*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ  (Αναγνώστηκε 35180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 11:11:38 πμ »
Το παιδαγωγικό από πρίν είναι χαζό για μένα.Είτε το παίρνεις με τα γαλλικα έιτε το παίρνεις με χρήματα...Γιατί 10 θα το έχουν και σε έναν θα χρειαστεί...Θα βοηθήσει το παιδαγωγικό σε αλλο επαγγελμα;οχι...
Μέχρι και οι μαθητές έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται στην εκπαίδευση...Και μερικοί χαίρονται εδώ μέσα...
Και αυτά που έχω γράψει απευθύνονται κυρίως σε νέους συναδέλφους...Οι αλλοι που γνωρίζουν τα περί εκπαίδευσης ας μην τα διαβάσουν καθόλου...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2010, 11:18:40 πμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:38:40 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 11:19:54 πμ »
Το παιδαγωγικό από πρίν είναι χαζό για μένα.Είτε το παίρνεις με τα γαλλικα έιτε το παίρνεις με χρήματα...Γιατί 10 θα το έχουν και σε έναν θα χρειαστεί...Θα βοηθήσει το παιδαγωγικό σε αλλο επαγγελμα;οχι...
Μέχρι και οι μαθητές έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται στην εκπαίδευση...Και μερικοί χαίρονται εδώ μέσα...
Ε, αν πρόκειται όμως κάποιος να δώσει στο ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών υποτίθεται ότι τον ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος επαγγλματικός χώρος. Πως θα μπει κάποιος να διδάξει, πολύ περισσότερο ως διορισμένος πλέον εκπαιδευτικός, χωρίς κάποια γνώση στα παιδαγωγικά και τη διδακτική;

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 12:37:22 μμ »
Οπως μπήκαν και οι πληροφορικοί το 2005.Δεν είχαν παιδαγωγικό και με 1 χρονιά ολοήμερο διορίστηκαν...Τότε το υπουργείο γιατί δεν ζητούσε παιδαγωγικό;Γιατι δεν το ένοιαζε...Ηθελε να καλύψει τις αναγκες...Φίλε μου τα πραγματα είναι απλά.Η το υπουργείο της πλάκας που έχουμε θα πρέπει να το ζητάει ή όχι...Αυτα τα μία το θέλω και μία δεν το θέλω δείχνει από μόνο του ότι είναι και αυτό ένα κριτήριο της πλάκας...Δεν γίνεται μία να το ζητάς και μία να μην το ζητάς...Και αν το ζητας βρες τρόπο να το δώσεις χωρίς να σκοτώνεται ο κόσμος...
Οταν σαν υπουργείο μετράς την προυπηρεσία τότε εξασφάλισε που την δίνεις...
Οταν σαν υπουργείο θέλεις παιδαγωγικό εξασφάλισε που το δίνεις...
Οταν σαν ασπαίτε ζητας μεταπτυχιακό τότε να εξασφαλιστεί ποιος παιρνει το μεταπτυχιακό...
Αυτα είναι αλυσίδα..
Δεν μπορεί εγω με μέσο να κανω μεταπτυχιακο ,να μπαίνω στην ασπαίτε και είμαι δεν είμαι καταλληλος να παίρνω τον τίτλο του παιδαγωγού...Και να έρχεται το υπουργείο να με διορίζει...Αν θέλουν αυτα τα κριτήρια ωραία,αλλα να διασφαλίσουν που,πως και ποιοι τα παίρνουν...Δεν μπορεί να γίνονται χιλιάδες κόσμος έρμαιο και να μας βάζει να σκοτωνόμαστε...Λες στην ασπαίτε ότι ο αλλος πηρε μεταπτυχιακο μουφα σου λεει τραβα στο πανεπιστημιο,εγω δεν ξέρω.Λες στο υπουργείο οτι ο αλλος μπήκε απο παράθυρο στην ασπαίτε σου λεει εγω δεν ξέρω τίποτα,τραβα φώναξε στην ασπαίτε...Τα χουν καλα φτιάξει να δουλεύει το συστημα και μας το παίζουν όλοι αγίες παρθενες...
Κυρία Ασπαίτε γιατί έχεις σαν κριτήριο το μεταπτυχιακό από την στιγμή που το κάθε πανεπιστήμιο το δίνει όπου θέλει;
Κύριε Υπουργείο γιατί εχεις σαν κριτήριο το παιδαγωγικό από την στιγμή που η Ασπαίτε κάνει παρατυπίες; Δουλευόμαστε λέω εγώ…

