*

Αποστολέας Θέμα: αναπληρωση?  (Αναγνώστηκε 81022 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exsofia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #364 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 10:47:06 πμ »
Παιδιά,,,όλα αυτά είναι εφήμερα...αντε φέτος και του χρόνου θα είμαστε ακω ή άμω ή ότι άλλο σκ..ά μας βαφτίσουν,,,,το καινούριο πρόγραμμα σπουδών για το λύκειο το είδατε???δεν υπάρχει η πληροφορική. Άρα πολλοί μόνιμοι της Β' και Γ' Λυκειού θα μεταφερθούν στο δημοτικό,,,αν τελικά γίνει ολοήμερο με  βασικό μάθημα την πληροφορική.Γιατί προε το παρόν ένα πυλωτικό πρόγραμμα είναι με χρήματα του ΕΣΠΑ που θα τα χορηγεί μέχρι το 2013.


Πολύ αβέβαιο το μέλλόν μας,

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναπληρωση?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:46:04 »

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #365 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 02:11:33 μμ »
Στα Δημοτικά, οι διάφοροι συνδικαλιστές δάσκαλοι ζητούν από εμάς να απεργήσουμε. Μας λένε ότι δάσκαλοι και ειδικότητες είμαστε το ίδιο και πως δεν γίνονται διακρίσεις. Μας λένε να μην νιώθουμε ξένο σώμα κι ότι ο αγώνας είναι κοινός. Θέλω να δω ποια θέση θα πάρει η ΔΟΕ, αν όντως καθυστερήσει η πληρωμή μας λόγω ΕΣΠΑ. Προσωπικά, πιστεύω πως δεν νοιάζονται για τις ειδικότητες. Αν όμως επρόκειτο για χρήματα αναπληρωτών δασκάλων που πληρώνονται μέσω ΕΣΠΑ, είμαι σίγουρος ότι ο κ. Μπράτης θα είχε ήδη αντιδράσει. Σιγά τώρα μην ασχοληθεί με τις ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος kathoulaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #366 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 03:05:39 μμ »
ειχα ρωτησει και χθες για το ποσο σιγουροι ειμαστε οτι ανηκουμε στο ΕΣΠΑ.
Σημερα παντως το ανεφερα στο σχολειο μου και αυτοι με την σειρα τους στην πρωτοβαθμια και ειπαν
οτι απο το ΕΣΠΑ θα πληρωνονται οι ειδικοτητες, καλλιτεχνικα,εικαστικα ..η πληροφορικη δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια.
 ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #367 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 03:44:16 μμ »
Το θέμα δεν είναι αν φέτος είναι οι μισοί μέσω ΕΣΠΑ και οι άλλοι όχι. Του χρόνου θα είναι όλοι. Πρέπει να δούμε τι μπορεί να γίνει συνολικά για όλες τις ειδικότητες. Να μας ξεκαθαρίσει το Υπουργείο πότε θα πληρωθούμε και ποιοι είναι οι όροι της σύμβασης, να μας ξεκαθαρίσει αν σκοπεύει να ανοίξει οργανικές όπως είχε αρχικά πει. Πρέπει να διεκδικήσουμε όλοι μαζί κι όχι ο καθένας μόνος του. Ίσως και να κινηθούμε προς την κατεύθυνση της δημιουργίας ενός συλλόγου για όλες τις ειδικότητες των 800, αν δούμε ότι η ΔΟΕ δεν παίρνει θέση. Ίσως ακόμη και να πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε μια μαζική απεργία των ειδικοτήτων, αν χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναπληρωση?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:46:04 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #368 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 04:34:12 μμ »
ειχα ρωτησει και χθες για το ποσο σιγουροι ειμαστε οτι ανηκουμε στο ΕΣΠΑ.
Σημερα παντως το ανεφερα στο σχολειο μου και αυτοι με την σειρα τους στην πρωτοβαθμια και ειπαν
οτι απο το ΕΣΠΑ θα πληρωνονται οι ειδικοτητες, καλλιτεχνικα,εικαστικα ..η πληροφορικη δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια.
 ??? ??? ??? ??? ???
Μίλησα με το ΥΠΕΠΘ σήμερα (με τον κο Ψαρούλη στο τηλέφωνο που δόθηκε εδώ) και μου είπε τα εξής : είμαστε και εμείς κανονικά αναπληρωτές μόνο που αντί να πληρωνόμαστε από τον κρατικό προϋπολογισμό θα πληρωνόμαστε από το ΕΣΠΑ. Για το αν θα υπογράψουμε σύμβαση έργου ή όχι, φάνηκε να μην ξέρει να απαντήσει στα σίγουρα, αλλά μου είπε "τι σύμβαση έργου, τι κανονική, το ίδιο είναι" ... όταν του εξήγησα ότι δεν είναι το ίδιο και ότι δεν θα δικαιούμαστε άδειες και επίδομα ανεργίας μου είπε ότι δεν ήξερε λεπτομέρειες και να τον ξαναπάρω αργότερα. Δυστυχώς δεν κατάφερα να τον ξαναπάρω, αύριο το πρωί όμως οπωσδήποτε θα προσπαθήσω να ξαναμιλήσω μαζί του και θα τον ρωτήσω για το πότε θα πληρωθούμε.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #369 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 04:50:13 μμ »
Ας ελπίσουμε η απάντηση που θα πάρεις να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα...για να κανονίσουμε την πορεία μας.

