*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ  (Αναγνώστηκε 35363 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 06:00:05 μμ »
Πάντως κι εμένα ο μεγαλύτερός μου φόβος φέτος είναι μη κάνουν κανένα λάθος στα μόριά μου και μείνω απ'έξω γιατί πραγματικά πρώτη φορά έχω φτάσει τόσο κοντά και τρέμω... ::) Είναι τεράστια αδικία πάντως αν για χάρη κάποιου βίσματος με ακυρώσουν. Θα τρελλαθώ. Εντάξει με ένσταση μπορεί να διορθωθεί το θέμα όμως ποιός περιμένει μέχρι να βγουν οι ενστάσεις και όλη αυτή τη χρονοβόρα διαδικασία... και μετά φοιτάς αναγκαστικά στο β εξάμηνο και κάνεις του χρόνου το α. Χάνεις δηλαδή πολύτιμο χρόνο από τη ζωή σου για μια μ......α.
Sorry για τη βρισιά αλλά είμαι πραγματικά φρικαρισμένη...
[/quote

Θα σου πρότεινα να ηρεμήσεις και να μην ανησυχείς για τίποτα. Εαν τα μόρια σου είναι αρκετά (σύγκρινε τα με τα μόρια παλαιών υποψηφίων), ησύχασε και προετοιμάσου να ξαναγίνεις φοιτήτρια!
Όποιος ομως, έχει λίγα μόρια, καλό θα είναι να είναι ρεαλιστής για να μην απογοητευτεί... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:46 »

Αποσυνδεδεμένος rolls

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 08:29:35 μμ »
Στο ευχομαο Χαρα!! Κι εγω το θελω πολυ....για τι ειδικοτητα εκανες?
ΠΕ 10 Κοινωνιολόγων  (κατατρεγμένη και πολύπαθη ειδικότητα)! Εσύ;

ΠΕ18 Λογιστικη....μαζευω αρκετα μορια. Ειμαι πολυ κοντα στο να μπω αλλα με αυτα που διαβαζω εδω τί να πω.....αρχιζω να αμφιβαλλω....

Αποσυνδεδεμένος lena777

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 09:00:17 μμ »
Πάντως κι εμένα ο μεγαλύτερός μου φόβος φέτος είναι μη κάνουν κανένα λάθος στα μόριά μου και μείνω απ'έξω γιατί πραγματικά πρώτη φορά έχω φτάσει τόσο κοντά και τρέμω... ::) Είναι τεράστια αδικία πάντως αν για χάρη κάποιου βίσματος με ακυρώσουν. Θα τρελλαθώ. Εντάξει με ένσταση μπορεί να διορθωθεί το θέμα όμως ποιός περιμένει μέχρι να βγουν οι ενστάσεις και όλη αυτή τη χρονοβόρα διαδικασία... και μετά φοιτάς αναγκαστικά στο β εξάμηνο και κάνεις του χρόνου το α. Χάνεις δηλαδή πολύτιμο χρόνο από τη ζωή σου για μια μ......α.
Sorry για τη βρισιά αλλά είμαι πραγματικά φρικαρισμένη...
[/quote

Θα σου πρότεινα να ηρεμήσεις και να μην ανησυχείς για τίποτα. Εαν τα μόρια σου είναι αρκετά (σύγκρινε τα με τα μόρια παλαιών υποψηφίων), ησύχασε και προετοιμάσου να ξαναγίνεις φοιτήτρια!
Όποιος ομως, έχει λίγα μόρια, καλό θα είναι να είναι ρεαλιστής για να μην απογοητευτεί... 

Τα μόριά μου είναι αρκετά και κανονικά πρέπει να μπω αλλά ξέρω γω... ακούω και όλ'αυτά που γίνονται με τα βίσματα και δεν ξέρω τι να περιμένω. εμένα με πειράζει η αδικία. Αν είναι να μη μπω γιατί κάποιος άλλος έχει περισσότερα μόρια το δέχομαι. Όχι όμως να με βγάλουνε απ'τη μέση με ύπουλο τρόπο. Αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ.
Τέλος πάντων όπως και να έχει αυτή τη βδομάδα βγαίνουνε... και θα ησυχάσουμε ... :)
Μέρες ολόκληρες επιχειρούσα ν'αγνοήσω τη φωνή της καρδιάς μου, αλλά ήταν όλο και πιο ισχυρή.
Στην πιο απόκρυφη γωνιά της ψυχής μου υπήρχα ακόμα και πίστευα στα όνειρα.