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2010, 12:51:11 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 12:46:20 μμ »
Και στις τεχνικές ειδικότητες το ίδιο έγινε, και τώρα ζητάνε από εμάς της Παναγιάς τα μάτια. Το πιο σωστό είναι αυτό που πάει να γίνει, πιστοποίηση για ΟΛΟΥΣ. Αλλά αυτό βεβαια δεν θα αναιρεί τις αδικίες του παρελθόντος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:38:40 »

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 12:53:42 μμ »
Και στις τεχνικές ειδικότητες το ίδιο έγινε, και τώρα ζητάνε από εμάς της Παναγιάς τα μάτια. Το πιο σωστό είναι αυτό που πάει να γίνει, πιστοποίηση για ΟΛΟΥΣ. Αλλά αυτό βεβαια δεν θα αναιρεί τις αδικίες του παρελθόντος.
Φίλε μου θα σου ζητήσουν και δίπλωμα φορτηγού σε λίγο...Όταν θα έχουν όλοι το παιδαγωγικό...Σάμπως τα γαλλικά είναι πιο σημαντικά από ένα δίπλωμα οδήγησης;ε;Είναι φαύλος κύκλος..Ασεπ μόνο με βασικό τίτλο σπουδών...Τα άλλα είναι για να μας δουλεύουν..
Αντε μην αγχώνεστε...Σε λίγα χρόνια που θα έχουν όλοι παιδαγωγικό θα τσακωνόμαστε ποιος έχει το καλύτερο παιδαγωγικό...Εγώ θα λέει ο ένας από ασπαίτε,όχι εγω θα λέει ο άλλος από το παπεί.Οχι εγώ θα λέει ο άλλος που έχει δεύτερο πτυχίο....Και η ζωη συνεχίζεται...
Και επειδή θέλω να έιμαι δίκαιος...Οταν εγώ σαν πληροφορικός μπάινω στην τάξη και αντί για μάθημα παίζω με τους μαθητές στο ιντερνετ τότε καλα γυρίζουν όλοι και λένε ότι δεν κάνουμε μάθημα...Εχουμε και εμείς τις ευθύνες...Δεν είμαστε σωστοί και δεν μας συμπεριφέρονται σωστα...Ας είμασταν σωστοί για να ζητούσαμε τα δίκαια μας...Πως θα ζητήσει ώρες παραπάνω ο πληροφορικός όταν του χει βγει το όνομα ότι στην τάξη παίζει με τους μαθητες;ε;Εγώ ξέρω αν είσαι σε ιδιώτη και είσαι σωστός τότε απαιτεις αυτα που δικαιούσαι...Αν δεν είσαι τότε ή σε διώχνει ή σε κρατάει,σε κλέβει απο όλες τις μπαντες και δεν μιλάς...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2010, 01:13:27 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 01:12:38 μμ »
Και στις τεχνικές ειδικότητες το ίδιο έγινε, και τώρα ζητάνε από εμάς της Παναγιάς τα μάτια. Το πιο σωστό είναι αυτό που πάει να γίνει, πιστοποίηση για ΟΛΟΥΣ. Αλλά αυτό βεβαια δεν θα αναιρεί τις αδικίες του παρελθόντος.
Φίλε μου θα σου ζητήσουν και δίπλωμα φορτηγού σε λίγο...Όταν θα έχουν όλοι το παιδαγωγικό...Σάμπως τα γαλλικά είναι πιο σημαντικά από ένα δίπλωμα οδήγησης;ε;Είναι φαύλος κύκλος..Ασεπ μόνο με βασικό τίτλο σπουδών...Τα άλλα είναι για να μας δουλεύουν..
Αντε μην αγχώνεστε...Σε λίγα χρόνια που θα έχουν όλοι παιδαγωγικό θα τσακωνόμαστε ποιος έχει το καλύτερο παιδαγωγικό...Εγώ θα λέει ο ένας από ασπαίτε,όχι εγω θα λέει ο άλλος από το παπεί.Οχι εγώ θα λέει ο άλλος που έχει δεύτερο πτυχίο....Και η ζωη συνεχίζεται...
Ας ξεκολλήσει τότε και ο κόσμος από τον υποτιθέμενο μονόδρομο του δημοσίου για την επαγγλματική του αποκατάσταση, και ας βρει πραγματικά δημιουργικές διεξόδους, μέσα απο τις οποίες θα αξιοποιεί στην πράξη τα ουσιαστικά του προσόντα.

