47:30 μμ »
Μην το ψάχνετε... έχασα διορισμό το 2005 επειδή δεν είχα μόρια προϋπηρεσίας,αν και οι καθαροί βαθμοί μου ήταν μεγαλύτεροι των μισών διοριστέων.
Είμαι επιτυχούσα σε όλους, με καλούς βαθμούς, και με μεταπτυχιακό στη διδακτική μπορώ να πω ότι τουλάχιστον  στον κλάδο μου τα θέματα τις μισές φορές είναι λάθος διατυπωμένα και είναι στο χέρι τους να τα μαγειρέψουν έτσι ώστε να πετάξουν πολύ κόσμο κάτω από τη βάση. Πράγμα που φοβάμαι ότι θα κάνουν από εδώ και πέρα για να γλιτώσουν από διεκδικήσεις διορισμών κλπ
Για να μη μιλήσουμε για τις placebo προϋπηρεσίες και βαθμούς πτυχίων που λέγεται ότι παιρνούνται με το αζημίωτο στους πίνακες των επιτυχόντων, αλλά αυτό δε θέλω να φτάσω να το πιστέψω.
Ρωσική ρουλέτα, αλλά αναγκαίο κακό δυστυχώς για να υπάρχει ένας κοινός παρονομαστής και ουτοπία η διεκδίκηση της κατάργησής του.  
Το θέμα είναι οι λίγες θέσεις διοριστέων. Τώρα που δεν θα δεσμεύονται ούτε γι αυτές, φαντάσου τι έχει να γίνει...

Έχω την εντύπωση ότι για να είσαι διοριστέος στον ΑΣΕΠ ή αλλιώς στον τελικό βαθμό δε μετράνε τα μόρια προϋπηρεσίας, μόνο βαθμός πτυχίου και μεταπτυχιακό. Τουλάχιστον στο δικό μου αυτά προσαυξήθηκαν. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. ΠΕ06 είναι η ειδικότητά μου.

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:57:31 μμ »
Εγω νομιζω πως ο,τι βαθμο και να χει καποιος ειναι ρισκο να μην ξαναδωσει στον ΑΣΕΠ του 12.Δεν εχουμε ιδεα για το πως θα ξαναμοιραστει η τραπουλα,το καλυτερο που εχουμε να κανουμε-εφοσον δεν διοριστουμε στη μεταβατικη,γιατι γινονται και θαυματα...-ειναι να ξαναδιαβασουμεκαι να γραψουμε οσο καλυτερα μπορουμε.
Εννοείται πως πρέπει να ξαναδώσει αλλά το θέμα είναι πως ό,τι έχει πετύχει σε προηγούμενο διαγωνισμό του είναι "άχρηστο αφού,ούτε καν δυο προστίθεται..Ενώ λοιπόν κάποιος ("καλή" ώρα) έχει γράψει ένα μόριο κάτω από τον τελευταίο διοριστέο το '09,δεν έχει πάει καν ωρομίσθιος και σε τελική ανάλυση "χάνει" όλα του τα μόρια,έστω κι αν γράψει μισό μόριο παραπάνω!(που πιθανότατα δε θα του φτάνει να διοριστεί!)Μηδέν από μηδέν,μηδέν!(Ασχετο,αλλά μήπως να κάνω το τρίτο;;; ;D)  
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 694
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 691
Σύνολο: 695

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.