Πάολο Κοέλιο

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:30:06 μμ »
Μη κολώνετε ρε, και να μην μας πάρουν ΑΣΠΑΙΤΕ πάμε εξωτερικό κάνουμε ένα master στα παιδαγωγικά και παράλληλα ένα στην ειδική αγωγή και αν του περισσεύουν κάποιου χρήματα κάνει και ένα στη συνεχιζόμενη εκπαίδευση. Ερχόμαστε Ελλάδα ΚΑΙ Γ.....Ε ΚΑΙ ΔΕΡΝΟΥΜΕ.

Και μην νομίζετε ότι αστειευομαι. Αν δεν σας πάρουν ΑΣΠΑΙΤΕ επει΄δή δεν έχετε τα μόρια, σημαίνει ότι πρέπει ή να κάνετε διδακτορικο-μεταπτυχιακό ή να πάρετε μια ξένη γλώσσα. Αντί να δώσετε άσκοπα τα χρηματά σας σε μ......ες μεταπρτυχιακά και διδακτορικά στην Ελλάδα, πάτε 2 ακριβώς χρονάκια Αγγλία, στάξτετ τα εκεί ΚΑΙ ΕΛΑΤΕ ΜΕ 2 MASTER. Για να μην πω να καθήσουμε εκεί και να πάρουμε καμία προυπηρεσία γιατί εδώ δεν το κόβω.

ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΕ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΜΕ ΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΠΟΥ ΘΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Λες και θα κάνεις έρευνα στο σχολείο και πρέεπι να έχεις διδακτορικό.

Στα αλήθεια ο Παπανδρέου με ένα μόνο μεταπτυχιακό πως στο διάολο έγινε προθυπουργός;;; Eίμαι σίγουρος ότι αν υπήρχε ΑΣΕΠ θα κόβονταν από άλλους που έχουν διδακτορικά. Εδώ δεν έχουν αυτοί τόσα προσόντα και ζητάνε από εμάς. ΑΡΕ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2010, 10:33:17 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:46 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 10:45:15 μμ »
Ούτως ή άλλως από τον επόμενο Σεπτέμβρη θα ξεκινήσουν τα 6μηνα προγράμματα παιδαγωγικής κατάρτισης από τα Πανεπιστήμια, οπότε θα τελειώσει και το "μονοπώλιο" της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 12:44:08 πμ »
...και αυξανεται αυτοματα και ο ανταγωνισμος;)
αληθεια απο του χρονου ξεκινανε?νομιζα απο 2014 και μετα
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος rolls

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 10:16:29 πμ »

Στα αλήθεια ο Παπανδρέου με ένα μόνο μεταπτυχιακό πως στο διάολο έγινε προθυπουργός;;; Eίμαι σίγουρος ότι αν υπήρχε ΑΣΕΠ θα κόβονταν από άλλους που έχουν διδακτορικά.



Χαχαχα εγραψες!!!!!

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 06:34:23 μμ »
Ούτως ή άλλως από τον επόμενο Σεπτέμβρη θα ξεκινήσουν τα 6μηνα προγράμματα παιδαγωγικής κατάρτισης από τα Πανεπιστήμια, οπότε θα τελειώσει και το "μονοπώλιο" της ΑΣΠΑΙΤΕ.
Δεν είμαι και τόσο σίγουρη για αυτό.