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 01:20:37 μμ »
Οι έξυπνοι φίλε μου έχουν ξεκολλήσει...Πρέπει να σαι μεγάλο χαιβάνι για να πας να κάνεις κανα μεταπτυχιακο εύκολο για να μπεις στην ασπαίτε...Το μεταπτυχιακό αν ειναι καλο μπορεί να σε βοηθήσει αλλού πολύ περισσότερο...Δεν βλέπω όμως κανεναν να κάνει σε κανα δύσκολο μεταπτυχιακό...Ολοι στα ευκολα πάνε...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 01:23:39 μμ »
Οι έξυπνοι φίλε μου έχουν ξεκολλήσει...Πρέπει να σαι μεγάλο χαιβάνι για να πας να κάνεις κανα μεταπτυχιακο εύκολο για να μπεις στην ασπαίτε...Το μεταπτυχιακό αν ειναι καλο μπορεί να σε βοηθήσει αλλού πολύ περισσότερο...Δεν βλέπω όμως κανεναν να κάνει σε κανα δύσκολο μεταπτυχιακό...Ολοι στα ευκολα πάνε...
Μοιραία τώρα με την επερχόμενη απαξίωση του Δημοσίου θα ξεκολλήσουν και οι υπόλοιποι...

Αποσυνδεδεμένος pikr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 07:02:40 μμ »
Έκανα πέρυσι τα χαρτιά μου και έμεινα εκτός για δύο μόρια. Είχα βαθμό πτυχίου, γνώση υπολογιστών, και άριστη γνώση μιας ξένης γλώσσας(sorbonneII). Φυσικά έκαναν λάθος στην μοριοδότησή μου και μου έκοψαν μια μονάδα για την οποία δεν δικαιώθηκα με την ένσταση που έκανα αλλά πολύ αργότερα αφού πήρα τηλέφωνο και λίγο πριν με βγάλουν τρελή. ούτως ή άλλως βέβαια δεν έμπαινα στο εππαικ. Φέτος λοιπόν και ενώ πήρα και πτυχίο δεύτερης ξένης γλώσσας με άριστη γνώση(Proficiency of michigan), για να με τιμωρήσουν που τόλμησα να σταθώ εμπόδιο στα τσιράκια των πολιτικών αποφάσισαν να μην μου δώσουν μόρια για καμία από τις δύο ξένες γλώσσες. Εμφανίστηκα λοιπόν στον πίνακα των μη εισαγομενων του εππαικ με 14,72 αντι 26,72 ενώ ο τελευταίος απο τους εισαγόμενους έχει 22 και κατι. Αν δεν είναι αυτό μαγείρεμα τότε τι..... Απλά δεν πίστευα ποτέ, κι ας ήξερα οτι χρειάζεται μέσο για να μπεις, οτι θα έχουν τέτοιο θράσος να μην μου μετρήσουν καν δύο ξένες γλώσσες. Μην σας ξεγελάει λοιπόν το γεγονός οτι φέτος ανακοίνωσαν τα μόρια όλων και μάλιστα αναλυτικά. Είναι αποτέλεσμα καλά μαγειρεμένο. Είχαν εξάλλου άφθονο χρόνο στην διάθεσή τους να το ετοιμάσουν.

Αποσυνδεδεμένος carmen2010

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 07:31:27 μμ »
Καταρχήν να σας πω συγχαρητήρια για το forum σας.Είναι η πρώτη φορά που στέλνω μήνυμα αν και σας παρακολουθώ πολύ καιρό. Ο λόγος που γράφω είναι γιατί είμαι πολύ εκνευρισμένη γιατί μόλις είδα τα αποτελέσματα της ασπαιτε. Μου συνέβη και εμένα το ίδια με την/τον φίλη/ο pikr. Έκανα πέρσυ τα χαρτιά μου για την ασπαιτε και μου μέτρησαν κανονικά όλα τα μόρια αλλά δε μπήκα γιατί υπήρχαν άλλα άτομα με περισσότερα μόρια από εμένα(λογικό). Φέτος όμως πήρα άλλο ένα πτυχίο ξένης γλώσσας και εγώ θεώρησα σχεδόν σίγουρη της εισαγωγή μου(λάθος μου!!!!) Γιατί αυτοί οι κύριοι της ασπαιτε φέτος δε μου μέτρησαν κανένα πτυχίο ξένης γλώσσας???Αν τα είχαν υπολογίσει σωστά θα είχα μπει δεύτερη και με διαφορά. Μήπως τελικά αυτό είναι κόλπο για να πάρουν και τα 30 ευρω της ένστασης???Τι να πω!!!! Αυτά μόνο στη Ελλάδα γίνονται!!!

