*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 850947 φορές)

0 μέλη και 30 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3836 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 06:37:02 μμ »
Eπειδή για την εντοπιότητα ρώτησα μόλις την προηγούμενη βδομάδα τη Δευτεροβάθμια, φυσικά και παίζει ρόλο.
Πήρα για να εξακριβώσω ακριβώς αυτό.
Αλλά όχι όταν σε καλεί το Υπουργείο, όταν ανακοινώνεται η φάση προσλήψεων δηλαδή, αλλά όταν μαζευτούν οι συνάδελφοι της συγκεκριμένης φάσης στη Διεύθυνση, προκειμένου να τοποθετηθούν.

Λοιπόν, σ'αυτή τη φάση, εφόσον τοποθετηθούν πρώτοι οι έχοντες παιδιά ή οι έγκυοι, αυτοί διαλέγουν πρώτοι (εγώ παρά το γεγονός ότι ήμουν δεύτερη, διάλεξα τρίτη ή τέταρτη, γιατί είχαν προτεραιότητα εκείνοι κι ας είχαν λιγότερα μόρια από μένα), μένουν οι παντρεμένοι και τέλος οι ελεύθεροι.

Όταν έρθει λοιπόν αυτή η ώρα, καλό είναι να έχει κανείς και χαρτί εντοπιότητας, μπορεί κάλλιστα να παίξει ρόλο.

Το ίδιο ισχύει και για τη συνυπηρέτηση του συζύγου κι αυτό μπορεί να παίξει ρόλο, ανεξαρτήτως τού αν εκείνος εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα. Το μόνο που χρειάζεται, νομίζω, για να ισχύσει αυτό το χαρτί, είναι να έχει συμπληρώσει δύο χρόνια πρόσληψης...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:52:28 »

Αποσυνδεδεμένος stella19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3837 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 07:16:31 μμ »
Παιδιά είδατε την ανακοίνωση του Μπράτη στο alfavita? Κι άλλοι διορισμοί δασκάλων-νηπιαγωγών σήμερα!

Αποσυνδεδεμένος evita_thess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3838 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 07:22:25 μμ »
Σε μας είπαμε.Μαζεύουμε τα κενά..!και η επόμενη βδομάδα έτσι θα φύγει..Μη τελιώσουν μόνο και οι πιστώσεις που έχουν .

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3839 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 07:35:47 μμ »
παιδιά έχει κανείς τον Μπράτη φίλο στο facebook να τον ρωτήσει επιτέλους πότε θα βγουν οι δικές μας προσλήψεις?έλεος πια...άλλοι περιμένουν την γ' φαση κεμείς ακόμα την α'...που θα πάει αυτή η κατάσταση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:52:28 »

Αποσυνδεδεμένος evita_thess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3840 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 07:38:52 μμ »
Αν ήξερε κάτι θα το έλεγε νομίζω(όπως πχ ανακοίνωσε προσλήψεις δασκάλων-νηπιαγ για σήμερα). Με μας κάνουν οικονομία μάλλον..Τον Σεμπτέβριο τον γλύτωσαν πάντως. Είναι άθλιοι.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3841 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 07:49:25 μμ »
γ'φαση για α/βαθμια? χαχαχαχαχ! ρε θα μας τρελανουν οι τυποι!!!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3842 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 07:49:55 μμ »
ετσι που παμε θα γλιτωσουν και τον μισο Οκτωβρη >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3843 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:09:40 μμ »
Έχω την αίσθηση ότι ήρθε η ώρα μας!! Με την καλή έννοια. Λογικά, είναι η τελευταία φορά που ακούμε «από βδομάδα» κι επειδή είμαστε και στην Ελλάδα, προς Τετάρτη μεριά! Θα είναι πια Οκτώβρης-άρα οι μήνες μειώθηκαν ικανοποιητικά σε 8-έχουν τελειώσει οι αποσπάσεις-άρα βγήκαν όλα τα κενά... τον Κρόνο δεν κοίταξα αλλά κι αυτός ευνοϊκός θα είναι!! Επίσης, πιστεύω ότι μιας που μιλάμε για καθυστερημένη φάση (και πάλι με την καλή έννοια) θα πάρει και ικανοποιητικό αριθμό.
Τάδε έφη Aphrodite!  8)