Αποσυνδεδεμένος kathoulaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #370 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 05:20:44 μμ »
ειχα ρωτησει και χθες για το ποσο σιγουροι ειμαστε οτι ανηκουμε στο ΕΣΠΑ.
Σημερα παντως το ανεφερα στο σχολειο μου και αυτοι με την σειρα τους στην πρωτοβαθμια και ειπαν
οτι απο το ΕΣΠΑ θα πληρωνονται οι ειδικοτητες, καλλιτεχνικα,εικαστικα ..η πληροφορικη δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια.
 ??? ??? ??? ??? ???
Μίλησα με το ΥΠΕΠΘ σήμερα (με τον κο Ψαρούλη στο τηλέφωνο που δόθηκε εδώ) και μου είπε τα εξής : είμαστε και εμείς κανονικά αναπληρωτές μόνο που αντί να πληρωνόμαστε από τον κρατικό προϋπολογισμό θα πληρωνόμαστε από το ΕΣΠΑ. Για το αν θα υπογράψουμε σύμβαση έργου ή όχι, φάνηκε να μην ξέρει να απαντήσει στα σίγουρα, αλλά μου είπε "τι σύμβαση έργου, τι κανονική, το ίδιο είναι" ... όταν του εξήγησα ότι δεν είναι το ίδιο και ότι δεν θα δικαιούμαστε άδειες και επίδομα ανεργίας μου είπε ότι δεν ήξερε λεπτομέρειες και να τον ξαναπάρω αργότερα. Δυστυχώς δεν κατάφερα να τον ξαναπάρω, αύριο το πρωί όμως οπωσδήποτε θα προσπαθήσω να ξαναμιλήσω μαζί του και θα τον ρωτήσω για το πότε θα πληρωθούμε.


elia
σε ευχαριστω  :) :) και περιμενουμε ολοι νεοτερα .

Αποσυνδεδεμένος bouncingcloud

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #371 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 11:51:46 πμ »
   Γεια σε όλους. Β' φάση αναπληρώτρια και γω, περιμένοντας τοποθέτηση. Πολύ με ανησυχεί αυτό με την πληρωμή και όλα όσα έχετε αναφέρει, παιδιά. Ύποπτο το ότι δε μου ζητήθηκε αριθμός τραπέζης με όλη την τυπική χαρτούρα. Ο υπάλληλος στη διεύθυνση μου πε ότι την ημέρα που υπέγραψα αρχίζει η και η πληρωμή. Άρα αρχίζουν και τα ένσημα πιστεύετε;
   Οπότε έκοψα και το ταμείο ανεργίας, που χα αποφασίσει να μην κόψω για να πάω πάλι ωρομίσθια και να αλωνίσω τη χώρα. (κάθε χρόνο τα ίδια έλεγα, αλλά φέτος το δικαιούμουν για ένα χρόνο ολόκληρο).
   Ενώ γύρω μου όλοι χαίρονται που είμαι αναπληρώτρια επιτέλους, εμένα κάτι δε με αφήνει να χαρώ. Μάλλον θα πρέπει να κρατήσω απογευματινές δουλειές. Και άντε εγώ δεν μετακόμισα, είμαι στην πόλη μου. Τι γίνεται με αυτούς που ξενιτεύτηκαν;
   Καλά κουράγια σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #372 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 12:37:05 μμ »
Λοιπόν μίλησα ξανά με τον Ψαρούλη και μου είπε ότι η σύμβαση μας τελικά θα είναι κανονικά σύμβαση εργασίας και όχι έργου, και ότι τα λεφτά θα είναι ίδια με των αναπληρωτών. Το ότι θα είμαστε στο ΕΣΠΑ όμως είναι βέβαιο ... σε ερώτηση μου για το αν θα καθυστερούν οι πληρωμές μου απάντησε "τι να σας πω, σε παλαιότερα προγράμματα που ήταν στο ΕΣΠΑ καθυστερούσαν"   >:(

Ο υπάλληλος στη διεύθυνση μου πε ότι την ημέρα που υπέγραψα αρχίζει η και η πληρωμή. Άρα αρχίζουν και τα ένσημα πιστεύετε;
Αυτό το θεωρώ σίγουρο, αλλιώς θα είχαν προβλήματα με το ΙΚΑ. Τον ΟΑΕΔ μη στεναχωριέσαι, δεν τον χάνεις, θα το πάρεις το υπόλοιπο από το επίδομα όποτε ξαναμείνεις άνεργη.
Η αλήθεια είναι όμως ότι για όσους χρειάζεται να μετακομίσουν και για όσους δεν έχουν άλλη καβάτζα ή βοήθεια θα είναι μία πολύ δύσκολη χρονιά....
(εγώ πάντως τώρα πια έχω προσαρμοστεί και κάθε χρόνο περνάω με τα λεφτά της προηγούμενης.......)

