*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 850758 φορές)

0 μέλη και 22 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3906 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 04:35:35 μμ »
Μάλιστα είχα ένα άλλο περιστατικό, για το οποίο ύψωσα ανάστημα και έγινε χαμός.
Μου έπαιρναν από την τάξη παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ στον κόπο να με ενημερώσουν και όταν είδα ότι τα έπαιρναν όλο και περισσότερες ώρες και τα ίδια τα παιδιά ΗΘΕΛΑΝ να κάνουν Αγγλικά, πήγα και διαμαρτυρήθηκα.

Πλακωθήκαμε και με τη διευθύντρια και με τη δασκάλα του τμήματος ένταξης με λίγα λόγια (εκείνη φυσικά υποστήριξε η διευθύντρια, η οποία όμως είχε πολύ λανθασμένη ενημέρωση), ενημέρωσα τις συμβούλους Αγγλικής, μάλιστα η μία ήρθε σχολείο και με υποστήριξε 100% και δεν τόλμησαν να μου ξαναπάρουν παιδιά από την τάξη.

Εννοείται φυσικά ότι τα συγκεκριμένα παιδιά τα αντιμετώπιζα με έξτρα υλικό και δραστηριότητες.
Τα περισσότερα από αυτά δεν πήγαιναν καν φροντιστήριο, αλλά και ένα που πήγαινε, δεν είχε μεγάλη διαφορά.
Μάλιστα κάποιοι γονείς μού ζητούσαν να βοηθήσω τα παιδιά τους (αναφέρομαι κυρίως σε δυσλεξία) και τους είπα, πώς να τα βοηθήσω αφού μου τα παίρνουν την ώρα των Αγγλικών; Οι γονείς δεν το ήξεραν καν.

Δηλαδή αν δεν γκαρίξεις, αλίμονο σε σένα και ειδικά στα παιδιά.

Πες τα! Γιατί μετά φυσικό είναι να μην χρειάζονται καθηγητές Αγγλικών. Ας κάνουν τμήμα ενταξης για αυτά τα παιδιά που έχουν μαθησιακά προβλήματα, ζωγραφική για αυτά που πάνε φροντιστήριο και αντε να δημιουργηθεί ένα το πολύ δύο τμήματα με παιδιά απ όλο το σχολείο που δεν πάνε φροντιστήριο για να έχουν και σε καποιον να διδάσκουν οι διορισμένοι καθηγητές Αγγλικών.
Αναρωτιέμαι όμως τι ώρες μαθημάτων έχαναν μετά αυτά τα παιδιά για να πάνε στο τμήμα ένταξης. Υπάρχει κάτι σαν κανονισμός που να λέει ποιες ώρες γίνεται το τμήμα ενταξης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:15:13 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3907 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 04:58:31 μμ »
Kανονικά οι ώρες από τις οποίες μπορούν να φεύγουν θα έπρεπε, κατόπιν συννενόησης μεταξύ των εκπαιδευτικών (άγνωστο φρούτο αυτό), να διαμοιράζονται σε διάφορα μαθήματα, όχι μόνο σε ένα ή σε δύο. Από τη Γυμναστική όμως δεν έπαιρναν ούτε μία ώρα, για παράδειγμα.
(Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να τα ξεχωρίζουν έτσι από τα άλλα παιδιά, αλλά να αφιερώνονται κάποιες ώρες τη βδομάδα μετά το σχόλασμα, αλλά δεν είναι του παρόντος να επεκταθώ.)

Αλλά όπως πολύ σωστά είπε και στη διευθύντρια η σύμβουλός μου, αφενός δεν είχαν αυτά τα παιδιά οποιουδήποτε άλλου είδους βοήθεια στα Αγγλικά (στο τμήμα ένταξης δεν κάνουν Αγγλικά), κάποια δε από αυτά δεν πήγαιναν καν φροντιστήριο και αφετέρου είχα που είχα μόνο 3 ώρες για το μάθημά μου, αν μου τα παίρνανε τις 2, θα ήταν καταστροφικό. Κατά τη γνώμη της (και πολύ σωστά), δεν θα έπρεπε να τα παίρνουν από τα Αγγλικά ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑ, γιατί το μάθημα είναι ΓΛΩΣΣΙΚΟ!