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3844 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:09:45 μμ »
εξακολουθείτε να θέλετε να μην ανοίξω το στόμα μου για τους δασκάλους;; έχω κουραστεί, αλήθεια!!!!!!!!!!!!! και μόλις εφαγα, δεν θέλω να κάνω εμετό, αλλά δεν βοηθάνε με την γ' φάση... δεν τελειώνει ποτέ αυτό το πράγμα;;;;  >:( >:( >:(
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3845 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:13:24 μμ »
Τις αναπνοές σου, planety, τις αναπνοές σου!! Δεν φταίνει οι δάσκαλοι-οι του Υπουργείου φταίνε. Σκέψου, σε ένα δημοτικό εσύ κι εγώ και οι λοιπές ειδικότητες, δεν μπορούμε να κρατήσουμε ολόκληρη τάξη. Ενώ αν υπάρχει δάσκαλος να τους κρατάει, οι μια-δυο ώρες που δεν θα γίνουν τα μαθήματα ειδικότητας, δεν τους πολυπειράζουν. Μετά από 5 μόλις χρόνια ενασχόλησής μου με το δημόσιο σχολείο αυτό έμαθα κι από «συναδέλφους» κι από γονείς!!!

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3846 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:16:12 μμ »
Μ' αυτά και μ' αυτά εγώ έχω αγχωθεί και για ένα άλλο ζήτημα... θα πρέπει να πάρω 1 μέρα άδεια (μπορεί και 2) αρχές Νοέμβρη για κάτι που έχει κανονιστεί από το καλοκαίρι και δε γίνεται να ξε-κανονίσω, θα υπάρχει πρόβλημα; Πόσες μέρες τυπικά πρέπει να έχεις δουλέψει ώστε να δικαιούσαι κανονική άδεια; Ξέρει κανείς;

Α, ξέχασα να πω ότι ο Μπράτης δεν ξέρει τίποτα για μας... όταν μάθει είπε θα το ανακοινώσει...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:17:49 μμ από solil »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3847 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:19:35 μμ »
Γιατί ρε παιδιά τόση απελπισία; τώρα απελπιστήκατε εσείς; εγώ ήμουν απελπισμένη όταν έτρεχα ωρομίσθια. Τότε ναι υπήρχε πρόβλημα. Όλοι οι άλλοι είχαν δουλειά και εγώ έκανα ΤΑ χιλιόμετρα για 12 ώρες δουλειάς την βδομάδα και για χρήματα που τα έβλεπα το καλοκαίρι (όπως και όλοι εσείς φυσικά που πήγατε ωρομίσθιοι). Τώρα οι περισσότεροι γνωστοί μου δεν εχουν καθόλου δουλειά ενώ εγώ έχω την ελπίδα της αναπλήρωσης και αν δεν με πάρουν αναπληρώτρια έχω έστω ένα ιδιαίτερο ενώ οι άλλοι δεν έχουν τίποτα. Θα μου πείτε έτσι δεν κάνεις οικογένεια. Εγώ σκοπεύω να κάνω οικογένεια και τπτ να μην έχω, ας μένουμε και με τους γονείς μου, γιατί δε σκοπεύω να αφήσω ούτε αυτούς ούτε τα οικονομικά μου να καθορίσουν το πότε θα κάνω οικογένεια. Αν περιμένω να περάσει η κρίση πάει πέρασε η ευκαιρία για παιδί! Βλέπω και τα άλλα παιδιά της ηλικίας μου που έχουν σπουδάσει πολυτεχνεία, οικονομικό, θεολογία κτλ.  και αυτοί δυσκολεύονται και δεν έχουν λεφτά. Οπότε απλά προσαρμόζομαι αφού βλέπω οτι έτσι είναι τα πράγματα γενικά.