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #373 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 01:09:00 μμ »
Έχουν μείνει κενά αλλά λίγων ωρών σε κάθε σχολείο. Δεν είναι απαραίτητα 12θέσια τα σχολεία αλλά απο 12θέσια και πάνω και γι αυτό συμβαίνει αυτό. Ψάξε για να ξέρεις ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός σχολείων που μπορούν να σε στείλουν (να είσαι υποψιασμένη απο πριν).
Τελικά υπήρχαν ακόμα κενά στη Δ' ... μόλις με πήραν τηλέφωνο ότι με τοποθέτησαν σε ένα πρωινό, και τις 24 ώρες! Ήμουν και τυχερή αφού είναι μόλις πέντε λεπτά από το σπίτι μου!!!

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #374 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 01:40:28 μμ »
Έχουν μείνει κενά αλλά λίγων ωρών σε κάθε σχολείο. Δεν είναι απαραίτητα 12θέσια τα σχολεία αλλά απο 12θέσια και πάνω και γι αυτό συμβαίνει αυτό. Ψάξε για να ξέρεις ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός σχολείων που μπορούν να σε στείλουν (να είσαι υποψιασμένη απο πριν).
Τελικά υπήρχαν ακόμα κενά στη Δ' ... μόλις με πήραν τηλέφωνο ότι με τοποθέτησαν σε ένα πρωινό, και τις 24 ώρες! Ήμουν και τυχερή αφού είναι μόλις πέντε λεπτά από το σπίτι μου!!!

Μπράβο!! Καλή αρχή!!Τζάμπα σε άγχωσα..

Α και κάτι άλλο. Πήγα σήμερα στο γραφείο για να δώσω το Πιστοποιητικό Υγείας και ρώτησα αν πρέπει να υπογράψω σύμβαση. Μου απάντησαν αρνητικά...δεν χρειάζεται να υπογράψουμε τίποτα απο οτι μου είπαν.

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #375 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 02:14:07 μμ »
Πάντως το πιστοποιητικό υγείας μου φαίνεται μεγάλη υπόθεση. Δεν είχα βγάλει μέχρι τώρα (κακώς!), γιατί δεν περίμενα να με καλέσουν, και τα νοσοκομεία εδώ στη Θεσσαλονίκη δέχονται μόνο πρωινά και με ραντεβού! Εν τω μεταξύ αμα πας σε άλλο νοσοκομείο σε στέλνουν σε εκείνο το συγκεκριμένο που έχει εφημερία για τα πιστοποιητικά υγείας και θέλει ραντεβού! Λέτε να πάω σε άλλο νομό να το πάρω;

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #376 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 03:15:30 μμ »
Πάντως το πιστοποιητικό υγείας μου φαίνεται μεγάλη υπόθεση. Δεν είχα βγάλει μέχρι τώρα (κακώς!), γιατί δεν περίμενα να με καλέσουν, και τα νοσοκομεία εδώ στη Θεσσαλονίκη δέχονται μόνο πρωινά και με ραντεβού! Εν τω μεταξύ αμα πας σε άλλο νοσοκομείο σε στέλνουν σε εκείνο το συγκεκριμένο που έχει εφημερία για τα πιστοποιητικά υγείας και θέλει ραντεβού! Λέτε να πάω σε άλλο νομό να το πάρω;

Άστα τρελη ταλαιπωρία. Σήμερα που το κατέθεσα μου έφυγε ένα βάρος.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #377 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 03:26:33 μμ »
Πάντως το πιστοποιητικό υγείας μου φαίνεται μεγάλη υπόθεση. Δεν είχα βγάλει μέχρι τώρα (κακώς!), γιατί δεν περίμενα να με καλέσουν, και τα νοσοκομεία εδώ στη Θεσσαλονίκη δέχονται μόνο πρωινά και με ραντεβού! Εν τω μεταξύ αμα πας σε άλλο νοσοκομείο σε στέλνουν σε εκείνο το συγκεκριμένο που έχει εφημερία για τα πιστοποιητικά υγείας και θέλει ραντεβού! Λέτε να πάω σε άλλο νομό να το πάρω;

Άστα τρελη ταλαιπωρία. Σήμερα που το κατέθεσα μου έφυγε ένα βάρος.

Για πες μας βρε Χριστίνα κάποια πράγματα για τη διαδικασία... Εγώ το αμέλησα λίγο και έκλεισα ραντεβού την περασμένη εβδομάδα για ένα μήνα μετά! Πνευμονολόγο το Νοέμβριο στο Ασκληπείο και Ψυχολόγο κάπου τότε στον Ευαγγελισμό (δεν έβρισκα αλλού)!!! Θα αναγκαστώ να χάσω και κάποιες ώρες από το σχολείο για να πάω!Για παθολόγο δεν έχω ψάξει ακόμα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.