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 01:08:25 πμ »
μα ακομα δε βγηκαν τα αποτελεσματα?????γιατι αργουν αραγε τοσο πολυ????
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 10:15:54 πμ »
Ενα συνηθισμένο κολπάκι της Ασπαίτε είναι να παίρνουν 1 επιπλέον.πχ εαν υπάρχουν 5 θέσεις αδικούν τον 5το(βγάζοντας ηθελημένα ενα πτυχίο) και παίρνουν τον 6το στην θέση του.Ο 5τος κανει ένσταση και μπαίνει και αυτος....Ελλαδάρα!
Τωρα όσο αφορα για την αδικία ειναι μεγάλη!Ο μαθηματικός με 1 πτυχιο διορίζεται και ο πληροφορικός θέλει,πτυχίο,μεταπτυχιακό και 2 γλώσσες.Ολα αυτα για να πάρει κάποτε τον μισθμό του μαθηματικού...Του μαθηματικού που συν της άλλης του χει φάει και την δουλειά σε πολλές περιπτώσεις...
Ερώτηση 1:γιατί η ασπαίτε δεν δίνει τα πιστοποιητικά με χρήματα κατ΄ευθείαν;;;Το μεταπτυχιακο και οι γλώσσες δεν θέλουν λεφτά;;;Τα γαλλικα χρειάζονται για να γίνεις παιδαγωγός;Το σύστημα ειναι καλά δουλεμένο...Ολοι στο κόλπο,όλοι στο εμπόριο,όλοι στην ελπίδα...
Καλημέρα σε όλους σας και καλό χειμώνα.
Και αν η ασπαίτε δεν γνωρίζει ότι γίνονται αυτά τα κολπάκια ας με πάρει ένα τηλέφωνο να τους πω περιπτώσεις...Αν έχουν το θάρρος να το κάνουν...Οι παιδαγωγοί κατα τα άλλα...
Ερώτηση 2:Πως γίνεται όποιος κατέχει πολλες γλώσσες να γίνεται παιδαγωγός;Εκεί στην ασπαίτε δεν κρίνεται κανένας ακατάλληλος;Ολοι όσοι είναι γλωσσομαθείς πρέπει να γίνουν παιδαγωγοί; Και αν ναι, τι μαθήμα κάνουν;Ας στελνουν τα πτυχία στο σπίτι.Τι ταλαιπωρούν τον κόσμο με τα δρομολόγια...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2010, 10:28:09 πμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 10:25:40 πμ »
Με 3 γλώσσες και 2 πτυχία εγώ μόνο καθηγητής στην κάρπαθο δεν θα θελα να γίνω...Κάθομαι σπιτάκι μου και κάνω μαθηματακια στις γλώσσες που έχω μαθει...
Και για να μην αρχίσουν κάποιοι να φωνάζουν θα τους πω ότι και αυτοί θύματα είναι...Τους βαράνε και αυτοί παίζουν...Ας πάνε με 7 πτυχία να πάρουν τον μισθό του μαθηματικού στην κάρπαθο...
Και όταν σε 5 χρονάκια θα έχουν 1000 πληροφορικοί το παιδαγωγικό και θα διορίζονται 10 άτομα τον χρόνο;Αυτοί με το παιδαγωγικο τι θα κάνουν;Ας πάνε στην ασπαίτε να τους αποζημιώσει για τα σπασμένα...Τότε θα απαξιωθεί ο τίτλος αλλα το σύστημα θα χει προλάβει να δουλεψει κάμποσα χρονια...
Οσοι δεν έχετε μεγάλη οικονομική άνεση βρείτε καμμιά δουλειά λέω εγώ...Αυτά είναι πολυτέλειες σήμερα...7 χαρτιά και ανεργος...Καλύτερα με 1...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2010, 10:43:33 πμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 10:42:35 πμ »
Ενα συνηθισμένο κολπάκι της Ασπαίτε είναι να παίρνουν 1 επιπλέον.πχ εαν υπάρχουν 5 θέσεις αδικούν τον 5το(βγάζοντας ηθελημένα ενα πτυχίο) και παίρνουν τον 6το στην θέση του.Ο 5τος κανει ένσταση και μπαίνει και αυτος....Ελλαδάρα!
Τωρα όσο αφορα για την αδικία ειναι μεγάλη!Ο μαθηματικός με 1 πτυχιο διορίζεται και ο πληροφορικός θέλει,πτυχίο,μεταπτυχιακό και 2 γλώσσες.Ολα αυτα για να πάρει κάποτε τον μισθμό του μαθηματικού...Του μαθηματικού που συν της άλλης του χει φάει και την δουλειά σε πολλές περιπτώσεις...
Ερώτηση 1:γιατί η ασπαίτε δεν δίνει τα πιστοποιητικά με χρήματα κατ΄ευθείαν;;;Το μεταπτυχιακο και οι γλώσσες δεν θέλουν λεφτά;;;Τα γαλλικα χρειάζονται για να γίνεις παιδαγωγός;Το σύστημα ειναι καλά δουλεμένο...Ολοι στο κόλπο,όλοι στο εμπόριο,όλοι στην ελπίδα...
Καλημέρα σε όλους σας και καλό χειμώνα.
Και αν η ασπαίτε δεν γνωρίζει ότι γίνονται αυτά τα κολπάκια ας με πάρει ένα τηλέφωνο να τους πω περιπτώσεις...Αν έχουν το θάρρος να το κάνουν...Οι παιδαγωγοί κατα τα άλλα...
Ερώτηση 2:Πως γίνεται όποιος κατέχει πολλες γλώσσες να γίνεται παιδαγωγός;Εκεί στην ασπαίτε δεν κρίνεται κανένας ακατάλληλος;Ολοι όσοι είναι γλωσσομαθείς πρέπει να γίνουν παιδαγωγοί; Και αν ναι, τι μαθήμα κάνουν;Ας στελνουν τα πτυχία στο σπίτι.Τι ταλαιπωρούν τον κόσμο με τα δρομολόγια...