Ακριβώς γιατί όταν ήμασταν ωρομίσθιοι, είχαμε την ελπίδα να συμπληρώσουμε το 24μηνο, και κάποτε να διοριστούμε από αυτό. Το οτι κι άλλοι είναι σε τέτοια κατάσταση, δυστυχώς δε βοηθάει και πάρα πολύ το ηθικό. Μπορεί να πει κανείς οτι αυτοί που είναι σε τέτοια κατάσταση ίσως δεν είναι επιπλέον και υποχρεωμένοι να δίνουν και να ξαναδίνουν ΑΣΕΠ μάταια (αφού οι διορισμοί είναι τόσοι λίγοι που είναι πρακτικά αδύνατον να διοριστεί κανείς), ή να ξεσπιτώνονται, πολύ συχνά κάθε χρόνο και για διαφορετικό μέρος σα να ήταν τίποτα νομάδες.
Και ακόμα και αν καταφέρουν από κάποιο θαύμα να διοριστούν, η "ανταμοιβή" τους να είναι μια δεκαετία σε ποιός ξέρει ποιά γωνιά της Ελλαδας.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3848 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:23:10 μμ »
Τις αναπνοές σου, planety, τις αναπνοές σου!! Δεν φταίνει οι δάσκαλοι-οι του Υπουργείου φταίνε. Σκέψου, σε ένα δημοτικό εσύ κι εγώ και οι λοιπές ειδικότητες, δεν μπορούμε να κρατήσουμε ολόκληρη τάξη. Ενώ αν υπάρχει δάσκαλος να τους κρατάει, οι μια-δυο ώρες που δεν θα γίνουν τα μαθήματα ειδικότητας, δεν τους πολυπειράζουν. Μετά από 5 μόλις χρόνια ενασχόλησής μου με το δημόσιο σχολείο αυτό έμαθα κι από «συναδέλφους» κι από γονείς!!!

δεν λεω ποτε οτι φταινε οι δασκαλοι, αλλα οτι εχουν το απιστευτο συνδικαλιστικο οργανο, το εχουν... μην κοροιδευομαστε, οποτε σε αυτο απλως υποκλινομαι, γιατι αν ειχαμε και εμεις αντιστοιχο, θα ειχαμε τωρα και εμεις την τριτη μας φαση...
εεεεεε συγγνωμη αλλα δεν μπορω να καταλαβω επισης, πως γινεται να εχουν ακομα τοση ελλειψη απο δασκαλους, ουτε εγω δεν ξερω ποσες χιλιαδες εχει παρει ηδη, και απο αλλες ειδικοτητες να μην χρειάζεται να παρουν... εχω κουραστει...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3849 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:52:57 μμ »
Ειναι γεγονος πως ολοι οσοι δεχτηκαμε να γινουμε" μπαλακια" απο περιοχη σε περιοχη και απο ραχουλα σε ραχουλα ειχαμε στο μυαλο μας τον πολυποθητο διορισμο.Δυστυχως δεν ειχαμε προβλεψει τις κομματικες παρεμβασεις και τα μεγαλεπιβολα "ανανεωτικα" σχεδια της τωρινης ηγεσιας του Υπουργειου Παιδειας.Οι δασκαλοι καλως κανουν και διοριζονται ειτε ως μονιμοι ειτε ως αναπληρωτες.Το προβλημα δεν εγκειται εκει .Ολοι οσοι ειμαστε καθηγητες ξενων γλωσσων στο δημοσιο Ελληνικο( το τονιζω) σχολειο ειμαι σιγουρη οτι εχουμε νιωσει τι θα πει να ειμαστε "υποδεεστεροι" ,"συμπληρωμα" στα ταχα μου ταχα μου σχεδια του Υπουργειου για ενα νεο ,"ευρωπαικο" σχολειο.Αυτο λοιπον που θελω να πω κλεινοντας την τοποθετηση μου ειναι το εξης : Στο Ελληνικο Δημοσιο Σχολειο οι δασκαλοι μαθαινουν τα παιδια μας γραμματα και οι καθηγητες των ξενων γλωσσων λυπαμαι αλλα δεν κανουν θαυματα!(παγιωμενη αντιληψη του Υπουργειου συναδελφοι για την αξια της προσφορας μας στο σχολειο).Εξου και η αντιμετωπιση μας ως τωρα .........
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 785
Σύνολο: 805

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.