Η διευθύντρια, με σαφώς άλλο πρόσωπο ενώπιον της συμβούλου (καθότι θρασύδειλη), είπε το εξής αξιομνημόνευτο: "Μα, το τάδε παιδί δεν έχει ανάγκη, δεν έχει οικονομικό πρόβλημα, μπορεί να πάει και σε ειδικό για βοήθεια και σε φροντιστήριο, η οικογένειά του κολυμπά στο χρήμα!"! Μείναμε με τη σύμβουλο να κοιταζόμαστε, δεν είχε συναίσθηση η γυναίκα τού τι έλεγε... Σε αφήνει και στον τόπο με κάτι τέτοια...
Αυτή είναι η νοοτροπία της Ελλαδάρας, τι να σχολιάσει κανείς.

Η ίδια συνέχεια μου θύμιζε να μη βάζω κακούς βαθμούς (το 8 το θεωρούσε κακό, για ένα παιδί που ήταν τουρίστας στην τάξη, μίλαγε, δεν δούλευε και δεν έφερνε βιβλία), άσε δε που επειδή είχε εκλεγεί και στο Δημοτικό Συμβούλιο δεν ήθελε να φαίνεται στους ντόπιους ότι το σχολείο της βάζει κακούς βαθμούς!!!

Το τι ψυχολογική πίεση μου ασκούσαν εκείνες τις μέρες, δεν λέγεται...
Και για τους σημαιοφόρους και για πολλά ακόμα...

Δεν θα πω άλλα, είναι άλλωστε τόσο πολλά. Άσε που τα θυμήθηκα και στενοχωρήθηκα πάλι...  :(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2011, 05:07:50 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3908 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 05:15:50 μμ »
Και το κορυφαίο, η ...άποψη ζωής της συγκεκριμένης διευθύντριας, αλλά και πολλών άλλων, που με βλέπανε να ασχολούμαι... "Μία συμβουλή σού δίνω πάντως: μη χαλιέσαι! Δεν αξίζει! Μην ασχολείσαι! Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για να έχεις ΕΣΥ την ησυχία σου!"...
Αυτά από ανθρώπους που θέλουν να λέγονται εκπαιδευτικοί.
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3909 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 05:18:36 μμ »
Ππέπει να φυγουν οι δεινόσαυροι-διευθυντές της παιδειας.............μαζι φυσικα με τους αντιστοιχους της βουλής

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:15:13 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3910 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 05:37:16 μμ »
Και το κορυφαίο, η ...άποψη ζωής της συγκεκριμένης διευθύντριας, αλλά και πολλών άλλων, που με βλέπανε να ασχολούμαι... "Μία συμβουλή σού δίνω πάντως: μη χαλιέσαι! Δεν αξίζει! Μην ασχολείσαι! Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για να έχεις ΕΣΥ την ησυχία σου!"...
Αυτά από ανθρώπους που θέλουν να λέγονται εκπαιδευτικοί.

Επειδή τα έχω ακούσει και γω αυτά (σε κάθε πρόβλημα που ανέφερα στον διευθυντή μου έλεγε μην ανησυχείς θα έρθει το καλοκαίρι και θα περάσουμε καλά (!!!)) συμφωνώ οτι δεν πρέπει να χαλιέσαι. Αλλά δεν πρέπει να χαλιέσαι με αυτά που σου κάνουν οι συνάδελφοι και διευθυντές  ;D ;D χιχιχι γιατί πρέπει να τους γράφεις κανονικά και να κάνεις αυτό που πιστεύεις οτι είναι το σωστό. Πρέπει να καταλάβουμε οτι το σύστημα είναι χάλια και οτι οι δυνατότητες είναι περιορισμένες αλλά μέχρι εκεί που μπορούμε θα κάνουμε ότι πρέπει.
π.χ. για τους βαθμούς. Δεν καταλαβαίνουν τι κακό κάνουν όταν δεν κινητοποιούν τους μαθητές να κάνουν το καλύτερο που μπορούν. Βάζοντας ένα 10 σε κάποιον που δεν προσπαθεί όσο μπορεί ή ένα 9 σε κάποιον που δεν κάνει τίποτα, χάνει κάθε νόημα η βαθμολογία που για μένα είναι ένα μέσο επιβράβευσης της προσπάθειας. Άσε που και οι γονείς μόνο απο τους βαθμούς κρίνουν αν υπάρχει θέμα και μόνο τότε πηγαίνουν να ρωτήσουν την καθηγήτρια Αγγλικών πως τα πάει το παιδί τους. Ότι περνάει απο το χέρι μου θα το κάνω, τα άλλα ας τα φροντίσει η Υπουργός.