Φίλε έγραψες!!!
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 10:46:19 πμ »
Διαβάστε τι έγραφα περυσι με την τροπολογία...Εγω σας τα έλεγα αλλα καποιοι εδώ μεσα κοροιδευαν...Τραβάτε ασεπ με 7 πτυχία τωρα...
Για μένα η λύση έιναι 1:όλοι ασεπ με τον βασικό τίτλο σπουδών.Και όσοι διορίζονται τότε να καταρτίζονται παιδαγωγικά..Επειτα...
Δεν βολευει όμως ;ε;;;;Ειναι καλύτερα το εμπόριο από πριν...Παιδαγωγικά,μεταπτυχιακά,γλώσσες,ενισχυτικές,ωρομισθιλίκια...Τους βολευει;ε;καληνύχτα σας...
Περιμένω ακόμη μία ενσταση απο την ασπαίτε για το παπει!!!Γιατί δεν φωνάζουν;;;ε;;;
Φίλοι μου τα δέχομαστε αυτά και καλα μας κάνουν...Αν μπορούσαμε να συννενοηθούμε ολοι οι πληροφορικοί να μην πηγαινει ασπαίτε κανενας τότε θα ήταν για όλους καλά...Το ιδιο...Αλλα προτιμάμε 10 ατομα να μαζευουμε πτυχια και να σώζεται ένας...Και οι υπόλοιποι 9 στο ποτάμι...Και να περιμένουμε ποτε θα καθίσει η μπίλια σε εμας...Καθως περιμένετε βρείτε και καμμια δουλεια για να έχετε γιατί ούτε ταμείο δεν θα παίρνετε...Δεν μετράνε τα πτυχία στον οαεδ...Φιλικά όλα αυτά...
Εγω είχα προβλέψει 2 πράγματα: 1)άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων και 2)άρση μονιμότητας
Το 1 έγινε.Θα γίνει και το άλλο.Αυτα για αυτους που μαζευουν χαρτιά...Μην είστε και τοσο σίγουροι ότι θα γίνεται δημόσιοι υπάλληλοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2010, 11:07:51 πμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 11:00:21 πμ »
Το να έπεται η επιμόρφωση του διορισμου είναι μία άποψη. Αλλά από την άλλη πως στο ΑΣΕΠ θα έχεις αξιολογηθεί στα παιδαγωγικά και τη διδακτική χωρίς να τα έχεις διδαχθεί; Κατά τη γνώμη μου είναι πιο σωστό αυτό που πάει να κάνει το Υπουργείο, αν γίνει έτσι τελικά, να παρέχεται δηλ. σε όλους μια επιμόρφωση και κατόπιν να δίνουν ΑΣΕΠ. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 724
Σύνολο: 727

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.