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 07:54:31 μμ »
Καταρχήν να σας πω συγχαρητήρια για το forum σας.Είναι η πρώτη φορά που στέλνω μήνυμα αν και σας παρακολουθώ πολύ καιρό. Ο λόγος που γράφω είναι γιατί είμαι πολύ εκνευρισμένη γιατί μόλις είδα τα αποτελέσματα της ασπαιτε. Μου συνέβη και εμένα το ίδια με την/τον φίλη/ο pikr. Έκανα πέρσυ τα χαρτιά μου για την ασπαιτε και μου μέτρησαν κανονικά όλα τα μόρια αλλά δε μπήκα γιατί υπήρχαν άλλα άτομα με περισσότερα μόρια από εμένα(λογικό). Φέτος όμως πήρα άλλο ένα πτυχίο ξένης γλώσσας και εγώ θεώρησα σχεδόν σίγουρη της εισαγωγή μου(λάθος μου!!!!) Γιατί αυτοί οι κύριοι της ασπαιτε φέτος δε μου μέτρησαν κανένα πτυχίο ξένης γλώσσας???Αν τα είχαν υπολογίσει σωστά θα είχα μπει δεύτερη και με διαφορά. Μήπως τελικά αυτό είναι κόλπο για να πάρουν και τα 30 ευρω της ένστασης???Τι να πω!!!! Αυτά μόνο στη Ελλάδα γίνονται!!!

Όχι,δεν είναι για τα λεφτά της ένστασης.Αφού θα τα πάρεις πίσω αν γίνει δεκτή η ένστασή σου.Είναι επικυρωμένο το πτυχίο?Αν ναι,τότε ή κάναν λάθος ή θέλουν να πάρουν ενα extra άτομο,που έχει βύσμα,και είναι ο τελευταίος που μπήκε βάση μορίων.Κι αυτό επειδή αυτός θα συνεχίσει κανονικά τις σπουδές του,ακόμα και αν η ένστασή σου γίνει δεκτή.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος carmen2010

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 08:01:09 μμ »
Α δε το ήξερα ότι παίρνεις τα λεφτά σου πίσω!!!
Ναι ήταν επικυρωμένα μεταφρασμένα αντίγραφα(αυτό που μας δίνει η μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου). Ακριβώς το ίδιο είχα στείλει πέρσυ για το πτυχίο των αγγλικών μου.

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 08:09:29 μμ »
Α δε το ήξερα ότι παίρνεις τα λεφτά σου πίσω!!!
Ναι ήταν επικυρωμένα μεταφρασμένα αντίγραφα(αυτό που μας δίνει η μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου). Ακριβώς το ίδιο είχα στείλει πέρσυ για το πτυχίο των αγγλικών μου.

Ωραία τότε.Κάνε ένσταση.Και δες λίγο τον τελευταίο που μπήκε στην ειδικότητά σου.Μήπως είναι ψηλά στον πίνακα και με τη βοήθεια της ΕΠΠΑΙΚ του χρόνου θα είναι διορισμένος?χαχα........

Πρέπει να δίνουμε μεγάλη προσοχή στην επικύρωση και την μετάφραση των ξενόγλωσσων πτυχίων.Κόβονται πολλοί από εκεί.Μάλιστα έχει εμφανιστεί το φαινόμενο να αλλάζουν οι οδηγίες χρόνο με το χρόνο.

Ναι,τα παίρνεις σίγουρα πίσω.Όχι αμέσως μόλις βγουν τα αποτελέσματα.Αλλά μετά από κάποιο διάστημα.Αφού ξεκινήσουν τα μαθήματα.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 08:13:56 μμ »
 Καλησπερα. Να ρωτήσω κάτι και εγώ . Τα πτυχία των αγγλικών θέλουν μόνο σφραγίδα από το Βρετανικό Συμβούλιο ή και επικύρωση της μετάφρασης από δικηγόρο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160925
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 731

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.