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3911 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 06:14:44 μμ »
Kαι όλα αυτά συμβαίνουν κυρίως επειδή έχουν δώσει το δικαίωμα στους κατόχους proficiency  να διδάσκουν σε φροντιστήρια. Οι γονείς θεωρούν ότι αυτοί είναι καθηγητές. Γονιός μου ακύρωσε μάθημα επειδή δεν έκανα τα βιβλία που κάνουν τα εδώ φροντιστήρια και ότι ίσως δεν είμαι πιστοποιημένη. Τί άλλο θα ακούσουμε? Σε λίγο θα βάζουν δασκάλους με proficiency να κάνουν αγγλικά. Μας μισεί αυτή η γυναίκα δεν εξηγούνται αλλιώς τα καψώνια που μας κάνει.

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3912 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 07:14:19 μμ »
Να θυμηθουμε βεβαια και μεις ποσο απαξιωναμε τα αγγλικα στο σχολειο ετσι?
γιατι συνεβαινε κακα τα ψεματα..ειναι πολλα τα χρονια που θα περασουν μεχρι να μας παρουν στα σοβαρα,πρεπει
πρωτα να αναθεωρηθει ολοκληρο το εκπαιδευτικο συστημα,αν δε δοθει η δεουσα σημασια απο τισ κυβερνησεις στη δημοσια εκπαιδευση δεν προκειται να δουμε φως.και πρεπει να πεσει και χρημα πρωτα.που δεν..

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3913 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 07:27:17 μμ »
σε ενα κρατος που εξισωσει την επαρκεια με το πτυχιο πανεπιστημιου και εκανε την καθε πικραμμένη πίτσα κίτσα μετανάστρια της αμερικης η αυστραλίας , καθηγήτρια αγγλικων.................. :P :P :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος evita_thess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3914 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 07:47:14 μμ »
σε ενα κρατος που εξισωσει την επαρκεια με το πτυχιο πανεπιστημιου και εκανε την καθε πικραμμένη πίτσα κίτσα μετανάστρια της αμερικης η αυστραλίας , καθηγήτρια αγγλικων.................. :P :P :P :P :P :P
[/quote
xaxaxaxaχαχαχαχαχαχαχα!θεά!!γιατί η κάθε πικραμένη κίτσα-πίτσα με το prof..!που τα πάτε αυτό..??

Αποσυνδεδεμένος vinyl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3915 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 07:49:29 μμ »
σε ενα κρατος που εξισωσει την επαρκεια με το πτυχιο πανεπιστημιου και εκανε την καθε πικραμμένη πίτσα κίτσα μετανάστρια της αμερικης η αυστραλίας , καθηγήτρια αγγλικων.................. :P :P :P :P :P :P
[/quote
xaxaxaxaχαχαχαχαχαχαχα!θεά!!γιατί η κάθε πικραμένη κίτσα-πίτσα με το prof..!που τα πάτε αυτό..??
και να μου λένε αχ δεν είμαι ευχαριστημένη με τη δουλειά μου! λέω να πάρω ένα prof και να γίνω κι έγω συνάδελφος! What?????

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3916 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 08:58:41 μμ »
καποιος εγραψε πριν οτι η υφυπουργος ειπε οτι εχουν υπεραριθμιες αγγλικων στα αστικα κεντρα.ξερει κανεις λεπτομερειες?

Αποσυνδεδεμένος tinkerbell85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3917 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 09:06:36 μμ »
αυτο το ειδε κανεις?? http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=46745
ό,τι δε σε σκοτώνει,σε κάνει πιο δυνατό..!

Αποσυνδεδεμένος evita_thess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3918 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 09:12:35 μμ »
Αυτό με τις υπεραριθμίες κάθόλου δεν μου άρεσε  :(
ίσως βέβαια και να μην ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αλλά όσο να πεις προετοιμάζει το έδαφος..

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3919 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 09:13:23 μμ »
Το Έθνος της Κυριακής έχει στο αυριανό πρωτοσέλιδό του:

"Σε ομάδα υψηλού κινδύνου μπήκαν και 20.000 αναπληρωτές εκπαιδευτικοί"

Και κατά τα γνωστά, το πετάνε για να δούνε αντιδράσεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 773
Σύνολο: 795

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.